van vervoer Zondag te wachten op HET ROTTERDAMSCH PAROOL President Heuss' besluit wekt grote bezorgdheid Brussels centrum baadt weer in zee van licht Weer ongeregeldheden in Ambonezenkamp Vught Gedeeltelijke verhoging posttarieven 1 Juli '53 Televisiekijkgeld zal dertig gulden per jaar bedragen STRIJD OM HET BESTAANSPEÏL Geen rijkseigendommen voor Zondagse vliegfeesten Hongersnood dreigt in Oost-Duitsland Vertrouwen van Duitsers in democratie en regering geschokt? Nachtarbeid van Tweede Kamer Belgische hoofdstad streeft Parijs als „Ville lumière" voorbij Mist in Londen eiste 160 mensenlevens Op locale brieven en briefkaarten en op interlocale briefkaarten een cent meer Dooi - Zandzuiger „Ahoy" staakt werk bij de „Faustus" Ambonezen willen Unci inschakelen Telefoon plaatselijk duurder, interlocaal echter goedkoper 12e Jaargang no. 292 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Ahonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0,10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 11 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuw® Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de VrieM Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf DEN HAAG. Het ligt in het voornemen van de huidige regering te streven naar een Beperking van het vervoer op Zondagen, Dit is aan de Tweede Kamer medegedeeld door de nieuwe bewindsman van Verkeer en Waterstaat, de anti-re vo- lutionnaire minister Al ge ra, die dit als een van de hoofd punten van zijn beleid naar voren breekt. Hij wil onderzoeken, welke concrete mogelijkheden voer Beperking van het Zondags- vervoer het openbare aanwezig zijn en nagaan oï beper king daarvan ook op sociale gronden gewenst kan Blijken. In ieder geval is de minister voornemens het gebruiken van rijks- eigendommen voor particuliere vliegfeesten op Zondag te wei geren. - -r' Minister Altera erkende, dat Ne derland een gemengde bevolking bezit. Hij gaf toe, dat een norm, die bü een groot deel der bevolking geen weerklank vindt, moeilijk is toe te passen. Ook erkende hij, dat hij als dienaar van de overheid niet louter zün persoonlijk standpunt kon volgen. Zijn handen zijn gebonden door wettelijke; voorschriften en hij moet ook rekening houden met het stand punt, dat.jonge mensen uit de kroeg gehouden kunnen worden door sportbeoefening, hetgeen reizen op Zondag met zich kan brengen. Met dit standpunt verwierf, hij overigens- nog niet de instemming van de heer van Dis CSGP), die het afkeurde, dat de minister on derscheid maakte tussen zijn per soonlijk standpunt .en, dat der Over heid en die voorts de inderdaad on- miskenhare vaagheid van het minis teriële antwoord eritïseerde. Nu bracht de heer Gortzak (CPN) dé beperking van werktijden inderdaad ter sprake, doch meer in verband met de lange werktijden van treinbestuurders, waarin hij mede een verklaring van de .recente treinongevallen meende te kunnen vinden. Doch de minister onder schreef in dit opzicht het standpunt der directie, dat fouten van het per soneel de werkelijke oorzaak vorm den. onder aantekening dat hierin geen anti-arbeidersgezindheid mocht worden gezocht. Minister Alge ra bleek zijn zaak jes al goedrté beheersen en'diende, heel degelijk van repliek met be- trekkingyfcot - de vervoerscoordinatié, de Europese v epkeersin tegr atie, de Duitse inbreuken op de Acte van Mannheim; enz. enz. DE BIÉSBUS Er was slechts één kwestie, waar op dit in mindere mate het geval was en dat betrof ook een heel ge wichtig punt, nl» de indijking van de Biesbos. Men weet, dat mr B u r- ger (PvdA) hietvan gevaren ducht voor Dordrecht zijn woonplaats bij eventuele, stormvloeden. Het pikante van de zaak was nu, dat de heer Algera als Kamerlid van zijn voorganger Wemmers de toezegging had gekregen, dat er een nota over de bescherming van Dor drecht zou worden overhandigd bij de eerstvolgende begroting, Die nota nu was niet gekomen, maar wel was in de onderhavige begroting een versnelde uitvoering van het Bies bos-plan aangekondigd. Daarover nu sprak mr Burger luide en terecht zijn verontwaardi ging uit. De betvindsman gaf toe, dat de toezegging niet was nageko men, Maar hij meende, dat dit te recht was geschied. Aangezien' hij vrij geheimzinnig sprak over een voorwaarde" die vervuld had moe ten zijn(i en over staatsrechtelijke bezwaren tegen overhandiging van. zulk een nota, werd dit punt niet duidelijk, al dacht waarschijnlijk iedere toehoorder, dat er wellicht verhand was met de kwestie van het Moerdijkkanaal, Nochtans meende da minister, dat hij het met de heer Burger wel eens kon worden. Hij meende nl. dat door -aanleg van een dijk langs de rechteroever van de Nieuwe Mer- wëde en de afdamming van het Spui, Dordrecht afdoende kon wor den beveiligd. Hij beloofde, dat de beveiliging gelijktijdig met de an dere werken zou worden tot stand gebracht en daarmee was naar zijn oordeel de zaak rond. Maar mr Bur ger dacht er anders over. In de memorie van antwoord had de minister vorige week nog ver schillende plannen tot beveiliging van Dordrecht opgesomd, en mr Bur ger vond hét geen solide indruk ma ken, dat er nu in allerijl een was uit gekozen, Hij betoogde, dat het zeer onbehoorlijk was zulk een gewich tige zaak op stel en sprong bij een begrotingsbehandeling te-;bespreken en in een motie drong hij er bij de regering op aan, dat deze .alsnog in een nota het zojuist ontwikkelde plan zou toelichten en niefc'tot beste ding van de aangevraagde, gelden zou overgaan, alvorens de' Kamér over- die, nota te, hebben .gehoord; Na: veel héén én weer "gepraat deed dë bewindsman tenslotte die toezegging waarop de motie weer uit de circu latie verdween. Doch onopgehelderd bleef, of de Kamer bjj de behandeling van de nota ook nog kan beslissen over de betrokken begrotingspost. Want de begroting waarin deze voorkwam, werd en daartegen had mr. Bur ger ook geen bezwaar inmiddels wel aanvaard. Erg duidelijk ging de bewindsman nl. niet in op een des betreffende vraag van de fractielei der der P.v.dA. In ieder geval bleek wel duidelijk, dat de minister, even als de heer Engelbertink (K.V.P.) zeer veel voelt voor het Biesbosplan en de heer Burger zeer weinig. Maar laatstgenoemde wïl zich laten over tuigen. De behandeling van de nota zal- de bewindsman de kans bieden dit te beproeven. Dat zal hem wel iets waard zijn. Want hij acht het Biesbosplan van nationale betekenis 'en zou het betreuren als een belang rijke minderheid in de Kamer de motie-Burger was behalve door de P.v.dA. ook door de V.V.D. onder tekend zich daarachter niet zou kunnen scharen. BERLIJN In Oost-Duitsland zal een hongersnood ontstaan, tenzij buitenlandse voorraden naar de volksrepubliek worden gezonden,zo menén geallieerde deskundigen. In geheel Oost-Duitsland zijn „voedselreddingsploegen" ln actie ge komen. Naar het Oost-Duitse pers bureau ADN Woensdag meldde, hebben dergelijke .ploegen in vier dorpen bij Schwering in twee dagen tijds 150 biggen, 15 Stuks vee, 1.000 liter melk en hoeveelheden eieren verzameld. Voorts heeft de Oost-Duitse regering 6.000 mark uitgeloofd voor het eerste district in het gebied' van Schwerin. dat zijn graaolevering zal hebben voldaan. Na de verklaring van.premier Gro- tewohl over de Oost-Duitse voedsel- crisis hebben functionarissen in Schwering de boeren verzocht aan- vulïende hoeveelhedenmelk en vlees te leveren als voorschot op hun leveringsnota voor het volgend jaar, aldus ADN. Gestrande schip in Westerschelde vlot VLISSINGEN, Zes BeJgiscbe sleepboten hebben Woensdag avond om negen uur het 7068 brt metende Zweedse- motorschip „Nuolj.a" ylotgetrokken, nadat het 12. uur eerder óp de z.g. Balïast- plaat in' de Westerschelde .bij Ba tb aan-" de grond was gelopen. Hét schip, dat met erts onder weg was naar Antwerpen, is naar deze haven gesleept. Ogenschijn lijk heeft het geen schade opge lopen. Oorlogsveteraan Harold Russell woonde als perschef de wereld conferentie van oorlogsoudge dienden in Londen, bij. Russell die in de wereldoorlog beide handen verloor, kan zo goed met zijn protheses omgaan dat hij golf kan spelen, een vliegtuig be sturen, vissen, typen en zwem men. Russell speelde de rol ven Amerikaanse oorlogsgewonde in „De beste jaren van ons leven". BONN. „Ik heb een adviserende uitspraak van het Staatsgerechtshof gevraagd, doch dit lichaam besloot om aan zfin advies een verdere strek king te verbinden dan een zuiver raadgevende." Dat is het motief, dat de West-Duitse bondspresident Heuss Woensdagavond voor de radio noemde voor zijn Woensdagmorgen genomen besluit om zjjn verzoek om advies aan het Staatsgerechtshof in te trekken. Heuss poogde In zyn toespraak b« het volk de indruk weg te nemen als zou zijn handelwijze bedoeld zijn als een hulpactie voor een in nood verkerende regering. Na bet ingrijpen van president i ken, dat de regering gevaar loopt Heuss in de strijd tussen regering dcor haar verrassende en elkaar en staatsgerecht is het wachten in weersprekende manoeuvres aan res- DEN HAAG Men sprak in de Tweede Kamer gisteravond over de beperking van het vervoer op Zon. dag, maar eigenlijk zou het meer toepasselijk 2ijn geweest als men over beperking van nachtarbeid had gesproken. Want de minister werd tot half vier in de vroege ochtend aan de regeringstafel gekluisterd en zij noopte hem tot zulk een uit» voerige beantwoording, dat hij er een schorre keel van overhield. Het feit, dat de vergadering zo lang duurde, mag worden, toege schreven aan het verlangen om met de behandeling van de rijksbegro ting zo vlug mogelijk op te schieten, Kerstmis komt immers in zicht. Maar de voorzitter vond nog een an der argument. Hij wees er op, dat het buiten zo glad was, dat de Ka merleden z.i. beter deden zich niet te vlug op straat te wagen. Deskun digen hadden hem. verzekerd, dat het betrekkelijk spoedig weer mo gelijk zou worden, zich zonder ge vaar op het Binnenhof te begeven. En met dit argument dreef hij de leden er toe, ojm na het ministe riële antwoord, 'dat tot diep in de nacht duurde, nog te gaan. repli ceren, waarvoor stof genoeg aan wezig was. (Van onze correspondent BRUSSEL.'Burgemeester Van de Meulenbroeck, de onmisbare peetvader van jaar- en seizoenbeurzen, van winkelweken en „brade- njen", die in en door de stad Brussel worden georganiseerdheeft verleden Vrijdagavond weer op een knop gedrukt. Daarmee werd voor vele miUtoenen kaarsen aan etectrisch licht ontstoken en het jaarlijkse „Seizoen van Brussel" weer geopend Bonn. thans op de tegenzet van dé sociaal-democratische oppositie. Partijleider Ollenhauer zal van avond in -een radiotoespraak pre sident Heuss van antwoord dienen. Het Hof van Karfsruhe heeft Woensdagavond de ongewone stap ondernomen de geheimen van zijn raadkamer te onthullen teneinde daardoor de in politieke kringen ge wekte indruk weg te nemen als zou zijn. door de regering aangevochten beslissing met uiterst kleine meer derheid genomen zijn. De beslissing was volgens de president van het ge recht met 22 tegen 2 stemmen geval len hetgeen als bewijs kon worden gezien, dat van een bestaan van een regerings- en een oppositiefront in het gerecht geen sprake was. In diplomatieke kringen in Bonn volgt men de ontwikkeling van de strijd tussen de hoogste organen van de West-Duitse democratie met de grootste bezorgdheid. Bij alle respect voor de hardnekkigheid, waarmee Bonuskanselier Adenauer vecht te gen de gevaren, die de Europese ver dragen nu in de Bondsrepubliek "be dreigen, ziet men daar toch niet voorbij aan de andere dreiging; dat het democratische leven in het land reeds verstikt zou worden nog voor dat het werkelijk tot ontplooiing is gekomen. Tenslotte wordt indiplomatieke kring ook de verwachting uitgespro- pect bij de bevolking in te boeten. Men hoort de vrees, dat in deze da gen in de Bondsrepubliek een poli tiek van „het doel heiligt de midde len" baan breekt en met grote be- zorgdheid vraagt men zich af waar stillere buurten van het centrum, deze politiek zal eindigen. waar een op aesthetïsehe effecten Het is nu wel een vaste traditie geworden, deze superwinkelweek of beter weken die de winke liers van de binnenstad met steun van het gemeentebestuur en de toe ristenorganisaties elk jaar van even na Sinterklaas tot na Nieuwjaar op touw zetten. Sinterklaas zelf, vroe ger in België een genégeerde fi guur, maar de laatste jaren door de grote'; warenhuizen met. succes en monopolistisch geëxploiteerd, be zorgt. nog maar •kétAapIoópje. -Père Noëlis'nög altgfl di^n1xale: figuur van deze lichtuitspattingen, dié voor de winkeliers aanleiding zijn om bun beste beentje1 in de étalages voor te zetten en voor de restau rateurs om hun beste boutje op de feestelijk gedekte tafels te serveren. Réveillon, de al even traditionele Oud- en Nieuwjaarsviering, levert dan de klap op deze fleurige vuur- PÜl. Weer 2yn het de grote boulevards van bet centrum, de Anspaeh- en Adolphe Maxiaan, evenals de Nieuwstraat Brussels Kalver- straat en de aangrenzende stra ten, die door guirlandes van elec- trische lampen zijn overspannen en die de toerist lokken met beloften van luxe en vermaak, zoals weinig Europese hoofdsteden dit meer kun nen bieden. Een verzekeringsmaat schappij richt bovendien nog op haaf honderdjarig bestaan de aan dacht door op het De Erouckere- plein een lichtende poort te plaat sen, die een nabootsing is van een der oude stadspoorten. Het licht wordt trouwens meer meer een der permanente attracties van 't avondlijke Brussel, 't Onver getelijke Marktpl., de St. Goedele- kath-, verscheidene kerken, hist, gebouwen en monumenten zijn te genwoordig blijvend verlicht door middel van schijnwerpers en de toe- :-'1 die meer dan zijn vermaak kan ik een wandeling of onarit bij avond aanbevelen in de belust oog beslist op zijn kosten komtl Dat Brussel na de laatste Oorlog Parijs als „VLlle lumière". heeft voorbijgestreefd, is geen ijdele uit spraak of bedriegelijke reclame, maar een vooral deze weken op nieuw te constateren feit. Een oude spoorweglocomotief ge bruiken de Oo&t-Berlijners als centrale verwarmingsketel voor de nieuwe en in aanbouw 2ijn- de huizen aan de Stalin Allee. Het bouwproject wordt genoemd „nationaal herbouwprogramma", maar soms ïigt het werk een hele tijd stil omdat het nodige mate riaal ontbreekt. LONDEN. Honderdzestig per sonen zijn om het leven gekomen tengevolge van de dichte mist, die van vorige week Vrijdag tot Dins dagochtend boven Engeland heelt gehangen. Vooral bejaarde lieden zijn het slachtoffer geworden. In bet Londense stadsdeel Croydon was het aantal doden het hoogst. Hier stier ven Zondag en Maandag 53 personen. DEN BOSCH. In het Ambonese woonoord „Lunetten" te Vught vonden Woensdagmiddag opnieuw ongeregeldheden plaats, waardoor het nood zakelijk werd geacht om extra politieverstcrking naar het kamp te zenden. De gemoederen der Ambonezen waren de laatste dagen nogal gespannen wegens de politieke tegenstellingen tussen de CRAMS (Commissie Repa triëring Ambonese Militairen en Schepelingen) en de BPRMS (Badan Per- wakilan Rajat Maluku Selatan of Vereniging tot Behartiging der Belangen van het Zuid-Molukse Volk in de Kampen). MS, die zijn politiek inzicht tegen over een lid van de CRAMS ken baar maakte, werd op hardhandige wijze aangepakt en aan het gezicht gewond. De CRAMS-man werd De aanhang van de CRAMS in het Vughtse woonoord, waarin 4.000 Ambonezen zijn ondergebracht, be draagt ongeveer een derde van het aantal bewoners. De indirecte aan leiding tot deze ongeregeldheden moet mogelijk worden gezocht in een recente publicatie over de In donesische kwestie en de positie der Ambonezen. Een der aanhangers van de BPR DEN HAAG. Voor wat de posttarieven betreft zal de reeds eerder aangekondigde verhoging zich voor het binnenland beperken tot één cent op locale brieven en briefkaarten en op Interlocale briefkaarten. Op een stadsbrief moet dus zeven cent worden geplakt in plaats van zes, op een stadsbrlefkaart zes in plaats van vijf cent en op een Interlocale briefkaart zeven in plaats van zes. Het ligt In het voornemen, deze verhoging op I Juli 1953 te doen ingaan. Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustgebieden enke le buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht in het binnenland plaatselijk temperatuur om het vriespunt, overigens flinke dooi. 12 Dec. Zon opvfl u. 39 m. onder 16 u. 29 min. Maan op 3 u. 10 min. on der 13 u. 23 m. UEÏ IV EER VAN VANMUKUBN 7 UUR Max.iemp Neersi Station Weer Wind m/a Gisteren in 24 u Oslo Motregen Z. 4 2 C 1 mm Stockholm Geh. bew. W. Z:W.4 2 0 KopenhagerOnbew. Z.8 1 0 uonden Zw. bew. W.Z.W.2 6 o.s Aoisieraam Geh. bew. Z.Z.W. '7 0 1 Brussel Geh. bew. Z.Z.W. 9 0 0 Partj6 Motregen Z.Z.W. S 1 12 Burdeaux Regen W.5 7 2 Nice Geen opgave ontvangen Warschau Onbew. Z.Z.O, 1 -6 ÖerlUn Nevel Z.Z.W. 4 7 9 Frankfort Nevel Z.W.2. -4 0.2 Milnchen Nevel Z.I -9 Ziirich Nevel Z.2 -3 0 Wenen Geh. bew. Z.0,9 - 3 Het tarief van brieven naar het buitenland wordt gebracht van 15 op 20 cent en voor briefkaarten van 12 op 15 cent. Voor gedrukte stukken enz. naar het buitenland wordt het tarief 5 in plaats van 4 cent per 50 gram, Verder zullen een groot aantal „rechten" worden verhoogd, zo als het luchtrecht in het verkeer met Indonesië, dat zal worden aangepast aan de aan de K.L.M. te betalen hogere vergoeding. Het i kwitantierecht (post- en giro- 1 kwitanties) wordt van 15 op 25 cent gebracht. Postwissels in het binnenlands verkeer worden duurder voor bedragen van 12.50 tot en- met 25.(van 15 op 20 cent) en voor bedragen van 25.— tot en met 50. (van 20 op 25 cent). Voor postpakketten met aan gegeven waarde in binnenlands verkeer wordt het aantekenrecht en het vastrecht van 15 op ,20 ct verhoogd en het aantekenrecht I resp. inklaringsrecht in het bui tenlandse verkeer van 15 op 20 cent resp. van 35 op 50 cent (briefpost) en van 40 cent op 1— (pakketpost). Kleilaag rond Pan?mees dikker dan vermoed ROTTERDAM. De ruwe zee heeft de zandzuiger „Ahoy" genood zaakt de werkzaamheden bij de „Faustus" te staken en terug te ke ren naar de fruitsteiger in Hoek van Holland. Het werk om het graf van de ge zonken Panamees te delven gaat niet zoals men had verwacht. De zuigbuis van de „Ahoy" had zich tüt een diep te van 31 meter in de bodem van de Nieuwe Waterweg gedrongen, doch in plaats van het verwachte zand kwamen nog steeds dikke brokken harde klei naar boven. De uitvoeren de firma Oosterwij k heeft nu over leg gepleegd met Rijkswaterstaat, van wie men aanvankelijk een op gave had ontvangen,' dat de kleilaag rond de „Faustus" een halve tot twee meter dik zou zijn. Rijkswaterstaat zal nu nieuwe bo ringen laten verrichten om een beter inzicht omtrent de bodemgesteldheid aan de monding van de rivier te krij gen. Deskundigen vermoeden, dat de „Faustus" juist boven een dikke klei- rug ligt. Voor zover mén uit peilin gen heeft kunnen opmaken is het wrak niet verder in de-bodem ver zonken. Zodra de weersgesteldheid het toelaat gaat de „Ahoy" verder met zuigen. DEN HAAG. Het televisie-kijkgeld zal dertig gulden per jaar bedra gen als 't parlement het wetsontwerp goedkeurt, dat de ministers van O., K. en W. en Verkeer en Waterstaat hebben ingediend. Het moet'jaarlijks vooruit worden betaald. Naar schatting zijn er op het ogenblik 3000 tot 6000 TV-toestelJen in ge bruik, De opbrengst, van de kijkgelden raamt men op 75.000 tot IC5.000. Van een toekomstige grotere opbrengst krijgt de Ned. Televisie-Stichting maximaal f 1.200.00D. Over het eventueel resterende bedrag beschikt de minister van 0„ K. en W. ten bate van de TV-uitzendingen, De Televisie-raad 2al zijn rapport over het toekomstig TV-bestei nog vóór de Kerstdagen aan minister Cals uitbrengen. Men hoopt in amroep- kringen, dat de regering op korte termijn een beslissing kan nemen. De experimentele periode eindigt October 1Ö53. Woensdagmorgen door de politie ge arresteerd, waarop zijn aanhangers zich tegen de politie keerden. De burgemeester van Vught jfar. mr. F. van Rijckevorsel heeft daar op de rijkspolitie om versterking verzocht. Ongeveer 150 man, met handvuurwapens uitgerust, hebben thans het kamp .bezet. De procu reur-generaal mr. Baron Speyart van Woerden en de gewestelijke com-1 mandant der rijkspolitie kolonel van neidspohtiefc van de regermg, die m den Vliervoet bevinden zich even- menig opzicht strenger is dan in oor- NEDERLAND heeft zijn Gouden Eeuw gehad en Groot-Brittan- nië zijn Victoriaans tijdperk- Men treft trouwens perioden van wel stand en bloei op schier alle gebieden ook aan in de geschiedenis van tal van andere landen. Gaat men na, waarop deze bloei heeft berust, dan blijkt er veelal sprake te zijn van een uitbar sting van energie, nadat een complex van moeilijkheden is uit de weg ge ruimd. Maar de volledige verklaring is dit toch niet. Er zit aan de zaak nog een ander aspect. Het komt hierop neer, dat de bewoners van het welva rende land ook ergens buiten het grondgebied daarvan bronnen hebben aangeboord, die worden bediend en tand gehouden door minder wel varende en minder veeleisende men sen, Om het duidelijk te zeggen: een der voorwaarden voor een hoge levens standaard in enig land is tot nu toe vrijwel steeds geweest een lage levens standaard elders. Dit'is geen nieuws;.en het !s even min een verwijt. Het is alleen een sleutel tot begrip van wat er nu al ge- ruime tijd gaande is in de wereld. Laat ons bedenken dat dat deel van de aarde, waar de bewoners in staat wa ren, zicb Ietwat behoorlijk te voeden» te kleden en. te ontwikkelen, eeuwen en eeuwen laag betrekkelijk klein is geweest. Ook op dit ogenblik is het aantal mensen, dat aan de grens van da honger leeft, nog altijd aanmerkelijk groter dan dat, hetwelk voldoende krijgt te eten. Leerzaam is hetgeen in dertijd in een deskundige publicatie over de beruchte hongerwinter is ver klaard: soortgelijke en ergere toestan den, die toen gedurende enige maan den in de Nederlandse grote steden heersten, treft men bij voortduring aan in grote delen van Perztë, India en China. Het zou onjuist zijn te beweren, dat in Nederland of Engeland of Frankrijk thans minder hard wordt gewerkt dan vóór de oorlog. In ieder geval is de productie per hoofd er aanmerkelijk hoger dan vóór 1940, Toch hebben deze landen het economisch veel moeilijker dan toen. Dat is een gevolg van da hogere schuldenlast; maar .een be langrijke oorzaak is ook, dat de men sen in de koloniale en voormalige ko loniale gebieden van de wereld met hun ondergeschiktheid en hun onder- betaling "géén genoegen meer wensen te nemen. Voor Europa betekent dat, dat de grote tijden (oude stijl) en "hun nadagen voorbij of nagenoeg voorbij zijn. Wanneer de volken, die een halve eeuw geleden zich nog tevreden stelden met de kruimels van de Europese dis, nu hun redelijk aandeel eisen, dan komt dat voorlopig hierop neer, dat er voor Europa minder overschiet. HIER ontwaart men iets van de achtergrond van de strijd oai de levensstandaard in Europa. Onze landen zijn meer dan voorheen op eigen arbeid aangewezen, De bron nen in de verre gebieden raken ver stopt. Dit veroorzaakt geweldige ver anderingen en ernstige moeilijkheden. Vooral in Engeland 2ijn deze moeilijk heden groot als gevolg van zijn een zijdige economische structuur die maakt, dat het geheel afhankelijk ïs van dure voedingsmiddelen en grond stoffen van elders. Vandaar de sober- eens ter plaatse. Woensdagavond was het vrij rustig in het woon oord. De politie was doende ver schillende barakken aan een ander- zoek te onderwerpen. DEN HAAG. Namens de „Republiek Zuid-Molukken" heeft dr J. P. Nikijoeloew aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken verzocht om een autoriteit aan te wijzen, die de belangen der Zuid- Molukkets in Nederland zal be hartigen, op de wijze als dat in 1923 in Egypte geschiedde voor de daar gestrande Russen. Voorts vraagt hij om de zorg. i de verantwoording voor de Ambonese oud-militairen over te dragen aan de Unci (United Na tions Commission for Indonesia), destijds ingesteld met betrekking tot het Indonesische geschil. Ir» een latere fase zou de Verenigde Naties dit moeten overnemen, ..overeenkomstig de heginselen, ontwikkeld in het vraagstuk der Korea-krijgsgevangenen". DEN HAAG. Het tarief voor plaatselijke telefoon-gesprekken zal worden verhoogd van drie op vier cent, deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee. Dat voor inter locale gesprekken wordt gelijktij dig verlaagd. De oorzaak van deze tariefsver anderingen schuilt in de kostenbe sparende technische wijzigingen, die in het bedrijf zijn aangebracht en die voor het interlocale telefoon verkeer van grote betekenis bleken, maar minder besparing gaven op het plaatselijke verkeer. De vergoeding voor een telefoon aansluiting wordt verhoogd van f 25 op f 40. Het huidige bedrag staat, volgens de minister, in een zeer ongunstige verhouding met de werkelijke kosten. logstijd. De vraag of het mogelijk is, in de Europese landen te komen tot een eco nomie, die zonder te steunen op kolo niale bijdragen, toch een redelijk levenspeil waarborgt, zou op grond van het Amerikaanse voorbeeld beves tigend kunnen worden beantwoord. Nu heeft dit voorbeeld wel enige zwakke kanten. Er mag nimmer over. het hoofd worden gezien, dat in de VK eigenlijk al jarenlang op grote schaal roofbouw is gepleegd op de natuurlijke rijkdom men. Daarnaast is echter ook sprake van een arbeidsproductiviteit, die verre ligt boven die in Europa. En de vraag, die zich voordoet is nu, of de Euro peanen in staat zijn, dezelfde geschikt, heid v^or rationele en efficiënte pro ductiemethoden te ontwikkelen als men aantreft in de Nieuwe Wereld. Rationalisatie, efficiency, het zijn eerlijk gezegd niet 20 heel populaire begrippen in West-Europa. Niet bij de arbeiders, die al gauw denken aan. op jagen en, wie weet, ontslag; maar ook niet bij tal van ondernemers, die moei lijk van oude methoden en oude zekerheden afstand doen. Dit schijnt vooral het geval te zijn in Groot-Brit- tannië met rijn tradities van soliditeit in handel en bedrijf. Velen voelen daar het nieuwe als het opofferen van oude renommee, van een reputatie van eerlijkheid en onkreukbaarheid. Het komt er kort «n goed op neer, dat men van het dure kwaliteitsproduct geen afstand wil doen ten behoeve van het bazarartikel. Over de juistheid van deze opvatting, welke ook elders niet geheel ontbreekt, valt meer te zeggen dan mogelijk is in het kader van dit artikel. Hoofdzaak is, dat hier weer standen rijn. die in het jonge en niet door tradities gehinderde Amerika ontbreken. NAAK onze mening ontkomt men er in Europa niet aao, bewiist en volhardend te streven naar doelmatiger productiemethoden. Daai- verder pag3)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1