Gew. Arbeidsbureau, rechter of bedrijf srechtspraak Rumoer in België om koning iets geluwd Studiecommissie voor afsluiting zeegaten BESLISSING OVER ONTSLAG: Regering wil GAB nog niet loslaten PU ROL Belastingverlaging bepleit ondanks watersnood Belangrijke vorderingen bij herstel der dijken Besmetting» GELEZEN - Donderdag 19 Februari 1933 Slachtoffers watersnood 13e lijst Scherps Wind VtCKS BONBONS de natuurzuivere FINANCIËN IN DE EERSTE KAMER: Brug over de Noord bij Alblasserdam weer in gebruik Treinverkeer hervat tussen Dordrecht en Gorcum Bladen menen: tussen vorst en volk liggen te hoge barrières Noord-Beveland Zesjarig meisje bij oversteken gedood -4-/ en gewogen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, De herziening van het ontslagrecht, als geregeld in het Burgerlijk Wetboek, vond in de Tweede Kamer Woensdagmiddag in 't algemeen *n gunstig onthaal. De suggestie, welke prof. Oud (WD) daags tevoren had gedaan, om haar te laten rusten tot de algemene herziening van het B.W. aan de orde komt, vond geen bijval. Gemeend werd nl., dat het wetsontwerp vele goede elementen bevatte. Met name de ver lenging van de opzeggingstermijn bfj langdurig dienstverband een ■week voor ieder dienstjaar voor de werkgever en een week voor twee dienstjaren voor de werknemer, met maxima van resp. 13 en 6 weken, kon de goedkeuring wegdragen. Wel had mej. Tendeleo (PvdA) het maximum van dertien weken ten behoeve van de economisch zwak ste partij liever hoger gesteld willen zien, maar zij wilde zich neerleggen bij het compromis, dat in het georga- niseerde bedrijfsleven te dien' aan zien is bereikt. Daarvoor viel ook wel iets te zeggen, zo meende freule Wttewaall van Stoetwegen (CHUj; een. langere termijn zou be zwaarlijk kunnen zijn voor kleine werkgevers, terwijl anderzijds de verhoging van het maximum zes weken de promotie-kansen van werknemers, met vele jaren dienst, zou kunnen benadelen. Bovendien, zo overwoog de A.R. heer Stapelkamp, kunnen bij arbeidsreglement of C.A.O. gunstiger termijnen worden gesteld in die on dernemingen of bedrijfstakken, waar dit mogelijk is. Hij had wél een an dere bedenking tegen het wetsont werp nl. dat het ontslag na een twee jarige ziekte van de werknemer toe staat. Hij achtte hier een absoluut ontslagverbod op zijn plaats temeer waar dit z.i. feitelijk weinig verschil zou maken omdat ziekten an lan gere duur zeldzaam zijn. De warm hartige freule van Stoetwegen viel hem in dit opzicht bij. Doch een amendement werd niet in uitzicht gesteld. Gelet op de vele toejuichingen, welke het wetsontwerp in net algemeen ge noot, deed *t wat vreemd aan, mr, Var Rljckevorsel (KVPplotseling te horen overwegen of het eigenlijk niet moest .worden verworpen. Hij deed dit in aansluiting op enkele tekstbezwnren, die hij tegen het ontwerp had, mét name tegen de omstandigheid, dat er vijf ver schillende termen voor het begrip „scha devergoeding" in voorkwamen. Men zou zeggen: dergelijke bezwaren kunnen ge makkelijk door amendering uit de weg geruimd worden; Zij vormden dan ook niet de hoofd-aanletding voor dé vrij zure en niet zo heel heldere speech, welke de KVP-man ten beste gaf. zij betroffen de kwestie, waaraan prof. Oud zich ook reeds gestoten had; de verhou ding van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, dat de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau tot „heer en meester" over het ontslagrecht maakte (en dat gelden blijft) tot dit wetsvoorstel, dat dé controle op kenne lijk onredelijke ontslagen bij de kanton rechter brengt. Met dit verschil, dat de (Advertentie l.M.) Ruws huid Ruws handen Halsteren: Geborgen en geïdentificeerd: Van den Berg. Johannes Adrianus Anto- nius, gcb. 11.2.03 te Halsteren; Rampart, Laurentius Marinus Cor- nelis, geb. 22.1.17 te Halsteren; Roks, Pe-tronella Maria Elisabeth, geb. 28.4.37; Paulus, Cornells, geb. 14.10.43; Van Meer, Simon, geb. 31.5.04 te Halstéren. Kort gene: Geborgen; Verburg, Leendert, geb. 20.4.31 te Kortgene. Nieuwe Tonge: Geborgen: Van Balen,-Cornells J., geb. 6.10.40; Van Balen, Jan. geb. 22.2.05, echtgenoot van T P. van Weenen; Van Erkel. Adrianus. geb, 3.5.49. Nieuiv Vassem oer Geborgen en geïdentificeerd: Meeus, Laurina, gcb. 30.10.23 te Hieuw Vossemeer; Van Dijk, Pau lina, geb. 1866, weduwe van Mari nus Barend v. d. Male. Stavenisse: Geborgen en geïdentificeerd: Wes- dorp, Petronella. geb. 29.10.1877 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Oostdijk. Alles zijn. de leden van het ge zin Stoltc bij de overstroming 'kwijtgeraakt en toch lachen zij. Want rij horen tot de eerste groep die gebruik maakt van de versnelde c migratie voor ge troffenen. De Stolks. die uit Dirksland komen en tijdelijk in Delft zijn ondergebracht, ver trekken Vrijdag met de „Grote Beer" naar Canada, eerste vooraf en de ander na het ontslag zijn oordeel zal moeten geven. Blijkbaar zo merkte de heer v. Rljckevorsel bitter op. heeft de regering geen vertrouwen gehad in dit, haar eigen, wetsontwerp, aangezien zij het B.B.A. toch wil hand haven. In beginsel is het juist, zo voerde mej. Tendeloo hem tegemoet, de con trole bij de rechter te brengen.'Maar dan zal eerst de kantongerechtspro cedure moeten worden verbeterd. Nu werkt deze te traag, waardoor de werknemer pas aan zijn recht komt als het te laat is. De verdienste van het G.A.B. is nu juist, dat het snel en deskundig werkt. Het is opvallend, zo voegde zij daaraan toe. dat de C.P.N., die omstreeks 1945 heftig op het B-B.A. schold, nu de kern daar van per amendement i.p.v. de rech terlijke contróle in dit wetsontwerp wil brengen. Zij begreep die om zwaai wel. Na de bevrijding met zijn schaarste op de arbeidsmarkt werkte het „ontslagverbod" eerder ten gun ste van de werkgevers; thans doet het dit echter ten behoeve van de werknemers, Uit de laatste omstan digheid verklaarde zij ook, waarom men thans in de kringen der werk gevers rond prof. Oud minder gun stig over de BBA te spreken is. (Advertentie l.M.) maakt Uw- keel droog en effent de weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw keet vochtig met De juistheid van haar redenering werd in dit debat door verschillende politieke uitersten gedemonstreerd. De communisten verklaarden n,l. bij monde van de EVC-voorzitter Reu ter, dat zij, als hun amendementen zouden worden verworpen, tegen het wetsontwerp zouden stemmen. Zij konden geen vertrouwen opbrengen in de onafhankelijkheid van de rech terlijke macht in een kapitalistische maatschappij, terwijl prof. Lemai- re van de ultra-rechtse Kath. Natio nale Partij dit juist wel had en nog maar weinig goeds over het BBA te vertellen is. De bitterheid van de heer v. Rycke- versel van de rechtervleugel van de K.VP stak daarbij niet zo heel scherp at. Maar zijn conclusies leidden toch niet tot het voornemen om tegen 't wets ontwerp te stemmen. Hij belandde ten slotte in de buurt van de heer Stapel kamp, die in een meer constructief be toog had gezegd, dat een overgangs periode nodig zou zijn. De heer Stapelkamp wenste, dat de interne bedrijfsrechtspraak gestimu leerd zou worden en dat allengs ver schillende groepen arbeiders van on der het BBA uit, daarheen overgehe veld zouden Worden, in overeenstem ming met de liefde, welke hij steeds voor de PBO aan de dag legt. Nu voor bedrijfsrechtspraak kon de hr v. Rijckevorsel integenstellïng tot prof Lemaire tenslotte ook wel sympathie opbrengen, omdat hij hèt toch. ook wel gewenst achtte, dat de redelijkheid van ontslagen vooraf ge toetst zou kunnen worden. Het beste leek het hem het wetsartikel over de rechterlijke contróle op kennelijk onredelijke ontslagen nog niet in werking te, laten treden tctdat het BJ3.A. gewijzigd en aangepast zou zijn aan het B.W. De voorkeur, welke aldus werd uitge sproken voor de bedrijfsrechtspraak, kon freule v. Stoetwegen wel begrijpen. Maar haar fractie dacht, zoals meer voorkomt, niet eenstemmig. Haar geest verwant baron v. d. Feltz verloochende niet, dat hü vroeger officier van Justitie is geweest en kwam omstandig uiteen zetten, dat de bedrijfsrechtspraak misschien deskundiger maar lang niet zo objectief werkte als de gewone rech ter. Als deze traag werkte, dan komt dit omdat de rechtbanken onvoldoende hezet zijn en de procederende partijen telkens om uit-tel verzoeken Hij was derhalve nog al gelukkig met de memo rie van antwoord, dte van bedrijfsrecht spraak niet veel weten wilde. We moe ten inderdaad de tveg van het ontwerp op. zei freule v. Stoetwegen, maar niet overhaast 1 De rechtspraak moet eerst worden herzien. Zij zei het allemaal zo vriendelijk, dat het net leek of zij haar geestverwant niet stond tegen te spre ken. Maar ondertussen. (Advertentie l.M.) De natuur is V: niet. teVerbeteren Wanneer U zich een ogenblik niet helemaal fit gevoelt, neem dan KING pepermunt De heer lijke smaak brengt U weer in de juiste stemming» de verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht DEN HAAG. Over de begroting van Financiën, die Woensdag .mti de orde was in de Eerste Kamer, hebben alleen de vertegenwoordigers der verschillende fracties gesproken. Volgende week Dinsdag komt mini*, ter Van de Kieft aan het woord, die alvast heeft kunnen constateren, dat, ondanks de etsen, die het herstel van de watersnood aan 's lands financiën stelt, de aandrang van sommige groepen tot belastingverlaging in de sfeer der ondernemers niet is verminderd. Met name de professoren Hel- lema (A.R.) en. Molenaar (V.V.D.) hebben zowel de com missarissen-belasting als de extra, winstbelasting veroordeeld als on billijk. Zij willen ze afschaffen. De heer Teulings (K.V.P.) bleek er begrip voor te hebben» dat de regering zich opnieuw moet be zinnen over de maatregelen, wel ke zij aanvankelijk had ontwor pen, maar hij vroeg zich af, of de verdeling van de belastingdruk op het ogenblik wel billijk is. Wat in de jaren onmiddellijk na, de oor log juist was, ia het nu niet meer, betoogde hij. De partijlijn volgend, kwam hij speciaal op voor de mid dengroepen, die de studiekosten voor hun kinderen niet meer kun nen betalen. Deze studiekosten moeten kunnen worden afgetrok ken van het inkomen, meende hij. De heer Van Tilburg (Partij van de Arbeid) sprak tegen, dat zijn partij op zich zelf belasting verlaging voor het bedrijfsleven afwyst. Zij wil echter vastgesteld zien, wat voorrang, behoort te heb ben. Spreker meent, dat dit op het ogenblik niet deze belasting verlaging is. Hi,j ontwikkelt be zwaren tegen de trage afwikkeling der oorlogsschaderegeling in de publiekrechtelijke sector. Evenals de heren Hellema en Molenaar schonk de heer Po 11e- Koninklijk paar ontving Luiten landse militairen SOESTDIJK. De Koningin en Prins Bernhard hebben Woensdag op het paleis Soestdijk gasten ont vangen van de buitenlandse onder delen. die hulp hebben verleend bij de watersnoodramp. De Koningin heeft elk der bevelvoerende officie ren persoonlijk bedankt er*, haar waardering uitgesproken voor het werk dat zij hier hebben verricht. Luitenant-generaal Buurman van Vreeden woonde de ontvangst bij. m a bijzondere aandacht aan de industriefinanciering. Hij was -on gerust, dat de regering zich op dit terrein bemoeit met wat des bur gers is. Hij was bereid om de da den van de ministeraf te wach ten. maar waarschuwde, dat zit de instemming van de C.fi.U. alleen zullen verwerven, indien bij alles wat de regering onderneemt de private sector voorop staat. Nadat de heer De Vos van S t e-e n w ij k (V.V.D.) ervoor ge pleit had. dat desnoods de eva cuatie van boeren naar de Noord- Oostpolder verplicht moet worden, gesteld, kwam de heer G e u g j e s (C.PJT.) er tegenop, dat van de kolenbïjslag aan werklozen belas ting moet worden betaald. DEN HAAG. Het verkeer van Rotterdam en Dordrecht naar Go- rinchem kan thans weer gebruik maken van de brug over de Noord bij Alblasserdam. De rijksweg door de A lb lasserwaar d is evenwel nog onbruikbaar, zodat de route Alblasserdam - Kinderdijk - Streefkerk - Nieuwpoort - Schel- luinen - Gorinchem moet worden gevolgd. Deze route is zowel over dag als 's nacht? voor het verkeer opengesteld, in tegenstelling tot de route Alblasserdam - Papendrecht - Sliedrecht - Gorinchem, welke slechts van 19 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens kan worden bereden, en wel op eigen risico. Het veer tussen Dordrecht en Papendrecht is overbelast, zodat hier met grote vertraging rekening moet worden gehouden. UTRECHT. Tussen Dordrecht en Gorcum is vandaag het trein verkeer volledig hervat overeen komstig de in de reisgids vermelde dienstregeling. Aangezien tussen Dordrecht en Sliedrecht langzamer dan normaal moet worden gereden, zullen dc treinen acht minuten vroeger dan in de reisgids is aan gegeven van Dordrecht vertrekken en in tegengestelde richting tien minuten later te Dordrecht aan komen. Ten behoeve van inwoners van Sliedrecht, die het station al daar niet kunnen bereiken, zullen alle treinen te Baanhoek stop pen. De tijdelijke verbinding tus sen Dordrecht en Gorcum met trei nen en autobussen is hiermede ver vallen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het voor vorst en volk pijnlijke rumoer om het verblijf van koning Boude wijn aan de Rivïëra. is nu wel geluwd na de verklaring, die Premier Van Houtte Dinsdag in. de Kamer afiegde. Op medisch advies en om van zijn ziekte te herstellen blijft de koning nog enkele weken In het Zuiden. De wijze, waarop eon deel van de buitenlandse pers op de affaire is afgevlogen, is inderdaad onver kwikkelijk geweest en vooral. En gelse en Franse boulevardbladen hebben zich weer uitgeput in schan daalverhaaltjes en in het aandik ken van geruchten, die hun onder betaalde correspondenten met de premie voor „hot news" voor ogen met kolenschoppen vol van de straat opschepten en elkaar nog toewierpen ook. De Belgische pers zelf heeft de zaak zeer sober behandeld en behalve enkele l.uitschieters" in de socialistische bla den, heelt men er zich toe bepaald kalm uiting te geven aan de verbazing en de verontwaardiging, die er na het eerste vertrek van de koning en zijn familie, juist twee dagen na de watersnoodramp, overal bij de bevolking viel waar te nemen. Van links tot rechts is ook ge zegd, dat dit niets met een nieuwe koningskwestie had te maken en aan gezien ook weer bepaalde leden van de koninklijke familie in het geding wer den gebracht, is er eveneens allerwegen op gewezen, dat nu toeti etndelilk het reeds zo lang toegezegde statuut van Leopold III en zijn gezin eens tot stand moet komen. Niettemin blijft het feit waar, dat de wolf, die in een kwaad gerucht staat, dubbel voorzichtig moet zijn en dat na alles wat er de laatste jaren is gebeurd, het Belgische koninklijke paleis éen gla zen huis is geworden. De nuchtere waarnemer, die de echte koningskwestie var. dichtbij heeft gevolgd, heeft bij het Jongste incident alweer kunnen consta teren. hoe weinig tact en psychologisch begrip voor publieke reacties er m de ïiBitnüïcu's heerst. Dc kordag en zijn familie, alsmede hun meestal stok oude naaste medewerkers, leven in een eigen kringetje, dat door overleefde protocollaire barrières van het gros der bevolking is afgesloten. Men staat daar tot op het kinderachtige toe, op zijn „point d'honneur" en komt vanuit een egocentrische mentaliteit tot daden, waarvan elk verstandig mens zegt: „nét weer verkeerd". Toen koning Boudewijn half Decem ber, in een jeep en alleen vergezeld van een geestelijke, die zich voor dc lots verbetering der sociaal misdeelden in spant. een onaangekondigd bezoek aan de krotten in de Brusselse Ma rollen wijk bracht, sloeg deze gebeurtenis enorm in. Zoiets verwachtte men nu juist van een onge koning, die men al te veel stijf geüniformeerd en geperst in «en keurs lijf van officiële handelingen voor het publick 2ag verschijnen. Ook daarom werd het vertrek van de koninklijke familie waarvoor een vacantieverblijf toch maar duidelijk als reden werd op gegeven bijna ais een provocatie ge voeld en dit is toen inderdaad dagen lang van hoog tot laag het onderwerp van verbitterde gesprekken geweest. Wat er voordien op de sympathiebaro meter was Rewonnen. was met één klap meer dan verspeeld. Het toezenden van een foto, waarop de koninklijke familie jn vacantiekleding aan de Riviera Do seert cn dat nog wel In de dagen, waar in de bladen de vorsten van de zwaar- getroflen buurlanden temidden van de in ellende verkerende bevolking af beeldden, was bovendien nog een tact loosheid, die erger dan een fout moet worden genoemd. Niet voor niets wijd de het satyrische weekblad „Fourquol Pas?" dat op zijn tijd hoogst, ernstig kan zijn de vorige week mji. hoofd artikel aan koningin Juliana en haar op recht meeleven met haar in nood ver- Kerende onderdanen. De verzwegen be doeling vat» het blad om zijn lezers het goede voorbeeld voor ogen te stellen, was duidelijk. Over het algemeen ligt. volgens de Belgische blader., dr verantwoor delijkheid voor de recente gebeur tenissen bij de omgeving van de zieke koning en bij de verouderde methodes, die men daar nog toe past was betreft het contact met de publieke opinie. (Vervolg van voorpagina) dat by ieder getijde leeg of vol stroomt. De stroomsnelheid in het gat is vijf meter per seconde. De ringkade zal komen te liggen over een stuk land, dat een meter boven NAP ligt. Met klei, draglines en enorm veel mankracht zal men in enkele dagen tïjds de kade tot boven normaal vioedpeil moeten leggen. Het stroomgebied achter de dijkbreuk wordt dan teruggebracht tot ruim 200 hectare, waardoor de stroomsnelheid zal afnemen cn men definitief herstel kan gaan voorbe reiden, Of het maken van deze in- laagdijk zai slagen, kan men niet garanderen. Alles zal op alles wor den gezet. De vier kleinere gaten bij Bath zijn en worden provisorisch hersteld. De situatie bij Kruiningen is ern stig. Er zijn drie grote gaten en de haven is uitgestroomd. Zeer veel spoed wordt met de dichtingen en met het herstel van kaden en stei ger van de pont op Perkpolder ge maakt. De zeedijk rond Noord-Beveland vertoont géén grote gaten. De Zui delijke zeedijk echter heeft belang rijke étbade opgelopen. Ten Oosten van Kortgene zal een vrijwel geheel nieuwe cöjk moeten worden gelegd. Ook ten Oosten van deze dijk is de schade ernstig. Walcheren-ZVlaanderen De Walcherse dijken zijn dicht. De Sloedam. is onbeschadigd. De ring kade bij' het gat in de Nieuw Neu- zenpolder bij Temeuzen is gereed. Men is bezig 't gat dicht te spuiten. Schouwen-Duiveland Schouwen-Duiveland is het groot ste zorgenkind. Ir Maris gaf een overzicht van de moeilijkheden en mogelijkheden aldaar, die wij reeds publiceerden. Vooral Schouwen ligt laag. Het leggen van een ringdijk bij het grote gat bij Schelphoek (250 meter breed en 30 meter de zandbodem in) zal bijzonder moei lijk zijn. Het overstroomde achter land is ruim 900 hectare groot.. Spe ciaal voor dit werk zal .bij Schelp- hoek een tweede werkhaven voor het benodigde materieel worden ge maakt. Het dichten van de haven- dfjken van Zierikzee zal tot het eer ste werk behoren, waarna de haven zal worden uitgebaggerd. Droge polders in Zuid-Holland Van Rozenburg, de Krimpener- waard. Schieland en Delfland zijn alle dijken gesloten. Definitief her stel is gaande. De Alblasserwaard is eveneens rondom afgesloten. Met grote capa citeit wordt de enorme watermassa uitgemalen. Deze waard kan ver moedelijk in April droog vallen. Behalve bij Rhoon, waar men bin nen een dag of tien succes hoopt te hebben, zijn alle dijkbreuken op IJssehuonde gedicht. De Oostelijke polders kunnen binnenkort, de Wes telijke in Maart droog komen. De bedijking van het Voornse kanaal op Voorne-Putten is Weste lijk met acht kilometer kistdam en aan de Oostzijde met zandzakken versterkt. De Zuid-Oostelijke punt van dit eiland is met ringdijken gesloten. Dit gebied kan in Maart droog zijn. Beteugelingsmaatregelen voor de breuk ten Oosten van Hellevoet- sluis zijn gaande. In een van de eerstkomende doodtijen zal sluiting met caissons geprobeerd worden. De Hoekse Waard js bijna geheel droog, behalve het gedeelte langs de rijksweg, die van de Baren- drechtse brug af loopt. Het zal wel Maart worden, voordat dit deel droog komt. Goer ee-0 ver jlahhee Het eiland Goeree-Overflakkee heeft tot voordeel, dat het door tus sendijken in een groot aam al com partimenten is verdeeld. Bij de ha ven van Ouddorp is de drempel van een groot gat boven de hoogwater- lijn gebracht. Aan het tweede gat wordt gewerkt. Kleinere gaten zijn reeds door militairen gedicht. Bin- AdvfPftAe l.M.) Goede Tip voor d«« *ild: r Kift itj (reen liefdedlgn. id, smt olet te licht Uw offerplicht, 'oor 't volksdeel» zwaar nog lijdt. Mij danken de Ilr. B. A- P- te Amsterdam voor deze inxendinr. 'n Tl? VANfBÖÖfZ: DEN HAAG. Het zesjarig meis je J. J. van der Zwan uit Schevenin- gen is Woensdagmiddag in de Nep- tunusstraat door een passerende per- op slag dood. De auto werd bestuurd door de 28-jarige J. W. uit Den Haag. Volgens de politie treft hem geen schuld. Het meisje werd aangereden by het onvoorzichtig oversteken van de rijweg. nen een maand hoopt men enige kleine polders droog te hebben. Het grote gat bij Herkingen is reeds tot de helft van zijn breedte en diepte teruggebracht. Men hoopt de totale dichting bij een der eerstvolgende doodtijen te verrichten. Aan het grote gat bij Den Bommel wordt onophoudelijk gewerkt. De dijken van het Land van Hens- den en Altena zijn dicht. De bema ling is in volle gang. Het eiland van Dordrecht valt binnenkort weer ge heel droog. Het herstel van de spoorbaan naar de Moerdijkbrug is gaande. De oude rijweg is niet ern stig beschadigd, de tweede, in aan bouw zijnde rijbaan wel. Noord-Brabant Aan de overzijde van de Moer- dijkbrug zijn aan weerszijden hier van op de Brabantse kust practisch alle' gaten tot boven de hoogwater- lijn gesloten. Men is doende met het versterken van kaden en met droogmalen. De rijweg naar Breda is ernstig beschadigd. Van de Rode Vaart af tot dicht bij Willemstad is een reeks gaten vloed vrij gemaakt. Een groot gat ten Oosten van Willemstad wordt met zinkstukken te lijf gegaan. In het kustgedeelte tussen Wil lemstad en Bergen op Zoom wordt het diepe gat bij fort Sabina-Hen- drika met zinkstukken gevuld. Ver der Westwaarts is een reeks gaten door Amerikaanse militairen ge dicht. De Nederlandse genie vol tooit deze arbeid. De Franse genie heeft bij Nieuw Vossemeer een aantal gaten gedicht. Aan twee grote stroomgaten wordt gewerkt. Het Zuidelijke is reeds be perkt, in het Noordelijke brengt men voorlopig zinkstukken aan. De 'spoorbanen in Noordwest- Brabant hebben ernstig geleden. Na het droogmalen der polders zal her stel krachtig worden aangepakt. „Wanneer ik zeg, dat wij bij even tueel nieuwe stormen op teleurstel lingen zullen moeten rekenen", aldus besloot ir Maris zijn opsomming, „iian betekent dit niet, dat wij op nieuw land zullen moeten prijsgeven aan. de zee. Maar wij moeten er wel rekening mee houden, dat hier en daar het werk, dat nu moeizaam wordt verricht, weer teniet gedaan zal worden. En wij zullen, er alles op zetten om te zorgen, dat voor de winter overal de schade aan de dij ken definitief is hersteld". Geallieerde bommenwer per viel eigen troepen in Korea aan SEOEL. Tn Seoel werd var- daag vernomen, dat een geallieerde jager-bommenwerper op 2 Februa ri bij vergissing een aanval heeft gedaan op Amerikaanse troepen, waarbij drie soldaten gedood en. vijf gewond werden. De Vijfde Luchtmacht en het Achtste Leger weigerden commen taar. Ambtenaren van Raden van Arbeid en RVB niet in gedrang DEN HAAG. Bij de overgang van de administratie der sociale verzekering naar de organen van. het bedrijfsleven is de positie van het personeel, der Rijksverzeke ringsbank en van de Raden van Arbeid niet in het gedrang geko men. verklaarde staatssecretaris Van Rhijn Woensdag in de Eerste Kamer. De er voor in aanmerking komende ambtenaren zijn vrijwel allen overgenomen. De Kamer ver enigde zich met de voorgestelde wettelijke maatregelen, waardoor het toezicht op de sociale verzeke ring gecoördineerd wordt in de Sociale Verzekeringsraad, die bo~ en dien met twee leden wordt uit gebreid. De Eerste Kamer ging er zonder stemming mee accoord. ^Véér VAR A-programma „Dat was de tijd" HILVERSUM. Woensdag 25 Februari zal de VARA van 20.15 tot 22.45 uur weer een. program- uitzenden onder de titel „Dat was de tijd". Ook deze uitzending zal bestaan uit een serie beelden uit de wereld van het variété, het ca baret en het toneel van omstreeks veertig jaar geleden. Medewerken den zijn Paul Collin, Kees Pruis ep. Stella Fontaine. Samenstelling en regie: S. de Vries Jr, Advertentie LM.) r>// IN het Waterloopkundig laborato-Ë. rium te Delftis men op het ogenblik druk bezig met het ne-F men van proeven, in verbande met her. eerste te dichten grote: gat in de beschadigde dijken. Dit,, zal zijn het 65 meter lange en vijf meter diepe gat ten Oosten van Hellevoetsluis. Deze dijk-- breuk met bijbehorende stromin gen tn het laboratorium is in model gebracht om te onderzae-. ken welke krachten zullen werF ken op de schepen, die tot zinken!1- zullen worden gebracht. Opzie!»—* ter D. Gersie laat twee betonnen', pontons gevuld met klei, rand en stenen, tijdens de vloed-eb-kente ring zakken. DEN HAAG. De minister van j ingenieur van Rijkswaterstaat en hoofd van de studiedienst voor de Benedenrivieren en adjunct-secre taris ir K. F. Valken, ingenieur bij 'Rijkswaterstaat. Het is niet onmogelijk, aldus deelde minister Algera mede. dat de commissie met nog enige leden zal worden uitgebreid. Verkeer en Waterstaat zal komen- j de Zaterdag een commissie voor waterstaatkundige voorzieningen installeren. Deze commissie, die onder presidium van de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, zal staan, krijgt opdracht advies uit te brengen en de- vraag te beantwoorden, welke waterstaatkundige voorzieningen dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de storm vloed van 31 Januari geteisterde gebieden, waarbij, aldus de op dracht. in het onderzoek ware te betrekken de vraag of een afslui ting van de zee-armen zulk een voorziening behoort te worden. Tor leden van de commissie zijn H en ogenblik lijkt het crop of Ernst benoemd dr ir V J P de BlOCO Wiechert in De Stokebrand een oenoema aiir v u zae baha] nieuwe uilenspiegel gaat tekenen. Maar van Kuffelcr oud-duecteur-gene- dan ook maar een wam aj raai der Zuiderzeewerken; dr ir spoedig blijkt dat de conceptie van zijn N J, A. Harmsen, oud-directeur- hoek dat thans in Nederlandse ver- generaal van de Rijkswaterstaat; taling van dra M. G. Schenk by De prof. ir P. P Jansen, hoogleraar ?SrlJ Jn ^frn-.»VtTSChA-2 <prijs to not ft ri P Wiibnf vaarlek daarvoor met krachtig genoeg te Delft, ir y- Nijnoi. ïaacige- j5 jjct geen eenheld en door de vend ingenieur te Amsterdam; zwakke en minder geslaagde fragmer— prof. ir J. T. Thijsse. hoogleraar ten is het nogal brokkelig geworden, tc Delft en directeur van het Wa- D« neemt niet weg. dat er passages in terlcopkundige Laboratorium; ir .WSSSt? IR? P Ver T orer van Tbpmaat raarl- prachtige milieuschildering. Met name Loren lan tnemaai. raact- de kleinburgarlijke sfeer van Riechen- gevend ingenieur te Nijmegen: ir berg, de schijnheiligheid van rijn nota- J. W, de Vries, hoofdingenieur- beien en oe ruwe openhartigheid van directeur van Rijkswaterstaat di- 6e „noodlijdende bevolking" riin koste- rectie Beneden-Kivieren en ir L. n* itr-t _i Lrt.rjj;... m dat milieu trapt de Stokcbrund, een T- tan der Waloud-hoof.ldirec- der plaatsgenoten die na jaren uit teur van de Provinciale Water- j Amerika is teruggekomen, heel wat staat van Zuid-Holland. i heiligs huisjes omve--. D- schrijver htv»ft Secretaris van de commW. I I wordt dr ir J. van Veen. hoofd- - lectuur te laten uitstijgen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2