Premier en Bey houden eikaars lot in handen Wie wind zaait... HET ROTTERDAMSCH PAROOL Ultimatum zou heden om vier uur aflopen Vorstin onthult monument Februaristaking 1941 België's leidende figuren voor verenigd Europa Schuur, die hofstee werd, wellicht niet gesloopt Vergane treiler „Alkmaar" volkomen zeewaardig ..De Dokwerker' door Koningin onthuld Scheidsrechter Van Vught geroyeerd ..De Dokwerker": symbool van verzetshouding Intellectuelen en landbouwers niet zo geestdriftig als bedrijfsleven Ambonees krijgt zes jaar voor moord MILDE EIS TEGEN VOORSTER BOER ..Zaak is echt op s'n plattelands behandeld'', voerde mr Bon ter verdediging aan Go en Soenito zijn vreemdelingen Controle in V.S. van zeelieden uitgesteld? Ameland zal eigen vliegtuig kopen Raad voor de Scheepvaart betwijfelt of in storm de kop op see moet worden gehouden WAT VOOR WEER? Ook morgen zacht- Aanhoudend zacht 12e Jaargang, no. 300 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 6P30D - Abonn.prijs: per week ƒ0:47 per kwartaal 6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Hét Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag 20 Dec. 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf ('Van onzfe correspondent) PARIJS. Over de inhoud van de nota, door de Franse re gering aan de hey gezonden, wordt grote zwijgzaamheid be tracht. Slechts over één, ding zijn de informaties exact: de door het ministerie van Buitenlandse Zaken opgestelde nota is gis teren verzonden, na in de.eerste plaats door de heer Schuman en daarna door de heer Pinay in een kleine ministerraad (waar onder andere de heren Queuille, Pleven en MartinaudDeplat aanwezig waren) té zijn goedgekeurd. Een "blad vanochtend, namelyk Combat, zegt echter de inhoud van de nota te kunnen meedelen. Vol gens Combat stelde de Franse re gering een ultimatum aan de bey, dat vanmiddag om vier uur zal aflopen. (Dit wordt door alle ande re bladen vanochtend ontkend, hoe wel in een officieel r&geritvgscom- munitjué er allereerst melding van is gemaakt, dat de nota een onmid dellijk antwoord van de bey eiste.) Voor die tijd zou de bey de twee decreten, betreffende de hervormin gen, die hij Vrijdag geweigerd heeft, moeten, hebben getekend. In de tweede plaats zou ér een regent- 'sc hapsraad gevormd worden, wan neer dit ultimatum, wordt afgewe-, zen. Dèzé raad zou zich in d'e plaats stellen van de bey en de decreten tekenen. In "de derde plaats weet Combat mee te delen, dat in geval van moeilijkheden vanavond een ministerraad onder voorzitterschap van president Vincent Auriol ge- houden zou worden, die zou beslis sen over de verdere te nemen maat regelen .- ten aanzien van de bey, zijn familie en zijn omgeving. Dit zijn de drie punten, Indien de inlichtingen van Com bat de waarheid zouden bevatten, wat niet onwaarschijnlijk is, bete- keüt dit, dat mén bet er in de mi nisterraad niet goed over eens is, wat er dient te gebeuren. Voor- en tegenstanders van een politiek van de harde hand zijn niet tot overeen stemming kunnen komen cn de op stelling. van .de nota aan. de bey heeft 'reeds, drie "Uitvoerige vergade- ringen van de ministerraad gekost. Het ziet er naar uit dat de be slissingen, voor zover zij genomen' zijn en voorzover ze genomen zui- .len worden niet eens in de eerste plaats op de situatie in Tunis be trekking hebben, maar vooral op dé binnenlandse politiek en dus een. direct verband houden'metde stem mingen over - de twee vertrouwens votums, die Maandag aanstaande in de Nationale Vergadering wor den. gehouden, 't Is nl. duidelijk, dat de katholieke MEP, die zich tegen over de heer Pinay heeft, gesteld inzake de kindertoeslag, eventueel wel bereid zal zijn de minister-pre sident op dit punt niet te laten val len, doch dat zij er weinig voor voelt deze regering te redden om haai- een dag later te laten vallen op de politiek van de MRP-mi- nïster Robert Schuman. Aanstaan de Dinsdag zal namelijk een debat over Tunis en JMfavokko in de Na tionale Vergadering plaatsvinden. Paradoxaal genoeg is de situatie dus zo, dat niet alleen de heer Pi nay het lot' van de bey van Tunis in handen houdt, rrtaar de bey even zeer het lot van de heer Pinay. Het is'namelijk, zo, dat als de bey zou weigeren aan dit ultimatum gevolg te geven, de-Gaullistische RPF op de mislukking van de Tunesische politiek der regering wel eens zou kunnen besluiten Maandagochtend tegen te stemmen in de Nationale Vergadering bij de vertrouwensvo tums. Dit staat thans nog geenszins vast, omdat de RPF onderling op- niéuw verdeeld schijnt te zijn en dus wordt aangenomen, dat onthou ding by deze stemmingen van de RPF niet uitgesloten is, In dat ge val zou een overwinning van de heer Pinay vrijwel vast staan. Be sluit de RPF echter tegen të stem men dan wordt het wederom een dubbeltje op zijn kant. Van de houding van de bey is dus bijzon der veel afhankelijk. De voetbalscheidsrechter A. van Vught zal niet meer als zodanig mo gen optreden. Enige maanden geleden wenste de heer Van Vught zijn 25- jarlg jubileum te vieren, niettegen staande hem dat door de K.N.V.B. was verboden, daar hij nog maar 23 jaar op de scheidsrechtcrslijst zou voorkomen. De heer Van Vught zette de recep tie toch door, om welke reden bij op de dag van de receptie door de K.N.V.B, werd geschorst. De scheids- rechterscommissie van de K.N.V.B-, die het geval onderzocht heeft, laakte ten zeerste de houding van de heer Van Vught daar hij geen gevolg had gegeven aan een opdracht, hem door de K.N.V.B. gegeven. Op grond hier van heeft de scheidsreehterscommis- sie de heer Van Vught van de scheids .rechterslijst afgevoerd, onder dank zegging voor de goede diensten aan 'de K.N.V:B. bewèzen. - -..Wl;r (Men kan een dergelyke kwestie als buitenstaander moeilijk beoor delen. Wij vinden echter een maat regel als deze, tegenover iemand die 23 jaar lang de toch al zo ondank bare functie van voetbalscheids rechter heeft bekleed en die daarvoor bedankt wordt! veel te ver gaan.' Sportredactie). (Van orue correspondent AMSTERDAM. „De Dokwerker", het meer dan vier meter hoge mo nument, ter herinnering aan de Februaristaking, waarin de verzetswil en de verzetshouding van de Amsterdamse bevolking in 1941 roemvol cul mineerden, prijkt thans aan de Noordzijde van het Jonas Daniel Meijer- plein. De stoere mannenfiguur kijkt in de richting van de Zuiderkerk. als ware hij de voorpost vol vertrouwen op zijn volgers wachtend der Jordanees en Eilanders, die twaalf jaar geleden, in de dagen die aan de staking voorafgingen, hun Joodse medeburgers te huip zijn gesneld, in Jiun strijd tegen de losgelaten WA. Koningin Juliana heeft het beeld Donderdagmiddag onthuld en ver volgens na een stralend Wilhel mus van de Politiekapel met prins Bernhartl, aan de voet van de sokkel een krans gelegd Velen als eerste de burgemeester na mens het stadsbestuur volgden dit voorbeeld. Tastbare stilte op het plein wis de passende omlijsting van deze ogenblikken, waarin dc gedachten der talrijke aanwezigen, onder de sombere, cgaai-grijze hemel, waar uit, troosteloos de natte sneeuw viel, verwijlden bij het sombere lof der slachtoffers van deze unieke verzetsdaad, maar stellig niet min der bij de tragiek, var. wat de bur gemeester ir. zijn toespraak noemde, de verdrukte mede-burger. De wee-- loze en ongewilde aanleiding tot dit onvergetelijke verzetsgebaar. Mr d'Ailly gewaagde van dc trots en de dankbaarheid over deze sta king. die in dit beeld zijn uitge drukt. In de schepping van 0" beeldhouwer Mari Andiiessen zag hij belichaamd de ontwakende kracht van de mens. die zich tot dusverre neg niet van zijn houding bewust was. De Koningin en. dc Prins dank zeggend voor hun aanwezigheid. „DE DOKWERKER"het ver- zetsmonumentf vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andnessen ter herinnering aan de Februari staking van 1042, is gistermiddag op het Jonas Daniël Meyerplein door koningin Juliana onthuld. Bij deze -plechtigheid waren prins Bernhard, burgemeester d'Ailly en vele andere autoriteiten aatt- wezig. Vaticaan teleurgesteld over breuk met Tito VATIKA ANSTAD De Osserva- tore Romano heeft de breuk van Joe goslavië met bet Vatïkaan betreu renswaardig genoemd. „Vertegenwoordigers van het di plomatieke corps geaccrediteerd bij het Vatikaan hebben de Paus reeds hun spijt en bezorgdheid betuigd over de Joegoslavische stap". „Deze zelfde gevoelens, vervolgt het blad, uit de gehele katholieke wereld en de katholieke getrouwen in Joegoslavië zijn een teken van de broederlijke liefde die de eenheid van hen in de kerk sterker maakt." (Van onze correspondent) BRUSSEL. Vakbondsleiders, oud-strijders en fabrikanten zijn in België het sterkst voorstander van 'n verenigd Europa; advocaten, landbouwers en professoren voelen, er *t miust vcor. Dit heeft'n enquête uitgemaakt, die door de Europese Beweging is gehouden om evenals in de andere Schuraan- landen de publieke opinie te peilen met betrekking tot een onmiddellijke unificatie van Europa. Globaal genomen "heeft ongeveer dc helft der onder vraagden geantwoord. ASSEN Wegens moord op zijn achttienjarige landgenoot J. Matu- lessy werd de 36-jarige Ambonees L. S. Vrijdag door de Asser arron dissementsrechtbank veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Veertien dagen geleden 'was acht jaar tegen hem geëist. Aanleiding tot. deze moord vormde de verhouding, die een veertienjarige dochter van de dader had met het slachtoffer en waardoor hij volgens S. gezondigd zou heb ben' tegen de Adat. Dit zat ver dachte zo hoog, dat hij besloot M. te straffen en hem 26 Juli j.l. dood schoot. PRINS BERNHARD heeft Vrij dagavond in het Métropole Thea ter in Den Haag de gala-premiè re bijgewoond van „De Geluids barrière". Deze voorstelling werd eveneens bijgewoond door de hoofdrolvertolkster Ann Todd en dc regisseur en producent Mr David Lean, die men op onze foto achter 'de prins ziet zitten. Geheel rechts dc chef-staf van de luchtmacht, U. generaal I. A. Aler. gaf aan de (Van onze correspondent) ARNHEM. Het ziet er naar uit, dat 6e 31-jarige landbouwer G. J. Z. uit NU veen (gemeente Voorst) de boerderij, die hij met de vergun ning voor een landbouwschuur vo rig jaar bouwde, niet behoeft af te breken. In hoger beroep stond hij Vrijdag terecht voor hot gerechtshof en de procureur-generaal, mr Hoekstra, was van oordeel, dat afbreken eco nomisch niet verantwoord zou zijn. Een hoge boete, vijfhonderd gul den (of twintig dagen) zou volgens hem verdachte voldoende duidelijk maken, dat wat hij heeft gedaan niet door de beugel kan. De anne- mer H. de W. uit Ernst, hoorde de zelfde straf tegen zich eisen. De economische politierechter in Zul len had behalve f 40 boete de land bouwer de verplichting opgelegd, binnen een maand de boerderij af te breken. De aannemer veroor deelde hij lot f 600 boete. De aannemer erkende te hebben „gcfoudeerd". Hij liep met het bou wen aan alle kanten vast en had tenslotte maar opdracht gegeven, de boerderij te voltooien. Kaarsrecht stond déze verdachte op zijn pan toffels naast de landbouwer die zich nerveus aan de balie vastklampte en moeilijk anlwuorc president mr Rinkel. De president: „Gaat u toch recht staan. TJ staat er bij of u denkt, wat wil die rechter toch van me, maar die rechter is toch heus belangrijk". Het vermaan dééd da landbouwer opveren. Wat minder hortend en stotend gaf hij nu antwoord. Hij had al tien jaar verkering, wilde trouwen en een boerderij bouwen. Hij had wel een rijksgoedkeuring voor een landbouwschuur met koe- sta] .maar een boerderij leek hem een goed. onbereikbaar achter een borstwering van. goedkeuringen en vergunningen. Dc schuur werd ten slotte een zeer bewoonbaar bouw sel. Een gemeente-opzichter vond, toen hij de schuur zou inspecteren een volledige boerderij, die volgens het kadaster niet bestond. „Wat zou er zijn gebeurd, als hij vergunning had gevraagd?" vroeg de president. „In de vrije sector had hij kunnen bouwen." „Verdachte heeft dé zaak echt op z'n plattelands behandeld," zei de verdediger, mr Bon, „hij heeft ge dacht, ik begin met een' schuur, ga trouwen, en laat een woning bou wen, Hij heeft geen vergunning ge vraagd, omdat hij meende, dat die hem zou worden geweigerd. Economisch nadeel voor de ge meenschap is er niet," zei dc raads man. „Afbreken zal men aanvoelen als vemietging van kostbaar goed." Uitspraak op 31 December. I Men heeft. vomF ?ie' metho de om een stemming- in 'bepaalde gemeenten te houden minder ge schikt geacht en er zich toe bepaald de opinie te leren kennen van re presentatieve categorieën van het maatschappelijk leven. Ruim 6600 brieven werden aan leidende figu ren uit die categorieën verzonden Daarin werd gevraagd het verzoek te steunen om onmiddellijk een grondwetgevende Europese verga dering bijeen te roepen. Het aantal voorstanders bleek verrassend grooot en liep van 30 tot 25 procent per groep van onder vraagden. Bij hen, die geen ant woord inzonden, moeten uiteraard ook de onverschilligen, dé vergeet- achtigen en de weifelachtigen, die zich nog niet willen binden worden gerekend. Bij de burgemeesters, die allen werden ondervraagd, bleek onder dc socialistische functiona rissen het aantal voorstanders het grootst (62 Dan volgen de libe ralen (58 ci), de katholieken (30 terwijl de partijlozen de rij sluiten (27 Bij 1230 ondervraagde vakbonds- functionarissen gingen de katho lieken voorop (90 gevolgd door de liberalen (77 en oe social i?- ten (63 In economische ki'ingen Overstromingen in West- Europa eisen vier mensenlevens LONDEN. Uit vele delen van West-Europa zijn Vrijdag overstro mingen gemeld, veroorzaakt door het stijgen dér rivieren tengevolge van regenval en het smelten van de sneeuwop de berghellingen, in Naves (Midden-Frankrijk) werd een oude vrouw gedood, doordat haar woning onder de druk van het water bezweek. Een autobestuurder kwam om het leven, toen zijn auto in de Loire reed. Een boerin ver dronk. toen zij poogde met een roei boot de snelstromende Sarthe over te steken. In Zuid-Italië staan lan derijen blank, evenals gebieden ten Noorden van Napels. In de omge ving van Napels verdronk een vrouw toen. men haar wilde wegha len uit haar overstroomde huis. Ook België heeft tast van hoog wa ter. fn Aiseau bij Charleroi werden; ongeveer 100 woningen afgesneden door het buiten, haar oevers treden l een zijrivier van de Sambre, Ook het peil van de Mcuse bij Luik stijgt. •vond men onder - fabrikanten.: 70 9c, onder de assuradeuren' 64 90, onder de bankiers 57 onder de handelaren 51 en onder de land bouwers slechts 26 voorstanders. Opmerkelijk was. dat van do 60 B ondervraagde universiteitsprofesso ren 38 Sc en van de 200 advocaten slechts 25 een positief antwoord inzonden. Tijdens een gisteravond gehou den persconferentie noemden enige bestuursleden van de Europese Be weging de uitslag veel gunstiger dan zij zelf hadden verwacht Advocaat-goneraal DEN HAAG. Zoals men weet hebben de beide Indonesiërs. Go en Soenito, die onlangs te Amsterdam zijn gearresteerd, een verzoek aan de Hoge Raadgedaan om te verklaren, dat zij niet als vreemdelingen kunnen worden be schouwd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad. prof. Langemeijer, heeft thans een schriftelijke conclusie bij het college ingediend. Hii is daarin tot de slotsom gekomen, dat het ver zoek behoort te worden afgewezen. Zijns inziens kunnen de verSoekcrs naar ons geldend recht niet anders worden beschouwd dan als vreem delingen. vervolgde de heer d'Ailly: „Dit beeld. Majesteit, is niet bet beeid van een man. doch symboliseert de ziel van een volk. het Nederlandse volk, dat dc eeuwen van be wind van ons Oranjehuis, deze be ginselen door zijn vorsten heeft zien uitdragen". 1 Behalve nabestaanden van de in het monument geëerde verzetshel den waren bij de onthulling tal rijke autoriteiten uit alle sectoren van het openbare leven aanwezig. Om drie uur vertrok de Konin gin met haar gevolg naar de ambts woning van de burgemeester, waar in gezelschap van het collége en een groot aantal raadsleden, bene vens de beeldhouwer Mari Andries sen de thee is gebruikt. Honder den Amsterdammers defileerden tot slot langs het beeld, waar sinds één uur de wacht was betrokken door leden van de Bond van oud-BS-ers. {Van onze Scandinavische correspon dent) KOPENHAGEN. De Zweedse ambassade in Washington heeft.het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken in Stockholm een vertrouwe lijke mededeling doen toekomen, dat de Amerikaanse immigratiebepalin gen welke een bijzonder Scherpe con trole van buitenlandse zeelieden In houden, een maatregel die onder de zeelieden van geheel Europa grote beroering heeft gewekt eerst over een jaar van kracht zullen worden, namelijk bij de jaarwisseling- van 1953—1954. Dit zou derhalve betekenen, dat de MeCarran-wet, die op 24 December a.s. in werking zou treden, is uitge steld. De Zweedse ambassade deelt me de. dat zij dit belangrijke nieuws van officiële Amerikaanse zijde heeft vernomen en dat- het Amerikaanse ■oynisterie van ..Buitenlandse.Zaken, het uitstel van het vatr Kracht!-wor den der wet vandaag officieel békend zal maken. LEEUWARDEN. Binnen afzien bare tijd ig het vrijwel uitgesloten dat het vervoer van patiënten van Ameland naar het vasteland stag neert, warit Ameland krijgt niet al leen een vliegveld, maai' ook een vliegtuig. De raad heeft tot aan koop van een Piper Cub besloten en men verwacht dat de kosten van de ze aanschaffing een bedrag van om streeks f 35.000 zullen bedragen. Noodtoestand Nederlandse emigranten in Brazilië? DEN HAAG. Het Eerste Kamer lid Rip (AR) heeft de minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd of het juist is, dat er een noodtoe stand heerst onder Nederlandse emi granten, zoal9.de N.R.C. Dinsdag j.l. vermeldde. Hij vraagt of uit een en ander moet worden afgeleid, dat de indertijd door de minister aange stelde commissaris in zijn opdracht niet is geslaagd, en of de minister nog maatregelen denkt te nemen ten einde de toestand in dc kolonie Ri- beiras te verbeteren. AMSTERDAM. Het is by het onderzoek niet duidelijk geworden, op welke wijze de motor treil er „Alkmaar" op 15 Jannarï 1952 tijdens een hevige storm in de Noordzee is vergaan, waarbij de veertien opvarenden om het leven zijn gekomen. Aan dit oordeel voegt de Raad voor de Scheepvaart toe, dat de „Alkmaar" volkomen zeewaardig Kort vóór de ramp heeft schipper Koeman nog radio-telefonisch mee gedeeld. dat de toestand zeer moei lijk was en dat hij volle kracht moest varen om de kop op zee te houden. Hierbij zal zeker de Maier- DE BILT. Het KNMI deelt medeaan het front van een diepe depressie bij IJsland ontstond gis teren een kleine depressiekern, die oyer Engeland «aar de Noordzee koerste. Vanmorgen werd deze ten Noorden van de Waddeneilanden aangetroffen. De storing veroorzaak te sneeuw en regen en werd ge volgd door belangrijk, zachtere lucht, die vannacht met westelijke winden ons land binnenstroomde en overal aan dé vorst een einde maakte. Vit-het Westen zijn nieu we massa's zachte lucht in aan tocht, zodat tijdens het weekeinde geen vorst verwacht 'behoeft te wordeii. In de zachte lucht nade ren ook enkele storingen, die tijde lijk regen zullen veroorzaken. Weersverwachting, geldig van Zaterdag avond tot Zondag avond: Veranderlijke be wolking met nu. en dan opklaringen maar ook tijdelijk enige re gen. Matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Aan houdend zacht weer. 21 Dec. Zon op 8 u. 45 ni. onder. 16 u. 31 min. Maan op 11 u. 38 m. on der 22 u. 19 m 22 Dec. Zon op 3 u. 46 m, onder 16 u. 31 mini Maan op 11 u. 52 ra. on der 23 u. 45 m. BET WEER VAN VANMORGEN I OOR Max.temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren !n 24 u Oslo Sneeuw Z.O.3 - 3 C 3 mm Stockholm Zw, bew. Windstil -4 0 Kopen hagen Geh. bew. O, 8 0 Londen Licht bew- W. 5 6 4 Amsterdam Zw. bew. WV6 4 4 Brussel Regen W.3 13 Parijs Zw. bew. W.6 8 8 Bordeaux Geh. bew. W.3 10 6 Nice Onbcw. W.N.W.3 4 0 Warschau Nevel ZAV. 1 -2 Berlijn Nevel O.Z.0.1 - -4. 0 Fran lefert Regen ZAV. 7 3 2 Münehen Regen W.Z.W.4 1 2 Ztiricb Geh, bew. Z.W. 2 5 Wenen Mist N. 1 -S 0 steven van dit schip, die eeri heel ander beloop heeft onder water dan dc steven van andere treilers en gemakkelijker van de zeeën af glijdt. van invloed zijn geweest. Het is de Raad opgevallen, dat blijkbaar bij alle treilerschippers de opvatting heerst, dat een zware storm alleen het hoofd kan worden geboden door de kop recht op zee te houden. Hoe zwaarder weer men ondervindt, hoe sneller de machine 2aI moeten draaien otn stuur in het schip te houden en te verhinderen, dat kop afvalt. Bij een Ma iersteven, met.zijn ander beloop onder water, zal "de machine nog sneller moeten draaien dan op schepen met eer» rechte steven. De Raad betwijfelt of deze wijze' van afrijden van een storm wel juist is. Het verdient wellicht aan beveling om het schip zijn eigen po sitie Ic doen vinden.Indien hel schip de ruimte heeft, zal het veel gunstiger komen té liggen, wanneer de machine wordt gestopt en het schip zijn beste positie zoekt Zee-, schepen rijden zo meermalen een storm af: De Raad gééft dé treiler schippers in overweging deze mo gelij kheid te overdenken. DE beschuldigingen aan bet adres van de na-oorlogse Nederland se regeringen, dat zij verant woordelijk zijn voor het verlies van Indonesië, zijn nog altijd niet geheel van de luclii. Onlangs stonden op de voorpagina van Dc Telegraaf enige grote koppen, waaruit moest blijken, hoe treffend de heer Weiter het in de Kamer weer had gezegd. De inhoud van het verslag klopie niet helemaal met deze koppen: maar zoiets neemt De Telegraaf niet al te nauw, en bet zal in dit geval de heer Weiter ook wel geen aanleiding hebben gegeven tot protesten. Want zo deze snorkende zinnen al niet uit zijn mond waren gekomen, ze waren hem stellig uit het hart gegrepen. Nu vinden wij, voor wat de gang van zaken in Indonesië betreft» „schuld" een niet erg gelukkig woord; maar zover die aanwezig is. komt die on zes inziens voornamelijk voor reke ning van die regeringen en die mach ten van het verleden, die systematisch het opkomend nationalisme hebben, vereenzelvigd met communisme en het met alle middelen, waarover zij be schikten, hebben onderdrukt. De heer Welter is nu een ietwat luidruchtig opposant, maar hij was dat vóór de oorlog niet: beware! Wat al hoge functies heeft hij gehad: voorzitter van de Indische Ondernemingsraad, vice-voorzitter van de Raad van hodië, minister. Zo is.liij' in sterke mate mede verantwoordelijk voor het verhinderen van de evolutie en het bereiden van dc bodem voor de revolutie. De kortzichtigheid, door dc Neder landers vóór de oorlog aan de dag gelegd in de Indische archipel, vindt een merkwaardige parallel in wat de Fransen thans, in een veel roeri ger en gevaarlijker tijd, in Tunis doen en niet doen. In wezen komt het bier op neer; dat de Fransen volstrekt geen bezwaar hebben, Tunestërs som mige baantjes te geven, maar er ang stig en naijverig op bedacht zijn, de feitelijke macht zelf in handen te houden. Zij willen zich van de Tune- siërs bedienen: en daar'zijn de laat st en volstrekt niet op gesteld. Zo krijgt het nationalisme gewelddadige trekken en hebben de Fransen gele genheid de communisten de schuld te geven. OVERIGENS is het de vraag of de ïransen jiiet nog liever heb- ben te dijen firét 'communisten, dan met meécommuhistische Tunesi sche leiders. De eersten kunnen zij arresteren en straffen en uitwijzen» zonder dat er veel berrie over ont staat. Anders is bet gelegen met de adviseurs van dc hey, geen commu nisten, maar tamelij'fc doelbewuste na*" tionalisten. Het zijn vooral deze men sen, die hen dwarsbomen, die hun voorstellen voor zogenaamd zelfbe stuur afwijzen en het buitenland, Amerika in de eerste plaats, op dc hoogte houden van de stand der dingen. Typerend voor de koloniale menta liteit van de Fransen zijn de eigen terreurgroepen, opgericht om wraak te nemen en andere duistere dingen, te doen. Er is alle reden om aan te nemen, dat zofn terreurgroep de moord op de vakbondsleider Ferhad Hacbed op haar geweten heeft. Deze moord is ge volgd door arrestatie op grote schaal vanandere vakbondsbestuurders en tal van figuren, die niet tot de extremisten konden worden gerekend. Het ging er ook niet om de moorde naars te vinden; her ging er om, de na de inoord overal uitbrekende sta kingen te onderdrukken. Fcrliad Hacbed was een gematigd man. Het vakverbond, aan het hoofd waarvan hij stond; is veel tuinder communistisch dan het Franse. Het is waar, dat deze organisatie met haar 400.000 leden, de klemtoon ster ker legt op beëindiging van het kolo niale bewind dan op hoger loon en korter werktijdmaar zij strijdt niet met onwettige middelen en huldigt geen onwezenlijke ideeën. Dit ver bond is uniek in de Arabische lan den, en als er één organisatie zou kunnen helpen bij de opvoeding tot democratie, dan ware het wei deze. DOCH de Fransen haten haar; en ze haatten Ferhad Hached, die met zijn internationale con tacten allerlei mensen overal in de wereld inlichtte over en interesseerde voor de Tunesische zaak. Het was zijii werk. dat tn hei Internationaal. Ver bond yau Vrije Vakverenigingen over Tunis werd gesproken; lui zorgde voor de publiciteit, die aan de behan deling va» de Tunesische kwestie voor de V.N. zoveel reliëf heeft gegeven. Als het dé Fransen werkelijk te doen was oui opvoeding en staatkundige ontwikkeling van het Tunesische volk, hadden zij in hem en de zijnen hel pers van onschatbare waarde kunnen vinden. Maar~ze haatten hem en lie ten toe. dat hij werd vermoord. De daders zullen wel nooit worden gevonden. Maar het bloed van zulke martelaren is het zaad van de revolutie. Ziel men, wat gaande is in de wereld, en slaat men dan de Frunseo ghdc in Noord-Afrika en Tunis in het bijzón der,, dan vraagt men zich af of voor hen niet geldt het klassieke spreek woord, dat de goden met blindheid slaan degenen, die zij willen verderven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1