Rotterdam krijgt een groots recreatie-oord Rotterdam bouwt twee tunnels en twee viaducten „Faustus"-wrak reeds 13 meter in de bodem gezakt Aan de rand van de stad Zwembad met capaciteit van 12.000personen Opdracht van 15 miilioen voor baggerwerken Everard en Gusta van Royen Sportvelden en „speelbosjes Speelterreinen voor kinderen Kleine tribunes en wielerbaan Op kale open vlakte.... Burgemeestersvrouwe plantte eerste beukeboompje Duiker van v. d. Tak constateert: -T^r»Ni£awed3f ./■gris AMSmCM Sluier rond gezonken Panamees wordt steeds meer opgelicht Woensdag 3 December 1952 Van de muziek uit de tijd van de Barok, gaat vooral een bijzon dere bekoring uit, ais ze wordt gespeeld op instrumenten, die haar elegant karakter het meest benaderen. Dit doen zeker de fluit en het clavecïmbel en de composities voor deze instrumen ten geschreven, bezitten door hun sprankelende, zilveren klank en sierlijk getrokken melodische lij nen, een zeer bijzondere en be koorlijke sfeer. Het echtpaar Everard en Gusta van. Royen, vormen een duo, dat alle technische en artistieke hoe danigheden in zich verenigt om de Barok-muziek stijlvol en boei end tot klinken te brengen. Zo schonken de sonates van Michel Blavet en Jean Loeillet Van Royen volop gelegenheid, zijn prachtig gaaf fluitspel, waarbij het pianissimo van een opvallen de schoonheid is, tot volkomen ontplooiing te brengen. De elave- cimbeltoon was in de begeleidin gen. hoe zorgvuldig overigens af gewerkt, soms wel iets te fors, tegenover die van de fluit, maar dit dèed aan de algehele indruk Overigen^ heel Weinig afbreuk. Tussen deze beide stukken in, sneelde Gusta van Royen „Les Folies Franqaises Ou Les Domi- nos" van Franqols Coupsrin: twaalf kostelijke charmante schets jes. die onder de handen van deze kunstenares een prachtige vertolking kreten. Na de nauze heeft ze in een tweetal «rfukken van Sweelinok haar artistieke veelziidifheid ge toond en ten slotte hebben beide nrtisten np fraaie wlizé hun con cert, dat in de aula van de V^iks Universiteit voor de leden 'verd gegeven besloten met de "maté in b KL t. van Bach. perkte afmetingen worden uitge rust. Eén complex krijgt een sin tel baan, welke eventueel als wie lerbaan kan worden aangelegd. De schoolsportterreinen en de schoolwerktuinen zijn opgenomen in de rand van de parkgordel, teu- elnde de afstand naar de woonwij ken en scholen tot een minimum te beperken. Vcor de schoolkinde ren van Zuidwijk en gedeeltelijk ook van De Vaan heeft men twee schoolsportterreinen geprojecteerd in de brede groenstrook aan de Oostkant van eerstgenoemde wijk. Met het planten van een boompje door mevrouw mr J, M. van Walsum—Quispel, echtgenote van de burgemeester, zij» gistermiddag de werkzaamheden voor de aanleg van de Zui- derparkgordel officieel begonnen. Deze groengordel wordt een zogenaamd verbruikjpark, een massaal recreatie-oord, waar duizenden Rotterdammers verpozing zullen kunnen vinden. In de Zuiderparkgordel zullen dan ook vele open ruimten en com- plexen met bijzondere bestemmingen komen, zoals sportvelden, volkstuinen, een grote vijver van dusdanige afmetingen, dat er 's winters ten behoeve van schaatsenrijden zonder bezwaar een wedstrijdbaan op kan worden uitgezet, een vier km lange uil vijvers en singels bestaande vaarweg, geschikt om er met kano's te spelevaren, 25 tennisbanen en een groot aantal schoolsport- terreinen en schoolwerktuinen. Voorts komt er een zwem- en zonnebad, dat toereikend is op massaal bezoek bij warme dagen. Per dag zullen er twaalfduizend bezoekers kunnen zwemmen en zonnebaden. Be bodemgesteldheid laat hier niet toe, dat er, zoals in de Kralin- ger Hout een strandbad gemaakt kan worden. Er zullen dus enkele bassins moeten worpen gegraven. Het zwembad krijgt een plaats zo dicht mogelijk bij de bebouwing. De vijvers en singels in het plan zullen uitermate geschikt zijn om te spelevaren met kano's en roei boten. Men zal in de gordel met zijn. 4 km lange vaarweg flinke tochten kunnen maken. In de toch ten en sloten, die niet als vaarwa ter zijn bedoeld, zal zich een rijke waterflora ontwikkelen. Ook de ijssport zal van de waterwegen kunnen profiteren. De tennissport krügt de beschikking over 25 ba nen, verdeeld over twee tennispar ken in de Noordelijke rand van de gordel. De banen zullen 's winters geschikt zün om als sproeibanen de ijssport te dienen. De voor het algemeen gebruik bestemde open ruimte, de speel- en ligweiden en de overige met-be plante' stroken zijn zodanig gepro jecteerd, dat zij door de bevolking zo gemakkelijk mogelijk bereikt Kunnen worden. De grootste speel weide vormt het centrale aantrek, kingspunt van bet Oostelijk dee! van de gordel. Van deze weide Ie pen enkele grote,stroken Sn. vijf richtingen. Twee stroken vormen de verbinding met de Westelijke speelweiden, de andere richten zich op Vreewijk en Zuidwijk. Voor de jongere kinderen, zullen er afzonderlijke speelterreinen ko men, waar zij zich volkomen kun nen uitleven. Deze terrein tjes, voorzien van eenvoudige speeltoe stellen, zijn gelegen in de onmid dellijke omgeving van de omrin gende bebouwing en de grote speel weide. Om aan de overmaat van energie en de drang naar roman tiek van iets oudere kinderen te gemoet te komen heeft men „speel bosjes" ontworpen. Hier kunnen de kinderen naar hartelust ravot ten in de ruige en wilde beplan ting. Ook in de behoefte aan klei ne terreinen met bijbehorende clubhuizen voor jeugdverenigingen zal worden voorzien, De sportterreinen zullen door bomen en hagen worden afgeschei den van het park. Men zal even wel geen wedstrijd velden voor een groot aantal toeschouwers aantrof fen; dit zou niet in overeenstem ming zijn met het karakter van ie Zuiderparkgoidel. Wel zullen en kele velden met tribunes van be- De volkstuinen krijgen een op pervlakte van gemiddeld 250 vier kante meter en worden gegroe peerd in enkele complexen, die 2,5 a 8 ha groot zijn. Het ligt in de bedoeling elk complex aan een ver eniging uit te geven. Teneinde de turnen een rustige ligging te ver zekeren worden alle complexen goed dicht ingeplant en door water omgeven. Er doorheen loopt een uitbreid net van wandelpaden. Door deze opzet kan men werkelijk spreken van een „volkstuinpark Tevens bestaat de mogelijkheid een clubhuis en een speeltuin voor de kinderen te stichten. De wandel- en fietspaden in de Zuiderparkgordel krijgen een leng te van 35 respectievelijk 21 km. Grote verkeerswegen door de Zuiderparkgordel waren met te vermijden De ligging van het ge bied brengt nu eenmaal mee, dat het groen door de uitvalswegen naar het Zuiden en door verbin dingswegen met verder afgelegen wijken doorkruist zal worden. Doordat de wegen als parkweg worden aangelegd vormen ze ech ter toch. een geheel met de gordel. Bovendien bestaat de mogelijkheid om bij toeneming van het verkeer de voornaamste oversteekplaatsen te vervangen door kruisingen op verschillend niveau. In de Zuiderparkgordel blijven Dc Waal cn Het Wiel. beide over blijfsel van een oude doorbraak- kolk aan de Oostziide van de Schulpweg, gehandhaafd. Zo even eens de korenmolen en twee fraaie oude boerderijen aan de Kromme Zandweg Deze laatste kunnen na restauratie dienen als clubhuis of ontspanningsgelegenheid. Voor net overige heeft het plan zich geheel losgemaakt van de bestaande toe stand. De Zuiderparkgordel buigt in de richting van Brienenoord. Via een brug over dit eiland zal het recrea tie-oord in de toekomst verbinding krijgen met de Kralingerhout. öp de kale open vlakte langs de Smltshoekseweg heeft de burge meestersvrouwe, mevrouw mr J. M. van Walsum-Quispel, gistermiddag een sprieterig beukeboompje ge plant. Het was het begin van de werkzaamheden voor de aanleg van de Zuiderparkgordel. Ond,er de wakende ogen van de burgemeester, wethouder J. Meer- tens en lr J. A. C. Tillema, direc teur van Gemeentewerken, schepte mevrouw Van Walsum op deskun dige wijze de aarde in de kuil rond het boompje, dat in de hardbe- vroren grond dapper het spits af beet voor de vele honderden bomen, die hier in de toekomst een groen gordel rond een groots recreatie oord zullen, gaan vormen, „Moet ik die hele kuil volscheppen. vroeg mevrouw Van Walsum arge loos. Gelukkig mocht een tuinman van de Gemeentelijke Plantsoenen dienst haar assisteren. Vóór mevrouw Van Walsum het eerste boompje plantte, hield ir J. A. C. Tillema een korte toespraak, waarin hij releveerde, dat de toe komstige Zuiderparkgordel voor de recreatie van de bevolking van Zuid van onschatbare waarde kan zijn. Groen, steen en staal was het mo tief van het sympathieke speechje, dat mevrouw Van Walsum na de plechtigheid van het planten hield. Zij wees erop. dat in de wederop bouw van Rotterdam het groen even goed betrokken hoort te wor den als het steen en staal. Laten we de kinderen Ieren van het groen te houden, zo sprak de burgemeesters vrouwe, door hen zelf in te schake len bij de verzorging van levend groen. Wanneer zij op deze wijze eerbied krijgen voor al wat leeft, bljjven vernielingen automatisch achterwege. Mevrouw mr J. M, van Walsum- Quispel, echtgenote van de burge meester, plantte gistermiddag op het terrein lange de Smüshoekse- weg in Zuid het eerste beuke boompje Winkeliers opgelicht om jenever te kunnen kopen De 49-jarige Vlaardingse zeeman J. H. M. had ontzaglijk veel trek in de vloeistof waaraan Schiedam zijn wereldreputatie dankt, Hy had echter geen geld en om nu toch met het aardse slijk te kunnen spe len, koos Juj de weg van de min ste weerstand door by een achttal winkeliers in Vlaarduigen verschil lende artikelen op de pof te kopen en deze tegen een aanzienlijk lagere prijs te verkopen. Van dit geld be taalde hij zijn borreltjes. Voor de rechtbank gaf de zee man gisteren toe dat zijn han delwijze niet zo correct was. Hoe wel hij beterschap beloofde en de drank zou afzweren, was de Offi cier van Justitie, mr Gra&so toch van mening dat een strenge straf op zijn plaats was. Hij eiste tegen de zeeman, die al meermalen is veroordeeld, een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waar van 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Over 14 dagen doet de rechtbank uitspraak, Uitreiking eretekenen voor Orde en Vrede Aan de volgende personen zijn de Ere tekenen voor Orde en Vrede uitgereikt: L J. Hijmans Th. Hoedemakers, J. C. Hoekwater. A. Hoenson, A Hogepforug, C. H. Hohle, A, C. Holleman, A Hoo- gendam, A. S. Hoogendam, F. Hooge- veen, A W. Hoogwerf, C. v. d Hooven, C. Houmes, A. in 't Hout, C, W. van Houten. P, Huizer, W. Huizer; C. Hui ze bos. N. van Ingcn Schenau, J. Intven, A. H. Jacobs, L. J. Jacobs, A. de Jager, w. v. d. Jagt, D. Jansomus, P. J, de Jong: J. Jongen eel, C. B. Kalkoen. J. Kamerling, A. A. van Kampen, C. F. Kanters, H. Kasten, L. J, Kats, G. Kem- mmg, C.A. Kemp, W. A Kern, T, J, Kleibergen, A, O, Klok, C. Kloos, W. Koekebakker, C. Kommer, N. P. Koo- tnan, H. Koolj, A. Kooijman, G. Kooij- man, A. Kornet. F. H. Koster, A, Kran- se, H. Krap, J. Krauweel, J, T. M. K'eijns, J. Kroos, A. Kruithof. W. Kruys, T, Kwikkers, M. S Lagendijk, F. Lak wijk. K. Lambregts, E, B. Lauwi- gi, A, J. Lenmftga, A. van Leeuwen, C. D. B. van Leeuwen. A. Leijdens, P, H. van Lier, P. v. d. Lind. W. v. d. Lin den. V/. Lodder, E. Lohuis, L, A. Lou- werse, J. W. Lut, "W, D. K. Macken- bach, M. Magmn, P. Maljers, P. H, de Man, B. W. F. Marcus, N. N, S. Mar tens, w. Meeuse, G, van Meggelen, G. H. de Meij. N. F, Meyer, P. Mi-ddelkoop, B. MoL P. W. Molenaar. C. H, Mon- frooy, E Montijn, C, P. Mooyman, D. C. v. d. Kost, J. Muller, J- M, J. Mjïijssan, T- van Neutegem, U, A. Nieberg, A, Noordzij, K. Noordzij, B. C. Nooteboom. O- Nugteren, J. J. Nuyens. A. Ortgies, W. H. Osmcr, A. H, Osterholt, W. Ot- tevanger. E. G, den Ouden, G. W. v, d. Oudenalder, H. J. Pak, J. Plandsoen, C. J, v. d. Pons, J. A. Tj. Posthoorn. B. A- de Hegt, A. C. P. Remmlg, L. E. J. Ren- F. G. A. M. Roolaart, J. Roos. P. v. d. Roovaart, H. E, van Rooyen, C. Rosber gen, J. van Rossum, W. Ro2a. H. de Rul. ter. W. C. Schippers. A. Seholts, G. Schoolenberg, J. Scnoonaard, W. P, Schoonewil P. G. B. Schram, A. H. Sam son, C. H. Schuilenhurg, C. v. d. Schuit, G. Schuyff, J. F. Selderyk, J. Slappen- del. W. Slieker, M. P, Smal, B, B. Smit, J. F. W. Smits, M. Spetter, H. P. Spuij- broek, J. v. d. Stad, J. C. Stam P, v. d. Steenoven, G. Stok, H, Straver. A. A. Streevelaar, E. Stmt, J. Tattkink, W. Terhorst, O. J. Termonen, B. W. van Til. H. C. Twigt, A. A. Uiterltnden, S. in 't Veld, P. Verdoorn, H. A, Verhagen, W. Vermeer, T. C. Vermeulen. H. Ver steeg. A. Verzy 1, G. Vink, 3. Visser, L. van Vliet, C. van Vlijmen, P. de Vogel, W. Vonk, J. Voogt, A, C de Vries. M. van Wanuni, C. M, W. Wayers. G. C. van Weerden, W. E. Wentzel, W. M. Westdorp, P. van Wingerden, D. de Winter. G. W. B. Wisselaar, G. de Wit, D. Wois. W. H. A, Woltering. C. van 't Woud, J. C. v. d. Wouden, 33, de Zec-rw. H. de Zeeuw, A. van Zoest, H. S, Zoet- man. G. F. A. Zwaai, J. B, van Zuuren, C. J. Baartman, j/de BackeT, J. P. Bade. J- Baren dregt, S, P. Bans, A. van Belle, R. G. A. van Bellen. J. Benus. J. Barends, J, L. van den Berge, Twee tunnels en twee viaduc ten zUn ln Rotter dam In aanbouw. Zij zyn bedoeld om de Maasstede- lyke verkeerspro blemen te helpen verlichten. Beide viaducten en één der tunnels ma ken deel uit van geheel nieuwe wegverbindingen: de andere tunnel zal dienen om voetgangers een gevaarlijke over steekplaats te be sparen. Eens zal hei ver- keer rechtstreeks kunnen rijden van Stadhouders- weg naar BW' dorpbrug. Aan het einde van de Stadhouderswegf bij de theeschen ken} van. de Diergaarde, bouwt het Spoor- w eg bouto bedrijf een viaduct m de Ceintuurbaan. De betonnen voet stukken voor de overspanning zijn klaar; het wach ten ts nu op het aanbrengen van de grote over spanning. Ter ontlasting van de Statentunnel wordt tussen de Heemraadssingel en de Van Aarssenlaan een funnel ge bouwd door de aannemer P. M. BlankenAlle palen voor dit bouw werk zijn de grond in. Het weer legt ap het ogenblik de werkzaam heden zo goed als stü. Alleen wor den nog de koppen van de beton- palen „gesneld." De tunnel wordt van aanzienlijke breedte, want la ter zal het treinverkeer Rotterdam- Utrecht er over moeten passeren, en dut vergt (zó dicht by het sta tion DJP.J veel sporen. Het werk aan de tunnel, die de bei de Kleinpolders, onder rijksweg nummer dertien dóór, zal verbinden, vordert gestaag. Door het personeel van de aannemer J. G. 5tce»isma ■ujordt flink aangepakt. Gisteren werden de zijkanten van de tunnel buis gestort, waarvoor betonmortel van de Befaro werd gebruikt. Het autoverkeer beschrijft, zo lang de werkzaamheden duren, een grote boog om het bouwwerk heen. Vol gende week hoopt men het boven dek van de tunnel te storten. Voor al nu het winkelcentrum in Klein- polder-Oost open is, zal spoedige af bouw nuttig zijn üiEUfiBtviiiiuiiijüiii'i'L'iiiiinnjünüiiiiiiiiitiCFJtiriiiiriiijiiutiüüCimiHfiniiiii'iijL'iiiFii WENEN, President Gottwald heeft een nieuwe Tsjpcho-Slowaakse ambassadeur in Moskou benoemd. Het is Jaromir Vptahlik. (Advertentie l.M.t MaJ® frem "iun-kii:*d" tobaccos Dezer dagen hebben de Engelse dochtermaatschappijen van de N.V. Adr. Volker's Maatschappij tot het XJitvoeren van Openbare Werken, gevestigd te Sliedrecht en de Hollandse Aanneming Maatschappij in Den Haag op dracht ontvangen voor een belangrijk baggerwerk In Aden, dat maximaal twee jaar zal duren en waarmee een bedrag van 15 miilioen gulden zal zijn gemoeid. HOEK VAN HOLLAND. Dit een uiterst nauwkeurige peiling door een duiker van v. d. Tak's Bergingsbedrijf is komen vast te staan, dat het achterschip van de „Faustus" al dertien meter Ln de bodem Is weggezakt. Er staat nu 12 meter water (bij laag water! hoven deze achtersteven. Als men nu verder weet, dat peilingen van Rijkswaterstaat hoven het midden schip aangeven, dat tussen wrak en wateroppervlakte vier meter water staat en dat de voorplecht weer iets dieper ligt, dan kan daaruit gevoeglijk worden afgeleid, dat het wrak is gebroken. Bovendien hebben peilingen tussen wrak en Zuidcrpier (waar het vroeger onbevaarbaar was) uitge maakt, dat er door de stroomschuring een diepte van ZO meter is ontstaan. Het bericht over deze opdracht is vanzelfsprekend te Sliedrecht met grote vreugde ontvangen. In de Slie- drechtse haven liggen namelijk mo menteel te veel baggerapparaten en andere hulpwerktuigen te wachten op werk. Maar nu zal een aantal van deze vaartuigen, bemand met Slie- drechters en Rotterdammers onge veer vijftig in getal binnenkort naar het Oosten vertrekken. Het be treft hier een werk bij „Little Aden" in de nabijheid van de voor de Sïie- drechtse baggermensen geenszins on bekende bunkerhaven. Er zal daar door een Britse onderneming een enorme olieraffinaderij worden ge bouwd, voor de Anglo Iranian Oil Company. In de bestaande natuurlij ke baai zal een brede geul worden gegraven, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de moderne tankers de raf finaderij zullen kunnen bereiken. Naast de baggermolens zal men ge bruik maken van zuigers, die met de opgebaggerde grond de onregelmati ge oevers zullen ophogen, waarna deze kunnen worden geëgaliseerd. De zuigers kunnen namelijk over een betrekkelijk grote afstand de specie „persen". Vanzelfsprekend kunnen voor dit werk in dit buitengewoon warme deel van Azië alleen bagger mensen ingeschakeld worden, die ge wend zijn onder een blakerende tro penzon te werken. De geul, die zal moeten worden gebaggerd zal een diepte van 12 meter moeten bedra gen. Bovendien moeten bij Little Aden een aantal kreken worden af gesloten en gedempt. De overtocht van het bag germ ateri aal zal naar men verwacht een zestal weken ver gen. Het konvooi zal bestaan uit twee baggermolens, een zuiger, enige on deroplossers en een drijvende werk plaats. Drie maanden geëist tegen a-sociale vrouw Toen twee weken geleden de Rot terdamse rechtbank de zaak behan delde tegen de 38-jarige Rotter damse huisvrouw A. G. B.~van O die meubelen welke zij van Sociale Zaken had gekregen, had verkocht, wilde de Officier van Justitie geen- requisitoir houden, omdat hij deze affaire eerst nader wilde laten on derzoeken door prof. dr J. Baan, Uit het rapport van deze psychiater dat gisteren ter tafel kwam, bleek dat hij deze vrouw graag ln een inrichting eerst nader v/tl ob serveren. De Officier van Justitie, mr Gras- so, zei in zün requisitoir dat het gedrag van deze vrouw, die elf kin deren ter wereld heeft gebracht, die haar alle 2ijn ontnomen door de Voogdijraad, maar eerst nader on der de löupa moet worden genomen. Hij eiste drie maanden gevangenis straf en daarna ter beschikkingstel ling van de regering. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Sedert de „Faustus'' nu bijna een maand geleden z'n door deskun digen voor onmogeliik gehouden doorboring van de Noorderpier bij Hoek van Holland bewerkstelligde en in de monding van de Nieuwe Waterweg zijn laatste rustplaats koos. daarbij de scheepvaart van en naar Rotterdam eerst geheel en daarna gedeeltelijk aan banden legde, zijn al heel wat plannen uitgedacht, berekeningen en werk zaamheden uitgevoerd om dit ob stakel uit de Waterweg te verwij deren. Belemmerd door het slechte weer, de hoge zeegang en de on kundigheid omtrent de situatie van het wrak, was het de ingenieurs van Rijkswaterstaat niet mogelijk de juiste oplossing te vinden voor een effectieve berging van de ge zonken Panamees. De „Faustus" Egt op stuurboord, terwijl het schip naar bakboord overhelde toen het zonk. Het wrak wordt gelicht door het eerst in stukken te laten sprin gen. Engelse bergingsvaartuigen komen en gaan (na niets uitgevoerd te hebben). Commander Black van de Britsé admiraliteit bfemoeit zich er mee. Marineduikers proberen af te dalen. Het wrak kan niet wor den gelicht, omdat het reeds te veel in de bodem is gezakt. Een zand zuiger zal een graf zuigen, maar eerst moeten dieptebommen de klei laag rond het wrak verscheuren. Het waren allemaal berichte*.! die er voor zorgden, dat de „Faustus" in een geheimzinnig wfcas werd gehuld. Wekenlang hebben, marine-dui kers onvermoeid pogingen gedaan (en zij verdienen daarvoor alle lof) om precies na te gaan hoe de situa tie daar op de bodem van de Nieuwe Waterweg er nu wel pre cies uitzag, Het was een uiterst moeilijk karwei, want het afdalen in de monding van de rivier, waar zeer sterke stromingen staan, is zeker geen sinecure. Hun bevindin gen werden nauwkeurig gerappor teerd, doch waren voor de firma Oosterwük. die met haar zandzui ger „Ahoy" opdracht heeft de „Faustus" in de rivierbodem te laten zinken, toch nog onvoldoende om daarop hun berekeningen te maken voor het zuig-proces. Der halve kreeg het bekende Rotter damse bergingsbedrijf v. d. Tak op dracht van Rijkswaterstaat haar duikers de situatie eens te laten opnemen. Deze mensen, wier vak het is wrakken op te'ruimen, heb ben een jarenlange ervaring. De eerste duikerafdaling Zondagmorgen j.l. bracht al dadelijk positievere resultaten. Veertig minuten lang betastte deze duiker in het ijskoude water het wrak van de .Faustus" en, zijn bevindingen lichtten een tikje van de geheimzinnige sluier op. Hij wist al direct met zeker heid te zeggen, dat zoals wij Maanda* berichtten het wrak niet op stuurboordzijde (zoals Rijkswaterstaat meedeelde) maar op bakboordzijde ligt, evenwel met de masten naar de zee gekeerd. Dus met de voorplecht naar de Noorderpier. Hetgeen inhoudt, dat de „Faustus" tijdens het zinken een slag ln het rond heeft gemaakt. De duiker is zeer nauwkeurig te werk gegaan. Op zijn buik is hij over het zui delijkst gelegen gedeelte van het wrak gekropen (dat men aanvanke lijk voor het voorschip hield) en kwam daarbij tot de ontdekking, dat hy vier patrijspoorten, een open railing en verhaalklampen voelde ln plaats van een dichte verschan sing, waaruit de voorplecht bestaat. Aangezien de „Faustus" een schip van de Empire-klasse is, konden de deskundigen hieruit gemakkelijk af leiden, dat dit het achterste deel van het schip moest zijn. Na dit deel van het casco te hebben gelo- caliseerd heeft de duiker aan de railing een staaldraad bevestigd, waaraan een wrakboei is verankerd. Men behoeft nu deze baaklijn maar strak te trekken om precies te me ten hoe ver het schip onder de waterspiegel ligt. Maandag zou de duiker wederom iuiiTDi!B[iiniin!nm'mutiiiiiiu!iiiniiuiïi3iH!fliiiiK8U!iJima!imifi""iiuiJHiiiiii.iUi5 een spaak in het wiel- Gisteren deed hij 'n meer succesvolle pogmg. Be halve* dat hij op de kielkun'n wrak- boei aan 'n baaklijn bevestigde, heeft de duiker tevens geconstateerd, dat de mast van het achterschip in de grond steekt en dat de kiel hoger ligt dan het dek. Hoewel er boven het wrak, nu het dieper is gezon ken, minder bovenstroom staat en de duiker daardoor in een gunstiger positie verkeert dan de marine duikers (zij hielden het een kwar tier onder water uit), is het duiken toch nog een uiterst moeizaam kar wei. Desondanks gaat deze man rustig verder. Naar men ons voorts van deskun dige zijde meedeelde, zou het plan, dat de Koninklijke Marine aanvan kelijk had uitgedacht om het schip in stukken te laten springen en die dan te lichten, al by voorbaat tot mislukking gedoemd zijn. Zeker, men kan een deel van het wrak laten afspringen en men weet vrij zeker hoe zwaar dit weegt. Wat men echter niet weet, is, hoeveel zand er in dat deel van het schip is gespoeld (de luiken van de „Faustus" stonden immers open) waardoor het gewicht wel verdub beld zou kunnen zijn. Dit zou com mander Black (de Engelse wrahken- speciallst) ook hebben verteld, maar toen waren de Britse bergingsvaar tuigen al besteld. Vandaar dat eerst commander Black onverrich ter zake naar huis terug ging, maar direct weer in Hoek van Holland ter plaatse was, toen men hem mee deelde. dat de „Faustus" niet ge borgen, maar verzonken zou wor den. Deze laatste opruüniïigs-me- thode had men van begin af moe ten toepassen. Niet dat men dan nu verder zou zijn geweest. Beslist niet, omdat het weer de laatste weken te ongunstig was om een. doelmatige werkwijze toe te staan, Maar wel hadden de aanzienlijke kosten van de vier, enkele weken werkloos, in Den Hoek gelegen Engelse ber- gingsvaartulgen (deviezen) voorko- afdalen, maar het slechte weer stak men kunnen worden. Dit wondere staketsel staat al maan denlang tussen Rodenrijsestraat en Rozenlaan, en overwelft een stukje Ceintuurbaan. Zo te zien zal het nog wel lange tijd in deze staat blijven staan, want het is uitgerust met afvoerpijpen uoor regenwater en 'n bordje „Hoogspanning"Het viaduct komt voorlopig niet klaar. B. en W. stelden zoals vermeld in ome krant van 24 Mei voor, de bouto te voltooien in vier étap pen: de eerste étappe toas de bouw van een opritgedeelte en daarvoor werd een credict van 328.500 ge vraagd. Op 29 Mei zet wethouder Meertens Ln. de gemeenteraad dat de Diergaardetunnel eerst klaar moet: dat is harder nodig. Verder waren er inuesterinpsmoeiiyfcheden. „Tot Aller Genoegen" ijvert voor de jeugd Zestien mensen hebben sinds Sep tember vele vrije ogenblikken wel besteed om een massa speelgoed te vervaardigen voor het Sint Nlco- laasfeest van hun vereniging „Tot aller genoegen", de buurtvereniging van de Zoom- en Tochtstraat-be- woners. Deze vereniging beijvert zich al sinds 1945 met jeugdwerk. Het Sint Nicolaasfeest is slechts een. onderdeel van het uitgebreide werk, aat onder meer bestaat uit een jaarlijks kamp voor jongens en meisjes. Dit jaar duurde, het kamp voor de honderd kinderen nog een= week: volgend jaar gaan ze twea weken de vrije natuur in. In café Erwig aan de Tochtstra&t was Zondagmiddag al het spel goed te bewonderen. De kinderen, die niet meegingen naar het kamp (64 zijn er) krijgen het Zaterdag van de- Sint. Alle kinderen krijgen zoete lekkernijen en de 16 jongens en meisjes die het jeugdwerk zijn ont groeid ontvangen een boek. i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5