Na anti-Westers oproer militair bewind in Irak HET ROTTERDAMSCH PAROOL India's Korea-plan herzien na geheim overleg Felle betogingen tegen Britten en Amerikanen Nieuwe „bekentenissen in monsterproces te Praag Indonesische regering laakt optreden van leger Amerikaan Harold Adonis in hoofdstad gearresteerd Autobusbedrijf overtrad 30 keer Rijtijdenbesluit Consumentenprijs melk ongewijzigd tot 18 April Dibelius zond Stalin een protestbrief Brits-Amerikaanse tegenstelling minder scherp, maar nog niet overbrugd Tjechen ontkennen anti-semietische strekking van aanklacht tegen Slansky-groep Protestdemonstraties van Duitse partijen aan Saar-grens Inmenging in de politiek kan niet worden geduld en zal worden tegengegaan Henriëtte Roland Holst gecremeerd Koude nacht Ex-ambtenaar zou zijn omgekocht door houders van clandestiene speelholen Politie in Kenia schiet vijftien Afrikaners neer Tegenslag bij spoor- wegwerken te Leiden Leden Maastrichtse rechtbank, gezellig op reis, oorsaak van een der overtredingen Onbewaakte eist drie gewonden Geen kwestie van alarmtoestand bij televisie Vietminh-troepen veroveren Frans bolwerk Sonla ALBERT v.RAALTE overleden 12e Jaargang, no. 277 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs; per week ƒ.0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Maandag 24 November 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur; Sj. van der Schaaf ailiiiiiiiiiiniinitiiiiiiiiiiiiiniriiüiiiiiiisiiiii DEN HAAG Uit een medede ling: van minister Mansholt blijkt, dat er tot 18 April 1953 en met terugwerkende kracht tot 2 Nov. j.l. voor de melk twee prijzen zullen {Telden: een garantieprijs en een verrekenprys. Voor de consument zal dit niet tot uiting komen in verhoging van de melkprijs, doordat uit het Land bouw Egalisatie Fonds een hogere subsidie wordt verleend. Met ingang van 18 April 1953 zullen de bepalingen ten aanzien van de bestemming van de melK en de prijsvorming van de con- sumptiemelk worden Ingetrokken, In hoeverre door subsidie uit bet Landbouw Egalisatie Fonds van die datum af prijsverhoging voor de consument moet worden opgevan gen, is nog punt van regerings- o verleg. BERLIJN Bisschop Dibelius heeft meer dan een jaar geleden by Stalin schriftelijk geprotesteerd tegen de wijze waarop in Qost- Duits'and het récht wordt toegepast een wijze, die volgens hem goede nabuurschap tussen Duitsland en Rusland onmogelijk maakt, Hy' ver zocht Stalin de politiestaat-metho den in de Russische zone af te schaffen. De brief zegt, dat in Oost- Duitsland .arrestaties worden ver richt zonder werkelijke gronden, dat bloedverwanten in onzekerheid worden gelaten omtrent het lot van de gearresteerden, dat processen geheim worden gevoerd, onmense lijke vonnissen tegen jongelingen worden uitgesproken en dat de com munistische autoriteiten in Oost- Duitsland zich niets aantrekken van de algemeen erkende beginselen der humaniteit, - Daardoor ontstaat dagelijks nieuwe verbittering tegen de staat, en in September 1951 nad volgens de bisschop deze verbitte ring een dergelijke graad bereikt, dat zij gevaar voor de vrede op leverde, Bromfietsrijdster onder anto geraakt en gedood DOETINCHEM De ongeveer 45-jarige gehuwde mevrouw B. uit Hengelo (G.) is Vrijdagavond, na dat zij in Doetïnchem had vertoefd en per bromfiets op weg naar huis was, door een haar achterop ko mende vrachtauto gegrepen en ge dood. De.'politie gaat thans na, of de bromfietsrijdster uitgeweken is, of dat de vrachtauto teveel rechts gehouden, heeft. (Yan onze correspondent) NEW YORK. Hoewel men bezwaarlijk kan zeggen, dat de wekenlange debatten in de politieke commissie der V.N,-Assemblee eén helderder situatie hebben opgeleverd, zullen vandaag de algemene debatten met een rede van de Amerikaanse minister van Bnitenlandse Zaken, Acheson, worden besloten. Daarna, zal Dinsdag een aanvang worden gemaakt met de discussie over de vjjf ingediende voorstellen inzake de repatriëring van krijgsgevangenen in Korea. Van deze voorstellen staat dat van India waarover de laatste paar dagen vele besprekingen bin nenskamers zyn gehouden, vooral tussen de 'V.S. en Engeland nog steeds op de voorgrond. Als resultaat van al dit overleg heeft India heden een gewijzigde tekst ingediend, die op twee pun ten tracht tegemoet te komen aan opgeworpen bezwaren. Het eerste bezwaar betreft de met de repatriëring te belasten commissie, welke gevormd zou wor den door Zweden, Zwitserland, Po- len en Tsjechoslowakije. Overeen komstig Edens 'suggesties stelt In dia thans voor, dat de scheidsrech ter waarin de oorspronkelijke tekst voorzag ingeval van een staken der stemmen als voorzitter der commissie zal optreden. Een belangrijker kwestie vormt het tweede punt. Terwijl tot hu toe gevangenen, die niet bereid bleken ■terug -te keren, gedurende onbe paalde tijd zouden moeten wachten op de beslissing van de politieke conferentie, welke pas drie maan den na de ondertekening van de wapenstilstand bijeen sou kunnen komen, zal nu een vaste termijn worden genoemd. Bovendien moet, voor het géval deze conferentie evenmin een bevredigende oplossing vindt, over het lot van de laatste krijgsgevangenen na twee maanden door. de Verenigde Naties zelf wor den beslist. Uit -verschillende mededelingen kan mén opmaken, dat Amerika de ze wijzigingen niet voldoende acht en zal blijven aandringen op een duidelijke vaststelling van het recht der krijgsgevangenen, om hun wen sen, kenbaar te maken en op de zekerheid, dat het lot van hen, die weigeren terug te keren, binnen korte termijn veilig wordt gesteld. De tegenstellingen ten opzichte van de kwestie der repatriëring tussen Amerika én Engeland, waarvan de Amerikaanse ochtendbladen Zondag met ongerustheid gewaagden, schij nen minder scherp te zijn dan werd aangenomen., al zijn ze niet volle dig overbrugd. Inmiddels heeft ook "Wis,Husky zijn oorspronkelijk plan gewijzigd: de Rus stelt nu voor het vuren on middellijk te staken op grond van de reeds aangenomen wapenstil- standsbepslingen en de kwestie der repatriëring aan, de door hem ge wenste commissie (met o.a. com munistisch China en Noord-Korea) over te laten. Van Amerikaanse zijde is een dergelijke regeling steeds onaanvaardbaar genoemd. KEES STEMPELS won Reina Prinsen-Geerligs- prijs voor letterkunde AMSTERDAM. De Reina Prin- sen-Geerligsprijs die wordt ver leend aan letterkundigen, die niet ouder zijn dan 25 jaar 'is heden middag uitgereikt aan .de Rotterdam mer Kees Stempels, voor zijn bundel schetsen „De glazen bol". Eervolle vermeldingen kregen Magda Berg, voor haar toneelstuk „Sofonisme", de Vlaming Fernand Auwera, voor zijn verhalenbundel „Het eerste verlangen en andere dingen" en Ed. Leeflang, voor zijn gedichtenbundel „Vliegeren in de schemer". Israel. Hij is een populaire figuur in Irak. Nadat Zondagmiddag na nieuwe betogingen militaire eenheden Bag dad waren binnengerukt en de taak van de politie hadden overgeno men, een daad, die door de beto gers van harte werd toegejuicht, werd het rustig in de Iraakse hoofdstad. Zondagavond werd voor de ge hele provincie Bagdad de staat van beleg afgekondigd. BAGDAD. Onder het roepen van leuzen tegen de Britten, de Ameri kanen en het huidige Iraakse bewind trokken het afgelopen weekeinde 20.000 stakende studenten cn burgers door de straten van de Iraakse hoofd stad Bagdad. De betcgers, die gewapend waren met messen, zwaarden en revolvers raakten slaags met de politie. Niettegenstaande de zware politie bewaking werden de Britse en Amerikaanse ambassades met stenen be kogeld. Het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst werd in brand gestoken, evenals een aantal politieposten. Over bet aantal slachtoffers zijn nog geen betrouwbare berichten binnen gekomen. In sommige bulletins wordt gesproken over één dode en zestig gewonden, terwijl andere he- rlcbten spreken over tien doden en honderd gewonden. Naar aanleiding van deze wanordelijkheden is het Iraakse kabinet afgetreden. Zondagavond maakte de chef van de generale staf, generaal Makmoed, bekend, dat b|j een nieuwe regering had gevormd. Hy heeft de vjjf oude politieke partfjen ontbonden. Onder de betogers bevonden zich „vredespartisaneh". die spandoeken droegen met opschriften als ..Wij willen vrede", „Weg met de Anglo- Amerikaanse plannen" bedoeld worden hier de Nato-voorstellen voor een defensiepakt ten behoeve van het Midden Oosten „Weg met het Brits-Iraakse verdrag", waarmee de betogers meer souve- reinïteït voor hun land eisen. Ook werd tegen de „Anglo-Irak Petro leum Cy", de Britse oliemaatschap pij geprotesteerd. Enige leden der oppositie in het Iraakse parlement zouden deze maatschappij in na volging van Perrië willen natio naliseren. Nationalistische studenten keerden zich Zaterdag tegen com munisten. die probeerden de beto gingen aan hun doelstellingen' aan te passen. De ongeregeldheden schijnen ten nauwste samen te hangen met het besluit van de regering om de kamende verkiezingen te laten hou den volgens de oude kieswet, die getrapte verkiezingen voorschrijft, vier van de vijf politieke partijen hebben echter reeds gemeld, dat zij dergelijke verkiezingen zullen boy cotten en eisen, dat er rechtstreeks zal worden gekozen. Het zaken kabinet onder premier Oemari, dat na de ontbinding van het parle ment belast werd met de voorbe reiding der verkiezingen, trad Zaterdag af, na de betoging van de duizenden studenten. De studenten zijn sinds vorige week Maandag in staking om de eisen der nationalis ten inzake de verkiezingen en een algemene hervorming kracht bij te zetten;-De voorzitter van:, de raad voor hoger onderwijs deelde Zater dag mede, dat alle universiteiten tot nader order gesloten, zijn. Nadat aanvankelijk de voorzitter van de senaat, Madfaï, gepoogd had een nieuwe regering te vormen, maakte de chef van de generale staf. generaal Mahnioed, Zondag avond bekend, dat hij in opdracht van de regent een kabinet «ou vor men. Later deelde hij mede, dat hij hierin geslaagd was. De 55-jarige generaal Mahmoed voerde in 1948 het bevel over het Arabische be vrijdingsleger in de oorlog tegen Op het Britse tankschip Vivien Louise werd op 28 October de 19-jarige Nederlandse matroos Theodoor Wildschut bij een. vechtpartij doodgestoken. De uit Nederland, afkomstige Ameri kaan. Frank Kuhbanch, die ook teerdf gewond, werd in verband met dit gevecht gearresteerd. Het Engelse troepenschip Em pire Windrush nam hem in de Golf van Suez van het tank schip over. In Southampton werd de getoonde Kuhbanch onder be waking van boord gedragen. WENEN. In het monsterproces te Praag tegen de veertien vroegere communistische leiders blijven de beschuldigden a an de lopende band „bekentenissen" afleggen. Zaterdag waren het Hadjoe en London, beiden voormalig onder-minister van Bnitenlandse Zaken, en de gewezen hoofd redacteur van „Rude Pravo" Sïmon, die grif toegaven, zich te hebben schuldig gemaakt aan alle in de dagvaarding ten laste gelegde feiten. Als getuige verscheen ditmaal Marie Svennova, een in ongenade gevallen communistische leidster, die, snikkend als een kind, zichzelf en anderen van verraad beschuldig de. Marie Svermova staat niet in. het huidige proces terecht; haar zaak zal binnenkort worden, behandeld. Radio-Praag meldde nog, dat de echtgenote van de beschuldigde London, een zware straf voor haar man heeft geëist, daar zy ervan overtuigd is, dat hij een verrader is. Intussen groeit in Israel nog de verontwaardiging over het anti-se mietische karakter van het proces. Het gerucht, dat Israel zijn. gezant uit Praag zou terugroepen, is echter ifficieel tegengesproken. De regering is nog bezig met het opstellen van een scherp protest, dat zeer spoedig naar Praag zal worden gezonden. Van zyn kant beweert Praag, dat Slansky steeds het argument van anti-semitisme gebruikte, om een ondoordringbaar gordijn om zijn, „spionnagecentrale" te hangen. LAUTERN. De leiders van de drie grootste politieke partijen van West-Duitslanri hebben Zondag op massabijeenkomsten, nabij de grens van het Saargebïed geprotesteerd te gen de Franse politiek in het Saar- gebied. Alle drie verlangden, dat de Saarlanders de verkiezingen van aanstaande Zondag zouden boycotten en verklaarden, dat het Saargebïed een deel van Duitsland is. Bovendien hebben zy opheldering 'gevraagd over het incident in Saarbrücken waarbij een pro-Duitse Saarlander is overleden. De pro-Duitse democra tische partij heeft een beloning van 250.000 gulden uitgeloofd -voor in lichtingen, welke kunnen leiden tot de arrestatie van de personen, die voor de dood van het lid van deze partij, Geiger, verantwoordelijk wor den geacht. Amerikaans vliegtuig met 52 personen vermist SEATTLE De grote „Glohe- master" C 1124 met 52 personen aan boord wordt vermist. Men vreest dat het vliegtuig boven Alaska is verongelukt. De berr .nnine bestaat uit elf koppen. Er zp' 41 passa giers aan boord, alle be'.orende tot het leger of de luchtmacht. DEN HAAG In de vacature- Drees (PvdA) is benoemd tot lid van de Tweede Kamer dc heer J. Bommer te Den Haag en in de va- cature-Stèinkühler (KVP) tot lid van de Eerste Kamer de heer A. J. de Goey te Montfoort. DJAKARTA. „De eis van de zijde der Indonesische legerleiding om het parlement te ontbinden, kan niet juist worden geacht, omdat zulks duidelijk een inmenging betekent op politiek terrein. Het ligt geenszins in de bedoeling der regering, te tolereren, dat de grenzen van de taak van het leger worden overschreden en zij zal de nodige maatregelen treffen, waar ook deze overtredingen worden begaan." Aldus bet slot van een regerings verklaring, welke Zaterdagavond laat in Djakarta werd gepubliceerd. In de verklaring wordt niet ge zegd, welke maatregelen eventueel genomen zullen worden tegen de zevende divisie op Celebes en de vijfde op Oost-Ja va. „De regering," zo wordt in do verklariris geconcludeerd, „acht het noodzakelijk er op te wijzen, dat zjj de deelneming van enkele of ficieren en manschappen aan de demonstratie van 17 October niet kan goedkeuren. Evenmin kan zij haar goedkeuring hechten aan de maatregelen van het leger, die veel verder gingen dan voor de hand having van de orde vereist was." De meeste waarnemers achten de regeringsverklaring in milde be woordingen -gesteld, hetgeen er op wijst, dat Soekarno in staat zal zijn een compromis tussen beide fac ties in het leger te bewerkstelligen. WESTEKVELD. In alle stilte is vanmorgen het stoffelijk over schot van de dichteres mevr. Hen riëtte Roland HolstVan der Schalk in het crematorium te Driehuis- Westerveld verast. Bij de crematie waren slechts haar naaste familie leden en een twintigtal van haar beste vrienden aanwezig. Ontoerekenbare haalde Nederlandse vlag neer MAKASSAR De militaire over heid heeft tegenover het Neder landse commissariaat haar leedwe zen betuigd over het incident, waar bij de vlag voor de ambtswoning van de commissaris werd neerge haald. Medici hebben vastgesteld, dat de schuldige aan het incident inderdaad niet toerekeningsvatbaar is. De man bevindt zich.onder ob servatie. Weersverwachting geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Overwegend matige noordwestelijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag tem peratuur enkele gra den boven het vries punt. 25 Nov. Zon op 8 u 17 m onder 16 u 37 min.: Maan op 13 u 45 m on der 0 u 32 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 CUR Max.temp Neersl. Weer Wtndm/s Gisteren in24u Oslo sneeuwbuiO.Z.O. 4 IC 6 mm Stockholm regen O.N.O. 2 4 7 Kopenhagen sneeuw Z.Z.W. 9 3 0.4 -V Londen onbewolkt windstil —4 0 Amsterdam half bew. W. 5 3 Brussel nevel W.Z.W. 2 1 0 Parijs mist Windstil —3 0 Bordeaux regen W. a 12 42 Nice geh. bew.N. 5 5 0 Warschau sneeuw Windstil —1 13 Berlijn nevel z.z.w. l 1 O Frankfort sneeuw Z.W. 5 1 0.2 München licht bew.Z.Z.W. 1 —5 3 Ziirich nevel Windstil —2 0.1 Wenen mist Windstil 0 1 SINT BEGROETTE DE PRINSESSEN Evenals elk Nederlands kind. in deze tijd van het jaar leggen ook onze prinsesjes grote belangstelling aan de dag voor Sint Nicalaas. Toen de goed Heilipman dezer dagen o.a. even in Amsterdam vertoefde, bevonden zij zich met hun koninklijke moeder tussen de grote schare jongens en meisjes, die op de Dam door Sinterklaas werden begroet. De grote kindervriend steeg van zijn paard om. koningin Juliana en haar dochtertjes de hand te drukken. Op de foto midden) prinses Marijke en geheel rechts (nog juist zicht baar) prinses Margriet, (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Hallo, mister Adonis," zei een rechercheur van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie Zaterdagavond tot een Amerikaan, die in gezelschap van een dame in de Alexander Boerstraat wandelde. De man keek verbaasd op. „PolHib, Wilt 11 in onze auto stappen?" Dade lijk werd aan het verzoek voldaan en korte t'u'ö later zat Harold J. Ado nis, ex-secretaris van gouverneur Driscoll van de Amerikaanse staat New Ycrsey, in een cel op het hoofd bureau van politie. Dc Amerikaanse regering heeft Zaterdagmiddag officieel om zijn aanhouding on uitlevering verzocht, omdat men hem er van verdenkt dat hij zich door exploitanten van clan destiene speelclubs heeft laten om kopen voor een bedrag van 228,000 dollar. Dat zou zyn gebeurd, toen hij nog secretaris van de gouverneur was. Adonis zal vandaag voor de Amsterdamse officier van Justitie worden geleid. De rechtbank zal binnenkort beslissen of aan het vet' zoek tot uitlevering voldaan kan worden. Harold Adonis had bij zyn arresta tie ongeveer 3000 dollar aan contan ten en cheques bij zich. Hij woonde sedert enkele maanden in pension van de heer S. W. Zelle. Daar schreef hij over politiek cn maakte gedich ten, die hij zijn hospes voorlas. „Iemand die zulke mooie gedichten maakt, kan niet slecht zijn," vindt de heer Zelle. Mr. Adonis ontkent dan ook alle schuld. „Dacht u soms dat ik dan zó zou leven?" heeft hij zijn advocaat, mr, J. Roggeveen uit Haarlem ge vraagd. Inderdaad verbleef hij in een weinig luxe-kamer, hij bad volgens de heer Zelle slechts twee costuums, leefde zeer sober en at vier maal per week spaghetti. Die maakte hij zelf klaar, in de keuken van het pension. In het jaar 1949 heeft Adonis ont slag genomen als secretaris van de gouverneur. Hij trad als advertentie adviseur in dienst van een firma in. New York en vestigde zich in Vene zuela. Het volgende jaar is de Ame rikaanse justitie een onderzoek be gonnen. Men ontdekte toen, dat hij 228.000 dollar zou hebben aangeno men van clandestiene speelholhou ders, om zich zelf te laten omkopen of om de justitie om te kopen. Ado nis zou er met het geld vandoor zijn gegaan. In Amerika zou hij een be lastingschuld van honderdduizend gulden hebben achtergelaten. De' 42-jarige Amerikaan is via Zwitserland en België in ons land gekomen. Hij vertegenwoordigde een Amerikaanse firma en voorzag op die manier in zijn levensonderhoud. De eerste maanden, dat hy in ons land verbleef, leefde hij in hotels. In de Van Breestraat woonde hy sinds kort. Zijn kamer is nu verzegeld. Brits schip in nood SCHEVENINGEN-RADIO On geveer acht mijl van de vuurtoren Cromer heeft het Britse schip „Grovehill" noodsignalen uitgezon den, Het schip had een sleepboot nodig en kon geen anker uitgooien. Inmiddels is de „Grovehill" door de Britse si -»nboot „Richard Leebar- ber" op sleeptouw genomen. Het schip wordt naar Great Yarmouth gesleept; Duits leger grondwettig? Constitutionele Hof stelt beslissing uit KARLSRUHE. - 't Constitutionele Hof heeft zijn beslissing over de grondwettigheid van het verdrag der Europese Defensie Gemeenschap uitgesteld wegens ziekte van de vooraanstaande regeringsvertegen woordiger, prof. Hallstein. In som mige kringen meent men, dat dit uitstel door de regering verzocht is, formeel naar aanleiding van de ziekte van Hallstein, die een neus- ontsteking heeft, doch in werkelijk- heid,omdat Adenauer toch nog wil proberen de behandeling in de Bondsdag te doen plaats vinden, voordat een uitspraak gevallen is. De leider van de oppositie, Ollen- hauer, acht de ziekte van Hallstein geen voldoende reden voor uitstel en heeft cr bij bet hof op aange drongen om op zyn besluit terug te komen. NAIROBI. Vijftien Afrikaner» zyn Zondag te Kirawara. door de politie neergeschoten bij 'n gevecht tussen politie en een grote menigte Kïhoe joes in Kenia. Het bejaarde .echtpaar lan Mei- klejolin, waarvan de.vrouw arts ia, is Zaterdagavond op zijn hoeve bij Thomson's Falls door zes Afrikaners overvallen. Voordat ze hun revol vers konden grijpen werden beide echtgenoten met messen danig 'toe getakeld. De aanvallers verdwenen daarop. Bij Forthall zijn de verminkte lijken van een stamhoofd en twee inlandse politieagenten gevonden. Gewapende inboorlingen hebben Zaterdag een boerderij in de omge ving van Nanjoeki aangevallen, terwijl de eigenaar afwezig was. Een inheemse werkkracht is ge wond. In Kandara, een onder-dis trict van het gebied van Fort Hall, zijn drie winkeliers, waarvan men, wist dat zij tegen Maoe-Maoe ge kant zijn, beroofd. UTRECHT Over de versterking van het slappe gedeelte van de nieuwe spoorbaan bij de Haarlem mervaart te Leiden kan worden medegedeeld, dat. na uitvoerige proefnemingen en bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van dit baangedeelte, door de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen is besloten over een gedeelte ter lengte van ongeveer 60 meter een gewapend betonnen draagplaat op heipalen aan te brengen. Van des kundige zijde vernamen wij dat deze werkzaamheden niet vóór het late voorjaar beëindigd zullen zijn. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling op 29 September j.L over de verhoogde baan te rijden. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Voor de kan tonrechter stonden een directeur van een Valkenburgs touringcarbedrijf en tien van zijn chauffeurs terecht, verdacht 'van overtreding yan het «Rijtijdenbesluit. het--verhoor- Weck, hoe-moei lijk soms de pösitië van een touring carbedrijf is. Het moet 't meestal hebben van de vacantietyd. En men sen, die „uit" zijn, kijken niet op een uurtje. De raadsman, mr. W. Kom, ver telde, dat leden van de Maastrichtse rechtbank deze zomer een uitstapje naar de Erfei hadden gemaakt, dat 's avonds om 11 uur afgelopen had moeten zijn. Men was echter pas om 2 uur 's nachts thuis. De chauffeur had, toen de heren, in "een. opperbe. stemming in een Weinstube zaten, de vreugde niet willen bederven door te roepen: „Heren, het is de hoogste tijd!" Toen was de overtre ding een feit. Deze was er een van de dertig, dikten laste waren gelegd. De chauffeurs ontkenden, dat er van dwang door de directie sprake was geweest. Het bleek duidelijk, dat zij in het hoogseizoen iets extra wilden verdienen voor de winter maanden. als de meesten werkloos zijn. De ambtenaar van het ONT, eiste tegen de chauffeurs boeten, die varieerden van 30 tot 60 en tegen de directie dertig boeten van ƒ40, De kantonrechter veroordeelde de chauffeurs tot boeten van ƒ9 tot ƒ18 en zal tegen de directie schriftelijk vonnis wijzen. Personenauto rijdt op goederentrein in VEE NE ND A AL. Op een onbe waakte overweg van de spoorlijn AmersfoortVeenendaal, welke lijn nog uitsluitend voor goederenver- Voer in dienst is, heeft zich Zater dagmiddag te Overberg onder Vee nendaal een ernstig ongeluk voor gedaan, waardoor 3 personen ernstig werden gewond. Een goederentrein die uit de rich ting Amersfoort kwam greep een personen-auto, bestuurd door de 25- jarige R. Schouten te Veenendaal, De auto werd ongeveer 70 meter meegesleurd. De bestuurder liep beenwonden en inwendige kneu zingen op. Zijn echtgenote die naast hem zat, kreeg een hoofdwonde en eveneens inwendige kneuzingen. Ook een inzittend 12-jarig neefje van het echtpaar werd gewond. Het uitzicht ter plaatse is goed. De machinist, die aanvankelijk krachtig remde, dacht dat de automobilist zou stoppen en reed vervolgens door. De auto reed daarna de goederentrein in de flank aan. De trein had meer dan 2 uur vertraging. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De Nederlandse Televisie Stichting heeft onlangs de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, om oen onderhoud verzocht over de vraag wat cr gaat gebeuren met de televi sie in ons land na 1 October- 1953, het tijdstip waarop de experimen tele periode van twee jaar eindigt Dat het onderhoud van de NTS en de minister niet zal plaats hebben voordat de begroting voor 1953 van onderwijs, kunsten en wetenschap pen door de Tweede Kamer zal zijn behandeld, ligt voor de hand. De heer G. de Clercq verklaarde als penningmeester van de NTS nadrukkelijk, dat er van enige alarmtoestand, en als zou gedreigd zijn de televisïeuitzendingen op kor te termijn te staken, geen sprake is. „In ieder geval komen de omroep verenigingen hun belofte na om "tot i October 1953 door ts gaan." HANOI. Sonla, het grootste Franse bolwerk in Thai in Noord- West-Indo-China, is in handen ge vallen van de Vietminh-strijdkrach- ten, aldus meldt het Franse opper- beveL Sonla is een bevoorradings- basis by de Zwarte rivier. De Franse strijdkrachten hebben opdracht gekregen zich op Nasam terug te trekken. Nasam is een ver sterkt kamp dat een belangrijk vlieg veld, 7 km. naar het Zuiden, bevei ligt. Waarnemers verklaarden een paar dagen geleden dat het verlies van Sonla een slag voor de Fransen zou zijn te vergelijken met die welke werd geledendoor de val van Hoa Binh bet vorig jaar. Men gelooft, dat de Fransen stand willen houden bij Nasam. In Parijs wordt het grootste belang gehecht aan het vliegveld van Nasam, het eindpunt van een voortdurende luchtbrug waardoor voorraden en versterkingen zün aangevoerd, toen wegen onbegaanbaar waren, HILVERSUM In Amsterdam is Zondagochtend overleden de heer Albert van Kaalte, dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest van de Nederlandse Radio Unie. Da overledene is 62 jaar geworden,De heer Van Kaalte is in 1912 benoemd als dirigent van de stedelijke opera in Leipzig, Van 1915 tot 1927 was hij dirigent van verscheidene Ne derlandse opera-instellingen. Van 1927 tot 1933 leidde hy „The Scot tish Orchestra" in Glasgow. De over ledene verwierf zïeh internationale bekendheid door zfc'n optreden als gastdïrigent op verscheidene inter^ nationale muziekconcoursen. De cre matie zal op verzoek van de over ledene in alle stilte geschieden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1