Akker kan de afvalstoffen van de stad niet ontberen éf Ruiten en streepjes vieren hoogtij Moet U eens hóren van Rij singe VAN STADSVUIL TOT COMPOST Dorre Drentse zandgrond ondervond gunstig resultaat van nieuwe bemestingsmethode Onelegant gedoe in Bonn Oost-Duitsland geen heilstaat Nato meent: minder oorlogsgevaar Moeilijk Arabisch vraagstuk 1 Dr Drees zou zó een ouderling geweest zijn, als... Een aangesloten japon in de rnaten 40 en 44 Het Arabische nationalisme is weer eens tot uitbarsting ge komen in de Franse protectoraats- gebieden in Noord-Afrika: Tunis en Marokko. Het oproer in Casa blanca viel samen met de behan deling van de door de Arabische landen aanhangig gemaakte Tu nesische en Marokkaanse kwesties m de Verenigde Naties. Dit was natuurlijk geen toeval. De leiders der onaf ha nkelykh^idsbe weging wilden met een machtige demon stratie de wereld nog eens over tuigen van hun vastbeslotenheid, hun doelstellingen te bereiken. Zaterdag 13 December 1952 I)® oudste, goed geleide landbouwbedrijven zijn altijd ge- mengde bedrijven geweest. Dat wil met zeggen, dat dit ook voor de alleroudste landbouw geldt. Maar deze landbouw schiep dan ook niet de gelegenheid tot werkelijk blijvende ne derzettingen. Na korter of langer tijd was de landbouwgrond uitgeput en moest men nieuwe gronden opzoeken. Zodoende was dus van een blijvende gemeenschap, die zich rustig kon verder ontwikkelen geen sprake. Dit stadium brak eerst aan, toen de eerste Jandbouw-samenlevingen geleerd hadden, dat de plantengroei stoffen aan de grond onttrekt en dat deze stof fen er weer in moeten worden teruggevoerd, wil men de grond op den duur kunnen blijven gebruiken. Daardoor ontstaan dan kleine, typisch autarkische maatschappij-tjes en zelfs is aan vankelijk ieder boerenbedrijf een gemeenschap op zichzelf. DE V.A.M.-trein onderweg ergens tussen Den Haag en Drente. In deze speciaal ge- bauwde wagons wordt het Haagse stadsvuil naar de akker gebracht, waar ket er toe bij kan dragen de verbroken kring loop der natuur te herstellen. HET nog niet eens voldragen leven van de verdragen, waarop de een middeleeuws feodalisme en Wes{eutopt-se federatie moet worden gebouwd, hing deze week korte communistisch gewinct erin heb- tyd aan een ztfden draad. Het Constitutionele Hof le Karlsruhe, dat de ben. duidel^k wit™ hK bevoegdheid bezit nieuwe Duitse wetten op 1»un grondwettigheid te toet- ?ro|;e besloot namelijk om een aan bondspresident -Heuss uit tc brengen in de Arabische landen vitale com- Wat de grond produceert wordt naar de boerderij gebracht, die meestal vlak bij of zelfs te midden van da landbouwgronden ligt en de gehele oogst wordt in het be- drijf en de huishouding gebruikt. Mensen en huisdieren eten de veld vruchten en het stro van de gra nen wordt het ligstro voor de stal len, waarop de uitwerpselen wor den opgevangen. Alles komt vroeg of laat op de mesthoop en hier ondergaat het een vertering, die het tot mest maakt. Die mest gaat weer naar het land terug, zodat na korter of langer tyd nagenoeg alle stoffen, die aan de grond ont- trokken werden er ook weer in zijn teruggebracht. De voor de le vende organismen belangrijke stof fen bewegen zich in een korte kringloop, op deze wijze blijft de bodemvruchtbaarheid behouden. Naarmate we de moderne tijd gaan naderen, wordt die kringloop doorbroken. De landbouw gaat m toenemende mate blijvende over schotten produceren, en niet ieder een behoeft meer zijn eigen voed sel te verbouwen. Van die over schotten kunnen mensen leven, die iets anders kunnen gaan doen. Er kunnen_ steden gaan. ontstaan, die van buiten af van voedsel voorzien worden. Aanvankelijk zien we dat ook van die steden uit nog meer afval wordt teruggebracht naar het land, zodat de kringloop van de stof wel iets ingewikkelder en langduriger geworden is maar toch ongeveer gehandhaafd bbjft. Dat wordt anders, wanneer meer en meer de hygiëne de steden gaat veroveren en de stedelijke afval producten naar de verbrandings oven en naar het rioleringssysteem gaan. Dan komen de uit de land bouwgrond onttrokken stoffen niet meer in die grond terug: de kring loop Is verbroken en de vrucht baarheid van de grond wordt als het ware uitgevoerd. Hoewel het aanvankelijk schijnt, dat de kunst mest hierin kan voorzien, blijkt steeds meer en meer we spraken daar veertien dagen geleden over dat we bierbij toch een zeer be langrijke factor verwaarloosden: de levende en dode organische be standdelen van de grond. Kringloop herstellen Zo kwam langzamerhand het idee naar voren te trachten die verbroken kringloop weer eni germate te herstellen, door het af val van de stad naar de akker te rug te brengen. In 1931 begon een nieuwe instelling haar werk. Ze droeg de naam: N.V. Vuilafvoer Maatschappij VAM- en kortweg als „Varo heeft ze in ons land een grote bekendheid gekregen. Ze sloot een contract met de gemeen te Den Haag en liet een aa -tul speciale spoorwagens bouwen. Dia wagens werden in Den Haag ge vuld met bet stadsvuil, dat door de vuilophaaldienst was verzameld en dan naar Drente gereden. Nabij Wfjster had de V.A.M. een groot emplacement ingericht, waar een aantal spoorbanen op betonviadue- ten naast elkaar gelegd waren. Op die spoorbanen reed de trein van V.A.IVT. wagens en dan werden de loskleppen aan de onderzijde van de wagens geopend en het vuil stortte omlaag. Zo gaat het nog steeds en dag in dag uit ligt het Haagse stads- DTT ia een schematische voorstel ling van het Schiedamse bedryf van de Vuil Afvoer Maatschappij. Het gestorte huiauuit komt aller eersl terecht in een grafvuüzeef, waar de onhandelbaarste stukken uit de circulatie worden genomen. Even verder wacht een magneet op de zich tussen het uuil bevin dende metaaldelen. Voor het ver- poederen van de aangevoerde vuilmassa zorgt een raspmachine, waarna een breker de eerste con trole verricht. Teneinde ook maar niets achter te laten komt aan het einde van de weg, die het "-mil aflegt voor het compost fs gewor den, nog de slagmolen, die de laatste vaste deeltjes kapot slaat. vuil ter weerszijden, van die be tonnen spoorbanen. Telkens op nieuw wordt het besproeid, met water, dat door een persleiding langs de spoorbaan loopt. Dat wa ter is nodig voor de schimmels en bacteriën, die hun verterende werk in ai dat vuil moeten verrichten en dat zij inderdaad hard aan het werk zijn laat de thermometer u zien. die al op betrekkelijk gerin ge diepten temperaturen tot 70° C. aanwyst. Maar men is in Drente en men moet dus zuinig zijn met het water! Zoveel mogelijk van het sproei water wordt, na zijn weg door het afval, weer opgevangen en in een reservoir bewaard. Daar uit wordt het weer In de leidingen 'SS' «,i! geperst. Langzamerhand wordt het dus een soort geconcentreerd ex tract van vuil en. bacteriën en ik herinner me dan ook, dat onze cineast Herman van der Horst net helemaal niet meer asrdig vond. toen hij, tijdens een opname plot seling in een wolk van sproeiwater kwam te staan. Verteerd Warneer na 4 tot S maanden het vuil ih wagentjes wordt gela den en naar het vlakbij ge legen verwerkingsgebouw wordt ver voerd, is het gedeeltelijk verteerd. Helaas zitten er m huisvuil altijd grote hoeveelheden onverteerbare stoffen, 2oals fietswielen, groente- blikjes, glas- en steenscherven. "Wat de ijzeren delen betreft: die kunnen vrij gemakkelijk met be hulp van een sterke magneet ver wijderd worden: met glas en steen is dit moeilijker. Wel wordt dit deels verwijderd, deels bij een verkleiningsproces vergruisd, maar het blijft toch altijd een lastig product in een stof, die als mest op het land moet komen en waar in men met de handen moet kun nen werken. Met de nu fijnge maakte verteerde stoffen komt het jangs een transportband naar de plaats, waar het in een schip of m een vrachtauto geladen kan wor den. om naar de akker gebracht te worden. Tot ver in de omtrek van deze installatie heeft de dorre zand grond van Drente de gunstige wer king van een bemesting met deze „V.A.M.-compost" ondervonden. Op akkers. 3n boomgaarden en zelfs in bossen is het gebruikt, met dik wijls verrassende resultaten. Het zal intussen wel duidelijk zijn, dat een dergelijke installatie ook zijn bezwaren heeft Men kan een dergelijke uitgestrekte vuil nisbelt ih de nabuhcid van een stad moeilijk bergen en het ver voer van grote hoeveelheden ruw en dus nogal volumineus vuil over aanzierliike afstanden is al even min economisch Juist dit laatste nogal van belang, want een meststof mag niet al te duur zyn, zeker niet voor het gewone land bouwbedrijf. Ander? systemen Er zijn dan ook verschillende andere systemen van verwerking van stadsvuil uitgedacht. In de ij ff L 5»WU SAK HET in Denemarken uitgewerkte Dano-aysteem is tot een compact, zakelijk geheel gevormd, 2oals deze installatie te Rödovre laat zien. eerste plaats een korte tijd geleden door de V-AM. te Schiedam toe gepaste methode. Ook kent men een in Frankrijk nogal eens toe gepast systeem van de Franse in genieur Verdier, En ten slotte noe men we een uit Denemarken af komstige bewerkingswijze: het Dano-systeem. Het Nieuwe V.A.M- procédé en het Dano-systeem hebben met el kaar gemeen, dat het aangevoerde vuil direct een voorbewerking on dergaat: het wordt ontdaan van ijzer en grote voorwerpen van an dere aard en daarna wordt het reeds direct verkleind, In de Schie damse bewerking is hiervoor een soort wrijfapparaat geconstrueerd terwijl het Dano-systeem een gr^ce draaiende trommel heeft, w.-.arm het gestorte vuil wordt rrndga- wenteld. Het valt daarbij over schoepen en wordt op den duur steeds kleiner. Een voordeel van deze methode schijnt te zijn. dat de kleine scherven, ten gevolge van hun duizenden botsirgen lang zamerhand hun scherp» kantjes verliezen. Het ïs een muthode, die als het ware een naboot: ing is van het afrondingsnroces in 1e natuur, waar immers ook door een tot In. het onelndiee herhaalde botsing de schei prandi ge puinbrokken u! de bergen tot ronde zandkorrels ver vormd worden. Men kan nu het in de machines verkregen product direct als mest gebruiken. In een dikke laag toe gepast gaat er broei in optreden, zodat een zekere warmte ontstaat, die onder omstandigheden een gun stige werking kan hebben op de plantengroei Maar ook kan men het eerste product op hopen be waren en het na vertering als mest toepassen. Het voordcel van deze methode Is nu, dat zich praktisch geen onaangename geur ontwikkelt en dat bij een geschikte afdek king. geen vliegenplaag optreedt. Voor ,.xtadsgebmik'' Het Deense systeem, dat al etn zekere evolutie achter de rug heeft, heeft zich. daarbij gevormd tot een fraai en handzaam gehee', dat zowel in grote als kleine een heden gebouwd kan worden. Het is ongetwijfeld zeer geschikt voor „stadsgebrulk" en verdient dan ook zeker naast het V.A.M. systeem m ons land beproefd te worden. Toch zal het duidelijk zijn. dat we met geen van deze systemen er lelemaai komen Ons ideaal was immers de kringloop van de zoveel mogelijk te herstellen. Welnu zolang nog grote noeveel- hedm organische stoffen vla de rio »n naar rivieren of de zee wor den afgevoerd gaat nog «en grote hop\ cel beid aan de landbouw gronden onttrokken stoften verlo ren ei; waarschijnlijk bevinden zich iuist ararln de* allerbelangrijkste bestanddelen moeten dan ook hopen, dat het grote bedrag, dat minïcfpr Man «holt wij besteden om het stadsvuil om te zetten in orga nische mect. mede dienstbaar zal worden gemaakt aan het beproe ven van methoden, waarbij ten slotte het stadsvuil met de produc ten van een rioolwaterzuivering zal worden gemengd. Eigenlijk heeft men eerst dèn iets, dat men met de naam compost zou mogen betitelen. (Van onze correspondent) ARNHEM. Tijdens de be grotingsdebatten in de gemeente raad heeft da c.r. heer C, Smeenk gezegd, dat hij het succes van de doorbraak tijdens de verkiezin gen in Juni als een persoonlijk succes poor dr Drees beschouwt. De heer SmeenJc voegde daaraan de volgende anecdote fop; Ik herinner mij uit de tijd van mijn Kamerlidmaatschap vóór de aar- log da* partijgenoot mr De Wilde eens zei." „Drees, jij bent :ó'n fidele kereldat, wanneer je vandaag gereformeerd zou worden, wij je morgen ouderling zouden maken". Deze anecdote veroorzaakte tn de raad grote hilariteit. Amsterdam De heer A, Th. Lamping voormalig Hoge Commis saris in Djakarta, kwam Vrijdag op Schiphol aan. Hij zal medio Januari zyn ambassaöeurspost te Bonn be trekken. souvereme staten te bouwen en het "Westen heeft ongetwijfeld alle reden om te vrezen, dat, wan neer men de Arabische nationa listische adspiraties onmiddellijk vervult, de Arabische landen op de duur stuk voor stuk tot het communisme zullen vervallen. De Kemal Ata turks, die een. achter lijk lard kunnen leiden r.aar de kracht om de verworven onafhan kelijkheid te verdedigen, zijn schaars gezaaid in de geschiede nis en zelfs Egypte's Naguib moet nog bewijzen, dat hij uit dat hout is gesneden. Toch moet het Westen tot een vergelyk met de Arabieren ko men. Duidelijk is immers reeds geworden, dat de Franse methode, die bestaat uit vage beloften en hardhandige onderdrukking, even eens tot de permanente chaos moet leiden. De juiste oplossing schijnt, dat de Westelijke staats lieden toenadering zoeken tot de de zijnaden van het lijfje dicht. De voorkant kan gesloten worden met knoopjes; in dit peuat toordf het beleg geknipt, gelijk aan de lengte van het voorpand. Ook kan het voorpand dichtgcstikt worden; dan komt het beleg alleen aan het voor de hals opengelaten gedeelte. De ach,ter?iaiid van de kraag wordt aaneen gestikt en aan het rugge- deelte van de ha Is gezet Nu legt u net tegenbeleg, dat aan de kraag is geknipt langs de goede kant van de hals en kan dit geheel m het rond gestikt worden. U slaat de kraag om, naar de binnenkant en zoomt de achterhals en schouder stukken vast. Het resterende ge deelte vjordt opengelaten. De man chet naait u aan de btwzertJcattfc van de movw en slaat deze om naar de goeae kant. In de rok wordt nu een naar één fcan; vallende plooi geregen. In het voorpand is. de halve zak reeds aan het patroon geknipt, dit aangeknip te siuïe kunt u oast naar fa innen slaan en met een rijgdraad je vast zetten. Nu neemt LT het heupstukje, waar de andere helft van de zak is aangeknipt en waar zich een ra- deerlgntje op bevindt. Dit lijntje legt u langs de omgevouwen rand van de aangeknipte zakken en hier door hebt. u een mooie uitstaande zak gekregen. Voor- en achterkant van de rok worden aan elkaar en jl/f ET behulp van ons knippatroon aan ^et lijfje gezet. Onder aan de I behoeft nevenstaande japon 3aPon komt een zoompje van pt.m, n-et langer tot onze onvervulde c-me7f 'n het midden een cem- wensdramen te behoren. Met een tuur me* gesp van dezelfde stof. beetje handigheid en een paar me- Eventueel kunt u een garnering ter wollen stof kunnen we ha ar in makr van een stuk of wat knoop- een oogwenk de onze noemen. jes. nodigde stof: 2.60 ma 1.30 m Wy maken een aanvang door breed. voor- en rugpand bij de schouder Afgehaald aan ons kantoor be en mouw aan elkaar tc stikken en draagt de prijs van dit patroon figuurnaadjes te maken en de voor- slechts 0.35. Franco toezending ver en achterpanden van het lijfje en post is eveneens mogelijk, de rok. Deze figuv rnaadjes worden De prijs bedraagt dan 0.50. Bij niet geheel tot m een pvnf doorge- toezending per post gelieve u ons stikt doch alleen %n het breedste een postwissel toe te zenden van gedeelte, zodat een soort van plooi- 0.50 met vermelding welke maat t-je verkregen wordt. Dan naait u gewenst wordt. advies over de grondwettigheid van bedoelde verdragen bfj voorbaat bin- JJ1®*® verdïdmendis«etegenfin dend te verklaren. En daar aangenomen kon worden, dat het advies In ne- omstandigheid, dat het, aan de gatieve zin zou uitvallen, dreigde de door dr Adenauer xo zorgvuldig kant steunt op een uiterst i voorbereide ratificatie van de „conventies van Bonn" en het verdrag over Auntie veelal niet zeer bekwame de Europese Defensie Gemeenschap geheel In de lucht te komen hangen. en dikwyls onderling verdeelde j Door op het allerlaatste ogenblik het verzoek om advies, waartoe hij indi- bovenlaag en, aan de andere kant, reet door de sociaaldemocratische oppositie was gedwongen, in te trekken, 0p een brede, ongeletterde, in de voorkwam prof. Heuss het uitbreken van een allergevaarlijkste staats- diepste armoede en ellende ver- rechtelyke crisis. kwijnende massa. Op dergelijke wankele zuilen zijn geen sterke De Westduitse regering heeft nu de mogelijkheid van de zogenaam- de „tweede Senaat" van het Con stitutionele Hof, die, ten rechte of ten onrechte, als regeringsgezind bekend staat, een bindende uit spraak te verkrijgen, volgens wel ke de Bondsdag de' Europese ver dragen met eenvoudige meerder heid zal kunnen ratificeren. Het was natuurlijk een weinig elegant gedoe daar in Bonn en Karlsruhe. Misschien kan men zich echter troosten met de we tenschap, dat de grote verrich tingen in de wereldgeschiedenis in lang niet alle gevallen stoelden op bijzonder fraaie procedures. En I zeker is, dat bij een handhaving der spelregels in het bijzonder de Russen zich in de handen zouden hebben gewreven, E4 OK Oost-Duitsland, dat vol- gens betrouwbare berichten in snel tempo tot een nieuwe pro- vineie van de Sowjefc-Unie wordt gemaakt, zorgde deze week voor nieuws. Daar werd de minister van Handel en Bevoorrading, Ha- mann, verantwoordelijk gesteld voor het in Oost-Duitsland heer sende voedseltekort en uit zijn. functie gezet. Andere Oostduitse leiders, communisten, in tegen stelling met Hamann. die liberaal is. zouden zijn gearresteerd we gens samenwerking met de in middels in Tsjechoslowakije op gehangen Slansky- Deze laatste beschuldiging klinkt niet eens zo ongeloofwaardig. Waarschijnlijk is namelijk, dat processen, zoals tegen Slansky c.s, gevoerd (en ongetwijfeld nog te voeren tegen Anna_ Pauker en anderen in Roe menië en tegen een aantal Oost duitse communisten), in him diep ste oorzaak zijn terug te voeren op de egoïstische handelspolitiek van de Russen, die de arbeiders in de satellietstaten dwingt hard te werken voor laag loon. Daar door zakt natuurlijk de productie en het is zeker aannemelijk, dat sommige leiders in de satelliet- landen hebben getracht de onte vredenheid van de arbeiders aan. de ene en die van Moskou aan de andere kant op te vangen dooreen ■- streven naar herstel van handels- tJ^^tneraaeL ministerdaar zijn een paar vrienden om u te spreken. verbindingen, die in het verleden (Die Aktloo) zowel voor de Oostduitse en TT - Tsjechische industrie als voor de H ET is niet uitgesloten, dat meer gematigde krachten m de meer agrarische Balkan voordelig zich mede op grond van de Arabische Liga en tezamen met waren gebleken. Moskou tolereert spanning in de satellietstaten bij dezen een pian uitwerken, dat echter geen politiek, die de satel- het Westen (in West-Europa ove- voorziet in een geleidelijke ver- lietstaten zelfs maar economisch rigens meer dan in Amerika) de vulling der Arabische wensen. De van de Sowjet-Unie onafhankelijk indruk heeft gevormd, dat de taak van het Westen daarbij zou zou kunnen maken en daarom oorlogsdreiging- .wat Is afgenomen, in hoofdzaak moeten bestaan in het moeten de Slansky's worden ge- Moskou kan zich immers moei- verschaffen van economische en liquideerd. Voor Moskou is het 1 ijker aan avonturen wagen, in- technische hulp ter verheffing van daarbij nog een gunstige bijkom- dien het eigen imperium nog zo de Arabische landen uit de toe- stigheid, dat men de slachtoffers weinig geconsolideerd blijkt. In stand van armoede en achterlijk kan gebruiken als zondebokken ieder geval heerst op de N.A.T.O. heid, waarin zij thans verkeren, voor een voedseltekort, dat door de conferentie te Parijs deze week Van. hun kant zouden de Arabie- Russen zelf is veroorzaakt. Is deze begonnen door de militaire exr ren hun medewerking moeten ver- lezing juist dan zullen overigens perts en volgende week voortge- lenen aan de Westelijke defensie de Slansky s niet de laatsten zijn, zet door de ministers van Buiten- tegen de communistische dreiging, die hun leven aan de galg eindi- landse Zaken. Defensie en Finan- Een dergelijke oplossing ware gen De volgenden zullen dan ciên geen al te pessimistische ongetwijfeld in het belang van Gottwald en Zapotocky, Grote- stemming, hoewel het duidelijk is beide partijen, maar veel hoop, wohl en Ulbrieht heten. geworden, dat het indertijd te dat men daartoe spoedig zal ge- Lissabon goedgekeurde herbewa- raken bestaat er helaas niet: te penmgs-programma onder de ge- veel wantrouwen en te weinig stelde doelen voor 1953 (70 divi- begrip voor het standpunt van de sïes en ongeveer 7000 vliegtuigen) ander vormen barrières, diemoed- zal blijven. De economische lasten üjk te overwinnen blijken- blijken toch te zwaar te drukken TF5T7» en de Westeuropese landen kun nen het zich niet veroorloven hun levensstandaard ten gunste van een militaire versterking al te zeer omlaag te schroeven. Daarmede zouden zij misschien het commu nisme door een achterdeur bin nenhalen. Overigens is de mili taire situatie in West-Europa in het lopende jaar reeds zoveel ver beterd - er zyn thans vijftig di visies gereed, waarvan 25 paraat en 25 op korte termijn mobilisabel dat een Russische „wandeling" naar de Atlantische kust niet meer mogelijk is. Voor een offensief in Westelijke richting zouden de Sowjets thans voorbereidingen moeten treffen, die in het Atlanti sche kamp niet onopgemerkt zou den kunnen blijven. En er is tot dusver niets, dat op een derge lijke voorbereiding wijst. Natuurlijk heeft de N.A.T.O. nog talrijke problemen: de militaire kracht is nog altijd niet voldoen de om permanent afschrikwek kend op Moskou te kunnen wer ken; met de opstelling van de nodige Duitse divisies zal, zelfs mdien zich nu verder voor Aden auer geen moeilijkheden meer voordoen, op zijn vroegst over een jaar kunnen worden begonnen; Indo-China knaagt nog altijd ge vaarlijk aan het Franse merg; en m Noord-Afrika is de toestand hoogst onevenwichtig. Definitieve besluiten kan men intussen van de huidige conferen tie niet verwachten. Eerst moet Eisenhower hebben duidelijk ge- £?a*a^Uwa3; k'J wil. De volgende N.A.T.O.-conferentie, in het voor jaar van 1953 te houden, zal daarna dan spijkers met koppen moeten slaan, Het is moeilijk het Arabische nationalisme, dat van de Golf van Perzië tot de Noord-Westkust van Afrika in beweging is geraakt, zuiver te ontleden. Ressentimen ten uit de tijd van de Kruistoch ten spelen er zelfs een rol in en het is vrijwel onmogelijk het aan deel, dat religieus fanatisme, vreemdelingenhaat, verzet tegen Duitse oorlogsmisdadigers uit Zweedse gevangenis gevlucht KONGSVINGER; Twee Duitse oorlogsmisdadigers zijn Vrijdagoch tend vroeg uit de gevangenis van Kongsvinger bij de Zweedse grens ontvlucht. Beiden waren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hun namen zijn Morio en Seufferi. Morio is vroeger al eens ontsrsupt maar werd korte tijd later gevonden en weer naar de gevangenis ge bracht. Het is niet uitgesloten dat da Duitsers langs een omweg de Zweed se grens zullen proberen te bereiken. (De redactie behoudt zich het recht voor Ingezonden stukken voor deze rabrieK te bekorten. Anonieme stukken Ca*n In de prulleitiand). Vreemde paradox De dagbladpers loopt van anti communistische propaganda. Iets, dat my als Christen niet interes seert Ik laat me niet m met poli tiek. Maar Iets moet me van het hart. Ik las enige tijd geleden in uw blad, dat kotimgm Juliana een gelukwens aan de Sowjetunie heeft gezonden, ter gelegenheid van de 34e verjaardag van" de October-re- volutie. U weet hoe deze zich heeft afgespeeld Hoe lost u -deze paradox °P; U zult zeggen, dat is „poli tiek o. „etiquette", maar wat is de waarheid? C. STELLOO Welke loongrens voor de verplichte verzekering? „Jtv?uXan de dingen,'die mij hoogst onbillijk voorkomen m onze hui dige sociale wetgeving, is het feit, pst iemand, die een gezin met drie kinderen heeft, maar wiens inko- zodanig is, dat bij niet ver plicht verzekerd is. in veel ongun stiger omstandigheden verkeert, dan een vrijgezel in dezelfde omstandig heden of een vrijgezel net onder de Brcns De laatste ts verplicht ver- zekerd. de huisvader niet, ofschoon die vrijgezel veel beter de, kosten van dokter of ziekenhuis zou kun nen betalen of vrijwillig in een fonds zou kunnen zijn. Zou het niet. mogelijk zijn, «Jat bij het vast stellen van de loongrens voor de verplichte verzekering onderscheid werd gemaakt tussen gehuwden en on gehuwden en tussen gezinnen met en zonder kinderen. G, V.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 6