Bidault ziet geen kans regering te vormen DE HOOP IS GEBLEVEN HET ROTTEKDAMSCH PAROOL ■IB Een der -gevluchten in Hagen gepakt W.-Duitse regering zou welwillend staan tegenover terugbrenging Eis van groter volmacht bleek struikelblok Nog geen overeenstemming over loon trawlvisserij Churchill met Queen Mary naar Amerika vertrokken Eisenhower: Europa moet zijn defensie snel opbouwen Koningin treft goed weer in Sankt Anton Mist boven Engeland stagneerde de luchtvaart Alle adressen, die de zeven ontsnapten opgaven, zijn vals ..Prinses Beatrix" in aanvaring met Brits marinevaartuig WÊÈSÊ v Uitstel van executie der Rosenbergs Officiële instanties en pers hullen zich in discreet stilzwijgen West-Duitsland vrijplaats voor Nederlandse oorlogsmisdadigers ONTSNAPTE MISDADIGERS VORMEN PROBLEEM Ontvluchting symptoom van meer activiteit van oud-NSB-ers? Regering in Bonn beveelt aanhouding der ontsnapten Aanhoudend koud 12e Jaargang, no. 302 Red. en Adm. Lange Haven 141, Seldom Tel, 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" iD E SCHIEDAMMER W oensdag 31 December 1952 Uitgave N.V. Be Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Baakier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur.- B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. ran der Schaaf Kanselier Adenauer: Verenigd Europa kan Russische aanval weerstaan BONK. Bondskanselier Ade nauer heeft Diasdag in een Nieuv - jaarsfcoodsehap tot het- Westduits? volk verklaard, dat een verenigd Europa in staat zou zijn een Sow- jetrussisclie aanval te weerstaan. Hij voegde daaraan toe. dat de eenmaking van Europa in 1953 can feit zal worden. Over de oplossing van het Saar- probleem -toonde Adenauer zich optimistisch. Hij beloofde voorts plechtig, dat de Duitsers hun aan deel zullen leveren b;' h-t ver sterken van het Westen tegen de communistische dreiging. Van de Westduitse verdragen met het Westen zei Adenauer: ,.In Frankrijk en in Duitsland bestaat tegenstand tegen het ratificeren. De Fransen moeten, evenals de oppositie in Duitsland, erkennen, dat deze verdragen voordelig zijn voor alle betrokken deelgenoten. PARIJS. George Bidault heeft gisteravond zijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen opgegeven. Hij faalde toen enkele van de voornaamste partijen weigerden ge» .jsolg te geven aan zijn eis om ruimere volmachten voor de .'regering. Bidault had zijn eigen partij (MRP) laten weten, dat 'zijn programma één geheel vormde en dat het zonder in diens en maren" moest worden aanvaard of verworpen. De socialis tische partij, de sterkste partij in de Nationale Vergadering- besloot tot het laatste. PARIJS. Ia een nieuwjaarsbood schap aan generaal Ridgway, de op perbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa, heeft gene raal Eisenhower verklaard er meer dan ooit van overtuigd te zijn dat West-Europa zijn defensie snel moet opbouwen. „Mijn vaak tot uitdrukking ge brachte inzichten in deze aangelegen heid zijn niet alleen niet veranderd maar versterkt", zei de nieuw geko zen president, En hij sprak voorts de hoop uit, dat er een toenemende eco nomische. politieke en militaire een heid in dc westelijke en continen tale Europese landen tot stand zou komen. DEN HAAG. De vacantia van de Kvoingin in Sankt Anton vol trekt z.-ch onder gunstige weers omstandigheden. Regelmatig ma ken de Koningin, de prinsessen en haar gezelschap skitochten in de omgeving. Vooral de drie prin sessen ondernemen grote tochten. De Koningin werkt 's morgens in haar kamer van het hotel en wan neer haar dagelijkse plichten vol bracht zijn, bindt ook zij de ski's onder Zij is Dinsdag met een deel van het gezelschap de bergen in getrokken en hoog boven in de sneeuw werden de lunchpakket ten aangesproken. Later op de middag heeft de Koningin een be zoek afgelegd bij oude vrienden, die een deel van het jaa*- een villa in Sankt Anton dov. engen. Bidault zelf verklaarde, dat hij had opgegeven, omdat „de oppo sitie en de onzekerheid" van ver schillende partijen bewezen, dat hij niet zou kunnen -rekenen op een samenhangende en krachtige meerderheid. Bidault had gevraagd om vol ledige volmachten voor wijziging van de huidige grondwet, zodat kabinetscrises minder veelvuldig zouden voorkomen en voor her vorming van het systeem van be lastinginning om meer inkomsten te krijgen en verder om aanvaar ding van de begroting van zijn voorganger zonder nieuwe uit- gaveposten. Ook had hit bepaalde bezuinigingen door het blokkeren van eredïetèn op regeringsinveste- ringen voorgesteld. In de buitenlandse politiek wil de hij het verdrag inzake het Europese leger „uit de ijskast" halen en het onverwijld doen rati ficeren. Veel hiervan mishaagde aan de socialisten. De Gaullisten hadden hem in hun geheel willen steunen, de radicaal-socialisten beloofden LONDEN. Ten gevolge van de mist boven Engeland kwam gisteren evenals de drie voorgaande dagen het luchtverkeer weer bijna tot stil stand. Tot 's middags twaalf uur kon geen enkel vliegtuig landen omdat het zicht op Londen Airport en Nortbolt slechts 200 meter was. Gedurende een korte periode van iets beter ziefit vertrokken enkele vliegtuigen naar Brussel, Parijs en Zurich. De toestel len met bestemming Australië, India en West-Afrika ondervonden lang durige vertraging. Mededeling Op Donderdag I Januari 1953 (Nieuwjaarsdag) zal ons blad niet verschijnen. Onze kan foren zullen de gehele dag gesloten lijn. DE DIRECTIE DEN HAAG. De eerste bespre king bij het College van Rtfksbe- middelaars tussen vertegenwoordi gers van de Unie Verkeer en de reders over het Ioonconflict bij de irawlerloggervissertf heeft Dinsdag middag nog niet tot een definitief resultaat geleid, Reeds in de loop van December hadden de reders zich bereid ver klaard, het gerantic-loon van 50. per week, dat sinds Mei voor de haringvisserij geldt, ook voor de trawlerviserij te aanvaarden, indien men dan wilde afzien van de bij die visserij tot nu toe geldende be paling van afrekening per vier we ken. Maar juist hiervan wilden de vakverenigingen niet horen. Toen men nu aan vakvererugings- zljrie bleef'vasthouden aan de vier- wekehjlsse afrekening van het ga rantie-loon, waren de reders bereid, het op 45.per week te brengen. Maar de Unie Verkeer zag geen aanleiding, om voor de trawlervis serij, die in het slechtste jaargetijde moet geschieden, mmdor goede voorwaarden tc accepteren dan die, welke het College van Rjjksbcrmd- dclaars zelf voor de haringvisserij had voorgeschreven. Het ga ran tie-loon is juist voor de trawlervisserij zo belangrijk, omdat bij slechter vangsten in de winter de bemanning vaak werkelijk van het garantie-loon moet bestaan en dat zou lan, bij de vaajr honderd- BREMER VORDE. Er bestaat nu wel geen twijfel meer aan, dat de adressen, die de zeven ontsnap te oorlogsmisdadigers bij bet Amts- gencht te Kleef hebben achtergela ten, volkomen vals zijn. Niet alleen, dat Bikker Dinsdag in Hagen is ge arresteerd hoewel hij de Sophia- strasse 24 in Neurenberg als adres had opgegeven ook van Touseul en Van der Neut is ons gebleken dat zij bewust fictieve adressen ais hun toekomstige verblijfplaats hadden opgegeven. Touseul had het al heel kras gemaakt: de Wahren- dorferstrassc in Munster, die hij had opgegeven, bestaat wel. doch „zijn" nummer, 310, komt in het ge heel niet voor. werkweek, neerkomen op een uurloon van 45 cent. Over deze punten zal het overleg bij de Rijksbemiddelaars waar schijnlijk zijn gegaan. Het lijkt ons niet uitgesloten ,dat nu overleg op korte termijn hieromtrent is te ver wachten. hun steun slechts met een meer derheid van een enkele stem (3231). De communisten waren tegen hem en de boeren en on af hankelijke o behielden zich hun oordeel tot later voor. Inmiddels heeft de altredende regering van Pinay een voorlopig budget voor 'de maand Januari aangenomen om de regering in staat te stellen de zaken na 31 December gaande te houden. Het Januari-budget van 288.731 millioen fraDCg werd met 418. te gen 100 stremmen door de Natio nale Vergadering goedgekeurd. Geen persoonlijke ongelukken HARWICH. Hot Nederlandse passagiersschip „Prinses Beatrix" is. toen het juist in dichte mist de haven verlaten had op v/eg naar Hoek van Holland, in aanvaring gekomen met een Brits marine- vaartuig. Hoewel dit na de aan varing zonk, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan De aan boord zijnde matro zen. die op weg waren om te debarkeren, werden bijna allen tijdig van het zinkende vaartuig gehaald, Drie matrozen geraakten te water. Twee bereikten de kust, de derde wérd opgepikt door de „Prinses Beatrix", die slechts licht beschadigd, is. t Door:dmstêrxiis twillêÊ&fcl te water eii verdronken TILBUKG. De 2G-jaiis<! arbei- der A. van S., wonende in de Hoef- straat alhier is it. de nacht van Maandag op Dinsdag bij dc brug van het Moleneind over het Wilhel- mïnakanaal te water geraakt en verdronken. Dc man is waarschijn lijk door de duisternis misleid. Hoewel een voorbijganger pogingen in het werk stelde de drenkeling te redden, slaagde hij daarin niet. La ter in de nacht is het stoffelijk overschot opgehaald. Overstromingen in Italië, Frankrijk en Joego-Slavië Uit Italië. Frankrijk en Zuid sla vic worden overstromingen ge meld. De Tiber is nabij Perugia door dc zware regenval buiten haar oevers getreden. Ongeveer 3000 ba. staan onder water. De Marne heeft bji Saint Mau rice, de Garonne bij Bordeaux diverse- landerijen overstroomd. Ook het water van de Seine is sterk gestegen. In Herzegowina in Zuidslavie staan dertien dorpen onder water door overstromingen van de Ne- retva. Het verkeer op de spoor lijn SerajewoDoebrovnik is on derbroken. Stormgezien over de diep delende railing aan bakboord van een Seheuerorcffse logger. De opstaande golf .gal fe<dn sid dering door de romp' van het schip slaap. Maar een goede logger is zeewaardig als geen ander schip. Het schieten en haten van <te natten gaan. door. Een onzer verslaggevers heeft dit najaar aan boord van logger „Bcstiaan." een barre reis ge- - maakt. Elders in dit blad, druk ken wij zijn reisbelevenissen af. (Foto Herman van 4er Horst) NEW YORK. De Amerikaanse federale rechter Irving R. .Kaufman heeft aan de verdediger van het echt paar Rosenberg, dat in dc "week van twaalf Januari terechtgesteld zou worden, medegedeeld, dat hij vol doende tijd zal geven voor het in dienen van een verzoek om gratie bij de president. De atoomgeleerde Harold Urey heeft in een brief verklaard, veront waardigd te zijn over de „.onevenre dige straf" voor de Rosenbergs m. vergelijking met de vonnissen, welke zijn uitgesproken over anasren, die {Van onze correspondent) LONDEN. Vergezeld door zijn vrouw, dochter en schoonzoon, is Chur chill gisteravond met dc boottrein naar Southampton gereisd en meteen aan boord van de Queen Mary" gegaan, die hedenochtend naar dc Ver enigde Staten is vertrokken, 's Ochtends had Chtxrchiil nog een kabinets vergadering gepresideerd, vervolgens met de heer en mevrouw Eden de lunch gebruikt en na-1 afloop daarvan met Eden een lange bespreking ge voerd. Het enige nieuws, dat van offi ciële zijde over de besprekingen, die de premier in New York met generaal Eisenhower hoopt te voe ren. bekend is geworden, is, dat zij van zuiver informele aard zul len zijn. Er is geen agenda en be halve zijn particuliere secretaris gaat er geen enkele ambtenaar met Churchill mee. Blijkbaar daarom onthouden zich vrijwel alle bladen hier van ieder com mentaar of speculatie, behalve met er nog eens op te wijzen, dat deze persoonlijke ontmoeting een later officieel bezoek gans niet uitsluit. f -f%' vy' .r.Lr "■- HAGEN (Westfalcn). Een der zeven uït de Bredase strafgevangenis ontvluchte politieke delinquenten, Hubertus Bikker, is zoals wij reeds gisteren in een deel ran onze editie meldden Dinsdag hier ge arresteerd op grond van een aanhoudingsbevel, uitgegeven door de fede rale opsporingsdienst. Hjj was naar zijn hier wonende familie gegaan en had zich btf een sociale dienst aangemeld voor ondersteuning. Daar gaf op. Bikker te heten en in Nederland gestraft te zijn voor politieke vergrijpen. Het is misschien wijzer, 2ieh bij deze discretie aan te sluiten dan zich te buiten te gaan aan een lijst van onderwerpen, waarover de oude heer zou kunnen gaan praten. De resultaten van de Ge menebestconferentie, de situatie in Korea, de strategische positie in Zuid-Qost-Azië in bet algemeen en de opbouw van de defensie in West-Europa liggen als mogelijke gespreksonderwerpen natuurlijk voor de hand. Op de vraag echter, of de pre mier iets meer speciaals op het hart heeft dan alleen maar het contact met generaal Eisenhower in -zijn nieuwe functie terstond te hervatten, kan men onmogelijk een antivoord geven. Daarover ligt een volstrekt stilzwijgen. Samenscholingsverbod te Finsterwolde opgeheven FÏNSTERWOLDE, Burgemeester H. Tuin, thans fungerend als rege ringscommissaris, heeft bet samen scholingsverbod, dat hij had uitge vaardigd naar aanleiding van wanor delijkheden op 19 December j.L, in getrokken. De heer Tuin is thans van. mening, dat op redelijke gronden mag worden aangenomen, dat een herhaling zich voorshands niet zal voordoen. Bikker zou vandaag voor een ge rechtelijke instantie worden geleid. Het wordt door de betreffende auto riteiten als een bezwaar aangemerkt, dat uit Nederland geen nauwkeurige gegevens ontvangen zijn omtrent de misdaden der gevluchten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Bondsrepubliek heeft (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Uit de stroom van berichten «ver dc Duitse houding aangaande dc zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers is thans ten slotte duidelijk geworden, dat dc Duitse regering liet vraagstuk van het terugbrengen naar Nederland niet onwelwillend beziet. Vooralsnog heeft zij echter slechts de uitdrukkelijke toezegging gedaan alles te willen doen wat de aan houding van de zeven mannen kan bevorderen. Dat is voor het ogen blik trouwens ook het voornaamste. Als de „heren" eenmaal veilig ach ter slot en grendel zitten is er tijd genoeg, om het vraagstuk van de terugbrenging, dat vol voetangels en klemmen zit. tot in détails te regelen. Het is door de Nederlandse am bassade in Bonn we] onmiddellijk aangesneden, maar het bleek al spoedig, dat men daarover het laatste woord niet op zo korte ter mijn kon zeggen. Men zal daarop, als het zover is, kunnen terugko men om in alle rust naaf een op lossing te zoeken. Het voornaamste is. dat deze lie den weer worden gepakt en vooral, dat aan de hand van verhoren zal kunnen worden nagegaan op welke wijze de ontvluchting en de onder brenging in Duitsland zijn georgani seerd. Zelfs in overheidskringen geeft men hier. zij het voorzichtig, uiting aan de opvatting dat men moeilijk aan de indruk ontkomt, dat er heel wat organisatorisch werk achter deze ontvluchting zit, Aj zegt men er onmiddellijk bij, dat dit heel moeilijk is aan te tonen. Wet zijn er duidelijke aanwijzingen omtrent me. dewerkina van vrienden, maar het is moeilijk om daaruit onmiddellijk een organisatie af te leiden. Te verwachten schijnt wel, dat oud-minister In 't Veld als hij Dins dag in de Eerste Kamer minister Donker over deze ontsnapping ial interpelleren, aan dit aspect van het vraagstuk dc nodige aandacht zal bestedon. Het feit is cr nu eenmaal, dat de oud politieke delinquenten niet al leen in Duitsland de kop weer oo steken met de nodige onbeschaamd heid. In Nederland heeft men in de loop van het afgeloorn laar kunnen zien, hoe de Stichting Oud-Politiene Delinquenten vrii ongehinderd een aantal zeer irritante activiteiten heeft ontplooid. Achtereenvolgens heeft deze stich ting in de loop van dit jaar de op richting van een „Musserthuis" op dc Veluwc aangekondigd, dc uitgifte van 510 prentbriefkaarten van me- neer Mussert voor diens bewonde raars bewerkstelligd, een heldcngc- denkdag voorbereid en een proces tegen de staat en minister Drees aanhangig gemaakt. Die activiteit werd van maand tot maand onbeschaamder. In dezelfde Memorie van Antwoord, waarin hij de overbrenging van de oorlogsmis dadigers uit No re naar Breda aan kondigde, op grond van de overwe ging, dat daar aan de behoefte aan volstrekte beveiliging en bewaking beter kon worden voldaan, schreef minister Donker in November, dat or weliswaar niets was gebleken van geheime NSB-organisaties. maar dat wel was gebleken, dat de be staande organisaties van voormalige NSB-ers contacten hebben in Euro- pec<5 verband. De ontsnapping van de zeven mis dadigers uit Breda, de wij2e van voorbereiding en de uitvoering van het olan hebben dit alles in het cen trum van dc aandacht geplaatst Verwacht moet worden, dat bii het onderzoek naar de ontsnapping de steun van buiten verreweg bet be langrijkste zal worden geacht. Uit het feit, dat de gevangenis te Breda thans van belangrijk^ extra bewa king is voorzien, schijnt te mogen worden afgeleid, dat de minister van. Justitie het gevaar in het minst met geweken acht. Aanhouding van de ontsnapten in Duitsland is voor de ontrafeling van het complot ct-n eerste voorwaarde. Verhoor sn Duits land, uitwijzing zo mogelijk uitle vering cn vervolgens verhoor m Nederland, zullen echter evenzeer nodig ziin om complotten van zo duideliik internationaal karakter tot op de grond te kunnen ontleden. Dinsdagavond als zijn mening te kannen' gegeven, dat de gevluchten criminele misdadigers zijn. Daarom bad de „Bundeskriminalpolizei" ook een bevel tot_ inhechtenisneming uit gevaardigd. De vluchtelingen, aldus het Duitse ministerie verder, zijn wegens moord of doodslag tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Al eerder op de dag had de poli tie te Dusseldorp te kennen gege ven, dat de vluchtelingen alleen kunnen worden uitgeleverd als zij door de Nederlandse regering .re gens criminele feiten gezocht wor den. Uit dc Nederlandse strafkampen en tuchthuizen zijn volgens de poli tie te Dusseldorp al talrijke gevan genen naar de Bondsvonubliek ge vlucht, waar hun asylreeht is ver schaft. De meeslen huraier zouden als bouwvakarbeiders in Noord-Rijn - land-Westfalen werken. Tot nu toe, aldus de politie te Dusseldorp ver der, is in het .Jtegierungsbezirk" Dusseldorp slechts één Nederlander uitgeleverd, die gezocht werd we gens inbraak. Alle anderen bevinden zich in Duitsland in vrijheid. Onge veer dertig van deze mensen, die al len wegens dienstneming in de W e- feu S S. of wegens samenwerkine met de vijand tot gevangenisstraffer van tien dertig jaar waren veroor deeld. zouden zich in het ..Rcgie- rungsbezirk" Dusseldorp bevinden. Duits motorschip vermist op Atlantische Oceaan SCHEVENINGEN RADIO. Sinds 21 December is geen bericht ontvan gen van het Duitse motorschip „Me- ïanie Schulte". dat op weg is van Narvik naar Mobile in de V.S. vla de Shetland-eüanden. De op 21 Decem ber opgegeven laatste positie was 90 mijl ten Westen van de Hebriden. Gesloten politiecordon om Bredase gevangenis DEN HAAG. Ter versterking van de beveiliging van de strafge vangenis le Breda is een detache ment van de rijkspolitie ingescha keld. Dit detachement vormt thans een gesloten cordon rond het ge bouw. BONN. Dinsdagavond om zes uur ging van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn een verzoek uit aan de ministers van Binnenlandse Zaken der ..Lancter" om de „Lander'-politie onmiddel lijk in tc schakelen bij dc opspo ring cn aanhouding van de zes no? voortvluchtige, uit de Bredase ge vangenis uitgebroken Nederlandse oorlogsmisdadigers. Of de opsporing tot sne] succes zal leiden, hangt ook af van de vraag of de ontsnapten van valse papieren zijn voorzien cn hier als Duitsers leven. W eersverwaehtrog. medegedeeld door het KNMI tc Do Bilt, gel dig van Woensdag avond tot Donderdag avond Half tot zwaar be wolkt met vooral aan vankelijk neerslag hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Matige wind uit Oos telijke richtingen. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. 1 Jan.: zon op 8 48 mm onder J6.39 min maan op 17.54 mm., ou der 952. HET WEEK VAN VANMORGEN ÜÜR Max. temp Neersi Station Weer Wmd m/s Gisteren ln24u. Oslo Sneeuw N.N.0.1 -SC 1 mra Stockholm Mist Windstil -4 2 Kopenhagen Geh bew. Z W. 6 1 1 Londen Regen Z.W. 8 5 3 Amsterdam Geh. bew. Z. 0,1 Brussel Geh. bew Z.Z.W. 9 0 Pa ms Geh. bew 2.0.5 -1 0 Bordeaux Mist N.N.W. 1 - 1 6 Nice Regen W.XW 2 6 15 Warschau Nevel Windstil 0 Berlijn Nevel Windstil - 4 0 Frankfort Geh. bew. Z.4 0 Mfünchen Geh. bew Z.Z.0.1 -3 0 Zurich Geh. bew. Windstil -2 0 Wenen Motregen W mdsltl t) 0.1 ER is een tyd geleden eens voor speld, dat 1952 een beslissend jaar zou worden. Ifu, aan de vooravond van 1953 kan worden vast gesteld dat, zo in 1952 gebeurtenissen van beslissende aard rich hebben voorgedaan, wij die later pas zullen. Ieren kennen. Het is waar. dat in do Verenigde Staten een nieuwe presi dent en een nieuwe partij aan bet roer zijn gekomen, feiten waarvan de ge volgen nog niet zijn te overzien. Maar de overdracht der bevoegdbeden ge schiedt pas over enige dagenen bo* vendien hielden de voorspellingen omtrent 1952 geen verband met de regeringswisseling in de V.S., maar met de ontwikkeling der krachtsver houding tussen West en Oost. 0e re denering was ongeveer aldus; in 1952 hebhen de Kussen voor het laatst d» kans, van hun militair overwicht tc land het volle gebruik te maken. Al* ze nn niet doorzetten, ïs het voor al tijd te laat. Er raag overigens op ge wezen worden, dat het ook wel an dersom is gesteld. In 1952. zo i* gezegd, is de Amerikaanse ovennacht op het gebied van de atoomwapenen nog zo groot, dat de V«S„ het met toe passing daarvan op een beslissing kunnen laten aankomen. Do Rus sische productie van atoomwapenen neemt zo'n vlucht, dat zoiets later Mr veel risico's meebrengt. Hoe het zij. er is in 1952 niets nood lottigs en niets onherstelbaars ge schied. Er moet aan worden toege voegd, dat ook de bemoedigende teke nen niet talrijk waren. De zucht van verlichting als gevolg van de staking der vijandelijkheden in Korea is niet opgegaan in het jaar, dat zich nu ten. einde spoedt. Ook in Indo-China wordt nog gevochten; op Malakka duurt het terrorisme voort en een nieuwe vuurhaard is ontstaan in Ke nya. Voorts is de verhouding tussen Israël en de Arabische landen niet verbeterd. Elk van deze gevallen bergt de mogelijkheid in zich van conflicten op groter schaal en vermindert de kans op overleg op hoog niveau in zake de grote problemen, die de we reld verdeeld honden. Aan de verkla ring van Stalm, dat hij bereid is, Eisenhower te ontmoeten, mag helaas niet te veel hoop worden ontleend. De Russen wdlen altijd wel praten, maar de wereld had tpeer aan enige bereid heid om tot overeen stemmin g te ko men. Daarvan, is hei gehele jaar niets gebleken. IS het juist (wat sommigen bewe ren) dat in het afgelopen jaar de kloof tussen Oost en West nage noeg onoverbrugbaar is geworden, wat toch wel zeer fatale gevolgen moet hebben? Laat ous vaststellen, dat sinds het uitbreken van de oorlog in Korea de politiek van obstructie van de Sovjet-Unie in de V.N. zich scherper manifesteert dan tevoren en dat die politiek in het afgelopen jaar weer tot een aantal veto's heeft ge voerd. Maar tot een breuk tussen Moskou en de V.N. is het niet geko men. Wij houden vol, dat 1952 ten goede cn ten kwade weinig substan tieels heeft opgeleverd. Er is, op de laatste dag van het jaar, geen reden, luide te juichen; maar wij geloven te kunnen zeggen, dat er ook voor somberheid geen plaats is. De wereld heeft tijd gewon nen. En degenen die klagen, dat ze niet de kalmte en de vrede hebben aanschouwd, welke zij 20 gaarne wen sen. mogen bedenken, dat de mensen maatschappij steeds zal deinen en be wegen als het xvater. Ergens blaast altijd wel een wind» ergens borrelt al rijd wel wat op, ergens zal men al tijd bovenstromingea en onderstro. mingen aantreffen, Velen denken, de vrede te kunne» hereiken door het vastnagelen ran da toestand op een bepaald ogenblik. Zij zeggen: als wij nu maar afspreken, elkaar met rust te laten, dan zullen betere dagen aanbreken. Naar onze mening is dit een illusie. De mensheid door de vlucht van haar gedachten en de opvolging der generaties voortdu rend in beweging, verdraagt geen erstarring. Het zou de spanningen niet verminderen maar integendeel in sterke mate doen toenemen. Vrede ïs slechts bereikbaar door de beweging te erkennen en er ruimte aan te geven, door de stroom te laten vloeien maar door ruime beddingen, zodat hij geen onheil kan aanrichten. HET jaar 1952 heeft geen grote dingen te zien gegeven; maar hei heeft ook geen wegen ver sperd. geen kansen verloren doen gaan. Over deze winst mogen wij al len ons op dit ogenblik op bescheiden wijze verheugen. Het streven naar een internationale rechtsorde, die geweld en oorlog vervangt, ta niet mislukt; de strijd voor dit ideaal kan worden voortgezet. Deze strijd ïs zwaar, maar de moeite waard! Twee vereu weer normaal RHENBN, Van heden af wordt de veerdienst Opheusden-Grebhe weer normaal onderhouden. Het veer te Beusïcbem. dat tijdeiiik al leen overdag in bedrijf is. zal met ingang van vandaag ook weer 's nachts epen sim.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1