Ook minister Zijlstra debuteert voortreffelijk in de Kamer Elf burgemeesters bezoch ten dè Sint in zijn residentie Voorts GELEZEN Laat de natuur zelf de Faustus begraven! Ruzie over lekkage leidde tot wilde steekpartij Prof. mr R. P. Cleveringa 25 jaar Leids hoogleraar „Zie de maan schijnt door de bomen Onderneming primairdoch Slaat hééft een taak en gewogen VOORKOMT vicksVATRO NOL Pleidooi voor arbeid voor boven 65-jarige arbeiders Surinaamse premier plotseling overleden Rumoer om en in Bondsdag Stromingen slijpen kuil waarin het wrak snel verdwijnt Vergelijking met de „Nottingham'-ramp TRAGEDIE DOOR SAMENWONING ..Nou ga je d'r aanzou verdachte hebben geschreeuwd; toen trok hij een mes g&È Tijdens verset grote moed getoond Loodkabels waren van PTT, niet van distributiekouders Vrijdag 5 December 1952 3 den moesten worden, verheuer?. (Van onze parlementaire redacteur] DEN HAAG. Afgaande op de vrijjwcl unanieme lof, welke de benja min-minister, prof. Zfjtstra, voor zyn eerste parlementaire redevoering werd gebracht, kan hij voorlopig het „enfant chéri" van de Tweede Kamer gedoopt worden. Tegenstanders als de socialist Nederhorst en de liberaal v. Leeuwen om er een paar te noemen waren ditmaal haast concurrenten in het zoeken naar de meest heuse complimenten. De patriarchale geestverwant van de minister, de A,R.-fractieIeider Schouten, die aanvankelijk geen behoefte aan repliek had gevoeld, meende toen, om misverstand te voorkomen, niet achter te mogen bleven in het uiten van waardering. Waarschuwend voegde h(j daaraan evenwel toe, dat de minister niet moest verwachten, dat hem in deze vergaderzaal zulk een zon altijd zou toelachen, als hij aan de concretisering van zijn program zou toekomen. De oude parlementaire rot in hem vertrouwde al die loftuitingen van vogels van zo diverse pluimage blijkbaar niet recht. Was de Kamer somg in een Sin terklaasstemming door zich zo goed gunstig over zijn debuut uit te la ten? Die stemming was er zeker, ge tuige de hartelijke feestwensen waar mee dr Kortenhorst de middagver gadering besloot, en van het feit dat van de avondvergadering bi) ge brek aan stof werd afgezien. Maar deze sfeer was toch niet beslissend voor het algemeen waarderend oor deel. Zelfs de communist DeGroot moest toegeven, dat de bewindsman een helder betoog had gehouden, al vond hij de inhoud daarvan er dan eert, waarmee een economisch hoog leraar uit de negentiende eeuw voor de dag had kunnen komen. Daar mee demonstreerde hij zijn volslagen onkunde ten aanzien van de econo mische wetenschap Deed de inhoud wellicht nog wat aca demisch aan, de voordracht was het bepaald met. Prof. Zijlstra bleek een onderhoudend spieker die met be vreesd is los van het papier te raken. In veel opzichten deed hij denken aan zijn door hem zeer bewonderde succes volle R.K.. voorganger v. d. Brink, zelfs soms wat stemgeluid betreft, maar stel. lig ook qua inzichten. Evenals deze gewend tvas begon hij ook met een inleiding, waarin hij enige principiële uitgangspunten ontwikkelde. Zijn christelijke le vensovertuiging deed hem kiezen voor een ondernemingsgewijze maat schappij omdat deze het best vol doet aan de eisen van arbeïds- en eonsumptievrijheid. Staatsbedrijvig-_ heid, voor zover doelmatig, wees hij geenszins af, doch de ondernemings gewijze productie moest z.i. toch ty perend zijn, wilde het democratisch staatsbestel niet in de verdrukking raken. De socialist Nederhorst achtte deze stellingen prikkelend in de goede zin. des woords. Zij prikkelden hem tot de vraag of de nationalisatie van de staalindustrie in Engeland ge> acht kon worden consumptie, ar- beidsvrjjheid of de democratie in ge vaar te hebben gebracht. Zonder over deze nationalisatie zich uit te spreken, beantwoordde de minister die vraag ontkennend: het ging hem er om, dat de particuliere sector zou blijven overheersen. Daarbij ging 't hem om de onderneming, waarin naast de ondernemer, kapitaalver- schaffen en arbeid tot hun. recht moeten komen Hoewel erkennend, dat de Staat op economisch gebied een wezenlijke taak had, achtte hij 't hachelijk In de Jonge arts Hélène Defraye, de titelfiguur van het boek. waarmee -een der vooraanstaande Jongere Vlaamse schrijvers Hubert Lampa in 1945 op 23- jarige leeftijd als romancier debuteerde, is a.liw. een monument opgericht voor de ideale vrouw, Hélène is edel, schoon en wijs en die ultr a-voor treffelijke eigenschap pen worden zo verregaand gestylecrd tot een subitem karakter, dat men zich verbaasd afvraagt hoe zich om de ze haast Olympische figuur nog normale menselijke conflicten kunnen afspelen. Wanneer bet «dool Hélène haar levens keuze moet maken tussen de diep be wonderde professor Morée en zyn schuchtere, onervaren zoon Herman, wordt dit voor dc schrijver Lampo een tour de force, die hu slechts met de hakken over de sloot volbrengt. Ook aan de beschrijving van de andere personen en Hélene's omgeving vertilt Lampo zich damg. Een voorbeeld: in haar Brusselse studio treft men bij elkaar aan; een torso van Zadkine een „besneeuwde de Saedeleer". beeldjes van Canipigh. een nogal uitgeklede Paul Delvaux. kort om een kunstcollectie, waar menig mu seum jaloers op kon zijn. De auteur maakt het de lezer aan vankelijk niet makkelijk met zijn voort durende „flashbacks" in het verleden, met zijn sterk beeldend^ taa). die hoog- en soms doordravend, de boelende han deling telkens weer voor precieuze woord-schil de rijtjes onderbreekt. Indien men deze misgrepen echter heeft door zien als de nawefeen van de pas voltooide puberteit van de jonge schrijver laat men zich zonder veel moeite veroveren door het zuivere, ernstige, vaak diep peilende portret van gevoelige mensen, waaraan Lampo met haast journalistiek flair nog de dramatisch-aetuele achter grond heeft verschaft van het uitbreken van de laatste oorlog. Kljgh cn van Dti- raar tc Oen Haag biedt deze roman thans in de civiele prijsklasse (gcb. 2.30) van de Nimmer Dralend-reeks Van dezelfde tulgcver. eveneens in deze reeks (zelfde prys), verscheen een bundel van Zes Vlaamse Novellen door P. van Aken, L, P. Boon. H. Claus, J. Daisne. P. van Lisbont en wederom Lampo. waarmee dus de nieuwere lich ting vertegenwoordigd is. Splonnage en conlra-spionnags, tiet 15 een beroep, dat bestaat sinds individuen en volkerer elkaar bestrijden en dat in tijden van oorlog en grote spanningen bijzondere floreert. Sommige spionnen verkopen hun arbeid voor aanzienlijke bedragen <de nazi's honoreerden d*ï uit levering van de documenten van de geheime conferenties in Teheran en Jalta met een kwart milhoen dollar), anderen weer en om ons tot dcre tijd te beperken noemen wl| slechts som migen die werken tn dienst van het communisme - doen dit werk zonuei dat daar stoffelijke winst tegenover staat, gedreven ais zij zu« door de over tuiging dit duistere vak tc beoefenen in dienst van de mensheid. Psychologisch is het wel verklaarbaar, dat vooral sommige vrouwen zich lenen voor het spicmnagewcrk en over haar in het bflzonder heeft Ktirt Singer die reeds eerder blijk heeft gegeven goed over dit werk te zijn geïnformeerd, ge schreven „The World's 30 greatest "Women Spies" dat bu de uitgeverij Hol- ï-ndia te Baan thans in het Nederlands Is verschenen on.-^r dc titel „Vrouwen cn Spionnage" (Pi.js 17.90) Het is een boeiend boek geworden, dat zich laat leren als onderhoudende lectuur, al zijn de bijzonderheden over de infiltratie v-n spionnen op zichzelf omustbarend. Dertig vrouwen, onder wie Ma tn Hnri Judith Cop Urn Mi Choline Carré en de „Hoos van Tokio" die tijdens Wereldoorlog II voor de Japanse rad-o werkte, passeren de revue. afgezien van noodsituaties van de Staat alles te venvachten; samen werking met het georganiseerde be drijfsleven vond bij uitermate be langrijk. In het algemeen bad h'' dug de voorkeur voor een globaal ingrijpen op strategische punten. Aangezien de socialist Nederhorst rnet zulk een ingrijpen in de huidige economisch-ontspannen situatie ac- coord kon gaan, was op dit punt de overeenkomst tussen hen gauw ge vonden. Vier geboden Als de vier primaire geboden voor deze tyd stelde de bewindsman; een verbetering van onze exportsituatie, een opvoering van de productie, de industrialisatie en het verlenen van steun aan de Europese integratie, welke laatste hij het voornaamste middel tot bestrijding van het funda mentele dollartekort noemde, waar omtrent hij zich slechts verbaasde dat niet ieder daarvan de noodzaak inzag. Uiteraard wees hij ook op de samenhang, welke deze vier geboden met het oog op de werkgelegenheid vertonen. Na voor 1953 de verwachting te heb ben uitgesproken van een geleidelijke terugkeer naar de economische situatie, welke m 1950 (Korea') ahrupt werd onderbroken en van een geringer over schot op onze betalingsbalans dan In 1952 (waarin et ca I 2 milliard zal bedragen), kwam hij tot een meer uit voerige bespreking van het. werkge legenheidsvraagstuk. De onderscheiding tussen frictie-, conjuctuur- en struc turele werkloosheid vond hij weten schappelijk belangrijker dan feitelijk. Het menselijk vraagstuk is immers Sn alle gevallen even belangrijk. De „aan vaardbare werkloosheid" wenste bb niet in een voor alle tijden vast percen tage uit te drukken, maar naar zijn ge voelen lag de gevarenzone in de buurt van 3 Ten aanzien van de industrialisatie kon hij niet ontkomen aan een be spreking van de invloed der belas tingheffing, aangezien vele afge vaardigden daarop de nadruk had den gelegd. Meer dan voor een tariefsverlaging voor inkomsten- en vennootschapsbelasting, waarvoor van liberale zijde was gepleit, voel de hij voor een structurele belas tingherziening gericht op de rende- mentsvervvaebtingen van onderne mingen, al was het alleen maar om dat de mogelijkheden tot belasting verlaging beperkt zijn. De hoge be lastingen worden tenslotte niet ge heven omdat de overheid het zo aar- dir> vindt, maar uit noodzaak. Ten aanzien van de export gaf hfj de heer Weiter (KNP) toe. dat hierin de beste werkgelegenheldspoUtiek was gelegen zoals hij deze afgevaardigde ook hulde bracht voor diens activiteit ten aanzien van de tentoonstelling in Mexico. Over ons exportpeil was bij met geheel gerust, lettend ap de symp tomen, van een verstijvende markt ten gevolge van een herlevend natlonatisme. Met betrekking tot de Europese inte gratie herhaalde hij nog eens het rogeringsinzicht, dat economische en politieke integratie conditioneel verbon den moesten worden, verheugd, dat zijn geestverwant Schouten daarmee zijn instemming had betuigd Als eerste fase noemde hy een douane-unie, waarom trent hij dezelfde ervaringen verwachtte ais met de Benelux zijn opgedaan: vele moeilijkheden maar toch resultaten! De communist De Groot had over deze in tegratie vuur en vlam gespuwd en nu nam de minister hem stevig onderhan den Inderdaad, hij gaf toe. O.-Europa kende geen doilartekort, geen werk loosheid maar wel concentratiekampen. Slechts op straffe van volledige uitleve ring zouaen wij ons op het Oosten kun- onenteren. En de keus leek hem in dit geval niet moeilijk. Middenstand (Advertentie l.M.) Vlug 'n paar van deze bi- zonderedruppels in elk neus gat 't Verstopte gevoel, dc neiging tot mezen verdwij nen U voelt zich weer ge heel opgelucht. De kou kan zich m et verd er ontwikkelen. NEUSDRUPPELS Na hem, volgde het debuut van de staatssecretaris voor de Midden stand, dr Veldkamp, wie loftuigin- gen overigens ook niet karig wer den toebedeeld. Zo heel veel had de ze overigens niet aan te bieden, om dat hij en dat stemde vele Ka merleden enigermate teleur eerst begin 1054 met een uitvoerige Mid- rionlrt te kom<»n Nochtans bet hij blijken wel te voelen voor verruiming van de credletverle- mng aan middenstanders, voor een al gemeen waarborgfonds al stelde hij fondsen voor de afzonderlijke branches voorop Toepassing van het behoefte-element, de wens van de heer Schilthuis (P.vdA.), wees hy echter af, hetgeen de heer Cornelissen (V.V.D-) uit het hart gegrepen was. Tenslotte had hij toch ook een nieuw tje: er is een algemene maatregel van bestuur te wachten, welke kappers zal permitteren tot half zeven open te bly- ven. met een half uurtje extra voor het ..afhelpen". Voor de vis- en tabaks branche zijn overeenkomstige bepalin gen op komst. Na een kort debat over de afde ling Mijnwezen kon de minister te vreden beengaan. Zijn begroting was z.h.s. aanvaard. LEIDEN. Op de internatio nale conferentie over bedrijfsge neeskunde heeft de Engelse be drijfsarts dr F. A. Lloyd Da vis, enkele voordelen opgesomd van het in dienst houden van arbeiders boven 65 jaar. Zij verzuimen min der vaak dan jongeren, de een maal verworven vakbekwaam heid kan tot op hoge leeftijd ge handhaafd worden, en «zij zijn nauwgezetter, Spr betoogde, dat zware licha melijke arbeid niet schadelijk be hoeft te zijn voor oude mensen. Hy deelde mede, dat er van 290 arbeiders bii een hoogovonbedrijf met een gemiddeld aantal dienst jaren van 38i,4 jaar. 58 boven de 60 waren 14 boven de 05 en 5 boven de ?0. „Iemand zonder reden zonder werk laten, hetzij door werkloos heid of ziekte, hetzij door ouder dom", aldus dr Lloyd Davis, ,.is het grootste kwaad, dat men een mens kan aandoen." PARAMARIBO. De heer A. C. J. M. Alberga, voorzitter van de Regeringsraad (ministerie) van Suriname is Donderdagmorgen plotseling overleden. Hij was in 1887 alhier geboren en begon zijn carrière als griffie-ambtenaar. Na zijn pensionnering was hij tijdelijk lid van het Hof van Justitie en werd landsminister van Justitie en Politie. Na het aftreden van dr. Buiskool werd de heer Alberga voorzitter van de regeringsraad van Suriname, tevens landsminis ter van Algemene Zaken. Tweede slachtoffer van voedselvergiftiging overleden SITTARD. In het ziekenhuis alhier is Woensdagavond de 61-jari- ge mevrouw Paulissen uit Berg aan de Maas overleden. Zij is het tweede slachtoffer van de voedselvergifti ging, die vorige week in baar gezin werd geconstateerd na het eten van hoofdkaas. Zondag is». zoals bekend, een 18-jarige zoon uit het gezin overleden. De 30-jarige zoon, die er aanvankelijk niet ernstig aan toe was. verkeert thans ook in zorgwek kende toestand. (Vervolg van pag. 1) BONN Binnen en buiten de Bondsdag werd Donderdag deze verrassende ontwikkeling begeleid door veel rumoer. Buiten demon streerden tijdens het middaguur honderden vrouwen, naar men zegt, waarschijnlijk gezonden door com munistisch georienteerde vredesor ganisaties, tegen de bewapening. Luid roepend trachtten zij toegang tot het gebouw te krijgen, waar zij, zoals zy zeiden, de afgevaardigden wilden gaan bezweren het vercrag inzake het Europese leger met aan te nemen. Terstond nadat de de monstranten zich voor de ingang van het bondshuis hadden verza meld gaf de politie groot alarm en van alle zijden reden overvalwagens aan. In weinig tijd waren de vrou wen met zachte hand en zonder dat van brandslangen gebruik gemaakt behoefde te worden, teruggedrongen naar de weg naar Godesberg. Daar hielden verspreide groepen nog een soort krijgsraad en sommige leid sters begonnen er redevoeringen te gen voorbijgangers, waarin zij zei den dat zij als „christelijke vrou wen" niet wensten dat hun zonen nog eens soldaat zouden moeten worden. Het incident duurde met langer dan een uur en de talrijke politie bleef gemakkelijk meester van het terrein. Binnen in de Bondsdag beschul digde de socialistische jurist Arndt de regering ervan, dat zij het land in een „catastrophale grondwets crisis" zou willen storten. De re gering had tot dusverre alle grond wettelijke bezwaren tegen de her bewapening volgens Arndt behan deld „alsof de grondwet een dub bele bodem had." De christelijke af gevaardigde Kiesinger kwam daar tegen op met de verklaring, dat men de grondwet „naar de geest en niet naar de dode letter" moest lezen Inmiddels waren de besluiten der regeringsfracties echter al genomen. Onderzoek naar handel in Amerikaanse overtollige tankschepen WASHINGTON. De attorney- general McGranery heeft gelast, dat een grand jury een onderzoek zal instellen naar de transacties m overtollige tankschepen der Ver. Staten, die na de tweede wereld oorlog hebben plaatsgevonden. Volgens een sub-commissie van de Senaat, die de vorige winter reeds een onderzoek heeft ingesteld, werden er op deze transacties onge oorloofde winsten gemaakt en wer den belastingen ontdoken. De com missie beweerd, dat de transacties deel uitmaakten van internationale complotten om de Amerikaanse schepen in handen van vreemde mogendheden te spelen. De positie van de Nottingham op de Htimber by laag water. Rechts een kleine bank, die zich achter het schip vormde en waartegen de scheepsromp bleef rusten. Bankbiljet van 25 (1945) nog tot 1 Februari inwisselbaar AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank brengt nogmaals onder de alge mene aandacht, dat de gelegenheid tof inwisseling van de bankbiljetten van 25-model 1945 bu haar bijbank, agentscnappen en correspondentschap pen op l Februari 1953 wordt gesloten Van genoemde datum af zullen de bil jetten nog slechts bu haar hoofdbank m Amsterdam kunnen worden ingewis seld. In herinnering wordt gebracht, dat opgeroepen zijn- de bankbiljetten van 25 gedateerd 7 Mei 1945. aan de voorzijde bedrukt met e«n meisjeskop je. Een klein stukje terug in de geschiedenis en we stuiten op een ongeval aan een Nederlands schip overkomen, dat sterk doet denken aan de posi tie, waarin het Panamese stoomschip Faustus in de monding van de Nieuwe Waterweg is komen te verkeren. W(j denken namelijk aan het motorschip Nottingham van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam, dat op 22 Januari 1950 op de rixier de Humber aan de grond raakte, door de sterke stroom werd omgetrokken en zonk. Precies als de Faustus, lag ook de Nottingham in zware getijdestromlngen, die overigens een merkwaardige invloed op de positie van het schip hadden. De Notting ham had geluk- De stroom kreeg geen kans onder hel schip door te komen, waardoor de bergers van Johs. van den Akker uit Rotterdam de kans kregen het by na ongelooflijke te presteren, namelijk de Nottingham over eind te krijgen en weg te slepen! De heer H. Tigchelaar walkapi tein van de S.S.M., vertelde ons desgevraagd, dat er inderdaad tot op zekere hoogte een vergelijking met de Faustus is te maken. Toen indertijd de Nottingham in de Kum- ber verzonken lag, is hij verschei dene malen rondom het schip ge weest om tezamen met de bergers peilingen te verrichten, en aldus de juist positie van het schip te be palen. Het viel daarbij op dat de dwars in de rivier liggende scheeps romp met de kiel m de stroom richting, voor de stromingen een obstakel bleef vormer,, dat met wij ken wilde. De stroom schuurde langs voor- en achterschip diepe (Van onze correspondent) HAARLEM. Drie jaar gevange nisstraf eiste de officier van Justitie Donderdagmiddag tegen H. D, van 't W., adjunct-commies bij de rijksbe lastingen, die zijn benedenbuurman, de hovenier W. G. van der Mije, in zijn woning met een mes elf steken toebracht. De hovenier vertelde voor de rechtbank, dat de verhouding tussen zyn gezin en dat van verdachte die bij hem inwoonde niet ideaal was. Op 17 Mei was hij naar boven ge gaan om ie zeggen, dat er ergens iets moest lekken, want beneden in de keuken stroomde het water van het plafond omlaag. Hij had alleen ten antwoord gekregen Daar, heb je niets mee te maken". De deur was weer dicht gedaan, even later was zij weer opengegaan en was Van 't W. Adeertentie (LM.) Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen me» de snelwerkende AKKERS (Van onze correspondent) LEIDEN. Zondag zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat prof. mr R. P. Cle- veringa hoogleraar in het handelsrecht en het burgerlijk procesrecht werd aan de rijks- (Van onze speciale verslaggever) jjplf deftig in 't zwart gestoken en met hun respectieve ambts ketenen omhangen Nederlandse burgervaders hebben gistermiddag in de raadzaal van het Belgische Sint Niklaas eendrachtig en ietwat plechtig het ,£ie de maan schijnt door de bomenaangeheven en dc makkers gemaand, hun wild geraas tc staken. £ij leverden deze vocale prestatie als waardige afsluiting van de ontvangst, die Sint Ni col aas Hoogstpersoonlijk hun had bereid in de stad, die naar hem is ge noemd. Waarom juist deze elf? Zij oefe nen de magistratuur uit in gemeen ten, welker namen beginnen met „Sint"; Sint Annaland. Sint Geer- truid, Sint Jenssteen. Sint Maarten, Sint Laurens, Sint Michielsgestel, Sint Odiliènberg. Sint Oedenrade. Sint Patterns, Sint Phiiipstand en Sint Maartensdijk. Burgemeester Baas van Sint Lau rens is op het idee gekomen. Toen hij een paar maanden geleden nog als burgemeester van Kerkwerve naar de hoogste post in Sint Lau rens had gesolliciteerd, heeft hii te gen zijn vrouw gezegd: „Als ik het word. zal ik de burgemeesters van de overige tien Sint-gemeenten in Nederland uitnodigen, mee te gaan naar Sint Niklaas, liefst op 4 De cember." Hij is het geworden; zijn collega's voelden er wel voor, om als edel achtbaar elftal in België op te treden en toen de burgemeester van Sint Niklaas het hoorde, was het nog slechts een kwestie van organiseren. VERLANGLIJSTJES Burgemeester R. de Vidts had. de Nederlandse driekleur van het neo- gothische raadhuis laten uitsteken cn onder de klanken van het caril lon schreed gistermiddag het ge meen tebestuur van Sint Niklaas de raadzaal binnen, gevolgd door de oli Nederlandse bux-gervaders. De ze tel van de voorzitter bleef open; die was voor de schutspatroon van de stad bestemd: De Sint zelf. Hii kwam, nadat burgemeester De Vidts uit de doeken had gedaan, hoe plezierig Hij deze gebeurtenis wel vond. Geescorteed door elf in een dere toiletjes geklede Vlaamse scho nen betrad de deftig uitgedoste Goedheïligman de zaal, waarna de onderscheidene magistraten aan hem werden voorgesteld. Die hebben toen hunverlang- lilStjes ingediend. Burgemeester Baas had er een Deense dog or staan. Hij had eerst, zo vertelde hij. een balletje opgegooid bii Churchill omdat Kerkwerve, zyn vorige ge meente, naar Churchill moest zajn genoemd (of andersom?). Winston had hem een vriendelijk briefje ge schreven maar nee, van een bloed hond was toch niets gekomen. Waar op de Sint beloofde, een goed woord je voor hem te zullen doen bij Sint Franciscus. die meer met dieren heeft te maken dan hij. Mr C. W. A. Francissen van Sint Michielsgestel deed het zo deugd dat de Zwarte Pieten voor ditmaal door lieftallige mciskes waren ver vangen en de heer P. .1. Korter van 5int Maarten riep Sints hulp in voor het behoud van dc zelfstandigheid van zijn gemeente. „Ik zat Sust Nico hierover moeten raadplegen." aldus Sint Nicolaas, „hij is goed thuis in rechtszaken." ELF POPPEN Zo hadden ze allemaal wel wat te wensen. Dc Sint moest beslist eens naar Sint Pancras komen want het viswater is or zo goed; burgemeester Baas stelde een uitwisseling voor van de burgemeesters van Sint Laurens en St. Nicolaas aan de Sint Laurens- baai in Canada (dat doen ?.e toch met buschauffeurs ook?> Sint Jans steen tobt zo met zijn afvalwater en de Sint beloofde, de zaak mei Sint Josef, die van publieke werken nogal weet heeft, te zullen bespre ken. Het bleef niet bij woorden en wen sen alleen; er kwamen geschenken op tafel, over cn weer en de elf be- geieidstertjes van de Goedheïligman droegen elf levensgrote speculaas poppen binnen, die de burgemeesters mee naar Nederland mochten nemen, De wel zeer gastvrije burgervader van Sint Niklaas heeft er een fees telijke dag van gemaakt; tot laat in de avond duurde het banket en van morgen zijn zijn elf collega's, verge zeld van. hun elf poppen {gewicht per stuk 7 kg), op hun standplaatsen te ruggekeerd in de wetenschap dat de heilige van het Vlaamse Sint Niklaas voortaan ook voor hun belangen door het vuur zal gaan. universiteit te Leiden. Op die dag zal hij niet in Leiden zijn. Rudolf Pabus Cleveringa werd 2 April 1894 te Appmgedam gebo ren cn studeerde rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1919 promoveerde by op een proefschrift, getiteld: „De zakelijke werking der ontbindende voor waarde". De promotie geschiedde met lof Promotor was prof. mr. E. M. Meijcis. Van 1S181919 was mr. Cleve ringa vei bonden aan de ryksyzer- distiibutio, waarna hij tot 1926 chef van de afdeling geschillen was by de Komnkl Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, Amster dam. Het daarop volgende jaar werd hij echter m Alkmaar, maar reeds in 1927 werd hy benoemd tot hoogleraar in het handelsrecht en burgerlijk procesrecht aan de Leid se universiteit. In 1945 werd prof. Cleveringa be noemd tot Staatsraad in buitenge wone dienst. Prof. Cleveringa is gedurende 25 jaren niet alleen geweest een we- tcnschappclyk, maar ook een gees- telyk leider. Du is in het by zon der tot mtmg gekomen m de be zettingstijd. Hy was het. die op 26 Novem ber 1940, naar aanleiding van prof. Meyer's ont<lag, in zyn hoedanig heid van decaan der faculteit der rechtsgeleerdheid van Nederlands oudste universiteit, de alarmklok luidde door het houden van zyn beroemde rede, waarin hij het ont slag va ii Me iters aanduidde als een „bai baarse rechtsverkrachting". Voos het houden van deze rede, welk gebeuren ieder jaar overal, wa.ii Leidenaars tezamen zyn. wordt herdacht, was nodig begin selvastheid, grote moed en.wat nog meer zegt: offervaardigheid. Prof. Cleveringa ging rustig, ze ker en waardig zijn weg. Baby kreeg kokend water over liet lichaam; in ziekenhuis overleden TEXEL. Het bijna één jaar oude zoontje van de familie S. Hin in Den Hoorn, kreeg in een 'onbewaakt ogenblik de inhoud van een pan ko kend water over zich heen. Met ern stige brandwonden werd het kindje naar een ziekenhuis te Den Helder vervoerd, waar het avonds over leed. geulen uit. terwijl aan de zijde van het bovendek het zand en slib zich zo hoog ophoogten. dat bij laag wa ter een bank boven water kwam. Het water zag geen kans onder de Nottingham door te komen en slechts daaraan is het te danken, dat het schip als het ware op een bult bleef liggen en niet dieper zonk. Kapitein Ttgchelaar vertelde ons alle berichten over de Faustus nauwkeurig te hebben gelezen en was daar by tot de conclusie geko men. dat de Faustus evenals de Nottingham indertijd, ook op een bult is komen te liggen met dit verschil dat de Faustus vermoede lijk op het zwakste deel van het schecpshchaam. de machinekamer is gebroken. Peilingen immers hebben, uitgewezen, dat voor- en achter schip belangrijk lager liggen dan de midscheeps, wat dus zeggen wiï, dat de scheepsromp gebogen over een rug ligt. De stromingen heb ben hun werk gedaan, dat is wel gebleken uit het feit. dat tussen Zuiderpier en het achterschip van de Faustus een geul van niet min der dan 20 meter diepte is ont staan. Aan de kop van de boot is de toestand dezelfde, oe voorplecht van de Faustus is immers 13 meter verzonken! De stroom er onder door Wat de redding is geweest van de Nottingham, namelijk dat de stroom geen kans kreeg de grond onder de romp te ondermijnen, moet juist de ondergang van de Faustus worden. Met andere woorden, men moet proberen de getijdestromingen en het juist in dit jaargetijde vele de rivier afkomende water, de kans te geven onder het wrak door te komen, door bijvoorbeeld met springstoffen de grond langs de kiel om ie woelen, desnoods het schip verder te breken, waardoor een gat ontstaat via welke het stro- tienae water zijn ondermijnend met een geopend zakmes verschenen. „Nou ga je d'r an", zou hij de ho venier hebben toegevoegd. Hierop was een worsteling gevolgd, waarbij verdachte de elf steken had toege bracht. Verdachte gaf een andere lezing. De hovenier was, volgens hem, in een kwade bui komen zeggen, dat het beneden drupte. Verdachte had een paar woorden hierover gezegd en i werk kan beginnen Men behoeft toen gepoogd de deur te sluiten. Wat j. met te Zljn< aat de wegge niet ging, omdat j3e^ hovenierjn de spoelde grond zich achter de J ,r - scheepsromp zal ophopen, want het water zal alles naar zee voeren. deuropening stond. Van der M. zou verdachte bij de keel hebben gegre pen en met de vuist op het hoofd hebben gestompt. Pas toen zou Van 't W. zijn zakmes hebben gepakt. De echtgenote van het slachtoffer verklaarde, dat zij altijd verschrik kelijk bang voor verdachte was ge weest. Toen. zij boven kabaal hoorde was zij ook de trap op gegaan. Zij had haar man daar bloedend op de grond aangetroffen met verdachte er bij. die klaar stond .om weer te ste ken. Het slachtoffer had om. een gat in de schedel, waardoor hersenweef sel naar buiten was gekomen, Dit was de oorzaak, dat hij nu aan vallende ziekte leed. De officier van Justitie achtte zwa re mishandeling bewezen en ver wierp bij voorbaat het beroep op noodweer, dat hij van de kant der verdediging verwachtte. Dit beroep kwam inderdaad. De verdediger, mr Van Son, zei, dat het tussen beide gezinnen altijd al had gespannen. „Er is," zei hy, „niet gemakkelijk meer na te gaan wat er precies is ge beurd." Hij vroeg vrijspraak. Avro-lid geen toegang tot jaarvergadering in hoger beroep tegen vonnis (Van onze correspondent) De heer J. Na- Het schurende water heeft zo"!! kracht, dat de Faustus dan snel in de bodem, verdwenen zal zijn. Merkwaardig is. dat de mening van kapitein Tigchelaar, gegrond op de ervaringen met de Nottingham, nagenoeg overeenkomt met de op vattingen. die de bemanning van de zandzuiger Ahoy* omtrent de situatie huldigen. Zoals men elders in dit blad lezen kan is men. van plan aan de zyde vah de kiel van de Faustus, door de kleilaag heen gaten te zuigen, waarna men ver wacht, dat de stroom, die aldus kans knjgt niet alleen langs het wrak, maar er ook onder door te komen, dan snel de Faustus zal doen verzinken. Wanneer me» voortdurend kan doorwerken, den ken. de mannen van de Ahoy'. dat bet na een week met de Faustus gebeurd zal ztjn. Laten we hopen, dat rij niet te optimistisch zijn ge weest in hun uitlatingen! Eén jaar gevangenisstraf (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het gerechtshof HILVERSUM huis, wie als lid van de AVRO op 5 ^eef{ Donderdag de straffen van een Juli van dit jaar de toegang tot de j jaai. afirek. die de rechtbank ii jaarvergadering van der.e omroep- instantie ttveo PTT-ambten» jaarvergadering van deze omroep' vereniging te Maastricht was gewei gerd, gaat in hoger beroep. Hij had ongeldig verklaring van deze jaar- ergadering geëist, o a. op grond van de weigering, doch de Amsterdamse rechtbank had zijn vorderingen ont zegd. Voor de heer Nahuis, die handelt in overleg met het landelijk comité van actie uit de AVRO-leden, treedt op- eerste instantie twee PTT-ambtena- ren uit Amsterdam wegens diefstal van loodkabel had opgelegd, beves tigd. Geëist was negen maanden met aftrek. In Maart j-1. werden er in de Indi sche buurt, waar zij hun functies ver richtten, nieuwe kabels voor de draadomroep aangelegd. Bij het slo pen van de oude leiding had ver dachte T. een deel van de loodkabels nieuw op mr Ph. L. J. Reijinga, voor naar de motorboot van zijn vriend en de AVRO wederom mr J. G. Saim. collega Van der V. laten brengen. Vervolgens werd de kabel verkocht. Het verweer van de beide verdach ten. die voor de oorlog zelfstandige distributiehouders waren geweest, was, dat de gesloopte kabel naar hua mening hun eigendom was. Hi?£ Amerikaon- se oop5£(iank/eesf, TJnnifcspiüings Day een prote na tionale gebeurte nis;, Zoals bi? ons Oud en Nieuw zonder oliebollen niet denkbaar zij», zo is in Amerika Thanks givings Day zon der kalkoen niet mogelijk. Na Thanksgivings Day bepint de tijd van de inko pen. «oor Kerst mis. Een onder deel van 't feest ts dc grote optocht vein r cure-spec Z- croed beesten, die rrfc jaar in Noto Vork wordt ge houden. Dit jaar waren er meer dan twee milZiocn New Yorkers op de been. Aan de grote elastische poppen zitten tou wen, waaraan ze in. allerlei boch ten en buigt riffen worde» getrok ken. Assen verwacht dit iaar nog zijn 25 000sic mwener. Er wacht (of haart een grootse ontvangst. En een spaarbankboekje van de gemeente. Om aver het moeilijke begin heen tc komen. Het heeft zo hard gewaaid dat op het strand van Terschelling het wrak is blootgekomen van een Engelse driemast- schoener. tie Revolving Light, die hier op J8 December 1902. bijna een halve eeuw geleden, is vergaan, Er zullen twee nieuwe bruggen wor den gebouwd over de baai van San Fran cisco. naast de beroemde „Gouden Poort-brug". De bruggen gaan honderd nuUioen dollar kosten. P»jrj Een 24-jarige Italiaanse kunstschilder heeft Pablo Picasso cn Salvador Dali mtEcdaagd voor een duel op het lianen- Hu beweert, dat zyn. schilderijen mefe van die van belde beroemde schilders t» onderscheiden zijn. Churchill krijgt binnenkort een boek cadeau dat hem veertig jaar geleden in het Lagerhuis naar het hoofd werd ge slingerd. Churchill was toen Eerste Lord van de Admiraliteit. Een Lager- huislid maakte zich zo kwaad ap hemt dat hij hem een zwaar Ingebonden boek naar het hoofd gooide. Titel: „Regle ment van Orde van het Lagerhui*;". «De Smterfclaaspobzle baart ons ieder 3aar grote zorgen. Nog nooit hebben wil iemand ontmoet die ons kon vertellen welk woord op „twaalf" rijmt. Wel op „dosyn". En mi weg met die krant en even ferm in. de marsepein gehapt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3