ftOUKffih fano811 Minister Beyen vaag over de Europese samenwerking o Een millioen ampullen penicilline voor China Een tolerant standpunt jegens Indonesië Hoofd GELEZEN Nederland ongerust over uitstel EDG-verdrag PUR01 Malversaties bij Vakgroep Rij wielhandel Vrijspraak gevraagd voor directeur wegverkeer Voorts KOU IN HET VICKS VATRO'NOL j en gewogen Duitse bewapening mag niet worden vertraagd KLM-vrachtvliegluïg durfde niet landen Truman ziet geen nut in bespreking met Ike en MacArthur Lijk opvarende van tankschip „Ellen" gevonden Lening aan Ronde van Nederland werd uit de boeken gehouden V erkeersovertreding niet bewezen Vijftien jaar geëist voor roofoverval Koffie nog gewild smokkelartikel ILLEGALE OOST-WEST-HANDEL ZOEKT: Verdachte banken en firma 's in Nederland ingeschakeld Vrijdag 12 December 1952 3 DEN HAAG. Drie nieuwe ministers debuteerden Donderdagmiddag achter elkaar in de Tweede Kamer. Allereerst prof. Kernkamp, de minister van Overzeese Rijksdelen, die in een vlot speechje liet blijken,'' dat, hetgeen 2rjn ambtgenoten van Buitenlandse Zaken zouden gaan zeggen over de Indonesische aangelegenheden, welke tot dusver onder zijn depar tement berusten, zijn volledige instemming had. Vervolgens minister Beyen, met een betoog voornamelijk over de Europese eenwording, waaruit bleek, dat de Nederlandse regering vrij geïsoleerd staat in haar wens naar koppeling van politieke en economische integratie. En tenslotte minister Luns, die vele onderwerpen, hoofdzakelijk de Verenigde Naties betreffende, besprak. Het algemeen inleidend betoog van minister Beyen over het Europese eenwordingsvraagstuk de vereniging van de internationale samenwerking, zoals hij zeide was echter dermate vaag en zo vol algemeenheden, dat het geheel een toch wat, teleurstellende mdruk maakte. Toen de heer Korthals (VVD) Informeerde naar de con crete denkbeelden terzake van de economische integratie, kon minis ter Beyen niet veel meer antwoor den, dan dat zijn collega Mansholt vrij diepgaande denkbeelden koes tert over de landbouwintegratie en dat ook minister Zijlstra enige denkbeelden heeft, doch dat het ge heel nog moest worden doorgepraat. Krachtig deed dit niet aan. en ook de heer v. <3, Goes van Naters (PvdA) bleek niet geheel content. Hij vond, dat de minister wat koel sprak over de noodzaak van poli tieke eenwording, kouder dan men van hem op grond van zijn memo rie van antwoord had mogen ver wachten, In zijn repEek deed de minister toen een niet ongeslaagde poging om deze indruk weg te nemen. Het wetsontwerp tot ratificatie van het EE G-verdrag ligt nu bij de Raad van State. Een landsbelang achtte de minister er mee gemoeid, als de Kamer zou kunnen besluiten het spoedig, niet overhaast uiter aard. te behandelen. Doch waarom werd dan het vele malen aangekon digde wetsontwerp, zo vragen wij, niet eerder ingediend? Verenigde Naties Een van werkelijkheidszin getui gende visie op de Verenigde Naties gaf minister Luns ten beste. Hij he kelde de daar bedreven communis tische demagogie en onderschatte geenszins de ernst van het gevaar lijke geschil over de z.g, beheers kwestie, doch liet anderzijds niet na de successen, welke in de V.N. laatstelijk weer bij de resolutie van India werden verkregen, duide lijk in het licht te stellen. Zijn be toog deed de heer De Groot (CPN) constateren, dat minister Stikker toch nog toleranter tegen over't communisme had gestaan; mi nister Luns aardde naar zijn smaak naar de Amerikaanse communisten jager MacCarthy. „Dan," zo zei de minister ad rem, „vertolkt u zeker de stem van Moskou?" Terzake van Tunesië en Zuid- Afrika hield hij vast aan. het reeds bekende regeringsstandpunt: inzake de toelating van Spanje tot dc Unes co gaf hij te kennen, dat de regering onze delegatie vrijheid had gelaten om voor te stemmen of zich van stemming te onthouden. Indonesië Over Indonesië spraken beide bewindslieden. Minister Beyen om de agitatie tegen de Nederland se militaire missie als lasterlijk te brandmerken en mede te delen, dat de regering niet bij voorbaat op het standpunt staat, "dat de Neder lands-Indonesische Unie moet wor- (Advertentie l.M.) Haalt weer onbelemmerd ademEen paar van deze bizondere druppels in elk neusgat verzachten de prik keling, maken het slijm los en verminderen de zwelling derslijmvliezefl. Probeert't. NEUSDRUPPELS HET Kremlin heeft niet slechts een „Ijzeren gordijn" langs de West grenzen van zijn Oosteuropese sa tellieten gelegd. Het heeft er ook een opgetrokken rond de buitenlandse kolo me in Moskou, die welhaast uitsluitend een kolonie van personeel in diploma tieke dienst is. Tot deze conclusie komt men steeds weer, indien men de te boek gestelde ervaringen leest van sinds het einde van de oorlog in Mos kou geaccrediteerde diplomaten. En dit tweede „ijzeren gordijn" bestaal met slechts in die zm, dat angst voor de M.V.D., de alom tegenwoordige Russi sche geheime politie, de Russische be volking afhoudt van vrijwel elk con tact met de buitenlanders, het bestaat ook in de vorm van een muur van kille gereserveerdheid om niet te zeggen vijandigheid, die de Sowjet-leiders. tus sen zichzelf en het buitenlandse diplo matieke corps hebben gebouwd. Zo hoog en zo hecht is deze muur, dat het nog geen buitenlander gelukt is hem te overwinnen ook Walter Bedell Smith niet. die in de beslissende jaren 19451S49 Amerikaans ambassadeur m Moskou was. met de speciale opdracht van Washington, een samenwerking van de twee grootste wereldmachten v^n deze tijd te bewerkstelligen en die tn een boek „In de Schaduw van het Kremlin" (Uitg. Moussauit. Amster dam, prijs f 7,S»1 than5 verslag van het mislukken zijner missie geeft. Met wel ke vaststelling dan gezegd wil zijn. dat ook deze oud-militair, rechterband van Eisenhower tijdens de wereldoor log en in die tijd nader bekend geraakt met maarschalk Zjoekow en andere Russische bevelhebbers, er met in is geslaagd het „beslissende laatste" om trent de SoWjets en bun politiek aan de weet te komen en iets beiangmks mede te delen dat men nog niet eerder uit andere bron had vernomen Ook zijn raadgeving aan het Westen- om tegenover de Sowjet-Ume een blok van op alle gebieden samenwerkende vrne, krachtige en progrcsieve staten te vormen is. hoe juist ook, nte» nieuw. Maar onbelangrijk is „In de Schaduw van het Kremlin daarom nog geenszins Integendeel het erin beschreven spiegelgevecht tussen de den opgeheven, Anderzijds wil zij ook niet voorwaarden stellen voor hervatting van de besprekingen met Indonesië, bijv. ten aanzien van de Nederlandse gevangenen aldaar. Zij meent, dat dergelijke kwesties beter tijdens de onderhandelingen kunnen worden aangesneden. Ook bleef minister Luns het niet verstandig achten om de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht op nieuw naar voren te halen. Hoe zou nü bereikt kunnen worden, wat in 1950 reeds onmogelijk bleek? Boven dien schijnt met de autonomie in Indonesië een bescheiden begin te zijn gemaakt. Ambonezen-kwestie Het beste leek hem de hier ver toevende Ambonezen voor te berei den op een toekomst in Indonesië", welke zinvol kan zyn ook zonder vervulling van hun staatkundig ideaal, in het algemeen werd dus vastgehouden aan wat minister Luns een tolerant standpunt jegens Indo nesië noemde. Mr Van Rijekevorsel <KVP) de advocaat der Ambonezen, die eerst bij de replieken in het debat sprong, sprak naar aanleiding van deze beschouwingen er zijn veront waardiging over uit, dat de rege ring ten behoeve van de Ambonezen niets ondernam bij de V.N. en zelfs een bij de Unci in 1950 ingediende klacht voor de Staten-Generaal ver zwegen had. Daarop gaf de minister ten antwoord, dat de Veiligheids raad het Unci-rapport buiten be spreking had gehouden in weerwil van herhaalde Nederlandse aan drang. Hij achtte het uitgesloten, dat Nederland het nu wèl op de agenda geplaatst zou kunnen krijgen. En een dergelijke poging zou de ver houding met Indonesië z-i. ook niet ten goede komen. Nu was rar v. Rijekevorsel niet in alle opzichten ontevreden met het regeringsantwoord. Dit was ook wel een gevolg van de mededeling van minister Kernkamp, dat wellicht overwogen kan worden de in Nieuw Guinea gearresteerde Ambonese lei ders naar Nederland te laten kamén, De begroting werd z.h.s. aanvaard, nadat de poging van dr Zandt om het gezantschap bij het Vaticaan te laten verdwijnen, was gestrand op gebrek aan handtekeningen voor zijn amendement. (Advertentie LM.) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, Het uitstel van de totstandkoming van de Europese Defensie-Gemeenschap heeft in vooraanstaande Nederlandse kringen ern stige ongerustheid gewekt. Aanvankelijk hpeft men de hoop gekoesterd, dat de totstandkoming van de EDG omstreeks 1 Juli 1952 zou v:den verwezenlijkt, ZoalB het zich thans laat aanzien zal het niet eerder worden dan Augustus 1953. Op zichzelf zou men over de consequenties van dat uitstel niet zo ongerust behoeven te zijn, aangezien van de Europese leger- organxsatie gezegd kan worden, dat zij in hoofdzaak' een administratieve eenheid zal worden. Maar de grote betekenis van dit betreurenswaardig uitstel wordt geacht, dat daarmede tevens de vorming van een Duitse gewapende macht wordt uitgesteld. En de Nederlandse regering is nog altyd van oordeel, dat Duitse'troepen meer dan ooit onmisbaar zü'n voor het zo spoedig mogelyk bereiken van een minimum-veiligheidsgarantie. Advertentie LM.) Dat is géén geld l Vraag Uw leverancier vandaag nog om een pakje SKIFF- de voordeligste shag. Het is om al deze redenen, menen wy te weten, dat de Ne derlandse regering een scherpe te genstandster zal zijn van plannen die in Frankrijk schijnen te leven, om een uitweg uit de daar heer sende parlementaire moeilijkheden te zoeken door middel van extra protocollen, die nog vóór de rati ficatie zouden moeten worden on dertekend door de betrokken lan den. In deze protocollen zou de Franse regering eventuele voor waarden willen zien neergelegd, welke door het Franse parlement zouden worden gesteld voor de goedkeuring van het E.D.G.-ver- drag. In Nederlandse kringen meent men, dat door zodanige procedure de gehele zaak weer onverant woord lang zou worden uitgesteld. Bovendien zou een dergelijke procedure er natuurlijk op gericht zijn, om concessies, die door de Franse regering tijdens de voor gaande onderhandelingen zijn ge daan, weer ongedaan te maken. Dat is voor de andere landen on aanvaardbaar zo meent men hier. Het gehele E.D.G.-verdrag is een lange reeks van compromissen. Te genover de concessie van de een staat er een van een ander. Men kan nu niet eenzijdig op concessies terugkomen. Men ziet hier eën oplossing voor bestaande problemen vee! meer in do vorm van overleg over wijzi gingen in het verdrag, nadat dat eenmaal is aangenomen. Is het verdrag geratificeerd, dan zal men zich opnieuw rond een tafel kun nen zetten om de moeilijkheden op te lossen. Er zullen 2ich straks stellig noodzaken tot wijzigingen voor doen. Maar, zo redeneert men hier, tater, we in de allereerste plaats het verdrag ratificeren, dan kun nen de Duitse troepen er komen Dat mag geen moment langer uit stel lijden. (Advertentie I. iH.J Een Heer met al grijzende haren Zocht allang naar de „enige, ware" Ztjrt vriend pas getrouwd, Zei: 't Heeft mij al berouwd Blijf bij Tip en Bootz' Oude Klare' Leider van neo-nazistische partij in West-Duitsland krijgt drie maanden BERLIJN. Remer, de vroegere leider van de inmiddels verboden "ft- Duitse neo-nazistische partij, .9 tot drie maanden gevangenis- traf veroordeeld wegens smaaa o 1951 noemde hij de personen, ■c in 1944 eon aanslag op Hitier beraamd hadden verraders en be- lasterde de "West-Duitse regering. ijskoude calculatie der Kremlin-lemers Zelfs had hij een belangrijk aan- rW-v«.s„, en de realist sche logica der w stein*d„eI in de onderdrukking van het *.oeg ontslag van reehtsvervoIginv diplomaten, tijdens de Berb] mateieer- complot tegen Hitler. Remers be- j en vrijspraak voor zyn cliënt. Uit- Advertentie l. M.> Wlnterhandsn Wintervoeten Win te toren Achteraf bleek alles in orde te zijn LONDEN. Een Skymaster-vracht- vliegtuig van de KLM met een be manning van zeven koppen aan boord heeft 25 minuten boven het Londense vliegveld gecirkeld, omdat de piloot dacht, dat er iets haperde aan het landingsgestel. Het toestel vloog op 170 meter hoogte over de controlekamer en technici van het vliegveld bekeken met kijkers het landingsgestel. Zij zagen er niets bij zonders aan en gaven het teken „al les veilig". Het toestel kwam normaal aan de grond. Later werd vernomen, dat de lichten in de cockpit, die aan geven dat het landingsgestel uitge draaid is, niet waren gaan branden. WASHINGTON. President Tro- man heeft verklaard, dat hij geen nut ziet fn een bespreking met de generaals Eisenhower en MacArthur over middelen tot beëindiging van de oorlog In Korea. Zoals bekend, heeft MacArthur dezer dagen te kennen gegeven, dat hij een plan heeft om een eind aar. de oorlog te maken- Eisenhower heeft besloten volgende week een onderhoud met MacArthur te heb ben. Truman zei, dat hij MacArthur slechts wil ontvangen, als deze daarom verzoekt. „MacArthur maakt nog steeds deel uit van het leger en het is zijh plicht de rege ring te vertellen wat hij voor een plan heeft". De president liet zich crïtisch uit over MacArthur's aan deel in de Koreaanse oorlog. Hij gelooft niet dat zijn plan nieuw is. ROTTERDAM. De drijvende bokken van Van der Tak's Bergings- maatschappïj zijn er Donderdagavond in geslaagd om het overvaren kleine Duitse tankschip „Ellen", dat met de kiel boven aan de grond was gezet te Vlaardingen, weer in normale stand te brengen. Bij het eerste voor- lopjge onderzoek in het vaartuig heeft men het lijk gevonden van een der vijf omgekomen bemannings leden. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet. VARA voert actie voor „De Hoop" HIVERSUM. Zaterdag zal in het avondprogramma van de VARA een begin worden gemaakt met een grote actie, die tot doel heeft het bekende hospitaal-kerkschip „De Hoop" aan de nodige financiën te helpen o-m, op z'n mmst de sterk verouderde medische installatie te kunnen vernieuwen, „Ome Jan" van Zutphen heeft zich bereid verklaard als promotor van deze actie op te treden. Hij zal Zaterdag de eerste woorden van aanbeveling door de microfoon doen klinken. Advertentie (l.R (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Een lening van 15.000, in 1949 door 't bestuur van de Vafa- groep Rijwielhandel verstrekt aan het bestuur van de Ronde van Nederland» hoewel zowel de Hoofdgroep Ambacht als de Bedrijfsgroep Metaalverwer kende Ambachten uitdrukkelijk afwijzend hadden beslist, vormt de kern van 'n heftig conflict tussen de confessionele bonden van rijwielhandelaren en d« vakgroep. Zowel de Ned. Christelijke Bond van Rijwiel- en Motorhande laren als zijn Katholieke zuster-organisatie eisen het onmiddellijk ontslag van de secretaris van de vakgroep P. Wels, en het terugtreden van de voor zitter der vakgToep J. Frederiks, die tevens voorzitter is van de neu trale bond van rijwielhandelaren. Deze twee confessionele organi-' saties verwijten het bestuur van de vakgroep, de lening aan de Ronde van Nederland niet alleen te hebben gegeven tegen de uit drukkelijke afwijzing van de hoofdgroep ambacht en de bedrijfs groep in, maar vervolgens daze le ning twee jaar lang uit de boeken te hebben gehouden. Slechts door het feit dat de accountant die de boeken van de vakgroep contro leerde is overleden en de nieuwe accountant weigerde deze lening langer buiten de boeken te hou den is deze vreemde gang van za ken aan het licht getreden, aldus is gisteren medegedeeld tijdens een vergadering van de N.C.B van Rij wiel- en Motorhandelaren. Bovendien, aldus is in. deze ver gadering gezegd, is blijkens een officieel onderzoek naar deze_ za ken ingesteld (niat duidelijk^ is of dit door de justitie is geschied of DEN HAAG „Ik heb talloze adviezen aan de marechaussee en de rijkspolitie gegeven, ik heb veel met de politie van doen gehad, en daarbij steeds met voor honderd pro cent eerlijke mensen te maken ge had. Wat my nu overkomen is, noem ik ergerlijk, en beschouw ik als een slaan onder de gordel. Ik meen, dat dit optreden niet geschikt is om het verkeer in goede banen te leiden en voel er mij dan ook zeer gebelgd over. Als rijksambtenaar zal ik mij met de minister over deze kwestie verstaan". In deze geest sprak de heer W. W. E- van Hdirecteur van de Rijks dienst van het Wegverkeer te Was senaar, die Donderdag voor de arrondissementsrechtbank terecht stond, omdat hij het verkeer in ge vaar zou hebben gebracht. Verdach te was indertijd geverbaliseerd door twee jeepagenten van de Haagse verkeerspolitie, omdat hij, toen hij met zijn wagen uit een stilstaande file auto's in de Parkstraat te voor schijn kwam, gevaar voor het ver keer zou hebben opgeleverd. Als ge tuigen werden gehoord de verbali santen, J. P. thans niet meer in dienst van de Haagse politie en de agent W. P. Boete geëist tegen arts, die weigerde doodsoorzaak te vermelden TILBURG. Voor de rechtbank is Donderdag bevestiging van het vonnis van de kantonrechter zes gulden boete geëist, tegen dr. J. B. Stolte, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth-ziekenhuis. die had geweigerd de doodsoorzaak van zijn patiënt W. J. Heys op te ge ven aan een ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Hij was van me ning dat zijn medische ambtsgeheim dit niet toestond. De officier van Justitie bleek ech ter van mening dat gehandeld moest worden volgens de letter van de wet. Hij kon het gewetensconflict van Stolte met accepteren omdat naar zijn oordeel de arts in elk ge val opgave moet doen van de doods oorzaak. De verdediger, mr. Molkenboer de bijvoorbeeld, zaam en onderhoudend. roep werd afgewezen. I spraak 18 December, Bij het getuigenverhoor legden i agenten onderling verschillende ve klaringen af. Volgens de een zou de heer Van EL reeds met zijn auto uit de file gekomen zyn. Volgens de an der stond hy er alleen met de voor wielen buiten. De president zeide, dat hij de verkeerspolitie niet on aangenaam wilde zyn, maar dal hij werkelijk niet begrijpen kon. welke nu de verkeersovertreding was, die de heer Van H, gemaakt zou hebben en waarvoor hy een proces-ver haal had gekregen. Zelfs de officier van justitie vond de verklaringen van de agenten niet verantwoord, hetgeen hij op zeer duidelijke wijze liet mer ken. Requisitoir nemend vroeg hy dan ook vrijspraak. Uitspraak 23 December. DEN BOSCH De officier van justitie heeft Donderdag vyftïen jaar zonder aftrek geëist tegen P. L. van B. uit Eindhoven, wegens beroving met geweldpleging. Ver dachte had op 23 Februari te Val- kenswaard de 72-jarige opkoper H, Keur overvallen en hem zodanig aan het hoofd verwond, dat de oude man twee dagen later overleed. Ook zijn medeverdachte, de 40- jarige vrouw A. de B„ eveneens uit Eindhoven, stond terecht. De vrouw zou aan Van B. de nodige inlichtin gen hebben versterkt. Voor haar verzocht de officier op grond van haar gebrekkig ontwikkelde geest vermogens, waardoor zij sterk ver minderd toerekeningsvatbaar zou zijn, ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigenge sticht en ter beschikkingstelling van de regeling. door een andere instantie) geble ken, dat het geld nimmer aan de Ronde van Nederland ten goede is gekomen. De Christelijke en Katholieks organisaties meenden, dat een on derzoek niet meer te vermijden, was. Zij nodigden de voorzitter van de vakgroep daartoe uit, doch deze weigerde dit beslist. Vervol gens verzochten de twee organisa ties de voorzitter van de vakgroep een vergadering van de Raad van Bijstand van de vakgroep uit te schrijven. Ook dit werd door de voorzitter van de vakgroep, de heer Frederiks onmiddellijk afge wezen. Daarna hebben de twee organisaties van rijwielhandelaren, zich tot de hoofdgroep en de be drijfsgroep gewend en het gevolg van deze stap is geweest, dat nu de hoofdgroep ambacht de voorzit ter van de vakgroep voor de rij wielhandel bevel heeft gegeven do Raad van Bijstand bijeen te roe pen om opening van zaken te ge ven- Deze vergadering zal op 16 De cember worden gehouden.. De twee bonden van rijwielhandelaren zijn reeds thans overeengekomen dat zij m deze vergadering, waar zij tezamen een meerderheid vormen, het ontslag van de secretaris en het terugtreden van de voorzitter zullen eisen. Het is niet te ver wachten, dat de neutrale bond van rijwielhandelaren zich aan hun zijde zal stellen. KERKRADE. De Akense douane heeft gedurende de maand November langs de Nederlands-Duitse en de Belgisch-Duitse grens in totaal 450 smokkelaars aangehouden. Zy raak ten 4300 kg koffie en 19.000 cigar et- ten kwijt. Bovendien werden tien auto's en acht fietsen, waarmee smokkelarij was bedreven, in beslag genomen. Intussen begint in de sta tistiek over December ook al aardig schot te komen. Onder meer dank zij het feit, dat de Duitse douane deze week nabij de Nederlandse grens onder Kohlscheid een auto tot staan wist te brengen, die enkele honderden kilo's koffie bleek te be vatten. De inzittenden wisten te ontkomen. (Van een onzer redacteuren) Internationale handels-organisaties, bekend met de kanalen voor de ille gale handel van West naar Oost, doen sedert enkele weken bijzonder krachtige pogingen om door bemiddeling van Europese firma's een hoe veelheid Amerikaanse penicilline van naar schatting meer dan een millioen ampullen voor communistisch China te bemachtigen. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van firma's in Italië, Zwitserland, West-Duitsland en Ne derland, aldus schrijft de New York Times. Het is de tweede keer dit jaar, dat geheime handels vertegen woordigers van de landen achter het IJzeren Gordijn uit zijn op grote kwantiteiten penicilline voor China. In Maart van dit jaar, zo is achteraf geconstateerd, is een hoeveelheid van enige honderd duizenden ampullen via Amster dam naar Israël gevlogen, van daar naar Praag doorgezonden en langs die weg direct naar China verzonden. Ook nu zijn in Amsterdam weer de tekenen ontdekt van de Chinese belangstelling. Bemidde ling voor de aankopen wordt in geroepen van importeurs, die in meerderheid geheel te goeder trouw zyn. Slechts het feit. dat er weer emee banken en handels firma's in Nederland en in ande re Westeuropese landen bij ge mier e„:.,ccic! t;'n, die :''cds eerder bij de illegale Oost-Wcst-handel betrokken zijn geweest, is aanlei ding geweest tot de ontdekking van de betekenis van d° ongewoon grote vraag mar penicilline. De New York Times^ schrijft, dat er geen aanleiding is, om te veronderstellen, dat Amerikaanse firma's schuldig zijn aan bewuste medewerking. In hoeverre dat juist is. is uiteraard in dit stadium niet na te gaan. Reeds eerder is gebleken, dat ook Amerikaanse exporteurs een belangryk aandeel nebben in de illegale handel van West naar Oost. De New York Times schrijft voorts, dat volgens pharmaceuti- scne desicundigen de soort penicil line, die wordt gevraagd, de ster ke indruk geeft, dat zij voor mi litair gebruik is bestemd en het blad meent, dat de grote hoeveel heden penicilline, a r thans ge zocht worden, in verband staan met in China heersende epide mieën, vermoedelijk in het Chine se leger. Betaling voor de gezochte peni cilline rdt in b'ina alio gevallen aangeboden in dollars. De leve ranciers krijgen dollarcredietenby bepaalde Europese banken. De prj. en V-ei v de penicilline worden aangeboden, zijn opval lend hoog. Aangezien de speur- mci'' i de o -cmciHine nog al tijd doorgaat blijkens de aanbie dingen bestaat de indruk dat de gewenste hoeveelheden nog niet zijn gevonden. Ridderorde voor freule van 89 jaar HEERENVEEN. Jonkvrouwe A. Avan Eysmga te Leeuwarden is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Deze thans 89-janee dame stichtte 50 jaar geleden het „Wihelmina-Oord" te St. Nicolaasga Dit rustoord voor dames werd in 1S25 overgedragen,aan het St, AntO' ui gasthuis te Leeuwarden. In het Kopenhaagse Forum waren de zesdaagse wielerwedstrijden nog maar net afgelopen of de rolschaats- wieltjes begonnen er te draaien. Honderden Kopenhagers zwierden ower de enorm grote baan. Maar ze gingen allemaal even aan de kant staan, kijken toen dit kleine meisje een paar mooie figuurtjes kwam maken. m Kommnn Juliana zal up Vrijdag 19 December het monument der gevallenen by de Februaristaking onthullen. Dat monument staat op het Jonas Daniël Meijerplcm in Amsterdam. Die van Almelo weten weinig van hun eigen stad. Dat is gebleken uit de uitslag van een enquête. De ondervraag den heten het aantal inwoners van de stad op dat moment 44000 vaneren van dmzena tot zes millioen Een -van bad alle vragen goed. een gemeee* ambtenaar. De Laplanders hebben gisteren afscheid genomen van de zon Pas op 8 Januari zien de bewoners van het Noordelijkste deel der aarde weer een, klem beetje licht Daarna duurt het nog een week voor ze de zon weer helemaal boven de kim zien uitkomen. Brazilië zit een beetje ra de knoei met zyn deviezen Het hoofdbestuur van. het Rode Kruis heeft nu goedgevonden dat de Brazilianen hun contributie beta len in de vorm van koffiebonen. In Correggio in Italië hebben ze gisteren een man afgetuigd, die met een jute «»k een kat achterna zat. Er is een. tijd geweest dat er duizenden katten m Correggio rondliepen en iedereen vond dat leuk. Sinds een paar weken is er nergens meer een kat te bekennen. De burgers van Correggio verdenken nu die man dat hij al te katten heeft gevangen, en. ze als konyn heeft verkocht in het nabunse Bologna. De politie heeft be loofd het katten vraagstuk te onderzoe ken. De Maatschappij voor de Walvis vaart heeft te klagen. De potvisotieprijs blyft maar zakken. Was U dat ook al opgevallen, mevrouw?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3