HET EOTTERDAMSCH PAROOL Ontvluchte SS-ers bij Kleef gepakt en weer vrijgelaten Verkiezing van Miss France in sfeer van bevroren pepsodent Verzoek om uitlevering schept moeilijke politieke problemen Onderwijzers waarschuwen voor krachten der reactie Ierse premier De Valera in zijn land terug yiuchtelingen betaalden de boeten met Duits geld Droeve nasleep van proef met vrijheid in Portugal DE ZEVEN ONTSNAPTEN V Oost-Duits ministerie van voorlichting opgeheven Bidault krijgt geen steun bij socialisten Formeel uitlevering van Adonis gevraagd N. O. V wenst een rechtvaardige en een democratische samenleving Grote waardering voor het werk van de Utrechtse chirurgen Amtsrichter Dykmann - was politiek .,goed" - weigert beslist iedere inlichting Ollenliauer houdt voet bij stuk Arbeiders bedwelmd door benzinedamp Slot van het „feest": vermoeide meisjes in goedkope wintermantels „Oslofjord" neemt geen Amerikaanse inspecteur mee Salazar brengt politieke tegenstanders voor bijzonder gerech tshof Leidende communist in West-Duitsland gearresteerd Enige regen of sneeuw 12e Jaargang, no. 306 Red. en Adm, Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abönn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal-,6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 30 December 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamscbe Bank te Rotterdam Directeur.- B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. vao der Schaaf Kil!!!'!:! BIl'lll lilllH!H I! I !li till !;!ll!l liliilSlI! üilll II) ltnillü|iBl;U!lBllllK)!l li!13!ii llil it' Eisler in ongenade 'BERLIJN. Het Oost-Duitse ka binet heeft Maandag officieel bekend gemaakt, dat het ministerie van voorlichting, dat onder leiding stond van Gerhard Eisler, ontbonden is. In de bekendmaking tverd de naam Eis ler niet genoemd, maar het scheen een aankondiging van Eisler's ver wijdering uit de regering van de Oost-Duitse sow jet-regering en zijn mogelijke arrestatie en berechting. Iinquenten vrij gelaten op grond van .art, 16 van' de West-Duitse grondwet, die politieke vluchtelin gen asylrecht garandeert. De juist- w hetd van dit vonnis wordt betwij- Het is bekend, dat Eisler reeds felct, temeer waar hier de vraag DEN HAAG. Het bericht, dat ons Maandagnainiddag be reikte, van het overschrijden der Duitse grens bij Berg en Dal door de zeven uit de Bredase gevangenis ontvluchte politieke delinquenten, werd in de afgelopen nacht bevestigd door do mededeling van hun arrestatie in Kleef. Doch op deze arresta tie volgde vrijwel onmiddellijk hun vrijlating door de rechter in Kleef, alspolitieke vluchtelingen. Deze rechter heeft de zeven de- de NederlandsDuitse verboudin- enige tijd geleden in ongenade geval len is bü hooggeplaatste Duitse com munisten. Welingelichte kringen zei den, dat hij al weken lang gevolgd werd door twee leden van de M. V. D., de geheime Sowjet-politie. In de officiële bekendmaking werd gezegd, dat het bureau van de voor lichting zijn taak had vervuld en dat deze thans zal worden overgenomen door de persdienst van de premier. PARIJS. De Franse socialisten hebben Bidault, die door president -Auriol werd aangezocht een regering tevormen. Maandag medegedeeld, dat zij zijn program onaanvaardbaar vinden. Maandagavond deelde Bidault me de, dat hij, indien hij er in zou sla gen een kabinet te vormen, de afge vaardigden zal verzoeken vergaande nieuwe bevoegdheden voor de rege ring goed tc keuren. Deze nieuwe be voegdheden zouden voornamelijk het gebied van de economie betreffen. Over- het Europese legerverdrag zeide Bidault dat het „uit de ijskast" gehaald moét worden. Hij achtte het toevoegen van nieuwe bepalingen aan het verdrag denkbaar. DEN HAAG.', v- Eerst thans is door"' de Amerikaanse ambassade Jorraeel de uitlevering gevraagd van de Amerikaan Adonis, onder overlegging van de authentieke documenten, waarin omkoping ten laste wordt gelegd. Op verzoek van de Amerikaanse regering is Adonis geruime tijd geleden ge arresteerd. Washington kondigde toen het verzoek om uitlevering aan. rijst of de Duitse justitie in dezen kan handelen zonder ruggespraak met de Engelse bezettingsautoritei ten. In de afgelopen nacht vernam het ANP van de politie te Kleef, dat de zeven ontsnapte gevangenen Zaterdagnacht in Kranenburg (even over de Duitse grens, tussen Nij megen en Kleef) door de Duitse douane waren gearresteerd en ver volgens voor een functionaris van de Duitse politie naar Kleef ge leid. De reportage-afdeling van de NCRV. die Maandagavond .in haar radiokrant melding maakte van de arrestatie, deelde het ANP mee, na der uit officiële Nederlandse bron in Bonn te hebben vernomen, dat de vluchtelingen door de justitiële autoriteiten te Kleef zijn vrijgela ten, na betaling van een boéte wegens illegale grensoverschrijding. Het feit, "dat de zeven ontsnapten hun toevlucht in Duitsland hebben gezocht, zal waarschijnlijk zowel de Nederlandse als de Duitse regering voor een aantal moeilijke proble men stellen. De Nederlandse rege ring zal moeten uitmaken of zij de Duitse wil vragen de voortvluch- tigen op te sporen en uit te leve ren, de Duitse zou door een der gelijk verzoek in een hele reeks politieke en juridische perikelen verzeild raken, seint onze corres pondent in Bonn. -De eigenlijke vragen blijven yan politieke aard: willen de Duitse autoriteiten bescherming verlenen aan Nederlandse oorlogsmisdadi gers? Acht de Nederlandse redering het gewenst de* Duitse regering .in een positie te brengen, waarin zij op die vraag eventueel met „ja" zou moeten antwoorden? In een tijd waarin het om zulke grote belangen als de vormgeving vanEuropa's toekomst gaat, kan dit probleem dat door de sentimenten waarmee het geladen is in betekenis uit groeit over de hoofden heen van: de zeven betrokkenen een hoogstonaangename hypotheek op gen blijken. De Bondsrepubliek zou een voor treffelijke indruk op de Nederland se publieke opinie maken door een prompte uitlevering. Maar het is de vraag, of de Bondsregering de moed en de middelen heeft dit te doen. Opvallend is, dat tot dusver de grote Duitse bladen met geen woord van de kwestie reppen. Alleen de Bonner Rundschau" brengt het be- Yichf van de ontvluchting, maar over de gebeurtenissen aan Duitse zijde van de grens ook weer geen woord. De Bredase strafgevangenis heeft sinds Maandagavond zes uur een speciale bewaking. Mannen van de rijkspolitie met karabijn patrouil leven buiten het gebouw en op de. binnenplaats. Om de gevangenis branden nu dag en nacht de lam pen. Deze voorzorgsmaatregelen heeft men op last van Den Haag moeten nemen. Fietser, die onverwacht overstak, .doodgereden MAASTRICHT. Een arbeider van de.En'ci, de 57-jarige F. H. V. fietste Maandagmiddag tussen een groep collega's. Daardoor merkte hij. toen hij onverwacht, linksaf sloeg, de vrachtauto vatv.de Enci niet op, welke in dezelfde richting reed. Hij .werd-tegen de grond gesmakt en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis St AnnadaT overge bracht waar hij kort na aankomst overleed. TRIJNTJE S.OMKBS,die Maan dagmorgén,, is gebarenis Vrks SOOG-sté inwoonster, Oma en opa Ramkes ■bekijken trots 'hun klein dochter, die zich uiteraard volko- 7 .n onbewust is ran de vreugde, Uiclke zij op het jjoormnlige Zni- derzce-elland'heeft verwekt.. DEN HAAG. In zijn openingsrede op de algemene vergadering van de Ned. Onderwijzers Vereniging in het Kurhaus heeft de heer Jac. Lootsma gewaarschuwd tegen de reactie, welke de kop weer opsteekt. De N.O.V. dient dit gevaar te onderkennen en te bestrijden. Wjj wensen, to zei hy, een rechtvaardige democratische samenleving met een onderwus- stelseï, dat daaraan beantwoordt. Tenslotte sprak de heer Lootsma de hoop uit, dat bekwame onder wijskrachten, die in hun jonge ja ren niet allerlei bij-akten hadden gehaald in de toekomst toch het welfde salaris zouden krijgen als zij die dit wel hadden gedaan, te meer daar deze bij-akten vaak volkomen overbodig voor bet prac tise be onderwijs zijn De vergadering hechtte haar goed- keuiing aan een fusie tussen de N.O.V. en de Bond var) Onderwijze ressen bij het Voorbereidend Onder- MimSTER DE VALERA is iener thuis. Maandenlang is Fiij door prof. dr H. J. M, Weve behan deld in het Utrechtse Ooglijders- gasthuis. Maandag vertrok hij ein- delyk per vliegtuig paar zijn land, uitgeleide gedaan door mrs Jose phine McNeill, de Ierse gezante in ons land. Woorden van lof richtte spreker aan het adres van de afgetreden minister van Onderwijs prof. dr F. J. Th. Rutten, die hij een op vele punten deskundig minister noemde en een man van een brede visie. Hij hoopte dat minister Cals de voetsporen van zijn voorganger zou drukken en dat men vrucht baar met hem zou mogen samen werken. Met blijdschap memoreerde hij boe de apenbare school in Neder land groeit en bloeit, ondanks ver zet in sommige kringen. Als be langrijke aangelegenheden waar mee het hoofdbestuur zich in het komende jaar bezig zal houden noemde hij o.a. de gemeent.ee las- sificatie. de herziening van de Pensioenwet en de stichting van een huis voor gepensionneerden te Oosterbeek, De N.O.V. telt thans meer dan 15000 leden en heeft een groei van 1000 leden per jaar. AMSTERDAM. Na een verblijf van meer. dan vier maanden in het Ooglïjdersgasfhuls te Utrecht is Maandagmiddag de Ierse minister-presi- deut De Valera van. Schiphol naar zijn land teruggekeerd. H(j verklaarde huiswaarts te keren met een gevoel van grote dankbaarheid voor de me dische behandeling,' welke hij In Utrecht ontvangen heeft. Hij werd be handeld door prof, dr H. J. M, Weve, Vóór zyn vertrek heeft hü door een verklaring het waas van geheimzinnigheid opgeheven, dat over zijn oog- aandoening gehangen heeft. handeling in het Ooglij dersgasthuis is, dat het netvlies nu geheel op nieuw is vastgemaakt en miin ge zichtsvermogen thans weer is, zo als het was vóór de aandoening zich voordeed- Tengevolge van het lange verblijf in het ziekenhuis zal het nog enige tijd duren eer ik al mijn officiële plichten weer zal kunnen vervullen." „Reeds een aanfal jaren," aldus de verklaring van Mc Ierse minis ter-president, „was mijn gezichts vermogen verre van voldoende en in Augustus j.l. werd een nieuwe toestand geconstateerd. Het net vlies was gedeeltelijk los geraaki on algehele blindheid dreigde. Dit was de reden, dat ik naar Utrecht kwam. Het re.sult^aV vaq _ge be- KLEEF. De Amtsrichter Dyk- jn'anji een soort kantonrechter die de zeven ontsnapte politieke délinquenten Zaterdagochtend elk tot een boete van tien Mark heeft veroordeeld, weigerde ons van ochtend iedere inlichting over deze zaak. De Kleefse autoriteit toonde bijzonder weinig: welwil lendheid in deze affaire, die voor het rechtsgevoel van elke Neder lander toch bijzonder belangrijk js. Het is misschien goed hierbij te vermelden dat na uitgebreide in lichtingen is vast komen te staan, det op hetpersoonlijke politieke verleden van Amtsrichter Dyk mann niets is aan te merken. Van andere, betrouwbare zijde, vernemen >vit echter, dat het ge wone „straf tarief" voor illegale overschrijding van de Nederlands- Duitse grens, vijf dagen hechte nis is. De zeven oorlogsmisdadi gers hebben de boete contant be taald. Hieruit blijkt dus, dat ook voorziening met Duits geld tot de uitgebreide voorbereiding van de ontsnapping heeft behoord. Na betaling van de boete heb ben de zeven nog een adres bij liet Amtsgericht moeten achterlaten, waar zij „eventueel in Duitsland te bereiken zouden zijn". Ook dit wisten zij allen gemakkelijk op te geven. Ais de opgegeven adressen niet vals zijn, zitten Bikker en De Jonge nu in Neurenberg, Polak en Borgers in Léer (Oost-Friesland), Faber in Rhondorf, Touseul in Munster en Van der Neut in Bre- mervorde. De plaatselijke editie van de „Rheinische Post", een provinciaal Duits dagblad, dat in deze con treien verschijnt, wijdt in haar nummer van hedenochtend een klein, bijzonder voorzichtig gesteld stukje aan deze zaak. Kennelijk heeft de redactie met goed gewe ten hoe zij er mee aan moest. De behandeling voor het Amtsgericht heeft zij zelfs geheel achterwege gelaten. Conclusies trekt zij in het geheel niet. Toen de heer De Valera Maan dagavond op het vliegveld in Du blin aankwam, was de president van Jerland O'KeUy. de eerste, die hem welkom heette. Ter begroe ting waren de meeste leden van ziin regering aanwezig, alsmede de Nederlandse gezant jbr Snouck Hurgronje. Te Manchester, waar het vlieg tuig van de Ierse premier een tussenlanding maakte, gaf De Va lera tegenover de pers uitdruk king aar. zijn grote waardering voor het werk van de Nederlandse chirurgen, die de operaties aan zijn ogen verricht hebben. De Va lera zeide. Nederland weer te wil len bezoeken, indien bij beter zou zijn. om meer van het land te zien. BONN. In zijn Maandag uit gesproken Oudejaarsrede houdt Ollenhauer, de nieuwe leider van de sociaal-democratische oppositie in West-Duitsland voet hij stuk tegen Adenauer. Uit de verschil lende verlangens, die Ollenhauer tot uiting bracht, blijkt duidelijk, dat het onderhoud tussen beide staatslieden geen aanwijsbaar re sultaat heeft opgeleverd. De so ciaal-democraten houden aan hun eisen vast. De voornaamste daarvan is die van het uitschrijven van vervroeg de verkiezingen. De sociaal-demo craten blijven hameren op de ge dachte, dat alleen een nieuwe Bondsdag zich over de Conventie van Bonn en het EDG-verdrag kan uitspreken. Overigens wil Ollenhauer de nieuwe Bondsdag niet laten oor delen over de verdragen in hun huidige vorm, doch over belangrijk gewijzigde verdragen. Vandaar dat hij, los van het tijdstip der verkie zingen, opnieuw krachtig aandringt op nieuwe onderhandelingen met de vrije wereld. Zoals de verdra gen er thans uitzien, zijn ze z.i. onaanvaardbaar. (Van onze correspondent) HELMOND, Maandagmorgen raakte te Gemert. in de werkplaats van het aannemersbedrijf G. Hen driks en Zoon een bak met ben zine in brand. De 44-jarige chauf feur Van den Berg en de 43-jarige electriciën Munsters konden, door de enorme rookontwikkeling, niet tijdig de werkplaats verlaten. Toe snellende buren slaagden er in de mannen naar buiten te brengen. M. moest in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis worden vervoerd, v, d, B. kon, na genees kundige behandeling, ter verdere verpleging naar buis worden ver voerd. KOPENHAGEN. De in Scan dinavische zeemanskringen heersen de ernstige ontstemming over de toepassing van de McCarran wet op zeelieden, kwam gisteren tot uiting in dè verklaring van de voor zitter van de Noorse Zeelieden- bond, Ingvald Haugen, waarin hij zeide: „Wij wensen er niet mee ac'coord te .gaan, dat Amerikaanse politiebeambten bij het verlaten van Noorse 'havens aan boord van Noorse schepen gaan, om de be manning té verhoren". Een gevolg: hiervan is, dat het in Nederland gebouwde schip van de Noorwegen-Amerika Lijn, de „Oslofjord", dat als eerste Noorse passagiersschip na het van kracht worden., der~McCarran-wet. op 7 Ja nuari uit Oslo. vertrekt, geen Ame- rikaanse beambten aan boord 2a! hebben. (Van onze reisredacteur) CHAMONIX. '-r Ik heb „Miss France" zien kiezen. Voor de in gang van het Hotel-Casino van Chamonix, dat een vergeefse po ging deed indrukwekkend en mon dain te lijken, ontving mij een ma gere en nerveuze meneer, die me, tussen twee tics van zijn bovenlip in vertelde, dat hij secretaris was van het „Comité Miss France". „Wie hebben dat comité geko zen?" vroeg ik. „Maar wij zelf natuurlijk," ant woordde hij met grote verwonder de ogen, „Wij zijn ook de jury. Wij komen uit verschillende, eh, intel lectuele milieux; Ik b.v„" ging hij voort met. een schuchter schouder ophalen, „kom uit de artistieke wereld." Even dieper graven was vol- doende om. mij ervan te verzeke ren. dat dit niets te .maken had met Picasso of Shakespeare het was meer iets in de buurt van de Place Pigalle. Het comité was tijdens de be zetting geboren, bij wijze van spreken, als je hem ten minste hoorde, in het verzet. Dat ver klaart waarschijnlijk zijn beweeg lijkheid. comité-leden reizen alle grote toeristencentra .van. Frankrijk af. om 'er de misses, .Miss Trouville" „Miss Cascogne" weg te plukken. Een hele levens- vulling! In hoeverre het een broodwin ning is, kaïi ik niet beoordelen.. In elk geval zagen de overige vier leden van het comité er allen even welvarend uit in schone; in smetteloze truien, pullovers en skibroeken, die nog nooit een sneeuwvlok, laat staan'een ski ge zien hadden. Wie financiert nu zo'n avond? De hotels, de plaatselijke afdelin gen van de V.V.V., een paar fabri kanten van huishoudelijke artike len als likeuren, luxe-parfums, „bikini's" en andere op het vij genblad geïnspireerde badpakken plus een deel van de Parijse pers, Ènmgt reden. Want als ietg me deze avond duidelijk geworden is, dan is het wel, dat zo'n soiree een gratis voorstelling ig voor de pers fotografen: sex-appeal zonder en treegelden en zonder auteursrech ten. De bolletjes van. de gebruikte fotolampen rolden op een gegeven ogenblik als knikkers over de grond. „De winnares". zo zei mij het comité-lid, „krijgt 300.000 francs. Dat is altijd meer. dan ze zelf ver dienen kan, is het niet en een filmcontract misschien", voeg- 1 de, hij. er aan toe, „In elk .geval," herbegon' hij.' geheel en al artist nu weer, „wij willen haar de we- i réld in sturen 3r^~~ambassadrice vaii de Franse cultuur. Miss France is nog .qgpit in uw land geweest," zei hif mij en ik stamelde haastig een verontschuldiging, .Het bal was inmiddels al be gonnen en onder het gedempte avondlicht danste het kiezerscorps in smoking en in avondjurk en „après-skï", wang aan wang in het- dromerig besef van hun ver antwoordelijkheid. Togn zweeg de muziek. Het to neeldoek spleet open en een* der welgevulde comite-leden stelde de tien „finalisten" aan hetpubliek voor met een paar passende woor den en een intiem vraaggesprekje. „Uw leeftijd?" „Achttien jaar." „Wat wil u het liefst?" Ze wilden allemaal trouwen en toneelspelen en dan liefst niet at te kleine rollen. Be eerste opteerde voor Scarlett in „Gejaagd door de wind" en dé tweede, een schalkje met een Moors., tintje, bood zich aan voor treurige amoureuze rollen. „Anna Karenina" verduidelijkte ze. Anna Karenina in dit tenuewe hebben meer gezien gisteravond dan zelfs Tolstoi gedroomd heeft. Een zag nog kans, een goede wens voor haar arme moedertje in te vlechten, „dat weinig geluk in het leven had gehad", hetgeen een golf kuif je van ontroering over het blootgeschou- derde deel van de zaal deed gaan. Zo defileerden ze ons voorbij allen met dezelfde glimlach, die me onmiddellijk deed denken aan be vroren pepsodent en de avond mis verder pag. 3) Salazar, minister-president van Portugal, ïs een proces begonnen tegen zfln felste politieke tegenstanders. Een en ander wordt beschouwd als een nasleep van de verkïezingsactie voor de huidige president Calveir© Lopes. De aangeklaagden hoge offi cieren en ambtenaren, die tijdens het regiem van Salazar belang rijke posten hebben bezet be hoorden tot het comité, dat tegen over de candidaat van Salazar een ander op de lijst zette: admiraal Quintao Meireles. Martin Beis (voormalig hoofd van de politie) en de kapitein Gavao, ex-inspèc- teur van de koloniën, zijn d.e meest bekende figuren in dit pro ces -- ook zij vervreemdden van Salazar, verontrust 'door de cor ruptie, die in zijn omgeving heer ste. De verkiezingsactie was destijds door Salazar bruusk onderbroken, toen bleek dat de vergaderingen van de oppositie veel succes had den. tè veel. Na zijn verbod werd ook de oppositiegroepering ver oordeeld. Maanden later volgden de arrestaties van de voormannen. De proef met „de vrijheid" had slechts enkele weken geduurd als vanouds voerde het oppositie- spel de deelnemers naar de ge vangenis. De beklaagden worden ervan beschuldigd tegen de staat te heb ben gecomplotteerd. Ook zouden zü een poging tot opstand hebben voorbereid. Zij ontkennen hard- nekkig. Zij waren zeggen zej bezig met het oprichten van een nieuwe partij. Dat (tussen twee haakj es) rrïaakt hun positie nu niet sterker. In de propaganda- folders. die door het bureau voor j tourisme onder de vreemdelingen worden verspreid, 6taat te lezen; „Ieder, dié tegen de partij van Salazar is, is tegen de staat: wie tegen de staat is, is tegen dé na- tie; wie tegen de natie is,is een volksvijand". In heel Portugal wordt gecon- spireerd ivri is vrijwel de enige vorm van politieke activiteit, dié nog is overgebleven. Maar al die conspiraties zijn onschuldig van karakter Men moet wel niets van de Portugese volksaard begrijpen om te geloven dat de aangeklaas- den een lijst van personen die moesten worden gedood hadden I opgesteld, zoals hun voor de voe ten wordt geworpen. De voor naamste getuige a charge, heeft tijdens de eerste zitting at zijn verklaringen, die belastend waren voor de beklaagden, weer inge trokken. Hij werd meteen gear resteerd. De voornaamste verdachte is ongetwijfeld Galvaa. Hij is de meest energieke figuur. Hij is ook de gevaarlijkste man hij weet het meest van de corrupties af. Galvao maakte een rapport over wat hij ip de koloniën zag. Hij gaf dat aan Salazar. Deze weigerde te ageren. Toen diende hij dat rapport ih bil het parlement. Daarna werd hij gearresteerd. Het rapport was ter 2ittma „aanwezig", maar het materiaal waarop het berust —de gedocumenteerde bewijzen ervoor is weg;' vei Hst opgeborgen \v o?r- schijnliïk. Galvao zal de zwaarste straf wel kriicen. Maar men kan toch niet ongedaan maken, dit alle figuren die een goede morele reputatip hadden, het regime de rug hebben toegekeerd. Zelfs met veel propaganda is zoiets onmo gelijk. HET feit, dat gevangenen pogen te ontvluchten, kan men hun niet kwalijk nemen. Ze bevin den zich achter sint en grendel we gens strafbare feiten en niet op grond van gelofte of erewoord- De inrichting van gevangenissen houdt hier reke ning mee: de deuren plegen goed ge sloten te zijn en er liggen muren en grachten om heen. De opvatting van de overheid is: natuurlijk zullen ze pogen er vandoor te gaan. En de over heid van haar kant neemt alle voor zorgen om dat te verhinderen. In Breda zijn die voorzorgen niet voldoende gebleken. Zeven ernstige misdadigers zijn er vandoor gegaan. Politieke delinquenten?. Alleen in zo ver, dat hun vonnissen stammen van de bijzondere rechtspraak. Alle zeven hebben zij echter feiten gepleegd, waarvoor ook de gewone rechtbanken zonder twijfel zeer zware straffen hadden opgelegd. WIJ zulien wel horen, in hoe'- verre bij deze ontsnapping sprake is van schuld, ernstige of minder ernstige bij het bewakend personeel der Bredase gevangenis. Zeker is, dat de ontsnapping in de puntjes was voorbereid. Voor het ogenblik is het belangrijkst de vraag: hoe komen deze zeven terug waar ze horen: in de cel? En daarvoor beeft Nederland te maken met óf de West-Duitse rege ring óf de Britse bezettingsautoritei ten. Van de Duitse regering valt wei nig medewerking te verwachten. Men kent te Bonn natuurlijk heel goed hét verschil tussen mensen, die alleen po litiek fout zijn geweest en degenen, die de politiek hebben misbruikt voor misdaden, waarvoor ieder Wetboek van Strafrecht in dè hele beschaafde wereld de strengste straffen inhoudt. Maar de Duitse autoriteiten rijn maar al te graag geneigd, dit onder scheid uit het oog te verliezen, aan gezien het niet leeft onder een volk, dat maar al te graag, geneigd is de nazi-tijd en zijn misbruiken in de ver getelheid te doen geraken. Kan men van de Duitsers geen voortvarend optreden verwachten (hetgeen al is gebleken door de vrij lating van de zeven)ook op de me dewerking van de bezettingsautoritei ten mag niet al té zeer- worden gere kend. Veel"bemoeienis met de dage lijkse dingen hebben de Britten niet meer, en zij koesteren waarschijnlijk ook geen verlangen om hierin, ten behoeve van .dit geval of andere ge vallen verandering tè brengen. Het staat dan ook volstrekt niet vast, dat wanneer de Duitse regering haar com petentie inzake aanhouding en uitle vering ontkent de Britten zullen zeg gen: dan zorgen wij er wel voor. En waar goede wil ontbreekt, plegen al lerlei juridische spitsvondigheden veelal wel voor de rest te zorgen. Bo vendien, wie vindt de zeven, wanneer ze eenmaal solide zijn ondergedoken? 7 OOR de Nederlandse regering mag dit alles echter geen aan leiding zijn,niet met alle kracht op uitlevering aan te dringen. Het ligt op baar weg, de Duitse en de Britse autoriteiten ondubbelzinnig aan Het %'crstand te brengen, dat het hier een ernstige zaak betreft; een aange legenheid die zij koog opneemt en die als. een proefgeval kan gelden voor de deugdelijkheid en vriendschappe lijkheid der betrekkingen tussen Bonn en Den Haag. Met klem en vasthoudendheid moet worden gestreefd naar een princi piële vaststelling, dat Duitsland be hoort uit te leveren. De uitlevering zelf is rlan vers twee. HAGEN (Westfalen). Trite Thrun, leider van het communisti sche „Comité van Duitse Arbeiders" is. op last van het Westduitse Con stitutionele Hof, door de politie van Hagen in V/estfalen aangehouden. Hij wordt verdacht van het voorbe reiden van hoogverraad, aldus is of ficiéél meegedeeld. Aardverschuiving bedreigt Italiaans dorpje. ROME. - He*, n .in'.o CaseUi, op een van de onherbergzame heltin nen in d? Ccntvr'e An mimen, "ordt bedreigd door een aardverschuiving, welke bet gevold is van srote tem- rpraV)---.-'-""." rn zware sneeuwval. W eersverwa c hi c g, geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond: Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen of sneeuw. Geleidelijk stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West 3) Dec ,Zon op 8 u 48 m. onterlS u. 38 min Maan op 16 u. 41 m. on der 9 u. 32 m. HET WERK VAN VANMORGEN UUR Max. temp Neersl Station Weer Wind m/5 Gisteren in24u Oslo Sneeuw N.N.O.2 -4C 3 mm Stockholm Sneeuw D. 2 ■- -1. fi Kopciihaec Geh. bew. W.4 i Londen Mist O.N,0.3 0 0 Amsteraa» Mist Windstil - 3 0 Srpssel Gep. beu a "4. -0 0 Parijs Geh. beu J.N.O.6 -0. o. Bordeau> ttegen O.N.O.6 4 8 Nice 'tegen ■V.N.Vk'. 2 6 "B level "indslii -3 0 Herlijn ■"■Jevel Vindsti! -1 D Prankloi ,-ch u i.O.3 -0 0 Mïinchei't Mist afo.o.2 -3 0 Tiirich Geh. bcw. O.N.O.4' -2 "0 - Wenen Sneeuw Windstil 0 2

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1