Verkeer in West verlamd door Europa mist HET ROTTEBDAMSCH PAROOL' Zicht in Londen nulin Utrecht enkele meters Toegang tot W.-Europese havens versperd Mist legt loodzware druk op Londense stadsleven Fransen handhaven orde in Tunesië met ijzeren hand Nato-landen blijven in 1952 beneden 50 divisies Top van Mount Everest bleek weer onneembaar Mist houdt nog aan Nu bij Breda 'n treinbotsing 12e Jaargang, no. 289 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300"- Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Maandag 8 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de „Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf .Een dichte mist heeft Zondag vele delen van Europa in haar greep gevangen. In sommige steden werd het verkeer volkomen lamgelegd, terwijl in enkele steden dienstregelingen van lucht-, auto- én scheepvaartdiensten tot waardeloze papieren werden gemaakt. Het ergst heeft Londen van de mist te lijden gehad. In de Britse hoofdstad was het zicht op. verscheidene plekken nul. In ons land spande Utrecht de kroon. Het zicht bedroeg in deze stad slechts enkele meters en wat jaren niet is voor gekomen de plaatselijke busdiensten moesten hier worden, gestaakt. Het aantal slachtoffers, dat tot nu toe bekend is, is niet zo groot. Uit Londen wordt gemeld dat drie. personen, het slachtoffer zijn geworden van botsingen. in Zwolle de electrische centrale uitviel,'die een deel van het spoor-: wegnet van stroom voorziet.De De Nederlandse Spoorwegen .hebben tengevolge van de mist met .vertraging te kampen gehad, die -echter aanvankelijk niet meer be droeg dan tien minuten. Erger wer den dé moeilijkheden echter toen Marty en Tïllon uit alle functies van partij gezet (Van ónze correspondent) - PARUS André Marty en Char les Tillon, de twee communistische voormannen, die er sinds maanden van beschuldigd worden een scheu ring: in de partij te hebben willen veroorzaken, zijn gisteren van alle functies in hun party uitgesloten. Dit heeft erg lang geduurd en •over het algemeen wordt aangeno- .xnen, dat de huidige partijleider Jacques Duclns beeft gewacht Op de .aangekondigde terugkeer van Mau rice Thorez uit het Sow jet-paradijs met het nemen van vergaande be slissingen in deze. Om dezelfde .redenen zouden Marty en Tillon hebben gewacht met de van hen geëiste „autocritiek". Zij moeten in de veronderstelling hebben geleefd, dat Thorez aan hun kant zou heb ben gestaan in. plaats van zich bij Duel os aan te sluiten. Velen zijn hier van mening, dat de gisteren genomen beslissing slechts een eerste stap' is op de weg naar de algehele uitsluiting uit de partij der twee „fractionnisten". Ook in dit geval blijft het trage tempo, waarin zulks geschiedt, niet geheel duidelijk. Man érnstig gewond door messteek LEEUWARDEN. De 23-jarige kwekersknecht Y. van B. heeft Za terdagmorgen de 35-jarige G. Wob- bes op de Badweg, waar deze werk zaam is in een proeftuin, met een mes ernstig gewond. De dader, die al eens in een zenuwinrichting verpleegd is, is eveneens in de proef tuin werkzaam geweest en schijnt zijn ontslag aan W. te wijten. Het slachtoffer is hevig bloedend op de fiets gestapt en in Huizum een bak kerij bïnnengewankeld. paar kon hij nog de naam van de dader noemen, voordat hij buiten kennis geraakte. In het ziekenhuis is hij geopereerd en nadat bloedtransfusie is toegepast, maakt bij een redelijke kans op her stel. De dader is gearresteerd, maar heeft geen verklaring van zijn daad gegeven. isje door het ijs gezakt en verdronken ZAANDAM, -y fïet zesjarig doeh- tje van de familie B., dat met een vriendinnetje achter het ouderlijk huis aan de Westzanerdijk aan het spelen' was, zakte door het ijs, van. een sloot. Het vierjarig vriendinne tje ging de ouders halen, die naar een voetbalwedstrijd stonden te kij ken. Daarmee ging zoveel lijd verlo ren. dat de levensgeesten van het slachtoffertje reeds geweken waren. Twaalf jaar voor moord op Keesje Schieurs DEN BOSCH Vanmorgen heeft het Bossche gerechtshof de 42-jarige weduwe J. M. G.H. uit Zierikzee wegens moord Op het. 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs. veroordeeld tot een gevangenisstraf j van .12 jaar en ter beschikkingste!-. j ling van de regering. De. advocaat- j generaal had 15 jaar éntér' be-1 schikkingstelling geëist. I Meisj treinvertraging werd tóen niet min der dan drie kwartier. Voor Utrecht werd het nóg ergèr tóen daar Op het Centraal Station de as van een goederenwagen brak. De van Den Haag en Rotterdam ko- mecde treinen en.de trein, die in de richting van het'westen moes ten vertrekken, dienden alle over eén enkel spoor te .worden geleid, hetgeen met buitengewoon veel oponthoud gepaard ging. Behalve in Utrecht; was de mist ook in het Noorden van ons land zeer dik. Het a ut obus verkeer dat hier zeer intensief is en in de stad Groningen zijn knooppunt heeft ondervond grote vertraging. Ook in Rotterdam ondervonden de busdiensten enige vertraging. In Amsterdam ging het nog wel. be halve in de buitenwijken waar naar schatting niet meer dan tien meter zicht was. De busdiensten van Amsterdam naar het Gooi en de Haarlemmermeer ondervonden veel vertraging, maar bleven toch ryden. In Den Haag was de mist met buitengewoon dicht. Maas tricht had nog ongeveer 150 me ter richt. Op Schiphol waren 'de dienst regelingen waardeloze 'paperassen.' Zaterdagmorgen trok de 'dichte sluier even boven de luchthaven weg, waarvan enkele vliegtuigen, die op' buitenlandse vliegvelden 'n veilig heenkomen hadden gezocht gebruik maakten om snel naar de thuishaven te vliegen. Doch spoe dig bleek, dat een groot aantal vluchten moest vervallen omdat buitenlandse vliegvelden „pot dicht" zaten. Zondag beeft de Nederlandse luchthaven bijna de gehele dag dicht gezeten, zodat het ongewoon rustig was op Schiphol. Vanmorgen vroeg om half elf was er op Schiphol nog geen en kel toestel geland. De mist heeft ook in Zeeland aan velen oponthoud en vertra ging bezorgd. Vooral Zondagavond was het zicht zo slecht, dat ervan autoverkeer practisch geen sprake meer was. De dienst van de pro vinciale stoomboot tussen Vlissin- gen en Breskens moest Zondag avond dan ook worden gestaakt. De passagiers moesten' de wacht kamer aan de wal opzoeken dan wel elders onderdak zien te vin den. Ook het veer Kruiningen Perkpolder moest worden stil ge legd, daar er een defect wss aau de radarins'.allatie. Toen dit euvel i verholpen was. werd gisteravond j laat nog een dienst vice-versa ge- i maakt. Noord-Duitsland zat geheelin de mist gevangen, waardoor het lucht- en scheepvaartverkeer t 2waar gehinderd werd en hier en i daar geheel' tot stilstand kwam. i zoals op de luchtlijnen Berlijn Hannover en LondenHannover i Uit de haven van Hamburg j konden geen schepen vertrekken j Langs de gehele Belgische kust hing een zware damp. Op de Schelde was het scheepvaartver keer gestremd. Scheepsongevallen door slecht zicht ROTTERDAM. De mist. die niet alleen de scheepvaart op de toegangs wegen naar Nederlandse havens, maar Ook die naar België. Engeland en de havens van Noordwest Duits land hindert, passeerde 's middags om 12 uur Hoek van Holland. Het Nederlandse kustvaartuig „Fle- vo" op weg van Rotterdam naar Malmö liep Zaterdagnacht op de ri vier by lichtopstand groen 4 aan de grond. Zondagmorgen om kwart over negen kwam de „Flevo" op eigen kracht vlot. Het Nederlandse stoom schip „Congostroom" op reis van ï£t"ïï£ST«£ÏS- 5ÜKJÏS52. ™J ongevallen veroorzaakt, waarbij ge lukkig gèen enkele van ernstige aard. Het van Rotterdam naar zee varen de Braziliaanse motorschip „Orania" verloor in -de nacht van Zaterdag op Zondag 'op de rivier ter hoogte van lichtopstand rood 10 een anker met 120 vadem ketting, toen het wegens de mist wilde stoppen. Het schip keerde terug naar Rotterdam om het ankergerei te klaren. Het van Rot terdam naar Kingslynn bestemde kustvaartuig .„Mame" van Wm. H. Muller en Co. te Rotterdam kwam Zaterdagavond om elf uur door de mist tussen Poortershaven en Maas sluis in aanvaring met het eveneens uitgaande Finse motorschip „Rigel". De „Rigel" ging bij lichtopstand wit 3 ten anker. De „Mame" liep na de botsing aan de grond, maai* kwam Zondagmorgen om 3 uur op eigen kracht vlot en keerde terug naar Rot terdam. De schade schijnt niet ern stig te zijn geweest, want Zondag nog vertrok het schip opnieuw en WAT VOOR WEER? DE BILT Afkoeling, te» gevol ge van nachtelijke uitstraling, ge paard gaande aa?t het feit, dat ons land is komen te tippen in een hogedrukgebied.waarin het nage noeg windstil is, is de oorsaak van de dichte mist, zo deelt men ons van de zijde van het K.N.M.1. mede. Overdag heeft de zon geen kracht genoeg meer om de vochtige tucht, die eind vorige week over de I iVoordzee naar Ons land werd ge- j voerd, te verdampen. Het wachten j is-dus nu op wind, die een drogere j iucht zal aanvoeren. Het is echter I waarschijnlijk, dat het hof drukye- j bied nog enige dagen het weer in ons land zat blijven beïnvloeden. En 'daarom kan op een spoedig einde I van de wist niet worden gerekend. PRINS BERMHARD heeft Zater dagmorgen' in de ministerraad verslag uitgebracht van zijn re is door Midden- en Zuid-Amerika- Op de foto de Prins in druk ge sprek mei de ministers (v.l.n.r.) Beel (B'mnenl. Zaken), Beyen (Builenl Zaken). Manshott (Land bouw), Zijlstra fEcon. Zaken), Luns (Buiïenl. Zaken). De Bruyn (P.B.O.). Kernkamp Overzeese Geb.rleleh), Staf (Oorlog), Drees (min.-pres). Donker, nog even zichtbaar (Justitie), Suurhoff (So ciale Zakenen Van Thief (Maat-' schappelijk Werk). Verkeer in onontwarbare knopen, busvervoer geslaakt, overvolle ondergrondse (Van onze correspondent) LONDEN. Drie dagen nu zit Londen fri 'de mist en volgens de meest geleerde xteerprofeten is er maar heel weinig kans dat het voor Woensdag op zal klaren, want er is geen wind. Zon Londense mist tart iedere beschrijving. In het noorden, tn Highgate en Hampstead, waar hel heuvelachtig - is, is het nog een betrekkelijk schone; witte nevel. Maar beneden, in het centrum, waar de rook van millioenen schoorstenen en de smook van zes grote stations zich blijvend in het fijne, grijze netwerk nestelt, wordt het een geel en vies en vettig klam gordijn, dat hef ademen bemoeilijkt, het aards bestaan, van tedere aar digheid berooft 'én een loodzware last op het stadsleven legt. Langzaam gaat het verkeer het oogevcüv Eerst de particuliere auto's, die op plaatsen als Hyde Park Cor ner. in onontwarbare knopen ko men, die zelfs door de Londense politie niet meer ontward kunnen worden Dan ook een deel der brave rode bussen. De ondergrondse is overvol ca.dc treinen (die dan vol gens eon speciale „mist-dienstrege- ling" opereren! allemaal te laat. Voor dieven is het een gouden tijd en iemand op straat beroven is maar een klein kunstje. In Oost- Londen .echter had oen amateur weinig geluk. Hij gooide in Slep- ney een steen tegen het winkel raam van een juwelier. Maar de steen ketste 'tegen een metalen raster pn kwam weer op zij'1 hoofd terug, zodat de arme man bewuste loos in het gebroken, glas viel en op vijf plaatsen zijn slagaderen bc; schadigde, Een detective met ver lof. die in de winkel een ring voor zijn verloofde aan het uitzoekon was; was zo vriendelijk hem naar een ziekenhuis te geleiden. EEN DAG tijdens zijn verblijf in Korea kreeg generaal Eisenhower zijn zoon John (rechts) als adju dant toegevoegd. Eisenhower Jr., die als majoor dient in het V.N.- leger. had z\jn vader vele maan den lang niet gézten of gesproken. Vier ton geëist van Haagse eigenares der „Combinatie" CASABLANCA. Vier ton scha deverg'ding eisen de v.rkic'eic van de eigenares van „De Combinatie", het schip dat in de Middellands Zee a door zeerovers is geplunderd. De i rijn dc top van de Mount Everest ,_j i te' bereiken. Het Zwitserse Instituut voor Al pinisme verklaarde „zeer teleurge steld" te zijn over het mislukken Afrika "is Zaterdagmorgen op de Schelde tijdens mist met een onbe kend gebleven vaartuig in aanva ring geweest, De „Congostroom" werd boven de waterlijn beschadigd en keerde naar Antwerpen terug voor reparatie. Ook in ÏJmuiden v/erd de scheepvaart door de dikke mist ernstig gehandicapt. Gering aantal reizigers licht gewond BREDA De dicscl-clectrische trein uit Tilburg Is vanmorgen om ongeveer kwart vóór negen in bot sing gekomen met een raageerdeel."' De trein ontspoorde, doch er deden zich geen ernstige ongelukken voor. Er was een klein aantal gewonden, slechts één daarvan moest per auto naar het ziekenhuis worden ge bracht, de anderenkónden ter plaatse worden^ be Het baanvak Breda—Gilze Rijen was over beide sporen versperd. De locaaldienst TilburgG ilze Rijen v.v. werd voortgezet. Van en tot Gilze Rijen wórden de reizigers met bussen naar en van Breda vervoerd. De treinen van Nijmegen naar Vlissingen reden van de Nijmeegse kant tot Tilburg en van de andere zijde tot Breda, Tussen Tilburg en Breda werden de reizigers In beide richtingen roet bussen vervoerd. Het ongeluk geschiedde ongeveer 800 meter van het station De trein bestuurder heeft, toen hij zag de botsing niet meer te kunnen voor komen. de remmen ingeschakeld en de bestuurderscabine "verlaten. De botsing was zó hevig, dat de voor zijde van de diesel trein geheel werd ingedrukt. Eén wagon van het rangeerstel werd meegesleurd tot voorbij een niet gesloten overweg. Ohio-rivier verzwelgt schip met 200 auto's HENDERSON De Ohio-rivier heeft, voor de tweede maal in een jaar tij as. een vrachtschip met on geveer tweehonderd nieuwe auto's aan boord verzwolgen. Een zegsman deelde mede, dat de auto's per stuk een bedrag ver tegenwoordigden van ongeveer 2000, dollar. Hij kon-niet zeggen, wat de oorzaak van de ramp was. die ge schiedde ter hoogte van Henderson Island, vier mijl stroomafwaarts. In de vorige winter verloor de firma, waaraan do auto's toebehoorde, op dezelfde wijze 150 wagens. Autobussen botsen door de gladheid Vier van achttien gewonden in het ziekenhuis DOETINCHEM. Tussen Neede en Eibergen zijn Zaterdag door de gladheid van de weg twee autobus sen van de Gelderse Tramwegen in botsing gekomen toen zij elkaar wil den passeren. Van de dertien en 25 passagiers, die zich in de bussen be-, vonden, werden er achttien gewond. Vijftien personen werden in verschil lende ziekenhuizen in de omgeving verbonden. Vier hunner, onder wie de chauffeur van. een der bussen; zijn vrij ernstig gewond in het ziekenhuis te Enschede opgenomen. De chauf feur der andere bus bleef ongedeerd; beide conductrices werden Ücht ge wond. Terugroeping geëist van Israëlische gezant te Praag PRAAG In een nota aan fxrael beschuldigt Tsjecbo-Slowakije de Is raëlische* gezant van ingrijpen in binnenlandse aangelegenheden en eist zijn terugroeping. De gezant heeft, volgens de Praagse beschul diging, de emigratie naar Israel be vorderd van personen, die zich voor het merendeel hebben schuldig ge maakt aan spionnage. Door de emi gratie zijn zij aan vervolging kun nen ontsnappen. Een woordvoerder van de Israëli sche regering heeft verklaard, dat een nota aan Praag zal worden ge zonden. waarin de tegen de Israëli sche gezant geuite beschuldigingen zullen worden tegengesproken. De gezant, - die tevens ook gezant te Warschau is, bevindt zich in Is raël voor het uitbrengen van rap port. Moordenaars van Hasjed niet, leiders der nationalisten wel gearresteerd (Van onze relsredacteur) PARUS. De Franse autoriteiten hebben nog niet de moordenaars gepakt. Daarentegen hebben zij het gehele bestuur van de Tunesische vakbeweging plus de nog resterende leiders van de Neo-Destour gearres teerd en naar een kamp bjj Ramada gebracht. Dat was ongetwijfeld ge makkelijker, al lag het minder voor de hand. Tot opvolger van Ferhat Hasjed een controleur van het Franse be- was Messadi benoemd, merkwaardi gerwijs een - geleerde, een bekend Arabicus, die In het afgelopen jaar nog zes maanden aan de Sorbonne gewerkt heeft. Hij behoort tot de groep van getrainde en vurige lei ders, tussen de 30 en 40 jaar. waar aan Tunis zo rijk is. Messadi is on middellijk na zijn benoeming tot leider van het vakverbond door de Fransen opgepakt 'en naar Ramada gezonden. De Franse autoriteiten hebben het lijk van Ferhat Hasjed in beslag ge nomen en met een marineschip naar het eiland Kerkana bij de rede van. Gaf sa, de geboorteplaats van Ferhat Hasjed, laten brengen. Daar is hij in stilte begraven onder toezicht van Volgens senator Connolly moeten voor 1953 ..realistische doelen worden vastgesteld WASHINGTON. Senator Connally, vooratter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die onlangs een reis gemaakt heeft door.de Nato-landen. verklaarde Zaterdag, dat de Nato- landen het streefgetal ran 50 divisies (waaronder 25 gemobiliseerd en 25 in reserve) en 4.000 vliegtuigen voor 1952 wellicht niet zullen bereïkeru E» waren aanwijzingen, dat er ook leemten zouden zyn in de uitvoering ran de te Lissabon opgestelde schema's voor de volgende jaren. De plannen voorzien in "0 divisies voor 1953 en ongeveer 96 voor 1954. Volgens senator Connally zullen de Nederlandse volk vastbesloten blijkt, defensie-inspanningen van elk lid - van de Nato en ziirt vermogen om deze te verrichten opnieuw in ogen schouw worden genomen, opdat voor 1953 „realistische doelen" zouden kunnen vvordeil vastgesteld, waarna de voorlopige doelen voor 1954 en 1955 zouden worden bepaald. „Hoewel de vorderingen van onze Europese bondgenoten bjj de inte gratie en opvoering van hun inspan ningen en het verhogen van hun bijdragen niet zijn, zoals ik het gaamè zou willen, hebben zij in het afgelopen jaar een merkbare vorde ring bereikt." aldus Connally. Hij was van mening, dat de bijdra gen van Amerika'? bondgenoten aan de gemeenschappelijke inspanning het komende jaar groter zouden kun nen zijn en worden, omdat hun ver mogen was toegenomen en zij zich meer bewust waren van de noodzaak, een grotere bijdrage te leveren. Met betrekking tot Nederland zeide Connally, dat het communisme aldaar niet veel betekende en het zijn verplichtingen in Naio-verband na te komen, Sterke teruggang van communisten in Parijs Zwitserse expeditie bieef steken op laatste zestig meter ZURICH. De hoogste berg (er wereld, de Mount Everest in het Hima- laya-bergmassief. is wederom „onneembaar" gebleken. Op slechts zestig meter van de top, het hoogste punt dat ooit door bergbeklimmers is bereikt, moesten de zes leden van een Zwitserse expeditie hun poging opgeven. Zij waren toen op 871S meter hoogte. De biltere koude, de hevige ruk- van deze tweede Zwitserse Mount winden, de korrelige sneeuw, die Everest-expeditie, ondanks, het feit, het voortgaan bijna onmogelijk dat nog nooit een mens een zo maakten, maar vooral de ijle luchthoog punt heeft bereikt als deze bleken teveel voor het menselijke s zes Alpinisten, uithoudingsvermogen. De Zwitseis j Volgend jaar zal een Britse ex- zijn intussen veilig in hun basis-peditie weer een poging onderne- kamp teruggekeerd. men de top te bereiken. Een der Volgens Alpinisten is het misluk-deelnemers, de 25-jarige Tom Bour- ken van de expeditie vooral te wij- dillon, is bijna gereed met de co'n- ten aan het feit dat men nog r.ie: structie van een licht zuurstofappa- kon beschikken over lichte. gem3k-raat. dat de bergbeklimmers kelijk te dragen zuurstofapparaten. Wanneer een dergelijk apparaat /.ou worden geconstrueerd on men is daarmee bezig zou het mogelijk edaders bc voren n.i. dat de ka pitein van De Combinatie" niet de r.odige maatregelen heeft genomen om de overval voorkom;»-. Daar om hebben zij beslag op het schip laten leggen, zoals wij Zaterdag reeds meldden. De eigenares de Haagse rederij „Mavotrans" verwerpt echter iedere aansprakelijkheid en eist de vrachtsom op. Dinsdaj dient het kort geding over deze zaak. over onge veer een week verwacht men een uitspraak van de vechter. De rede rij ig vrij gerust op diens beslissing, het oponthoud "in Casablanca; bete kent echter voor haar opnieuw een aanzienlijk verlies. - Gestrande „Bakir" vlot gesleept SCHIERMONNIKOOG. Het 'op Novomber hier aan de grond ge- is vlotgetrokken door de sleepboten „Holland" van Doeksen eri de „See- falke" uit Hamburg. Het schip is naar Emden geslèept voor reparatie. staat moet stellen, dc „ijle lucat- barriêre" te overwinnen. North Queen" is .lot titans weer ROTTERDAM - Een vierde po- ging om de ..North Queen" vlot te slepen. Zaterdagnamiddag onderno men door de Smitsleepboten „Hum- bcr". „Blankenburg". „Argus" en „Kinderdijk." is roet succes be kroond. Doordat het schip behoor lijk lichter was gemaakt door hot lossen vat een gedeelte van de la ding. kwam het- van de rivierbodem - los. Het vaartuig is haar de Merwe- lopen Turkse vrachtschip „Bakir" haven te Rotterdam gebracht, ai- *aar een onderzoek naar eventuele bodemschadewordt ingesteld. Ook de geloste lading;zal weer moeten worden ingenomen. 1 stuur, en slechts in aanwezigheid vaa de allernaaste familieleden en enke le vrienden. De Franse regering had aangebo den twintig bestuursleden van de vakbond gelegenheid te geven de be grafenis bij te wonen, maar dezen hebben allen geweigerd. Zij wilden dat hij in Tunis begraven zou wor den en wel zo. dat al de leden van zijn bond afscheid van hem hadden kunnen nemen. Dat echter werd door de Franse regering onmiddellijk ge weigerd. Aan de uitgang van de moskee heeft .een schermutseling plaats ge vonden tussen kerkgangers en poli tic. die drie gewonden kostte. De politie dreef de demonstranten in de moskee terug, waar zij geruime tijd opgesloten bleven. De algemene staking is rustig ver lopen. De justitie is onmiddellijk be gonnen met het verhoor van* de en kele getuigen, die de aanslag gezien hebben. Hun verklaringen zijn te genstrijdig, vooral wat ihet öjdsli p betreft. Daarmee wordt echtef de kern van het onderzoek geraakt. Want de voornaamste getuige be weert, dat hij niet gezien heeft of de moordenaars Europese dan wel Tunesische kleren aan hadden, aan gezien het te donker was. Maar vol gens een andere getuige moet de aanslag op klaarlichte dag hebbert plaats gevonden, tegen, negen uur 's morgens. Alles geschiedt dus in Tunis alsof het de nationalisten zijn, die hun leider vermoord hebben. De maatregelen van de Hauteclocque bewijzen, dat hij minder streeft naar het geruststellen van de gekwetste Tunesische gevoelens dan' tiaar het handhaven van de orde. en dat met iizeren hand. Ec bewijzen ook, dat hij die ijzeren hand in de eerste nlaats tegen de Tunesische nationale beweging wil opheffen. De spanning neemt dus toe, waarschijnlijk denkt de resident-generaal ditmaal een einde aan het vernet te kunnen ma ken door het van alle grotere en kleinere leiders te beroven. PARIJS. In een sector van Pa rijs (linker oever), die een half mil- lioen kiezers omvat, is gisteren de eerste stemming gehouden voor de verkiezing van een parlementslid in de plaats van een overleden onafhan kelijke. Daarbij hebben zich ver- sohddene opmerkelijk, het ^opdï" tm 'ÏmSSSJX Ion vooi gedaan. demonstraties gekomen, waarbij het zeer grote aantal ont- j twe mensen gedood en een aantal Doden bij relletjes in Frans-Marokko Behalvi houdingen, dat ongeveer vijftig pro- j anderen gewand werden. Twee per cent bedroeg, maakt het veel indruk, f sonen worden vermist. Een dertig- dat zowel de Gaullistische RPF. als ita' Noord-Afrikanen zijn gearres teerd. In de loop van dc avond namen ongeveer 5.000 Marokkanen aan de demonstratie deel. Onder meer werd een auto aangevallen, waarin zich een blank gezin bevond. De inzittenden konden echter ontkomen de communistische partij (het is de sector van André Marty) buitenge woon sterk zijn teruggelopen. Het is de onlangs uit de RPF gestoten ex- burgemeester van Parijs, Paul Coirre. die met een enorme meerderheid leidt. Coirre steunt de politiek van premier Finay. De teruggang van de er) liepen slechts lichte kn-etsurerj communistische nsrin hedmee met op. Een vrachtauto 15 in brand ge- stoken. Een hilis van een Europees gezin werd omsingeld, doch de po litie slaagde er in de bewoners naar elders over te brengen. Dc twee omgekomenen waren gendarmes van de sultan. Cubaans viies&uig in zee gestort: 37 doden NEW YORK. Het Cubaanse passagiersvliegtuig „Ster van het Oosten" is Zaterdag ter hoogte van de Bermuda-eilanden in zee gestort. Van óe 41 personen die zich aan boord bevonden 33 passagiers en bemanning van acht leden konden vier overleven den worden opgepikt. Vaartuigen van de Amerikaanse kustwacht en de luchtmacht bergen. Vakverenigingsleden hébben de Marokkaanse wijk afgezet, teneinde te voorkomen, dal de arbeidersnaar hun werk gaan. Ook bij de fabrie ken wordt gepost. Iu de stad wordt thans gepatrouilleerd, onder meer met gepantserde voertuigen. LONDEN. De BBC en de Ned- televisiestichting hebben een over- ----------- eenkomst gesloten over de televisie- isien 1; lijken te uitzending van de Engelse kronings plechtigheid. Weinig verandering Weersvervvachti ng. geldig van. Maandag avond tot Dinsdag-, avond; Nevelig of mistig weer met lichte vorst iot temperaturen om het -vriespunt. Langs de kust tijdelijk ma tige wind tussen Zuid- West en Zuid, overi gens weinig wind. 9 Dee. Zon op 8 a. 36 m. onder 16 u. 29 min. Maan op u m. on der 12 u. 47 m. HET WEEK VAN VANMORGEN t DOK Oslo Zw. bew. W-N.W*. I Stockholm Get», bew. W.Z.W.5 KopenbagepMist W.Z.VV. 6 Londen Mist Windstil Amsterdam Mist Windstil Brussel Mist O.N.0.3 Parjjs Nevel TJ.5 Bordeaux Önbew. N.N.O.2 Nice Zw, bew» N.N.W.2 Warschau Gch. bew. Z.Z.VV. 1 Berin u Mist Windstil Frankfort Nevel N.N.O. S München Licht bew. O.N.0.2 Ztlrich Geh. bew. N.N.O. 6 Wenen Geh. bey.'. N.W.3 -9 C f> r -0 2 0.1 -2 -4 0.T 0 -1 41 -5 0 7 O -4 (1 - 1 0 -2 tl - 10 0 A -4 0

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1