Verontrustende toename van werkloosheid EEmmi Kabouter RAAD VAN VAKCENTRALEN OORDEELT: Openbare werken-program versneld uitvoeren GELEZEN Republiek Zuid-Molukken zelfstandige staat Adenauer en Ollenhauer ontmoeten elkaar Géén versnippering van subsidie voor ballet Voorts Daarom Wibisono pleit voor goede verhouding tot Nederland Suriname-debat met sisser afgelopen Verontrustende cijfers Twee Nederlanders (van schip weggelopen? in V.S. in arrest en gewogen AMBONESE VERLANGENS GEUIT Onware en gekleurde berichtgeving over ongeregeldheden in Ambonezen-kamp? CIGARETTE I „Grote coalitievan katholieken en socialisten niet waarschijnlijk DROGE KEEL V.N. dringen aan op F rans-T unesische onderhandelingen Bambang Soegeng chef-staf in Indonesië Markens isolement opgeheven Ouders mishandelden vijfjarig zoontje Radio-een suur komt niet terug Telexnet wordt automatisch Ruim 3400 vonnissen voor rijden „onder invloed" in 1951 VERZOENENDE STEM UIT INDONESIË Unie-conferentie los van die over Niemu- Guinea - bij meer binnenlandse stabiliteit Donderdag 18 December 1952 3 UTRECHT, Met het oog op de verontrustende toeneming van de werkloosheid acht de Raad van Vakcentralen, waarin vertegenwoordigd zijn NW, KAB en COT, het monetair ver antwoord aldus zegt zij in een adres aan de ministerraad om een actieve werkgelegenheidspolitiek te voeren. Het daar op gerichte programma dient zowel verhoging van de over heidsuitgaven te omvatten als verlaging van de lasten op het bedrijfsleven en op de verbruikers. In de eerste plaats denkt de Raad aan uitbreiding van het openbare werkenprogram- ma en aan versnelde uitvoering daarvan ,beide op zo kort mogelijke termijn. Daarnaast wordt gedacht aan verho ging van het woningbouwprogramma boven het door de rege ring genoemde cijfer van 55.000 woningen per jaar. Vervolg van de voorpag hebben. Want dr Drees, die de vergadering volgens de verwach ting bijwoonde, bevestigde dit la ter. De KVP-fractie bleek dus te gen een eigen geestverwant te hebben geopponeerd. En dat nog wel tegen minister Duns. die voor uiterst rechts was versleten. De tweede opmerking' van de heer De Kladt was, dat in een zo gewichtige aangelegenheid het ka binet verplicht was geweest, zich eerder uit te spreken. Een mis verstand vond hij ondenkbaar. Hij achtte het derhalve wel degelijk verantwoordelijk. Geenszins kon men z.i. zeggen, dat minister Kern kamp tekort was geschoten in zijn voorlichting aan het kabinet. Wij tasten vermoedelijk niet ver mis. door te veronderstellen, dat voornamelijk zijn speech minis ter-president Drees om het woord deed verzoeken. Hij^ erkende met zekere spijt, dat er inderdaad een misvei'stand was geweest over het New Yorkse telegram van prof. Kernkamp. n.L of daarin op het afscheidingsrecht was gedoeld. Maar. zo zei hij, collega Kern kamp gaat te ver, als hij meent dat hij helemaal alleen staat. Het memorandum, dat niet spreekt over het afscheidingsrecht doch wel over het zelfbeschikkings recht. is door de ministerraad wel degelijk aanvaard en het kabinet houdt daaraan ook nu vast. Daar om was na de mondelinge toe lichting van minister Kernkamp in de ministerraad geen beslissing meer genomen. Over de uitwer king van het memorandum moest immers nog overleg worden ge pleegd met de West-Indische Ka mercommissie, Rustig overleg leek hem thans geboden. En nadruk kelijk gai hij de verzekering, dat, in tegenstelling tot wat uit het Kamerd-%fo«-t zou kunnen blijken, het afscheidingsrecht voor de West helemaal niet op de voor- f*ond had gestaan bij de New- orkse onderhandelingen. Dat was juist het verheugende daarvan. Tenslotte beloofde hij de Ka mer echter, dat zij, door de be groting te aanvaarden, niet te vens bet memorandum, waarach ter het kabinet zich dus wel ge steld heeft, voor haar rekening behoefde te nemen. En met deze verklaring bracht hij de ?aak in orde. Maar de fractieleider van de P.v.d.A., rar Burger, vond dit ge en houding. Zijn poging om de zaak bij de stembepaüng scherp te stellen en de KVP voor de verantwoordelijkheid te stel len, lukte echter niet. Demeer derheid wilde eenvoudig niet. Maar of zij geen tijdbom onder het kabinet heeft geplaatst door aldus zich van het memorandum los te maken, zal de toekomst leren. Het adreg herinnert eraan bij het aanroeren van de vraag over v/elke mogelijkheden de regering beschikt dat de in de Raad van Vakencentralen samenwerkende or ganisaties in Maart 1951 we gens de zorgelijke situatie van de betalingsbalans niet voor de verantwoordelijkheid van harde maatregelen als consumptie- en in- vesteringsbeperking zijn terugge schrokken. Behalve versnelling van de uitke ringen volgens de Wet op de Mate riële .Oorlogsschaden, stelt de Raad voor om het gedeelte van het inko- UTRECHT. Prof. Van den Brink heeft als minister van Eco nomische Zaken in het voorjaar medegedeeld een werkloosheids percentage van drie procent, dat wil zeggen 95.000 werklozen, nor maal te achten. Hoewel de Raad van Vakcentralen in zijn adres aan de ministerraad dit aan de hoge kant vindt, heeft hij bij het overleggen van enkele cijfers de- te norm aangehouden. De gemiddelde werkloosheid bedroeg het afgelopen jaar ca 135.000. Dit aantal, dat 40.000 meer is dan destijds door de minister toelaatbaar werd geacht, heeft in brede kringen van de werknemers ongerustheid verwekt. Op dit mo ment is de werkloosheid aanmer kelijk groter dan een jaar gele den. Eind October 1951 was het aantal werklozen <mannen en vrouwen) 94.000. Eind October 1952 bedroeg dit aantal 120.000. De juist gepubliceerde cijfers voor November 1952 geven een aantal werklozen aan van 139.000 tegen 122.000 eind November 1951. men, dat niet wordt afgetrokken voor de noodvoorziening ouden van dagen, tot f 200 te verhogen, zulks met terugwerkende kracht. Aangedrongen wordt op zodanige maatregelen tot belastingverlaging dat een zo goed mogelijke garantie ontstaat, dat de dientengevolge be schikbaar komende middelen -inder daad voor investeringsdoeleinden worden aangewend. Als één van de maatregelen die daartoe kunnen lei den, wordt genoemd de verlenging van de mogelijkheid van de toepas sing van vervroegde afschrijving. Gevraagd wordt enerzijds de huur verhoging voor de loontrekkers en de sociaal zwakkeren volledig te compenseren teneinde de koopkracht niet aan te tasten en anderzijds de lasten voor het, bedrijfsleven, die er eventueel uit voortvloeien, zoveel mogelijk te verlichten. Voorts wordt gemeend dat „de onrechtvaardig heid bij de invoering van de Kin derbijslagwet 1950 begaan", moet worden hersteld. De Kinderbijslag wet 1950 kent andere peildata dan de Kinderbijslagwet 1939. Het komt de Raad gewenst voor om de nade len, die hieruit voor sommige ver zekerden zijn ontstaan, zoveel als technisch mogelijk is te compense ren. Als de consumptie- en investe ringsbeperking van Maart 1951 niet meer noodzakelijk is, dan moeten volgens het adres in beide richtingen maatregelen worden genomen. Voorts wordt aangedrongen op maatregelen om het teruglopen der particuliere investeringen te niet te deen. SS-teken bracht jongens in moeilijkheden NEW YORK. - Door een SS-ta- touering zijn twee Nederlandse jon gens in Amerika in moeilijkheden geraakt. Het zijn de 26-jarige Anton Kooren uit Rotterdam en de 18-jan- gc J. van Rijn uit Leiden, Beiden zyn gearresteerd en ervan beschul digd, van hun schip weggelopen te zijn. Zij wachten thans op Ellis Ei land op beslissing omtrent hun lot. De 2S-jarige Amerikaanse weiter- gewicht Danny Tailor leverde het paar over aan de autoriteiten, nadat Jiij gezien had, dat op de huid van Kooren een SS-teken was getatou- eerd, Taylor, die tijdens de oorlog bij het Amerikaanse leger in Duitsland diende, zei, dat zijn broer als Ame rikaans soldaat krijgsgevangen ge maakt en door de nazi's in een kamp werd vermoord. „U kunt begrijpen, dat ik woedend werd, toen ik het nazi-embleem op die knaap zag," zei Taylor. (Advertentie l. M.) ft zijn altijd nog in deze jachtige wereld mensen, die stU kunnen worden om na te denken, mensen die kunnen luisteren naar de stem van oude eeuwige waarden. Het doet er niet toe of die eeuwige waarden besloten liggen in Klassieke muziek, „tijdloze beejdendo kunst" dan wel m filosofi sche of godsdienstige litteratuur. Deze laatste komt ander allerlei vormen tot de mensheid, vormen die zowel het kampvuurliedje, bdt grafdicht als para bels tot en met het heldenepos kiezen om hun bedoelingen kenbaar en onver getelijk te doen worden. Vooral het Oos ten heeft ons rijk gemaakt met die stof; van de Perzische wisten wij tot dusverre het minst des te dankbaar der moet men zjjn, dat dr K. van Bra- keil Buys de Mashnawi -van Djalalu'dciin Ruail (uitstekend) vertaald en (zeer uit voerig) toegelicht beeft, uitgave Arbei derspers, Amsterdam, geb. 6 gld. 30. Verwacht geen Duizend en éen Nacht!, verwacht diepte en verrassende beeld spraak van een ljrisch volk, dat groot was in de dagen, dat de jonge znobame- daanse wereld een crisis doormaakte en de oude Perzische mystiek nog niets van haar greep op de geest der mensen had prijsgegeven. WJj weten Wel, dat niemand iets nieuws kan demonstreren onder de zon en dat ieder woord, dat wij" spreken ontleend is of aangeleerd van anderen. Zelfs met iedere gedachte is het zo; volkomen origineel is niemand. Dus er blijft maar één weg over na deze erken ning en dat is: zo origineel mogelijk te Ijken door -en belezenheid ten beste te geven welke epateert, verrast en boeit. Hoe Klassieker zo'n belezenheid, de? te beter-en-bekorender is het. Daarom is het voor politici, brieven schrijvers, krantenmensen en zeden- leraars nuttig, dat de heei Adagiariees 176 pagina's Latijnse Citaten heeit we ten te verzamelen cn toe te lichten en dat dr D. Bruins die collectie nog heeft weten aan te vullen (51.V Thjeme, Zut- T»ben) Een keurig, handig, leerzaam boekje dat geeu „matores nJdo pennas" heeft (dus: geen „te grote vleugels voor z'n nest") en dat is nu Juist een ci taatje. dat vil in dit aanbevelenswaar dige hulp- en controlemiddel missent De auteur heeft ,,alle dichters van Lï- vius Andronicus tot en met Prudentiu? en Ausorius doorgeworsteld, om citeer bare woorden te vinden" niemand zal m dat nadoen; zoiets is een Olympisch record op het gebied van speurenl prijs geb. i 3.90, ing. f 230. DEN HAAG. „De Ambonezen in Nederland moeten uitdrukkelijk de eis stellen, dat als de Nederlandse regering hun goede diensten wil ver lenen door te gaan onderhandelen met de Indonesische regering, dit niet zal gebeuren, voordat zü met de Ambonezen overeenstemming heeft be reikt omtrent de volgende punten; a) wat het uitgangspunt zal zijn van de onderhandelingen en b) wat het doel van deze onderhandelingen zal zijn." Dit verklaarde Woensdag de ver tegenwoordiger van de Crams op een persconterentie naar aanleiding van een verklaring van minister Luns in de Tweede Kamer, dat bij komende noodzakelijke besprekin gen met de Indonesische regering het verlenen van autonomie aan de Zuid-Molukken als bijdrage voor de oplossing van het probleem der in Nederland verblijvende Ambonezen onder haar aandacht moet worden gebracht. t De heer Polaupessy, de vertegen woordiger van de Crams zeide dat „slechts onderhandelingen op basis van de opheffing van de onrecht matige bezetting door Indonesië van net grondgebied van de R.MS. de goedkeuring van de Ambonezen zou kunnen hebben" Over de ongeregeldheden van 10 December in het Ambonezenkamp „Lunetten" te Vught zeide de heer Polaupessy, dat „moet worden ge protesteerd tegen de onware en ge kleurde berichtgeving daarover, zo als die door de politie (daarbij gedeeltelijk steunende op berichten van de kampleiding) zijn doorgege ven." Volgens de heer Polaupessy had de politie eerst ingegrepen, nadat de rust in het kamp na een onbeteke nende vechtpartij reeds geheel was teruggekeerd. (Advertentie I:M.J (Van onze correspondent) BONN. Op verzoek van fle hondekanselier komen vandaag Adenauer en de leider van de socia listische oppositie, Ollenhauer, voor een gesprek bijeen, Adenauer heeft als doel van dit gesprek aangegeven; het bespreken van de mogelijkheid tot een meer geregeld overleg tussen regering en oppositie over de hoofd punten van het buitenlands beleid. Uiteraard heeft een dergelijk fre quenter contact alleen maar zin als men het in hoofdlijnen over de in houd van dat buitenlands beleid eens is. Ondanks een niet gering aantal speculaties in West-Duitse kranten, volgens welke een „grote coalitie", d.w.z. een coalitie waarvan zowel de Christelijk Democratische Unie van Adenauer als de socialisten deel zou den uitmaken, voor de deur zou staan, is nauwelijks aan te nemen, dat onder de huidige omstandigheden de voorwaarden voor een dergelijk accoord tussen regering en oppositie aanwezig zijn. Adenauer houdt, ondanks alle moeilijkheden, vast aan. de gedachte, dat de „Conventies van Bonn" en het (Advertentie I.M.) door ovcrwarme treinen, bioscopen, etc,? Verzacht de keel, alvorens hei een verkoudheid wordt, met de medicinale NEW YORK, De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft met 44 tegen 3 stemmen (Zuid-Afrika. Luxemburg en Bel gië) en 8 onthoudingen de reso lutie van de politieke commissie ten aanzien, van Tunesië goedge keurd. Hierin worden beide par tijen uitgenodigd zich te onthou den van alle daden, die de span ning zouden kunnen verhogen. Tevens wordt de hoop uitgespro ken. dat zij onverwijld hun be sprekingen zullen voortzetten, ten einde hun dispuut in overeenstem ming met het Handvest te x-ege- Ien", De onderhandelingen dienen volgens de resolutie erop gericht te zijn de Tunesiérs in staat te stellen het bestuur zelf in handen te nemen. DJAKARTA. Woensdag heeft premier Wilopo meegedeeld, dat Bambang Soegeng is benoemd tot chef-staf van de landmacht. Deze verklaring werd afgelegd na bespre kingen tussen Wilopo en Bambang Soegeng en een onderhoud tussen vice-premier Frawoto, de minister van Defensie, sultan Hamongkoe Boewono, en Bambang Soegeiig. verdrag inzake de Europese Defen sie Gemeenschap in hun huidige vorm door West-Duitsland moeten worden geratificeerd. Andersom zijn de socialisten van mening, dat de Europese Defensie Gemeenschap een doodgeboren kind is en dat het in geen geval verantwoord js daaraan de socialistische toestemming te ge ven. Voor de SPD zijn dus nieuwe onderhandelingen met de geallieer den en de Europese partners voor waarde voor een gesprek over het buitenlands beleid van de bondsrege ring. Maar dat is nu juist waar de bondsregering niet ami wil en, ge zien de verplichtingen, die zij inter nationaal op zich heeft genomen, ook niet aan kan. MARKEN, Te kwart voor negen Woensdagavond is de ijsbreker „Dieuwertje Goedkoop" van de rede rij Goedkoop met de „Koningin Emma", die de veerdienst onder houdt, van Marken naar Monniken dam vertrokken. De tocht verliep vrij vlot en om 920 uur kwamen de boten in Monnikendam aan. Te 9.50 uur is de ijsbreker met de „Koningin Emma" weder naar Mar ken teruggekeerd en, te 10.20 aange komen. Aan boord bevonden zich 150 passagiers, van wie er velen waren, die twee a drie nachten Marken niet hadden kunnen bereiken. Hedenochtend zullen de twee eer ste diensten van de verbinding Mar ken—Monnikendam op dezelfde wij ze worden uitgevoerd. Later op de dag zal getracht worden ook buiten de vaargeul het ijs te breken. AMSTERDAM. Voor de tweede kamer van de Amsterdamse recht bank moest zich Woensdag een echtpaar verantwoorden wegens mishandeling van hun vijfjarig zoontje Willem, een van hun vier kinderen. „Een grof schandaal" noemde de officier van justitie, mr G. R. Nubé, de wijze waarop het kind door de vader werd geslagen. Hij eiste veertien dagen gevangenis straf voor de moeder vroeg hij vrijspraak Omdat het tenlastege- legde naar zijn mening niet bewe zen was. Buren van dit echtpaar uit Bus- sum kwamen als getuigen verkla ren, dat zjj hadden gezien hoe Wil lem L. op 18 Augustus jl. door zijn vader was mishandeld: „bet kind werd geslagen en tegen het bed gegooid, een paar znaal, met het hoofdje tegen het schot. Het zat de volgende dag onder de blauwe plekken." (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Ik bevind mij in het gezelschap van alle danscriticl, als lk zeg, dat een nationaal ballet binnen enkele maanden mogelijk is, ais er een voldoende bedrag voorhanden is," aldus sprak minister Cals Woensdagmiddag 1c de Tweede Kamer tot de heer Willems (r.v.d-A.), die hem had geadviseerd het op de begroting uitgetrokken bedrag van 50.000 onder de bestaande gezelschappen te verdelen. Daarvoor voelde dè be windsman niet: als het bedrag versnipperd wordt. Is niemand geholpen. Wel was hp het met de heer Willems eens, dat een balletschool dringend noodzakelijk was. Het leek hem wenselijk, dat zulk een school zo mogelijk aan het nationaal ballet onder dezelfde leiding zou worden verbonden. Enige zorg koesterde de minister over het verloop van zaken by de Nederlandse Opera, met name over de kansen voor jonge Nederlan ders. Hij was in overleg getreden met de Opera, of de muzikale lei ding zou kunnen worden bijge staan door Nederlandse assistent- dirigenten. Ten aanzien van het Friese en het Overijsselse orkest kondigde de minister een beperkte verhoging van de subsidie aan. Hij weersprak de mening van de heer Willems, dat het toneel dreig de te verstarren. „Wees een heer in 't verkeer, maar doe 't beter in de aether", al dus rijmde minister Cals in navol ging van de heer Cornelissen (WD).Hij deelde diens en andexer mening, dat persoonlijke aanvallen op politieke tegenstanders voor de radio niet toelaatbaar konden wor den geacht Te meer vond de mi nister het onwaardig, als aanvallen werden gedaan op personen, die zich niet op dezelfde wijze konden verweren. Een herstel van de vooroorlogse radio-censuur begeerde hij evenwel niet. Tenslotte deelde de minister me de, dat hij Dinsdag een rapport van de Televisieraad had ontvangen: een minderheidsnota is nog op komst. Bij de replieken verklaarde de heer Van Sleen (PvdA) zich ge rustgesteld door de afwijzing van de vooroorlogse radio censuur. An dere sprekers als de heren- v. d. Zaal (AR), Gortzak (CPN) en Cornelissen (WD) wilden, echter meer weten over de door de minister aangeduide grensover schrijdingen ten aanzien van per soonlijke aanvallen op politieke te genstanders in de aether. Toegezegd werd, dat de gegevens ter vertrou welijke kennisneming aan de Ka mer zouden worden overhandigd. De begroting van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen werd daarna zh.s aangenomen. Beppo, de elotun van net Bertram Mills Circus, dat met Kerstmis in Londen komt op treden, heeft een merkwaardige tocht achter de rug. Op een fiets- achtige machine, van een oud Ore ren ledikant, kwam Beppo uit Stafford naar honden. Hij legde een afstand van ruim 270 kilo meter af in vijf dagen. Een vrien delijke Landense politieagent keek even vreemd op toen hy het ve hikel aan zag ko men. Terwijl Bep po een beetje ver veeld toekeek, on derzocht de poli tieman het fiets- ledikant. Beppo's rode clownsneus was door de lange koude tocht nog een graadje van ger geworden. 0 Als u gaat wande len in de bossen by Bergen op Zoom hebt u kans daar de stier van boer Ooms uit Steenbergen tegen te komen. Op weg naar het slachthuis ging het beest er vandoor. En niemand, heeft hem sinds dien meer gezien. Nederland krijgt een Nationaal Mu seum van de Automobiel. In Driebergen zal het worden gebouwd. De ANWB staat er heel ziin verzameling oude auto's aan af. Het oudste beetje is een Dion Bouton uit 1898. 0 By Ho vigo in Noord-Italië, dat zwaar getroffen werd by de overstromings ramp, wordt een nieuw dorp gebouwd. Het zal „Oslo" heten oradat Noorwegen geld voor de pasklare huizen schonk, a Een weerbureau in Olymoïa (VS) heeft aangeboden voor mooi weer tc zorgen op de dag dat president Eisen hower geïnstalleerd wordt (20 Januari). On de hemel schoon te vegen vraagt het bureau 10 000 dollar plus nog 1000 dollar per dag. De commissie die de installatie voorbereidt, overweegt het aanbod. De Kamer van Koophandel in Wat- sonville (California) heeft andere weer- plannen. Het bestuur heeft besloten, dat Watsonville een witte Ktrst zal krijgen, of het wil sneeuwen of met. Een aantal machines dat normaal gebruikt wordt voor het bespuiten van sla met ijs kristallen. zal een decimeter dikke laag witte substantie over het stadspark leggen. Chirurgen in Chicago zijn er in ge slaagd met succes een vijftien maanden oude Siamese tweeling te schelden. De kinderen waren met hun hoofden ver groeid. De operatie duurde 11% uur. Bij zijn terugkeer in Moskou werd de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wyeiinsky verrast met de mede deling, dat bijna zijn hele ministerie is overgebracht naar de nieuwe wolken krabber op het Smolenskplein. Hij keek er wel van op, maar sprak niet zün veto uit. DEN HAAG. Het Nederlandse telexnet wordt geautomatiseerd. In 1953 komt een automatische telex- telegraalcentrale in Amsterdam ge reed. Daarna zal in Rotterdam en tenslotte in Den Haag een dergelijke centrale worden gebouwd. De Rot terdamse abonné's zullen voorshands via de automatische centrale Amster dam lopen. Daarna zullen de telex-abonné s in Amsterdam en Rotterdam, zelfs ai spoedig, rechtstreeks volautomatisch een nummer in Duitsland kunnen kiezen. Thans, en ook nog in de eer ste tijd na het in dienst stellen van de Amsterdamse centrale, moet dit nog via de telefoniste geschieden. Den Haag zal later aan. de beurt ko men. Wij lezen in het maandblad „Drankvriï Snelverkeer*' van Sep tember 1952: In de mededelingen van April 1952 no. 3135, van het Centraal Bureau voor de Statistiek, afd. Gerechtelijke Statistiek, dat in 1951 het aantal veroordelingen wegens misdrijven, strafbaar ge steld in de Wegenverkeerswet, 3958 bedroeg. Vooral het rijden „onder in vloed" leidde tot een aanzienlijk aantal onherroepelijke veroorde lingen. n.l. 3466. Alleen in het ressort 's-Éertogenboseh werden 1292 vonnissen geveld. Het aantal veroordelingen, be treft de volgende misdrijven: Ritden onder invloed van alcohol 3466; doorgereden na ongeval (art. 30. 1) 112; motorrijtuigen bestu ren nadat de bevoegdheid is ont nomen 38; dood door schuld bij gelegenheid van een motoronge val 25: zwaar lichamelijk letsel door schuld bij gelegenheid, van een motorongeval 81: joy riding (art, 37) 200; overige misdrijven Wegenverkeerswet 38. Totaal 3958. f ISTEREN heb ik niet geschre- \JT ven. Ik had namelijk kies- pijn en dat is in mijn vak over macht. Want eer. humoristische fijn-werker, die de pen voertter- wijl hij zacht kreunend de niet bij het schertsproces betrokken lin kerhand op de gezwollen koon drukt, levert een zó erbarmelijk- komische situatie op, dat alleen een titaan als Jan Steen er nog eetbare cake van zou# weten te bakken. Ik voor mij liet de pen de pen en sleepte mij naar de tandarts op loden schoenen want ik heb nog een extra reden om hem ie vrezen. Hij is namelijk een energieke, jonge man, een tandheelkundige vechtgeneraal, die het dentale compromis veracht. Een blik in mijn mond doet hem dadelijk het hoofd schudden. Hij begint met kracht van argumenten te betogen, hoe schoon het zou zijn als hy mijn erbarmelijk stelletje deed plaats maken- voor een van de ingenieuze bouwwerkjes, die hij dan in een romantisch gekleur de prijscourant aanwijst. Terwijl die tanden mij van zijn lugubere modeplaten sardonisch toegrtjnzen, gaat in rijn ogen de grote vervoe ring brandeit. die een idealistische architckt vertoont, als hij zijn ver loofde uit de vrije hand schildert hoe hij eens de hele, vermolmde binnenstad zal neerhalen om het oprechte paleis van glas en beton te doen verrijzen, dat eindelijk de eisen des tijd zal verstaan. .Laterlatermompel lk dan op de toon van Monumenten zorg, want ik behoor nu eenmaal tot de generatie die alles zo lang mogelijk wil rekken. „O, zoals u wilt," antwoordt hij, met tact. Zijn assistente, een aller liefst meisjedat de hoepel nag maar zéér onlangs heeft weggezet, staat mij op zulke momenten aan te kijken met de sprakeloze gêne die een kind bevangt, als het zijn stokoude tante-van-dertig op een jeugdige intentie betrapt. ,faat maar eens even kijken. Zo. Ja. Die moet er uit hè," klonk het deze keer. „Gelooft it?" vroeg ik, een beet je sip. Ik had nog gehoopt. „Absoluut Voor hij met het grijns-boek kon komen, sloot ik de ogen en opende de mond, als een bonbonnière. Tast toe. Er is genoeg. Geneer u niet. Maar eerst kwam de verdo ving mijn lip besluipen. Een stuk van mijn gezicht werd ray lang zaam maar zeker ontfutseld. Het hing er spoedig bij als een ge zwollen niemands-kwab, breek het maar af, werp het uit het raam, hij merkt het niet eens... Daar was de tang al. „Dit is éventjes vervelend De wartels namen treuzelig af scheid van mijn hielen. Lange reeksen onmisbare organen wer denbaldadig aan elkaar gebon den, uit mijn kaak getrokken, zo als goochelaars doen op het toneel, bij een domme men uit de zaal. Zo spoelt u nu maar eens Even later stond ik deplorabel op de stoep. In mijn mond lag een volk te zieltogen mijn lippen Itepen bros en koud voor mij uit. Hallo meneer/" Et stand een onbekende man voor my met een brede lach. Ook toevallig dat ïk u zie ik wilde u juist opbellen," riep hij, „U schrijft toch van die stukjes in de krant nietwaar? Nou. ik. heb iets meegemaaktman daar zul je van watertanden." Ik rilde. Zijn beeldspraak teas tactloos. Wee voelde ïk, hoe mijn mond zich vulde met de gevolgen van de operatie die ik net had ondergaan. Ik klemde mijn houten lippen opeen en hoorde hem ver volgen: „Mijn zoontje komt bij me en zegt: „pa, ik wil later minister van financiën werden." Zeg ik: Waar om jong?" En tg at denk je dat hij antwoordt?" Hij keek me afwachtend aan. „Ik moet hier weg zien te komen," dacht ik. Zwijgend schudde ik het hoofd. ,Mij zegt: nou pa, dan krijg tk al die centjes". Hoe is-t-ie. En weet je hoe oud de bengel hele maal is?" Als hij nu zei „vier en twintig" sou het een mop zijn. Maar hij zweeg en wilde van mij een reac tie, die met ja-schudden of neen- knikken onmogelijk kon worden afgehandeld. Ik besloot dus de leeftijdskwestie te negeren en om de pointe te lachen, maar hebt u dat wel eens bij de hand gehad, met een volle mond en opeen ge perste, dode lippenDat is iets om te probérenop een lange win teravond. De man keek ten minste van mijn demonstratie op. Hij vond *m beneden de maat en vroeg een beetje beledigd*- „Komt het er in?" Als ik neen-geschud had zou hy de reden hebben willen weten. Daarom knikte ik heftig van ja, greep zijn hand en yrlde weg •naar huis, naar bed, gordijnen toe, telefoon uit de muur, slapen, ver geten Pas «anmorgen schoot me die be lof te te binnen. Nou ja, het staat er in. KRONKEL DJAKARTA. Oud-minister Wi bisono, lid van de uitvoerende raad der Masjumi, heeft sprekend over de verhouding tussen Nederland en Indonesië de recente Nederlandse uitlating onderstreept, dat de liefde niet van één kant kan komen. Hij zei. dat hü voorstander Is van nau we betrekkingen met Nederland. In donesië heeft nog Nederlandse krachten en bedrijven nodig voor de opbouw. Wibisono meende, dat de onder handelingen met Nederland beter kunnen worden uitgesteld tot de binnenlandse toestand van Indone sië stabiel ia, omdat zij slechts kun nen slagen, als Indonesië vooral in tern sterk is. De besprekingen over de Unie moeten worden gescheiden van. die over Nieuw Guinea. Men moet niet overhaast eenzijdige op heffing van de Unie eisen. De eis tot terugroeping van de Nederlandse militaire missie dient niet vergezeld te worden van be dreigingen en ruwe manieren, die de gevoelens van de Nederlanders kunnen kwetsen, zei Wibisono ver der. De kwestie van de arrestatie van Go Gien Tsjwan en Sunito moet niet buiten proporties worden opge blazen. Anderzijds drong Wibisono er bil de Nederlanders op aan hun best te doen de psychologische en politieke toestand in Indonesië te begrijpen, indien zij een goede verstandhou ding met Indonesië wensen. Het In donesische volk, dat nog jong is en zijn vrijheid pas verkreeg, is in het algemeen nog overgevoelig. - fü- r

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3