k Rogge Sisters wandelen op kogels het leven door School voor vroedvrouwen zeventig jaar Moet U eens hóren! Toert: schransen voor één kwartje wezen Moed plichtsgevoel The four Aces prijswinnaars aan karakter en trouw Alles loopt op rolletjes... CIRCUSNUMMER, DAT UNIEK IS IN EUROPA VIJFTIGDUIZEND BABIES Geen opleiding tot verbeterde baker Kolenvuur in wagon: on ver an tivoordel ijk Natte kindervoeten en een tegelpad Grote wedstrijd voor amateurtoneel ,Tivee Vrouwen' r HARTJE STAD W JY&ÏIÏY16J rivTl „i /t SlO .Woensdag 19 November 1952 5 ....voor Amerika nog geen interesse.... In 1818 kreeg Nederland een wettelijke regeling voor verloskundige hulp, in 1827 werd in Rotterdam een geneeskundige school met kraamafdeling (in de „Stadslakenhal") gesticht en in 1883 kwam er de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen. Eerst was die school gevestigd aan de Graaf Flotis- straat; sinds 1914 staat zij gemeenlijk hekend onder „Henegouwerlaan". Deze week wordt (in intieme kring) herdacht dat de school zeventig jaar bestaat. De school met haar opleiding van vroedvrouwen, kraamverpleeg sters, kraamverzorgsters en artsen heeftz ich weten te maken tot een in stituut, dat gezag heeft. De vroegere geneesheer-directeur, prof. K. de Snoo, begon er met het zoutloos diëet en ook de praenatale zorg vond zijn begin, in de school. Dezer dagen is de school ingeschakeld bij het onder wijs van de Stichting „Klinisch Ho ger Onderwijs", ter specialisatie van de studenten op verloskundig ge bied. De waarnemend geneesheer-direc- In „Het Rotierdamsch Parool" van Zaterdag 15 November heeft ondergetekende gelezen over de ramp aan .de Beyerlandselaan, waarbij een ambtenaar van de posterijen het leven liet. Onderge tekende las vervolgens, dat de di rectie van de RTM Zaterdag nog geen verklaring over de oorzaak van het ongeval kon geven, dat de politie bezig was een onderzoek in te stellen, maar de directie van de RTM had wel kunnen verklaren waarom er geen stoomverwarimng in de postwagon was. Volgens mij is het onverantwoordelijk een ko- lenkachel in een wagon te hebben: bovendien vraagt een postwagon speciaal verantwoordelijkheid. Wanneer de postwagon de eerste of tweede plaats na de locomotief had gekregen volgens mij is dat regei dan is vet gemakkelijk om de postwagon van stoomver- warming te voorz'en. De afstand is niet te groot om een leiding aan te leggen. Was er stoom verwar ming in de wagon geweest in plaats van een kolenvuur, dan was de ramp geringer geweest Ik hoop dat er nu verandering komt. C. VAN WIJK Over de foto in uw blad van 12-11-*52 met als onderschrift „Hon derden kinderen moeten dagelijks door de modderpoelen waden om naar school te komen" etc.. zou ik gaarne enkele opmerkingen maken. Dat er kinderen zijn die in water plassen gaan spelen is juist maar dit is louter voor hun genoegen en plezier. Daar kunnen de ouders niet over klagen, hoogstens zouden zij dat hun kinderen kunnen verbieden. Dat er kinderen kunnen zijn die door de slechte toegangswegen naar de scholen de hele dag met natte voeten op school moeten zitten is mij een raadsel. Waarom is de foto niet iets meer naar rechts genomen? Dan had men ook het tegelpad van circa twee of drie meter breedte kunnen zien, waarover de kinderen de scholen op een behoorlijke ma nier kunnen bereiken. Op- en aanmerkingen aan het adres der gemeente en haar dien sten zijn juist, maar dan moeten c.e berichten óók luist ziin EEN DAGELT.TKSE TOESCHOUWER (Van jonge kinderen kan men mtwRyk vennen, dat zii hun sfoei- porfjj'if»?: net-iet beperken tot een tegelpad Moddern' rissen in de onmiddellijke jinbtib?td wan scho len lijfcem. ons altijd ongewenst RedJ. teur treedt in de voetsporen van zijn voorgangers door te ijveren voor verheffing van het vroedvrouwen- beroep, „een vrouw, bij een echt vrouwelijk gebeuren". Hij zei ons. dat de vroedvrouw géén „verbeterde baker" is, maar een streng weten schappelijk geinstruëerde en voor normale bevallingen zeer wel be voegde vrouw, die bij de huisarts voor heeft: meer tijd, geen aanraking met infectie-bronnen, meer gelegen heid voor praenatale zorg'- - De kweekschool enige „rijks" in Nederland, naast twee andere in Heerlen en Amsterdam heeft ge middeld 50 leerlingen, die intern zijn. De meeste meisjes slagen erin een goede praktijk van tussen 150 en 200 bevallingen per jaar op te bouwen. Sommigen krijgen betrek kingen in het buitenland. Ook komen vele buitenlandse meisjes naar Rot terdam voor hun opleiding. Via de „World Health Organisation" stude ren buitenlandse artsen aan de „He negouwerlaan", waar enkele dagen geleden de 1000-ste baby van dit jaar werd geboren. Men heeft enkele wensen. Het ge bouw is met meer upito-date, de kliniek is te oud en behoeft verbou wing en men wil aparte kraamka mers hebben, zodat de man de beval ling mee kan maken. Overigens is de technische outillage zeer goed: er is een. couveuse-afdeling die geleid wordt door een vrouwelijke kinder arts en men is er op berekend bizon der e gevallen te behandelen; van de ze gevallen waarvoor men een voorkeur heeft kunnen de a.s. vroedvrouwen het meeste leren. Oorspronkelijk was de bedoeling, uitsluitend ongehuwde moeders te helpen, maar tegenwoordig is dat an ders: er zijn klasse- en particuliere afdelingen, die tezamen 79 bedden tellen. Ér is tevens een kleine gynae cologische afdeling. Het sterftecijfer en het aantal kunstmatige verlossin gen zijn uitzonderlijk laag. Dit jaar is aan de school een be gin gemaakt met het geven van z.g.n. moedercursussen, waarin de a.s. moe der op do blijde gebeurtenis wordt voorbereid. TT ET is volkomen begrijpelijk, dat de zusjes 1 A Rogge (Vera 20, Dora 19 en Gerda 17 jaar) artiste werden en dat zij hun klaterende successen al rollende op zilveren kogels oogsten. Hun wieg stond a.h.w. naast deze roterende ballen. Zij vorm den met hun drieën de vijfde generatie uit het cir- cusgeslacht Rogge, dat „kogelende" door het leven gaat. Een geslacht van saltimbanques, dat stamt uit Frankrijk. Oorspronkelijk heette de familie De Rogée, doch na de Franse revolutie emigreerde de familie naar Duitsland, waar men de naam Rogge aannam. Een grootmoeder van de meisjes was een Rotterdamse, doch de zusjes werden zelf resp. in Dresden, Bautzen en Pima geboren. Maar dat zegt niets, want het had best Oporto, Parijs of Kopen hagen kunnen zyn. Van jongs af waren de meisjes op reis. Onderwijs kregen zij in de trein of in de garderobe-wagen, Die lessen waren voor vader Rogge maar bijzaak, het belangrijkste was. dat zijn dochters de familie-traditie op de kogels konden voortzetten. Daarom werden hun voetjes er al heel vroeg aan gewend, het rollende gevaarte in bedwang te houden. Als zij vijf jaar waren, moes ten zij hun debuut in de piste maken. En nu zijn zij zover, dat zij hun adembenemende toer kunnen uitvoeren, om al wandelende op de 30 kg wegende zilveren kogel een metershoge stelling, waarin zich nog twee haakse hoeken bevinden, te beklimmen Een maximum van concentratie is nodig om dit kunststukje, dat los is van elke sensatie, uit te kun nen halen. Zij zijn enig met dit num mer in Europa en het is te begrij pen, dat John Ringling het drietal direct voor zijn Amerikaanse circus wilde engageren. Maar de Rogge Sisters weigerden. De bagage leverde zoveel moeilijk heden op, terwijl men bovendien het ideaal nog niet heeft bereikt. Het doel van de meisjes is om dezelfde prestatie van vader en moeder te le veren, Papa Rogge balanceerde des tijds, terwijl hij op de kogel liep. een stoel op zijn voorhoofd, waarin zijn gade was gezeten. En dit willen Ger da en Vera nu ook. Gerda, de jong ste en de krachtigste, is de „onder man", terwijl Vera rustig (let wel rustig) in de stoel mag gaan zitten. Druk repeteert het duo elke och tend, nu nog zonder kogel op de be gane vloer. Het is een hele toer, waar wel het een en ander voor komt kijken. Alles moet precies worden berekend, hetgeen het werk is van papa Rogge (nu 72 jaar), die ook tijdens de voorstelling in de piste zyn dochters assistcert- Over werk hebben de meisjes niet te klagen. Tof en met 1954 zijn ze volgeboekt. Glasgow, België, Den Haag, Zwitserland (dreus Knie) en Londen. Waar U de Rogge Sisters tiu kunt zien? Elke avond in het pro gramma van circus Strassburger in de Ahoy'-Hal Bij 30-jarig bestaan van de Corinthians De koninklijk erkende Rotter damse toneelvereniging „Corin thians" viert in het seizoen 1953 1954 haar 30-jarig bestaan. Ter ge legenheid daarvan organiseert zij een toneelwedstrijd, waaraan twee groepen van 6 amateurtoneeiver- enigingen kunnen, deelnemen. De wedstrijd zal gedurende de maan den September 1953Mei 1954 ge houden worden in de Rotterdam- sche Schouwburg en in De Lan taren. In totaal zullen in iedere zaal 3 voorstellingen gegeven wor den. De „Corinthians" zullen de openings- en sluttingsavonden ver zorgen. De actrice Elly van Stekelenburg, thans verbonden aan de Rotter damse Comedie, heeft Dinsdagavond voor een kleine schare in de Lan taren haar gaven als voordrachts kunstenares ontplooid met de knap pe uitbeelding van twee zeer ver schillende vrouwenfiguren: de Bij belse Rachel en het Chinese vrouw tje Rwei-Lan uit East-wind-Wesf- windl Hoewel men, gezien haar Oos terse affiniteit, het meeste kon verwachten van de vertolking van het fragment uit Pearl Buck's ra- man, lag naar ons gevoel het hoog tepunt van de avond bij Stefan Zweig's legende, waarin Rachel, de zwaarbeproefde stammoeder van het volk van Israël, God tart zijn liefde voor haar en zyn dwalende, Baal aanbiddende kinderen te to nen. In deze voordracht kwam de actrice Elly van Stekelenburg slechts een enkele maal om de hoek kijken, al werden dramatische hulpmiddelen als een muzikale omlijsting (Moussorgsky's Nacht op de Kale Berg), wisselende belich ting en een viniet sluiergewaad (dat eerder een handicap leek) niet geschuwd. Maar haar zuivere, door gaans ingetogen dictie, die alleen op het hoogtepunt van het gesprek met God overging in felle uitbars ting. trof mét de sobere taal van het gebaar de essentie van dit be wogen proza zeer fraai. Voor „Kwei- Lan" had Elly van Stekelenburg zich weer in Chinees gewaad ge stoken. zelfs kreeg men oorspron kelijke Chinese muziek en de grap pige nagebootste tongval te horen Dit fragment werd in veel sterkere mate gesoeeld. maar het had by enige bekorting beslist niet Ran bekoorlijkheid ingeboet. Zo werd het een lang voor dra chtsorogram- ma. hetgeen op zichzelf echter reeds een prestatie was. waarvoor men alle respect moest hebben H. F, REEDIJK Het orgel In de Oude Kerk aan de Chartoise Kerksingel hetwelk een gron dige restauratie heeft ondergaan zal Dinsdag 25 November 's avonds achtuur officieel in gebruik worden genomen. Het orgel zal die avond worden be speeld door de heer P. van den Kerk- hotf. Dezer weken ver scheen er een boeien de sociografie over Rotterdam „De Groei van de grote Werk stad"; wij maakten er Vrijdag 7 November reeds uitvoerig mel ding van Pit de Bijla gen achterin delven wij een en ander op, dat wij echt des Hartjes Stad achten, want er wordt in gesproken van het gezwoeg en gesappel van vaders, moeders, kinderen van 50 jaar geleden en over het onverklaar bare der liefde, d.w.z. der liefde die Rotter dammers Rotterdam toedragen. Een zekere heer S, uit Noordoost-Over- ijsel, schrijft „Mijn vader werd in '87 naar Deventer ver plaatst. in 1890 naar Amelo. in 1892 naar Zwartsluis en in 1895 naar Rotterdam. We betrokken een woning in de Gaffelstraat in het toenmalige uiter ste westen van de stad, die toen circa 350.000 inwoners telde dus voor ons een geweldige stad was. me levendig, dat ik aanvankelijk niet gelukkig m de nieuwe om geving was Ik voelde de grote stad als een vijandigheidIk vond de stad en de mensen arro- gant en dal gevoel heb ik steeds negenen in 1 kamer die e hphonripn TY»t 1041 rins 48 laar. a_:_ _.;iir herinner De Spui-sluisjes, richting Ba- gijvebrug. in de dagen dat men licht en lucht wilde brengen in de oude binnenstad, waar ieder een nog in besteden, sliep. zindelijk van 9 gld. 55 per week- Vader verdiende gld. maar kreeg 2 kwartjes zakgeld; m'n zusje ver diende 1 gld. 25 en kreeg 19 cent zakgeld, Ik verdiende 0.75 p.w. en kreeg ook 1 dubbeltje zakgeld- Moeder schrobde de binnenplaats en. schepte de putten leeg, waar voor de huisheer haar 2 gld. gaf. Aan huishuur betaalde zij 2 gld. 25, en aan afbetaling op haar naai machine 0.50, zodat zij 9 gld. 35 overhield. Schulden had zij niet en wij gingen knap gekleed. Zij wilde dat wij' aan iedere kerkelijke col lecte allen 1 cent gaven. Zij had een onverwoestbaar vertrouwen. Zij „leefde van psalm 116". 's Vrij dags brachten wij een emmer naar de poelier; deze vulde onze em mer met koppen en halzen van. eenden, kippen, maagjes, harljes, levertjes en niertjes. Men noemde dit kroos. Voor dit voor hem waardeloze kroos betaalden wij 1 kwartje. Moeder, zus en ik ontde den de koppen cn dc strotten van de veren, met een nijptang trok ik de binnenwand uit de magen, de galletjes werden verwijderd, het vet schoongespoeldAlles m een teil met zout* water. Van de magen. enz. kookte moeder een krachtige soep: zieken bij ons op de plaats kregen daarvan mede: zij genoten daarvan. Van ons eigen eten kraakten wij de koppen tus sen de deur en met een lepeltje aten wij de hersenen op dat was iets heerlijks. De volgende drie dagen hadden wij jus bij het eten, en dat alles voor 1 kwartje.. Moeder toverde, dag-in dag-uit jaar-in. jaar-uit ik kan er u nog uren mee bezighouden".... Hartje Stad neemt in gedachten 5? behouden. Tof 1941, dus 48 jaar, binnenplaatsje uit zag. Van louter zijn hoed af en blijft lang* stilstaan heb ik m Rotterdam gewoond en heimwee hield moeder alles kraak- in nadenken voor zulke Moeders, ik ben langzamerhand veel van Rotterdam gaan houden, en nog meer na de afschuwelijke 14-de Mei 1940 en toch is mij een zekere weerstand bijgebleven, die ik later, geloof ik, afgereageerd heb op bijv. Amsterdam waar ik nogal kwam Amsterdam en de Amstei dammers moesten ontgel den, wat ik in het diepst van mijn binnenste tegefi Rotterdam had. maar dat ik me weigerde bewust te erkennen, omdat Rotterdam toch ook zo veel goeds bezat". „Mijn vader maakte beestachtig lange werktijden, soms wel 36 en 40 uren aaneen surveillance bij de lading en lossing van zeeschepen. Het gezin was arm. Vader had vast 66 gld. per maand en kon 10 gld. per maand verdienen, later meer. Grootmoeder Sdie 72 gld. pensioen per jaar genoot, woonde bij ons in. Iedere dag moest één van de kinderen vader zijn eten brengen. De „haven*' eist door werken, de „haven" was immers alles: wat betekende daartegen over het gezinsleven van een kom mies en het welzijn van een zijner kinderen?! Om 12 uur had Moe der het mandje met Vaders mid dagpotje klaar staan. Boompjes, Westerkade, Wilhelmmakade, Rijn haven, Spoorhaven, Binnenhaven, we wisten ze te vinden. Lopen, soms meer dan een uur. en dood moe zaten we dan om twee uur, kwart na twee weer op school met vaak natte kleren en natte voeten Ik heb de stad zien groeien. Ik heb de Maashaven zien graven, de Waalhaven. Lek-, Usel- en Mer- wehaven. Haveninstallaties zag verrijzen en aldoor kwamen meer mensen. Tot meer dan 600.000. 'k Heb annexaties meegemaakt: Kralingen, Charlois Katendrecht, Delfshaven, Crooswijk, later Per nis, Poortugaal. Hoek van Hol land 'k Heb jaren achtereen school gehad van 9—12 van 24]2. van (F—10, behalve 's Zaterdags, dan was het van 68. We leefden maar. We moesten ons maar red den. En we hebben ons gered. Velen onzer werden hard en on aandoenlijk als de stad als de geest van de stad, Tot op een be paald ogenblik de kentering kwam. Duizenden mensen van het conser vatieve platteland wierpen zich in de armen van de meest vooruit strevende bewegingen in Rotter dam, maar allen werden ze ver eerders van Rotterdam. Ook ik: in stille ogenblikken voel ik toch eigenlijk een Rotter dammer geworden te zijn! Een ander vertelt van zijn moe der. Het is de hr V. die schrijft: „Onze woning kostte 2 gld. 25 per week; vader had in de bedsteden verdiepinkjes geHmmeid in Kampen hadden wij een vrij huisje gehad met een bleek, en nu met Dit zijn Fred Mvh- Voordat deze uier een antwoord. En Fred ring, Jaap Kouwen, azen van de Rotter- Muhnng, die als voet- Wim Landman en Aad damse en Schiedamse balier het doel van het van Diest (v.ln.r.) resp. sportvelden hun „o//t- Rotterdams eljtat heefi de doelverdedigers nan ciele" werk deden, heb- verdedigd en in zijn Xerxes, S.V.V., Sparta ben zij heel genoeglijk handbal-tijd in het Ne en Hermes-D.V.S., die een poosje met elkaar derlandse handiml-teanv gistermiddag bij „neem- zitten praten. Waarover meespeelde, merkte heel die-krant" op bezoek het gmg? Dat is nog al laconiek op; ,Jóh, wat waren om de jury te eenvoudig. Hoe Wim geeft het als je een fout vormen vocrr de prys- Landman het in Huil, maakt. Het is wel be vraag, die gewoonte ge- waar hij zo vaortreffe- roerei, maar beter in trouw onze krant bij lijk in onze nationale zo'n wedstrijd, dan elke interland-i'oetbal- ploeg debuteerde, had wanneer je met je wedstrijd uitseftryjt. De gemaakt eigen club speelt." Feyenoord goalie v. d. „Was je niet zenuw- Bijl en de doelman van acfcfig'", uroeg Jaap Wat zegt U? De uit- Excelsior De Hertog Kouwen en hoe re a- slag van de prijsvraag? moesten helaas verstek geerde je op de eerste laten gaan, omdat de baf, die je kreeg," toil- Ja, deze sportjongens eerste nog steeds met de Aad van Diest we- weten het. want rij een gebroken arm in ten. Met een „jongens hebben zelf de prys- het ziekenhuis ligt in de oefenwedstrijden winnaars getrokken. U (spoedige beterschap) heb Ik 'm even gekierd, moet echter nog even en De Hertog in 'sko- maar deze wedstrijd geduld hebben. Kijkt V nïngs wapenrok ryn dee' me niks." gaf Wim Zaterdag maar in militaire plicht vervult, op alle vragen iegelijk néém-die-krantr Beeldrijke wandeling door -aderlandse geschiedenis met dr Van Lutterveld .Jammer genoeg zijn nog te weinig mensen er van doordrongen dat Nederland op het gebied van histo rische documentatie onder alle Jan den ter wereld de belangrijkste plaats inneemt. De geschiedenis van ons land heeft ons een schat van gravures, schilderijen en andere pro- 17 (Van een onzer verslaggevers) T)IT is de Belgische herder Presto, kent hem allemaal van horen zeg gen. want hij komt om de haverklap voor in de officiële berichten en zit dan aller lei louche figuren achter de vodden, soms met het resultaat dat ze uoor korte of langere tijd staatskleren krijgen op de Noordsingel, soms zonder succes. Maar dat kan Presto niet helpen. Toen zijn baas, Ae die nstltond enge leider Maas, me zijn vriend en collega aanwees i« een klein hokje op het eiland Brienenoord zat Presto met een brede glimlach te kwispel staarten. Honden kunnen immers lachen en omdat Presto meende, dat hij weer aan het werk mocht, lachte hij dan ook en wuifde vriendelijk met zijn gele pluim staart Politiehonden houden van werk. Ze hebben een bijzonder hoge opvatting uan hun taak en het behoeft geen betoog dat er op de duizend willekeurige hon den van allerlei rassen en soorten soms maar één echte, goede speurhond voor komt. En dan is het nóg een bof. „Een politiehond moet karakter hebben", legde de heer Maas me uit, dikwijls zie je alleraardigste honden, die een prachtiq uiterlijk hebben en ogenschijnUjk niet voor een kleintje vervaard, zijn, maar als we ze kevren toch .schieters" blijken te zijn. Een schieter noemen we een hond, die op het beslissende moment niet durft door te gaan met zijn aanval. Die een uluchteling of een vechtersbaas een paar happen geeft maar terugtrekt en later probeert zijn kans waar te nemen. Niet zelden is het een soort valsheid. Ais we dat merken is zo'n hond voor ons waar deloos." (Presto zette zijn kleine oren even over eind en luisterde aandachtig, want een en ander leek hem belangwekkend ge noeg om attent te blijven. Met die men sen kun je immers nooit weten?) Presto bijvoorbeeld is een surveil- lancehond bij uitstek. Een surveil lance hond heeft een zware baan, want hy gaat met zijn baas op patrouille, werkt veel in het veld. bewaakt gevangenen, let er op of ze zich tijdens het opbrengen niet ontdoen van belastende voorwerpen. Verricht bewakingsdiensten en krijgt dik wijls ruwe karweitjes op zyn programma. Presto kan dat allemaal. Maar zulk werk laat ifc hem niet meer doen de laatste jaren. Hy is straks zeven jaar en dan komt het er erg op aan in die branche. bleef om er nog veel pan te kunnen per- wachten in het alles eisend beroep van politiehond, Idem dito met een sterretje staat het er voor met de Air dales, de Col lies en de Boxers. Hoe alleraardigst ze zich ook in de huiselijke kring kun ven gedragen, hun bloed is doorgaans niet goed genoeg meer om prestaties te le veren, die de oer-hond in nog grotere mate moeten hebben gekenmerkt. Een politiehond, bijvoorbeeld een der elf surveillanechonden. die rond Rotter dam ge stationneer d zijn, is tijdens zyn X Als speurhond is hij n.u een unicum in het land: de enige gemeente-speurhond namelijk. Amsterdam en Den Haag heb ben wel surveillancehonden maar roepen de hulp van de Rykspofitie-honden in als er een spoor moet worden gevolgd. Het ligt voor de hand, dat deze rijkshoitden aanmerkelijk minder te doen hebben dan Presto, die soms vier of vijf maal per week aan de slag gaat om Vrouwe Jus- titia een eindje nader tot haar doel te brengen." ,Er zijn misschien velen onder u, lezers die hun hart aan de Duitse herder heb ben verpand en dus spyt het me op ge zag uan de politiehondenkenners te kun nen verklaren, dat er nog maar heel wei nig Duitse herderszijn. die niet tot het gilde van de „schieters" behoren. Daar kunnen die dieren natuurlyk niets aan doen. Het is alweer de schuld van de mensen, die zo op exterieur hebben ge fokt, jaar-in, jaar-uit. dat van de karak ters van deze honden niet genoeg over- toerk, verimld van zyn opcracfit, niet te genaken. Hij zal een ureemde van zich a/bijten en maakt een felle, hartstochte lijke, bezeten indruk. Toen ik het tijdens een oefening zo eens bekeek overwoog ik toch of dat nou niet een •uerdziiueïd valse hond was, maar nauwelijks zat het kar wei er op en dolde de sinjeur weer urij in het rond of je kon hem in alle gemoede aanhalen en dan kneep hy ziels gelukkig een paar trouwe en priendeiyfce ogen. dicht. Hy is precies als zijn baas. die als het er op aankomt wellicht zijn revolver zal trekken en Ou mensen schie ten zonder iets anders te zijn dan een brave Hollandse huisuatfer, wiens werk nu eenmaal de mogelijkheid van het ge bruik van geweld met zich mee brengt ATeEM nu eens dat sterke staaltje van Presto's plichtsbetrachtingdat mij ter illustratie werd verteld: de honden hielden een demonstratie in de Kralingse Manege, maar Presto deed het niet zo goed als anders. Hij leek besluiteloos, nerveus en afgeleid. Liep steeds te snuf felen en had kennelijk zijn hoofd er niet bij. Maar toch uoïuoerde hy elke opdracht en gaf sterke staaltjes uan speuren wep, die telkenmale een hartelijk applaus kre gen. Wat was de oorzaak van dat „net wiet perjecte"? Het was de natuurEen employé van de manege bezat twee hon dedametjes, die hy 7naar liener een poos je niet buiten liet wandelen en ze daarom 's ochtends een beetje had latenvertre den in de manege, zonder er by na te denken, dat een paar uur tater Presto met zyn collega's er zou optreden. Wat voor de eerste de beste huis-, tuin- en keu kenhond al een kapitaal reukspoor zou zijn geweest was voor de tere neus van Presto uiteraard een uerschrikkelyke han dicap by zijn werk. Maar Presto heeft geleerd, dat. het werk voor het meisje gaat en moet hebben ouerwopen. dat het niet aanging zijn corp* in de steek te la ten. Ondanks deze struikelblokken maak te de hond zijn baas nier te schande en dat bewijst wel dubbel en dwars wat karakter betekent voor een hond, die men politiediensten wil laten t?emchten. En tenslotte had ik de vraag wat er gebeurt met politiehonden., die niet meer kunnen werken. Antwoord: als het enigs zins mogelijk is neemt hun baas hen thuis en biijuen ze daar tot hun doodhet huis bewakend, zoals ze het ook in hun dienst tijd deden. Maar wanneer ze ziek z(jn of er op geen enkele manier een bezorgde plek voor deze honden kan worden ge vonden, worden ze afgemaakt. Lie oer een zekere dood dan een onzeker Zyden in een omgeving, die hun fiere karakter piet zal begrypen. ducten van beeldende kunst nage laten." Zo sprak gisteravond in de aula van het Museum Boymans de heer Dr R. van Luttervelt, conser vator aan het Rijksmuseum te Am sterdam. tot een talrijk publiek, dat op uitnodiging van het organiserende Algemeen Nederlandsch Verbond, afdeling Rotterdam, en bet Museum Boymans was gekomen om een voor dracht met lichtbeelden, getiteld „Vaderlandse geschiedenis ïn beeld", by te wonen. Met grote stappen wandelde de heer Van Luttervelt door de vader landse geschiedenis vanaf 1400. Vlot en boeiend lichtte hij de vele fraaie lichtbeelden van bekende en minder bekende tekeningen en schilderijen toe, wees op hun details en gaf uit leg bij de voor leken niet altijd dui delijke voorstellingen. De spreker, die voor zijn interes sant betoog een dankbaar applausje mocht oogsten, werd ingeleid door de directeur van het Museum Boy mans, de heer Drs J. C. Ebbmga Wubbe. Nederlands scheepje in de Rijn gezonken Dinsdag is m de Rijnhaven, van Bïngen, het 400 ton metende motor schip „Nagold", eigendom van de rederij „Peter Koster", te Rotter dam. gezonken. De „Nagold" had Maandag cement geladen. Het schip zou Dinsdag de thuisvaart beginnen. Doordat de motor op een gegeven ogenblik niet meer werkte, werd de „Nagold" voor de boeg van een voor ameer liggend rijnvaartuug gedreven, Hier bij werd een groot lek in de scheepswand geslagen, waardoor de „Nagold" binnen twintig minuten zonk. De opvarenden, twee mannen en een vrouw, wisten- zich. in veilig heid te brengen. „JohanMaurits v. Nassau" 21 November naar Korea DEN HAAG. Het vertrek van Hr Ms fregat „Jokan Maurits van Nassau" uit Den Helder naar de Koreaanse wateren is bepaald op Vrijdag 21 November om half drie. Van halt elf af zal het schip toe gankelijk zijn voor verwanten en vrienden, die de leden van de be manning uitgeleide willen doen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5