1 NIEUW GUINEA 99a. Specialisten willen risico van fondsen niet dragen Overeenstemming is mogelijk ÉÉsüill Soedanese partijen volgen standpunt van Egypte Mansliolt: marktordening wordt niet ingekrompen Integratie van Europese landbouw vordert traag Onvolledig en gebrekkig werk in Straatsburg Toestand in Karatsji begint weer normaal te worden Nederlandse Veren iging in Parijs viert 50ste jaardag (KEELPIJN Maandag 12 Januari 1953 3 NVVS-voorzitterWij ontvangen relatief minder, naarmate ivij harder werken" r (Van onze redactrice voor Sociale Zaken) UTRECHT, Op een Zaterdag middag gehouden persconferentie, heeft de Ned. Ver. van specialisten, die in een conflict met de zieken- fondsorganï53ties is gewikkeld, een toelichting gegeven op haar stand punt, dat zij vorige tveek reeds in een communiqué had uiteengezet. Hierbij werd nogmaals met na druk verklaard, dat het deze specia listen niet te doen is om verhoging van de ziekenfondstarieven, maar dat het verzet van de N.V.V.S. zich uitsluitend richt tegen het feit. dat de regeling die de ziekenfondsen met de Landelijke Specialisten Ver eniging hebben'getroffen, op de spe cialisten een risico legt, dat geen van de andere medewerkers van de ziekenfondsen heeft te dragen, „Wij zijn bereid de risico's te dragen die normaal uit ons beroep voortvloei en," zei de voorzitter van de NVVS dr. R. Ruding. „Wanneer een be paalde behandeling extra veel moei te en tijd kost vragen wij daarvoor geen hoger tarief, dan wanneer een soortgelijke behandeling vlot ver loopt, Maar het risico, dat de totale vraag naar specalistische zorg groot of klein is, moet gedragen worden door de verzekeringsorganen dus de ziekenfondsen. Wij hebben de zie kenfondsen voorgesteld de econo mische hogescholen in Rotterdam en Tilburg een onderzoek te doen in stellen naar de juiste honorerings hoogte van de specialistische ver richtingen, maar hierop hebben wij geen antwoord ontvangen." aldus de voorzitter van de N.V.V.S. Er zijn twee kortingsregelingen waartegen de NVVS zich verzet: in de eerste plaats de z.g. progressieve korting, die op alle declaraties bo ven t 10.000 wordt toegepast, en die toeneemt naarmate de declaratie ho ger is. In de tweede plaats tegen de „fifty-fifty"-regeling, Deze houdt in, dat wanneer het totale bedrag, dat de ziekenfondsen in een bepaaid jaar voor specialistische hulp heb ben uitgetrokken, wordt overschre den. de 'lasten daarvan door zieken fondsen en specialisten ieder voor (Van onze redactrice voor Sociale Zaken) DË MEDISCHE stand in ons land geniet algemeen hoge achting. Wij hebben grote waardering voor de kennis van onze medici, voor de gewetensvolle wijze, waarop zij hun werk verrichten, maar ook voor hun morele beginselen. Arts zijn is voor de meesten hunner meer een roeping dan een beroep. Juist om de hoge dunk, die wij van onze doktoren hebben, betreuren wij ten zeerste het conflict dat is uitge- bioken tussen de ziekenfondsen en de 200 tot 300 specialisten, die zich bij de Ned. Ver. van Specialisten (NW S) hebben aangesloten. Er kan nl geen twijfel aan zijn dat de vormen, die dit conflict heeft aangenomen en waarbij de ziekenfondspatiënten in Tilburg en Breda eerst bij het fonds een betalingsgarantie moeten vragen, vóór zij zich tot de specialist kunnen wenden, onherroepelijk schade zullen doen aan de naam van de medische stand. Wij nemen onmiddellijk aan, dat de NVVS niet wenst, dat het con flict „op de rug van de verzekerden wordt uitgevochten", zoals de voor zitter van deze organisatie op een persconferentie in Utrecht heeft ge zegd. Maar in feite gebeurt dit thans wèl, en dat is iets, dat wij uiterst be treurenswaardig achten. De NWS heeft mot zéér grote na druk uitgesproken, dat voor haar de inzet niet is een tariefsverhoging, maar dat er een principiële strijd wordt gevoerd. „De ziekenfondsen hebben een deel van hun risico afge wenteld op ons. Geen van de andere medewerkers draagt een dergelijk ri sico, Deze uitzonderingspositie is voor ons onaanvaardbaar", aldus het standpunt van deze organisatie. ~\J ANDAAR het verzet tegen de „progressieve korting1' en de „fifty-fifty-clausule" (waarvan el ders in dit blad, bij het verslag over de persconferentie van de NVVS, een uiteenzetting wordt ge geven). Nu is deze progressieve kortingsregeling ontworpen do,. de Landelijke Specialisten Vereniging en het is ons bekend, dat de zie kenfondsen dit niet beschouwen als een punt van principiële betekenis. De fondsen stellen zich alleen op het standpunt, dat het hun moge lijk moet zijn voor ieder jaar een begroting op te maken en ongeveer te weten, waar zij aan toe zijn. De hoogte van de premies voor de ver plichte en de vrijwillige verzeke ring worden immers ook voor een geheel jaar van te voren vastge steld! Nu hebben wij. door wat op de persconferentie van de NVVS werd meegedeeld, sterk de indruk gekre gen en dat heeft ons zeer ver heugd dat men ook in deze kring begrip heeft voor de problemen van de fondsen en wil meewerken aan een oplossing, mits op de specialis ten geen risico wordt gelegd dat andere medewerkers niet dragen. Steeds herhaalt men van deze zij de: „Het is een strijd om begin selen". Dit mag dan waar zijn. maar een beginselstrijd had nooit de vormen mogen aannemen, die zij nu heeft gekregen. Wie een dergelijke strijd voert, moe enig geduld hebben De ziekenfondsen hebben voorgesteld: „Verder onderhandelen en voorlopig drie maanden voortgaan op de oude voet". DE NWS meent dat dit ..een oplossing zeer moeilijk zou ma ken" Dit laatste begrijpen wij met. Integendeel, wij geloven dat het forceren van een conflict, zoals thans is geschied, een oplossing on eindig véél moeilijker maakt. En daarom hopen wij van harte, dat de NVVS alsnog gehoor zal geven aan het dringende verzoek van minister Suurhoff om de onderhandelingen van de fondsen te hervatten. Ge beurt dit niet. dan komt er stellig een prijzenbeschikking voor specia listische hulp aan ziekenfonds-ver zekerden. De uitvaardiging daarvan zou aan de reputatie an de gehele medische stand grote schade doen. En bovendien zou de „beginsel strijd" van de NVVS. die in laatste instantie berust op angst van deze specialisten voox vermindering van vrijheid van de arts. precies het omgekeerde bewerkstelligen dan wat ermee werd beoogd. de helft wordt gedragen. „De con sequentie van deze regeling is. dat een specialist relatief minder ont vangt, naarmate hij harder werkt", zei de voorzitter van de NV.V.S. Twee gezinnen door brand dakloos AMSTERDAM Terwijl Zondag middag de vrouw van de automön- fceur Van der Vaart in de Nieuwe Looiersstraat met twee kinderen aan het wandelen was, deed rumoer hem naar de achterkamer snellen, waar hij nog juist zijn twee jongste Kinderen, van wie een een petro leumstel had omgegooid, aan de vlammen kon onttrekken. Hij bracht hen in veiligheid, hielp daarna een bejaard inwonend echt paar naar buiten, terwijl een op de vliering wonend gezin door een dakluik kon vluchten. De uitslaan de brand was in een half uur ge blust. Het perceel was, op de ach terkamer der tweede verdieping na, geheel' uitgebrand. Door deze brand zjjn twee slecht gehuisveste gezin nen nu geheel dakloos geworden. Vrijz. Democratische Bond weer opgericht UTRECHT In het gebouw voor K. en W. is Zaterdag de Vrijzinnig Democratische Bond, die na de be vrijding is opgegaan in de PvdA, weer opgericht. Deze stelt zich in zijn voorlopige beginselverklaring op de grondslag van de destijds op geheven bond. Intussen is een com missie benoemd, die op korte ter mijn deze beginselverklaring zal aanpassen aan. de evolutie, die zich inmiddels m de staatkunde heeft voltrokken. (Advertentie I. M.) VOOR SPOEDIGE UITZENDING IN LEGERVERBAND NAAR kunnen zich opgeven: niet in werkelijke dienst zijnde militairen en ex-O.V.W.-ers, afkomstig van de Infanterie, Genie, Technische Dienst en Verbindingsdienst, alsmede administratief personeel en chauffeurs. Verblijf in Nieuw-Guinea minimum Vh jaar. Nadere inlichtingen kunnen schriftelijk of mondeling worden verkregen bij de Adjudant-Generaal, Nieuwe Frederikka- zeme. Gebouw E 4 te 's-Gravenhage (tel. 18.46.70, toestel 1461). Gegadigden, die zich reeds eerder heb ben gemeld, behoeven zich thans niet opnieuw op te geven. In werkelijke dienst zijnde militairen, die voor deze uitzending in aanmerking wensen te komen, dienen zich te wenden tot hun commandant, Voorts worden nog gevraagd een operatie-assistent en een rtint- gen-assistent, beiden in de rang van sergeant en een topografisch tekenaar in de rang van korporaal (Militaire vooropleiding is voor cfeze functies niet noodzakelijk). Britse ambassadeur vraagt Naguib dringend om hervatting besprekingen over Soedan CAIRO. Vertegenwoordigers van alle Soedanese partijen hebben Zaterdag te Khartoem hun instemming betuigd met de bepalingen van de Egyptisch Soedanese overeenkomst. Deze overeenkomst bevat onder meer de eis, dat de gouverneur-generaal van Soedan geen speciale verantwoorde lijkheid behoudt voor het Zuiden van het land. hetgeen door de Britten wordt geëist. De Soedanese partyafgevaardigden verklaarden elke oplos sing van de Soedanese kwestie, die niet overeenkomt met het genoemde compromis, te zullen boycotten. De Britse ambassadeur te Cairo, Stevenson, heeft zich tot de Egyptische premier, generaal Naguib, gewend met het dringende verzoek een datum vast te stellen voor een hervatting der Brlts- Egyptïsche besprekingen over Soedan. Legerkringen in Cairo, die in JuÜ generaal Naguib aan de macht brachten, hebben een burgerlijke „bevrijdingsorganisatie"' opgericht als tegenhanger van de bestaande politieke partijen De organisatie zou in het bijzonder tegen de Wafd zijn gericht, die zich nog steeds de grootste politieke partij noemt. Generaal Naguib is uitgenodigd het voorzitterschap te aanvaarden. De bevrijdingsorganisatie stelt zich ander meer ten doel het „land Na fuif in Londen: Twaalf motorrijders rijden op vrachtauto's LONDEN. Twaalf jeugdige mo torrijders. die in de nacht van Za terdag op Zondag in een dichte mist van een dansfuif naar huis gmgen, zijn op een vrachtauto van een jazz-band ingereden. Drie hun ner kwamen om het leven en zeven werden gewond. Twee der doden waren duorijdsters. Door het onge luk lag de grote verkeersweg bij de vlieghaven Croydon bezaaid met slachtoffers en vernielde motorfiet sen. Het was het ernstigste ongeluk, dat deze winter tijdens de gebrui kelijke mïstperioden heeft plaats AGRARISCH CONGRES PvdA Nederlandse socialisten zullen stoot aan algemeen Europees program moeten geven EMMELOORD. in de rede, die minister Mansbolt Zaterdag hield ten besluite van het agrarische congres van de P.v.tLA.. zei hij, dat hij niet van plan was om de marktordening in te krimpen. Maar wij kunnen in ternationale problemen niet alleen nationaal bezien. Over de West-Europese eenwor ding sprekend, ook op het gebied van de landbouw, zei hij, dat de ontwikkeling moeilijk is. Maar zij gaat zeker niet langzaam. Er is integendeel sprake van een revoïu- tionnaire ontwikkeling. Maar we leven in een gevaarlijke situatie. De markt is tot nu toe gemakkelijk geweest, mede ten gevolge van de bewapening. Maar hoe zal dit zijn. als die eens kan worden ingeperkt? Wij moesten dit nu eigenlijk reeds voorbereiden, maar dat gebeurt thans nog onvoldoende. Voor de landbouw juist is dit nJ. van de grootste betekenis. Gelukkig is er vooruitgang. Toch zal er moeten worden gewerkt aan een algemeen Europees program. Daartoe zullen zo nodig de Nederlandse socialisten de stoot moeten geven. De minister waarschuwde tegen de tegenstelling stad-platteland. Wij moeten integendeel streven naar een gemeenschapscultuur. Dit vraag stuk zal nader dieper moeten wor den bekeken en niet alleen van het platteland uit- De mechanisatie van de landbouw In hun schilderachtige costuums poseren Zeeuwse volksdansers uit Middelburg op de trappen van de •majestueuze Royal' Albert Halt in Londen. Zij hebben deelgenomen aan het festival van de Engelse Volksdans- en zangvereniging. Nieuwe zondebokken in Tsjecho-Slowakije WENEN. In September 1951 is de trein van Praag naar Asch zonder te stoppen doorgereden naar Hof ïn Beieren, waar de meeste passagiers asyl verkregen. Daarvoor zijn nu ook de zondebokken gevonden. Ra dio-Praag meldt, dat. de groep, die dit heeft georganiseerd (natuurlijk allen „agenten" van de Amerikaan se en Franse spïonnagediensten), is gevonnist. Een der beklaagden kreeg de doodstraf een levenslang en an deren gevangenisstraffen, variërend van vijf tot vierentwintig jaar. Voorlopig geen wijziging in export naar Engels nd DEN HAAG. Gedurende de af gelopen week zijn in Londen be sprekingen gehouden tussen een Nederlandse en een Engelse han delsdelegatie, waarbij uitvoerig van gedachten werd gewisseld. Er werd overeengekomen, dat de wederke rig verleende importfaciliteiten voorlopig op dezelfde voet als in 1952 zullen worden gecontinueerd, in afwachting van verdere bespre kingen, die naar verwachting bin nen enkele weken zullen worden gehouden. (Van onze reisredacteur) PARIJS. De interim-commissie, die destyds in Parijs door de zestien ministers is ingesteld om het probleem van de agrarische integratie van Europa onder de loupe te nemen, is met haar opdracht klaar gekomen. Haar rapport zai aan de zestien ministers van Landbouw, die in Maart vermoedelijk wel weer bij elkaar zullen komen, worden voorgelegd. Nederland fungeert als „motor" Die conferentie van Maart zal weer niet gemakkelijk zijn. Men verwacht in Nederlandse kringen eigenlijk alleen een vooruttgang, indien de zes Europese landen, die ai in Europees verband samen werken, bereid zijn. gezamenlijk een lijn te trekken en als motor xe fungeren, die de andere tien. mee trekt, hetzij achter zich laat. Er is inmiddels in Den Haag een vrij sterk contact geweest met de ministers van Landbouw der an dere vijf landen. Frankrijk, dat meer moeite ondervindt, oir» een moderne economische politieke ont wikkeling te combineren met een conservatieve landbouwpolitiek, wordt toegankelijker voor de Ne derlandse opvattingen. Minister Pflimlin had destijds integratie van enkele belangrijke producten voor- (Vervolg van de voorpag.) Oostduitse gebieden een bepaald aantal zetels toe te wijzen. Politiek heeft dit besluit grote consequenties. De kleine landen zijn in hun belangen bedreigd, de groten zitten nu midden in een rivahteits- strijd. Frankrijk is er, handig ma noeuvrerend. in geslaagd een groter aantal zeteJs toegezegd en wat het belangrijkste is het beginsel van zijn rechten in Noord-Afrika binnen gesmokkeld te krijgen, maar dit heeft als gevolg, dat Duitsland de ge dachte aan hereniging van zijn ge hele gebied gaat introduceren. Hier van kunnen de Fransen wel eens spijt krijgen, want een van hun grote bedenkingen is altijd Guy RIoDet heeft het dezer dagen nog eens dui delijk gezegd dat Duitsland de Europese federatie zal gaan gebrui ken om zijn here oigingsei sen in te willigen, eventueel door de gehele federatie in een agressief avontuur te storten. Helaas hebben de Nederlandse KVP-ers, die voor dit amendement stemden (met uitzondering van de heer Blaisse) deze consequenties niet overzien. Zij hebben het nadeel van de verdeling der zetels naar aantal inwoners gemeend te kunnen com penseren met de Senaat paritair sa men te stellen, dus elk der zes lan den evenveel leden. Dit zou dan ook logisch zijn geweest, toen de propor tionele samenstelling van de Volks kamer eenmaal was aanvaard. Maar helaas werd die pariteit ook afgewe zen, zodat nu de Senaat zal bestaan uit 21 zetels voor de drie groten, tien voor Nederland on België en vier voor Luxemburg. Het vraagstuk van de économische bevoegdheden van de politieke ge meenschap is ter nadere studie naar de commissie terugverwezen. Een bij zonder gelukkig succes van de Ne derlandse vertegenwoordigers. Ten slotte zijn de nauwe banden met de Raad van Europa voor de po litieke gemeenschap in beginsel aanvaard, evenals de mogelijkheid tot het geassocieerd lidmaatschap. Dit is in grote trekken het resul taat van drie. dag'n vergaderen. De commissie krijgt Pu een zware taak. Zij moet de inconsequenties van een aantal beslissingen der vergadering, trachten goed te maken. Over deze zitting van de Assemblee ad hoe zuilen weinigen enthousiast zijn. Zeer vele leden gaven blijk on voldoende te beseffen, waarover zij spraken en wat de consequenties van gesteld, waarmee hij overigens de meesten van zijn agrarische land genoten ver vooruit was. Mansholt heeft daar tegenover gesteld, dat integratie alleen werkzaam kan zijn. indien men bereid is, de ge hele landbouw erin te betrekken. Duitsland en Italië staan ook hier open voor Europese samen werking. De eigenlijke moeilijk heid komt van België, welks land bouwpolitiek practisch wordt be paald door de Boerenbond, die eigenlijk het liefst van België een protectionistische serre zou maken. Dat de „zes" overigens niet al leen kunnen blijven, spreekt voor Nederland vanzelf. Mansholts be zoek aan Kopenhagen toont dat Wel aan. Met Engeland is contact aan de gang en niet geheel zonder resultaat. Engeland tracht zijn eigen landbouw op te kweken, maar het weet, dat het altijd voor een deel van zijn levensmiddelen op anderen aangewezen blijft. Het coördineren van de land bouwpolitiek en der verschillende landen, het neerhalen der tarief muren, het redelyk organiseren der landbouwmarkten voor landbouw producten. is een werk van lang durige adem. Men kan nauwelijks een vergelijking maken met het Schuman-plan. Daar had men een handjevol producenten, die boven dien van ouds hun internationale verbindingen hadden. Hier heeft men millioenen kleine producenten te organiseren, die een politieke massa van zeer grote invloed vor men. Ervaring heeft uitgewezen, dat de landbouw-ministers er alleen uiet uit komen. 2e staan begriioelijker- wijs te dicht bij de belangen, die ze ook in hun kabinetten telkens te verdedigen hebben, dat is luist de reden, waarom de ..trafien" 'n dit gezelschap er zich met hand eu land tegen verzetten, dat de agra rische ministers door hun collega's van Buitenlandse Zaken zouden worden vergezeld Het accent zou dan immers meer op de internatio nale samenwerking gelegd kunnen worden. U moet dus niet verbaasd zijn. indien de conferentie van Maart hun beslissingen waren. Het ontwer- lllIIJt,r| aanvangt met een schermutselii - - over schijnbaar slechts or ga ver k voor eenvoudige parlementa riers. Men moge dan 'beweren, dat er uit een oogpunt van democratie iets aantrekkelijks zit om de omge keerde volgorde te nemen, namelijk eerst de volksvertegenwoordigers tot eenstemmigheid laten komen en daarna pas onderhandelingen tussen i regeringen. Wij menen echter, dat deze vergadering heeft bewezen dat deze methode onbruikbaar is. Verder moet men dan nog afwach ten, wat de regeringen en de natio nale parlementen over het resultaat zullen zeggen. Ook dit k"" *"'Og veel moeilijkheden geven. -- r -itieke gemeenschap is er dus n - niet Deze zitting van de Aso^.uolee ad hoe kwam bepaald te vroeg en deed slechts oppervlakkig en ondeskundig werk. Er waren veel politieke tegen stellingen en men was het in het ai- gemeen over fundamentele beginse len ener politieke gemeenschap on eens. nisatorische kwestie. Massale ontsnapping van Vietm inh-sevansenen SAIGON. Oo 12 December hebben 200 Vietminhgevangenen op hef pi land Pn«lo Con d ore. ?f> km ten Zuiden van Saigon, hun bewakers overm ppsterd en zich meester ge maakt van lïeM» wapenen Met at* tprbm^p vaart"*een trachtten de rfaaron het gebied «^«T- Tfi-r+vninït f- hpj-i-llr-Pn dn<-b 48 imr ia*er waren hnnd»rd ont- «nsnt»n onpe«noorrl en aaneehou- rtrweveer vftfris? ontman ton Tb bH de ontsnanninssoogin? ver- dfonbon -ddu* dit bericht. On het eiland zelf waren nog tien gevange nen gevonden, die zich daar schuil hielden. is in het algemeen niet oorzaak van de werkloosheid ten plattelande. Zij heeft integendeel de seizoenwerk- loosheid verminderd. Deze moet nog verder terug en hier ligt ook een taak voor de organisaties en voor het komende landbouwschap. te bevrijden van buitenlands impe rialisme op politiek, economisch en sociaal gebied." De organisatie zal aanvankelijk niet optreden als politieke partij. Indien zij echter alsnog hiertoe be sluit, zullen de militaire leden zich uit de beweging terugtrekken of ontslag nemen uit de militaire dienst De burgerlijke leden zullen zich candidaat voor het parlement kunnen stellen. Luitenant-kolonel Nasser zou secretaris-generaal öer nieuwe organisatie worden. Nasser verklaarde onlangs, dat de Egyp- tenaren tot een guerilla zullen over gaan. indien Engeland niet spoedig zijn troepen uit de Suez-kanaalzone terugtrekt. Te Cairo zijn officieel berichten tegengesproken volgens welke de Egyptische regering com munistisch China had erkend. Klein IJzeren Gordijn in West-Berlijn BERLIJN. De communisten hebben Zaterdag en Zondag vele grensovergangen tussen de Sow jet- zone en West-Berlijn gesloten Con trole post Kleinmachnow, de straal die van de Russische zone naar West-Berlijn leidt, is met prikkel draad dichtgemaakt. Oost-Duitsers, die werkzaam zijn in West-Berlijn waren gedwongen kilometers om xe lopen om een nog open staande grensovergang te vinden. Blijkbaar willen de communisten een eind maken aan de stroom van politieke vluchtelingen naar West-Berlijn. Politie verklaart de communisten voor verantwoordelijk KARATSJI, De hoofdcom missaris van Politie van Karatsji, A. T. Naqvi, verklaarde Zondag van mening te zijn dat, na drie dagen van wanordelijkheden, er weer normale toestanden in de Pakistaanse hoofdstad beginnen te heersen, Naqvi zei de communis ten verantwoordelijk te achten voor het uitbreken der wanorde lijkheden. Hij voegde hieraan toe, dat zijns inziens echter ook an dere politieke partijen voordeel uit de verwarring hebben getrok ken. HU weigerde te verklaren, of buitenlandse ambassades de hand hebben gehad in het ontstaan der opstootjes. Officieel is gemeld, dat er elf doden zijn gevallen. Van niet- officiële zijde schat men het aan tal doden echter op 20. Het offi ciële cijfer is gegrondvest op zie ken hu isberichten, doch het is niet zeker dat alle lijken aan open bare instanties zijn overgedragen. Militairen en politie bleven Zon dag in Karatsji de gehele dag op hun hoede. Zaterdagavond zijn 123 overtreders van de avond- Nederlander gezocht in verband met moord in Ierland AMSTERDAM Op verzoek van de Britse recherche speurt de Ne derlandse politie naar de 2l-jarige zeeman Bartold Schuitcma uit Al melo, die begin December als on gewenst vreemdeling door de Britse autoriteiten uit Engeland is gezet. De Britse recherche wenst Schuite- ma te horen in verband met de moord, die od 52 November j.l. in de buurt van Belfast in Noord Ier land is gepleegd op de 19-jarige dochter van de Ierse rechter Cur- ran. Schuitema deserteerde het vo rig jaar van zijn schip in Ierland. Hij werd einde November in En geland aangetroffen. Toen men hem daar uitwees bestond tegen hem nog geen verdenking. In Nederland is hij vroeger wegens een roofoverval in Assen tot een gevangenisstraf van twee jaar veroordeeld. Vóór hij die straf geheel had ondergaan, werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Sneeuw in mijnstreek bleek géén sneeuw (Van onze correspondent) HEERLEN. In de mijnstreek heeft men Zondagmiddag verwon derd naar de lucht staan te kijken. Vooi'al in Geieen, Schuinen. Hoens- broek en Heerlen, Terwijl een vriendelijke winterzon aan de he mel straalde kwam een machtige sneeuwwolk aandrijven. Een na tuurverschijnsel van de eerste orde? De wildste geruchten deden de ronde. Toen de vlokken de aarde hadden bereikt zag men al spoedig dat het geen échte sneeuw was. Die sneeuwwolk was ontstaan boven het SBB (Stikstofbindingsbedrijf), waar een x.%. breekplaatje in öe clcctrische centrale was gebroken. Hierdoor is de inhoud van een dis- tilleerkolom. bestaande uit phi aal- zuur-anhydride in dampvorm ont snapt om meteen de sneeuw vorm aan te nemen, De medische staf werd gewaar schuwd en vandaar kwam de ge- rttsMrilende mededeling, dat deze ..sneeuw'* niet gevaarlijk was. De huid zou er slechts in lichte mate door worden aangetast en er zou den kleine blaren kunnen ontstaan, die echter weer spoedig zouden wegtrekken. Het zou zelfs niet ge vaarlijk zijn geweest als de kin deren de sneeuw hadden geproefd. klokmaatregel gearresteerd. Voorts zijn 261 personen, die reeds voor het uitbreken der wanordelijkhe den als „ongewenst" waren in geschreven, in preventieve hech tenis genomen. Zoals gemeld, zijn de wanorde lijkheden voortgevloeid uit de monstraties van studenten, die lagere collegegelden en meer hulp voor hun studie wensten. De or ganisaties der studenten te Ka ratsji hebben krachtig geprotes teerd tegen Naqvi's verklaring, dat zij onder communistische in vloed zouden staan. De leiding der „vereniging van democratische studenten" verklaarde Naqvi's woorden „bijzonder onverantwoor delijk" te achten, hieraan toevoe gend: „de strijd is nog niet voor bij". Het bestuur dezer studenten vereniging verklaarde voorts, dat de Pakistaanse studenten zich in de toekomst moeten voorbereiden op nieuwe gevechten. fAdvrifUTie L M.) De naam „Swan" is toch voor U geen onbekende meer. Talloze malen heelt U hem in couranten en tijdschriften kunnen lezen ais het merk van de betere zakdoeken en flanellen lakens met inter nationale reputatie. Van desa fabrikant nu kochten wij pyamafianel in effen en gestreept. ls het nu niet overbodig om nog iets van de kwaliteit te zeggen? Een product vaneen fabrikant met zulk een naam spreekt toch voor zichzelf! 1 0.000 meter pyamafianel van ^4'5 effen flanel in rose, bleu en zalm en gestreept in 6 ver schillende dessins koopt U nu in deze opruiming voor nog geen gulden per meter. Dinsdagmorgen om 9 uur koopt U flanel, ja en wat voor flanel, een kwaliteit om nooit te vergeten, 70 cm. breed, per meter Postorders onder rembours. WINKELCENTRUM BINNENWEG PARUS Het internafionaal- filmfestival te Cannes wordt gehou den van 15 tot 29 April as. (Van onze reisredacteur) PARIJS. In Parijs, op een hoek tegenover de Opera, staat het café de la Paix en u kunt er altijd zo veel Hollanders vinden, dat het „Hoek van Holland" genoemd wordt. Voor de oorlog had men in de krantenkiosk er tegenover altijd een bundeltje exemplaren van de „Indische Verlofganger" bij de hand. Dat komt niet meer terug: het is maar goed. dat de Nederlandse con tacten niet daartoe beperkt bleven. Er zijn in Parijs niet alleen dag- Advertentie LM.) vandaag,, morgen verkouden! Be- kscherm Uw keel regen infectie met de beproefde geneeskracht Twee Nederlanders hebben vergaan van „Avanti11 overleefd TOKIO. De Zweedse legatie te Tokio heeft vandaag een lijst uitge geven me de namen van de 21 over levenden van de „Avanti". die Zon dag door een Japans schip te Ka- gosjima in Zuid-Japan aan land zijn gebracht. Op deze lijst komen de namen van twee Nederlanders voor Het zijn de 25-jarige Peter Bleeker (matroos) en de 22-jarige K. J. van der Vilt (dekjongen). Deze 21 geredden hebben een dag en nacht na het breken van de „Avanti" in een sloep rondgedreven. Zij werden Vrijdagmiddag ontdekt door een Amerikaans vliegtuig, dat het Japar.se schip waarschuwde, dat hen later oppikte, Z.-Afrikaanse boer moordt zijn gezin uit: 7 doden JOHANNESBURG. Een 46- jange boer wonende te Fauresmith in Oranjevrijstaat, Piet Lubbe, die onder psychiatrische behandeling was, heeft Zaterdag op zijn boer derij zijn schoonmoeder, zijn vrouw en zijn drie kinderen, twee jongens en een meisje, doodgeschoten met een geweer. Vervolgens reed hij naar het stadje Fauresmith en schoot daar zyn moeder dood Ge wapende politie uit Bloemfontein. 160 km van Fauresmith. maakt jacht op Lubbe, en heeft om het gebied, waar hij zich vermoed ei yk bevindt een cordon gelegd Later werd medegedeeld, dat de politie hem heeft gevonden bij zijn hofste de, waar hij zelfmoord gepleegd had. jesmensen. Er is ook een Neder landse kolome, met een drieduizend tal leden. Een groot deel daarvan bestaat uit jonge mensen, die in Parijs komen studeren en er een half jaar blijven. Ze wonen of in de Cité universitaire en kleine ho telletjes, of ze slaan er zich door heen als hulp in de huishoudingen van Nederlanders of van Fransen, die op Nederlandse babysitters ge steld zijn. De rest wordt gevormd door kantoorbedienden van Neder landse ondernemingen in Parijs, za kenlieden, ambtenaren. Voor hen bestaat de Nederlandse Vereniging voor de oorlog een centrum van dè „happy few" (ik weet niet hoe happy, maar in ieder geval erg few), thans een echte Nederlardse vereniging, waarin men alle speci mina van Hollanders in Parys vindt. De vereniging organiseert twee maal in de week een soort genoeg lijke soos in een zaaltje van de Rue de Bourgogne 13 en af en toe een. kunstavond, meestal met veel suc ces. Wim Kan heeft er eens een avond zo laten lachen, dat alle diploma tieke reserves in scherven vielen en de gezondheid van enkelen onzer hoogste functionarissen ernstig werd bedreigd. De vereniging schept dus een. band tussen de leden en tussen de Nederlanders uit het niet al te hoge Noorden. Een nuttige vereni ging dus. die Zaterdagavond haar vijftigjarig bestaan vierde met een zeer geslaagde receptie. Een menig goed vaderlander dacht bij zichzelf ..Wij zouden een „lief tinck" geven voor een eigen gebouw als vast Nedeidands centrum. Maar Lief- tinck gaf niet. Zou Van der Kieft...? Goede maand voor de Akense douane HEERLEN. De laatste maand van het vorige jaar heeft de Aken- se douane op 539 smokkelaars een buit van 8500 kg koffie en van 20.000 sigaretten veroverd. Tevens werden veertien auto's en vier fiet sen. waarmee langs de Nederlands- Duitse grens smokkelarij was be dreven. m beslag genomen. Over het hel« jaar 1952 werd bij Aken per maand gemiddeld 6150 kg kof fie geconfi^ceerd. Dit gemiddelde werd in December overschreden mei meer don 2Q0D kg Blijkbaar 7im dus de gure mia- or>k lange wmtom-hten b'! zander aantrek kelijk v'io' .-ie smokkelaars. De Akc-"=e reehtoankrn beboet ten in Dr ■-ruber 151 smokkelaars samen m:t 27 nar gevmgemsstraf en 84 000 dm boete, in totaal deel den zij vertelen jaar aan de smok kelaars 1.130 000 dm boete en 394 jaar gevangenisstraf uit.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2