1 Afsluiting zeegaten: 2 jaar studie, 10 jaar werk i De Clercq tracht schuld op anderen te schuiven Politierechter treedt streng op tegen Haagse gokkers Koning Boude wijn is zwaar ziek, zegt premier Een middag Britse Lagerhuis aanvaardt ontnaasting wegvervoer PROF. THIJSSE TERUG IN ONS LAND: Tussenoplossing: dichten van het Goerese Gat Straf ten gunste van Rampenfonds Executie Rosenbergs in week van 9 Maart Buitenlandse artisten bij „Beurzen open, dijken dicht"? Wiatersnood-diefstal kost zes maanden 1 Verklaring KRO, NCRV en VARA: AVRO-voorzitter wilde Vrijdag na ramp cabaret-programma op televisie Uit de West tot nu toe f 6,5 millioen Rilland zou graag militairen houden Arme huid. Maartdag maakte de vorst autotocht langs de zee Wouw ter zitting gearresteerd Canadese militairen keren heden terug In Dongen (NB) heerst diphterie Ijsgang verspert het IJsselmeer „GEEN GOUD ZO GOED" Spoorwegen mogen de tarieven wijzigen Elfde lijst van slachtoffers Dinsdag 17 Februari 1953 3 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, j„Wanneer ik héél erg optimistisch ben, dan zou een intensieve studie over het afsluiten van de zeegaten twee jaar en de uitvoering tien jaar vergen. Technisch is het naar mijn mening mogelijk, al zullen er zich natuurlijk bijzon dere problemen voordoen. Bij de afsluitdijk was de grootste diepte tien a twaalf meter, en hier doen zich diepten voor tot 40 meter". Dit antwoordde vanmorgen prof. ir J. Th. Thijsse, de oprichter en directeur van het Waterloopkundig Laborato rium in Delft, na zijn overhaaste terugkeer uit Michigan, waar hij gedurende een jaar colleges in waterbouwkunde zou geven. „Van de minister van Verkeer en Waterstaat ontving ik op 3 Fe bruari een telegram om zo snel mogelijk terug te komen. De in houd er van was iets zwakker dan een bevel, maar ietp sterker dan een verzoek", vervolgde de Delft- se hoogleraar, op wie door de pers vele vragen werden afgevuurd. Eden in Lagerhuis: Geen koerswijziging in Korea buiten Engeland om LONDEN. Minister Eden heeft Mflandag het Lagerhuis verzekerd, dat de V.S. weten, dat Groot-Brit- tanniè er op staat, dat het geraad pleegd wordt, voordat er grote ver anderingen in het oorlogsbeleid wor den aangebracht. Hij sprak het ver trouwen uit, dat de nieuwe regering van president Eisenhower in harmo nie wil werken met haar bondgeno ten. Over zijn besprekingen met Fos ter Dulles zei hij: „Ik ben er van overtuigd, dat deze zullen leiden tot een nauwe samenwerking met de nieuwe Amerikaanse regering op in ternationaal terrein". Eden verklaar de opnieuw, dat Groot-Britlanme van mening is, dat het een fout zou zijn om de kust van China te blok keren. DEN HAAG. Voor de politie rechter verscheen Maandagmiddag een hoofdcommies van een der de partementen. Hem was ten laste ge legd, dat hij in de Houtrusthallen. toen hu goederen sorteerde bestemd voor de slachtoffers van de waters nood, een paar wollen handschoenen had weggenomen. Bij de behandeling bleek, dat dp man bezig was met een stapel „waar deloos goed". Hu vond hier een paar wollen handschoenen, die hij meen de te kunnen gebruiken. Hi| had te voren van zichzelf een paar leren wanten op de goede stapel gelegd omdat hii meende, dat deze meer ge schikt waren dan de niet in al te beste staat verkerende wollen hand schoenen. Verder bleek, dat hii sta pels goed voor de slachtoffers van de ramp beschikbaar had gesteld. De officier eiste twee maanden voorwaardelijk met de bijzondere bepaling, dat verdachte binnen drie maanden tijds f 250 in het Rampen fonds zou storten. De politierechter veroordeelde hem tot een maand voorwaardelijk met de bepaling, dat hij honderd gulden zou storten in het Rampenfonds. (Streng en snel optreden tegen bedrijvers van roverijen verdient lof, maar dit vonnis zal o.i. toch weinig waardering vindenDeze veroordeelde heeft immers over duidelijk getoond, zich niet te tuil- Zen verrijken. Men zou hem hoog stens een zekere lichtvaardigheid kunnen verwijten. Wij vragen ons af of zo'n zaak nip* beter binnens kamers had kvnnen worden afge daan. De man moge niet goed heb ben gf/iaradeld,* maar hij verdient in genen dele de blaam, die door dit vonnis op hem is.gelegd. Red.) NEW VORK. Dl- Amerikaan- se federale rechter KauTman heeft Maandag bepaald dat het vonnis van het echtpaar Rosenberg, dat op beschuldiging van het verra den van atoomgeheimen aan de Sowjet-Unle ter dood veroordeeld is, voltrokken zal worden in de week van 9 Maart. Volgens de secretaris van Kauf man .zal het vonnis mogelijk 12 Maart om 1 uur 's nachts plaat selijke tijd worden voltrokken. „Ik ben altijd een van de voor standers geweest van het in studie nemen van een plan tot afsluiting van de zeegaten. Het oorspronke lijke idee is geopperd door dr ir Van Veen van de Rijkswaterstaat. Ook ir F. M. Mesu, directeur van de cultuurtechnische dienst uit Utrecht, meende dat het afsluiten van de gaten uit economische overwegingen verantwoord was, ook al zou dit een bijzonder grote uitgave voor ons land betekenen. Er zou dan een Zuidelijk IJssel- meer kunnen ontstaan. Sinds Juli 1951 was ik bezig met een onderzoek op dit punt. Daar bij werd nagegaan welke belan gen er onder andere voor de scheepvaart, voor Antwerpen en Rotterdam en de oestercultuur aan verbonden waren. De afvoer van het rivierwater en het afvoeren van het ijs waren verder belang rijke problemen bij dit Onderzoek, dat sinds enkele maanden ge schiedde op last van de minister van Verkeer en Waterstaat", aldus prof. Thijsse. Ra nip niet te voorzien Over de ramp sprekende zei hij: ,.In het begin van deze eeuw wa ren onze zeeweringen helemaal PRINSES MARIJKE Morgen zes jaar (Foto: Paul Huf) (Van on2e correspondent). HILVERSUM. Er worden se rieuze pogingen aangewend om in de radio-actie „Beurzen open, dij ken dicht" ook beroemde buiten landse artisten te betrekken. Zo bestaat een niet geringe kans. dat de befaamde zangeres Vera Lynn aanstaande Zaterdagavond in dit programma, dat uit Eindhoven zal worden uitgezonden, optreedt. An dere plaatsen, van waaruit uitzen dingen van „Beurzen open, dijken dicht" zullen plaats vinden zijn o.m. Leeuwarden. Rotterdam en Utrecht, terwijl de slotavond op 27 of 28 Maart a.s. zal worden gegeven in het Amsterdamse Con certgebouw Voor deze slotavond is als gast-dirigent uitgenodigd André Kostelanelz. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Haagse po litierechter, mr Van Eek, veroor deelde Maandagmiddag de 35-jarige grondwerker M. R. en de 43-jarige kostbaas M. G. O wegens diefstal bij watersnood ieder tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Deze vonnissen waren conform het requisitoir van de of ficier van justitie, mr dr J. C Mans, De verdachten hadden in de nacht van 1 Februari op het Schevening- se strand kabels weggehaald, die bij het noodweer van de nacht daarvoor waren losgewoeld. De ka bels. d?e een waarde van vierdui zend gulden hadden behoorden aan Maatschappij Zeebad, Het verweer van verdachten, dat zij niet bii hun daad hadden na gedacht ging niet op, de gehele dag hadden zij al rond hun buit heengelopen met de bedoeling, die in het donker weg te halen. De echtgenote van Ode 25- jarige H S kreeg een maand ge vangenisstraf wegens medeplichtig heid Zij had met baar fiets gehol pen de gestolen kabels te vervoe ren De ei« tegen deze vrouw was twee maanden. Bpstimrscoördinatie op vSrhomvrn rn Dinvelanrl ZIERIKZEE. Namens het minis terie van Binnenlandse Zaken komen vandaag in Zierikzec mr dr Mes, lid van Gedeputeerde SI aten. on mr TpR legen, oud-griffier van de Provincia le Staten van Zeeland, met drie amb tenaren van de Provinciale Griffie Het deel van hun komst is de coör dinatie van het bestuur over Schou wen en Duiveland. niet bestand tegen bijzondere weersomstandigheden. De overstro mingen in 1905 m Zeeland en in 1916 in Noord-Holland waren hiervan het gevolg. Sindsdien heeft Rijkswaterstaat op grond van betrouwbare waarnemingen haar taak vervuld als een ernstig en ondernemend lichaam. Daar door konden wij zo goed als alles keren. Uitzonderlijke omstandig heden als er op 1 Februari zijn geweest, waren niet te voorzien. Inderdaad, er is nu een tussen oplossing mogelijk. Herstel en op hogen van de geteisterde dijken en tevens het afsluiten van bijvoor beeld het Goerese Zeegat. Maar dit vereist toch ook weer een diep gaande studie. Daarom zou ik zeg gen, komt U over twee jaar nog eens terug", 20 besloot prof. Thijs se het gesprek op Schiphol. Nederland heeft kruiwagena no dig. Alleen al in Kopenhagen werden er enige honderden bij eengebracht In optochi werden ze door schoolkinderen naar het starion gebracht, vanwaar zewrar Nederland worden getranspor teerd. HILVERSUM. In een gezamenlijke verklaring hebben de directeur van de KRO en de voorzitters van NCRV en VARA de beweringen weer legd, die AVRO'S voorzitter G. de Clercq Zondag tjjdens een gewestelijke vergadering te Arnhem deed. „De vraag, of de regeringscommissaris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd," aldus dit communiqué, „is weinig interessant, daar hot immers duidelijk Is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördinerende regeling inzake berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen, waarbij over belde zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zjjn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen ïn discredit te brengen is minder begrijpelijk," aldus het communiqué. De heren P. A. M. Speet, direc teur van de KRO, mr A. B. Roosjen. voorzitter van de NCRV, en mr J. A. W, Burger, voorzitter van de VARA. stellen in hun communiqué het volgende: le. De omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Fe bruari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde be- Nu liet water in de getroffen ge bieden zakt wordt pas goed dui delijk taelfc een ontzettende ra vage het kolkende water heeft aangericht. Dit is u>at er overbleef van een garagebedrijf op Over- flakkee. DEN HAAG. Van de waarne mend vertegenwoordiger van Suri name bij de Nederlandse regering, mr H. L. de Vries, vernamen wij, dat Maandag door bemiddeling van de Surinaamse Bank voor de vierde keer een bedrag van 100 000 (Ned. courant) op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds is gestort. Hierbij is de reeds eerder gemelde schenking van 100.000. die door de Surinaamse Staten werden gevo teerd. Onder de Surinaamse bevol king is tot nu toe dus ruim ƒ300.000 ingezameld. In de Nederlandse Antillen is tot nu toe meer dan 2.5 millioen inge zameld. RILL\ND. Ir W. Kakebeeke, directeur van de N.V. Landbouw- Maatschappy „De Bathpolders" al hier, die thans officieus Optreedt als waarnemend burgemeester van de gemeente Rilland-Bath, waarvan de burgemeester is verdronken, heeft medegedeeld, dat het herstel van de beschadigde en doorgebro ken dijken alleen met hulp van militairen kan geschieden. De mili tairen, die thans nog in RiHand- Bat h zijn geconcenti eerd, hebben met grote geestdrift gewerkt. In dien er op welke wijze dan ook, een stagnatie in de herstelwerken komt. zal er eer groot verlies van grond en materiaal optreden, aldus ir Kakebeeke, De aannemer, die zwaar mate riaal ter beschikking stelde, moest tot zijn spijt mededelen, dat daar mede met veel kan worden aange vangen. daar de wegen sterk ver zwakt zijn door de invloed van het water, voorzover zij met absoluut geblokkeerd zijn door weggeslagen delen van het wegdek Daarom is mankracht nodig voor de aanvoer van zandzakken om een nooddyk aan te leggen. richten werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzen ding, waarvan de omroepverenigin gen geen verantwoordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Fe bruari door NCRV en VARA, die toen In de aether waren, besloten tot liet coördineren van de berichtge ving over beide zenders, terwijl om trent het uitspreken van deze berich ten contact werd gezocht met de re geringsvoorlichtingsdienst. De KRO, die Dinsdag m de aether kwam, was onmiddellijk bereid de getroffen re geling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de be trokken AVRO-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de rege- i ling vanzelfsprekend, doch moest zijn aanvankelijke toestemming la ter op gezag van de heer De Clercq intrekken. 2e. Op Dinsdag 3 Februari beslo ten de vertegenwoordigers van de reportage-afdelingen van KRO, NCRV en VARA tot volledige sa menwerking op reportagegebled, hoewel zij vernomen hadden, dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de pro gramma-commissaris van de NRU, de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. 3e. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg, namens de AVRO in een vergadering van de teSevSsïe-coördinatie-commissie mee gedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret-programma op Vrijdagavond 6 Februari normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse televtsSestichting de heer De Clercq opgebeld en zijn vcr- «ring over dit voornemen utt- iken. Toen tijdens dit gesprek Dieefr, dat de heer De Clercq vast hield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelf de avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van t dit bestuur uitgeschreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voornemen af te zien. Advrtentie 1 M.) Indien Uw huid arm ert schraal is, met soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. - Premier Van Hout- te. die koning Bftudcwijn te Nice voor staatszaken moest spreken, heeft gisteravond na een zitting van het kabinet, aan de journalisten meegedeeld, dat de koning In Ja nuari een ernstige angina heeft ge had en dat htf nu behorfte heeft aan een klimaat, dat zijn herstel bevordert. Volgens de premier zal de koning nog wel enkele weken afwezig zijn Minister Van Hdutte wees er ver der op- dat de koning Zaterdag nog een bezoek aan zijn arts had ge bracht en dat hij vorige week Woensdag nadat hij de Zondag daarvoor te Brussel was terugge keerd nog naar het overstroomde gebied had willen vertrekken. Zijn artsen hadden hem dit afgeraden en Donderdag is de koning met koorts opnieuw naar zijn vacantieverbluf te Antibes gereisd, waar de meeste leden der koninklijke familie nog steeds verbleven. Van de Rivièra meldt Reuter dat de koning gisteren een autotocht langs de Middellandse Zeekust maakte en dat in zijn omgeving de geruchten dat hij aan. een longziek te zou lijden, ten stelligste worden tegengesproken. DEN HAAG. De politierechter heeft Maandagmiddag de gokkers, die op 7 Februari werden overval len in een speelclub aan de 2e Schuytstraat in Den Haag, onver biddelijk hard aangepakt. De op richter R.Z., een 47-jarige koop man, die in November nog een voorwaardelijke veroordeling kreeg van het Gerechtshof wegens zijn aandeel in vroegere speelholen, kreeg vier maanden gevangenisstraf. De eis was vijf maanden. Twee bankhouders, de 28-jarige antiquair H B. en de 34-jarige ver tegenwoordiger P. Br., kregen, con form dc eis, drie maanden. Een man en een vrouw, die hun wonin gen voor de club openstelden, kre gen een maand gevangenisstraf, die ook de officier hun had toegedacht. Een tweede vrouw, die samen met Z. het initiatief tot de speelclub had genomen, kreeg, conform de eis. drie maanden. De mannen, tegen wie deze von nissen werden uitgesproken, waren gedetineerd. De politierechter wil ligde het verzoek van de officier tot gevangenhouding m. De eerste vrouw werd, eveneens zoals de of ficier dit wenste, ter zitting gear resteerd Tegen de tweede, die ver stek liet gaan, is een bevel tot on- DEN HAAG. De Canadese mili tairen. die op 4 Februari uit Duits land naar ons land kwamen, om deel te nemen aan de reddingswerkzaam heden, zullen vandaag Middelharnis verlaten en terugkeren naar het hoofdkwartier in Hannover. Zij ma ken de rei'' met hun auto's. Het Canadese detachement, dat zich in cle twaalf dagen, dot liet in ons land vertoefde, veie vtienden heeft gemaakt, had een groot aan deel in de werk/aatuheden voor red ding, evacuatie en andere taken op Go ere e en Overf lakker, in Middel harnis cn omgeving. Het was de tweede maal, dat Canadese militairen in Zeeland aan onze zijde stonden, in de strijd l^gen de vijnnd. ditmaal bet water. Ook thans hebben zij zich daarvoor geheel gegeven en laten zij vele vrienden in Zeeland achter. Islaraielisch rampenfonds voor hulp aan Indonesië en Perzië DEN HAAG Zondag Is opge richt het „Islamletisch rampenfonds in Nederland" Islamic Relief Com mittee in the Netherlands) door de raad van Moslems in Nederland en de samenwerkende verenigingen. Het erevoorzitterschap van het comité is aanvaard door mr Susanto Tir- toprodjo. vertegenwoordiger van de Republiek Indonesia, en de heer A. Massotid-Ansari. gpzant van Perzië. Giften voor het fonds kunnen wor den gestort op giro no 256410 ten name van de „Forkumpulan Islam" onder \ermelding van „Islamietiscb Rampenfonds". Deze giften zullen worden gebruikt voor de aankoop van medicamenten ter verzending naar de getroffen gebieden in Indo nesië en Perzie, met medewerking van het „Palang Mernh" in het eerste land en van de „Sjir-o-Chorsjide Sorch" in het tweede, organisaties, die overeenkomen met het Neder landse Rode Kruis. middellijke gevangenneming uitge gaan. Een zevental spelers, dat tot slot aan bod kwam, kreeg straffen, va riërend van een maand gevangenis tot veertig gulden, boete. Een deel van de beboeten kreeg bovendien een voorwaardelijke gevangenis straf. Voor alle verdachten werd ver nietiging van de stukken van over tuiging gelast. Geld voor watersnood in eigen zak gestoken NIJMEGEN. De Koninklijke Marechaussee te Nijmegen heeft aangehouden een 2Ö-jarige jonge man, die m militair uniform te Brussel gelden inzamelde, zoge naamd voor de watersnoodslacht offers, maar het geld in eigen zak stak. Niet onder de evacué"s DONGEN (N.-B.). Op het ogenblik zijn hier ongeveer zestig gevallen van diphterie geconsta teerd. In verband hiermede heeft burgemeester 5weens, in overleg met de inspecteur van de Volks gezondheid, de schoolarts en de plaatselijke geneesheren, de bevol king aangespoord zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten in enten. Op drie namiddag-1 wordt hiertoe gelegen ieid gegeven Er be vinden zich op het ogenblik in Dongen ongeveer 175 evacué's. Onder hen ztin echter geen ziekte gevallen. Het betreft dus waar schijnlijk een besmettingshaard die reeds in de gemeente aanwezig was. DF,N HAAG De ijstoestand op het IJsselmeer was volgens tie Ned. IJsberichtendienst Maandagmiddag om 15 uur nis volgt. Ten Noorden van de lijn Modem blikStaveren hchi dnjfijs tot licht vasf ijs. Ten Zuiden van deze lijn: Medembhk. Edam, Muiden, Huizen, Nijkerk en ten Zuiden van Urk middelzwaar vast ijs. Van ten Zuiden van Enk huizen tot ten Zuiden van Stave* „Willem Barendsz" heeft hoger productie dan vorig jaar AMSTERDAM. - Voor het eerst in het nieuwe seizoen heeft de pro ductie van de „Willem Barends" die van de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar over schreden, Tot l Februari j.l. werd verkregen 6655 ton traan tegen 6563 ton vorig jaar. Aan spermoüe werd 320 ton geproduceerd (niet vergelijkbaar). (Advertentie IM.) dal zeggen ai drie geslachten van Akker's Kioosierbalsem Hei heerlijk verwar mende wtijfmiddel bij rheumatlek en spieipijn. waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daar onder liggende pijn Hike weefsels drin gen Bovendten is Akker's Klooster- balsem* een heerlijke wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe hindvortnmg bevorden. In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloosterbalsem een huisapotheek op zich zeil. J~\E drie jongens hadden lang LJ vergaderd in het kleine zij vertrek.' waar zij anders speelden met dc trein of met de stoomma chine. Toen zij uiteengingen, ston den hun gezichten een beetje grim mig en vol betekenis. „Wc gaan een voorstelling ge ven," zèi de een tegen zijn moe der, „Voor het Rampenfonds En hij trok zich weer in het ka mertje terug een man met be sognes. Want er moest veel gedaan worden eer het Woensdag was: een poppenkast, getimmerd, program ma's geschilderd en borden gete kend, waarop je lezen kon „naar de koffiekamerof „wie hter bin nengaat moet vijf cent betalen - Dat elke stap die je zette geld kostte, bleek die middag zonne klaar, want bij de buitendeur ram melde de eerste bus al en naast de kapstok stond de tweede. De dne artisten hadden, zich in Indonesi sche costumes gestok m, omdat een der vaders daarover beroepshalve beschikken kon. Ze zagen er uit als mollige prinsjes van Rie Cra mer en hadden iets aandoen lijks, omdat hun gezichten, onder de kleurige hoofddoeken, zo'n ner veus-ernstige uitdrukking vertoon den. De volwassenen kwamen binnen met de milde rust van mensen die eventuele mislukkingen voorzien doch reeds bij voorbaat billijken, maar dc meisjes en jongens van school, met spaargeld in dc hand geklemd samendrommend bij de 'cassti. keken vol bedrukt ontzag, omdat zij de betekenis van deze onderneming konden peilen. Er was even ttmsf. in de leiding omdat een vriendinnetje van een der drie jongens een door hem eigenmach tig uitgeschreven coupure met de woorden „gratis toegang" bij de contróle trachtte te verzilveren, maar eindelijk zat iedereen toch in de voorkamer bij de gesloten sui tedeuren de programma's te beky- ken Daar viel veel aan te zien, want de organisatoren hadden er alle drie een stelletje voor hun reke ning genomen. Op de achterkant was de ramp met- waterverf uitge beeld, Het waren treffende schil derijtjes omdat ze, even onbehol pen als onbelemmerd, een gewel dig onderwerp zonder pourparlers hadden aangedurfdAan de ver zorging van de tekst kon je de auteurs herkennen: de jongste had de meeste taalfouten bijgedragen. Maar hij maakte alles goed met z(jn belangrijk aandeel in het pro gramma.* siertyfe trommefspel in *fc gamelan-orkestverhelderende ex plicatie bij de toverlantaarn, die de Rode Pimpernel, verstrengeld met hooggeplaatste dames, trans parant op het gebloemde behang wierp en een krijgsdans met be geleiding van de gramofoon. Toen hy die laatste prestatie door de kier van de schuifdeuren kwam aankondigenzei een jongetje op de eerste rij: „Zeg, heb jij dit programma ge schilderd?" De danser moest even kijken. „Ja," zei hij wantrouwig, wanê de vrager was een neefje van eon der anderen, met wie Hij op nen» jaarspartijtjes altijd slaande wtwo had. „Er staat een stomme fout zei de jongen rustig, „Je hebt pro gramma met één m geschreven. „Kan me niks schelen," riep hot ventje snibbig. „Hu komt de krijgs dans.'* En dat wds ook zo. We zagen hem even later ernstig rondsprin gen, terwijl, op de achtergrond, zijn onvoldoende aan het oog ont trokken compagnons begerig tel den aan de recette, die aan 't eind van de middag tot vijftig gulden zou aanzwellen. Tijdens de dans, waaraan een intrigerend gummi- dolkje te pas kwam, los het neefje onverstoorbaar verder in het pro gramma, de bril wat naar voren geschoven, gelijk een advocaat die onder het verhoor van de getuige de stukken raadpleegt. Pas toen de kleine kunstenaar kwam danken voor het gewillig applaushief hi3 ryn hoofd op, nam de bril van zijn neus en riep„Zeg, er staat nóg een fout In." Want teder was alleen het doéH van de middag. KRONKEL. LONDEN. Het Lagerhuis heeft Maandagavond met 296 stemmen tegen 257 het wetsontwerp van de regering tot ontnaasting van het wegvervoer aangenomen. De staat beschikt op het ogen blik over ongeveer 4000 vrachtwa gens met loodsen en kantoren over het gehele land Een woordvoerder van de Labourpartij schatte cle waarde resp. op 70 000.000 en 100 000 000 pond sterling. Al deze voertuigen zullen aan particulieren te koop worden aangeboden Er ral een heffing op zwaardere vracht auto's worden geheven om de Brit se vervoerscommissie schadeloos te stellen voor verliezen bij de ver- koop De heffing zal in de komende ren middelzwaar opeengepakt drijf- twee jaar ongeveer 4 millioen pond ns evenals voor Elbure. Lommer sterling opbrengen. had zwaar vast ijs Voor de Prin ses Margnotsluis zat middelzwaar opeengepakt drijf ijs. Het overige deel had licht vast ijs tot middel zwaar verspreid dujfys. Alle r fishout bes tem fi voor dijkherstel DEN HAAG. Het in ons land aanwezige rijshout, moet vanzelf sprekend beschikbaar worden gehou den voor de herstel werk- lamheden aan de waterkeringen 1* nemde te voorkomen, dat dit mati i wal voor minder belangrijke doeleinden wordt gebruikt, heeft het bedrijfschap voor griend cn riet in volledige overeen stemming met telers en handelaren bii algemene bekendmaking in het Voedscivoorzientngsblad van 14 Fe bruari, een ieder, die wilgenrijs- materialen in voorraad h**eft d^ ver plichting opgelegd deze ter beschik king te houden voor het bedrijfschap voor levering aan de dienst van de Rijkswaterstaat. opbrengen. Het wetsontwerp inzake het ver voer bevat tevpns plannen om het bestuur van de genationaliseerde Spoorwegen te decentraliseren De nationalisatie zal niet ongedaan worden gemaakt, maar de spoor wegen zullen door vele plaatselijke raden worden gecontroleerd in piaats van door één bestuur, zoals thans het ge va] is De concurrentie tussen spoorwe gen en het wegvervoer zal scher- Onder rachtauto geraakt ;edood en HEERLEN. ïn de bruinkool groeve Anna te Haanrade bij Kerkrade is Zaterdagmiddag de 37-jarige arbeider A Sm eek ens onder een vrachtauto terecht ge komen. De man werd zo zwaar gewond, dat hij kort daarop is overleden. Hij was gehuwd en va der van drie kinderen. per worden. Om de spoorwegen ta helpen het hoofd te bieden aan deze concurrentie is wijziging van de tarieven toegestaan. NIEUWE TONGE Vreeswijk. Jacomyntje. geb. 28 7.35; Van Es, Maria, geb. 22 2.1897, echt genote van A. Knops; Van den Ouden, Cornells, geb. 25 8.51; Both, Lena Maria. geb. 4.11 20. echtgenote an L. v. d. Ouden; Vreeswijk, Jan netje A. geb 3 9 1895. Vroegir.de- weij. Anna. geb. 6.11.12, echtgenote van M. C. Smit. NIEUW-VOSSEMEER Bosters, Johanna, ,geb, 17.4.1916 te Nieuw-Vossemecr. echtgenote van Cornells Johannes van Geel, STEENBERGEN Schuurbiers, Lucia Wilhelmina Maria, geb 3 l 52. STELLENDAM Meijer, Jan, geb. in 1B69 te Stellen dam; Troost. Jacob, geb in 1918 te Stellendam: Hoekman. Johanna, geb. in 1829 te Dirksland, echtgenote van J. Troost. NIEUWE TONGE Rectificatie tweede lijst: aanvan kelijk als geïdentificeerd opgegeven, doch blijkt in leven te zijn: Vrees wijk, Francina. geb. 7.7 26; wordt verpleegd in het ziekenhuis te Dirksland, STELLENDAM Rectificatie vierde lijst: Breeder- veld. Teuntje, geb in 1933, laatste zijn: laatste adres: Hoeve „Koorn- tust", begraven dd. 10.2 53 op de Al gemene Begraafplaats „Crooswijk" te Rotterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2