Minister Mansholt acht douane-unie nodig HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nieuwe rem voor de Europese eenheid Stormachtige wind uit het Oosten Ernstige knoeierij bij bouwerij in Tilburg Hoge Autoriteit voor Europese politiek Eisenhower zocht Truman in Witte Huis op EUROPESE LANDBOUW-INTEGRA TIE Tito in tweede helft Maart naar Londen Geen onderzoek meer naar West- duïtse „partisanen" Ratificatie verdragen door Duits parlement uitgesteld Duitse jaarbeurs in Cairo op bevel van Naguib uitgesteld KOUDE WEER BLIJFT AANHOUDEN Fotograaf: Eerst bij derde foto verscheen op beide gezichten een glimlach Echtpaar om 't leven gekomen door gas- vergifting Brie lagen stenen te weinig gemetseld; binnenriolering onsolide Hevige sneeuw op bergpassen Koud weer Einstein wenst presidentschap van Israel niet Ook de Windsors bij kroning in Londen? OP ZOEK NAAR EEN POLITIEK Maandag duurder volksbrood 12e Jaargang, no. 273 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel- 69303 - Abonn.pnjs: per v/eek ƒ0.47 per kwartaal 6.05, lasse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER ^Woensdag 19 November 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 3Vh^Jï Bankier Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hooidredacteur: Sj. van der Schaaf (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Drie dagen na zijn besprekingen met de Franse minister van Landbouw, Laurens, heeft minister Mans- holt in een rede voorgesteld, dat de totstandkoming van een Hoge Autoriteit voor Europese politiek vergezeld zal moeten gaan van een verdrag, dat de totstandkoming van een Euro pese douane-unie binnen een beperkt aantal jaren verzekert. Deze Europese douane-unie zal de voorwaarden moeten schep pen voor de breedst mogelijke vormen van Europese eenwor ding in de eerste plaats voor de landbouw, doch ook voor transport en energie-voorziening. Minister Mansholt betoogde In zijn rede, die hij Woensdagavond hield voor de Europese federalisten, afdeling Den Haag, dat hij zich er -wel van bewust is, dat de werke lijke eenwording op landbouwge bied in Europa eenwording, die met overdracht van souvereinïteit aan een supra-nationale autoriteit gepaard dient te gaan slechts bereikbaar is in de kleine kring van de zes landen, die reeds thans in de Schuman-„pool" voor kolen en staal het z.g. .kleine Europa" vormen. „Ik vind het niet zo erg, dat er maar weinig landen aan een landbouwpool zouden deelne men, mits wij er maar voor zor gen, dat het een open pool blijft," zei de minister. Hij sprak als zijn mening uit, dat reeds tijdens de aanstaande conferentie over een wording van de Europese landbouw, welke in Januari wordt gehouden, deZe associatie van andere landen onmiddellijk op de agenda wordt gezet en dat de vormen er voor concreet worden aangegeven. Het is noodzakelijk, aldus mi nister Mansholt, dat de Europese landbouw-integratie, die voor zij volledig tot stand zal zijn geko men, geruime tijd van voorberei ding waagt, wordt verwezenlijkt langs de weg van een lange over gangsperiode. In die overgangs periode vormt de douane-unie een onmisbaar attribuut. Het zal voorts nodig zijn, dat een Hoge Autoriteit voor de Europese Landbouw tot Stand komt, die tn" die periode een aantal hoogst doeltreffende. Minister Mansholt noemde bevoegdheden die hij onmisbaar acht: le, de bevoegdheid dat de Hoge Autoriteit hetzij per product, het zij per productengroep, het alge meen toelaatbaar maximum van na tionale beschermingsmaatregelen vast stelt; 2e, dat zij tegelijkertijd vast stelt de minimaal toe te passen ver laging van die beschermingsmaat regelen in zekere perioden; 3e, dat zij voor producten van grote importantie (strategische producten etc.) een minimum ver- handelingsprijs kan vaststellen, ge baseerd op de productie-prijzen van landen met het laagste kost- peil; 3e, dat zij ter bescherming van de consument tevens zonodig de maximumverbandelingsprijs van producten kan vaststellen Er zullen, aldus de minister, in 't belang van een economisch verant woorde landbouw in Europa offers moeten worden gebracht en dat zal met ingrepen moeten gebeuren, die pijn doen. Dat is alleen moge lijk door middel van hogere ge zagsorganen, die souvereiniteit van de betrokken landen, overnemen. Bedacht zal vooral ook moeten worden ,dat de landbouw-integra tie In Europa niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om de boe ren moet geschieden. Het gaat bo ven alles om een redelijke voed selvoorziening te garanderen, en om eenverhoging van het wel vaartspeil in Europa. '$"Y' Zege voor Churchill Lagerhuis keurt de denationalisatie van wegvervoer goed LONDEN. Het regerlngswets- ontwerp, om het genationaliseerde deel van het Britse wegvervoer weer in particnliere handen te doen overgaan, is Dinsdag met 308 stemmen tegen 282 stemmen aangenomen. Door de stemming een meerderheid voor de Conser vatieven van 26 is het Labour- amendement verworpen, dat een verwerping van het ontwerp be oogde. .Dit is de eerste denationalisa tie wet van twee. die de rege ring aangenomen wenst te zien. De tweede betreft de ijzer- en staalindustrie. Het aanvaarde wetsontwerp de centraliseert tevens de staats spoorwegen. De spoorwegorgani satie wordt in ze: regionale „een heden" met een grote mate van autonomie gesplitst. De spoorwe gen beschikken over een groot wagenpark, dat hun eigendom zal blijven. Zij zullen thans echter, ook waar het vervoer over lange afstanden betreft, met particu liere ondernemingen moeten con curreren. BELGRADO. Maarschalk Tito zal in de tweede helft van Maart een bezoek aan Engeland brengen, 7.0 deelt het Joego-Slavische pers bureau „Tanjoeg" mede. Er is tus sen de Britse en Jocgo-Siavlsche regering overeenstemming bereikt over öe datum. Zoals bekend heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, in September een bezoek aan Joego-Slavië gebracht. Toen werd reeds over de mogelijkheid van een bezoek van Tito aan. En geland gesproken. Tito heeft zijn land sedert de- breuk met de Ko- minform in 1048 niet meer verlaten. BONN". De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duits- land, Donnelly, en de Hessische premier, Zinn, hebben Dinsdag be kend gemaakt, dat de Amerikaans- Duitse commissie van onderzoek naar de illegale werkzaamheid, die door een anti-Sowjet-Russische verzetsgroep zou zijn bedreven, haar werkzaamheden heeft opge schort. De Hoge Commissaris is overtuigd en de minister-president aanvaardt, dat geen illegale bin nenlandse politieke activiteit van enigerlei aard van de „technische groep" bekend was aan, of be schermd werd door dc Ameri kaanse autoriteiten. Alle leden der organisatie, die door de Duitse autoriteiten waren gearresteerd na de onthulling van het bestaan van de groep, zijn sindsdien vrijgela ten. w/. BONN. Bondskanselier dr Adenauer heeft Dinsdagmiddag- in de West- duitse Bondsdag een nederlaag geleden bij een poging, om tegen de wens van het 5taatsgerechtshof in de ratificatie van de conventies van Bonn en het verdrag over het Europese leger de volgende week te doen hou den. Een twintigtal leden der regeringscoalitie was niet bereid Adenauer te volgen in zón argument, dat de ratificatie niet meer mocht worden uitgesteld. BLOEMEN voor prins Bomhard, een simpel, maar altijd toch sprekend en welkom geschenk, dat hem tijdens een ontvangst in de Peruviaanse hoojdstad Lima werd aangebodenbewijs van de populariteit, die hij zich ook hier verworven heejt. Met 170 tegen 166 stemmen bij vier onthoudingen verwierp de Bondsdag een voorstel van de Christelijk Democratische Unie om de beslissende debatten over de verdragen op 26 en 27 November te houden, dezelfde dagen waarop de verdragen door hst Staatsge- rechtsbof in Karlsmhe openbaar zullen worden behandeld. Delen van -alle drie fracties dér .rege ringscoalitie vi'eïen dr Adenauer af in een in uiterste spanning ver lopen stemming. Dit betekent de eerste neder laag van Adenauer bij een be langrijke stemming over een voorstel van regeringszijde in zake de buitenlandse politiek. Een week geleden had het Staatsgerechtshof de president van de Bondsdag verzocht de debatten niet te doen samenvallen met de openbare zittingen van dit college, dat op verzoek van Bondspresi dent Heuss zal moeten uitmaken of de verdragen al dan niet m overeenstemming zijn met de Duit se grondwet. Kort na dit verzoek heeft de regering-Adenauer be sloten desondanks te trachten de ratificatie de volgende week te doen houden. Deze poging is thans definitief mislukt en con nieuwe datum is niet vastgesteld. Aangenomen kan worden, dat de Bondsdag de verdragen niet eer der dan in de tweede week van December zal behandelen. In politieke kringen in Bonn wordt opgemerkt, dat uit de stem- DüSSELDORF. Op bevel van generaal Naguib, premier van Egypte is dc grote Duitse jaarbeurs, die in Januari In Cairo gehouden zou worden voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dr Hietzig. die dc beurs organi seerde, heeft verklaard, dat volgens de generaal de beurs niet kan plaats vinden dan na opheldering van de betrekkingen tussen de federale re publiek en de Arabische landen. DE BILT. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van Europa heeft het weer sedert het einde van de vorige week een winters karakter. Koude Ine kt mas sa's, die vanuit het Xovniarcsten naar Centraal Europa doordringen, wisten zich daar geruime tijd te handhaven Kleine storingen gaven in.Duits land plaatse lijk aanleiding tot zware regenval en tijdens opkla ringen daalden de temperaturen daar tot'meer dan 10 graden be neden het vriespunt. Ook in ons land kwamen de vorige vachten lage temperaturen voor en werd tot a tiraden vorst gemeld. Sedert gisteren drong echter een zachtere luchtstroming via de Bat kan naar Oost-Duitsland door en- stegen de temperaturen daar tot even boven het vriespunt. Van- nacht\liepen ook in ons land de temperaturen by aanwakkerende oostenwind iets op. Doordat zich bonen Scandinavië een krachtig gebied van hoge luchtdruk hand haaft, terwijl boven Frankrijk een depressievergezeld van regen en- sneeuwval snel naar het Noorden koerst, neemt de wind bij ons tij delijk nog verder toe. In de ko mende nacht Is worst dan ook practisch uitgeslotenterwijl op de meeste plaatsen regen af natte sneeuw zal vallenHet koude weer houdt echter aan en het is niet uitgesloten, dat in de volgende nachten opnieuw lichte uorst zal voorkomen. WASHINGTON. De nleuwgekozcn president der V.S., generaal Eisen hower, is Dinsdag voor zün voorgenomen bespreking met president Tru man te Washington aangekomen. By zyn aankomst uit Augusta (Georgia), waar hij sinds zijn overwinning b|y de verkiezingen veertien dagen vacan- tie. gehouden had, werd de generaal op het vliegveld door een grote menigte welkom geheten. In gezelschap van senator Lodge, een van zijn voornaamste medewerkers, nam de generaal plaats in pen open auto voor de tocht naar het Witte Huis. Langs de vijftien kilometer lange route naar het Witte Huis juichten talrijke inwoners van de hoofdstad de generaal toe, die het huldebetoon met een brede glimlach beantwoordde. eed aflegt Wij zijn echter van me- Van de ontmoeting tussen presi dent Truman en zijn opvolger wa ren alleen de dertig personen, die aan de besprekingen deelnamen ge tuige. Hef was de eerste ontmoe ting tussen beide staatslieden sinds 2 Juni, toen de generaal van zijn Noord-Atlantisch opperbevel te Parijs terugkeerde om aan de ver kiezingscampagne deel te nemen. De enige fotograaf die was uit gekozen om foto's te nemen van beide staatslieden in het studeer vertrek van de president, ver klaarde, dat de atmosfeer „formeel" was. Eerst bij de derde foto was op beider gezichten een glimlach verschenen. Van de zijde der huidige rege ring werd aan de besprekingen deelgenomen door de minister van Buitenlandse Zaken Acheson, de minister van Financien Snyder, de minister van Defensie, Lovett, en de directeur van het program voor wederzijdse beveiliging. Hamman. Generaal Eisenhower was in gezel schap van senator Lodge en Dodge, zijn vertegenwoordigers te Wash ington, Later werd over het onderhoud, dat 75 minuten duurde, door pre sident Truman en generaal Eisen hower een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven waarin werd ge zegd: ,.Wij hebben enige van de belangrijkste problemen besproken. Aan generaal Eisenhower zïjti over deze problemen inlichtingen gege ven. Aan generaal Eisenhower is niet verzocht enige verantwoorde lijkheid van het presidentschap over te nemen, vóór hij de ambts- ning dat de door ons getroffen re gelingen voor samenwerking van grote waarde zullen zijn voor de stabiliteit van ons land en de gun stige voortgang der buitenlandse politiek". Na de bespreking, begaf generaal Eisenhower zich naar net ministe rie van Defensie voor een bespre king met minister Lovett en de commissie van stafchefs. Naar ver luidt was het de bedoeling van de generaal, een overzicht te krijgen van de militaire toestand in de we reld en te spreken over zijn plan voor een reis naar Korea. Na deze bespreking vertrok Eisenhower naar New York. Gistermiddag bij laag water is het eerste zinkstuk, dat 20 me ter breed en 40 meter lang is in het gat, dat de „Faustus" maakte in de Noorderpier van Hoek van Holland, aangebracht. Sleepboten hadden het van rijs hout gevlochten zinkstuk van de Berghaven, waar de mannen van de fa. Heymans het hebben ge vlochten, naar de plaats van be stemming gebracht. Met stort- stenen is het houten geraamte verzwaard, waardoor het nu stevig verankerd ligt. Men gaat op die manier door met het plaatsen van zinkstukken, tot dat het gat dicht is en de kap van de pier met basaltblokken en asphalt kan worden afgedekt. ming' geen conclusies kunnen wor den getrokken met betrekking tot de instelling van de Bondsdag tot de verdragen zelf- De Federalisti sche Unie, die uit Centrum er Beierse partij bestaat, heeft thans tegen het plan der regering ge stemd, doch zfj heeft zich over haar houding tegenover de verdra gen nog niet geuit voorts waren onder :sde.,.tegensteTO.m«^,-.der libe rale en der Duitse partij afgevaar digden, die zich in beginsel voor de verdragen hebben uitgesproken. SINT PANCRAS. Het echtpaar Schot is door gasvergiftiging om het leven gekomen, doordat de slang van een gastoestei waar van de hoofdkraan met was ge sloten was losgesprongen. Familieleden vonden het echt paar Dinsdagmorgen- bewusteloos »n -rijm» woning. Ma» en vrouw wer den onmiddellijk naar Alkmaar ver voerd, waar de man 's middags en de vrouw 's avonds overleed. TILBURG. Bij de bouw van nieuwe woningen In het bouwplan Ocrle, achter de fabrieken van de N.V. Volt, zouden zich naar verluidt ernstige onregelmatigheden hebben voorgedaan, zodanig, dat de nieuwe woningen, waarvan de eersten onlangs door minister In 't Veld in gebruik werden gesteld, niet voldoen aan de eisen, die er aan gesteld mogen worden. Bij' onderzoek door opzichters van het rijk zou gebleken zijn, dat de huizen, die voor een deel reeds be woond worden, drie stenen te laag gebouwd zijn. Ook de ioedverwer- king zou niet geschied, zijn volgens de voorschriften, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat raamkozijnen, schoorstenen en dakbedekkingen opnieuw van lood moeten worden voorzien. Ook met de binnenriolering zou geknoeid zijn, doordat de buizen, die in elkaar gestoken moeten zijn tot een diepte van 5 cm, slechts tegen elkaar zijn gezet met als ge volg onsolide verbindingen. Ook dit werk zal dan opnieuw gemaakt moeten worden. Met het te laag bouwen zou een kwantum stenen zijn gemoeid, voldoende voor de bouw van tien a vijftien burgerwo ningen, terwijl de schade door ver keerde toepassing van de loodafdek- king eveneens een zeer belangrijk bedrag beloopt. Twee gemeentelijke opzichters zouden reeds van hun post ontheven ziin. Het is niet denkbeeldig, dat'als gevolg van een en ander ongeveer 190 woningen zullen worden afge keurd. De toezegging van de sleu tels dezer woningen aan de toe- DEN HAAG Door de hevige sneeuwval, welke dit jaar onge woon vroeg is begonnen, zijn mo menteel vrijwel alle belangrijke bergpassen in Zwitserland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk, in de gro te internationale verbindingen, voor het verkeer gesloten. Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen of sneeuw en later en kele verspreide op klaringen. In het noorden van het land aanvankelijk nog har de tot stormachtige, overigens krachtige tot matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Weinig veran dering in tempera tuur. 2fl Nov. Zon op 8 u 9 m onder IR u 42 mtn.; Maan op U u 48 m on der 18 u 48 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Onbew. N.2 -15 C 0 mm Mist N.O.2 - 4 0 N.N.0.10 3 o.l Motregen Geh- bew. O-8 - 0 0,1 0,3 Sneeuw N.N.W. 5 -2 Regen O.N.0.12 1 74 Onbew. W.NAV.l -4 0 Motregen Z.O.2 5 0 Novel Windstil 0.1 Geh. bew. N.O. 7 Goh. bew 0.2 Geh. bew. Wenen Mist Z.0.11 2 0,4 komsfage huurders moest worden te ruggenomen. De wethouder van publieke wer ken der gemeente Tilburg, de heer L. Janssens, kon vooralsnog inzake deze aangelegenheid geen verkla ring geven. Wel gaf hij toe, dat van overheidswege reeds ana we ken geleden werd begonnen met een onderzoek. TEL AVIV. Frof. Einstein heeft een aanbod om president van Israel te worden afgewe zen, zo is Dinsdag officieel in Tel Aviv bekend gemaakt. Frof. Einstein verklaarde in zijn antwoord „zeer geroerd te zijn". „Ik geloof echter, dat ik niet geschikt ben voor deze functie". .De 73-jarige wis- en natuurkun dige, die vooral bekend is gewor den door zijn relativiteitstheorie, voegde hieraan toe, dat hij nooit een taak op zwh nam, die hij vol gens zijn geweten niet tot een be vredigend einde zou kunnen bren gen. Hij zeide slechts „enige kennis over de natuur en de stoffelijke we reld" te bezitten. LONDEN. De hertog en her togin van Windsor zullen vermoede lijk worden uitgenodigd om de kro ning van Elizabeth II op II Juni van het komende jaar bij te wonen, zo meldt A.P- Dit gebaar zou de verzoening van de hertog met alle leden van de Britse koninklijke fa milie voltooien. De „London Star" schreef Dinsdag dat de hertog van Windsor geweigerd had de kroning bij te wonen als zijn vrouw niet eveneens werd uitgenodigd. Het blad verklaarde, dat het feit, dat de her togin. die Amerikaanse van geboor te is. nooit aan het hof werd ont vangen. het moeiiij'k maakte, haar uit te nodigen, doch dat een derge lijke hinderpaal vermoedelijk over wonnen kon worden. BIJ het algemeen begrotingsdebat in de Tweede Kamer heeft één ding sterk de aandacht getrok ken: de nadruk, die vooral van de kant van de A.R.P. en K.V.P. is ge legd op hun onafhankelijkheid ten opzichte van de regering, met welker vorming juist zij zich zo druk hebben bemoeid. Een verklaring te vinden voor deze houding van vrijblijvend heid is niet zo moeilijk. Zij komt voort uit de wens tot zelfbehoud. De ver kiezingen van 25 Juni hebben een bre3 geschoten in de rijen en in het zelfvertrouwen van de genoemde twee partijen. Voor het eersl heeft de veel omstreden en veei-ontkende door braak zich voor ieder duidelijk afge tekend, Daarmee heeft de kwestie van het bestaansrecht der confessionele partijen de sfeer van de theorie ver laten en is zij een wezenlijke factor geworden in het Nederlandse poli tieke leven. De hierdoor ontstane verwarring en onzekerheid hebben zich weerspiegeld in het begrotingsdehat en zijn goed deels aansprakelijk voor de onbevre digende indruk, die dit heeft achter gelaten. A.R.P. en K.V.P. zijn op zoek naar een politiek. Zij voelen zich ge noodzaakt, het bewijs te leveren van hun onmisbaarheid. Daarin steekt niets verwonderlijks, niets laakbaars ook; hoogstens iets gekunstelds. Het zou echter kunnen zijn, dat het geen voordeel is voor het staatkundig leven in Nederland gedurende de eerstkomende jaren. Partijen, die de noodzakelijkheid van hnn bestaan wil len aantonen, hebben uiteraard de neiging, erg de nadruk te leggen op bun verschillen met andere partijen. Dit is niet bevorderlijk voor de sa menwerking. zo nodig in een land als het onze, waar geen partij de abso lute meerderheid heeft of binnen af zienbare tijd zal krijgen. VOOR de A.R.P. liggen de dingen voorlopig nog iets gemakkelijker dan voor de K.V.P. Dat de par tij van Schouten, zonder overigens de instemming van de heer Schouten zelf, is vertegenwoordigd in de rege ring, is symptomatisch voor het ont wikkelingsproces, dat rij doormaakt. Zij beeft het nu over een andere boeg gegooid en kan uit dat feit een zekere hoop putten op herstel. De jongeren in deze kring hadden al geruime tijd de overtuiging, dat met de Colijn-tra- ditie moest worden gebroken. Het komt er nu maar op aan, het verwijt te ontgaan, aan de socialistische lei band te lopen. De K.V.P. zit met de moeilijkheid, dat rij aJs regeringspartij een ernstigs nederlaag heeft geleden (terwijl de andere grote regeringspartij aanzien lijk won! en als regeringspartij weer moet trachten, de wind in de zeilen te krijgen. Ieder begrijpt, dat dit allesbehalve eenvoudig is. De enige mogelijkheid is, afstand te nemen tot de regering en een aantal maatrege len te propageren, die als uitvloeisel van een specifiek-katholieke staat kunde kunnen worden uitgelegd. Zo verklare men de tamelijk plotselinge en grootscheepse actie voor de mid dengroepen. de drang naar belasting verlaging en de hernieuwde nadruk, die wordt gelegd op de steun aan grote gezinnen DE gekunsteldheid, waarvan wij boven gewaagden, moet in deze punten en vooral in de propa ganda voor deze punten wel sterk de aandacht trekken. Wanneer men men sen, die binnen een bepaalde inko mensgroep vallen, een derde opslag geeft, schept men een bevoorrechte stand. Natuurlijk zijn er veel onder betaalde groepen, maar zeker niet uit sluitend in de z.g. middenklassen, vooral wanneer men als aanvangs- rens daarvoor zo'n 80QÖ aanneemt. Er is daarom alle reden om te waar schuwen tegen al te hooggespannen verwachtingen hij hen, die menen zich tot de middengroepen te kunnen reke nen. Het verdient daarbij vermelding, dat de heer Lucas in de Kamer het middel van een kosteloze studie voor begaafden uit alle groepen (dus ook de laagst betaalde) als „socialistisch" heeft afgewezen. Ziehier de gekun steldheid in een andere variatie: ver oordeel alles wat U niet bevalt als sccialistisch, en wijs het op die grond af. Kosteloos onderwijs socialistisch, nu, dan is Amerika het meest socia listische land ter wereld! (Z*e verder pag. 3) Wittebrood goedkoper (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Met ingatig van a.s. Maandag zullen de nieuwe meelprijzen en tegelij kertijd de daaruit voort vloeiende nieuwe broodprijzen van kracht worden. Dit bete kent dus, dat de prijs van het volksbrood van die datum af één cent per 800 gram hoger zal worden, terwijl het wit brood drie cent lager in prijs wordt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1