Foto deed het ergste vrezen maar gezin werd toch gered Water stond al boven goot van Schouwense boerderij I m if i Géén schade geleden, toch nieuwe kleren GELEZEN- 0"et%! stoop srmmt Sociale zorg voor getroffen gezinnen stelt problemen Achtste lijst van slachtoffers pmop m eau? Valentijn-dag'4 F"ruari Z 'Afrika biedt hulp voor getroffenen aan NACHT IN GROTE NOOD OP DAK 'at F ranse oppositie organiseert zich tegen EDG en gewogen ABDIJSIROOP Vrijdag 13 Februari 1953 3 r&r wêÊmÊmf* Ik'" - RUMOER IN ZEVENBERGEN Dominé is zeer verontwaardigd, burgemeester vindt 't niet erg Honderden doden bij aardbeving in Perzië Barnes! Vooral nu 1 Stichting Maatschappelijk Werk zendt kleine hulpcolonnes naar rampgebieden Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Inzameling instrumenten en muziek voor getrof fenen Dag der Vriendschap-DagVan Bloemen! Speciale regeling voor schuldenaren in het getroffen gebied HUIDKLACHTEN DEBRALINE ""lOtEEpl KVP-Tweede Kamerlid Roolvink heeft zitting genomen M.) A. sJ ze in-H 'n TIP VAN BOOTZ Militair omgekomen bij auto-ongeluk in ramp gebied (Van een onzer verslaggevers) CHAAM (N. Br.) Bekijkt U de bovenste plaat eens goed: zij is een van de schokkende foto's, die wij de eerste dagen na de fatale Zondag ontvingen. Zij geeft weer een Zeeuwse boerderij, die voor een groot deel is ondergegaan in de watermassa's van de stormvloed. Op het dak kunt U met enige moeite vier figuurtjes onderscheiden, die daar hun toevlucht hadden gezochf voor het opdringende water. Twee van hen zwaaien met een rood-wit-blauwe vlag, een van hen lijkt op een stoel of op een rub berbootje te zitten. De foto werd gemaakt uit een Engels vliegtuig en geeft zoals vele andere platen een goede Indruk van de afschuwe lijke nood, die de springvloed over een deel van ons land had gebracht. Wij hebben ons toen wij de foto zagen de vraag gesteld: „Zouden deze mensen zijn gered?" Wij zijn op speurtocht gegaan en hebben hen de familie Bijdevate uit Kerkwerve op Schouwen in Chaam (bij Breda) gevonden. Daar hebben ze een veilig onderdak ge vonden bij een landbouwersgezin. Alle Bijdevate's zijn gezond, alleen het dochtertje heeft een beetje last van griep. Donderdagmiddag heb ben wij hen gesproken. Deze onbekende familie zit nu op zandgrond, waar men zelfs nog niet denkt aan de mogelijkheid, dat hier ooit een overstroming zou kunnen komen. En eigenlijk vinden vader en moeder Bijdevate en hun drie kinderen hun eigen avonturen na de ramp niet eens zo heel erg. Ze hebben „maar" een goede 24 uur op zolder en op het dak moeten zitten. En toen ze pas waren ge red, hoorden ze van anderen veel verschrikkelijker verhalen dan zij over hun ervaringen konden doen. Ze zijn eigenlijk nog een beetje verbaasd. Het is allemaal zo snel over hen gekomen en ze hadden dit journaïistenbezoek niet ver wacht. Maar vader Bijdevate wil de graag vertellen, hoe het allemaal is gegaan. „Laat ik maar bij het begin be ginnen" zei hij. „In die eerste nacht van Zaterdag op Zonde g was er bij ons eigenlijk nog niets ge beurd. Wel merkte ik Zondagoch tend vroeg, dat het water in de sloten wat hoger stond en toen ben ik maar eens naar de rijksveld wachter gefietst om te vragen hoe dat zat. Agent Smalheer lag nog in bed en hij vertelde, dat het springtij wat hoger was gekomen dan anders en dat er nu wat wa ter over de polder moest worden verdeeld. Toen ben ik maar weer naar huis gegaan, maar onderweg steeg het water steeds hoger. Vlak bij huis om een uur of elf die morgen moest ik al tot mijn knieën door het water fietsen. Daarom geloofde ik die politieman niet zo erg en heb ik mijn vrouw en kinderen gezegd, dat ze maar vast wat eten en drinken, een kacheltje en de radio naar zolder moesten brengen". „Een uur later stond het water zó hoog, dat wij ijlings naar bo ven zijn gegaan. We hebben ons bivak op zolder ópgeslage-i en van daar konden wij door een raampje op het bijna platte dak klimmen. Mijn vrouw is op. zolder gebleven. Mijn kinderen en ik gingen op het dak, om te kijken, of er hulp kwam. De rest van die Zondag hebben wij haast niets gezien. Al leen kwam het water steeds hoger, tot het tenslotte vlak boven de dak goot stond." ,,'s Nachts hebben wij geprobeerd, een beetje te slapen, maar ik heb ook steeds de wacht gehouden bij de radio toen ik had gemerkt, dat die zoveel berichten uitzond. Stroom hebben wjj nooit gehad bij ons op bet dorp. dus moest ik erg zuinig zijn op mijn accu, die bijna leeg was. Maar toch heb ik toevallig over de radio gehoord, dat ze rubberbootjes uit vliegtuigen zouden gaan gooien. Daar hebben wjj de hele Maandag op zitten wachten." „Er kwamen vliegtuigen genoeg. Stoffel (19 jaar) en Han (17) wuif den telkens met de Nederlandse vlag. die wij op zolder hadden ge vonden. Bijna elk kwartier zagen wij een vliegtuig overkomen. Uit een van die dingen moeten ze ons hebben gefotografeerd en een van de eerste heeft een rubberbootje uitgegooid, dat precies op ons dak viel. Er was slechts plaats voor één persoon en er stonden instructies in het Engels op. Die konden wij niet lezen en daarom hebben wij het bootje niet kunnen gebruiken." „Wij hebben het toen. in de loop van de dag, wel een beetje koud gekregen. Tegen vijf uur Maandag middag heeft een vliegtuig een op- gepompte rubberboot uitgegooid en j daarmee zijn wij toen in het pikke donker naar de dijk gedreven, want riemen waren er niet bij." De heer Bijdevate haalde even adem en zijn vrouw vertelde ver der: „Van de dijk af hebben wij een eindje gelopen naar café „De Flau- wers", dat al helemaal vol zat met evacué's. Tegen 12 uur 's nachts zijn wij met een sleepboot naar Bergen op Zoom gevaren en vandaar Dins dagavond naar Chaam. En daar zit ten we nu. We hebben helemaal niets te doen en willen terug. Maar ik heb gehoord, dat de boerderij nog onder water staat. Wij willen toch wel eens zien hoeveel schade we hebben. In elk geval is al het vee dood: dertien koeien, twee paarden en nog wat varkens en jong vee." De familie Bijdevate kan het goed vinden met haar gastheer, boer v. d. Oudeland, maar ze denkt aan niets anders dan aan de boerderij. De financiële kwestie zit hen hoog: ze hebben de eerste dag op de vaste wal wat geld gekregen, maar dat is nu al weer op. Eén reden tot vreugde is er: de hond Puck is cered. Hij zit op het ogenblik tijdelijk in een asyl in Breda. Verder ziet de familie Bijde vate het leven niet zo vrolijk in: vader en moeder vooral niet. Ze lachen wel. maar het gaat niet van harte. De toekomst is té onzeker. GEZIN BIJDEVATE in zijn be narde positie op het dak van de- boerderij: 1. Stoffel (19 jaar), 2. Han (17 jaar). Óp het rubber bootje (3) het dochtertje Grietje, daarnaast (4) vader Bijdevate. Iets meer naar rechts het zolderraam pje, waardoor het gezin op het dak kon klimmen. Moeder Bijde vate bleef heel die angstige Zon dagnacht en. Maandag op zolder. PIETER BIJDEVATE (geheel links) die op Schouwenin het dorpje Kerkwerve, op het dak van zijn boerderij zat, logeert nu in Chaam bij de familie v. d. Oudeland (naast hem op de fo to). Verder ziet u Greta Bijde vate, mevrouw BijdevateWek- ke en de jongens Han en Stoffel. i m PARIJS. Honderd leden der Franse Nationale Vergadering, ver tegenwoordigers van alle centrum en rechtse groeperingen, vanaf aan hangers van generaal De G-aulIe i tot racialen toe, hebben een comité i gevormd om het EDG-verdrag te I bestrijden. Een der comité-leden, 1 de onafhankelijk-conservatieve af- I gevaardigde Pierre André verklaar- I de Donderdagavond: „De Europese kolen- en staalgemeenschap is er In het Franse parlement doorge jaagd. Wil zullen niet toestaan dat dit ook met het EDG-verdrag ge schiedt". In antwoord op een vraag, of de door Frankrijk in de tekst van het verdrag voorgestelde wijzigingen, tegemoet komen aan de bezwaren van het comité, antwoordde André: „Geen bijvoegingen of amendemen ten kunnen verandering brengen in. de verderfelijke beginselen, waarop het -EDG-verdrag berust. Er moet een nieuw verdrag worden opge steld overeenkomstig de richtlijnen, die hebben gegolden voor het in het leven roepen van de Noord-Atlanti sche verdragsorganisatie. En hier in moet worden vastgelegd, dat Groot-Brittannië ten volle zal me dewerken bij het tot stand brengen ener Europese defensiegemeen schap". (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN. Er is in dit negenduizend inwoners tellende plaatsje in de Noordwesthoek van Brabant rumoer ontstaan door de houding van een belangrijk deel van de bevolking, dat zich ten onrechte door het Rode Kruis in de nieuwe kleren heeft laten steken en nu weigert, deze terug te sturen. Zó fel oordelen velen hier over, dat de plaatselijke, predikant ds J. Breenwsma, Zondag van de kansel heeft verkondigd, dat het gedrag van de betrokken Zevenbergers „godgeklaagd" was. Burgemeester HL E. M. Schaminée vindt het aanzienlijk minder erg. TEHERAN. Een zware aard beving in Perzië heeft het dorp Toeroed, ten Noord-oosten van Teheran van de kaart gevaagd. De eerste berichten spreken van vijf honderd doden. Maar in het rap port van de gouverneur van de pro vincie waarin het getroffen dorp ligt wordt het cijfer 1500 genoemd. Als dit cijfer juist is, zijn er van de hele bevolking in Toeroed nog slechts vijftig mensen in leven. Advertentie I.M.) Hamea-Gelei voor Uw handen DE jaarlijks terugkerende „Tuin- bouwgids", 'n uitgave van de afd. Tuinbouw van't Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, viert met de uitgave voor 1953 een kroonjaar. Het is de tiende keer dat dit jaarboek verschijnt, Bij hen. die de tuinbouw be roepshalve beoefenen, zal een aanbe veling van deze gids niet nodig zijn. Voor hen zouden wij kunnen volstaan met de mededeling, dat bij de behande ling /an de verschillende plantenziek ten de tekst ditmaal voor het eerst wordt ondersteund door zeer goede re producties in kleuren, van door ziekten aangetaste planten. Ook zal het hen in teresseren dat de tekst op vele plaatsen is uitgebreid en herzien Deze tuinbouwgids ts echter ook een boek en nog wel een zeer omvangrijk. 651 pagina's waarin de leek b.v. de amateurtuinder veel nieuws zal aantref fen dat hem interesseert. Er is om maar een enkel voorbeeld te noemen een ru briek over de weerkunde, die in kort bestek, dat geeft wat een leek hiervan behoort te weten. Er ts een uitvoerig overzicht van verschillende plantenziek ten. Er zijn uitvoerige rubrieken waaruit de amatcurtuinder, of bij zich nu toe legt op voedingsgewassen of op de bloementuin tal van wetenswaardig heden kan opsteken Al deze onderafde lingen, evenals de vele die wij hier on genoemd laten, worden verduidelijkt door een overvloed aan statistieken voor een deel uitgevoerd als beeldsta tistieken. Kortom een boek. waarmee men vele uren bladerende en lezende kan doorbrengen Hierbij komt nog dat de nrUs wel bijzonder laag is: de luxe- uiteave kost f 7.de gewone zelfs niet meer dan 5.-—. Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijers Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week 4 erling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: BRTJINISSE Echtgenote van v. d. Bregt. BURGH (Z.) Van Loozen, Johannes, geb. 2.2.1859 te Burgh; Nikerk, Jozina Sara, geb. geb. 30.3.04 te Rotterdam, echtgeno te van Marinus van Diest; Barendse, Elisabeth Jacoba, geb. 21.3.14 te Burgh, echtgenote van Willem van Dongen; Van Dongen, Cornelia Fie- ternella Jacoba, geb. 3.11.44, dochter van Willem van Dongen en Elisa beth Jacoba Barendse: Van Dongen, Stoffel, geb. '23.2.46 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse; Van Dongen, Mari nus, geb. 28.11.48 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse; Jonker, Adrianus, geb. 12.5.80 te Duivendijke, weduw naar van Janna Metselaar; Kenters, Janna, geb. 16.8.1868 te Burgh, wedu we van Adriaan Fondse; Fondse, Arnoldus Josephus, geb. 23.12.91 te Burgh; Van Loozen. Neeltje, geb. 12.6.1886 te Burgh. 'S-GRAVENDEEL Van Soest, Margaretha, geb. 18.5.98: Kranendonk, Maaike, geb. 27.12.40; Smitshoek, Willempje Teuntje Adri- ana, geb. 6.6.99. Aanvulling van vijfde lijst: Van den Berg, Hendrik, geb. 1,8.1887, voorlopig begraven in Dubbeldam. Aanvulling van eerste lijst: Groot, Jacob, geb. 18.12.98; Appeldoorn, Jan geb. 30.12.99. 'S-GRAVENFOLDER De Witte. Geertje, Jacoba. geb. 17.7.95 te Duisburg, echtgenote van Kornelis van der Weele. E^PNTENISSE Van de Velde, Jacobus, ca. 66 jaar. KAPELLE (Z.) Nijsse, Foort,, geb. 24.11.37 te Ril land Bath. KORTGENE Dierkx, Bernhard, geb. 24.9.46 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs; Verburg, Jan, geb. 21.7.95 te Kats. echtgenoot van Adriana Verhulst; Van Hoorn, Jan Etje Pieternella, geb. 22.10.85 te We- meldinge; Platscnorre, Levina, geb. 16.4.1869 te Kortgene, weduwe van Johannes Verwei. KRUININ GEN Aanvulling van vijfde lijst: Saa- man. Arie, geb. 25.7.04 te Kruinin- gen, echtgenoot van Cornelia Poel man: Poelman. Cornelia, echtgenote van Arie Saaman, laatste adres Spar- damme; Saaman, Jan, geb. 30.12.32, zoon van Arie Saaman en Cornelia Poelman. MIDDELHARNIS Appel. Hendrik, geb. 23.10.26 te Middelharnis. NIEUWERKERK Van de VeldeEveraert, Magda- lena Stephanie Aloisa, geb. 18.2.13 te Amsterdam; Van de Velde, Maria Aloisa. geb. 12.8.34 te Stoppeldijk; Van de Velde, Petronella Paulina, geb. 9.3.40 te Capelle; Van de Velde, Nicolaas Jacobus Maria, geb. 13.11.47 te Capelle; Van de Velde, Rosalie, geb. 8.3.52 te Nieuwerkerk. STELLENDAM Geïdentificeerd: Van Lenten, Aren- tje, geb. in 1882; Koese, Lodewijk, geb. in 1941; Koese, Jan Marius, geb. in 1952: Tanis. Claartje, geb. in 1877; Kieviet Martha, geb. in 1925. (Van een oazer verslaggevers) DEN HAAG. De sociale ver zorging van de omstreeks 20.900 evacue's uit de getroffen gebieden, die in 122 gemeenten van de pro vincie Zuid-Holland zijn onderge bracht, heeft de minister voor Maatschappelijk Werk in handen gesteld van „De Stichting voor MaatschaJfjelijk Werk in Zuvri-Hol- land". Laan Copes van Catten- burch 46. Den Haag. tel J15656, 180502. 180358. Mr L A. Kesper. de commissaris der Koningin in deze provmeie. is voorzitter der Stichting, vice-pre- sidente is mevrouw mr Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, directeur mr H. Fukkink. De Stichting belast zich met de coördinatie van alle individuele en particuliere zorg. waarvoor zij de beschikking heeft over een groot aantal hulpbronnen. Allereerst zal het nodig zijn voor de persoonlijke hulpverlening, dat alle evacué's door maatschappelijke werksters worden bezocht, opdat men een beeld krijgt van de grote en kleine individuele problemen, waarmee deze van huis en haard verdreven gezinnen te kampen heb ben. Die problemen kunnen liggen op tal van vlakken: van zorg om goede scholen voor de kinderen en hun godsdienstige opvoeding in een streek waar de heersende gods dienst vaak een andere is, zorg om familieleden die elders vertoeven, inwoningsmoeiliikheden. Maar ook het simpele feit, dat een boeren vrouw, die altijd gewend is geweest zwart te dragen, nu van het Rode Kruis een bruine japon kreeg, kan aanleiding zijn. dat zij zich onge lukkig voelt. In de tweede plaats stelt de Stichting zich voor verzorgsters aan te trekken voor hulp in gezinnen, waar de moeder door ziekte of an derszins uitvalt. Vooral als de ge zinnen weer terug gaan naar hun eigen streek zal aan dergelijke hulp grote behoefte zijn. De sociale zorg voor de achter gebleven mannen in de getroffen gebieden. die aan do dijken wer ken. heeft de Stichting zich even eens aangetrokken. Het is van het grootste belang dat zi.i goed worden verzorgd nu vrouw en kinderen weg zijn en zii in moeilijke omstan digheden moeten werken. Daartoe heeft de Stichting een aantal vrouwelijke vrijwilligers op geroepen, die in kleine hulpcolon nes voor ten hoogste veertien dagen achtereen naar de rampgebieden worden gestuurd om daar te zorgen voor de mannen uit de streek. Er zullen aan deze meisjes zeer strenge disciplinaire eisen worden gesteld. Zij gaan altijd met een leidster en wórden gezamenlijk ondergebracht in gebouwen, terwijl zij na werk tijd nimmer alleen over straat mo gen. Eén colonne is reeds uit Al phen a. d. Rijn vertrokken naar Klaaswaal, waar zij zijn onderge bracht in de landbouw-huishoud- school. Volgende week gaat een nieuwe groep uit Leidschendam naar Middelharnis onder leiding van de burgemeestersvrouw van Berkenwoude. De meisjes krijgen kost en inwoning vrij en een we kelijks zakgeld van 2.50; zij mo gen over het algemeen niet jonger zijn dan twintig jaar. Het ligt in de bedoeling deze vrouwelijke vrijwilligers ook in te schakelen als de gezinnen terugke ren, opdat zij de huisvrouwen kun nen helpen bij het op orde brengen der huizen. De Stichting heeft reeds ervaren, dat een der 'grootste moeilijkheden bij de evacuatie is, de onderbren ging van grote gezinnen, speciaal van a-sociale gezinnen. Verstrek king van barakken en noodwonin gen voor zuike gevallen, waaronder ook valt de zorg voor zeer ouden van dagen, die hulpbehoevend zijn, zou uiterst welkom zijn De feiten zijn deze: Nadat Zeven bergen de rampnacht van de eerste Februari ongeschonden was doorge komen, dreigde later op diezelfde Zondag het water toch door de Dik- kendijk ten noorden van het dorp Je dringen. Burgemeester Schaminée heeft toen besloten de bedreigde delen te laten ontruimen en de 2200 mensen, cue daar woonden, te laten evacue ren. Nog diezelfde nacht werden al len afgevoerd naar Breda en Tilburg. En in deze twee steden zijn de moei lijkheden ontstaan. Toen de evacué's n.l. bleek, dat zij bij de Rode-Kruisposten nieuwe kle ren konden krijgen, hebben zij zoveel mogelijk goederen in de wacht ge sleept. Enkelen van hen hebben zelf drie of vier tochten telkens weer in oude plunje gestoken naar de hulppost ondernomen en daar kleren ontvangen. Tot Donderdag zijn die 2200 eva cué's in Breda en Tilburg gebleven. (Advertentie LM.) fn de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, JSi heesheid of gezwollenheid de snelwerkende AKKER'S B I a ■BB» l t 1 1 1 's Mr ere Ids hes ie hoestsiroop. DEN HAAG. De Vereniging voor Huismuziek heeft in overleg met de in de contactraad voor huis muziek verenigde organisaties be sloten een inzameling te organiseren van muziekstukken en -instrumen ten voor dat deel van de getroffenen van de watersnood „hetwelk gewend was een deel van de vrije tijd te besteden aan het maken van mu ziek". (Advertentie LM.) Toen is bekend gemaakt, dat de Dik- kendijk het had gehouden en dat Ze venbergen dus volstrekt niet was be schadigd. De mensen zijn diezelfde dag naar hun gemeente teruggekeerd. Zij be trokken weer hun huizen, die het zelfde waren gebleven. Maar hun klerenkasten waren aanmerkelijk be ter gevuld geraakt. De als noodhulp bedoelde kledingstukken bezitten de meesten van hen nu nog. En daar over is men in Zevenbergen veront waardigd. Ds Breeuwsma keurt nog het optreden van de Zevenbergers scherp af. „Ocli, 'n extraatje" Niet echter burgemeester Schami née, die ons zei: „De bevolking van deze arme gemeente is zó zwaar ge troffen tijdens de gevechten in 1940 '44, dat ik de mensen dit extraatje niet helemaal kan misgunnen. Ook nu hebben zij weer in een angstpsy chose geleefd. Als men nu zo vrijge vig is voor de getroffen gebieden, waarom zou dan iets van al die gif ten niet hier terecht komen, hier waar veel mensen ernstig armoede lijden." Burgemeester Schaminée voegde daaraan toe, dat als van uit Tilburg of Breda om terugzending van de uit gereikte goederen zal worden ge vraagd, hij zal proberen,, iets terug te krijgen: deze burgervader heeft er echter weinig hoop op, dat hij daarin zou slagen. DEN HAAG. Nu duizenden landgenoten in de geteisterde gebie den hun goederen hebben verloren en daardc-or dikwijls niet aan hun contractuele of financiële verplich tingen kunnen voldoen heeft de regering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de rech ter bevoegdheid geeft speciale rege lingen voor schuldenaren te treffen. De nieuwe wet zal. als zij door het parlement is goedgekeurd, een tij delijk karakter hebben. (Eigen berichtgeving) KAAPSTAD. Ook de bevolking van de gfuidafrikaanse Unie is opgeschrikt door de ramp, die Nederland, Engeland en België heeft getroffen. De Engels sprekende bevolkingsgroep interesseert zich be grijpelijkerwijs in de eerste plaats voor de Britse getroffenen, de Afrikaans sprekenden voelen zich meer verbonden met Nederland. Foto's van de overstromingen in Nederland hadden tot gevolg dat van alle kanten aanbiedingen voor hulp kwamen. (Advertentie LM.) zoals puistjes, vetwormpjes en mee* eters die Uw fiuid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk ft— betten (deppen) met "ttfin (heldere floeistof) Afrikaanders die gisteren nog overgevoelig waren, voor critiek van Nederlandse zijde klampen van daag het Nederlandse consulaat aan met het verzoek giften in ontvangst te nemen. Kerken organiseerden bidstonden, na afloop wérden inza melingen gehouden. Zondag bracht de offerande na de dienst, die in Pretoria werd geleid door dr Gravemeyer. een bedrag van 140 pond op (ruim ƒ1400,—). Kinderen van Afïikaanslalige scholen schudden op het consulaat hun spaarpotten leeg en namen in tekenlijsten mee. Een aantal kleur lingen (een Zuidafrikaanse versie van Indo-Europeanen) boden 25 procent aan van hun inkotaen. Deze mensen, werkzaam in een hotel, zijn niet rijk. Een bantoe, die op een staalfabriek werkt en daar 14 pond per maand verdient, stortte vier pond voor Nederland. „Holland is zwaar getroffen", zei hij, „en toen ons dorp door een tornado werd verwoest, heeft het ons ook ge holpen." Een groepje van tien Nederlan ders, die in een visserijbedrijf bij Saldanah werken, gaven duizend gulden de man. De directeur vroeg of dat niet veel was. „Dit is geen tijd om te praten", zei een van hen. „Wij moeten iets doen." Als dit zo doorgaat, zeggen inge wijden hier, wordt een millioen gulden ingezameld. DEN HAAG. In de vergade ring van de Tweede Kamer van Donderdagmiddag is als lid ge ïnstalleerd mr Roolvink uit Almelo, die volgens het bestuur der KVP niet gerechtigd is om zitting te ne men, omdat de zetel van de tot staatsecretaris benoemde mej. De Waal een zg. kwaliteitszetel was. De KVP-ers in de Kamer onthiel den echter mr Roolvink, die reeds eerder Kamerlid was, hun geluk wensen niet. (Adve rDe u De beste Ti'. ment dat een veel zendt Aan b .impenfondsr Das jfirror aanstonds Op negen vijf-zeven vijf, V wel bekend* Wij danken de Hr. te A'dam voor deze zendinf* DEN HAAG. Tengevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari j.l. de dienstplichtig soldaat M. Blok, legernummer 31.08.06.033, in gedeeld bij het regiment veldartil lerie Prins Frederik te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne. Hjj was ongehuwd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2