Fel oproer in Casablanca eist vijftig doden HET ROTTERDAMSCH PAROOL Dreunende echo van onrust in Tunesië Lange rij schepen wacht voor de Waterweg Langzame stijging van temperatuur Nieuwe zuiveringsgolf in Tsjecho-Slowakij e BOLSWARD DELFT EN NS-dienstregeling liep wat stroef door de mist Israel kiest Ben Zvi tot president Wéér twee geheime zenders opgespoord „Zwarte Zee" bracht moeilijke berging tot goed einde Vice-premier Fierlinger en vijf oud-ministers souden nieuwe slachtoffers zijn Grillig mistgordijn over Londen Oostduitse minister ontslagen Mist een aanzienlijk groter hindernis dan de Fauslus WAT VOOR WEER OP KOMST? Man bekent moord na zes jaar Zachter iveer op komst 12e Jaargang, no. 290 Bed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 9 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 3984*4 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur; Sj. van der Schaaf ffimnrgrannüiut!n!K!üiibHiiiiiaii!itiias;nit!JtniiaBin;iii:nuin:iii;iij;imiguitiica JERUZALEM. Isaac Ben Zvi is Maandag gekozen tot tweede president van de staat Israel. Hij is 68 jaar, lid van de socialistische Mapai-partij en van Russische afkomst. Gedu rende zeventien jaar Is hij voorzitter van de nationale raad van Palestijnse Joden ge weest, die verantwoordelijk was voor het plaatselijk be stuur van de Joodse gemeen schappen tijdens het Britse mandaat van Palestina. Ben Zvi was door de Mapai, de grootste partij in de Israëlische volksvertegenwoordiging, voorge dragen als opvolger van de verleden maand overleden Chaim. Weizmann. Bij de derde stemming in de „Knes- seth", de volksvertegenwoordiging, werd hij gekozen. Hij kreeg 62 stem men. Andere candidaten voor het presidentschap waren Rabbijn Mor- decai Nurock, minister van PTT en/ leider van de religieuze Mizrahi- partij, en Itzhak Greenbaum, candi- daat van de pro-communistische verenigde- arbeiderspartij. Woensdag zal de nieuwe president worden be ëdigd. (Van onze correspondent) VRIEZEN VEEN. De politie is er in samenwerking met P.TT.- ambtenaren in geslaagd twee geheime zenders, „De Sehwarz- ;wald" en „De Pelikaan" op te spo gen. (Van onze reisredacteur) PARIJS. De gebeurtenissen in Tunis hebben een dreunende echo in Marokko gevonden. Zondag en Maandag is de Arabi sche arbeidersbevolking uit haar huizen getrokken naar de Europese wijken om te pogen er de straat te veroveren. Fransen j ..°ok .ge uien. e e 1 werden aangevallen, auto's vernield, politiehuizen belegerd, menigten gevormd en door de politie teruggeworpen en ten slotte werden 2009 arbeiders in het gebouw van de Marokkaan se vakbond door de politie omsingeld, terwijl Franse troepen de stad bezetten, in de straten patrouilleerden met tanks en vlieg tuigen over de daken snorden om opstandige groepen, die zich zouden gaan vormen, onmiddellijk te kunnen rapporteren. Er zfjn tot nu toe vüftig doden te betreuren zeven Fransen, me rendeels afschuwelijk afgeslacht, drie soldaten, veertig demon stranten. De onlusten lijken als twee drup pels water op die van November 1951. Maar er schijnt een nog gro tere kracht dit keer achter te zit ten. Twee maal werden manifestan ten terug geworpen: de eerste keer door de Maknazi's, soldaten die of ficieel tot de wacht van de sultan behoren, maar waarover de resi dent beschikt op ogenblikken van crisis. Doch de stoeten vormden zich telkens opnieuw. Tot nu toe zijn ook nog twee kleine bomaan slagen gepleegd op winkels van een Fransman en van een Arabier, -die door de Istiqlal, de nationalis tische beweging, als collaborateur wordt beschouwd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De „Zwarte Zee", onder commando van gezag voerder Teun Vet, heeft een bijzon- der mooie berging tot een goed ein- j de gebracht Een berging, waarbij i een prima zeemanschap en vakken nis van .de Nederlandse sleepboot bemanning weer een grote, zo niet overwegende rol heeft gespeeld. De „Zwarte Zee" is Maandag morgen öL de haven van Southamp ton binnengelopen met het schroef- loze Yoegoslavische stoomschip „Banya" op sleeptouw, dat zij op 1 December, midden op de Atlantische Oceaan, bij hooggaande zee heeft Southampton werd meermalen melding gemaakt van een ruwe zee. doch de „Zwarte Zee" had de Yon- goslaaf eenmaal te pakken en liet niet meer los. Vanmorgen is de „Zwarte Zee1' van Southampton vertrokken en zal in de loop van Woensdagmiddag in Maassluis aankomen, indien ten minste de mist niet als spelbreker optreedt Er zijn honderden arrestaties ver richt. Een der eerst gearresteerden is Taieb, de energieke leider van de vakcentrale, tevens fel nations-: list en voorman van de Istiqlal in ieder opzicht de Marokkaanse tegenhanger van Ferhat Hasjed. De vakbeweging had een algemene staking uitgeroepen, ten einde so lidariteit te betuigen met de ge-, troffen Tunesische vakbeweging. Ir> Casablanca is het parool voor meer dan 80 procent uitgevoerd. De ha ven, de openbare werken en het bouwbedrijf lagen stil. BELGRADO. Naar het officiële Zuid-Slavische persbureau „Tanjoeg" meldt, zfjn de Tsjecho-Slowaakse vice-premier Fierlinger, vjjf oud-minis ters, en „vele anderen" in arrest gesteld bij een nieuwe golf van arrestaties in Tgjecho-SIowakije. De vyf oud-ministers zouden zün; Gregor (Buiten landse HandelJ, generaal Svoboda (Defensie), Kopriva (Politie), Erban (Arbeid) en KJlment (Zware Industrie). Volgens „Tanjoeg" waren de ge arresteerden vrienden van Slansky, de secretaris-generaal der Tsjecho- Slowaakse communistische party, die vijf dagen geleden met hen an dere vroegere Tsjeeho-slowaakse functionarissen werd terecht gesteld op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. - Fierlinger, de 61-jarige voormali ge leider van de Tsjecho-Slowaakse sociaal-democratische partij en oud- ambassadeur te Moskou, was pre mier van de voorlopige Tsjecho- Slowaakse regering, die in het be gin van 1945 te Moskou werd ge vormd. In 1946 werd hij vice-pre mier in het kabinet Gottwald, dt huidige president van Tsjecho-Slo- wakije. Hij bleef een belangrijke politieke, rol spelen en bracht bij de communistische staatsgreep In Febr. 1943 de sociaal-democratische partij aan de zijde der "communisten. Gregor werd in Februari 1948 tot minister benoemd en was lid van de commissie, die zich bezig hield met de zuivering van alle politieke partjj en van „reactionnaire elemen ten". In Mei van het vorige jaar werd hij lid van het presidium van de Tsjecho-Slowaakse communisti sche party. Generaal Svoboda was van 1945 tot 1950 partijloos minister van Defensie. In het laatstgenoemde jaar trad hij af en werd- benoemd tot vice-premier. In September 1951 werd hij echter van deze post ont heven, In de oorlog commandeerde hy de Tsjecho-Slowaakse divisie in Rusland en verwierf in 1943 de orde van Lenin. Erban is ook een van de socialis ten, die na de staatsgreep naar het communisme overging. (Van onze correspondent) LONDEN, De mist die, althans in West-London gisteren omtrent het middaguur was opgeklaard, rolde tegen het donker worden van uit Qost-Londen en Essex weer over de huïzenzee terug, zodat de reis Van werk naar huis voor tal lozen lang, onplezierig en oncom fortabel was. Het nieuwe mistgordijn was zo haastig en daardoor zo grillig ge legd, dat men bij de ene bushalte vrij redelijk kon zien, terwijl cr oy de andere al weer eon ondoor dringbare klamme grijze muur was. Rond Piccadilly Circus cn Re gent Street ging het verkeer met vrijwel normale snelheid, maar in Fleet Street en meer naar het Oos ten en het Noorden liep het hele maal vast. Sadler's Wells moest „La Traviata" na de eerste acte staken en 's avonds was Londen weer uitgestorven IlSfiiSIBIHElSlltllI niifillllllül ItliüilU IBEIHKQSlJQElEtUUmilUlQ&IEQlillEJIHlBIlIBIIII Verantwoordelijk gesteld voor voedseltekort BERLIJN. De Oostduitse pre mier, Grotewohl, heeft medege deeld, dat de minister van Handel en Bevoorrading, dr Karl Hamann, van ziin functies ontheven is, „we gens het geven van onjuiste lei ding, die gevoerd heeft tot een ver mindering van de margarinebevoor- rading van de Oostduitse bevolking". Hamann behoort tot de liberaal-de mocraten. De staatssecretaris voor de voed sel- en genotmiddelenindustrie, Ru- dolf Albrecbt (agrarische partij) is met „verlof" gezonden. Er zal een onderzoek in het ministerie inge steld worden. Grotewohl gaf toe, dat zich „tijde lijke moeilijkheden en vertragingen op het gebied van de voedselvoor ziening'* voordoen. Het betreft voor al boter, margarine, vlees, aardap pelen, groenten en suiker. Dat de botervoorziening stokt De gebeurtenissen in Tunis zijn ongetwijfeld de aanleiding geweest tot die in Casablanca. Maar de om vang van de demonstraties bewijst, dat in Marokko reeds geruime tijd explosieve stof was verzameld. Het is duidelijk, dat de Marokkaanse massa, opgewonden door het trage verloop van de discussie in de V$r. Naties, zijn wil heeft willen tonen. De resident-generaal, de heer Guülaume, heeft een verklaring afgelegd, waarvan de termen nu langzamerhand wel versleten ge acht mogen worden. Hij vertrouw de op het gezond verstand van Ja bevolking, die, meende hii, deze manifestaties evenzeer verafschuwt als hij zelf dat doet. Dc „ware schuldigen" zullen gezocht, gevon den en gestraft worden, voegde hij er nog aan toe. In Tunis is het inmiddels kalm gebleven. De algemene staking is een dag voortgezet. Uiterlijk ton^n de straten het normale beeld, maar men krijgt een Indruk van de wer kelijke sfeer 's avonds na acht uur, als de avondklok is begonnen. Geen Fransman waagt zich meer buiten de deur eri als men aanbelt wordt niet open gedaan. De angst voor bomaanslagen is te groot. De justitie heeft de schaarse ge tuigen van de moordaanslag op Ferhat Hasjed langdurig verhoord Remits ten. zijn nog niet bekend. Inmiddels is gisterochtend voor de eerste maal' het doodvonnis vol trokken aap. Tunesiërs, die voor aanslagen 'gearresteerd" waren. Drie' van hen rijn gefusilleerd. Het mo ment schijnt nauwelijks tactvol ge kozen. IN DELFT en Bolsward gaat men op 17 December ter stembus om zich uit te spreken vóór of tegen een verenigd Europa. In Delft voert men al een stevige „ver kiezingsactie". Aan lie tewn ing van een brug aan de Oude Delft werd Maandag een spandoek be vestigd door de plaat zegt het al voorstanders ran Europese Vanmorgen om kwart over acht voer een loodsboot de kleine haven van Maassluis uit. Het schip was nauwelijks de haven hoofden gepasseerd of het was in het dichte witte gordijn, dat nu al een paar dagen over de rivier hangt, verdwenen. Alleen het onafgebroken blazen van de hichtfluit, langzaam zwakker wordend naarmate het schip zich verwijderde, gif aan, dat de loodsboot zich in de richting van Hoek van Holland bewoog. een ingespannen werk voor de mensen op de brug, want alleen de radar kan vertellen of dé juiste koers gevaren wordt en of geen obstakels in de weg kora^n. Met behulp van de radar heeft de loodsboot gisteren in de le."<p van de dag ook bijna alle aan wezige loodsen afgeleverd aah de schepen die voor de Water weg zijn aangekomen, doch wegens mist het anker moesten laten vallen. Naar ruwe schatting is het aantal vaartuigen,dat vanmorgen haf ^op trekken van'de mist "lag af te wach ten, gestegen tot 80 a 90 stuks. De rij is al zo lang geworden, dat tot Scheveningen toe de schepen ten anker zijn gegaan. De scheepvaart is .gractisch Lamgelegd. Het aantal Schepen,"dat gisteren gedurende het gehele etmaal Hoek van Holland in komend passeerde bedroeg slechts zeven stuks, waarbij drie Harwich. DTK ECHT. Ook Maandag heeft de mist West-Europa in haar greep gevangen gehouden, In ons land was z|j tegen de avond het sterkst. Vooral wordt aan de „kapitalistische lan- na het Invallen van de ^duisternis den" verweten. Deze immers, aldus I heeft de dienstregeling van de Ne- Grotewohl, kwamen hun leverantie- derlandse Spoorwegen „een beetje verplichtingen niet na. stroef gelopen", zoals men ons van DE BILT. Het K.N.M.I. deelt mede: het gebied met hoge barometerstanden, dat enkele da gen het weer in grote delen van West-Europa beheerste en verge- Zeld ging van veel mist, neemt nu in betekenis af en koerst naar het Zuidoosten. Oceaandepressies beginnen zich langzaam over de Britse eilanden en het Noordzeegebied in oostelijke richting uit te breiden. Hierbij wordt zachtere lucht van Oceanische oor sprong in noordoostelijke richting ge transporteerd. Onder inuloed van •het opdringen van deze zachte lucht kwam. in Engeland afgelopen nacht nog slecht op enkele plaatsen vorst voor. Een regenzone veroorzaakte er bovendien op verschillende plaat sen regen of motregen. Het is te verwachten, dat de invloed van de oceaandepressie zich komende 36 uur ook steeds meer over onze om geving zal uitbreiden. Dit zal tot gevolg hebben, dat de temperatuur een langzame stijging ondergaat, waarbij de vorst geleidelijk naar het Zuidoosten zal worden terugge drongen, In Limburg en oostelyk Noord-Brabant zal deze zich vn ons land het langst nog weten te hand haven. Een frontensysteem van de oceaandepressiedat nu over Enge land nadert, zal later enige neer slag kunnen veroorzaken. De wind zal daarbij wat aanwak keren uit richtingen tussen zuid en west. Aangezien op de oceaan nog meer depressies in aantocht zijn en de algemene luchtdrukverdeling niet. duidt op een spoedige aanvoer van nieuwe koude luchtmassa's naar West-Europa kan de dooi, wanneer deze eenmaal is ingevallen, tenmin ste enkele dagen aanhouden. de zijde der N.S. meedeelde. Zowel een defect aan een wissel naby Schiedam, juist op de splitsing van de spoorlijnen naar Den Haag en Hoek van Holland omstreeks zeven uur als de stagnatie op de lijn nabij Breda tengevolge van de treinbot sing van Maandagmorgen droegen er niet toe bij de stagnatie in de trei nenloop te verminderen. Het verkeer per as van en naar het eiland Schouwen en Duiveland was bijna de gehele dag gestremd. De trein welke Maandag om 13.42 uur uit Roosendaal naar Rotterdam vertrok, kwam op een onbewaakte overweg tussen Zevenbergen en Lage Zwaluwe in botsing met een tweetal paarden. De dieren werden meege voerd achter een wagen, welke door een derde paard werd voortgetrok ken. Trekdier en wagen waren juist de overweg gepasseerd. De beide achterste paarden werden onmiddel lijk gedood. De vertraging in de treinenloop was intussen opgelopen tot 50 mi nuten, Ook aodere treinen kwamen door de aanrijding te laat op de plaats van bestemming. Zo kreeg de D-trein uit Parijs 40 minuten ach terstand. Op de Rijn bij Krefeld—Uerdin gen zijn Maandag in dikke mist een onbekend aantal Rijnaken met elkaar in botsing gekomen. Waarschijnlijk zyix twaalf tot vijftien schepen bij deze aanvaring betrokken. Men ge looft niet, dat er gewonden zijn. TIJGERTJE PET wordt gevoed met een Amerikaans preparaat. 6 weken geleden werd in Wasse naars Dierenpark een tijgertje ge baren, maar zijn moeder liet zich niets aan hem gelegen liggen Daarom zochten zijn' verzorgers een ftoni, maar die «lilde het diertje niet voeden. Spoedig kreeg men bericht, dat er in Amerika een melkpoeder bestond, dat een prachtige vervanging van moeder melk bleek te zijn. En nu wordt „Pet", het tijgerjong, onder het wakend oog van zijn vriend, de chimpansee Kossydoor mevrouw Louw man met de fles gevoed. WOERDEN Maandagavond heeft in Barwoutswaarder een aan rijding plaats gehad, waardoor de 45-jarige M. J Stevens vannacht is overleden. S. reed op een bromfiets. Een voor hem rijdende motorrijder slipte, waardoor S. de macht over zijn stuur verloor. Hij kwam in botsing met de achterkant van een passerendevan het najaar 1946, En ditmaal auto. 'legde hu een bekentenis af. boten en voor de rest kleine vracht schepen. Hoek van Holland passeren betekent nog niet, dat men dan ook al de Rotterdamse haven veilig be reiken kan, wat bijv. blijkt uil het ongeval met de Engelse vrachtvaar der „Aire", die oen lichter m de grond voer. Het met kolen geladen Engelse motorschip Quentin voor de cargadoors Burger en Zoon, komen de van Grangemouth is varende op de radar gistermorgen om tien over negen. Hoek van Holland gepasseerd en is al scharrelend tussen andere ten anker liggende schepen door in de Usselhaven te Rotterdam aan gekomen. Enkele voor Dordrecht bestemde schepen, als de Neder landse Orestes, komende van West- Inóié, de kustvaarder Cornelis van Broers te Dordrecht en de Duitse Emmy Ottens hadden van morgen nog steeds niet de Dor- drechtse haven bereikt. Vanmorgen heeft de Orèstes geprobeerd toch. naar Maassluis op te stomen, doch is daarbij even boven Maassluis aan de grond geraakt Een half uur la ter is het sehip vlotgekomen. Het passagiersschip Noordam van Holland Amerika Lijn, dat gister middag had moeten binnenkomen, lag vanmorgen nog voorgaats. Niet alleen voor de Nieuwe Waterweg hopen de wachtende schepen zich op, ook voor het Noordzeekanaal, de monding van de Schelde, de Elbe en de Weser en in het Kielerkanaal is de scheepvaart vastgelopen. Op de Theems is de mist zo dik, dat zelfs de Batavierboot, met name de Batavier II, de reis niet kon voortzet ten en bij Deptford ten anker ging. Het is uitteraard moeilijk te schat ten hoeveel schade een dergelijk ongewoon langdurig oponthoud op levert. Zeker is het in ieder geval, dat de_ kosten veel hoger zullen zijn dan die veroorzaakt door de hin dernis van de in de Waterweg ge- zonker Faustus. Een geluk is, dat een zo uitgebreide mistvorming zel den voorkomt en dat men er ver leden jaar en ook het jaar daarvoor geen last van heeft gehad. Over het gehele jaar gerekend, brengt het stopzetten van de loods- diensten wegens slecht weer belang rijk meer oponthoud en daarmee ex tra kosten. Hoewel de waarde van een radarinstallatie op de Nieuwe Waterweg gecombineerd reet de havenradar verschillend beoordeeld wordt niet iedere insider is er van overtuigd, dat het dan mogelijk zal zijn bij dikke mist grote schepen in de haven te brengen bliïft het niettemin wenselijk dat deze appara tuur nu zo snel mogelijk wordt in gericht, om moeilijkheden, zoals wij thans ondervinden, zo goed moge lijk het hoofd te kunnen bieden. ZWOLLE Op 6 October 1946 werd in de buurtschap Berkum te Zwollerkerspel de twaalfjarige Hen- ny Koezen aan de oever van de Overyselse Vecht gevonden met bet hoofd in het water. Hoewel sporen van geweld aan de hals van het kind werden gevonden, kon het raadsel van haar blijkbaar geweld dadige dood niet opgelost worden. Thans heeft de 33-jarige Zwollenaar J. S. bekend, dat bet meisje door zyn toedoen destijds hst leven heeft verloren. Destijds reeds werd J. S. verdacht van het misdrijf, aangehouden. De man ontkende. Wegens gebrek aan. bewijs moest hij na vijf dagen vrij gelaten worden. Toevallig werd een maand geleden J S. weer aangehou den omdat hij als depothouder van Tilburgse textielfabriek f 18.000 hebben verduisterd. J. S. werd door de politie nog eens danig aan de tand gevoeld inzake het drama W eersver wachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond: Overwegend zwaar bewolkt vooral aan vankelijk op vele plaatsen nog nevel of mist Tijdelijk enige neerslag. Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Lang zame stijging van temperatuur, maar in het binnenland aan vankelijk nog lichte vorst. 10 Dcc. Zon op 8 u. 37 m. onder 16 u. 29 min. Maan op 0 u. 55 m. on- der 12 u. 59 m. HEÏ WEER VAN VANMORGEN 7 OOR Oslo Nevel Windstil Stockholm Ucht beu N. I KopenhafierMotregen W Z W. 3 Londen Mist Windstil Amsterdam Mist Z. 2 Brussel Mist Windstil Parijs Ceh. bcw. Windstil Bordeaux Onbew. Z.0.1 Nice Onbew. N.N.W. 5 Warschau Nevel W. 2 Eerlijn Sneeuw Windstil Frankfort Nevel Windstil Müncheo Nevel z.0.1 Zürieh Nevel 0.2 Wenen Geh. bew. Winds tal VOOR of tegen een verenigd Europa, ziedaar in feite de vraag, die de kiezers te Bols ward en Delft op 17 December a.s. krijgen te beantwoorden. Uiteraard beslissen deze stemmingen niets: bet betreft bier uitsluitend bet polsen van de publieke mening in gemeen ten, welker bevolking een politieke opbouw vertoont, welke niet al te veel verschilt van die van heel Ne derland- Een soortgelijke raadpleging van het volk is al eerder geschied in sommige Duitse gemeenten, waarbij werkelijk verbluffende percentages voor een verenigd Europa uit de bus kwamen. Wij hopen van harte, dat de uit spraken van Bolsward en Delft ook aan duidelijkheid niets te wensen zullen overlaten. Maar juist als over tuigde voorstanders van een verstan dige Europese integratie op federatie- e grondslag willen wij de aandacht vestigen op de betrekkelijke waarde van dit soort stemmingen. Op het samentreffen van journalisten vorige zomer te Rellagio vertelde professor Kogon haast terloops iets over een kiezersuitspraak in een Zu:d-Duits grensstadje: zelfs de douane bad voorgestemd, maar niet nadat haar 'erzekerd dat de uit federatieve eenwording voortvloeiende voordelen een volledige schadeloosstelling van dc grensbeambten waarborgde. Nu weten wij zeer wel, dat men in Duitsland anders propaganda voert dan in ons land; maar een feit blijft, dat bij stemmingen van deze aard de meeste kiezers zich niet te zeer in de problemen plegen te verdiepen. De verantwoordelijkheid voor de verdere gang van zaken blijft tocb bij ande xen. Onze democratie en trouwens die in geheel West-Europa is niet ge bouwd op volksuitspraken; zij berust op het stelsel van vertegenwoordi ging. De kiezers wijzen de mensen aan, die de gemeenschappelijke be langen behartigen. Op de gekozenen rust ook de taak, de Europese ge dachte verder te verwerkelijken. De gezindheid van de volksverte genwoordigers staat in Nederland wel zo ten naastebij vast De Staatkundig- Gereformeerden zijn tegen iedere overdracht van souvereiniteit, de leden van de Welter-partij staan er ook tamelijk afwijzend tegenover en de Communisten verzetten zich'tegen, alles wat naar Europese eenwording zweemt, omdat zij daarin een soort samenzwering tegen de Sovjet-Unie zien. De andere Kamerleden zijn voor een verenigd Europa, waarbij de geestdrift van de een heel wat groter is dan die van de ander. In ieder geval is Nederland in staat en tot op zekere hoogte ook hereid, een tame lijk duidelijke Europese koers te varen. De uitspraken van Bolsward en Delft kunnen een stimulans zijn en zo gezien rijn wij geneigd te zeggen: hoe overtuigender, boe heter. Toch mag men rich op deze uit spraken niet verkijken. Men heeft in dertijd in de Indonesische kwestie zich in Nederland vaak beroepen op de mening van het volk, die niet gun stig zou zijn ten opzichte van de revo- lutionnairen; en men heeft ook wel hier en daar kunnen lezen, dat het Friese volk niets zou voelen voor de opvatting van bepaalde lieden, die als „heethoofden" worden gekaiakte- >eerd. De waarheid is, dat bewegin gen, die vernieuwing en verandering wensen, veelal worden gedragen door zekere actieve volksdelen, die de rest dan meesleuren. Zo was het in de opstand tegen Spanje, zo was het in Indonesië, zo is het in Friesland en is het ook in de strijd voor een ver enigd Europa. Noch ten gunste, noch ten ongunste, mag men rich al te zeer op het statische (d.w.z. verreweg het grootste) deel van het volk beroepen. Deze strijd is niet beslecht, wan neer Bolsward en Delft rich (wat wij hopen en stellig verwachten) in grote meerderheid gunstig uitspreken. Deze strijd tegen traagheid, tegen zelf genoegzaamheid, legen gebrek aan er trouwen, komt nog. Een goede uit lag van de stemming in de beide steden mag de ogen hiervoor niet doen sluiten. Federale eenwording betekent, dat diepgaande wijzigingen komen in allerlei dingen waarmee wij zijn vergroeid en vertrouwd. We moe. ten daartoe bereid rijn en bereidheid blijven wekken. De Kamerleden mo gen zich na 17 December niet ver beelden, dat de zaak voor elkaar is, de verenigingen voor een verenigd Europa dienen er op hedacht te rijn, dat het pleit allesbehalve beslecht is. Het heeft o.i. zin. dit geluid te - laten horen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Auto vloog uit bocht tegen boom; twee inzittenden zeer zwaar gewond (Van onze correspondent) APELDOORN- Op de Deven- terstraat bij „De Tol" reed de auto, bestuurd door B. M. uit Amster dam, met zó grote snelheid door de bocht, dat hy tegen een boom bot ste. Twee inzittenden, de 22-jarice zoon van de bestuurder D. M. en mej. L. N. uit Deventer, werden zeer ernstig gewond naar het Juliana- ziekenhuis vervoerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1