Over Huisvesting is veel te vragen en te zeggen Bij onderzoek terdege in de begroting aandacht Belangrijke grafici in het Stedelijk Museum C.H.U.-vergadering in gebouw „Irene55 Ouders bijeen in de W. Brouwerschool Hoogstraat heeft weer winkelweek Zaal R.K. Volksbond gerestaureerd DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Jeugdmuziekcorps Leger des Heils concerteert AUKNOA Op Spieringshoek werd gisteren geschaatst Sociografisch onderzoek Banketzaken niet langer open T. II. v. d. Wetering- sprak er Commissie om tot overleg te komen Batig saldo Ahoy' f 107.101,28 Over vliegveld geen nieuws 2 Donderdag 27 November 1952 Kleine woningen Van de zeer kleine woningen in Schiedam bevatten 116 siechts één kamer, 1083 één kamer plus een zoldertje, 708 twee kamers en 1127 twee kamers en een zoldertje. Bij „Een buitengewoon leerzame en prettige avond,1' zo luidde unaniem het oordeel van de ouders, die de ouderavond van de W. Brouwer- school bijwoonden, Dc actieve oudercommjssie had drs J. W. Dip- pel, verbonden aan de afdeling Be- roepenvoorlichting van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Rotterdam, bereid gevonden deze avond te spreken over het onderwerp: „De beroepskeuze van uw kind". In een uiterst boeiend betoog vertelde spf. hoe noodzakelijk het Js de juiste beroepskeuze te doen, en om deze keuze vroegtijdig te doen opdat de beste leertijd van de kinderen, de tijd voor de noodzakelijke oplei ding, rüet verloren ga. Op de goede plaats heeft men meer voldoening van zijn werk, is er meer levensvreugde. Veel kinde ren gaan de praktijk lukraak in cn daardoor gaat het dikwijls mis. Wie zijn leertijd verspeelt kan moeilijk op latere leeftijd "meer de gelegen heid vinden om een geschoold vak man te worden, omdat zo iemand „wegens zijn leeftijd" te duur wordt. Maar minstens even belangrijk als een goede beroepskeuze is de juiste schoolkeuze, vooral wanneer het kind van de legere school kómt en de vraag rijst: Wat nu? Deze vra gen en nog zeer vele andere wer den door de deskundige spreker met de ouders behandeld. Ook werd besproken op welke wijze de afdeling beroepen vooorlichting is gegroeid uit de praktijk, hoe deze afaeling werkt en voor welk gering bedrag iedere ouder voorlichting kan krijgen. Met hoeveel aandacht deze inlei ding was aangehoord, bleek pp de paüze. Een groot aantal vragen werden gesteld en beantwoord. De belangstelling was zo groot dat het hoofd van de school, de heer W. K. Rijsdorp, tegen elf uur de vergade ring moest sluiten zonder dat en kele huishoudelijke punten van de agenda konden worden behandeld. Deze zullen nu op een volgende bijeenkomst aan de beurt komen. Met enkele hartelijke woorden na men 'de heer Rïjsdorp en de voor zitter van de Oudercommissie, de heer _R~ Luttik, afscheid van de onderwijzeres mej. A. van derGrhaf die met ingang „van i December een nieuwe werkkring in Delft gas*" aanvaarden. KJaverj as-competitie Voor de competitie van de Sehie- damse Klaverjas Bond werden weer wedstrijden zespeeld. De resultaten •waren: Ons Thuis 13404. KI- Confïan- ce-15178, De Bruinvis 14786, DKV 15554, De Spil 16116, Joops Vrien den 12263, Ja ape Vrienden 13264, Schiezicht 16719, Raadg Vrienden waren vrij. heel veel woningen is de keuken tevens woonkamer. de Het probleem van de huisvesting Is In Schiedam nog allerininst een kwestie waarvan het einde In zicht komt. Uit de mededelingen die in dit kader In het verleden aan de hand van cijfers werden gedaan, bleek dit steeds weer. Ook het afdelingsonderzoek van de begroting was een wel kome aanleiding om de zaak nog eens onder de loupe te nemen. UH het thans overgelegde verslag van de werkzaamheden van de HtiisvesUngs- commissie en het Bureau aan de Westmolenstraat dat een plaats kreeg in de Memorie van Antwoord, krijgen »e een weinig gunstiger beeld dan tot dusver. Verheugen kan het degene die er kennis van neemt echter in zo verre dat te bestemder plaatse getracht wordt met de schaarse middelen, lees woningen, het grootste rendement te verkrijgen. 1 Op verzoek geven B. on W", een overzicht van de vordering van woonruimte, verdeeld naar huur- klassen. Hieruit blijkt dat dit jaar 23 gevallen door de z.g. Advies commissie voor vordering we rdsn voorgedragen, waarvan 8 gevallen betrekking hadden op zelfstandige woningen met een huurprijs to' 30 per maand en drie op wonin gen met een hogere huurprijs. In 4 gevallen was sprake van inwo ning in woningen met een huur prijs boven 30. Er werden acht vorderingen, waarvan vijf met een huurprijs boven en drie met ecu huurprijs heneden 30 per maand, niet doorgezet omdat óf de betrok kene toegaf óf de omstandigheden gewijzigd waren. Het aantal ingeschrevenen bij het Bureau Huisvesting bedroeg op 18 November 2890 gezinnen van drie of meer personen, 912 gezinnon of aanstaande gezinnen van twee per sonen en 533 aanvragen lot vesti ging van buiten de gemeente. Hier van zijn er volgens de GGGD 13 dringend noodzakelijk, 59 noodzake lijk, 60 zeer gewenst en 101 ge wenst. Voorts bevinden zich onder de Ingeschrevenen 125 gedemobilïseer- den, van wie er nog ca. 40 op een directe voorkeur aanspraak kunnen maken. Nog niet voldaan kon wor den aan 991 aanvragen van ingeze tenen om zelfstandige woonruimte of inwoning, ingeschreven vóór 1930 en 107 aanvragen voor vestiging van vóór 1950. Op het ogenblik zijn in Schiedam met minder dan 3500 gezinnen in wonend, Dat aan de behoefte voor- lopig nog lang niet zal zijn vol daan, blijkt wel uit het cijfer van de huwelijksvoltrekkingen dat voor dit jaar tot 18 November het cijfer 644 geeft. Het totaal aantal woningen in onze stad bedraagt volgens .opgave van de Gemeentelijke Weningdienst 1761L Hierbij kunnen voor dit jaar nog worden geteld 48 woningen aan de Vla ar dinger dijk. 39 in de Oranjestraat. 12 aan de P. J. Troel- stralaan. 32 aan de Talmalaan, 12 aan de Dr Schaepmttnslngel, 6 aan de Singel 7 aan de Prins Bernhard- laan en 2 aan de Nïcuw-Mathenes- serstraat. Van deze 158 nieuwe woningen dient men 31 te beschouwen als compensatie voor de woningen die in de loop van dit jaar aan hu» bestemming werden onttrokken. Overleg met huiseigenaren Zowel by dc toewijzing van zelf standige woningen als van inwo ning vindt overleg met de huis eigenaren plaats. Alleen terzake deskundigen, als hoedanig dc huis eigenaren kunnen worden be schouwd, welen hoe moeizaam en tijdrovend dit overleg ui veel ge vallen kan zyn. aldus B. en W Uit het feit dot tol nu toe slechts vijf tien vorderingen werden t uitge voerd, blijkt duidelijk dat in alle andere gevallen overeenstemming werd bereikt. Hierby was het aan tal gevallen, waarin met de voor keur van de eigenaren rekening werd gehouden, met gering. Tot en met 18 Noveinbni van dit jaar werden aigegeven 895 vergun ningen voor verhuizing naar een zelfstandige woning ol een zelf standig gedeelte van een woning binnen de gemeente, 406 vergun ningen voor inwoning bin een de gemeente, 156 vergunningen voor vestiging buiten de gemeente m eon zelfstandige woning en 330 ver gunningen voor inwoning buiten do gemeente. Dat het aantal vestigingen bene den het aantal vertrok kenden blijft, vindt zijn oorzaak m het stand punt van het College van B. en W. dat de geringe verruiming van het aantal woningen hier in de aller eerste plams ter beschikking moet komen van de zeer vele meer dan urgente Schiedamse gevallen, waar in soms reeds enkele jaren op een woning wordt gewacht. Dat een enkeling uit een bepaal de kring Schiedam verliet uit vrees voor inwoning, als dit tenminste de werkelijke reden was. mag naar het oordeel van B. en W. geen mo tief zim de Hmsvestings-commissie te betichten van „imvomng-jagery". Inwoning blijft nodig De Huisvestings-commissic ts van oordcol, dat het billijk is dal zij, die reeds vele jaren inwoning heb ben gehad, waarbij men dan prac- ttsch door elkaar woonde, bij ver trek van de inwoners voorlopig van een nieuwe inwoning worden vrij gesteld. Dit geldt met wanneer de inwoners de beschikking hadden over een betrekkelijk zelfstandig gedeelte van de woning. Niettemin moet een oplossing worden gezocht voor het steeds toenemend aantal gezinnen en a.s, gezinnen van twee personen. Hierbij zijn cr vele, waar bij do belanghebbenden, de leeftijd van 30 jaren hebben bereikt o£ reeds zijn gepasseerd. Zolang de toestand zo blijft kan het niet anders, zo antwoordden B. en W., of het ook volgens het Col lege onsympathieke middel van in woning moet nog worden toege past. Over tijdige contingents-verrui- ming heeft het gemeentebestuur regelmatig contact met het ministe rie van Wederopbouw. Een aantal raadsleden heeft gevraagd of voor 1953 continuïteit kan worden ver wacht in het af te werken bouw programma ook in die zin dat vol doende armslag voor uitbreiding in de soort aanwezig is, dus dat niet Van vandaag af tot en met de dag na St. Nicclaas geven ere poorten weer toegang tot de Hoogstraat en zijn de bekende lantaamtjes weer overal opge hangen. Deze lantaarntje geven do leden van deze winkeliers-actie aan. Er zijn dagelijkse kansen op mooie prijzen en om. het allemaal nog gezelliger te maken is er iedere middag van twee uur tot sluitingstijd gramofoonmuziek. In de R.K. Volksbond aan de Lange Haven is men de laatste tijd druk aan het werk geweest met de restauratie van de grote zaal. De verbouwing, die zaal en toneel opening omval, is thans zover ge vorderd, dat de heropening zal kun nen plaatsvinden, op Zondag 14 De cember. Welfare-tentoonstelling in Rode Kruisgebouw In het Bode Kruisgcbouw aan de Lange Nieuwstraat wordt Vrijdag en Zaterdag een verkooptentoon stelling gehouden van werk, dat onder leiding van de Welfare-leid sters van het Rode Kruis door pa tiënten in de Schiedamse ziekenhui zen werd vervaardigd. Men zal er Vrijdag van drie tot vijf en van het toegekende bouwvolume aan montagebouw wordt opgemaakt, zo als in 1952 gebeurde. Naar aanlei ding hiervan delen B. en W. mede, dat er geen enkele reden is, om op vertraging te rekenen. In het com plex van de z-g. Bredero-v/omngen zyn enkele woningen van een gro ter type opgenomen. Dit is ook het geval met de woningen, welke thans worden voorbereid (Nieuwland, red.), Met het woningsysteem Bre dere wordt, voor wat bet uiterlijk betreft, de traditionele bouw be naderd. De onogelykheid van de z g. wit te huizen nabij het abattoir is ook vele raadsleden opgevallen. Zij vroegen zich af of wel voldoende toezicht is uitgeoefend bij de bouw omdat het anders met duidelijk is, waardoor de muren van de huizen reeds <-0 spoedig na het opknappen er weer zo haveloos kunnen uit zien. Het College onderschrijft het opgemerkte en deelt mede dat een onderzoek wordt inge teld naar de oorzaken van dit onaantrekkelijke uiterlijk en aan de middelen om hierin Verbetering te brengen Gevraagd is om het onderhoud van de gemeentewoningen zoveel mogelijk m eigen beheer te doen geschieden, mplaals van dit aan te besteden Verwacht wordt dat het werk vlugger en goedkoper kan worden uitgevoerd. Toegezegd is een onderzoek m deze waarbij de vraag naar voren komt of de om vang van het gemeentelijk woning- bezit de instelling van eon woning stichting rechtvaardigt en of m hot kader van een dergelijke stichting onderhoud in eigen beheer aanbe veling verdient. Kachelplaat van triplex sing branden Ten hiuze van de familie K., Put- tershocks«straat 57 b. raakte door oververhitting Woensdagmiddag om twee uur een kachelplaat van tri plex in brand. Voordat de brand weer arriveerde had de bewoner het vuur al met een emmer' water geblust. 2059 Het lijkt wel, of Toto van de beelden zit te gemeten „Let op!" zegt öy, „nu komt het spannendste gedeelte, De vliegtuigen 2tjn op gestegen van het vlieg- dekschip En kijk eens. hoe mooi ze die aanval uitvoeren Rob hoon de stem van de kleine Japanner nauwelijks Met een bleek, van spanning vertrokken ge zicht ziet hfj hoe de straaljagers naar de ..Vryheid' duiken Dan vait het oeeld opeens weg Rob springt over eind ..En wat is er ver der gebeurd?" vraagt hij „Maai kapitein", zegt Toto grijnzend., „dat »s toch allemaal verleden tijd en u kunt e»- toch niets meer aan doen. Laten we over iets anders praten." Rob is woedend, Hij begrijpt best, dat Yoto hem wil' sarren; het is voor hem een kleine moeite ook de rest van de geschiedenis te laten zien. „Vooruit, kerel", schreeuwt -hjj, zanik niet en schakel dat ding weer in. Ds wil weten, wat er met Kees en Frank is gebeur a Hedenavond geeft het Jeugd!» u- ziekkorps van het Leger des Heils zyn jaarlijkse herfst-uitvoenng. De jongens <9—16 jaar) hebben een geheel nieuw pro»1 •mma ingestu deerd en zullen dat ten gehore brengen. Het programma dat 2ai worden uugevouid is rijk aan variatie om. zal een instrumentaal duet en kwar tet worden uitgevoerd terwijl Hugo den Ouden oen cornet-solo ten ge hore zal brengen. Dc uitvoering heeft plaats ir. het gebouw Lange Haven 27. aanvang 8 uur. Luite nant H. Krommenhoek heeft de leiding van de uitvoering, dirigent is de heer W. v. d. Horden. Het was »een ?luton Van de zijde van de politie deeLt men ons mede, dat achteraf geble ken is, dat de ontploffing m de Tuin laan gisteren met ontstaan ia tengevolge van het gebruik van giuton. Het be trol hier een soort solutie, die werd gebruikt om rub ber platen op de vloer aan te bren gen. PARTICULIERE verzame laars in Schiedam hebben een belangrijk aandeel gele verd in de tentoonstelling van grafisch werk, die thans, tot 5 December a.s., in het Stedelijk Museum wordt gehouden. Het is een symptoom, dat wel eni ge aandacht verdient. Collec tioneurs zijn zo langzamer hand vrij zeldzaam geworden; zij behoren, in zekere zin, tot een voorbije tijd, toen het aan leggen van verzamelingen minder financiële inspannin gen kostte dan tegenwoordig. De weinigen, van nu moeten zich vaak grote opofferingen ge troosten om in het bezit te komen van een begeerd kunstvoorwerp. Als wij dit bedenken, stemt het tot verheugenis, dat enkele stad genoten zich al jaren moeite ge ven werk van moderne, grafische kunstenaars aan te kopen. Hoe nuttig deze liefhebberij is, van hoe groot belang ook, wordt duidelijk als wij zien hoe bijzonder gunstig het bezit van deze collectionneurs afsteekt bij het weinige, dat uit Rijksaankopen voor de expositie werd afgestaan. Daar is b.v. een groot aantal prenten van H. N. Werkman, de in de coring om zyn illegale activiteiten vei noorde Groningse drukker. Werkman heeft jaren lang geëxperimenteerd en werd daarbij geholpen door zijn vak kennis. De manier, waarop hij kleuren in grote vlakken naast el kaar zet en over elkaar drukt, leidt soms tot verrassende effec ten. Hjj was geen tekenaar of schilder in de gewone 2in. Met schabionen van menselijke of dier lijke figuren, waarvoor hij een speciale handigheid had, stoffeer de hu het beeldvlak, dat nu eens een landschap, een andere keer een straat of een interieur tot on derwerp draagt. Een sterk ver zeven tot half tien en Zaterdag van beeldingsleven stelde hem in staat drie lot zes uur terecht kunnen. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas J„ z. v. G. Ha merslag en C. van der Ree. Frans, z. v. J. L. Ammerdorffer en J- Bras. Sylvia J. D„ d. v. W. van Gelder en C. J. Byleveld. Constan tia A.", d. v. J. C. Meijboom en N. Glimmerveen. Janny C. A., d. v. A. J. Kleijzen en J. H. Tenwolde. Ani ta M. M-, d. v. N. Das en M. J. M. van der Hoogte. Overleden: H. V. A. Zoetmulder. 76 j. S. M. E. C. van Romtinde, 68 j„ echtg. van. R. H. M. Geerdes. een aparte sfeer op te roepen. De voorstellingen zijn dikwijls primi tief van aard en bezitten de arge loosheid van kinderprenten. Aan de rijkdom der kleurschakeringen en aan de ordening der compositie herkennen wij echter de kunste naar die, hoewel hij gebruik maakte van allerlei toevallighe den, verwerkelijkte wat hem voor ogen stond. Zuiver kunstzinnig gezien, reikt Wout van Heusden het verst. Deze zoeker, die veel denkt en lang overweegt, bevindt zich de laatste jaren in een ontwikkeling, Dc kunstenares Jenny Dalenoord. ■vervaardigde een geestige hout snede, dte een ezelsmarkt laat zien. Ook dit werk kan men be kijken oi) de tentoonstelling van Moderne Grafische Kunst in het Stedelijk Museum. waarvan het zich op het ogenblik nog niet laai voorspellen hoe en op welke wijze deze zal eindigen. Zijn verbeeldingsleven betreedt gebieden, die buiten de realiteit liggen. Alleen verstandelijk is zijn kunst zeker niet; integendeel, een uitermate verfijnd gevoel is er altijd in aanwezig. Behalve de op landkaarten geïnspireerde com posities, valt er hier een opmer kelijke ets in vier staten te be wonderen. Het is slechts een neus, een mond en een kin. maar hoe indringend en verdroomd heeft hij een complete mens ge suggereerd! Als er van verstandelijk sprake is. dan is het in het werk van M. C. E s c h e r, een zeer knap grafi cus, Maar het merkwaardige is, dat diens beredeneerdheid een opmer kelijke, grillige fantasie geenszins uitsluit. Zijn kracht ligt in het be-- denken van allerlei ingewikkelde composities, waarin de perspectief een hoofdrol speelt. Iedere keer vraagt men zich af: hoe kan iemand zoiets bedenken? De voor ons gevoel meest aansprekende voorbeelden van zijn kunst zijn de etsen, waarin hij een water vlak heeft laten breken. Overi gens zegt Escher zelf: kunst? Welnee, ik schep er behagen in om met meetkundige constructies te spelen. H. van Kruiningen zoekt het, hoewel ook hij niet vrij te pleiten is van grilligheid, meer in de decoratieve waarden. Maar zijn lijn is soepel en gemakkelijk, op het zwierige af. Zijn kleurenlitho- grafieën zijn zeer knap en getui gen van een groot vakmanschap. Tien verschillende kleuren in één litho zijn geen zeldzaamheid. Veel van wat hij maakt, is echter meer bestemd voor het oog dan voor het hart. Dit laatste is een be zwaar, dat wij ook bij jongeren als Elenbaas en Den Pik ken boer voelen. Op een enkele uitzondering na, lijken zij al gauw met een bepaald effect tevreden. Rauwer en feller is een prent van W. J. R o z e n d a a 1, een troep bloeddorstige honden voor stellend, Eerlijk en onbevangen zijn de .verantwoorde etsen van Schotel 'uit het volksleven. Geen slecht figuur slaan de Schie dammers H. Sey, Constant en P. van Stuiven berg. Bij hen treffen wy„ naast een goede zwart wit verdeling, ook bewo genheid aan. Andere namen, als Eekman. Graadt van Roggen, Jan Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: C. I. Jansen, Swammerdamsingel 41. Bellen bü ongevat: G.G. en G.D Tumlaan 89 Telefoon 69290. Tentoonstellingen: 21 November—8 December, Ste delijk Museum, da, 10—5 uur. Zo. 25 uur: Moderne Grafische kunst. Concert: 27 November, Musis Sacrum, uur: Schied. Chr. Mannenkoor o.l.v. Wim de Rooy en Beyer land's Chr. Mannenkoor o.l.v. dhr A. P. Sint Nicolaas. Films: Monopole, 2, 7, 9 uur: Het do dende ücht. Vergaderingen: 23 November, Stadhuis, 7.30 uur: Gemeenteraad. Bijeenkomsten: 28 November, Irene, 8 uur: Reünie Ver. Ex-Pol. Gevange nen en Voormalig Verzet. 28 November, Mu&is Sacrum,. 8 uur: „Het Mobilisatiekruis". Op voering van „Het is een schan daal generaal". 29 November, Volksgebouw, 8 u: Vereniging „Gruno", Toneel avond. 29 November, Tlvoü, 3 uur: Viering jaarfeest W.S.V. „Her cules". Hoe kort Koning Winter ook tijd heeft gekregen om zijn heerschap pij weer te vestigen in deze stre ken, toch was het lang genoeg om de eerste schaatsliefhebbers weer tevreden te stellen. Ook op Spie ringshoek is het mogelijk geweesi de ijzers onder te binden én een baantje te trekken. Het ijs op de ondergespoten tennisbanen was zelfs in 'beef goede conditie. Drs J. Diederich van het Bureau voor Marktanalyse en Sociografisch Onuerzoek, die momenteel in op dracht van het Gemeentebestuur een sociografisch onderzoek m Schiedam Instelt, heeft een dezer dagen aan B. en W. rapport uitge bracht over de sociale structuur en de bezoldiging van het gemeen- tepersoneel. In dit rapport is te vens aandacht besteed aan do leef tijdsopbouw van het gemeenteper- soneel. Op het ogenblik zijn nog in be werking een analyse van de struc tuur van de Schiedamse bevolking, waaruit men tevens de vraagstuk ken wil omlijnen, die' in 1953 voor onderzoek in aanmerking komen, en een rapport over de structuur van een woningvoorraad en de be hoefte aan woningen. Uit dit on derzoek denkt men wetenschap pelijk gefundeerde richtlijnen te putten voor het gemeentelijk wo- ningbeleid. Beide rapporten zullen nog dit jaar worden voltooid. De afdelingen Rotterdam van de R.K, Banketbakkerspatroonsvereni- ging „St. Nicolaas" en van de Ned. Banketbakkersvereniging hebben cle Raad verzocht de banketbakkers in de gelegenheid te stellen op 5 December tot 20.00 uur de be stellingen te bezorgen. Als toe lichting tot dit verzoek wordt aan gevoerd, dat door de grote drukte op die dag de bestelde waren om 18.00 uur de winkel niet hebben kunnen -verlaten. B, en W, stellen de Raad echter voor afwijzend op dit verzoek to beschikken. Zij voeren aan. dat als algemene regel geldt, dat goederen mogen worden bezorgd, indien zij vóór sluitingstijd de winkel heb ben verlaten. Het verzoek komt dus neer op het langer open zijn van deze zaken op 5 December. Het Gemeentebestuur meent deze afwijzing aan te sluiten op de hou ding van de regering, die het eco nomisch belang van de St. Nico- laasdrukte erkende in het latere sluitingsuur in de periode van '29 November t./m, 4 December, maar na overleg met het bedrijfsleven voor 5 December geen uitzondering maakte, teneinde de winkelier en zijn personeel de gelegenheid «e bieden deze avond in huiselijke kring te vieren. Vcior de Gemeenschap Schiedam van het Humanistisch Verbond zal dc heer J. M, van Dansik Zondag morgen een inleiding houden over het onderwerp „Religieus Humanis me". De bijeenkomst begint om half elf. D.O.S. '32 bezoekt G.S.S. GSS krijgt bezoek van DOS *32 .-i zal het ook deze keer zeker niet cadeau krijgen. Als echter alle krachten worden ingespannen, kun nen beide punten wel in Schiedam blijven. In ieder geval belooft het een spannende wedstrijd te worden. Wieg er s en Ab Sok dienen slechts om op de kwaliteit van deze in teressante tentoonstelling de aan dacht te vestigen. Het Tweede Kamerlid, de heer T. H. v. d. Wetering, begon gisteravond zijn rede in „Irene" voor de CH- kiesvereniging met te zeggen, dat de politieke partij alleen dan betekenis heeft wanneer zij een geestelijke stroming in ons volk vertegenwoor digt, daarmede uitsprekend een (ver-)oordeel over elke belangen partij. Het gezegde van de P. v. d. A. „Gij confessionele partijen, gij zijt dodelijk gewond." is een miskenning van de werkelijkheid. De P. v. d„ A. heeft volgens de heer Romme wel een klinkende, doch geen beklonken overwinning behaald, zo betoogde de heer v. d. Wetering. Een wezenlijke oppositie, zoals bv. in Engeland, is hier in Nederland niet. Wel zijn er tegenstanden tegen bepaalde punten. De gevaarlijke, maar actuele vraag is: „Hoe zijn de standpunten als resultaat van de ver kiezingen in het compromis." De P. v. d. A.-stelling is: wü hou den wat wij hebben. Onder het mot to in 1948: In 't belang van het land, in 1952: De verkiezingswinst. Zij zet zich schrap om het sociale-program uit te breiden. Om mislukking te voorkomen moest (vooral door de KVF en A.R.) een andere stelling in dit probleem ingenomen worden. yét standpunt van de CHU is on gewijzigd gebleven, aldus de heer v. d. Wetering. De formateur behoort de richtlijnen te ontwerpen, de frac tie voorzitters te horen om zich dan terug te- trekken. Dan kiest hy de bewindsman. De laatste-keer (1952) zijn niet de beste mensen gekozen. De voorkeur speelde naar sprekers mening een te grote rol. De gedachte: of de CHU, KVP en AR beter hadden gedaan samenwer king met de P v d A te weigeren, werd door de spreker verworpen. Mocht men een breuk forceren? Is de arbeidsvrede ons - dan niets waard? Waren de partyen voorbe reid? Hier liggengrote consequen ties. 1 De KVP en de AR hebben duide lijk de REA (financieel economische ROTTERDAM Foor vormingswerk onder jeugd en vohvassenen Een aantal organisaties, die zich hetzij geheel, hetzij gedeel telijk bezig houden met vor mingswerk onder jeugd en vol wassenen te Rotterdam, hebben besloten uit haar midden een vaste commissie te vormen, die de naam „Sociaal Cultureel Over leg" zal dragen. Dit Sociaal Cultureel Overleg heeft ten doel een verantwoorde besteding van de vrjje tijd te be vorderen en wil daartoe de mid delen, waarover de aangesloten organisaties beschikken, doeltref fender dan tot dusver aanwen den en. waar wenselijk en moge lijk gemeenschappiïjk gebruiken.. Het Sociaal Cultureel Overleg wil alle vormen van sociaal en cultureel ontspannings-, ontwik- kelings- en vormingswerk voor jeugdigen en volwassenen in zijn activiteit betrekken, maar zal daarbij niet het terrein betreden van de samenwerkende Rotter damse sportorganisaties. Tot het overleg d,e navolgende organisaties uitgenodigd waarvan een aantal reeds hun medewerking hebben toegezegd De Rotterdamse Gemeen schap, de Rotterdamse Jeugd Gemeen schap, de Rotterdamse Stichting Onge organiseerde Jeugd, de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, de Volksuniversi teit, de Rotterdamse Centrale van Volks huizen, het Meisjescentrum ,Ce Zonne bloem". het Mater Amabilis Werk. het Instituut voor. Arbeidersontwikkeling de Katholieke Kring .en het Comité ter Behartiging van Nationale Belangen. Het netto batig saldo van de tentoonstelling Rotterdam Ahov' bedraagt 107.101,28. B. en W. van Rotterdam delen dit mee in hun Memorie van Antwoord van het Centraal Rapport over de gemeen tebegroting 1958. De exploitatie van het Ahoy'- gebouw heeft in de jaren 1950 en 1951 een batig saldo opgeleverd. ïn de begrotingen voor 1952 en 1953 wordt eveneens met een voordelig saldo rekening gehouden. „Schiewijk" feestelijk bijeen In het verenigingsgebouw te Overscbie heeft de buurtvereniging „Schiewijk" gisteravond een ge slaagde feestavond gegeven. De heer W, F. Groen, voorzitter, deelde me de, dat de vereniging In Mei van het volgend jaar 15 jaar bestaat. Na zijn opening volgde een opvoering van het blijspel „Op goed geluk" onder regie van Gerard Waar, op goede wijze ten tonele gebracht door Mutua Amicitia. De rolbezet ting was uitstekend ep. een minuten lang applaus beloonde de speelsters en spelers dan ook na afloop. raad) stelling ingenomen. Deze stel ling is het bruggenhoofd tegen de P. v. d. A. Op deze stelling heeft de kabinets formatie zijn beslag gekregen. Wan neer men uitgaat van de maatschap, py en haar behoefte, dan is de con fessie niet meer nodig. Het CHU-doel moet zijn: progres sieve politiek in Christelijke richting. Zowel op sociaal-cultureel als op geestelijk terrein, moet Gods wet prevaleren, 't Gaat bovenal om de gehoorzaamheid aan en om de eer van God. De partij is geen doel, doch slechts middel, In de practischc politiek is samen werking met anderen wel mogelijk, De vraag is of de confessionele be ginselen aan het kabinet leiding zul len geven of dat het groepsbelang zal overheersen. Wij leven in grote veranderingen. De CHU erkent dat ze een achter stand heeft. Dit eist verdieping, ijver en werklust. De CHU moet zich nog meer bewust zijn dat zij een eigen geestelijke stroming vertegenwoor digt, zo besloot de heer v. d. Wete ring zyn rede. „NederlandZwitserland" liield filmavond Gisteravond hield de .Rotter damse Afdeling van de Stichting „NederlandZwitserland" in het zaaltje ,van het Doofstommen- Instituut haar eerste bijeenkomst in dit winterseizoen. Het doel van de stichting is het versterken van de banden tussen beide landen en het wekken van interesse voor alles was Zwitserland ons te bie den heeft. Deze eerste bijeen komst was traditiegetrouw een filmavond, welke verzorgd werd door het nationaal Zwitsers Ver keersbureau te Amsterdam. Het hoofdbestanddeel van het programma was een zeer lange kleurenfilm, welke geheel ge wijd was aan het touristisch schoon van het kanton Grau- bünden. Het interessantst was echter..-wel het filmpje „Schwei- zer Bitderbogen" dat Zwitserland nu eens anders Het zien dan als een touristenland. We vergeten immers maar al te vaak dat het, in procenten uitgedrukt, het grootste industrieland van Europa is. Prachtig van opname was voorts het filmpje „Wo ist der Fuchs" dat ons wonderlijke staal tjes van ski-kunst laat zien. De heer Tiemstra van het Zwitsers Verkeersbureau leidde het pro gramma in en voorzag het een en ander van duidelijk en sober commentaar. Vele leden van de stichting, als mede veel belangstellenden en leden van de Zwitserse zusterver eniging in Nederland, woonden deze goed verzorgde avond bij. Propaganda-avond V.B.Z. De miutaire belangenvereniging van beroepsschepelingen bit de zeemacht, de V.B.Z.. hield gister avond ia gebouw „Emporium" een goed geslaagde propaganda- feestavond. De propaganda-rede werd uitgesproken door de voor ter van het hoofdbestuur. Ook een comrmssie-lid van de gezins verzorging, de administrateur van de V.B.Z, en de voorzitter van het dagelijks bestuur M.S.F. voerden het woord. Tot tweemaal toe had een op treden van de Marinierskapel plaats. Natuurlijk stond „Leve de de Marine", een mars van W. Schootemeyer op. het programma* Verder werden zeer verdienste lijk Q.a. de ouverture „Wilhelm Tell" van Rossini, „Sea Medley" van Ph. Lang, „Sabeldans" van Katehurian en „Kunstreiter" van Oertel waarbij sergt-muz. J. Wil- derom de xylophone-solo speelde, ten gehore gebraeht. Na de pauze had ondermeer de vertoning van de M.S.r.-fflm „De Stille Strijd" plaats. De „taptoe" was op deze avond nu eens niet het sein om de kooien op te zoeken, want nadat deze had weerklonken klom de dance-band van de Ma rinierskapel op het podium, om het gezellig bal-na met vrolijke klanken op te luisteren. Na de 'bekende beslissing van de Regering is geen overleg meer ge pleegd met de gemeentebesturen van Den Haag en Rijswijk over de vlieg- veldkweslie. De opneming van Rotterdam "in Jiêt burgerluehtvaartverkeer maakt in tussen nog steeds een punt van voortdurende zorg van B. en W. uit. Zij prijzen zich gelukkig daarbij" te kunnen rekenen op de volledige steun van de stichting Luchthaven. Rotterdam. Het recepüe-vaartolp staJ Rotter dam is zo oud, dat B. en W. van me ning zijn, dat er aanleiding bestaat d« bouw van een meuw schip voor repre sentatieve doeleinden te overwegen. Ouderkerk a. «L IJasri. De Ver eniging voor E'"30 „Hulp in Nood" hoopfc 7 Jamwl haar twintigjarig bestaan te herdenken. Burg. Stand. Geboren: .Johannes z. v. J. Hoogwerf "en M. Edkelen- boom.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2