5-i 4 müEEHi U 29, Moest „Ruys" voor tanker uitwijken? Nederlanders keren zich tegen vage economische plannen Kom im GELEZEN- Regeringen volk zullen hun steun blijven geven „Dodende stofbom": nieuw wapen op atoomgebied Nieuw Engels-Amerikaans plan voor Midden-Oosten NASLEEP VAN AFFAIRE-MENTEN Mr Rohling doet felle aanval op Kamervoorzitter dr Kortenhorst Tegen substituut-officier van Justitie aanklacht ingediend 1OOFO vicksv. tfoa. Kinderwagen door auto meegesleurd: baby ongedeerd I en gewogen WMMBM DB DREES OVER GEREPATRIEERD EN: Machines draaiden op laatste moment volle kracht achteruit Bij explosie sou wind radio-actief vergif over groot gebied verspreiden Rangeerder bekneld geraakt en gedood Kapitein mócht niets mededelen Doel sou zijn Anglo-Egyptische kwestie over dode punt heen te helpen ALGEMENE VERWARRING IN STRAATSBURG Ontactvolle dreigementen van Brit maken slechte indruk „Klipfontein" gezonken Rijk verstrekt weer beurzen aan musici 'turnip HEiïK U Vrijdag 9 Januari 1953 3 BLOEMENDAAL. Nadat de aanhangers van de heer Menten, die indertijd door het Bijzonder Gerechtshof en de Raad van Cassatie, als collaborateur is veroordeeld, de kous herhaaldelijk op de kop hebben gekregen het laatst het Eerste Kamerlid Reijers in een zitting van dat hoge college is de zaak in een nieuw stadium getreden door een aanklacht tegen mr F. P. Th. Rohling, oud raadsheer-commissaris van het Bijzonder Gerechtshof. De substituut-officier van Justitie te Amsterdam, jhr. mr A. Reigersman, heeft daaromtrent dezer dagen' mededelingen gedaan, welke hun weg naar diverse bladen hebben gevonden. Deze mededelingen hebben mr Rohling genoopt in de Donderdagmiddag gehouden zitting van de Bloemendaalse gemeenteraad hij is wethouder van On derwijs fel van zich af te slaan. Mr. Rohling verklaarde, dat hij (Advertentie 1. M.) Haalt weer onbelemmerd adem I Een paar van deze bizondere druppels in elk neusgat versachten de prik» kehng, maken het slijm los en verminderen de zwelling der slijmvliezen. Probeert't NEUSDRUPPELS AMSTERDAM. Op wonderbaar lijke wijze is Donderdag een acht maanden oude baby ongedeerd ge bleven, toen tot ontzetting van de jonge moeder een passerende auto met de achterbumper plotseling haar kinderwagen meesleurde. In de Fer dinand Bolstraat, waar de moeder met de kinderwagen trachtte over te steken, hield zc op de rijweg stil. omdat ze de auto zag naderen. Deze haalde plotseling iets naar rechts uit, waardoor de kinderwagen met een hevige schok uit de handen van de moeder werd gerukt. De wagen werd eert tiental meters meegesleurd, alvorens de bestuurder de auto tob stilstand kon. brengen. Hevig ont- steld snelde de moeder de kinder wagen achterna. Tot haar grote op luchting lag de baby daarin op ge-, zonde toon te krijsen, Ket kind had! geen enkel letsel bekomen. Als auteur bewoog Ary Delen sach tot voor kort enkel op essayistisch gebied: hij schreef verschillende studies over aspecten van de beeldende kunst. Na jarenlang de schone kunsten, gediend te hebben als hooldconservator van het Antwerpse Museum is hy zich echter na zijn penssonnenng ook aan de schone letteren gaan wijden. Bij A. A. M, Stols, Don. Haag, verscheen daar van de eerste vrucht: „Het donkere huis", een meesterlijk boek dat in som mige opzichten aan werk van Elsschot herinnert, maar toch volkomen persoon lijk is gebleven, Delen vertelt hierin de geschiedenis van een man. die in zijn litteraire aspiraties is vastgelopen en zijn leven slijt als een onbelangtijlcc klerk: op een stadhuis. Hó vertelt daar van met veel humor, waarin echter de lichte tragiek van dit middelmatige le ven bltjtt doorklinken. Is deze roman vermakelijk, hib is tevens aangrijpend: vermakelijk in het incidentele van deze levensloopbaan, aangrijpend omdat de figuur van deze onbelangrijke mens die te klein is voor zijn adspiraties. hier wordt tot symbool van millioenen on opgemerkte kleine mensen, wier grote dromen tragisch schipbreuk Inden op eigen middelmatigheid. Prijs 6,90. ZWARE sneeuwval in Noord-ltaliè veroorzaakte op vele plaatsen ern stige stagnatie in het verkeer. SneeiiiDrutrtc-s zijn can het werk op het emplacement van het station te Bardonecchia. zelf niet tot degenen behoorde, die Menten gevonnist hebben, doch dat hij aan het gerechtelijk vooronder zoek heeft medegewerkt. De hier boven vermelde aanklacht heeft hierop betrekking. Na de veroordeling van Menten is een vloed van verdachtmakingen en vuilspuiterij gevolgd aan het adres van de Bloemendaalse B.S., de politie, het bureau van het Be heersinstituut. de destijds in Bloe- mendaal woonachtige advocaat-fis caal mr. Besier, de burgemeester van Bloemendaai en de Commissa ris der Koningin in Noord-Hol land. Zij allen hebben zich volgens deze verdachtmakingen schuldig ge maakt aan diefstal, heling, verduis tering. moordaanslag, meineed, enz. Van dit alles is niets overgebleven. De heer Rohling, op wie nu blijk baar de slotaanval van de hand langers van Menten is gericht er wordt hem vervalsing van officiële documenten aangewreven zei Donderdag, dat hij de lijdzaamheid, waarmee hij alles over zich heen had laten gaan, had afgelegd. ,.Ik ben niet van plan mij van mijn goede eer te laten beroven door een politiek delinquent en zijn aanhang, ook niet als zich onder hen bevindt de voorzitter der Twee de Kamer, die zijn diensten bewijst aan deze politieke delinquent, en die, naar mijn mening, op onwaar dige en onbehoorlijke manier van zijn politieke invloed, die hij uit anderen hoofde heeft, gebruik maakt. „Ik verzet mij," aldus mr. Rohling, „tegen de leugenachtige mededelingen van de door de sub stituut-officier van justitie te Am sterdam jhr. mr. A. Reigersman aan de pers verstrekte inlichtingen. Te gen hem heb ik reeds een straf klacht ingediend bij do officier van justitie en een aanklacht bij de minister van Justitie. De Bloemen daalse raad zowel als de ingezete nen, die op zo schandelijke wijze zijn genoemd, hebben er recht op, dat ik nu eindelijk eens iets van deze dingen zeg," aldus besloot mr. Rohling zijn verklaring. (Advertentie L M.) ^Een borrel is toch maar je ware!""^ Ik dnnk „Tip" en mijn man „Ouwe Klare." Trots verschillende keus, Hebben wij beiden één leus: „Bootz" is niet te evenaren. Inz. Me?. J. S. M. B.. Haarlem, ontv. l fi. Tip 1 LH. Bootz' Oude Gencver. LM I|gy 11| mmgM "g. -<;v- - DEN HAAG. In een rede na de souvereinUeits-overdracht van Indo nesië heeft minister-president Drees gezegd: „Aan al degenen, die Neder landers zón en die zich Nederlanders gevoelen, ook al heeft hun wieg niet gestaan in de lage landen aan de zee, moge ik verzekeren, dat ons met hen ook in de toekomst ten nauwste verbonden gevoelen." Over de zender Hilversum I rel dr. Drees Donderdagavond ten besluite van zijn rede over de gerepatrieerde Nederlanders: „Regering en volk zullen dat woord ge stand doen". DRIE GAPENDE GATEN aan de stuurboordzijde van zijn boeg liep de Willem Ruijs" in de Rode Zee op bij de botsing met dc „Oranje". Op onze foto's is een van die gaten duidelijk te zien. SUEZ. Volgens mededelingen, meters afstand twinkelden de lich- versirekt door passagiers van „Willem Ruys" schijnt de botsing tussen dit schip en de „Oranje" daardoor te zijn veroorzaakt, dat de „Ruys" een tankboot wilde ont waken die voor het schip uitvoer. Veie passagiers stonden aan dek, toen de „Willem Ruys". temidden van een aantal olieschepen varend, in de nachtelijke uren Fort Soedan passeerde. Op enkele honderden WASHINGTON. Is er een kans, dat de afoom-geleerden, nu de water stofbom in zón laatste stadium is, een „dodende stofbom" gaan maken? Woensdag heeft president Truman in zfjn „State of the Union" duidelijk fe verstaan gegeven, dat de Amerikaanse geleerden de problemen van de waterstofbom meester zón. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben geen re den om aan te nemen, dat het thans bereikte stadium van de vrijkomingr van atoomenergie het laatste is." „W« gaan snel verder... van de ene ontdekking naar de andere", zei hü. De „dodende stofbom" is 'n verschrik kelijk wapen, waarbij van de reusachtige explosie van een waterstofbom gebruik dient te worden gemaakt, zo meldt Ass. Press. De geleerden zeggen, dat zo'n bom theoretisch tot de mogelijk heden behoort. By de explosie zou materiaal, dat rondom de bom zelf gewikkeld, is veranderen in radio-actief gif, dat door de wind over een groot gebied van het ge bombardeerde land verspreid wordt. Voor dat „ontwikkelingsmate riaal" wordt gewoon kobalt uiter mate geschikt geacht. In zijn boodschap heeft Truman niet van een dei'gelijke bom gesproken, maar zijn woorden over de wa terstofbom geven raden om aan te nemen, dat de geleerden thans reeds peinzen over bizarre varia ties van dit gruwelijk wapen. Het vergiftige stof van een wa ter stof-kobaltbom is voor de mens, die er voldoende van in slikt, of inhaleert, absoluut dode lijk, aldus A.P. Het wordt mogelijk geacht zo'n waterstof-kobaltbom ver van het doel tot explosie te brengen en de dodende stof oyer grote af standen gedacht wordt aan duizenden kilometers door de wind naar een vijandelijk land te doen voeren. De geleerden erkennen nog niet te weten onder welke omstandig heden het weer inbegrepen dergelijke bommen het doeltref fendst zouden werken, maar al gemeen zijn zij het er over eens dat het wapen tot de mogelijkhe den behoort, mits de waterstof bom geperfectionneerd wordt. De radio-activiteit van de wa terstofbom moet geleverd worden door de neutronen, welke bij de explosie vrij komen. Die neutro nen zelf zijn dodelijk, maar vele hunner verdwijnen in de atmos feer tenzij zij door een stof als kobalt opgenomen worden. Zodra kobalt radio-acticf geworden is blii ft het vijf jaar lang een reus achtig uitstralingsvermogen be houden. Uit niets blijkt, zo meldt A.P., dat in de Verenigde Staten werkelijk aan een waterstof- kobaltbom gewerkt wordt. ten van de „Oranje" en de reizigers verheugden zich erop, die uit Hol land komende boot zo dicht langs hun eigen schip te zien passeren. Plotseling draaide de „Willem Ruys" zich uit de gevolgde richting en wendde de steven naar de kant van de „Oranje". Op beide schepen begon de sirene te loeien. Toen volgde^ do aanvaring zo snel, dat men zich nauwelijks kon realiseren wat er gebeurde. Beide schepen stelden al het mo gelijke ïn het werk om een botsing te vermijden en de machines wer den onmiddellijk op voile kracht achteruit gezet. Ondanks deze ma noeuvre kon een aanvaring niet meer worden voorkomen. De schok was met hevig. Er werd alarm gegeven en de passa giers verzamelden zich zonder pa niek bij de reddingboten. Op de „.Oranje** moest men de slapende ■-kinderen wekken. De „Willem Ruys" maakte water 'aan de voorsteven. Men sloot de "waterdichte schotten en alarmeerde' per radio Port Soedan. De zee was kalm, de nacht was helder en vele vaartuigen bevonden z'ich in de na-' bijfiei'd. Hiermede richtte hij zich tot de Indische Nederlanders zelf, doch de kern van zijn betoog was een opwekking tot de Nederlanders, die nooit in Indonesië zijn geweest en zich geen denkbeeld^ kunnen vormen van de moeilijkheden, waarmede de gerepatrieerden, die altijd in Indonesië hebben ge woond, in Nederland te kampen hebben. Het is vanzelfsprekend, aldus dr Drees, dat regering en volk van Nederland een bijzondere verant woordelijkheid dragen voor het welzijn van deze Nederlanders. Een moeilijkheid is dat een deel van deze Nederlanders „anders" is, niet „minder" dan elke andere Nederlander hier. Zij hebben im mers geleefd in een ander cultuur milieu, ze 2ijn anders van aard, hebben een andere instelling op het leven en komen nu in een sa menleving, die in velerlei opzicht vreemd voor hen is. Het kost deze Nederlanders dus grote inspanning zich aan te passen. Van buitengewoon belang is daarom de houding van de goe de buurman en de goede buur- ROTTERDAM. Een rangeer der van de Nederlandse Spoorwe gen is Donderdagavond op het Ge meentelijk Handelsterrein aan de Stieltjesstraat tussen een rangeren de locomotief en een muurtje be kneld geraakt en zo ernstig ge wand. dat hij spoedig overleed. Het slachtoffer was de 37-jarige B. H. Korts uit de Korhaanstraat. De man was op de treeplank gaan staan, maar of hij nu geen reke ning gehouden heeft met de breedte van de locomotief, dan wel door de dikke mist misleid werd, weet men niet. De ruimte tussen locomotief en muurtje was in ieder geval te smal, zodat de borstkas van de man werd inge drukt. De machinist merkte het ongeval op en remde uit alle macht, maar het mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar 't Zuiderziekenhuis gebracht. ROTTERDAM. Naar aanleiding van een bericht, dat de gezagvoer der van de „Willem Ruys" bij aan komst in Suez geweigerd zou hebben over de toedracht van de aanvaring tussen zijn schip en de „Oranje" me dedelingen te doen, deelt men ons desgevraagd van de zijde van de Kon. Rotterdamsche Lloyd mede, dat de gezagvoerders niet gerechtigd zijn dergelijke mededelingen te ver strekken, alvorens zij de door de Ne derlandse wet in zulke gevallen voor geschreven „buitengewone scheeps- verklaring" hebben afgelegd. Dit zal in het geval van de ,YWillem Ruys" vermoedelijk eerst geschieden ten overstaan van de Nederlandse con sul te Port Said. Bootdienst Enkhuizen- Staveren gestaakt DEN HAAG. Ten gevolge van de ijsgang op het IJsselmeer is de bootdienst van de Nederlandse Spoorwegen tussen Enkhuizen en Staveren, ingaande heden gestaakt tot nader order. LONDEN. Hose Britse en Amerikaanse functionarissen heb ben een nieuw plan voor de ver dediging van het Midden-Oosten opgesteld, zo meldt Reuter. Het plan zou de basis zijn van de stap, die, naar verwacht wordt, Enge land binnenkort zal doen bij Egypte om over het dode punt te komen in de besprekingen over het Britse garnizoen in de zone van het Suezkanaal. Volgens dit Plan zou men Egypte opnieuw willen uitnodigen om als oprichter-lid deel te nemen aan het beoogde geallieerde opperbe vel voor de defensie van het Mid den-Oosten. Tevens zou men. al dus dit plan, de ruim 50.000 Brit se troepen uit de zone van het Suezkanaal terugtrekken, onder die voorwaarde, dat Egypte er mee instemt, dat de inrichtingen van de steunpunten in de een of andere vorm blijven bestaan. Het plan zou ook militaire en econo mische hulp aan Egypte verzeke ren. Officiële uitnodigingen om deel te nemen aan het nieuwe opper bevel zouden eveneens worden gezonden aan de regeringen van de andere Arabische staten. De Syrische vtce-premier ver zekerde Donderdag een Britse parlementaire afvaardiging in Da- (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. Algemene verwarring en ver uiteenlopende opvat tingen over de meest fundamentele beginselen ener Europese politieke autoriteit, dat was de indruk, die de debatten In de grondwetgevende i'er- gadering gisteren wel moesten wekken. De gehele Nederlandse club hier sprak zich klaar en duidelijk uit tegen de vage en weinig progressieve plannen die de commissie heeft opgesteld Inzake de verdere economische integratie. De invloed van de Raad van Nationale Ministers op de Europese Executieve werd vrij algemeen afgekeurd en de bevoegdheden van de Europese Senaat zijn voorwerp van zeer uiteenlopende beschouwingen geweest. Intussen zijn er gisteren een aan tal uitstekende redevoeringen ge houden. waaronder twee van Ne derlandse zyde tot het beste behoor de wat wij hier hebben beleefd. De heer Bruins Slot opende de rij van vijf Nederlandse sprekers. Hij ver klaarde zich tegen directe verkie zingen voor een Europees parle ment. Grote aandacht trok het betoog van de Nederlandse socialist Neder - horst. Hij kwam tot de conclusie: deze vergadering zou de Europese volken zeer teleurstellen als zij niet tot de volgende besluiten zou kun nen komen: I. Een duidelijke be- pesc markteenheid en de stichting van een douane-unie; 2. De erken ning van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor het vrije goederenverkeer binnen Europa; 3. Verdergaande liberalisatie van de handel met als begin verlaging der huidige invoerrechten; 4. Gelijkge richte sociaal-economische en mone taire politiek in de 2es landen, gehar moniseerde dollar politiek, zodat aan de huidige siutalie waarbij het ene land dollars verdient ten koste van het andere, een einde komt; 5. Uit breiding van de werkgelegenheid als punt van hoge urgentie. De heer Korthals (VVD> onder- ginseluitspraak ten gunste van Euro- streepte dit betoog en stelde als nieuw element in de discussie voor om eerst over bepaalde beginselen in de nationale parlementen te spre ken alvorens deze vergadering tot besluiten komt. De KVP-er Biaisse betoogde, dat de resultaten van de commissie een goede basis vormen, maar dat de in houd verder uitgediept moet wor den. Die verdieping moet ten volle op economische gebied plaats heb ben. Na dit alles zorgde de Britse waarnemer Longden (Conservatief) voor hot sensationele slot. Hij waar schuwde de zes landen dat Enge land en Amerika het Europese con tinent m de steek zullen laten als het niet spoedig één wordt. Dit mag dan wellicht de vrije wereld ver zwakken, zo meende hij. maar het maakt in ieder geval krachten vrij die elders beter kunnen worden be steed. Deze weinig tactvolle en vrij domme bedreigingen hebben een slechte indruk gemaakt. Deze rede zal echter moeilijk indruk kunnen maken juist nu zij komt van Enge land, dat het vasteland van Europa dringend nodig heeft vor>r «dgf»n vei ligheid. Dergelijke waarschuwingen zijn daarom niet meer dan. ove rigens al te doorzichtige manie ren om druk uit te oefenen. De manier, waarop de heer Longden dit deed, was wel bijzonder grof. mascus echter, dat Syrië in elk geval buiten een defensie-stelsel voor het Midden-Oosten wil blij ven. De Syrische vice-premier, kolonel Ejisjakli, verklaarde, dat de Arabische landen pas vriend schap met het Westen kunnen sluiten als aan de volgende eisen is voldaan: Repatriëring van de Arabische vluchtelingen, een ver hoging van de „royalties" voor aardolie en levering van wapenen voor het afslaan van een eventue le aanval. Sjisjakli legde er de na druk op, dat aan de eisen van Egypte tegemoet moet worden ge komen, alvorens de Westelijke landen kunnen verwachten dat de Arabische staten deel gaan uit maken van een defensieplan voor het Midden-Oosten. (Advertentie l.M.) (Vervolg van de voorpag.) V.NS. een voorlopig onvervangbaar verlies. Een schip als de „Klipfon- .tein", tezamen met haar zustersche pen „Bloemfontein", „Jagersfontein" en „Oranjefontein" speciaal gebouwd voor de sneldienst voor het ver voer van passagiers en vracht naar de Afrikaanse havens is maar met één, twee, drie door een nieuw te vervangen, ook al dekt de verzeke ring de schade. De „Khpfontein* mat 10 555 ton bruto en 6329 ton netto en werd door de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam gebouwd en in 1939 aan de rederij, de Holland Afrikalijn te Amsterdam, afgeleverd. Het schip werd voortbewogen door twee door de werf gebouwde motoren van 6 000 pk elk gekoppeld op een schroefas waarmee het een snelheid van 17 a 18 zeemijlen per uur kon behalen. In de oorlog heeft de „Klipfontein" dienst gedaan als troepenschip Op de Stille Oceaan. Na de bevrijding werd zij in haar vroegere toestand teruggebracht en ingelegd in de dienst op en rond Afrika. Het schip vertrok op 5 Dec. uit Amsterdam ging via Southampton langs de Westkust van Afrika naar Kaapstad en was vandaar via Suez op de terugreis naar Amsterdam, waar het omstreeks 21 Februari werd verwacht. vrouw, de begrijpende collega, de met waarachtige naastenliefde ver vulde Nederlander in het algemeen die met volledig begrip naast ze gaat staan, en de helpende hand reikt om de moeilijkheden te hel pen overwinnen. Deze Indische Nederlanders moeten in onze samenleving wor den opgenomen. Zij hebben recht op een plaats, dit- in ieder geval enigszins benadert de positie, die zij voorheen in Indonesië innamen. Zij moeten ervaren, dat zij hier welkom zijn. (Advertentie l.M.) Dan spijt het wanneeT tl geen Aspirin,(alléén echt met het BayerkruisO ïn huls hebt. DEN HAAG. Ook dit jaar zal het rijk beurzen voor muziekstudie beschikbaar stellen ten behoeve van on- of minvermogende Nederlandse jongelieden, die bijzondere muzika le aanleg bezitten. Verder zullen één of meer beur zen beschikbaar worden gesteld teneinde musici, die daartoe finan cieel onmachtig zijn, in de gelegen heid te stellen een in Nederland voltooide vakstudie in de muziek, in het buitenland af te sluiten. Nadere gegevens verstrekt hei ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (afdeling Kun sten), Prinsessegracht 21 's-Graven- 'hage. (Advertentie M.) Typhus-epidemie ia Stuttgart STUTTGART. Ce stedelijke gezondheidsautoriteiten van Stutt gart hebben meegedeeld, dat er m de afgelopen 48 uur 37 nieuwe tv- phus-gevallcn zijn geregistreerd. Sinds Kerstmis zijn in totaal 64 personen door de ziekte aangetast Er is één dode Volgens de autori teiten is het de eerste maal m 30 30 jaar. dat de stad een epidemie van een dergelijke omvang heeft gekend. Dit is geen aanbieding van incourante of niet gangbare artikelen. Dit zijn geen kop en schotels met scheurtjes en foutjes of niet bij eikaar passend. Dit zijn kop en schotels van eerste keus crème aarde werk, puntgaaf en zó sierlijk dat als U ze in een speciaal zaak bestelde, de baas ze zelf bij U thuis zou brengen (alleen moest U er dan twee kwartj'es per stuk voor be talen). Maar wij hebben geen buurt- zaak, bij ons moet U ze komen halen, maardan betaalt U ook voor elk kopje 21 cent minder. Zaterdagmorgen om 9 uur begint in onze afdeling huis houdelijke artikelen (de afde ling waar U een zwaar emsilte 23 - delige keukenultzet ran 99.30 koopt voor 49.®®) de verkoop van deze kop en schotels WlNXaCENTRUM BINNENWP'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2