eoxv? Koortsachtig werk bij twee behouden Moerdijkbruggen Schouwen Duiveland worstelt, maar is nog lang niet boven ja...gwa9- Critische vragen in Kamer over de ramp gjtNATOGgjj Amerik. geniesoldaten hebben vreselijke haast Dulles: „Europese landen geneigd tot EDG-vorming55 Chefarane A Zierikzees carillon maant: Nederland, let op Usaeck! Deens zakenman schonk 1000 paar lieslaarzen Woensdag 11 Februari 1953 yeen wonder dat iedereen zegt; Op bescheiden schaal terugkeer naar noodgebieden Tegenzin voor het doen van de eerste stap" VPRO doet ook mee aan actie „Beurzen open, dijken dicht" 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Duitsland biedt hulp op een grootse ivijze Duitse ex-SS-er heeft 300 Zeeuwen gered Prins Bernhard was weer in rampgebied Neo-nazi-partij opgerold Ministers Drees en Luns betuigen deelneming Een bonzend hooM "AKKERTJES" Moeder- Doe een wonder van gezondheid Hij bracht de helft zelf per auto naar Valkenburg (Advertentie LM.) Waarom ik ROXY rook? ....ruik maar eens! (Van ome verslaggevers) MOERDIJK. De bruggen over de Moerdijk staan er nog. Het zal onge twijfeld nog geruime tijd duren, voor de snelweg RotterdamBreda weer voor het verkeer te gebruiken is. Maar het feit, dat zowel spoor- als ver- keersbrug nog volkomen intact zijn, kan de Nederlandse reiziger weer moed geven. Ook de telefoongebruikers zullen binnenkort in de verbindin gen Noord-Znld minder moeilijkheden ontmoeten. Dinsdagmiddag vonden WÜ op de verkeersbrug enkele mensen: P.T.T.-monteurs. Sinds Maandag vertoeven zij op de afrit-richting Breda en nu hebben zij de kabelbreuken tussen Dordrecht en Breda bekeken, uit de door de storm ontwrichte oprit opgegraven en gerepareerd. Van heden af kan het telefoonverkeer Noord- Zuid weer normaal functionneren. Dit betekent, dat ook de internationale telefoonlijn AmsterdamBrusselParijs weer haar gewone route kan volgen. Die twee PTT-monteurs en vijf wegwerkers van een aannemersbe drijf uit Dordrecht waren de enige stervelingen in het verlaten water land. Verder was er niets te zien dan de daken van drie personen auto's, die in de rampnacht door het water zijn overvallen. De men sen, die erin zaten, zijn verdronken; hun stoffelijke overschotten zijn pas Maandag uit de auto's gehaald en vervoerd. De Moerdijkbrug is dus op het ogenblik bereikbaar. Van Dordrecht uit via een lange omweg over bin nendijken. Van Breda uit kan men slechts tot Zevenbergschenhoek ko men. Even voorbij dit plaatsje ver dwijnt de hoofd verkeersweg onder bijna 80 cm of soms een meter wa ter. Onder dat water zijn stukken beton van het wegdek weggeslagen en daar staat het water tot een diepte, die met eenvoudige hulp middelen niet te peilen is. DEN HAAG. Op dit ogenblik vallen er met betrekking tot de evacuatie uit de noodgebieden en de terugkeer van geëvacue-. rden nog geen belangrijke verschuivin gen te meiden. Een terugkeer van geëvacueeröen is er nog slechts op bescheiden schaal. Zij betreft voor namelijk de evacué's uit Noord- Brabant. Zo zijn er met name in Zevenbergen en in Kruisland eva cué's teruggekeerd. Meer zullen hier waarschijnlijk volgen. Met betrekking tot do Zeeuwse en de Zuid-Hollandse gebieden, zal men eerst de verdere dichting van de dijken, waarvan er een aantal voorlopig is hersteld, en de spring vloed op 16 Februari moeten af wachten, alvorens men hier een geleidelijke terugkeer van een aantal evacué's kan verwachten. Voor Schouwen en Duiveland en Go exec en Overflakkee zal die te- rugkeer veel langer op zich moeten; laten wachten. WASHINGTON. ,.Ik heb tij. dens mijn bezoek aan Europa er varen. dat de Europese landen ge neigd zijn voort te gaan met het vormen ener defensïegemeenschap, AMSTERDAM, Het bestuur van de VPRO verzoekt ons het vol gende mede te delen: Het zal stellig een aantal radio luisteraars verwonderd hebben, dat aan het eerste programma van de actie „Beurzen open dijken dicht" op j.l. Maandagavond, slechts vier van de vijf omroepverenigingen mede werkten en dat met name de VPRO :n het geheel geen deel had aan de uitvoering hiervan. Door een misverstand heeft de VPRO aan dit eerste programma niet kunnen meewerken. Dit mis verstand is inmiddels hersteld en voor het vervolg van deze radio actie is thans ook de VPRO inge schakeld. (Advertentie 2.M.) De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chelarine „4" brengen baat waar andere middelen (alen. Teramen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n 4ije daei wonderen! Uitbreiding dienstregeling DordrechtGorcum UTRECHT. Met ingang van Donderdag 12 Februari wordt de dienrtregcling met treinen cn auto bussen lussen Dordrecht en Gorcum uitgebreid Het aantal verbindingen op werkdagen (behalve Zaterdagen) wordt in beide richtingen gebracht van acht op elf. Op Zaterdagen zul len er twaalf en op Zondagen tien verbindingen komen, hetgeen evenwel gepaard gaat met een tegenzin in het doen van de eerste stap", verklaarde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in een uit eenzetting voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat. Foster Dulles had hieraan toege voegd: „Indien de Europese staten niet tot eenheid zouden komen, zuller. de Verenigde Staten zich voor het zeer ernstige vraagstuk zien gesteld te moeten uitmaken, hoe hun toekomstige koers zal zijn." En hij had besloten, met de woorden: „Ik ben van mening, dat het bezoek, dat Stassen en ikzelf aan Europa hebben gebracht, de Europese staten duidelijk hebben gemaakt welk belang het Ameri kaanse volk en het Congres hech ten aan het tot stand komen ener Europese defensïegemeenschap. De plannen hiervoor zijn in. Europa opgesteld en de uiteindelijke ver wezenlijking' er van zal ook door de Europeanen zelf moeten ge schieden." Er zijn mensen, die zeggen, dat ze er auto's hebben zien rijden maar deze verhalen zijn niet te ge loven, Dat is uitgesloten. Alleen een Duck zou mensen van de brug naar Breda kunnen brengen. Het zal nog wel even duren voor een auto die afstand kan afleggen. Wan neer? Dat hangt er van af. hoelang de daar in de omgeving werkende ploegen van Amerikaanse soldaten en Nederlandse burgers en soldaten ervoor nodig hebben een soort ruwe driehoek van dijken om het onder gelopen stuk weg ten dele aange legd en ten dele verhoogd te krij gen. In de striemende regen spraken wij met de Amerikaanse luitenant Olsen, die de leiding heeft over 75 soldaten van de Amerikaanse genie. Luitenant Olsen en zijn mannen komen uit staten als Florida, Cali- fornië, Texas en Nevada, waar men nog nooit iets te maken heeft ge had met doorbrekende dijken. Ze zien dit alles met verbijstering aan en dat waarschijnlijk is de reden, dat zij diep onder de indruk zijn geraakt van de overstromingen in ons land en werken als paarden. Die Amerikanen hebben haast. Ze hebben van de Hollandse ingenieurs gehoord over het springtij, dat in de nacht van de vijftiende op de zestiende zal komen en er is hun verteld van het belang van de hoofdweg, die zij op het ogenblik proberen te verdedigen. Er wordt uit alle macht gewerkt, daar aan de Moerdijk. Door ieder een, of die mensen nu uit Chatta nooga in de Ver. Staten of Aiblas- serdam, uit het Amerikaanse Abile ne of Moerdijk komen. Opdat n straks weer comfortabel in auto of trein van Noord naar Zuid zult kunnen reizen. T&Fm XX DE RAILS van de spoordijk Dor drecht—Moerdijk hangen in de Zucht. De stormvloed heeft 2.5 me ter van het dijklichaam wegge spoeld. Met man en wacht wer ken de Spoorwegen aan het herstel van de dijk, die voor het reizigersverkeer van so grote be tekenis is. Met treintjes worden zand en bielsen aangevoerd om de rails weer steun te geven. Men hoopt over zes weken de verbin ding DordrechtMoerdijk te heb ben hersteld. (Vervolg van voorpagina) zouden gaan. En vrijwel uuaniem en spontaan was de lof voor de ontel bare burgerlijke en militaire helpers uit binnen- en buitenland. Voor zover er eritiek werd ge oefend, geschiedde dat meest in vra gende vorm. Het waren vragen, die velen zich al gesteld zullen hebben. Hebben de waterstaatdeskundigen inderdaad al lang gewaarschuwd voor zwakke dijken? Waarom wer den de Duitse bunkers in de duinen niet eerder opgeruimd? Werd het Westiand inderdaad ernstig bedreigd? Had niet des Zaterdags dringender gewaarschuwd kunnen worden voor hetgeen het K.N.MJ. verwachtte? Waarom werd de ernst van de situa tie op Schouwen-Duiveland pas zo laat onderkend? Zullen de plunde raars strenger worden gestraft en moet Nederland niet over meer heli copters de beschikking krijgen? Heeft de weekend-rust het ambtelijk apparaat niet verlamd? Ja zelfs de S.G. ds Zandt sprak nu niet voor de Zondagsheiliging, maar prees de militairen, omdat zij meteen naar hun garnizoen waren teruggekeerd. Uiteraard had de C.P.N. aan een antwoord op dergelijke vragen eigen lijk geen behoefte. Zij wist allang dat de ramp veroorzaakt was door het Atlantisch Pact, doordat de regering dijken had verwaarloosd ten behoe- X (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. Een nieuw gevaar gevolg van de stormramp be dreigt het eiland Schouwen: het water, dat door de gaten in de bavenöüjken binnengulpt, voert zoveel zand mee, dat in de haven, die zo belangrijk is voor de aanvoer van drinkwater en gereedschappen, een zandrug wordt gevormd. Deze verhindert dat grote schepen de haven bij eb kunnen be reiken. Niet alleen voor de aanvoer is dit een grote bedreiging, maar even eens voor een vlotte verscheping van nog te evacueren eilandbewo ners. Toen ik van Katseveer naar Zierikzee gir«g met de voor duizenu personen gebouwde provinciale boot, was het reeds nodig vóór de havendijk (vrijwel in volle 2ee) op een kleiner schip over te stappen. Dat men zich bij Rijkswaterstaat de ernst van dit probleem ten voile realiseert bewijst het feit, dat voor het herstel van de havendijken een geheel afzonderlijk plan dat met de hoogste urgentie wordt uitge voerd is opgemaakt Alle andere werkzaamheden zullen in regie ge schieden. maar dit project zal on der onmiddellijke controle van het rijk worden uitgevoerd. Ir. Slotboom, van „Waterstaat" heeft B. en W. van Zierikzee ver klaard, dat de vraagstukken die door de dijkbreuken ontstaan zijn, vijftig jaar geleden volstrekt onop losbaar Dank zij de ervarin gen op •- I. "en kan men optimis tischer g 1 1 iaten horen. Teneinofc net wegverkeer tussen Zierikzee en Brouwershaven spoe dig weer mogelijk te maken nu de grote provinciale weg nog me ters onder water staat wordt ook het werk aan de Schcuwcn.se Dijk en aan de Bettewaerdse Dijk zeer krachtdadig aangepakt. Tussen beide dijken zal na dit herstel een strook land ontstaan, welke die wegver binding voorlopig veilig stelt. In de evacuatie van het stadje Zierikzee zit nog betrekkelijk wei nig schot. Zelfs de dreiging van, een nieuwe springtij vermocht tot dus ver slechts 2300 van de 7000 inwo ners tot vertrek te bewegen. Men acht persoonlijke aanwezigheid ter be scherming van wat men aan havo en goed heeft kunnen redden be langrijker dan het niet denkbeeldige risico, dat aan blijven vast zit. Zierikzee zit nog steeds zonder water. De hoofdleiding van het pompstation bij Haamstede is welis waar intact en de aanvankelijke af sluiting bij Renesse weer openge draaid. Vertraging in de komst van een bacterioloog van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening die moest vaststellen of verontreining van het water door kadavers te vre zen viel maakt het tijdstip van herstel der waterlevering nog onze ker. om elk risico te vermijden zal het water van het pompstation af worden gechloreerd. De situatie, waarin ik vandaag dit eiland aantrof na het Donderdag te hebben verlaten, kan aldus worden samengevat: „Schouwen-Duiveland worstelt, maar is nog lang niet bo ven. En het carillon van Zierikzee speelt „O, Nederland let op u saeck" als een vermaan aan ons allen, die voor deze ramp bleven gespaard, om nog niet over te gaan tot de orde van. de dag. ve van de bewapening tegen een „denkbeeldige" vijand uit het Oosten. Bovendien had de regering gefaald in de coördinatie van de hulpverle ning. Ja zelfs waren vrijwilligers te ruggewezen, waaraan in feite de grootst mogelijke behoefte bestond. Ergelijk achtten de communisten het tenslotte dat de Amerikanen de hulp verlening misbruikten voor politieke doeleinden Wie daar achter politiek zoekt, moet zelf wel erg verpolitiekt zijn. zei prof. Oud terecht, terwijl dr Schouten constateerde, dat van hulp verlening van achter het ijzeren gor dijn tot dusver helaas helemaal geen sprake was. De liberale leider stelde vervolgens vast, dat er natuurlijk fouten waren gemaakt en dat het een klein kunstje was die breed uit te meten* Maar een dergelijke ramp brengt onvermijdelijk fouten met zich. Dat had hij als burgemeester van Rotterdam in 1940 wel geleerd. Wie dat niet inziet, bewees z.i. al leen, dat liij geen ervaring had op dit gebied. Niettemin achtte hij het even als dr. Schouten van belang, dat de tekortkomingen door de regering zouden worden onderkend, opdat daaruit lering kan worden getrok ken. Het communistisch denkbeeld om een parlementaire enquête in te stel len, vond echter nog weinig ingang. Wel werd algemeen aangedrongen op aanvullende nota's van regerings zijde. Die zullen ook stellig komen, want wat de regering vanmiddag ook heeft meegedeeld: volledig is het beeld van de ramp nog allerminst. De watersnood zal de Kamerdebatten dan ook nog Jang beheersen. Het laatste woord daarover zal pas over jaren klinken. In welke geest dat zal zijn, wordt echter door de maatrege len van nu en straks beslist. BONN De secretaris-generaal van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, heeft de Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A, Th. Lamping, Dinsdag meegedeeld, dat de Bonds republiek bereid is, „voor zolang als nodig is", de volgende goederen aan Nederland te lenen: 100 dieselpom pon, 100 kilometer rails, 40 diesel locomotieven, 3,000 kipkarren, 570 vrachtauto's en 50 vrachtauto's welke laatste gebruikt kunnen worden als werkplaatsen of onder komens voor arbeiders, 50 bull dozers, 100 kipauto's en 5.000 krui wagens. De Bondsdag had de Ne derlandse regering vorige week Woensdag gevraagd, waaraan het dringendste behoefte bestond. „Kleine vergoeding voor misdaden in Putten DEN BOSCH. De commandant van de Bossche Rode Kruiscolonne, welke nuttig werk in Zierikzee verrichtte, heeft verteld dat een der Duitsers, die 300 Zeeuwen het leven redde, een gewezen SS-er is. De Duitser zelf noemde dit „een kleine vergoeding voor wat andere SS'ers eens in Putten hebben mis daan. Koningin op bezoek in St. Animland DEN HAAG. Ook Dinsdag heeft prins Bernhard een aantal plaatsen in het rampgebied bezocht. Nadat hij 's morgens op Gilze-Rijen was geland is de prins, overgestapt in een hefschroefvlïegtuig, waarmee hij achtereenvolgens is geland in Raamsdonk, Raamsdonksveer en Nieuwendïjk. Daarna vertrok de helicopter over SHedreeht naar Pa- pendrecht en maakte landingen in Puttershoek, 's Gravendeel, Zuid- land op Putten, Numansdorp, Strijensas. Lage Zwaiuwe en Hoge Zwalwwp. Van deze laatste plaats vertrok de prins naar Ypenburg, vandaar begaf hij zich naar Den Haag. Hedenmiddag 12 uur werd H.M. Komngm Juliana in de haven van St. Annaiand verwacht. Plaatselijke autoriteiten zouden Hare Majesteit over de toestand aldaar inlichten. NU DE DIJK bij Papendrecht toeer dicht is heeft men een grote zandbak, die tijdens de storm door het gat in de dijk in de pol der was gestuwd, over de dijk gesleept en tt'eer iri het water gebracht. Vit de zware buis op de voorgrond spuit zand met wa ter vermengd dat de dijk aan de binnenzijde versterkt. (Vervolg van pag. 1) zijn, waarom men juist nu gemeend heeft te moeten ingrijpen. Zeker is. dat men niet onmiddellijk na de oprichting van het Freikorps al tot actie kon overgaan, eenvoudig om dat de competente organen van de regering en van de „Lander" enige tijd nodig hadden om het werk der organisatie en zijn verbindingen precies te volgen en uit de doeken te doen. Toch is er wel enige reden om aan te nemen dat de Bondsrege ring hier is opgetreden tegen een rechtsradicale organisatie, omdat zij er juist op dit ogenblik belang bsj heeft te bewijzen hoe groot haar democratische betrouwbaarheid is. Toen enkele weken geleden de Engelsen hun actie tegen de Nau- mahn-kreiss ontketenden, werd door velen san de Bondsregering verwe ten, dat zij hier met zelf was op getreden maar dat klaarblijkelijk ae controle op en het verweer tegen nation aal-social istisch e elementen nog typisch een zaak van de bezet tende mogendheden was. Tegenover dit verwijt stelt nu de Bondsrege ring haar actie van vandaag. Op zichzelf is er geen reden, om de kwestie van het Freikorps bijzon der sensationeel te vinden. Organi saties als deze bestaan er in de Bondsrepubliek waarschijnlijk wel bij tientallen. Men kan zich er over verheugen dat een daarvan nu een flinke klap gekregen heeft, maar men moet die klap dan toch wel in de eerste plaats beschouwen als een actie, die op het politieke ere- diet van een Bondsregering moet komen, die er het grootste belang bij heeft dat op zo kort mogelijke termijn de verdragen die haar nieu we verhouding tot de Westelijke wereld bepalen, zulten worden ge ratificeerd. Overstroming op Sumatra DEN HAAG. Minister-presiocni Drees en minister Luns hebben Maandag telegrafisch hun deelne ming betuigd naar aanleiding van de overstromingen op Sumatra. Mi nister Drees zond zijn telegram aan premier, Wilopo. Hierin zei hij o.m. „Nu Nederland zelf het onnoeme lijke leed en de grote schade welke een watersnood veroorzaakt heeft gedragen, kunnen wij des te meer meevoelen met de ellende welke in Noord- en West-Atjeh cn Tapanooli wordt geleden." Minister Luns richtte zijn tele gram aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Moekarto, (Advertentie 1.5f.) van dc prju, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er m tien minuten af te sijn: neem één of twee die helpen direct! J W aterschade aan hoeken wordt onderzocht AMSTERDAM. Onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Boek binderspatroons te Amsterdam, Ro zengracht 4S. is een commissie in het leven geroepen, die zich tot taak stelt te bestuderen wat kan en dient te worden gedaan tot herstel van waterschade, toegebracht aan boe ken en bescheiden van gemeentelijke instellingen e-d. in de getroffen ge bieden. (Advertentie LM.) Na iedere ziekte, nis liet kind erg achterop ig geraakt, kunt U met Sanatogen wonderen doen 5 Juist, omdat Sanato gen een volkomen natuurlijk krachlvoedsel ishet meest wezenlijke voedsel in gecon centreerde. lichl verteerbare vorm. Bloed- en zenuwster. kend in hoge mate. Eetlust opwek kend. Geef hel nti Sanatogen. Het zenuwsterkende voedsel AMSTERDAM. Tegen het einde van de vorige week werden arbei ders en ingenieurs, boeren en burgers in verschillende plaatsen van de geteisterde gebieden verblijd met lange rubber lieslaarzen, die door vlieg tuigen boven de geïsoleerde gebieden werden uitgeworpen. Het waren duizend paar in totaal. Dat was de bekroning van de persoonlijke opoffe ring van een jonge Deense zakenman, die zijn gezin, zijn zaak cn zijn rust tijdelqk opgaf, om deze laarzen 2elf in een kleine vrachtwagen na een rit van vele honderden kilometers óp het vliegveld Valkenburg af te leveren. Eric Kopp, een 30-jarige Deense zakenman, mededirecteur van een textiel- en schoenenzaak in Kopen hagen. ontving jl. Vrijdagmorgen uit Engeland duizend paar rubber lieslaarzen, die hij daar weken tevo ren voor zijn zaak had besteld. Zonder aarzeling begaf hij zich naar de Nederlandse gezant te Kopenhagen, de heer G. P. Luden, aan wie hij vroeg, op welke wjjze hij met deze laarzen, waarvoor in de getroffen gebieden een dringen de vraag bestond, zou kunnen hel pen. Het advies van de gezant luidde: „zonder twijfel is het beste wanneer ze zo snel mogelijk, buiten alle officiële instanties om. op het vliegveld Valkenburg worden afge leverd." Daarna telefoneerde de heer Luden een jonga Amsterdammer, die in Denemarken woont en en kele uren later was de Keer Kopp in zijn kleine vrachtwagen met 500 paar laarzen op weg naar Neder land. Naast hem zat de Amsterdam mer. de heer Slag Jr. Inmiddels werden in Kopenhagen de overige 50Q paar laarzen naar het vliegveld Kastrup gebracht en ingeladen in een Amerikaanse Dakota, die daar werkeloos in een hangar stond. Vrijdagavond om zes uur arri veerde de heer Kopp bij de ouder lijke woning van de heer Slag in de Watteaustraat te Amsterdam. Na een Vlugge maaltijd zette het twee tal de reis voort naar het vliegveld Valkenburg, waar zij tot hun ge noegen zagen, dat de laarzen uit de auto regelrecht een vliegtuig; werden binnengedragen. Nog dezelf de avond werden de eerste boven Zeeland, uitgeworpen. Intussen was ook reeds de Dakota met de andere 500 paar laarzen gearriveerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2