Houdt 0 vrouw? Rode Kruis bedolven onder stroom van kleding Kapte® Rijk neemt dijkherstel in eigen hand Gat geslagen in weg naar Anna Jacoba Deel der gaven misschien naar het buitenland? wvvvwvwzxr Minister Donkers triomf: ontslagrecht niet beknot „Emigratie is géén export en import van bodies Weer eens uit GELEZEN enin9en Hercules-taak wacht technici Initiatief om idee van Koningin Juliana te verwezenlijken Mogelijkheid geschapen rijke technische ervaring der laatste 25 jaar te benutten West-Brabant vóór 1 April droog? Na zwaar debat zorgden mej. Zeelenberg en de heer Scheps voor lichte toespijs Regering en kerken zouden mrirekkenden betere voorlichting moeten geven TEGENSLAG BIJ ST PHILIPSLAND Russische hulp voor Britse slachtoffers Zeventigjarige haalt titel van meester in de rechten Francesco Nitti overleden Ir J. Franke nieuwe directeur-generaal voedselvoorziening r~,, en gewogen Zaterdag 21 Februari 1953 3 tAdvertentie LM.) (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Op dit ogenblik bevindt zich in Nederland een zo enor me hoeveel beid geschonken kleding uit eigen land en het buitenland, dat ik zonder o verdry ving kan zeggen, dat hiermede ettelijke honderdduizen den mensen zouden kunnen worden gekleed. En dat betreft dan nog alleen maar de zeer goede en nog zeer redelyke kleding." Dit deelde de heer A. van Emden, directeur van het Nederlandsche Roode Kruis ons Vrij dag mede, toen hy juist terugkeerde van een bespreking in de voormalige Van Vollenhoven's Brouwerij aan de Hoogte Kadjjk in Amsterdam. Sedert vorige week Vrijdag is dit pand met een opslagruimte van circa 11.000 vierkante meter door het Rode Kruis gehuurd en bestemd als centraal punt waar alle kleding, die niet meer voor directe uitreiking aan evacué's in aanmerking komt, wordt gesorteerd op bruikbaarheid. De overvloed van kleding, die het Rode Kruis uit binnen- en buiten land is toegevloeid en nog toevloeit, is tot een delicaat maar tevens be nauwend probleem gegroeid. „Ik kan mij voorstellen, dat on ze regering met dit probleem wor stelt en het niet bepaald prettig vindt openlijk te moeten verklaren, dat ons land door alle gulheid op dit gebied bijna in de kleding dreigt te verstikken. Maar aan de andere kant is het zo, dat het Rode Kruis, dat ik momenteel het grootste op- slagbedrijf in Europa zou willen noemen, alle moeite moet doen om zo snel mogelijk van de duizenden tonnen kleding af te komen. Hoe zeer het publiek, dat zo spontaan met kleding te hulp schoot, als eerste reactie thans meer of min der teleurgesteld zal zijn, wanneer het hoort, dat hun gaven voor een belangrijk deel voor de slachtoffers uit het rampgebied niet meer no dig zijn. aan de andere kant zal het begrip kunnen hebben voor dit (Vervolg van voorpagina) met de verbinding van Walcheren, Koord- en Zuidbeyeland. zal een aanzienlijke vermindering geven van de dijklengte, die in de toe komst als waterkering zal dienen. Bovendien za.1 een zodanige voor ziening op bijzondere wijze ten goede kunnen^ komen aan de zoet watervoorziening van ons land; Uiteraard zal er alleen van af~ cU.nming van deze drie zeearmen sprake kannen zijn. Westerschelde en Nieuwe Waterweg behoren in verband met de daarbij betrokken scheepvaartbelangen open vaarwa ters te blijven. De minister zei tenslotte, dat met de uitvoering van definitieve beveiligingsmaatregelen nog jaren zullen zijn gemoeid. God moge verhoeden,' dat binnen die tijd an dermaal een stormvloed optreedt als thans is geschied. De voorzitter der comissie, ir A. G. Maris, verklaarde in zyn ant woord. dat de commissie met de grootst mogelijke spoed zich van haar taak wjj kwijten. Reeds tij dens het herstel van de thans ge havende dijken zullen de plannen te dienen beraamd voor de verde re verbetering der waterkeringen, opdat daarmee, in aansluiting aan het herstelwerk, op zo kort mo gelijke term 11 n kan worden begon nen. Het feit, dat een grote af- slvitdam in het Haringvliet reeds eerder als ernstige mogelijkheid werd'aanvaard.'zou een aanwij zing kunnen zijn, dat de techni sche problemen, die zich voordoen bij de afsluiting van de zeegaten niet onoplosbaar zijn. werkelijk gigantische probleem. Daarom zal men dan ook moeten wennen aan de gedachte, dat een deel van de kleding een andere weg moet vinden. Zo snel als dit maar mogelijk is. De ops!ag_ in tientallen plaatsen m ons land kost namelijk kapitalen. En daarmede is het Rampenfonds toch niet gebaat. Beter is het daar om dat de duizenden tonnen kle ding heel snel worden geliquideerd, opdat de opbrengsten daarvan kun nen terugvloeien in het Rampen fonds. Uitdrukkelijk wil ïk nog eens verklaren, dat er zoveel aan kle ding is, dat wij bijna alie evacué's, zo wij dit wensen, voor hun hele verdere leven van kleding zouden kunnen voorzien. Om redenen van economische aard kan men dit toch stellig ook niet doen. Daarom is er nu het centrale punt aan de Hoogte Kadijk in het leven geroepen, al dus de heer Van Emden. Hoelang men aan de Hoogte Ka- dijk werk zal hebben om zich door de voorraden kleding heen te wer ken? Ik weet het niet precies. Ik kan alleen maar hopen, dat er per dag door minstens honderdtwintig deskundige sorteerders en sorteer- sters een capaciteit van ongeveer honderd ton kleding kan worden gehaald Er zal worden geselecteerd in drie klassen: goed, nog te ge bruiken en kleding, die ter verwer king naar het buitenland wordt ge ëxporteerd. Intussen bestaat ook bij de rege ring het plan om op zeer korte termijn te beraadslagen op welke wijze in eigen land en ook in in ternationaal verband nog een be stemming kan worden gevonden voor een deel van de bruikbare kleding, waaraan de slachtoffers van de watersnood geen behoefte hebben. Advertentie LM.) den HAAG. Naar bet ANP van bevoegde zijde verneemt is een initiatief genomen om door de Ko ningin in haar rede van 8 februari geuite gedachten tot nadere ver wezenlijking te brengen. De Koningin sprak naar aanleiding van de uit de gehele vrije wereld ondervonden hulpverlening, van het leggen van een beginpunt voor een verbroedering der mensheid, die tot ver over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. Waar de natuurramp, die Nederland heeft ge troffen, uitgroeide tot een overwel digende demonstratie van Europese verbroedering en tot ver daarbuiten spontane reacties van naastenliefde opriep, is in brede kring hier te lande cn ook in het buitenland de hoop gerezen, .dat deze verbonden heid in diepe nood bewaard moge blijven om m dienst te worden ge steld voor de opbouw ener betere en vrije samenleving. Het ligt in de bedoeling op korte termijn tot nadere publicaties om trent dit initiatief over te gaan. DUIKERS hebben vaak een ■nuttige functie by het afvoeren van water, maar worden ge vaarlijkwanneer de stroom il te heftig is, omdat te veel jrond wordt meegevoerd. Dit is de kapotte Rijksweg bij St. Philips- land, de enige bruikbare ver binding over land tot nabj het zwaar getroffen Schouwen- DuiveZand. DEN HAAG. Een wet Noodvoorzieningen Dijkherstel is ingediend, ten einde het mogelijk te maken, dat het Rijk in de taak van het herstel de leiding in handen neemt, met de be doeling, dat alle voorhanden krachten zo efficiënt mogelijk worden aangewend. Bovendien kan van de rijke technische en organisatorische ervaring, welke is opgedaan bij de grote wa terstaatswerken van de laatste kwart eeuw, op deze wijze het beste worden geprofiteerd. Volgens art. 199 van de Grond wet is het dijkherstel een zaak van Prov. Staten, doch in dat artikel is tevens de mogelijkheid opgenomen, dat door middel van een wet een andere instantie daarmede belast wordt. De voorgestelde wet strekt zich ook uit tot het ondervangen van privaatrechtelijke en publiek rechtelijke belemmeringen, doch het is de bedoeling, dat de in de Grond wet aangewezen instanties, indien zij in staat zijn om het herstel ter hand te nemen, daarmede ook zul len blijven belast. De wet draagt de minister van Verkeer en Wa terstaat op, om de Staten-Generaal geregeld 'op de hoogte houden van de gevallen, waarin, op grond van de voorgestelde wet, van de grond wettelijke voorschriften wordt af geweken. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat de ramp, welke heeft plaats gehad, het ge hele land aangaat. Het Nederlandse volk heeft dit terdege gevoeld door in mime mate financiële steun te verlenen en zich veelal persoonlijke offers te getroosten ten behoeve van de slachtoffers. De billijkheid brengt mede, dat het Rijk, die kosten voor zijn reke ning neemt, welke zijn gemaakt om de waterkeringen uiteindelijk in de oorspronkelijke toestand te herstel len. d.v.z. deze hetzelfde water ke rend vermogen te geven, dat zij voorheen hadden. Indien van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om het waterke- rend vermogen van een waterkering te verbeteren, hetzij door vergro ting van de afmetingen, hetzij door verandering van haar samenstelling, dan wel op andere wijze, zal het (Tan onze correspondent) DEN BOSCH. Ir. L. Hamers, waarnemend hoofd van de Provin ciale "Waterstaat in Noord-Brabant, meent dat bij een vlot herstel van de dijkgaten by Willemstad. Nieuw Vossemeer en Ossendrecht het groot ste deel van de Brabantse Westhoek nog vóór 1 April droog kan komen. De weersomstandigheden moeten dan echter gunstig zijn. Momenteel wordt nog op drie plaatsen tegen het water gestreden, nl. de enorme dijkgaten bij Wil lemstad, Nieuw-Vossemeer en Os sendrecht. Een eerste poging om het dijkgat bij Willemstad te dich ten is mislukt. Volgende week zal een nieuwe poging worden ondernomen. De dijkgaten bij Nieuw Vossemeer en Ossendrecht zal men pas bij dood ty met enige kans op succes kunnen hei-stellen. betreffende waterschap de daaruit voortvloeiende hogere kosten zelf moeten dragen. Ten einde het in beginsel mogelijk te maken, dat het Rijk in die hogere kosten een. tege moetkoming verleent, is een spe ciaal artikel in het ontwerp opge nomen. Eén dode. één gewonde Ernstig auto-ongeluk; oververmoeidheid chauffeur oorzaak? (Van onze correspondent) MEPPEL. Vannacht is op de rijksweg nabij Uffelte een vracht auto tegen een boom gereden. Door dc schok schoof een zware vlees machine,-die op de vrachtauto stond, door de achterkant van de cabine, tengevolge waarvan een der inz't- tenden, H. J. Rozendal uit Ulft. werd doodgedrukt. Een tweede in zittende bekwam een been- =n een bekkenfractuur, terwijl de chauf feur, G. J. H. Seegers, uit Doctin- chcm, een shock kreeg. Hét. ongeval is vermoedelijk te wijten aap over vermoeidheid van de chauffeur. (Advertentie LM.) Laat haar dan eens een lijstje rnaken van wat zij op één dag doet. U schrikt ervan. Niemand werkt zo hard en zo veel als een huisvrouw. Voor haSr geen 8-urerx dag. Zij staat het eerste op en zit 's avonds om 10 uur nog met een becg vers telwerk. Als U dat lijstje eenmaal gezien hebt, wilt U Uw vrouw in het goud zetten. Maar misschien ligt Uw kelder toe vallig niet vol goud. Doe dan iets betets. Help haar van dat lang durige verstelwerk af. Geef haar een nieuwe Pfaff-naaimachine. Eec schit terende draagbare electnschs kofier- machine kost niet meer dan f 373.- en U kunt de machine nog op ge makkelijke condities betalen ook. U houdt van Uw vrouw Laat haar dan niet langer een slavin van de verstelmandblij venVerlicht de taak, die zij zo vol toewijding doet. Zij verdient het. Zij verdient een échte Pfaffl Pfaff-naaimachines zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de speciale Pfaff- naaimachinehuizen. Mocht het adres U niet bekend zijn, schrijft U dan naar: Pfaff-Naaimachines 's-Hertogenbosc h PFAFF-NAAIMACH1NEHUIS 5chiedam, Hoogstraat 121 Dordrecht, Groenmarkt 49 Tel. K 1850 - 5183 DEN HAAG. Had Dr Schouten Vrijdagmiddag niet het woord ge vraagd, dan zou vermoedelijk de motie-v. Rijckevorsel. welke verlangde dat de ontsiagregeüngen van het Buitengewoon Besluit Arbeidsovereenkomst en van het aanhangige wetsontwerp lot herziening van het ontslagrecht ln het Burgerlijk wetboek, tot één sluitend geheel zouden worden ge maakt, zonder verder debat In stemming zün gekomen. Dat zou beneden de maat geweest zijn, omdat dan de voorsteller niet eens had geantwoord op de formele bezwaren, welke minister Donker daartegen had aange voerd. Iets wat moeilijk anders dan als een bewijs van zwakte had uitge legd kunnen worden. Maar bovendien zou dan onze parlementaire geschie denis van een alleraardigst debatje zijn beroofd. Dr Schouten (A.R.) begon te verklaren, dat de bedoeling van de motie hem niet helemaal dui delijk was. Is het niet veel effi ciënter om een amendement in te dienen, dat beoogt het omstreden artikel (1693s B.W.) niet in wer king te doen treden? Mr v. Rijckevorsel (K.V.P.) antwoordde, dat als dr Schouten zulk een amendement zou indie nen, hij dit graag zou steunen. Zelf zag hij blijkbaar geen kans om er zo gauw een te redigeren. Prof. Oud (V.V.D.) vond er het volgende Op; men zou kunnen bepalen, dat het omstreden artikel nas in werking zal treden bij een nadere wet. Dan houdt de Kamer daarbii een vinger in de pan. Prof. Romme (K.V.P.) zag in deze suggestie wel iets. maar, zo betoogde hij, zij maakt de motie niet overbodig. Die nadere wet zal een bepaalde grondslag moeten hebben. En daarvoor zorgt nu die motie Tenslotte werd de motie-Van Rijckevorsel met 3936 stemmen verworpen, LICHTE TOESPIJS Na dit peperig menu, volgde, zoals mej. Zeelenberg (P. v, d. A0 het uitdrukte, een lichte toespijs. Zij zei dit in een aardig speech je over een ontwerp je. dat een leemte in het echtscheidings recht wil opruimen. Het is n.l. voorgekomen, dat een echtschei ding bit verstek werd uitgespro ken, nadat de man, verzwijgende dat de vrouw in het buitenland vertoefde, slechts had gesteld, dat zü geen bekende woonplaats bin nen het Koninkrijk had.... Het wetsontwerp draagt er nu o.m. zorg voor. dat bij bekende woon plaats van de vrouw (xesp. man) in het buitenland, het exploit aan haar of haar raadsman toch zal wor den uitgebracht. Was dit lichte kost. rechtuit vro lijk, werd het met de speech van de heer Scheps (P. v. d, A.) over de wijziging van de gemeen tegrenzen tussen Rucphen, Hoe ven, Etten en Leur, Uit zijn mond klonk eensklaps een schetterend: „Tsing boem, tsing boem, tsing boem, tralalala Hoeven moet blijven bestaan DR EMMEN. TERUG UIT VERRE OOSTEN: (Van een om er redacteuren) DEN HAAG. „Met de regering van het land, waar zij komen, dragen ome regering en de kerken in Nederland een grote verantwoordelijkheid voor het welzijn van de emigranten. Men mag het daar niet als een „im port" cn hier niet als een „export van bodies" zien. Er gaan in zekere 2in ontwortelden weg, die in de vreemde slechts de vraag ontmoeten wat zij in de maatschappij waard zyn; die echter geheel van onder af aan moeten beginnen en slechts wel varen, wanneer zij een vaste wil tot slagen bezitten. Maar regeringen en kerken hebben een taak in sociaal, cultu reel en geestelijk opzicht. Er moet betere en diepgaander voorlichting komen over de situatie van het moment waarop de emigranten in hun nieuwe vaderland komen." Zo sprak tot ons dr E. Emmen. secretaris-ge neraal van de synode der Ned. Herv. Kerk, die zojuist terug is van een reis van enkele maanden door Australië en Nieuw Zeeland. UTILITAIRE STANDAARD LUXE TRAHSPURT jUjj |jgj^rw3|«ag-'> ST. PHILIPSLAND. De hulpverlening aan Schouwen- Duivefand heeft een ernstige tegenslag ondervonden, door dat gisteren een groot gat is geslagen in de weg. lopende van Steenbergen over St. Phi- Iipsland naar Anna Jacoba en vandaar, via het grote pont- veer, aansluitend op het we gennet van Duiveland, Deze weg lag bij vloed ongeveer 65 cm. onder de waterspiegel doch kwam bij laag water vrijwel droog. De bruikbaarheid berustte vooral op de betonplaten waarmee hy was ge dekt en die door het water niet wer den aangetast. De tegenslag is ver oorzaakt door een duiker, waar het water door circuleerde en die, als meer duikers in het getroffen gebied, de onderbouw van de weg is gaan ondermijnen. Tenslotte heeft dit ge leid tot het wegslaan van de aarde- baan en breuk van de betonplaten. Er is inmiddels al een gat van acht a negen meter diepte ontstaan en een dijk op enige afstand komt nu in ge vaar. Enige honderden man com mandotroepen uit Roosendaal zijn in allerijl ingezet om de schade te her stellen. Dr Emmen is met het emigranten schip „Sibajak" in September naar het Verre Oosten vertrokken in op dracht van de synode om te zien wat er voor het geeste lijk welzijn van de emigranten ge daan kan worden. Door besprekin gen met vertegenwoordigers van re gering en kerken alsmede met emi granten is dr Emmen ervan door drongen geraakt, dat emigreren wel een zeer ingrijpende beslissing is in een mensenleven. En zeker, wanneer daar nog de tegenslagen bij komen van geen werk en geen woning. Reeds in het begin der emigratie periode is contact gezocht met de presbyteriaanse kerken die be schouwd worden als onze zusterker ken. Ondanks de hulp van die zijde staan nog vele emigranten en vooral zij, die de taal niet voldoende be heersen. vreemd tegenover het gees telijke leven en de godsdienstoefe ningen daar. Het is daarom vooral in deze overgangstijd nodig, dat Ne derlandse predikanten de mensen ter zijde staan. Niet om er een hervorm de kerk te stichten of als groep apart te staan, maar juist om de mensen te helpen zich ook bij het geestelijk klimaat daar aan te pas sen. Er zijn nu reeds acht hervormde predikanten in Australië en één in Nieuw Zeeland. Het ligt in de bedoe ling van de synode om een weg voor verschillende jonge predikanten daarheen te banen. Dr Emmen heeft over het alge meen bevonden, dat de Nederlanders wel gewaardeerd worden; om hun werkkracht, hun betrouwbaarheid en hun aanpassingsvermogen. Vooral in de landbouw, waar grote mogelijk heden liggen, zijn de Nederlanders welkom. Ook in de industrie zullen velen kunnen worden geplaatst, doch de handel zal moeilijker zijn, omdat daar meer typische gewoonten en landsaard een grote rol spelen. Van het planmatig opvangen der emi granten is echter te weinig sprake Dr Emmen ontkende, dat men er in een „slechte en perverse wereld" komt. Het is een materialistische we reld. Moreel en cultureel verschilt er veel van wat wij hier gewoon zijn, doch evenals hier hangt ook daar al les van de persoon af. LONDEN. Door verschilIvnde Russische organisaties is een bedrag van ongeveer 945.000 gulden geschon ken tea behoeve van de overstro mingssla ebtoffers in Engeland. En het plan moet van de baan Daarom uiten wij or»ze hartewens Blijf af van Hoevens grens. Het was een lied, waarin be woners v« Hoeven hun bezwaren tegen een streekplan van Gedepu teerde Staten van Brabant onder woorden hadden gebracht, aan gezien dit tot opheffing van. hun gemeente zou hebben geleid. De heer Scheps sprak zeer beeldend over die bezwaren en de onthoof ding van de plaatselijke bescherm heilige. Doch in het wetsontwerp was slechts een onderdeel van dit .grote plan" aan de orde, iets wat dokter Mol (K.V.P.), zelf uit Et- ten, enigszins betreurde, omdat hij vreesde, dat het „grote plan" op de lange baan zou worden gescho ven. Doch tenslotte gaf hij toch evenals de lach-orkanen verwek kende heer Scheps zijn fiat aan de rustig verdedigende minister Beel. AMSTERDAM, De 70-jarige heer P. H. de Koster uit Amsterdam heeft vanmiddag aan de Gemeente- Universiteit de titel meester in de rechten gehaald. De heer De Koster, die geen middelbaar onderwijs heeft genoten, begon op 57-jarige leeftijd aan zijn studie. Toen hii 55 jaar was ging hij, na 40 jaar ambtenaar te zijn geweest, als referendaris by de PTT met pensioen. Deze gaatjesblouse en gaatjes- hoed waren te zien op een En gelse Kr onings-modeshow. De blouse en de hoed zijn van broderie anglais uit Zwitserland afkomstig. „Miss Prim" heet de combinatie. ROME. Francesco Saverio Nitti, die in twee opeenvolgende regerin gen in 1919 cn 1929 premier van Ita lic Is geweest en voor en tijdens de eerste wereldoorlog verscheidene mi nisterposten heeft bekleed, Is Vrij dagavond in de ouderdom van 84 jaar te Rome overleden. Nitti, die sinds enkele dagen met griep te bed lag, stierf aan een hart aanval- Sedert verscheidene jaren leed hij aan een hartkwaal. De thans o\*er leden staatsman is hoog leraar m de financiële wetenschap aan de universiteit van Napels geweest voor hij in 1004 als liberaal zijn intrede deed in het Italiaanse parlement. Hoewel hy zteh in later Jaren onafhankelijk noem de, is hb met de linkervleugel van de liberale party altijd nauw verbonden gebleven. Het Italiaanse fascisme, dat hij „een ramp voor het land" noemde, heeft hji verwoed en hardnekkig bestreden, zo wel voor als na 1924. toen hy zyn land verliet om zich in ballingschap te be geven. In do tweede wereldoorlog depor teerden de Nazi's hem naar Duitsland. Tn 1945 keerde hy na een ballingschap van meer dan twintig jaar naar Rome terug om daar nogmaals een belang rijke politieke rol te vervullen. In de herlst van 1943 hield hy zijn laatste grote rede in de Italiaanse Senaat. In West-Europa heeft Francesco Nitti zich onder meer grote bekendheid ver worven door zijn boek „Het verval van Europa", waarin hy zich ongeveer in dezelfde tijd dat zulks door de Britse econoom Keynes gedaan werd, op felle v/2)ze tegen de bepalingen van het vre desverdrag van Versailles keerde, dat. naar yijn mening, de strekking had „Europa te balkaniseren". De beste tradities van het liberalisme in zijn glansperiode, die m hem be lichaamd waren, kwamen m zyn latere leven opnieuw tot uiting, toen hy zich geheel aan de problemen der sociale wetgeving wijdde Hierdoor werd hij een dergenen die de stoot gaven tot de sociale verzekering voor arbeiders in Italië. DEN HAAG. - Bij KB is ir J. A. P. Franke te Voorburg benoemd tot directeur-generaal van de Voed selvoorziening bij het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening De beer Franke, tot dusver raadadviseur m algemene dienst, volgt dr ir S L Louw es op, die einde Januari overleed en die hij sedert September 1950, waar nodig, verving. £?U de cassa zei de vrouw tegen J^de mnn: „Laan we nou maar gaan Hij aarzelde met. een onwillig ge zicht, de schouders bokkig bewe gend, gelijk iemand die wordt mee- geloodst. „De andere mensen gaan toch óók weer?" vervolgde ze. Verzet je zinnen. Je kunt toch met aldoor thuis in die krant blynen studeren?" Ze legde geld op het plankje en beval: „Twee stalles op een hoekjeI' En tot hem: ,,'t Is eens wat anders, 't Haalt je er uit." Euen later zaten ze naast me De bioscoop was goed bezet lang zaam keren de stadsmensen tot hun gewoonten terug, vullen de cafe s, zien een film. Déze was met zo „anders" als ze beloofd had: een routine-romance, met de gebruike lijke oogopslagen. De vrouw keek ontspannen nanr het doek, met. een dom, goedhartig gezicht, of haar ief-s op de mouw werd gespeld door een colporteur aan de deur, dc man draaide nerveus op cyn stoel, ge lijk een lijder aan slapeloosheid die woelt en woelt. Hij was kennelijk een beetje teleurgesteld in zichzelf, omdat hij daar nu al weer zat, net of er niks gebeurd was. Een goede film zou die vage vrroeging gauw hebben genezen, maar déze tweede rangs rol wakkerde de twijfel juist aan. Hij werd nergens „uitgehaald", dat stond wel vast. Het happ2) end naderde lavgs ge baande paden. Na veel zwarigheden kregen de sterren op het doek zacht fotografev.Hcht aan de slapen en stool, op de achtergrond, romige muziek om te bewijzen dat alles be zig was terecht ie komen. De jonge held nam het meisje m de armen en de zaal verrees. Wart er is een xoereldinsiinct voor hp* naderend slot van een film. Ir Stockholm, Stadskanaal, Tokio of Sr eek komen de afnemers in de torschouwcrs- ruimte na een consumptie van ne gen en negentig en een half pro cent feilloos in de donkere toe schouw ersruimte overeind. Zij bege ven zich, jassen aantrekkend en hoeden op het hoofd plaatsend, rug gelings naar de deur en ledigen tijdens die terugtrekkende bewe ging, het laatste in de kelk. Alleen de eigenrinnigen, de sterke persoon lijkheden cn de potentiate ingezon- dcn-stukkenschrijvcrs Mijnen bits zitten wachten tot ook het woordje „einde" op het doek is aangeleverd, maar als het licht ten slotte boven hun formalisme aangloeit, zijn de meeste anderen al zowat op straat. Ook het echtpaar begon, toen de bezegelende omhelzing naderde, aan de weg terug. Ik schreed naast hen achterwaarts door het middenpad. Toen toe bij de tochtdeuren stonden, was de kus een feit. „Einde", meest er nü komen. Maar de film had een bauwfout: terwijl de helft van het publiek al met één been in de tram naar huts stond, verscheen op het doek plotseling nog een geheel nieuwe figuur, die een epiloog-achtig scènetjes begon te spelen. ,,'t Is nog niet uit!", zei dc vrouw, aangenaam verrast. In de donkere kudde der wegschuifelaars verwek te de onvoorziene toegift grote ver warring. Sommigen keerden op huw schreden, anderen bieren, met op de grond slepende shawls, in het middenpad staan kijken, maar er tvaren er ook die, na een kort schokschoxideren, doorliepen, als wilden zij zeggen„uit of niet uit, ik weet genoegDe man voegde zich bij de laatste categorie. Met morele tegenzin had hij de film on dergaan de toegift was hem nét tc veel. „Ga nou maar mee," zei hij bars. „Maar d'r kómp nog wat," sprak de vrouw en ze zeeg welwillend. neer op een lege klapstoel. „Ach. jü met je filmsriep de man. „Ik heb genóg.'" Hij liep woedend naast mij (te deur uit en de trap af. Op de onderste tree ging hij zitten, met een gezicht vol halsstarrige verach ting. Bonen hoorde je de film voort mompelen. Ik talmde bij de deun De doortastende geesten waren as Op straat alleen de man zat daar nog, demonstratief eenzaam», bedroefd en boos. love klonk het gesmoord uit de trommel. Nu bereikte de muziek een t'o- lume dat geen twijfel meer Het. Da deuren pingen open en de vrouw kwam als eerste op de trap, eert traantje wegwissend. „Er was nog een héél sfiifc." zei ze naïef. Ze zag cr een beetje zielig uit onder het helle licht. „Kómmie nou nog?", kefte de man, onder «cm de trap. „ïfc ga ei n hoor!" En hij liep nydïg de straat op „V/acht ?iou effc Jan.'", riep ze. Op een sukkeldrafje kwam ze hem na. KRONKEL. CAdvertentie LM.) Tip voor treuzelaars en slotnen, die langzaam ln beweging komen! Zendt spoedig grtd, 2»tot uitgesteld, Daarna kunt E ero1 „bomen W'ii danken de Hr. A, B. tc Amsterdam ze Inzending. M En der belangrijkste Jonge sch rij- vers in het Nederlandse taalgebied is de in in 1929 geboren Vlaming Hugo Claus. Op zyn eerste, enthousiast ont vangen roman „De Metsiers" die in Betgie bekroond werd. heeft hy thans „Be Hondsdagen" doen volgeen. 'n Strak cn fascinerend geschreven hoek is het, waarin hy het verhaal vertelt van da jacht, die een Jonge man maakt op een. verdwenen meisje, dat hem intrigeert, in weerwil van zyn binding aan een andere vrouw. Heeft de beschrijving van die speurtocht de kwaliteiten van een boeiend detectiveverhaal, hel was Claus er hier toch vooral om ie doen karakters essentieel neeer te zetten, psy chologische bindingen uit het onbewust tot bewustzyn tc brengen gevoelslnhou_ den tot gelding te laten komen in een eenvoudig cn krachtig verhaal, waar van de werkelijkheidselementen met al leen als werkelijk heden, maar ook als symbolen van onbewust leven begrepen, kunnen cn moeten worden. Deze in menging beheerste hij knap en hij gat daarmee aan zijn roman een sterke ge ladenheid. zonder dat dit werk cere braal werd. Uitgave Dc Bezige Bij, Amsterdam 7.30.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2