I m Waterstaat wacht gigantische taak op Schouwen- Di i iveland rasentra Kamer brengt in motie dank aan buitenland Werk aan grootste gaten is levensgevaarlijk Washington verwacht Na t Heken Besprekingen tussen Bonn en Caïro afgebroken Vijftig families ontgoocheld uit Australië terug Elke Nederlander gaf vijf kilo kleding Giftig poeder doodde 152 Franse baby's Predikant tijdelijk burgemeester van Noord-Gouwe Blokkade van China Voorzichtig optreden van Ike's adviseurs proberen bombardeer en blokkeer"-politici tot bedaren te brengen Geen gratie voor de Rosenbergs Mr. Rooi vink wil zijn KYP-Kamerzetel niet afstaan Zedenpolitie had geen bezwaar tegen z.g. pornografie Egypte hield Oostduitse delegatie als stok achter de deur Soldaat sloeg vrouwelijke luitenant Snuif en wrijf Haarlemse uitgeverij voor vijftien mille benadeeld Uit Noorwegen komen misschien honderd montagewoningen Communisten durfden niet tegen te stemmen .Vermisten in totaal der slachtoffers inbegrepen MISLUKTE EMIGRATIE Evacué's uit drie- plaatsen weer naar huis Donderdag 12 Februari 1953 3 Dl ik (Zonnffmairp «*i- h<at. wo+w. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. In een statige, eeuwenoude patriciërswoning aan de Oude Haven zyn de kantoren gevestigd van het waterschap „Schouwen en 's Landskamer". Onder het naambord van deze Instelling Is Woensdag een tweede geplaatst van wit geschilderd ruw hout, waarop staat „Rijks waterstaat en Wederopbouw Schouwen-Duiveland". Op deze weinig opval lende manier wordt allen, wie het aangaat, meegedeeld dat een nieuwe hoopvolle fase Is Ingetreden; het overgangsstadium naar de volkomen droogmaking van heel dit overstroomde gebied. Ir G. Slotboom, hoofdingenieur bij Rijkswaterstaat, heeft in dit ge bouw zijn bureaux gevestigd Hi is belast met de leiding der werk zaamheden tot herstel en ophoging der dijken oo en om Schouwen- Duiveland. Dinsdag is hij in Zie- nkzee aangekomen en woensdag, avond vertelde hij ons, na een in spectietocht per boot. 2ijn bevindin gen. De heer Slotboom, die zelf zijn taak hier losjes kenschetst met: „De zaak op gang brengen" gaf de vol gende samenvatting van de stand van zaken en de ma; tregelen, wel ke zullen worden genomen: Schouwen-Duiveland kan van West naar Oost in drieën worden gedeeld. De duinstrook in het Wes ten is zo hoog, dat in het hierdoor beschermde stuk (dat aan de Oost zijde wordt begrensd door de lijn RenesseHaamstedeBurgh) 2ich geen bijzondere narigheden hebben voorgedaan. Gat 25 meter diep Het middendeel van het eiland wordt ingenomen door het water schap Schouwen, in het Oosten be grensd door de Schouwense Dijk. de vrijwel rechte liin Noord-Zuid van Brouwershaven naar Zieriksee. Op dit deel stelt het dichten van de enorme doorbraak van de zui delijke dijk bij de Schelphoek de deskundigen voor ongekende pro blemen Hier. waar vlak voor de dijk het water van de Ooster- Scheïde dertig meter diep staat, is een bres geslagen, die 200 meter breed en meer dan 2 5 meter diep is. Er staan hier stromen van meer dan 3 meter per seconde en zelfs ervaren zïnkwerkers heb ben de heer Slotboom verklaard, het werk hier levensgevaarlijk te vinden. Nog te weinig petten en babykleertjes DEN HAAG Ruim vijf kilo van zün garderobe heeft gemiddeld iedere Nederlander afgestaan voor de slachtoffer» van de overstro mingsramp. Dit cijfer Is gebaseerd op de inlevering van kleding in Amsterdam, maar het Rode Kruis is ervan overtuigd, dat het ook geldt voor alle andere plaatsen in Neder land. Dat er veel te veel kleren inge leverd zouden zijn. wordt door het Rode Kruis ontkend. 'Wel blijkt, dat men de beschikking heeft gekregen over meer kledingstukken van een bepaalde soort dan waaraan onmid dellijke behoefte bestaat. Maar daar staat tegenover, dat er relatief ge sproken een tekort is aan bepaalde zaken, zoals petten en baby-kleer- tjes. RENNES. De autoriteiten, die een onderzoek instellen naar het „zuigelingenpoederschandaal" ir West-Frankruk hebben bekend ge maakt, dat tengevolge van het ge bruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 'zuigelingen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zui gelingen verwondingen hebben opge lopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd e* in grote hoeveelhe den in Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicum-gehalte te bevatten. Het onderzoek was in gesteld naar aanleiding van een uitslag-epidemie onder zuigelingen in het genoemde gebied. De schei kundige. die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal wegens doodslag terecht moeten staan. Straaljager stort, neer Nederlandse vlieger in Duitsland om het leven gekomen DEN HAAG. Een Thunderjet straaljager van de vliegbasis Volkel by het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Paderborn (Duits land) is Woensdagmiddag veronge lukt, waarbij de 23-jarige sergeant vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nij megen het leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefening op gerin ge hoogte met motorstoring te kam pen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlanding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrok ken. (Van onze correspondent) GOES. De burgemeester van tfoord-Grouwe, de heer Z. Cornells, heeft wegens overspanning tijdelijk zyn taak neergelegd. Tot waarne mend burgemeester is benoemd ds. J. M. Barendrecht, Nederlands Her vormd predikant tn Noord-Gouwe. Tijdens het bezoek van minister Beel en de commissaris van de Ko ningin. is de predikant beëdigd. Zondagmorgen preekte ds Baren drecht in de herdenkingsdienst. Na de dienst deed hij zijn toga uit, trok laarzen aan en ging met de arbei ders het herstelwerk aanvatten. Op deze plaats wacht Waterstaat en de aannemers, die deze taak moeten volbrengen, een werk dat zonder o verdry ving gigantisch kan worden genoemd. Het is van grote re omvang en stelt ingewikkelder problemen dan het droogmaken van het zuidelijk deel van Walcheren na de bevrijding. Van geringer omvang zijn de moeilijkheden bij het droogmaken van de polders tussen Zierikzee en Bruinisse. Het deel van dit gebied, dat aansluit aan de Schouwense (Zonnemaire en het water- scnap Noord-Gouwe) zal waar schijnlijk door herstel en ophoging van de binnendijk vrij spoedig kunnen worden drooggelegd. Dijken hoger In het Oosten van Sch ouwen- Duiveland vormen de polders Drei- schor, Vierbannen van Duiveland en het waterschap Ooster- en Sir- jansland, tezamen weer een vraag stuk ais destijds het Walcherense. Er zullen met dit werk maanden zijn gemoeid. Het waterschap Bruinisse kan. evenals bi| de polders ten Oosten van de Schouwense Dijk. snel wor den drooggelegd door reparatie en ophoging aer binnendijken. De heer Slotboom vertelde nog, dat bij de werken aan de Schelp- hoek en in het Oosten van het eiland, de dienst Zuiderzeewerken wordt ingeschakeld met de aanne mers, dio geregeld arbeid voor deze dienst verrichten, Over de kosten van het djjken- herstel op Schouwen-Duiveland was de heer Slotboom uiterst voorzich tig: „Destijds heeft", zei hij. ,.het sluiten van een gat op Walcheren meer dan tien milliocn gekost. Voorzichtig geschat zou het bedrag misschien wel rond de 50 mitlioen kunnen liggen." WASHINGTON. Eisenhowers raadgevers op politiek en militair ge bied pogen bepaalde stromingen in liet Amerikaanse congres, die aan sturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China tot bedaren tc brengen. In bepaalde politieke kringen te Washington is men van mening, dat de Amerikaanse regering zeer voorzichtig tewerk zal gaan en dat zy naar minder gewaagde methoden om het oorlogspoten tieel van Peking aan te tasten, zal zoeken. Onder meer waarschuwde de voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, generaal Bradley, tegen een Amerikaanse marine-blokkade, welke zyns inziens het gevaar van een wereldoorlog met zich zou brengen, Bradley sprak zich uit voor een economische blokkade. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, zou de senatoren in particuliere ge sprekken gewaarschuwd hebben tegen overijlde beslissingen bij de behandeling van de vraag: „Blok kade of niet?" Vóór een blokkade zijn de aan hangers van MacArthurs „bombar deer en bIokkeer"-politiek die tevens van mening zijn dat het zwaarte punt van het Amerikaanse optreden m Azië moet zijn gelegen. Van bepaalde diplomatieke zijde is er te Washington op gewezen.dat een Amerikaanse marine-blokkade in feite tegen de scheepvaart der verbondenen zou zijn gericht, daar communistisch China vrijwel geen koopvaardijvloot bezit. Door een Amerikaanse marineblokkade zou den ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de havens van Dairen en Port Arthur voor communistisch China bestemde goe deren lossen. Bradley zou hebben uiteengezet, dat aanhouden van deze Russische schepen door Amerikaan se oorlogsbodems ais een „oorlogs- WASHINGTON. President Eisenhower heeft geweigerd gratie te verlenen aan Ethel cn Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgehei men zyn ter dood veroordeeld. De terechtstelling van hei echtpaar Is nu bepaald o» 16 Februari ïn een door het Witte Huis uitgegeven verklaring zegt Eisenhower dat aan de Rosenbergs „volledig recht is ge schied. Er zijn noch nieuwe bewijzen, noch verzachtende omstandigheden aan het licht gekomen, die een wij ziging van het vonnis zouden recht vaardigen. De aard van hun mis daad js veel ernstiger dan het do den van een medeburger: bet gaat hier om het moedwillig verraden van een gehele natie.'' DEN HAAG. Wij meldden reeds, dat mr Rooi vink door het Centraal Stembureau is aangewezen als opvolger van het KVP-Tweede Kamerlid mej. De Waal, die tot staatssecretaresse is benoemd. Het betreft hier echter een z.g. kwali teitszetel. waarvoor volgens de in gewikkelde regeling in de K*VP mej. De Vink in aanmerking zou komen. Daarom is de heer Rool- vink door het bestuur der KVP uitgenodigd om voor de benoeming te bedanken. Hij meent aan die uitnodiging geen gevolg te kunnen geven en zal in beroep gaan bij de partijraad. Hij heeft intussen de be noeming aanvaard (Advertentie J.MJ Verzachi Uw keel. Verfris Uw mcind en adem met de smakelijke AVRO zond oude opname van zangeres uit, die relaties had verbroken (Van onze correspondent) HILVERSUM. Naar aanleiding van een radioprogramma* door de AVRO uitgezonden, van enkele soli van de zangeres Christine Bevort, waaraan verder medewerkten Pierre Paila en Jan Bleumers, vestigt de zangeres er de aandacht op dat het hier oude opnamen betreft, hetgeen echter in de aan- en afkondiging niet tot uiting kwam. Reeds .n Juli van het vorige jaar, na het aftreden van de heer Vogt als directeur, heeft me vrouw Bevort elke relatie met de AVRO verbroken en daarin is geen verandering gekomen. daad'' zou kunnen worden uitgelegd. Autoriteiten wijzen er op, dat, in dien Engeland zich tegen een blok kade van het Chinese vasteland zou verzetten, het voor de Ver. Staten nauwelijks mogelijk zou zijn de Britse schepen te beletten hun nor male vaart op Hongkong en Zuid- Chma-havcns voort te zetten. Aantal doden van opstand op Koje tot 5 gestegen TOKIO. Het opperbevel der verbondenen in Korea deelt mede, dat vier van 38 krijgsgevangenen, die Dinsdag bij het incident op het eiland Koje gewond werden, zijn overleden. In totaal hebben hierdoor vijf gevangenen het leven verloren. (Advertentie LM.) Ik toofe Hunter Mitd Hunter Flavy En beulen betten gelijk als-ze MggesK Ha!... HUNTER Heeriijltl (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op de tafels van het Amsterdamse hof lagen Woensdagmorgen stapels boekjes, getiteld: Paris Gai, Eve de Paris en paris Paris. „Pornografie", zei de procureur-generaal. „Geen pomo- rafle", meende mr Van der Does, )ver veertien dagen zullen de leden van het hof zeggen wat zij er van vinden. De drie boek- en tijdschriften importeurs in de verdachtenbank, gaven toe de bladen, waar in afbeeldingen van ontklede vrouwen voorkomen, te heb ben geïmporteerd. Maar zij zeiden er bij: „We zijn er mee naar de zedenpolitie gegaan om te vragen of wij dit mochten verkopen. De zedenpolitie zei ja, maar het de verantwoording er voor aan ons," Een inspecteur en een rechercheur van de zedenpolitie gaven toe: „Wij hebben de blaadjes inderdaad ter inzage gehad en hadden geen be zwaar er tegen.'1 (Van onze correspondent) BONN. De handelsbesprekingen tussen de Bondsrepubliek en Egypte, die sinds enige dagen In Cairo werden gevoerd, zjjn afgebroken. De Duitse delegatie was bereid om Egypte In belangrijke mate tegemoet te komen en met name handelscredieten op lange termijn te verstrekken. De Bonds republiek was In deze positie gebracht door de bezwaren, die van Arabi sche kant werden gemaakt tegen de overeenkomst, die Duitsland enige maanden geleden met Israël gesloten heeft, strekkend tot herstel van aan de Joden tijdens de oorlog door Duitsland toegebrachte schade. Deze overeenkomst is een doorn in het oog der Arabische landen, die menen dat de positie van Israël er door versterkt wordt in de stryd, die nog altijd tussen Israël en de Arabische landen bestaat. De Bonds republiek heeft zich op het stand punt gesteld dat deze overeenkomst op geen enkel essentieel punt kon worden veranderd. Aan de andere kant verklaarde ds Bondsrepubliek zich bereid om m,et de Arabische landen afzonderlijk de handelsbe trekkingen nauwer aan te knopen. Vonnis van krijgsraad luidt twee maanden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, Wanneer een man een vrouw slaat Is dat erg. Maar het wordt erger, wanneer de man een militair zonder rang is en de vrouw, die de klap krijgt, een Mïlva met sterren op haar kraag. Dit ervoer de 26-jarlge soldaat J, K. uit Amster dam, die zijn opwelling van drift zag gehonoreerd met twee maanden ge vangenisstraf met aftrek. De zaak kwam Woensdag voor de krijgsraad-te-velde-V/est. „Feitelijke insubordinatie" stond cr op de dag vaarding en soldaat J. K. kon hier niets tegen in brengen. Het was zó gegaan: J. K, had last van zijn maag en moest worden ver pleegd in het militair hospitaal m Amersfoort, Op een morgen ging zijn zieke maag zo te keer, dat hij geen trek had in zijn ontbijt. „Toch maar eten," vond de tweede luitenante. E, van de Milva, die verpleegstersdienst had en zij schudde K. aan zijn arm. De soldaat werd toen zó boos, dat hij de luitenante een slag tegen de schouder gaf. Zij schreef een rappor tje en de zaak kwam aan het rollen. „Maagpatiènten zijn vaak geprik keld," vergoelijkte de verdedigster. Maar de heren achter de groene tafel achtten dat geen afdoend motief, waarop de soldaat werd veroordeeld, WASHINGTON Naar het Ame rikaanse ministerie van Defensie meedeelt, hebben de V.S. in Korea tot dusverre 192,819 man verloren. Dit is 395 man meer dan de op gave van vorige week. Het contact met Egypte heeft nu dus tot het resultaat geleid dat voorlopig geen verdere besprekin gen zullen plaats vinden. Van Duitse zijde verklaart men. dat de red^n daartoe gelegen is in overmatige eisen van Egyptische kant. Van Duitse zijde was men bereid een lang lopend crediet te geven voor uit Duitsland te leveren goederen, maar. de Egyptenaren vroegen liefst een tienmaal zo hoog crediet en ga ven er daardoor blijk van de eco nomische positie van de Bondsrepu bliek met juist te beoordelen. Aldus het Duitse commentaar. Bovendien is men van Duitse zjjde zeer geïr riteerd door de omstandigheid dat dezer dagen, terwijl nog de bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de Bondsrepubliek en Egypte werden gevoerd, een handelsdele gatie uit Oost-Duitsland in Cairo is aangekomen. Het ts niet helemaal duidelijk of deze delegatie op eigen initiatief gekomen is dan wel op uitnodiging van de Egyptische rege ring, maar het heeft er alle schijn van alsof het inderdaad een initia tief van de Egyptische regering is dat tot deze reis der Oostduitsers geleid heeft. (Advertentie l.M.) Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Dader is voortvluchtig HAARLEM. Een grote Haar lemse uitgeverij is door een van haar vertegenwoordigers, een 35- jarige gehuwde Amsterdammer, voor een bedrag van ruim f15.000 benadeeld- De man is voortvluchtig sinds Zaterdag j.l. Men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgekomen, door dat de man de vlucht genomen heeft. De directie van de uitgeverij was van plan een nieuwe ad mini- stratievorm in te voeren en had al haar vertegenwoordigers een brief geschreven om een bespreking daarover op het hoofdkantoor te Haarlem bij te wonen. De verdach te zag daarin een aanwijzing, dat zijn manipulaties ontdekt waren. Een onderzoek naar de fraude heeft uitgewezen, dat de verduis teringen zich over 5 jaar uitstrek ken. OSLO. Volgens „Arbeiderbla- det", het orgaan van de Noorse regeringspartij, overweegt het Noorse ministerie voor woning bouw 100 montagewoningen naar de door de watersnood getroffen gebieden in Nederland te zenclen. Het geschenk heeft volgens het blad een waarde van een a twee millioen gulden. Volgens het Noor se blad zouden de Nederlandse autoriteiten bereid zijn de gift te accepteren- De architect Hedïund, een vertegenwoordiger van het mi nisterie van Woningbouw zal Don derdag in Nederland met de auto riteiten overleggen, welke huizen typen men wenst. De definitieve beslissing valt na zijn terugkeer in Noorwegen, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het Tweede Kamerdebat over de watersnood Is geëin digd met de aanvaarding van een motie, „waarin de Kamer bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons Is gekomen aan alle bevriende Regeringen en volken de dank van Neder land vertolkt voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen." Deze motie was ingediend op initiatief van prof, R o m m e (KVF) en mede-ondertekend door de voorzitters van alle Kamerfracties met uitzondering van die der C.P.N. Zij werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ontelbaar zijn de zakken zand, welke de gaten in de gebroken dyken opvullen. Deze opname, gemaakt bij het Zuidbevelandse plaatsje Rilland Bath, geeft een goed beeld van de immense hoeveelheid zandzakken, welke daar werden en nog worden gestapeld door de soldaten van de 41ste afdeling Veldartillerie. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De opgaven van het aantal slachtoffers van de watersnood heeft de laatste dagen geen grote wijzigingen meer on dergaan. De ooi zaak daarvan is dat in deze opgaven niet alleen wa ren begrepen de geïdentificeerde slachtoffers, maar vooral de aan tallen vermisten zoals die door de burgemeesters van de betrokken gemeenten werden geraamd. Weliswaar worden nu nog vele slachtoffers geïdentificeerd en moe ten vele andere nog worden ge ïdentificeerd., maar de meesten van hen zyn reeds eerder door de burgemeesters als vermist opge geven, zodat door de thans vorde rende identificatie het totale cijfer niet wordt verhoogd. „Ommelanden" gestraft wegens achterhouden van grote partij suiker LEEUWARDEN. ,.De Om,- landen" in Groningen is door het gerechtshof veroordeeld tot 5000 boete en storting van f 60.000 in het Landbouwegalisatiefonds De as sistent-directeur D. S. fcreeê 750 boete. „De Ommelanden" had in 1951 430.000 kg suiker verzwegen voor het Bedrijfschap voor de Zuivel. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Toen ik merkte, dat ik bfj niemand op welke mede werking ook kon rekenen en onze huisvesting, die nergens naar leek, bleef zoals ze was, heb Ik in December besloten om terug te gaan naar Nederland. Australië heeft ons bitter teleurgesteld en ieder, die nog over weegt er nu naar toe te gaan zou ik willen aanraden, zich heel gned te bedenken." Dit waren de woorden van de diep ontgoochelde 33-jarige Haagse automobiel-ver koper L. J. v*n Oostrum, die met zijn vrouw en twee zoontjes van twaalf en zeven jaar Woensdagmorgen met de „Fairaea" in Amsterdam uit Australië terugkeerde. Dit gezin was met het enige, dat in Australië bepaald niet had ge vonden, wat het zich ervan had voorgesteld. Er kwamen nog on geveer 50 Nederlandse en een aan- tal Engelse geztnnen terug, die over het algemeen weinig goeds over Australië te vertellen hadden. „Ik was op 2 April 1952 met m'n vrouw en kinderen, ook met de „Fairsea" vertrokken, met een accommodatie en werkgever sver- klarir.g die door de Australische regering was gelegaliseerd", ver telde de heer Van Oostrum. „Mijn vrouw en ik zouden werk vinden op een schapenfarm in Balmoral in Victoria. Toen we er kwamen, bleek dat er geen woongelegenheid was en dat er ook voor myn vrouw geen baan was. De schatrijke Aus tralische farmer, die 11.000 acres land en 16.000 schapen bezat, had intussen al een Australisch echt paar aangenomen. We konden on ze intrek nemen in een scheerders hut, waar de w-oon- en slaa pruimt e, die zeer beperkt was, met een gor dijn moest worden gescheiden. Als echtpaar zouden we oorspronkelijk 17 pond per week gaan verdienen, maar nu alleen ik maar werk kreeg, werd dit 12 pond. Ik moest nagels van schapen knippen, hooi rijden en vee voeren. Dat werk was zwaar, maar dat was niet het ergste. Erger was, dat we na drie maanden aanzegging kregen, de scheerdershut te ontruimen. We werden toen in een caravan ge stopt, die zo lek als een vergiet was en waar we bij hevige regen een zeil over mo.sten leggen...", aldus de heer Var Oostrum. „Over, onze ervaringen heb ik toen contact opgenomen met de Nederlandse afdeling van de immi gratie-dienst in Melbourne. Daar wist men niet beter te doen, dan ons terug te schrijven, dat het wel niet zo erg zou zijn en dat er ge vallen waren, die er erger aan toe waren, Toen ben >k zelf naar Mel bourne gegaan en daar is mij door de heer Scheeree medegedeeld, dat ongeveer veertig procent van de officiële accommodatie- en werk- geversverklaringen m de practijk niets waard bleken te zijn. Ook de Australische immigratie-autoritei ten konden my m geen enkel op zicht helpen. Tenslotte heb ik nog werk gezocht bjj de Ford-fabrie ken in Geelong en bij arbeidsbu- reaux, maar overal kreeg ik te ho ren, dat er geen emplooi was. Wan neer er een job te vergeven was, gingen de Australiërs voor. In ad vertenties kon men ook geregeld lezen: „New-Australians not wan ted". Voor ons was toen de maat vol. Kennelijk durfden de communis ten, die aanvankelijk zo sterk op de Amerikaanse bijstand hadden afge geven, niet tegen te stemmen. Ja. zij klaagden zelfs, dat.zy niet tot me de-ondertekening van de motie wa ren uitgenodigd. Hun actie had blijkbaar als een boemerang gewerkt, want als er iets duidelijk is gewor den bij de replieken, dan was het, dat de CPN met al har.r brutaliteit in een benard defensief was gedrongen. Hier was sprake van een morele overwinning van de minister-presi dent dr W, Drees, die met amper bedwongen verontwaardiging, en van minister A1 g e r a, die met droge hu mor de praatvaardige heer Gort zak in een hoek drongen, waar hij zich weinig op zijn gemak toonde. De interrupties, waarmee zijn geest verwant De Groot hem soms te hulp schoot, deden slechts zielig aan. Doch belangrijker was, dat de re acties van de andere, belangrijkere sprekers zodanig waren, dat dr Drees tenslotte terecht mocht constateren, dat zij er dus kennelijk niet aan twij felden, dat de regering bij de waters nood zo actief mogelijk was opgetre den. De A.R.-leider dr Schouten en de liberale prof. Oud zagen n.L zelfs van een wederwoord, af. En de C.H, fractievoorzitter T i 1 a n u s her haalde bijgevallen door mr Bur ger (P.v.d.A.) slechts zijn pleidooi voor een algemeen uitstel van de a.s. raadsverkiezingen tot 1954, iets waar voor de regering toch meer huivering dan sympathie gevoelde, al erkende zij, dat uitstel voor sommige ge troffen gemeenten onvermijdelijk zou zijn. N De heer Weiter bracht op nieuw zijn verlangen tot uiting naar een afzonderlijke boeking van de rampschade. Hij wilde het gewone budget daarvan vrij houden, opdat de voorgenomen belastingverlagin gen zouden kunnen doorgaan. Dr Drees begreep echter niet, welke be tekenis de wijze van boeking zou kunnen hebben voor de financiering der schade. Het is duidelijk, dat deze financiering invloed moet hebben op de belastingverlaging, al is 't voors bands ook weer niet zo, dat daarvan, geheel afgezien zal worden. Evenals mr Burger (P.v.d.A.) be hield de heer Weiter bezwaar tegen, een vergoeding van de rampschade in de geest van de Wet op de Mate riele Oorlogsschaden. Sterker keerde de fractieleider van de P.v.d.A. zich echter nog tegen de huidige gelde lijke tegemoetkomingen aan oorlogs slachtoffers op voet van de regeling van oorlogsslachtoffers. De minister president betoogde daarentegen, dat deze regeling slechts tijdelijk zou worden toegepast en gekozen was, omdat zij meteen voorhanden en aan de gemeenten reeds bekend was. Zij zal stellig royaal worden uitgevoerd. Tegen vergoeding van huisraad- schade door het Rampenfonds maak te mr Burger opnieuw, zy het niet principieel, bezwaar, omdat hij vreesde, dat daardoor de andere ver plichtingen van het fonds in gedrang zouden komen. Volgens dr Drees zou dat echter afhangen van de gelden die bij dit fonds, o.a. uit het buiten land, zouden binnenkomen. Hij meende, dat deze de verwachtingen zouden overtreffen. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De Centrale Eva cuatie Commissie heeft geèvacu- eerden uit Zevenbergen (N.-Br.) en uit Molenaarsgraaf en Bleskens- graaf in de Alblasserwaard toege staan terug te keren. Voor een aan tal van de overige geëvacueerde gemeenten is toegestaan, dat een aantal mannelijke bewoners, clie behulpzaam kunnen zyn bij her stelwerkzaamheden, terugkeert. Verwacht wordt, dat over enkele weken in nog een aantal gemeen ten de bewoners mogen terugke ren. Voor de zwaarder getroffen gemeenten zal de wachttijd waar schijnlijk enkele maanden zijn en voor eilanden als Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland zal deze waarschijnlijk zeer lang durig moeten zyn. Het ANP meldt voorts, dat de evacuatie als voltooid kan worden beschouwd en dat alleen uit Zie rikzee nog circa 500 vni willige evacué's worden verwacht. Óp ver plichte ontruiming van die plaats wordt thans met meer aangedron gen. De 92-jarige Stellendammer J. Coenraads (Zondag wordt hij 93) die geevacueerd ts naar het Noodziekenhuis te Rysicyk heeft al die tijd getreurd om zijn hond P.'uto die tijdens de storm verdronken bleek ie zijn. Toen dit bekend werd ku'amcn. uit alle delen van het land canbie- dmgen voor een andere Pluto, die dan ook Woensdagmiddag arriveerde lot grote ve> musing van Cr n-aads De oude baas maakt on onze fo'o kennis met de nieuwe Pluto

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2