HET ROTTEEDAMSCH PAROOL Consternatie over dood van pro-Duits gemeenteraadslid Aetherpiraten zetten bedrijf voort ondanks straffen POLITIEKE MOORD IN DE SAAR? Israel fel verontwaardigd over proces-Slansky Eisenhower trekt figuren uit „big business" aan Prins Bernhard won hart van lauwe Peruvianen CLANDESTIEN ZENDEN MISDADIG HET PROCES TE PRAAG 12e Jaargang, no. 276 Beschuldiging West-Duitse vice-kanselier ontkend *H. Roland Holst overleden Mijnontploffing in België eist 5 doden Ook Clementis betrekt Israëlische gezant in zijn zelfbeschuldigingen Mr Donker streeft naar oplossing van effeetenregistratie Ollenhauer: „Saar is politiestaat" Groot-industrieel aan Financiën; M.S.A. onder leiding van Stassen Nederlandse fakkel-demonstratie bij het vertrek van Lima naar Mexico Plaatselijk opklaringen Green, voorzitter AFL overleden In kustgebieden iets zach ter Grote juwelenroof in Londen Bed. en Adm. lange Haven 141, Sdfcietiara $el. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal ƒ6.05, losSe nummers ƒ0,10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag 22 November 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398o44 Bankier; Amsterdamsehe Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf SAARBRtiCKEN. De Westfiuitse vice-kanselier Bliicher heeft Vrydag - op het congres van de vrije democratische partij te Bad Ems de beschul- - digwg uitgesproken, dat een lid van de pro-Duitse democratische partij In - het Saargebied Donderdagavond in Saarbriieken het slachtoffer is gewor den van een politieke moord. Nadat deze mededeling van Bliicher in de -dagbladen in het Saargebied was gepubliceerd, deelde de politie te Saar briieken Vrijdag mede, dat Donderdagavond vier onbekenden de woning "van de 70-jarige aanhanger van de verboden Duitse democratische partij, Geiger, zijn binnengedrongen en de man hebben doodgeslagen. Een f'unc- 'tïoharis van de partij van de Saarlandse premier Hoffman verklaarde Vry- dag, dat de moord deed denken aan „nazi-methoden om moord als middel 'tot provocatie te gebruiken". Een en ander heeft in het Saargebied, waar over enkele dagen algemene verkiezingen zullen worden gehouden, grote .consternatie gewekt. __ïh -de -verklaring van - de politie 'heet- het, dat de indringers overhan diging van verboden pro-Duitse ge schriften geëist hadden van Geiger. Na .een weigering ontstond een .handgemeen, waarbij Geiger ver wondingen opliep, waaraan hij spoedig bezweek. Aangenomen wordt" zcf'besluit de vérklaring van de politie te Saarbrücken, dat de aanvallersmet gummiknuppels ge wapend -waren. Geiger- werd voor de Duitse de mocratische partij als gemeente raadslid gekozen voordat de partij 18 maanden geleden verboden werd. Het verbod had echter geen invloed op de status van Geiger als gemeen teraadslid. Het nieuws van de moord op Geiger werd door de politie geheim gfhouden. Doch na de publicatie van de beschuldiging van vice-kan selier Blücher kwam de zaak aan het licht. In politieke kringen in de Saar vreest men, dat de openbare me ning, de verantwoordelijkheid voor dc moord zal toeschrijven aan de partijen die de constitutie van de Saar ondersteunen. Regeringswoord voerders spreken de beschuldiging van Bliicher heftig tegen. Volgens een verklaring, van het ministerie van Voorlichting van het Saarge bied, werd G&ger door de indrin gers niet aangevallen of verwond, 'Groot dichteres en strijd ster voor gerechtigheid AMSTERDAM. Vrijdag- avond is Henriette Koïand Holst—van der Schalk op 82- jarïge leeftijd in een rusthuis overleden. Met haar is heen gegaan een der grootste dich teressen die ooit in ons land hebben geleefd en gewerkt, èn een taaie strijdster voor ge rechtigheid. Henriette Roland Holst werd op 24 December 1369 iri Noord wijk geboren als dochter van een no taris. Vooral het intiem contact, dat zij had met de dichter Her man Gorter, heeft zeer bevruch tend gewerkt op haar grote talent. Zij debuteerde in 1896 met de bundel „Sonnetten en verzen in terzinen geschreven". Al op jonge leeftijd kwam zij in contact met de socialistische beweging in ons land, waaraan zij zich met hart en ziel gaf. Zij was getrouwd met de schilder prof, R. N. Roland Holst. De begrafenis zal. op verzonk van de overleden dichteres, in alle stilte geschieden. Voor een uitvoeriger beschrijving van haar persoon en werk zie .pagina 3. doch enkele uren na de inval zou hij zijn overleden aan een hartver lamming. Ook de premier v«i het Saargebied, Hoffman, ontkende, dat er sprake zou zijn van een politie ke moord. Uit het onderzoek van de politie en uit verklaringen van de zoon van Geiger en diens schoon dochter was gebleken dat Geiger aan een hartaanval was overleden, aldus Hoffman. Bliicher verklaarde op het con gres van zijn partij te Bad Ems, dat hij zijn inlichtingen had gekregen van de voorzitter van de democra tische partij van het Saargebied, Becker. Hij verzocht het congres zich te onthouden van demonstra ties. Na zijn mededeling trachtten verscheidene afgevaardigden het spreekgestoelte te bereiken, doch commissieleden wisten dit ie voor komen. Na een stilte van twee mi nuten ter nagedachtenis aan Geiger, werd het debat door het congres normaal voortgezet, Geigers zoon. een arts, verklaar de tegenover verslaggevers, dat zijn vader ïn een worsteling met vier indringers werd gewond. Later was hij aan de verwondingen overleden. De zoon. voegde hieraan toe, dat dc aanvallers enige exemplaren van de „Deutsche Saarzeitung", een verbo den blad, en enige pro-Duitse ge schriften in beslag- hadden genomen. BRUSSEL. In de mijn „Les Liegeois" te Zwartberg nabij Genk heeft zich Vrijdagmiddag een ernsti ge mijnontploffing voorgedaan, wel ke door mtfngas werd veroorzaakt. Drie mijnwerkers werden op slag gedood. Negen anderen liepen zwa re brandwonden op. Twee van deze gewonden overleden korte tijd. la ter. De ontploffing deed zich omstreeks 14 uur voor. Reddingsdiensten bega ven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp. Zij wisten de lijken van de omgekomenen aan de opper vlakte te brengen. Ook de gewonden werden naar boven gebracht. Ge vreesd wordt, dat er nog meer slachtoffers zijn. TEL AVTV. Israel zal te Praag een scherp protest indienen fegen pogingen om de staat Israel, Joodse leiders en Joodse organisaties te be trekken In het monsterproces legen Slansky, Clementis.en twaalf andere ïn ongenade gevallen Tsjechoslowaakse communisten. In een verklaring van het Parjise bureau van het „Jewish Agency" wordt gezegd, „dat de communisten, evenals vóór hen de nazi's, de Jaden tot zondebok willen maken voor economische en andere moeilijkheden." De anti: Joodse" strekking van het proces-Slansky werd gisteren nog duidelijker, toen radio-Praag het verhoor uilzond van de „getui ge" Mordechai Oren. Oren, een lei der van de linkse Israëlischs arbei dersbeweging, was indertijd naar de landen achter het LJzeren Gordijn gezonden om tc trachten, de vrij heid te verkrijgen voor daar gear resteerde Zionisten. Enige maanden geleden bleek Oren plotseling spoorloos. Tol Aviv vroeg om in lichtingen, maar Praag antwoordde niet. Oren Is nu weer opgedoken en wel als getuige tegen Slansky, die hij van het onderhouden van be trekkingen met Tito en andere Joego-Slavische leiders betichtte. Volgens Oren zouden deze banden zijn aangeknoopt met hulp van de Israëlische gezant in Praag. Ehoed Avriel. Oren richtte ook beschul digingen tegen de vroegere Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morisson en het linkse La- bourlid Zilliacus: zij zouden een plan hebben ontworpen tot omver werping der volksdemocratieën. Het grootste deel van de zitting van gisteren was overigens aan het verhoor van Clementis. de vroegere Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken, gewijd. Evenals Slansky putte Clementis zich uit in zelfbeschuldigingen. Hij „bekende" tegen de slaat tc hebben samenge zworen in samenwerking met de Amerikaanse „meesterspion" Allan Dulles (een broeder van John Fos ter Dulles), de gewezen Amerikaan se gezant in Praag, Steinhardt, die met hulp van Clementis Tsjecho slowaakse aristocraten over de grens had geholpen, de gewezen Britse gezant dir. Philip Nichols en met verschillende Israëlische diplo maten. En alsof dit alles nog niet genoeg was, vertelde, hij Ook nog. samen met zijn onder-minister Va- DEN HAAG. Binnenkort hoopt minister Donker de daarvoor inder tijd ingestelde commissie uit de Tweede Kamer op de hoogte te stel len van plannen tol de effeetenregi stratie. Hij acht het een uiterst moei lijke materie, gelet op de zeer tegen strijdige belangen, welke zich hierbij laten gelden, Met de verklaring, dat hij zou streven naar een snelle doch rechtvaardige oplossing moest de Ka mer het Vrijdag tenslotte doen, vro Hadjoc, die eveneens terecht staat, spionnagenetten in de hoofd steden dér Oosteuropse staten te hebben ingericht. BONN. De leider van de West- Duitse sociaal-democratische partij, Ollenhauer, heeft Vrijdag in een ra diouitzending het Saargebierl een „politiestaat" genoemd. Hij vreesde, dat de toestand de komende week nog slechter zou worden. Ollenhauer zei de, dat een eergisteren van de voor aansluiting bij Duitsland zijnde Saarlandse vak bondsleider Kutsch door de politie afgedwongen ontslag een bewijs was, dat er geen sprake van kan zijn. dat de Saar een rechts staat is. Ollenhauer legde zijn ver klaring af, voordat de berichten over de moord op een pro-Duitser in het Saargebied bekend waren. Het West-Duitse verbond van vak verenigingen heeft een beroep ge daan op de geallieerde Hoge Com missarissen, „de democratische vrij heid in het Saargebied te helpen verzekeren". Het ontslag van Kutsch cn vijf andere Duitsgezinde vak bondsleiders was „een ernstige schending van de democratische vrijheid". Een geallieerde woord voerder verklaarde, dat het verzoek van het vakverbond onderzocht werd. (Van onze correspondent) NEW YORK- De verder bekend geworden benoemingen van minis ters in de komende nieuwe rege ring der Verenigde Staten tonen aan, dat Elsenhower een grote plaats in zijn kabinet toekent^aan sterke fi guren uit het Amerikaanse zaken leven. George M. Humphrey, die finan ciën krijgt, is een vooraanstaand in dustrieel te Cleveland. Hij staat san het hoofd van de grootste mijn- bouwmaatschappij aldaar. Herbert Brcwnell Jr, die de por tefeuille van Justitie krijgt, was Een Pools jongetje van 13 jaar, Michael Tomkiewieczheeft einde- ïyJc zijn zin.' hij is bij sfi» vader in Londen. Michaels vader, Ludwig, werd door de Russen gevangen ge nomen toen zijn zoon een half jaar oud was. Hij vluchtte en werkt nu in Engeland. Michael, die ztch vast had voorgenomen zijn vader op te zoeken, liep ttueernacl van huis weg. De communistische politie arresteer de hevi in Breslatt en .Huurde hem naar huisMaar Michaeliep tueer weg en na Cen UtrontuurUjl^e tocht, u'narbij hij dwars door een mijnen veld liep, kwam hij in West-Berlijn aan, 'vanwaar hij naar Engeland vloog. tweemaal leider van Dewey's cam pagnes bij de Amerikaanse presi dentsver kieüngen en de voornaam ste strateeg tijdens de strijd voor de Candida tuur van Eisenhower in de conventie der republikeinse partij te Chicago. Hij zocht Eisenhower indertijd persoonlijk te Parijs op om hem voor het candidaatschap te winnen. Dat Harold Stassen, als niet-za- kenman, het bureau van de MS A 'wederzijdse hu lp verlening! werd toegewezen is een verrassing. Men nam aan, dat voor hem het ministe rie van Arbeid was gereserveerd. Van alle benoemden is hij de enige, die noch tot de kring van Taft noch tot die van Dewey behoort. Hum phrey is de enige uitgesproken Taft- man. Hij was voorzitter- van de in dustriële adviescommissie van dc voormalige ECA 'orgaan van de Marshallhulp* en legde aanzienlijk gewicht in de schaal bij de beslis singen over reparaties en ontmante lingen van de Duitse industrie. De benoemingen aan Handel. Landbouw en Arbeid moeten nog volgen. YOfe thans,gedane benoemingen to nen In meerderheid een, overwicht van de opvattingen van Eisenhower boven die van Dewey. Wilson's be noeming tot minister van Defensie, die Donderdag reeds afkwam, is in teressant in het licht van de tijdens zijn verkiezingscampagne door Tru man herhaaldelijk geuite boutade, dat de Republikeinse partij een par tij van generaals was. namelijk Eisenhower, MacArthur en General M«i;ors Op het strand te Castricum ligt al jaren een Duitse twee persoons duikboot half onder het zand. Twee ondernemende Gastricumse jongelui, Aat Kmjs en Bob Streuit kregen toestemming van Rijkswa terstaat en Oorlogsdom.einen om te trachten de duikboot te ber gen, De twee jongelui sagen er handel in en in combinatie met een Beverwijkse aannemer is men dagen, bezig geweest het gevaarte ua» ruim 12 ton uit het zuigende zand en zeewater los te trekken. Vrijdagmiddag mislukte het weer en voorlopig hebben se de moed nu opgegeven, de zee heeft weer gewonnen. Prof. Oud meent: Huidig kabinet roder dan enig vorig (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In een openba re vergadering van de VVD heeft prof znr P. J. Oud nog eens een poging gedaan duidelijk te maken, dat bet huidige kabinet roder is dan eoig vorig. Hij trok uit de po litieke situatie de conclusie, dat on der deze regeringsconstructie de gedachte van de derde macht zal groeien. Ten aanzien van het communiqué, dat het hoofdbestuur van de VVD na de verkiezingen heeft uitgegeven en op grond waarvan dr Drees be sloot voor het formeren van een kabinet niet in overleg te treden met de fractie-voorzitter van deze partij, zei prof Oud, dat het hele maal niets nieuws bevatte. Alles, wat daar in stond, had .de WD al van te voren Nationalistische leiders in Tunesië gearresteerd In Tunesië 2ijn Vrijdagochtend 30 nationalistische leiders gearres teerd als verdacht van betrokken te zijn bij de jongste golf van ter reurdaden. Dc correspondent van het A.N.P. seint uit het KLL.M.-vliegtuig ..Schiedam''waai mee Prins Bernhard het laatste traject van Lima naar Acapulco in Mexico aflegt, dat het Donderdagavond wel Konin ginnedag leek in dc Peruviaanse hoofdstad Limatoen 120 Neder landers, die daar WQnen naar het vliegveld getogen waren om de Prins na zijn verblijf van een week in hun midden uitgeleide te doen. Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Plaatselijk opklarin gen maar hoofdzake lijk in de kustgebie den ook enkele buien. In de nacht en och tend hier en daar mist. Over hptalgemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind draai end, naar Noordelijke richtingen.- 23 NoV, Zon op 8 u 14 m- onder 16 u 39 min. Maan op 13 u IE m on- 23 u 7 m. 24 Nov. 2,'on op 8 u 15 m. onder 16 u 38 min.: Maan op 13 u 31 m on der HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. iV eerst. Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Oslo Motregen Windstil oc 7 mm Stockholm Motregen Z.O.8 4 1 Kopenhagen Onbew. Z.O.8 5 0 Londen Sneeuw N.N.O.S 2 15 Amsterdam Zw. bew. Z. 5 3 2 Brussel Geh. bew. Z. 5 4 2 Parüs Regen Z.9 5 6 Bordeaux Regenbui W.7 10 Nice Onbew. N.W. 6 4 4 Warschau Hegen Z.O.3 2 2 Berlijn Motregen O.Z.O. 3 0.1 Frankfort Zw. bew. Z.Z.W. 7 4 3 Milnchcn Zw. bew. Z.W, 2 1 tl Zurich Zw. bew. Z.W. 3 3 0 Wenen Zw. bew. windstil 3 0 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In Oost-Nederland wemelt het nog steeds van de clandestiene zenders. Ieder weekeinde komen daar „De Geus", „De Piraat", „De Pelikaan1' of hoe ze verder mogen heten ze wisselen vaak drie keer op een dag van naam de aether in. Het feit, dat er dit jaar reeds 56 opgespoord zijn door de Bijzondere Radiodienst van de PTT schrikt de bedrijvers niet in het minst af. Integendeel, de misdrijven want dat zijn het, juridisch en moreel duren met een fanatisme voort, dat de weldenkende mens wel heel snel terug doet komen van eventuele romantische opvattingen over het clandestiene zend- bedrijf. De gevolgen van dat zenden kun nen catastrophale gevolgen hebben. De exploitanten zijn meestal vol slagen leken, voor wie een radio- lamp hetzelfde betekent als een con densator. Bij een handelaar kopen ze *n zendertje, een pick-up, een microfoon, en wat gramofoonplèten eu voilé: de zaak kan beginnen. De zaak én het onheil. Vlak bjj zo'n clandestien radio station kan niemand een ongestoor de radio-ontvangst hebben. Zelfs de zenders van Hilversum vallen, weg door het lawaai, dat de clandestie ne zenders de lucht inze iden, De eigenaren hebben geen flauwe notie van golflengten en dergelijke. Niet zo lang geleden werd bij Schiphol een clandestiene zender gepakt, die op het radiobaken van de lucht haven instelde. Bij Gilze-Rijen zat iemand te zenden op dc golflengte, waarop de vliegtuigen binnengeloodst wor den. Boven Zuïd-Drente kon zeer onlangs een- vliegtuig, dat op weg was naar Parys. geen weerberich ten ontvangen, omdat eeti geheime zender deze berichten overstemde. Hel vliegveld Twenthe en de scheepvaart klagen voortdurend over gestoord radioverkeer. Er zit echter nog een bedenkelijk aspect aan deze 2aak. De exploitanten van de zenders laten zich goed betalen voor het draaien van een verzoek plaat je en hebben er niets op tegen voor eeu gulden iets erg onplezie rigs te vertellen over iemand, aan wie men een hekel heeft. Of het waai1 is of niet, dat is niet van belang. Tal van meisjes zijn in de afge lopen jaren beklad: de omroeper vertelt tegen betaling geestdriftig met welke jongens de meisjes om gang hebben gehad en beschrijven luid lachend allerlei verhoudingen. Als men maai* betaalt. Vele Oost- Nederlanders zijn voor hun leven getekend omdat een clandestiene zender hun (al dan niet verzonnen) doen en laten wereldkundig heeft gemaakt. IEDEREEN MEDEPLICHTIG De wet stelt medeplichtigheid ook straf ba ai*. In feite is bijna iedereen in Oost-Nederland medeplichtig, want niemand zal het in zijn hoofd halen PTT of politie behulpzaam ie zijn bjj het opsporen van de zenders. Integendeel, de mensen zit ten Zondagsmorgens met opgewon den gezichten bij het radiotoestel en als men onraad vermoedt, waar schuwt men het piratendom. Men heeft zich wel eens afge vraagd, waarom het euvel zich nu juist in Oost-Nederland voordoet. Een afdoende verklaring is er niet voor gevonden. Maar opvallend is het wel, dat het bijna steeds a- sociale elementen zijn, die clandes tien zenden. Deze mannen verdie nen soms oo één Zondag met het zenden 100 tot 150 gulden. Voor gevangenisstraf schrikt men hele maal niet terug. En als men al eens boete opgelegd krijgt gaat men maar zitten. GEEN ROMANTIEK Sport, het testen van eigen tech nische capaciteiten of romantiek mogen er vóór de oorlog bij zijn geweest, al deze facetten zijn nu volkomen verdwenen. Maar de buurtgenoten vatten het nog al tijd zo op. Handlangers, die op de uitkijk willen staan, zijn er vol doende te vinden. Elk weekeinde gaat de heer D. Neuteboom van de Bijzondere Ra diodienst Oost-Nederland met zijn apparatuur, vergezeld van de plaatselijke politie op stap. Zijn wekelijkse razzia's verontrusten dc clandestiene zenders wel. doch een paniek is er zeker nog niet ontstaan. Anders zouden er nu niet nog steeds een dertig tot veertig in de lucht zjjn. (Zie verder pag. 3) Het platvorm was. zoals dat nu eenmaal bij officiële gebeurtenissen gewoonte is. voor de autoriteiten gereserveerd en voor de anderen verboden terrein. Maar vindingrijke Nederlanders hadden iets anders verzonnen om bij wijze van af- scheidsgroet nog eens voor bet laatst de aandacht van de Prins te trekken- Zij waren 'nl. op het dak van het stationsgebouw geklommen en zwaaiden daar hoog in de lucht met tientallen brandende fakkels, die een sprookjesachtige gloed ver spreidden. De Peruvianen staan niet ais bijster enthousiast bekend. Op de eerste dag van het be zoek van Prins Bernhard waren de kranten nog uiterst spaarzaam met hun commentaar. Het publiek scheen zich nauwelijks voor het bezoek van dc Prins te interesseren. Dat was echter, voordat de prins op het terrein van de ruiterclub een lesje gaf in hogeschool rijden, dat in Lima niet spoedig vergeten zal worden. Dat was voordat de Prins zich temidden van de Peru vianen begaf om in de hoofdstraat van Lima te winkelen en voordat hij op een persconferentie de jour nalisten verbaasd deed staan om zijn talenkennis en welsprekend heid. Voor zijn vertrek naar Mexico heeft dc prins eens willen onder zoeken of stieren vechten aantrek kelijk is of niet. Dc Prins oefende ergens buiten Lima met een kleine, zeer jonge stier. Na afloop zei de Prins, dat hij hevig met de rode lap had gezwaaid, maar dat het dier hem tot zijn spijt zonder meer van de been had gelopen. De Prins had zich niet bezeerd, aldus United Press. WASHINGTON. William Green, de voorzitter van de A.F.L, (American Federation of Labour), één van de grote Amerikaanse vakverenigingen, is Vrijdag in zijn woning tc Conshocton in Ohio overleden. De 81-jarige vak bondsleider was reeds enige tijd ziek. GEEN nieuws, geen nieuw»; dat is de indruk in de vrije wereld omtrent bet grote proces tegen de el£ in ongenade gevallen commu nisten te Praag. Dit alles, die in felle toon gestelde aanklachten en sner pende requisitoirs, die stroom van zelfbeschuldigingen, het is reeds tien tallen malen eerder vertoond. Men moet, om hier iels van te be grijpen, beseffen dat in de communis tische landen het belang van' de staat, gelijk de leidende figuren dat opvat ten, alles overheersend is. Slansky, Clementis en de anderen, die nu te rechtstaan, zijn te beschouwen als de slachtoffers van hetzelfde systeem, dat mede door liun toedoen tot het heer sende is geworden in Tsjecho-SIo- wakije. Hebben zij werkelijk gesabo teerd en verraderlijke betrekkingen onderhouden met vertegenwoordigers ■an vijandig gezinde mogendheden? Het is van geen betekenis. Van bete kenis is alleen, dat de machthebbers in Tsjecho-Slowakije, die weinig an ders zijn dan de uitvoerders van de wil van de machthebbers in het Krem lin, het in het belang van de staat achten dat Slansky c.s. worden geli quideerd. En als het staatsbelang zo iets eenmaal vordert, dan is de ergste beschuldiging nog niet erg genoeg. WU zullen ons niet verdiepen in de vraag, hoe men in de com munistische landen kans ziet, in politieke processen de beschuldig den alles te laten bekennen wat men wenst. Dit doet telkens opnieuw grie zelig aan, ïn strijd als het lijkt met alle psychologische wetten en met de ervaringen van enige tientallen eeuwen. Het is een probleem, dat waarschijnlijk nog bet best langs de letterkundige weg valt te benaderen. Sommige schrijvers hebben dit reeds op verdienstelijke wijze beproefd. Misschien is er reden voor mededo gen met Slansky en de anderen, die nu te Praag terecht staan; maar men vergete niet dat deze mannen, wan neer zij niet toevallig uit de gratie waren geraakt, in staat waren ge weest, een soortgelijk proces tegen anderen te voeren. WEL moeten de West-Europea nen zich met beklemming af vragen, wat in vier jaar tijds van Tsjecho-Slowakije is geworden. Wat is er overgebleven van deze fiere, sterke natie, van deze ontwikkelde en zelfbewuste voorpost van de Slavi sche wereld? De Tsjechen gaan on der het juk door zoals waarschijnlijk geen der andere volken van het Oos ten. Onderhorig, schatplichtig, pion nen in het grote politieke spel, dat tc Moskou wordt gespeeld; ziedaar hua dioevjg lot. Eu het ïs stellig een der doeleinden van het Praagse proces, hun eens extra in te scherpen, wat hun taak is en hun plaats. Wanneer wij zien. dat dit proces ook een duidelijke anti-semietiscbe strekking heeft, dan kan dit eens te meer gel den ais een bewijs, hoezeer men hier bezig is, het volk van Masarrk en Benesj, dat altijd op de bres heeft gestaan voor de mensenrechten, in de afgrond te stoten. WAT VOOR WEER? DE BILT Een zeer brede Noordelijke luchtstroom tussen Groenland en Noorwegen voert gro te hoeveelheden koude PooUuchs in de richting «oit Scandtuauiè" en de Britse eilanden. Gedurende het weekeinde zal deze polaire lucht onze omgeving evenwel vies berei ken, meldt het KNMI. Wel veroor zaakt de krachtige Noordelijke luchtstroom, mijrigingen. ïn de lucht druk ce?-cteti?;!g bouert West-Europa. Een gecompliceerd aepressic- systeem, dat enige dagen voor En geland was gelegen, verplaatst zich naar het continent In verband daarmee draait de wind in ons land later naar richtingen tussen West en Noord, waarbij iets minder kou de lucht van de Noordzee binnen stroomt. In de kustgebieden kunnen gedurende het weekeinde enkele buien voorkomen, maar in het bin nenland, waar het temperatuurver- loop niet voel verandering zal on dergaan, wordt geen neerslag van betekenis verwacht. LONDEN Bij de Britse finan cier George Dawson, die na de oor log millioenen heeft verdiend met de handel in overtollige vracht auto's van de Amerikanen, is gis teravond voor een bedrag van naar schatting 290.000 gulden aan juwe len en bont gestolen. Dawson dineerde ïn zijn weelde rige woning tc Londen toen dieven door het raam van een slaapver trek op een hoger gelegen verdie ping binnendrongen en zonder op gemerkt te worden hun buit waarondsr een halssnoer van dia manten cn smaragden, een gouden sigarettenkoker, een diamanten clip en een platinablauwe mink-jas, byeengrasiden. Amerika koopt vijfhon derd Britse tanks WASHINGTON. De Verenigde Staten heoben vijfhonderd Britse ,.Centurion"-tanks tegen een bedrag vau ruim negentig milliocn dollar aangekocht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1