§eoo#rs i i Parijs brengt Europese Leger in gevaar, meent Bonn A U Noodwetje in verband met de overstromingsramp Engelse steun aan EDG is van essentieel belang Bij Brouwershaven gat in Zeedijk gedicht Rode Kruis kan geschonken goederen niet goed bergen If"* K £L Mi Verdeling der f 50 millioen voor openbare werken GELEZEN 1 II Duitsers niet tevreden over de aanvullende protocollen AKKERTJES' en gewogen j 1? I ê'M tl Zaterdag 14 Februari 1953 (Van onze correspondent) BONN. In Bonn is men niet erg gerust over de allernaaste toekomst van ae onderhandelingen, die over de Europese Defensie Gemeenschap te Parijs gevoerd zullen moeten worden. Men meent namelijk, dat de aanvul lende protocollen, die door de Franse regering zijn voorgesteld en die men voorlopig In Frankrijk beschouwt als een voorwaarde, die vervuld zal moeten worden voor men tot raticatle in staat is, voor de bondsrepubliek op meer dan een punt niet aanvaardbaar zijn. Zakelijk komen de Franse aanvulling- of wijzigingswensen op het volgende neer: in de eerste plaats willen de Fransen zonder inmenging van het NATO-hoofdkwarüer of van het Europese Defensiecommissariaat, het recht hebben hun troepen, die zjj np een gegeven ogenblik in de Europese Defensie Gemeenschap hebben, over te hevelen naar koloniale gebieden als daaraan een bijzondere be hoefte bestaat. (Advertentie I.M.) 9 moe, huiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een "AKKERTJEVj In korte tijd voelt U zich weer fit ff helpen tftrect.' Minister antwoordt: Van der Vaart Smit maakte misbruik van vertrouwen DEN HAAG. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (PvdA) heeft de minister van justitie geantwoord, dat de als politiek delinquent gestrafte H. W. van der Vaart Smit, zonder dat van boeien of Iets dergelijks ge bruik werd gemaakt van de rijks werkinrichting Bergveen naar de strafgevangenis te 's Gravenhage is overgebracht. De gedetineerde, ■was naar de rijkswerkinrichting overgebracht, omdat de datum na derde, waarop voor hem een voor waardelijke invrijheidssteüing mo gelijk werd. In de rijkswerkinrich ting echter heeft hij op zodanige wijze misbruik van vertrouwen ge maakt, dat langer verblijf in een geheel op het z.g. „open regime" ingestelde rijkswerkinrichting niet gewenst werd geacht. Inmiddels is ook gebleken, dat voorwaardelijke invrijheidstelling voor de betrok kene niet meer te verwachten is. Van der Vaart Smit maakte van de tijdelijke bewegingsvrijheid, die hij in Bergveen genoot, misbruik om met oud politieke delinquenten on geoorloofde contacten te onderhou den, Ook in de Haagse gevangenis zocht hij ongeoorloofde contacten met medegedetineerden, op wie hij een ongunstige invloed uitoefent, In zijn ce] is een foto van Mussert ge vonden. Het is, aldus de minister, noodzakelijk gebleken, wederom het cellulaire stelsel op hem toe te pas sen. Serveersters stalen geld uit bioscoop collectebussen BUSSUM. De Bussumse politie heeft drie serveersters uit een Bus sumse schouwburg aangehouden, die ervan worden verdacht gelden te hebben verduisterd uit collectebus sen voor liefdadige doeleinden. Eerx van-hen, de 44-jarige J. M. uit Bussum, bleek geld te hebben weg genomen uit de bus voor het Natio naal Rampenfonds. Tijdens het on derzoek kwam aan het licht, dat zij en de 42-jarige M. S. en de 41-jarïge A. B. uit Hilversum meermalen geld hadden weggenomen uit bussen, die ■werden gebruikt tijdens de Kerstda gen voor een inzameling voor het BIO-vacantie-oord. Het drietal is voor de officier van justitie geleid. Als minister zn zin krijgt Géén „boter"-reelame meer voor margarine DEN HAAG Margarine-fabri kanten mogen, by de reclame voor hun artikel, in geen enkel opzicht meer gebruik maken van teksten of afbeeldingen, die op enigerlei wijze betrekking hebben op het boeren, of zuivelbedrijf, als de wij ziging van de Boterwet, welke mi nister Mansholt heeft ingediend, door het parlement wordt goedge keurd. In zijn memorie van toelichting op dt-e wijziging schrijft de minis ter, dat de wet in haar huidige vorm wêl alle botervervalsing heeft onmogelijk gemaakt, maar niet het gebruik van afbeeldingen, opschrif ten en aanprijzingen, die de kopers van margarine in de waan kunnen brengen, dat hij „boter" koopt of althans een product, dat daarmee overeen komt. Dit nu wil de minis ter onmogelijk maken. 4) 000 ton aardappels uit rampgebied nog goed eetbaar (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG -7 Door snel ingri}- pen van particulieren en overheid - instanties Is er in de ondergelopen gebieden een hoeveelheid van niet Meer in het algemeen wil Frank rijk een volledig beschikkingsrecht houden over de vraag, welke troe pen het als contingent in de Europese Defensie Gemeenschap bijdraagt en welke troepen naar overzee, Berlijn, Oostenrijk en Korea worden gezon den. Vervolgens wenst Frankrijk ten behoeve van dat deel van zijn le ger, dat zijn nationaal karakter zal blijven behouden, een nationale de~ fensle-industrie, die niet opgaat in de bii het verdrag over de EDG voorziene Europese defensie-indus trie. Verder eisen de Fransen voor hun troepen, die in Duitsland blij ven gestationeerd, ook wanneer de EDG eenmaal tot stand zal zijn ge komen, een bijzondere status, die gelijk zal zijn aan die van de Ame rikaanse en Engelse veiligheidstroe pen. In het algemeen is men in Bonn van mening, dat deze Franse wen sen tot wijziging en aanvulling neer komen op een uitholling van de oor spronkelijke gedachte der Europese Defensie Gemeenschap. Niet alleen een uitholling ziet men er in, maar tevens 'n discriminering ten aanzien van de niet-koloniale landen en, de zaken enigszins vereenvoudigend, meent men dan, dat eigenlijk alleen Duitsland daarvan de nadelen zal ondervinden. Zeker is men in Bonn bereid de bijzondere positie en de bijzondere verplichtingen van Frankrijk te erkennen, met name in Indo-China: Men meent dus, dat men een eindweegs met de Fransen zal kunnen meegaan, indien zij met het oog op die bijzondere positie bij zondere bepalingen wensen, maar zoals de Franse wensen thans wor den geformuleerd, acht men ze in beginsel niet aanvaardbaar. In sommige Duitse commentaren valt op, dat een gooi wordt gedaan naar de sympathie van Italië. Men wijst er namelijk op, dat de Bonds republiek en Italië de twee grote landen in de EDG zouden zijn, die LEDEN van de Amerikaanse 82ste Airborne-diuistc, die in 1944 boven Nederland werd gedropt, hebben 12.255 dollar bijeen gelegd voor hulp aan de geteisterde gebieden in Nederland. Donderdag hebben vijf sergeants die de leiding hadden van de collecte het geld gebracht aan de Nederlandse con sul in New York, baron J. A. de Vos van Steenwijk. George D. Ket- chum. was uitverkoren hem het bedrag te overhandigen.-De ande re sergeants zijn v.l.n.r, Monnie M. Sanders, Herbert H. Kitchen, John E. Taylor en.Robert L. Hughes. in het bijzonder de discriminerende werking van de nieuwe Franse voor stellen zouden ondervinden. Men sol liciteert dus vast bij voorbaat naar Italiaanse sympathie met het oog op de onderhandelingen die nu verder in Parijs moeten worden gevoerd en wellicht ook al met het oog op de ministersconferentie, die aan het eind van deze maand in Rome zal plaats vinden. Met nadruk zegt men van Duitse kant, dat men met een goed geweten voor nieuwe onderhandelingen naai Parijs trekt, omdat, wanneer thans de ratificatie der verdragen kans op vertraging loopt, zulks niet te wy ten is aan enigerlei Duits initiatief Wetsontwerp Duitse herstelbetalingen aan Israel ingediend BONN. De West-Duitse rege ring heeft Vrijdag het wetsontwerp ter bekrachtiging van de Duits-Is- raelische schadevergoeciings-over- eenkomst bij de Bondsraad inge diend, In regeringskringen verwacht men dat Bo-ndsraad en Bondsdag de overeenkomst snel zullen goedkeu ren, Volgens de overeenkomst za! de Bondsrepubliek in twaalf jaren tijds drie milliard mark aan Israël betalen en 450 mïllioen aan de Joodse wereldorganisatie. Voor schuldenaren uit de noodgebieden i uitstel van betaling mogelijk (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG- Na het getreuzel van Donderdag heeft de Tweede Kame zich Vrijdagmiddag gerehabiliteerd. Een noodontwerpje, dat zij des morgen* ran minister Donker had ontvangen, kreeg in enkele uren de vereiste par lementaire behandeling: dus afdclingsonderzoek met voorlopig verslag en memorie van antwoord, welke spoedshalve mondeling werden uitge bracht en tenslotte de openbare beraadslaging, waardoor het wetsvoor stel direct naar de Eerste Kamer kon worden gestuurd. Ondertussen zag zij nog kans een Nota van Wijzigingen uit te lokken, waardoor het ontwerp een wezenlijke verbetering onderging. J Er was haast bij. Tengevolge van 1 de watersnood zal het velen in de getroffen gebieden, moeilyk. zo niet i onmogelijk vallen, tijdig aan hun contractuele verplichtingen te vol- i doen. Daarom bestaat er aanleiding om een tijdelijke regeling te treffen. BRITS-FRANSE OVEREENSTEMMING (Van onze correspondent) LONDEN. De Franse ministers zijn, na gisteren hier de gehele dag besprekingen te hebben gehouden Mayer en Bldault gebruikten met Eden en Churchill ook de lunch in Downing Street hedenochtend weer vertrokken. Het gisteravond na afloop der besprekingen verstrekte com muniqué zegt, dat men het erover eens was, dat de „voordurende volledige steun" van Engeland aan de EDG „een essentieel element voor het op richten van deze gemeenschap en daarom voor het versterken van de Atlantische alliantie was". Verder, dat er een uitwisseling van gedachten plaats vond over mogelijke manieren, waarop het Verenigd Koninkrijk het best „verdere practische uitwerking aan zijn verklaarde bedoeling kan geven, om in nauwe verbondenheid met de politieke en militaire instel lingen van de EDG te werken". Waarop al deze goede bedoelin gen in de practyk neer zouden kun nen komen, wordt ons natuurlijk niet verteld. De Franse ministers, zo vervolgt het communiqué, leg den aan de Engelse regering zekere ideeën voor het vestigen van een zo nauw mogelijke samenwerking tussen hefc Verenigd Koninkrijk en de E.D.G. voor, „in het bijzonder in haar politieke aspecten". Het com muniqué besluit met te zeggen, dat er ook nog een uitwisseling van gedachten o'-er lopende economi sche problemen was gehouden. Spe ciaal in verband met de weder zijdse betalingsbalansen. De En gelse regering beloofde hier „wel willende overweging" van de Behoud van de drooggebleven polders benoorden Zonnemaire verzekerd BROUWERSHAVEN. Op initiatief van de gemeente Brouwershaven is na een tiental dagen van hard werken door Nederlandse en Engelse militairen, o.a. een afdeling van het regiment Jan Willem Friso, Nationale Reserve, de Koninklijke en Engelse Marine en burgers, de Oosthavendjjk gedicht. Dit was het eerste djjkgat met een snelle uitstroming, dat gedicht werd op Schouwen en Duiveland, cn dat zonder rijshout, draglines enz., alleen met materiaal als perkoenpalen, zandzakken en los hout u£t een coaster. Met landingsvaartuigen werden iedere dag zandzakken aangevoerd en moeizaam bijeengebracht. Toen alles gereed was, kwam vervolgens de aannemer van waterwerken, de heer Van Oortland uit Brouwersha ven Deze werd zo gegrepen door het enthousiasme van militairen en bur gers, dat hij een dag en een nacht bleef am van technisch advies te die nen Het werd een felle strijd tussen een honderd mensen en de. sterke minder dan 40.000 ton aarapneler. MBrtromlOi!. Een omroeper moest de vaarde ongeveer vier en eei halt mmeente door om op het meest kn- millioen) uit de kuilen in de onder. tieke ogenblik alle weerbare mannen gelopen gebieden gered. Deze aard. I °P te roepen. Verbeten werkte iedere appelen Vun aan scherpe Itruring h""— m.htn.r aan het transoort onderworpen Een deel moest wor den afgekeurd voor consumptie een zeer belangrijke hoeveelheid is nog uitstekend voor consumptie ge- Schikt. Dez*> aardapp* en zullen nu op zeer korte termijn in Je detailver koop worden gebracht Het zijn aardappels, die afkomstig zijn uit kuilen, die korte tijd nat zijn ge weest en net zaï naarom aanbe veling verdienen, deze aardappels slechts bij kleine hoeveelheden te gelijk te kopen, omdat er bij lan ger bewaren in daartoe niet ge schikte ruimten, vrij spoedig be derf zou kunnen optreden. burger en militair aan het transport van zandzakken. Daarna, in een koude Oostenwind, Zes Maoe Maoe-leden bij revecht gedood kwamen de burgemeester, de dokter, zeeofficieren en landoffirieren, wat landbouwers en een knecht, totdat bij velen het bloed uit de nagels liep. Maar zij wonnen het tenslotte na eni- g- zware overspoelingen. De dijk is nu opgebouwd tot één meter boven normaal hoog waterpeil. Door deze vriiwillige arbeid is een grote zee dijk gered en het behoud van droog gebleven polders benoorden Zonne maire verzekerd. Zwitserland wil een delegatie bij KSG BERN. Zwitserland heeft aan het Hoge Gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeen schap verzocht een delegatie te mo gen vestigen bij de hoofdzetel der NAIROBI - Zes* leden van de Maoe Maoe zijn Vrijdag doodge schoten tijdens een gevecht met een patrouille van negen Europeanen en 17 inlanders in de bossen nabij Thomsons Falls Zij maakten deel uit van een bende terroristen die slaags geraakte met de patrouille. De andere leden van de bende ont kwamen. bondsraad zou de taak der delega tie in de «erste plaats zijn met het Hoge Gezagsorgaan alle vraagstuk ken te bespreken, welke betrekking hebben op de economische betrek kingen tussen Zwitserland en de gemeenschap, in het bijzonder, die, welke betreffen invoer, prijzen en vervoer. Franse positie, wanneer de jaar lijkse herziening van de ïnvoer- arrangem enten aan de orde komt. Het is moeilijk., zo niet onmo gelijk, om door het scherm van deze gladde communiqué-zinnen heen te kijken en te oordelen of men werkelijk met de oplossing van de puzzle van grotere Britse associatie met de EDG veel ver der is gekomen. Men weet, dat Engeland uit vrees voor souvereï- niteitsverlies in federatie aan lid maatschap van de EDG of aan nauwe aaneensluiting nooit heeft gewild en het lijkt zeer onwaar schijnlijk ,dat ïn die houding wij ziging zou zijn gekomen. Een uit breiding van de garantie aan de EDG voor de gehele duur van de defensiegemeenschap en niet alleen voor de geldigheidsduur van het Atlantisch Pact hangt in de lucht en het is heel goed mogelijk dat de Britse ministers hebben be loofd deze zaak in Washington aan te zullen snijden. Nederlandse vrachtwagens in Frankrijk opgehouden DEN HAAG. Van de zijde van Nederlandse ondernemers, die re gelmatig hun producten per vracht auto naar Parijs vervoeren, bereik ten de algemene verladers- en eigen vervoerders organisatie (E.V.O.) klachten dat in de week van 19 tot 26 Januari door maatregelen van. Franse poiitïe-autoriteiten Ne derlandse vrachtwagens onnodig enkele dagen in Peronne, op de route van de Franse grens naar Parijs, werden opgehouden. Het is voorgekomen dat vrachtwagens vier a vijf dagen in Peronne moes ten blijven staan, voordat toestem ming gegeven werd verder te rij den. Deze maatregel zou genomen zijn in verband met de slechte toe stand van de weg PeronneRoye. Het werd zelfs, zoals de EVO werd medegedeeld, aan de chauffeurs niet toegestaan terug te keren of via een andere route naar de plaats van bestemming te rijden. Verscheidene dorpen in Noord- Engeland en Wales zijn geïso leerd door de zware sneeuiuval van de laatste dagen. Dit is Derbyshire dat over de weg niet meer te bereiken is. De sneeuw ligt er op sommige plaatsen negen meter dik. Bonn zal uit Noorwegen ontvluchte gevangenen niet uitleveren OSLO. West-Duitsland zal de twee in December uit een Noors gevangenkamp ontsnapte Duitse Gestapo-mannen niet uitleveren, al dus heeft het West-Duitse departe ment van Buitenlandse Zaken doen weten. De betrokkenen zijn Karl Morio en Josef Seuffert, we gens oorlogsmisdaden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Zij bereikten Duitsland via Zweden. Watersnood trof in België 50.000 personen BRUSSEL. Prins Frederik de Merode, voorzitter van het Rode Kruis in België, heeft Vrijdag avond over de watersnood in Bel gië medegedeeld dat naar schatting 10.300 gezinnen, tezamen ongeveer 50.000 pesonen, getroffen zijn. 49 Plaatsen hadden van de watersnood te lijden. In twintig is de schade echter slechts gering. Spoorverkeer tussen Oost- en West Berlijn wordt afgesneden BERLIJN Het Westbarlijnse dagblad „Der Kurier" heeft Vrijdag meegedeeld, dat de spoorwegautori teiten in de Russische zone opdracht gegeven hebben het electrische spoorverkeer tussen West- en. Oost- Berlijn de volgende week af te snij den. Alle WestberLJ.,:*; bovengrond se treinen zullen hun eindpunt heb ben bij het eerste station in de Rus sische sector. Pasagiers die hun reis wensen voort te zetten moeten overstappen op een ander perron, waar de politie hun papieren zal controleren alvorens hun toe te staan verder te gaan. Het verkeer van het Oosten naar het "Westen zal op dezelfde wijze behandeld worden. Vollenhovens Bierbromverij in Amsterdam waarschijnlijk centrale opslagplaats (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De moeilijkheden, waarmee het Rode Kruis worstelt om de enorme hoeveelheid kleren en beddegoed. die in verscheidene plaatsen in zalen en pakhuizen lig gen opgestapeld, in een paar pun ten* bijeen te zamelen zullen waar schijnlijk binnen enkele dagen zijn opgelost. Er is kans. dat de fa brieksgebouwen van. de voormalige Vollen hovens Bierbrouwerij en in Amsterdam als centrale opslagruim ten in gebruik worden genomen. De centrale uitgifte der goederen blijft gevestigd in de Haagse Hout- rusthailen, terwijl de buitenlandse goederen bij Pakhuismeesteren in Rotterdam opgeslagen worden. Hoe nijpend het probleem van de opslagruimte is geworden blijkt uit een telefoontje van een Nootdorpse caféhouder, die dringend vroeg de kleren weg te halen, welke zijn enige feestzaal geheel vullen. De vloeren van enkele opslagruimten tonen ernstige verzakkings-ver- schimselen Men werkt bij de Rode Kruïs- intcndance hard om een overzicht te krijgen, van waarover men nu de beschikking heeft. Ongeveer tien procent van de geschonken kleren blijkt waardeloze vodden te zijn. De geneeskundige diensten zijn bij de controle ingeschakeld. Zij keuren onverbiddelijk iedere matras af, die gevaar voor de volksgezondheid zou kunnen opleveren „Onze mensen werken in wolken van naphtaline en DDT", vertelde ons mej. Schok king. En nog steeds houdt de stroom (Advertentie l. M.) WERKKLEDING... Ktzxz Langer Vlee- Gemeenten en provincies kunnen bijdragen a fonds perdu verkrijgen DEN HAAG. Een gedeelte van het bedrag van 50 millioen, dat Is uitgetrokken voor de uitvoering van extra openbare werken, was bestemd aldus deelt de minister-president mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Janssen voor het stimuleren van de uitvoering van een aantal objecten van lagere publiekrechtelijke lichamen. Met deze werken moet uiterl'yk op 1 Maart a.s. kunnen worden begonnen en de plaatselijke situatie der werkloosheid moet aanleiding geven tot het uitvoeren der werken. De bijdragen aan de genoemde or- ranen worden vastgesteld duoi de c«.mmissaris voor de werkgelegen heid. in nauw overleg n.ct net de partement van Binnenlandde Zaken en andere hierbij betrikken denarte rn en ten. Zij worden «.erteerd in de vorm van een bijdrage a fonds I er du tot een bediag, dal het de Jag«*ie publiekrechtelijke lichamen budge tair mogelijk maakt de uitvoering der werken reeds thans ter hand te nemen. De uitvoering moet plaats vinden in vrij werk. Ten minste 95 pet der arbeiders moet door de aan nemer van het werk worden betrok ken uit daartoe door het gewestelijk arbeidsbureau aan te wijzen werk lozen. Inmiddels heeft de ramp, die ons land heeft getroffen, nadere over weging van de werkgelegenhcids- politiek noodzakelijk gemaakt. De ministerraad had tot nu toe over het geheel nog geen beslissingen geno men. De regering vertrouwt, op korte termijn het werkgelegenheidsbeleid in zijn geheel bekend te kunnen ma ken. van kleren uit het bunmriaua san. Uit Italië is een trein met goederen onderweg, die vorig jaar uit ons land waren gezonden om de slacht offers van de overstromingen in de Po-vïakte te helpen. De Italianen ontvingen toen ook zo veel kleren, dat zij ae Nederlandse niet meer nodig hadden. Wij krijgen ze dus terug. Een trein met goederen uit Ierland, die do dag voor de ramp in Nederland te Rotterdam wuren ontscheept en op transport gesteld naar Italië, heeft onderweg order gekregen om te keren en naar Ne derland terug te stomen. Nederland zou in Moskou Israëlische belangen gaan behartigen LONDEN. De Israëlische radio- omroep heeft Vrijdagavond omge roepen dat de mogelijkheid bestaat dat Nederland, na het verbreken der RussischIsraëlische betrekkin gen, de belangen van Israel in de Sow jet-Unie zal behartigen. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken kon nog geen commentaar op dit bericht geven. Chinese nationalisten blokkeren haven op vasteland HONGKONG Kanonneerboten van de Chinese nationalisten blok keren de haven van Amoy, op het vasteland van China, zo melden schepen die te Hongkong zijn aan gekomen. Administrateur vermoord in Indonesië DJAKARTA Woensdagavond is een overval gepleegd op de koffie- en rubberonderneming „Bendoke- rep" te Bentjoeloek in het Banjoe- wangische (Oost-Java), waar de ad-' ministrateur, de heer G J. Timmer mans werd gedood. De heer Tim mermans was door de aanvallers door schoten levensgevaarlijk ge wond en is dezelfde nacht in het ziekenhuis in Djeraber overleden. Mevrouw Timmermans kreeg een hersenschudding. Haarlemse monteur van dak gewaaid en overleden IJMUIDEN. De 35-jarige mon teur H. v. Riemsdijk waaide van het platte dak van de MEKOG fabrieks gebouwen. waarop hij reparatiewerk- raamheden verrichtte. Hij maakte val van vijftien meter en was on middellijk dood. Dader van verduistering bij Haarlemse uitgeverij meldt zich bij politie (Van onze correspondent) HAARLEM. De 32-jarige Am sterdamse vertegenwoordiger H, O van een Haarlemse technische uit geverij, die sindfs Zaterdag met door hem verduisterd geld en een auto van de zaak verdwenen was, heeft zich Donderdag bij de Haarlemse politie gemeld. Vast staat, dat hij de uitgeverij voor duizenden guldens heeft benadeeld. De Directie schat het verduisterde bedrag op onge veer f 15000. krachtens welke de rechter aan schuldenaren uitstel kan verlenen. Het voorstel van minister Donker sprak echter alleen over „aange gane" verplichtingen en de Kamer meende nu, dat de regeling zich ook moest uitstrekken tot verplich tingen uit bijv, belastingschulden, schulden krachtens sociale verzeke ringswetten, wegens onrechtmatige daad of alimentatieverplichtingen. De minister meende echter, dat schulden van publiekrechtelijke aard min of meer buiten zijn terrein ia- gen. Daarbij achtte hij inschakeling van de rechter trouwens ook min der op zijn plaats: belastingadmini stratie en sociale verzekeringsinstel lingen kunnen immers faciliteiten verlenen. Toch was hij wel gevoe lig voor het verlangen, dat in het Voorlopig Verslag tot uitdrukking was gebracht; hij wilde de werking der wet uitstrekken tot „ontstane verplichtingen" van burgerrechtelij ke aard. Voorts kwam hij de Ka mer tegemoet door vrijdom van ze gel, griffie-recht en kosteloze re gistratie te garanderen aan schul denaren, die 2ich. bij gebrek aan overeenstemming met de schuld eisers tot de rechter wenden met een request.. De Kamer kon zich daarmee vergenoegen. Het wetsont werp werd z.h.s. aanvaard. (Advertentie LM.) Neem bn dhéid Behandeling wijziging inentingswet kostte Kamer veel tijd DEN HAAG. De behandeling van de wijziging der Inentingswet gemeenten moeten gelegenheid geven voor kosteloze inenting heeft de Tweede Kamer nogal wat tijd gekost, omdat ds Zandt zich niet liet overtuigen, dat zijn amen dement ontoelaatbaar was, omdat het bulten het kader viel van het wijzigingswetje. Ds Zandt kwam toen met een motie om de artsen te verplichten ODgave te Heen von <J<, gevallen van post-vacdnale encephalitis. Staatssecretaris Muntendam ver klaarde, dat de artsen deze opgave vrijwillig verrichten, ps Zandt stond er echter op, dat rijn motie in stemming zou worden gebracht. Zij kreeg... tien stem men. Het wetsontwerp werd z.h.s. aan vaard, Alleen de SGP liet zich. als tegenstander noteren, delbaar Fries ets komst! Fries als voertaal op lagere school DEN HAAG Minister Cals het in de Tweede Kamer de belofte ge daan op korte termijn maatregelen te zullen treffen waardoor het Fries als voertaal in de eerste twee of drie klassen van de lagere school en als leervak bij het LO„ VGLO en ULO toegepast zal kunnen worden. IN de Componistenserie van de uit geverij Gottmer (Haarlem-Antwer pen) is thans het 23e deel verschenen. Het 13 „Franz Schubert" door Hans Wagemans. De pnjs bedraagt t 7.30. Wat nu van dit boek te zeggen? Het is uitstekend om leken een indruk te ge ven van de geniale grondlegger der liedkunst, die behalve zijn talloze lie deren zo veel andere kamermuziek cn o.a. ook een paar prachtige sympho- niefen heelt geschreven. Dat alles wordt vrij uitvoerig behandeld. Ook een vak man kan het met vrucht lezen. Maar een werkelijk goed boek is het met ge worden. Het is. zoals men dat noemt, niet uit de verf gekomen. In grote lij nen is het goed gecomponeerd, om een muziekterm te gebruiken, maar in de details is de schrijver er niet uit kun nen komen. Rii herhaalt 2ichzel£ voort durend. soms een paar maal op dezelfde bladzij- tal van opmerkingen komt men ook tn ander verband in volgende hoofdstukken opnieuw tegen Het i- alsof de schrijver niet de tyd gehad of genomen heeft alles wat hij wist of bijeen gaarde tot een sluitend geheel aaneen to smeden. Dat Is jammer, want Wagemans kan zeker wel schrijven. Sommige hoofdstukken beginnen frap pant goed bv het 16e over Schubert als mens en als kunstenaar en het eer ste. over de geest der romantiek, waar van hij een heldere uiteenzetting geeft Maar h'J weet de gesloten betoogtrant niet vol te houden Bii een tweede druk. d!e dit werk om zijn vele goede kwali teiten verdient, zal hij dan ook tal van „oneffenheden" moeten bijschaven Hoe wel de schrijver een goede typering geeft van 5chubert als introvert ge voelsmens, waarbij hij Schubert als ly ricus plaatst tegenover Beethoven als dramaticus slaagt hij er toch niet in Schubert zó te karakteriseren, dat de le zer hem als mens van vlees co bloed voor zich ziet Verscheidene vraagstuk ken <Is de ..OW voltooi de" werkelijk „t voltooid": moet er niet wat orde bracht worden in de opus-numir is het werk voldoende bekend bij publiek) komen aart de orde en vriendenkring der Schubertlanen. waai*. ■de "ge- in de componist leefde. vordt hal ine terug op Schuberts vrucht* worstelen met het opera-probleem en ot> de grote 'nvloed, die hij onderging van Beethoven Men behoeft het niet met. alle op merkingen van de schrijver eens te zijn cn niet al ziin opvattingen te delen om te constateren dat dit boek geschreven is met grote liefde voor Schubert c diens muziek Jammer, dat het niet helemaal geworden is wat de schrijve"- er zeker van had kunnen maken. E VT

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2