IB r 1 3 I E I 1 ïi rr Eden tegen Engelse deelneming aan EDG Tegen Wereldreiziger INFLUENZA op weg naar ons land? rTTnnra^Hi tuLli» Trnfffia Voorts W oltersomse organisaties hadden veel verdiensten In proces-Oradour komen twee uitspraken Juin vraagt Amerikaanse hulp in Indo-China A DROSS KEEL BEGERING CONTRA EERSTE KAMER Geen bezwaar tegen overgaan van personeel naar PBO Eerste Kamer prijst minister v. d. Kieft Franse Assemblee keurt begroting goed Eerste Kamerlid acht prijzenbeschikking specialisten onjuist Praag verlaagt de rantsoenen opnieuw Churchill terug van vacantie OOK BIJ NIEUWE BESPREKINGEN Antwoord aan Foster Dulles Kenjatta studeerde twee jaar in Moskou Daily Express prijst Nederlands besluit Groepskiekje Donderdag 29 Januari 1953 3 DEN HAAG, De scherpe critiek van de Eerste Kamer op de Wolter somse bedrijfsorganisaties en het daarop gebaseerde verlangen om geen personeel uit deze organisaties over te nemen, hebben de ministers van Economische Zaken en van Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie niet op zich laten zitten. In hun memorie van antwoord in zake een wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie, blijken zij niet alleen de mening van de Eerste Kamerleden, die zich hierover zo fors hebben uitgesproken, niet te delen, maar zjj stellen ook in het vooruitzicht, dat vele personen uit de Woltersomse organisaties in de nieuwe bedrijfsorganisatie een plaats zullen krijgen. Op grond van de ontwikkelingsgeschiedenis dier organi saties bestaat daartegen h.i. ook geen bezwaar. De ministers menen dat de Ne derlandse regering in Londen bij het Besluit Bezettingsmaatregelen de Woltersomse organisaties niet zou hebben gehandhaafd, indien zij in hoofdzaak een instrument ten dien ste van de bezettende macht wa ren geweest. In feite is bij de meeste organisaties juist het tegen deel het geval geweest. Veelal wa ren de ingestelde Woltersomse or ganisaties in wezen niet anders dan êcn voortzetting van voor-oorlogse vrije ondernemersorganisaties, die, na haar gedwongen liquidatie als zodanig, als het ware in deze nieu we vorm onderdoken en aldus er toe hebben bijgedragen de belan gen van het bedrijfsleven te be schermen tegen de bezetter. Slechts in enkele gevallen speelden onva- (Advertentie l.M.) derlandslievende elementen in de Woltersomse organisaties een rol van enige betekenis. Na de bevrijding werden in ver band met de uitdrukkelijke hand having van de Woltersomse organi saties door de Londense regering terstond de nodige maatregelen ge nomen om aan die organisaties de on-Nederlandse trekken te ontne men. Aanstond werd overgegaan tot zuivering van onvaderlandse ele menten. Het leidersbeginsel werd af geschaft en geleidelijk werd over gegaan tot verdere democratisering. De Woltersomse organisaties heb ben ongetwijfeld voor het bedrijfs leven nuttig werd verricht. Boven dien had de regering haar beleid, dat in de eerste jaren na de be vrijding detailbemoeienis met 't be drijfsleven vergde, zonder overleg met dergelijke, alle ondernemers omvattende organisaties moeilijk met de nodige deskundigheid kun nen voeren. Indien dit anders ware geweest, zouden, naar mag worden aangenomen, noch het bedrijfsleven, noch de regering bereid zijn ge weest, aan haar tijdelijk voortbe staan mede te werken. Volledige afzondering geeft afdoende bescherming tegen griep. Maar... duikt U II r nlM wéér onder? Dan kunt U beter Aflukin-C gebruiken. Wél zo practisch en ook iéts gezelliger. Aflukir>-C. het toniserende natuurproduct ttinine met vitamine C, het fruit vitamine. Vooral dit vitamine ij v een goede gezondheid tn grieptijd onontbeerlijk, tegen griep DEN HAAG. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Financiën spreekt men algemeen zijn voldoening uit over de benoeming van minister Van de Kieft Gedurende zeven jaren was deze bewindsman lid van de Eerste Kamer en in die tijd deed hij zich niet alleen kennen als een zeer ge waardeerd medelid en een bekwaam specialist op het gebied der openbare financiën, doch gaf hij ook blijk, diep te zijn doordrongen van de betekenis van het gemeen overleg tussen rege ring en Staten-Generaal. Zeer vele leden zouden de stichting van een nieuw gebouw voor het ministerie van Financiën toejuichen. De tegen woordige huisvesting achten zij tr enen male onvoldoende en ondoel matig. Staking ,De Ommelanden Voor mishandeling van werkwilligen maand gevangenis GRONINGEN. De politierech ter heeft Woensdag de fabrieks arbeider P. van D. te Hoogkerk veroordeeld tot een maand gevan genisstraf wegens mishandeling. Op 20 November j.l. had Van D,, die staker is bij .,De Ommelanden", de werkwillige P, Z. opgewacht en hem geslagen. De officier van jus titie achtte in zijn requisitoir het bewijs geleverd en sprak er zijn bevreemding over uit dat de sta kingsleiding zich bedient van Van D., die in de oorlogstijd in dienst was geweest bij de Waffen S.S, Hij eiste een gevangenisstraf van een maand. Mr Koppius, de raadsman van verdachte, drong aan op een geld boete of een voorwaardelijke straf. Hij achtte het politieke verleden van zijn cliënt niet terzake die nende. De politierechter veroor deelde verdachte evenwel conform de eis van de officier. PARIJS. De Franse nationale vergadering heeft vanochtend vroeg met 314 tegen 214 stemmen de be groting voor 1953 ten bedrage van 3831 milliard francs goedgekeurd. Van dit bedrag Is ongeveer 37 pro- cent voor militaire uitgaven bestemd, j Ongeveer 80 milliard francs zal worden „bevroren" teneinde de be- S gratine in evenwicht te brengen. De i inkomsten worden namelijk geschat op 3751 milliard francs. De begro ting voorziet niet in de heffing van nieuwe belastingen. 25 afgevaardigden onthielden zich van stemmen. Voor stemden de ra dicalen, volksrepublikeinen. Gaul listen. dissidente Gaullisten, gema tigd conservatieven etl links-radica len. terwijl de tegenstemmen kwa men van de kant der communisten, worm listen en enige anderen. De thans aangenomen begroting is in grote trekken gelijk aan die. waarover werd gedebatteerd, toen Pinny op 23 December aftrad. De 80 milliard francs, die premier Mayer zal „bevriezen", zijn bestemd voor "iet-dringende burgerlijke en mili- ire uitgaven. DEN HAAG, Het Eerste Kamer lid De Vos van Steenwijk (WD) be twist in schriftelijke vragen aan de ministers van Economische Zaken en van Volksgezondheid de juistheid van de motivering van regeringszij de voor het treffen van een prijzen beschikking voor specialisten. De prijsbeheersing wordt hier z.i. niet gebruikt voor het weren van een te hoge prijs maar tot bescherming van het budget van een bepaalde corpo ratie. Achten de ministers het niet begrij pelijk, dat bij. die tot dusver de onderhandelingen leidde, door de specialisten niet geheel als neutraal kan worden beschouwd, daar Hij lid is van de Ziekenfond raad? vraagt de heer Dc Vos van Steenwijk. PRAAG. Van Zondag af wor den de rantsoenen suiker, boter en eieren in Tsjecho-Slowakije ver laagd. De oorzaak van deze be perkingen was volgens radio-Praag een slechte suikeroogst en tekort komingen in de toepassing van de Russische methoden van progres sieve socialistische productie op grote schaal. Dc slechte melkleve- ranties waren verantwoordelijk voor de vermindering van het bo- terrantsoen. Slechts 68.4 procent van de hoeveelheid melk, die vol gens de opgestelde plannen moest worden geleverd, is inderdaad ter beschikking gesteld, aldus de ra dio. Suiker blijft beschikbaar op de vrije markt voor hen die „goe de toelagen" ontvangen en suiker boven het rantsoen kunnen ko pen. De eierrantsoenering betreft alleen personen van 18 jaar en jonger. (Van onze correspondent) PARIJS- Er zullen twee uit spraken komen in Bordeaux in het proces-Oradour, één over de Duit sers en één over de Elzassers. Dit heeft de Nationale Vergadering .vanmorgen tegen half zes beslist, toen met 372—119 stemmen een SOUTHAMPTON. Premier Winston Churchill heeft vandaag, bjj zijn terugkomst in Engeland, ge zegd, dat „er niets dan goeds kan komen" van. het onverwachte be zoek. dat president Eisenhower aan Korea heeft gebracht. Churchill zei, dat zijn vacantie op Jamaica hem goed had gedaan. Hij vleide zich veel beter in staat om deel te nemen aan het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse po litiek. Op de vraag of hij van plan was in de naaste toekomst naar de V.S. terug te gaan, zei de premier: „Dat weet ik niet". Churchill deelde mee, dat de be sprekingen. die hij met Eisenhower in New York had gevoerd „allen informeel, particulier en uiterst vertrouwelijk" waren geweest, Wilson vaardigt order uit over aandelenbezit WASHINGTON De Amerikaan se minister van Defensie, Wilson, heeft Woensdag een order uitge- vaardigd, welke klaarblijkelijk be doeld is om de weg vrij te maken voor de aangewezen ministers van Leger en Luchtmacht om hun func tie te aanvaarden zonder van een bepaald aandelenbezit afstand te doen. De order schrijft voor, dat de functionarissen van het depar tement van Defensie zich moeten onthouden van het overwegen van contracten met maatschappijen, waarbij zij geïnteresseerd zijn.- De betrokken functionaris moet in voor komend geval de verantwoordelijk heid voor een bepaald, contract overdragen aan een collega van ge lijke of hogere rang. wetsvoorstel werd aangenomen, waarin de wet van 1948 zodanig wordt gewijzigd, dat dit mogelijk is. Het proces in Bordeaux steunt namelijk nog op genoemde wet van 1948. die van dè collectieve ver antwoordelijkheid uitgaat, welke nu is verlaten. Het strafrecht wordt nu van toepassing, zoals zoals dat geldt ten aanzien van oorlogsmis dadigers volgens een ordonnantie van 1944, Het heeft in de Elzas. maar ook in de rest van Frankri'k. veront- waardiginp en verbitter;Att gewekt, dat in het proces-Ore cn\ir de El zassers naast de Duitra-s op de be klaagdenbanken zaten -*n volgens dezelfde maatstaven 20uden worden veroordeeld. De Elzassers zijn im mers veelal na de Duitse inlijving in 1940 gedwongen in de SS dienst te nemen en velen voelen zich dus meer „slachtoffer" dan beklaagde in het proces. Hoe men verder ook denkt over de betreffende wet van 1948. die nog andere eigenaardigheden vertoont, men moet deze wijziging in het par lement als een politieke daad zien, hoewel zij geen rechtsachtergronden mist De Senaat zal zich nog voor het einde van deze week over de door de Nationale Vergadering aangeno men wijzigingen uit te spreken krij gen, zodat de rechters in Bordeaux de gewijzigde wet zullen kunnen toepassen. Dr Ir SL. Louutes, de dezer da gen ouerleden directeur-generaal van de voedselvoorziening, is in het Cebojiw voor Kunsten en Wetenschappen ire De re Haag in een plechtige rouwdienst her dacht. Op de eerste rij i?t de zaal van links ?taar rechts: dr Hirschfe.ld, minister Sta} en mi nister AfaresJiolt. Noodlanding van Engelse straaljager: piloten ongedeerd (Van onze correspondent) ZWOLLE. Omstreeks half één Woensdagmiddag heeft een Engelse straaljager van het type MeteorH bij Blankenham, gemeente Kuinre, aan de rand var» de Noordoostpol der. een noodlanding gemaakt. Het toestel is nogal beschadigd. De bei de inzittenden bleven ongedeerd. Het vliegveld Twente had ^gemeld, dat de straaljager, die op weg was van Engeland naar Duitsland, in moeilijkheden verkeerde. (Advertentie l.M.) JEUKT UW HUID? Débratme stilt die afschuwelijke kwef- fing onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Woensdag in het Lagerhuis een voorstel van de hand gewezen, dat Engelands toetreding tot de Europese de fensiegemeenschap beoogde, wanneer hierover opnieuw onder handeld zou worden. In antwoord op een vraag van de Labour- afgevaardigde Wyatt, zeid. de minister, dat het doei van het EDG-verdrag de vorming van een politieke federatie van Europa is en dat het niet juist van het parlement zou zijn, de toetreding van Engeland tot de EDG te steunen, indien zij niet dit doel aanvaardt. weer gaaf en gezond Op een vraag, of Engeland was uitgenodigd lot de EDG toe te treden, antwoordde Eden ontken nend. „De zes betrokken regeringen z.jn zich wel bewust van de rede nen, welke dit land verhinderen, lid van de EDG te worden", zo zeide hij. De minister verklaarde echter dat zijn regering wel de spoedige be krachtiging van het EDG-verdrag beschouwt als een „essentiële fac tor voor het versterken van de Europese defensie". Overigens, zo vervolgde Eden, heeft Engeland reeds zijn steun aan de EDG ge- Advertentie l. M.) FA RIJS,. De inspecteur-generaal van het Franse leger, maarschalk Juin, die tevens opperbevelhebber van de NATG-landstrydkrachten In Midden-Europa is, heeft Woensdag verklaard dat met het oog op de In spanningen in Indo-China ïn de strijd tegen de „gemeenschappelijke vijand" de Fransen daar op zijn minst enige geldelijke steun van de Ver enigde Staten mogen verwachten. Men vermoedt dat de uitlatingen van Juin een antwoord vormen op de rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, waarin deze dreigde met een wijziging in dc Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa, indien „Europa zich niet .verenigt". Maarschalk Juin verklaarde dat, indien <?e Russen West-Europa zouden bezetten, het machtseven wicht ten gunste van de Russen zou worden gewijzigd, met andere woor- m De mond- en keelon tsmetlen de t 'abletten (Van onze medische medewerker) Het ziet er naar uit, alsof de voor dit jaar verwachte irnlu- enza-epidemie dezer dagen ons land bereiken zal of reed.: be reikt heeft. Het influenza-virus van het type A, dat waarschijn lijk deze epidemie veroorzaakt, is een merkwaardige wereld reiziger. Terwijl epidemieën van verkoudheid of van influenzj. veroorzaakt door het type B, afhankelijk schijnen van de weers omstandigheden of van toevallige locale factoren, komen de influenza A-epidemieën met de regelmaat van een klok om het andere jaar West-Europa bezoeken. De kennis hieromtrent is aanmer kelijk toegenomen sinds het We reld Influenza Centrum van de Britse Medische Onderzoekin gsraad en de Wereld Gezondhridsnv;;:inisa- tie in Landen het onderzoek t'mu ieren en coördineren. Uit ddie- pergaande studie is onder andere gebleken, dat. de epidemie van 1948 '49 in September in Sardinië be gon. vandaar "it Italië bereikte, toen Zwitserland. Frankrijk. Spanje en Oostenrijk aantastte, en omstreeks het nieuwe jaar via België Neder land bereikte. In Januari'Februari raakten Duitsland. Scandinavië, IJs land en Turkije besmet. De epidemie van 1950'51 bleek veroorzaakt te worden door twee verschillende virussen van het type A, afkomstig uit drie bronnen. De eerste bron was een lichte zomer en» Ho mie in Zweden. He tweede een winter-epldemie in Zuiri-Afrika (dat is in Juli en Augustus!) en de derde een dergelijke epidemie in Austra lië. Vanuit deze drie bronnen werd Europa vrij gelijkmatig besmet. De influenza-virussen blijken in het laboratorium door subtiele verschil len in hun eigenschappen duidelijk gekenmerkt, zodat de laboratorium- onderzoekers als detectives achteraf door het onderzoek der in de ver schillende landen geïsoleerde influ enza-stam men precies de loop der epidemieën na kunnen gaan. Het lijkt voorlopig waarschijnlijk, dat ook dit jaar de epidemie weer begonnen is in Zuid-Afrika, van waaruit Frankrijk. Duitsland en En geland tot nu toe besmet schijnen. AMERIKA ANDERS Opmerkelijk is. dat deze slinger bewegingen. die welhaast tussen het Noordelijk en het Zuidelijk halfrond schijnen plaats te vinden, in Antenna niet worden waargeno men. Men heeft hiervoor wel de verklaring gezocht in het meerdere reizen tussen de Amerikaanse staten onderling, waardoor het influenza- virus voortdurend getransporteerd wordt naar weer eer» nieuwe be volking mei gevoelige personen. In Europa daarentegen komt de infectie een land binn.-v- i-uast als een bosbrand door de b: w»3king om „vut, Cni »«■- dan bij gebrek aan besmetbare per- munitcit die onvoldoende zou zijn een jaar later voldoende mensen beschikbaar zijn voor de volgende influenza-epidemie: sommige epide miologen putten ook hieruit een ar gument voor een Verenigd Europa, waardoor het reizen en daardoor het voortdurend onderhouden van een zekere groepsimm unite it tegen de influenza in de hand wordt ge werkt. Deze immuniteit is ook op kunst matige wijze te verkrijgen, nl. door vaccinatie. Deze heeft echter zeer vele haken en ogen van technische en van epidemiologische aard. waar over ik vroeger reeds schreef en zij is het experimentele stadium nog allerminst, ontgroeid. In Nederland wordt dft jaar ten koste van de tegenwaarde-rekening van de Marshall-hulp een proef op grote schaal met dit vaccin geno men. In Engeland gebeurt een der gelijke maar groter opgezette proef neming onder auspiciën van het Wereld Influenza Centrum. De re sultaten van deze statistisch goed opgezette proefnemingen zal men met belangstelling, maar zonder al te hoog gespannen verwachtingen tegemoet dienen te zien. Het is noo veel te vroeg om pac- cinatte tegen influenza, ire het al gemeen nan te bevelen. Het nut rare roccinarie l'jkt roorlojiirj meer te liggen op het terrein van be scherming t'fire grote groepen (bij- r oorbeeld faorickspe rsone.el of legeronderdelen), waarin dan ren reductie van her ziektecijfer moge lijk verkregen zou. kunnen morden, en minder op bescherming van ire- d i 'M tiv ec pc r.rn ver.. Vaak ziet men dat een infectie ziekte tot staan komt in een groep waarvan ieder der leden slechts een geringe immuniteit bezit, een son en weer uit te sterven. De on gevoeligheid voor de besmetting (de immuniteit duurt ongeveer zes tot twaalf maanden, zodat pas weer om hem tegen besmetting te vrij waren als onderdeel van een groep, waarin in het geheel geen immu niteit bestond. den dat de Amerikanen mogelijk door de Russen zouden worden ver slagen. „Europa moet zo Oostelijk mogelijk worden verdedigd", zo voegde Juin hieraan toe. Volgens de gedeeltelijk bekend gemaakte tekst der verklaring zeicJe de maarschalk verder dat de veilig heid van Frankrijk nauw verbon den is met de collectieve veilig heid. „De Verenigde Staten, die in de afgelopen twee oorlogen twee maal twee jaar te laat tussenbeide kwamen en die de Russen toeston den. posities in Thiiringen (Oost- Duitsland» in te nemen dragen in de huidige situatie een zware verant woordelijkheid. Zij dienen zich dit te realiseren. De Russen staan 15Ö kilometer van de Rijn en het is aan Amerika om vergeving te vragen." Juin waarschuwde er voor. niet volkomen op de Amerikaanse su perioriteit op het gebied der atoom wapens te vertrouwen. „Twee op vattingen strijden op het ogenblik om de overhand." aldus de maar schalk, „De Britten zijn van mening, dat wij ons moeten concentreren op de luchtmacht. Wij geloven daarente gen dat de infanterie een grote rol moet spelen. Superioriteit in de lucht kan niet een achterstand te land goed maken." Tenslotte xeide Juin. dat in Frankrijk op het gebied der defen sie ..grote verwarring van denk beelden. onzekerheid omtrent doe len en onvermogen tot handelen" heersen. KAPENGURIA Kenjatta. leider van de Keniase Afrikaanse Unie. heeft Woensdag verklaard, bijna twee jasr aan de universiteit van Moskou gestudeerd te hebben. Ken jatta verklaarde dit bij een kruis verhoor in het proces dat tegen hem en anderen gevoerd wordt en nu reeds twee maanden duurt. Hij wordt er var. beschuldigd de lei ding te hebben gehad van de Matte Maoc-bewcgmc. Verder verklaarde Kenjatta in België. Nederland. Zwitserland, Italië, Frankrijk. Polen. Estland. Bulgarije, Denemarken, Zweden en Noorwegen geweest te zijn. Hij voegde er aan toe, dat hij het geen misdaad achtte, in Moskou gestu deerd te hebben. Communisterdeider van Karachi gearresteercf KARACHI De voornaamste communistenleider van Karachi. Aziz Ahmed Khan, die it. verband met de recente relletjes in de stad door de politie gezocht werd. is Woensdagavond, toen hij het hoofd bureau der partij in een vermom ming verliet, gearresteerd toond door het toekennen van een verdrag voor wederzijdse bijstand met de leden der gemeenschap, door het ondertekenen van het ad ditionele NATO-protocol en de drie- mogendhed en verklaring van steun in Mei van het vorig jaar en door het to- stand brengen van politieke betrekkingen en militaire samen werking met de EDG. Als commentaar op een uitlating van Wyatt, die het „hoogst onwaar schijnlijk" had genoemd dat Frank rijk tot de EDG zou toetreden, in dien Engeland dit niet zou doen. zeide minister Eden tenslotte dat hij het „heel goed mogelijk" acht, dat zowel Frankrijk als West— Duitsland het verdrag 2ullen rati ficeren. Geen Marshallhulp meer LONDEN. Het onafhankelijke rechtsgeoriënteerde Engelse blad „Daily Express" heeft de medede ling van de Nederlandse regering, dat zij voor het belastingjaar 1952- '53 géén dollarhulp nodig heeft, „een prachtig voorbeeld voor West- Europa" genoemd. „De Nederlanders verdienen voor dit moedige en verstandige besluit de hoogste lof", schrijft het blad, dat vervolgt: „Zij zijn immers na de oorlog op stuitende wijze be handeld. toen de grote mogendhe den ^Engeland dus. Red.), "hun uit Indonesië verdreven met vrese lijke gevolgen voor de Indonesiërs. Nederland aanvaardde deze zware en onverdiende slag voor zijn eco nomische kracht mét grote vastbe radenheid en zette zich met een vaste wil aan het werk om zijn kleine land in een onafhankelijke positie te brengen. Thans oogst Ne derland ijn beloening", aldus de „Daily Express". (Aduerïentie LM.) door overwarme treinen, bioscopen, ere.? Verzacht de keel. alvorens het een verkoudheid wordt, met dc medicinale TET ET jaarlijks diner van de bui- tenlandse persvereniging werd mee.-genuttigd door de minister persoonlijk. Nti zijn het er twéé, dip op het Plein de macht zonder kibbelen delen en misschien wilt u wel weten wélke daar aanzat. Maar ik laat het, met uw goedvin den, toch liever in het midden. De cetmilil heeft mijn Rotterdamse wapenbroeder maar net prijsgege ven en de schrik zit me nog vol doende in dc vulpen om mij tot een zeer voorzichtig kriebelen te manen. Nog een paar van die neo- democratische opgrijpinpen en de krant bevat louter berichten als: ,.13et ons eens op. We weien nieuws." De minister van Buitenlandse Zaken dus. zonder verdere perso nalia. Hij zat mee-aan. En het was bijzonder geanimeerd. Na afloop moest Zijne Excellentie zijn tol be talen aan hef welhaast folkloristi sche gebruik, dat als „de groeps foto" te boek staat. Men verliet daartoe de eetzaal en stelde zich in de gang van het hotel op, onder regie van een fotograafdie weinig becldvlakpoëzie nastreeft in zo'n routine-plaatje. Omlijst door opgeruimde after dinner hoofden, stond dc minister in het zenith van de groep. De fo tograaf had de camera al voor zijn nog. Toen stak dc bewindsman zijn hand op. ..Wacht eens euen." De camera zakte weer. Zonden we niet liever ergens anders gaan slaan, heren?" En met ccn gebaar naar botten: ,.Dit risico kunnen We toch moei lijk nemen..." Alle blikken gingen de lucht in. Vlak bot:en dc groep hing. aan de gangmuur, een keurig licht bak je met een naar beneden wijzende pijl en het woordje: ..Heren". KRONKEL (Advertentie LM.) TTTTTT" Niet krabben. De helder il 11 lm vloeibare D. D. D. kal- U JLi U A\ meert de Jeuk in enkele 1 seconden, doodt de ziektekiemen er» ge- 1 peest tot diep In de hutdportën. GENEESMIDDEL TEGEN "1 HUIDAANDOENINGEN J n JLB% JFiV* Vijfde deel van Joodse gemeenschap in Oost-Duitsland uitgeweken DUSSELDORF. In gezagheb bende Joodse kringen in 8erlijn is Woensdag verklaard, dat een vijf de van de 2.600 leden tellende Joodse gemeenschap van Oost- Duitsland in de loop van de laat ste dagen naar West-Berlijn is ge vlucht. 1.800 Joden woonden in de Russische sector van Berlijn. Vol gens genoemde kringen was de communistische zuivering in Oost- Duitsland niet gericht tegen de Joodse gemeenschap als zodanig. De Joden die gevlucht waren, vreesden voor het uitbreken vaa een golf van anti-semitisme en dachten, dat de toegangen naar het Westen spoedig gesloten zouden worden. De Joden in Oost-Duits land, die belangrijke openbare furzties bekleedden en aangeval len werden, onderhielden geen be trekkingen met de Joodse gemeen schap, aldus werd verklaard. Jongen onder motorfiets gekomen en gedood (Van onze correspondent) MEPFEL. Toen de vijftienjarige J. Karsten uit Kolderveense Boven- boer Dinsdagmiddag met drie vrien den uit Vollenhove naar huis fietste, viel hij voor een motorfiets. De jon gen werd met ernstige kwetsuren naar het Diaconessenhuis in Meppel vervoerd, waar hij *s nachts is over leden. AVRO herdenkt dichter Martinus ??ijhoff HILVERSUM. De AVRO zal in haar programma van heden de dichter Martinus Niihoff herden ken. In de pauze van het concert cfoor het Concertgebouworkest (on geveer 21 uur tot ongeveer 21.23 uur) zal dr P, H. Ritter Jr een herdenkingswoord spreken. Hierna zal onder regie van Henk Schier Nijhoffs idylle „Protesilacs en Laodamia" worden uitgezonden. Toch tentoonstelling van Spaanse schilderijen? DELFT. In aansluiting op het bericht betreffende het niet door gaan van de tentoonstelling vaa Spaanse primitieven in het mu seum Prinsenhof, vernemen wij van de directeur, drs D. H. G. Bollen, dat Woensdag een gunstige wen- "irg in de zaak is gekomen. Als ge el:: hiervan bestaat er grote kans, dat dr- tentoonstelling alsnog deze zomer kan worde gehouden. Bernard PaUon is een Ameri kaanse uitvinder. Nu heeft hij een apparaat, uitgevonden waarvan hij zelf niet precies weet hoe 't werkt. Oude, uitgebrande TL-buizen (dat zijn ''-an ci ie daglicht lampen) die h(j in zij re apparaat slopt blijken, in een.? u»eer 20(KJ uur mee. te kun nen. En niemand die er een ver klaring voor weet. Maar de fabri kanten. van TL-bniren vhiden het met zo'n erg aardige uitvinding. Die bner ln Beunineen die laatst »en das heeft gevangen, heef' een prori.s- ycrbaal gekregen. Want de das >s een beschermd di-r in land V.''-Vi van dassen. Kapitein Onsterhuis. wiens schip, de „Klip/ontcin". laatst is vergaan, heeft aan de Vereniging van Vogel- en Na tuurvrienden in Delft gesel»reven, dat hij graac een nieuwe kanarievogel wil hpbben als hij weer een schip heeft De Vereniging bootl hem een vogel in een kooltje aan omdat de kanarie van de kapitein bij de ramp is omgekomen. In deze gneptiid Is het troostrijk te vernemen, dat Maria Conti, een Ita liaanse boerenvrouw, haar 106e ver- Jaardag heeft gevierd. Ze is cog nooit ziek geweest. In Ar een (Limburg! heeft de schut terij het jaarlijkse worstfeest gevierd. De oude gildebroeders deden zich te goed aan „vrij bier" terwijl het jongo gilde huis aan huis vele kilo's worst op haalde voor de avondlijke worst- en zuurkoolmaaitjjdEen oude gildebroe ner pachtte een vrijgekomen plaats voor 4?0 liter bier, die ze r allen opdronken. Een moot feest ons gemeld. dftciers- ztm .or.1t Nu ze in Ens*h»nd net als hier aan een nieuwe Zondagswet dokteren, hebben Bivtiy imeelspelers laten weten, dat zij eigenlijk ook wel graag een vrije Zondag zouden willen hebben. Zweden hebben een hoeveelheid van het nieuwe geneesmiddel xylocaine naar Engeland gestuurd voor een 80-ja- VÜS, die al twaalf dagen zot.tltrr ophouden de hik heeft.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2