Sportbijlage He Wim Landman kan enig juiste verklaring geven Wasmus en Loof redden ADO op sensationele wijze SPARTA BOFTE DOELPUNT OF GEEN Vreemde beslissing van scheidsrechter onthoudt MVV zege op Sparta SVV had niet veel moeite met Emma en won (2-0) EINDHOVEN schakelt FEIJENOORD practisch voor titel uit Willem II kreeg iets te veel Knap gelijk spel van Excelsior Trage darmwerking Familieverband tuas niet hecht Jeugdtitel dammen m Stadionbewoners kansloos naar 13 nederlaag XERXES LEIDDE MET 0-1 Hermes DVS en Noad eindigen gelijk 2-2 Ouderwetse Zondag Grootste zege voor Ajax Delftse kegelaars in Rotterdam START Maandag 23 Februari 1933 Na een sensationeel begin, waar in de thuisclub legio kansen kreeg en de arbiter Van der Meer reeds na 2 minuten een doelpunt van Van Rqessel moest annuleren, waarin Willem II bovendien een aantal hoekschoppen toegewezen kreeg, die door de eminente doel wachter De Hertog uitmuntend werden verwerkt, gingen de par tijen geleidelijk beter tegen elkaar op. Het spel van de gasten was levendig, vol tempo en goed be heerst, en positioneel volkomen verantwoord. Daarom waren de aanvallen uiterst gevaarlijk, te meer daar zich bij Willem II al spoedig een groot aantal dekkings- fouten begon te openbaren, die op de duur noodlottig moesten wor den. Verdedigde Excelsior tijdens de eerste druk met vijf man, dat werd anders tosn de voorhoede liet zien tot welke uitstekende dingen ze in staat was. Toen dan ook na 20 min. spelen de eerste hoekschop volgde op het doel van Willem II en Botermans zijn Zon dagse fout maakte door de bal te laten vallen, was Ees Corten- berghe er als de pinken bij om te scoren. Kort nadat Bak bij Ex celsior was uitgevallen en ver vangen was door v. d. Stoep, kreeg de Bruijckere een kans. die hij doorgaf aan Beckx die nu geen fout maakte, 1I. Nauwelijks een minuut later strafte 'Schouten een dekkingsfout van Willem IHj af door een voorzet van links keurig in te koppen. 12, Zo kwam ook de rust. De tweede helft was een stuk minder en soms het aankij ken niet waard. Toch had "Willem II groot overwicht maar haar voorhoede was veel te traag, ter wijl van Roessel de voorhoede meer afremde dan stuwde. Een vrije trap op de rand van de zes tienmeterlijn werd door Beckx hard tegen Lager waart geschoten, die even groggy ging. Pas drie minuten voor het einde maakte van Roessel gelijk 22, waardoor Willem II eigenlijk iets meer kreeg dan waar het recht op had. Advertentie I.MJ fis schadelijk voor Uw gesteLj rNeem zonder kans op gewenning (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Zondagmiddag. Angstige gedachten moe ten scheidsrechter Klaas Schipper door het hoofd hebben ge spookt, toen we hem na de wedstrijd SpartaMVV in de kleed kamer opzochten om van hem de oplossing te horen van 't raad sel dat hij vijf minuten voor het einde van dit duel neerlegde. Misschien dacht hij aan vliegende zitkussens, kogelflesjes en een woedende massa. De rel „Wolverhampton" ligt alweer en kele jaren achter de rug, maar was voor de heer Schipper te indrukwekkend om te vergeten. Hoe het ook zij, tamelijk overstuur legde de heer Schipper zijn verklaring af, die nogal dubieus aandeed. Straks, wanneer hij voor de protest-commis sie zijn mening moet herhalen zal genoten rust de verklaring wellicht plausibeler maken en MVV de verdiende zege onthou den. U hebt het al begrepen, het gaat om een doelpunt, even voor tijd door Ummels van MVV gescoord, dat aanvankelijk werd toegewezen en toen weer werd geannuleerd. Voor deze weinig aantrekkelijke gebeurtenis was de stand nog 00. MVV, door die brute afwijzing nog feller op winst belust, slaagde er niet in om in de resterende minuten de winst definitief te grijpen. Hetgeen voor het raadspl-Schipper geschiedde is in enkele regels ver teld. MW maakte het Sparta bijzon der lastig. Het kereltje Ravestein om speelde Rien Terlouw herhaaldelijk met het meeste gemak en nodigde met listige en vernuftige passes en voorzetjes zijn medespelers tot sco ren uit. Deze speelden echter meest al iets te individueel en kwamen slechts een enkele keer tot een ge richt schot. Daarover droeg Landman met de nodige zwier zorg. Bennings- hof slaagde er in de eerste helft nog weieens in om met lange passes naar Van Ede het accent te verleggen. De rechtervleugelman kwam meestal niet ver, omdat na een wat schuch ter begin, de Maastri chter-defensie- lijn solider werd. Gebrek aan pro ductiviteit hield MW in die periode van een voorsprong weg. In de tweede helft startte MW ln een hogere versnelling. De strijd werd feller en speelde zich voor het grootste deel af op de speelhelft van Sparta. Het spel van Ravestein (te ruggetrokken middenvoor) werd steeds virtuoser. De Sparta-miaden- linie viel weg. Meer schoten vlogen op Landman, af. De richting was vaak goed; de kracht te miniem. Met uilzondering dan van die ene magnifieke kogel van Ummels en juist daarom ontstond alle rumoer. Zes minuten voor het einde nam die kleine Maastrichter geen risico b|j een hem hoog toegespeelde bal. Zonder bedenken nam hij deze op zyn linker schoen, Kr'Mrd vloog het leer naar de doelrm, Landman dook. De kracht van Ik t schot echter te groot. Landman moest laten en de bal gins onder zyn borst duidelijk over de doellijn. Vertwij feld sloeg Wim het lichaam om en In een fractie van een seconde had hij die bal weer voor de lyn. Toen kwam hy in botsing met Dreesens. MW wist niet wat het moest doen. Juichen of protesteren, want scheids rechter Schipper had nog geen be slissing genomen. Daar ging de vin- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Zondag. Mistroos tig haalden Janus of Freek van der Güp, of een van de andere broers van deze Dordtse voetbalfamilic, hun schouders op, wanneer voor de zo veelste maal een aanval van Emma op de hechte SYV-verdedigers was gestrand. Hoe kwistig de Gijpjes ook probeerden het Schiedamse doel te benaderen; het lukte hen niet, voor al omdat linksachter Baas niet de minste risico nam en resoluut de leren knikker naar zijn vrienden aan de andere zijde van het veld diri geerde. En daar wisten zij er wel raad mee, getuige de twee doelpun ten, die de rood-groenen een 2—0 zege opleverden. Zonder de anderen ook maar iets te kort te willen doen. moet de naam van de Schicdamsc linksbuiten Van Lith en die van zijn clubgenoot Baas aan de vergetelheid van deze. overi gens weinig fraai voetbal oplever de, wedstrijd worden ontrukt. Zij waren de gangmakers, die van begin af aan de Dordtenarea voor angstige momenten zetten. Vooral de kleine Van Lith opereerde van zijn links buitenplaats als in zijn beste dagen en de jongste telg uit het Van der Gijpcn-geslacht had de grootste moeite met de kittige Schiedammer. Koewei SVV in de eerste helft met de van doel tot doel staande wind in de rug speelde, heeft men daar niet zoveel voordeel uit getrokken, want met de magere 1—0 voorsprong by de rust stonden de rood-groenen voor een verre van gemakkelijke taak. Het verband in de familie v. d. Gijp was deze middag echter niet hecht. Het lukte vooral rechtsbinnen Wim niet. Ook Janus was de oude agressieve Janus niet en Freek had steeds ruzie met *de wind. Zo stond Zoals wel te verwachten was, heb ben van de zes deelnemers aan het tournooi om het jeugddamkampioen- schap van de Rotterdamse Districts- dambond de deelnemers P. Bakhui zen en H. Berghout zich veel sterker getoond dan de andere 4. Hun fn- derlinge partij, die a.s. Woensdag plaats vindt, moet derhalve de be slissing brengen. De winnaar is ge rechtigd tot deeineming aan het pro vinciaal jeugdkampioenschap. middenvoor Cor voor de weinig be nijdenswaardige taak te moeten duelleren met Steenbergen, tegen wie hij het qua lichaamskracht niet bol kon werken. Het enige wat de Van der Gijpjes voor de rust bereik ten, was een schot van Wim, dat bui ten bereik van doelman Kouwen te gen de staander stuitte. SVV deed het beter, tn de 35ste minuut gaf Van Pelt een korte pass aan Köneman, die over de uitgelopen doelman Scboltens de roos trof (10). En ze ven. minuten in de tweede helft, toen Emma er sterk over dacht SW in een hoekje te gaan drukken, toen wist linksachter Van der Starre bij een vliegensvlugge rood-groene uit val niets anders te doen, dan de bal mat de hand uit de lucht te plukken. De vrije U\»p van v. Pelt. juist bui ten bet strafschopgebied, kon slechts door het doelnet worden gestuit (20). Daarna had SVV het bekeken. Men kon rustiger adem halen en ten slotte zelfs Emma met de rug tegen de muur drukken. KÖneman speelde een grote rol in de aanvallen, die met veel regelmaat op het doel uan Emma a/rolden. Twee keer schoten de Schiedammers raak. ger van de heer arbiter naar de mid denstip. Vanzelfsprekend een vreug dedans van MVV. Te vroeg? Ja te vroeg. Aanvoerder Sonne veld van Sparta vroeg aan de scheidsrechter of deze duidelijk de bal de lijn had zien passeren. Heer Schipper bedacht zich even en herriep na lange secon den zijn beslissing. Om toch tol een of andere beslissing te komen gaf hy een vrije trap voor Sparta. Natuur lijk volgde direct na het duel een protest van MW. Of dat zal worden gewonnen? We betwijfelen het, hoe wel wU van mening zijn dat het een voortreffelijk en geldig doelpunt was. Waarom het protest zal worden afgewezen? Wel, de heer Schipper verklaarde ons na de wedstrijd dat hij de bal inderdaad de lijn niet zag passeren. Aanvankelijk kende hij het doelpunt toe. omdat hij meende dat de positie die Landman Innam wees op het terughalen van de bal. Daar na bekeek hij echter Landman nog eens en zag hij dat de Spartaan met bloedend hoofd en geheel versuft was." Landman kon daartoe niet in heer Schipper, „geloofde ik dat het een onmogelijke veronderstelling was. Landman kon daartoe niet in staat zyn geweest. Landman is de enige dus die een juiste oplossing van het raadsel zou kunnen geven. Hij lag twintig minuten na de strijrl nog geschokt op de massage tafel. Zou hij dat met kunnen omdat hij door de verwonding niet heeft kunnen waarnemen wat er gebeur de, dan was hij dus voor de botsing met Dreesens reeds gewond. Er was op dat moment geen enkele tegen stander in do buurt. De beslissing van vrije trap tegen MW blijft dus erg vreemd en verzwakt het oordeel van de scheidsrechter. MSI: (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Zondag. - Nauwelijks vijf minuten was de voor beide teams uiterst belangrijke competitiewedstrijd aan de gang of een ieders aandacht was gespannen. Dat beloofde wat te worden! Het spel bewoog zich snel heen en weer. De verdedigingen kregen direct handen vol werk. Die goede verwachtingen zün als rook voor de zon verdwenen. De glans van het eerste half uur werd geheel overschaduwd door de (van de zyde van Feijenoord) lauwe tegenstand en het in verschillende perioden (vooral van de kant van Eindhoven tè) hardie spel. Doelman Hanssen uan Eindhoue», zwaar gehinderd door Leen v. d. Velde, onderschept een Feyen- oord-aanval. Juist omdat Eindhoven, met zijn grotere technische begaafdheid, dit in het geheel niet nodig had om re vanche te nemen van de op de twee de competitiedag van dit seizoen ge- i Een goed idee van ADO om tenslotte nog twee doelpunten te maken in de strijd tegen Xerxes, anders was deze ontmoeting erg oneervol voor de Hagenaars verloren gegaan. Niet alleen dat de Rotterdammers dan met de zege van 01 waren ver trokken, maar deze nederlaag was dan ADO's eigen schuld geweest, omdat Jans en doelman Kok, maar vooral Jans, na de rust lelijk hadden gemist, zodat de kleine Kentie de bat met een verre schop in het verlaten doel had kunnen plaatsen. Even verrassend als dit doelpunt op de proppen kwam, maakte ADO echter gelijk en bijna nog verrassender werd de zege in Den Haag gehouden. Die gelijkmaker van de Hagenaars was zo'n toevalstreffer van één op de honderd. Linksbinnen Wasmus lanceerde een schot van het midden. veld, uiteraard zonder bijzondere aanleiding. Doelman Vermeer zag de bal op twijfelachtige lat hoogte aan komen, sprong even te laat zodat de bal tegen de lat envia zijn vuis ten in het doel sloeg. Verbijsterd haalde hij de bal uit het net terwijl geheel ADO. binnen en buiten de lijnen, plotseling in carnavalsstem ming oversloeg. Dus dan toch geen nederlaag. Aan een overwinning dacht toen evenwel nog geen enkele Hagenaar. Ja. toch misschien een enkele. Dat was aanvoerder Rinus Loof. die een ingeving kreeg om in de voorhoede te gaan spelen, hoewel hij toch niet zo rap meer is voor dit werk. Ieder een keek er dan ook even vreemd van op, maar niet meer toen hij kor te tijd later een geslepen passje van CI a van, die toen weer linksbuiten stond, kreeg, even doorliep en met zijn minder beste been, zijn rechter, schoot. De bal verdween hoog in de linker bovenhoek. Een wedstrijd die dreigde uit te doven in kleurloos spel op het mid denveld. had een bijzonder pikant einde gekregen Loof, die als een geringe productiviteit van de ADO- voorhoede, hoewel niet voorbij mag worden gezien, dat Xerxes over een „ingrijpende" defensie beschikte, met spil Everse als gangmaker. De Haag se achterhoede deed hiervoor niet zoveel onder, maar het grote verschil v/as in het plaatsen gelegen, dat bij Xerxes stukken beter was. Vandaar dat de voorhoede van ADO er zo v. einig aan te pas is gekomen en ten slotte volkomen zijn samenhang ver loor. Hieruit valt ook te verklaren dat Clavan na de rust zijn midden voorplaats volkomen verliet om weer als van ouds als verbindings speler te gaan fungeren. Dit was ech ter het paard achter de wagen span nen. ADO was slechts kort na het begin gevaarlijk opdringerig, want al spoe dig nam Xerxes deze houding zeer uitdrukkelijk over. Jans miste nl. lelijk zodat Hans Rijshouwer alleen een ontmoeting met doelman Kok aanging, maar niet geheel volgens de juiste wijze werd ten val gebracht. De scheidsrechter zwaaide echter met zyn armen „niets aan dc hand" De broer van Hans bleef toch maar uit de buurt van Kok en probeerde een ver schot, dat de Haagse doel man uit de bovenhoek moest halen ten koste van corner. En Xerxes behield het initiatief met verre trappen en open spel, dank zij ook het slechte wegwerken van de Haagse achterspelers. Toch kwam Clavan enige malen ten aan val maar besteedde zijn passes tever geefs aan rechtsbuiten v. d. Harst. Anderzijds verdedigde Xerxes met technische kennis van zaken, zodat de ADO-voor hoede slechts geringe greep kreeg op de voornaamste on derdeel van het spel, de aanval. Na de rust drukte ADO zijn tegen heid werd gehuldigd, trok zich als stander enigermate terug, maar een gelukkig mens weer in de mid- hoofdzakelijk speelde de wedstrijd denlinie terug. i zich af on het middenveld, totdat Intussen zegt deze overwinning- 1 Kentie Jans en Kok verschalkte met mei-kunstgrepen wel iets omtrent de het bekende gevolg. leden nederlaag en de leiding in af deling D van stadgenoot PSV over te nemen, wekte dit teleurstelling. Uit eindelijk bleven de cyfcrs 1—3 op het scorebord staan. Feijenoord was vrijwel uitgc«ehakeld voor de ere titel. Hoe teleurstellend dit voor velen ook moge zyn, terecht. Eind hoven was de betere ploeg en hem kwam de overwinning ten volle toe. Ook al is deze op niet geheel regel matige wijze tot stand gekomen. Men kon aanvoeren, dat de 02 voor sprong met rust (door doelpunten van Louwers in de 12e en Snoek in de 40e minuut) enigszins geflatteerd was. een licht overwicht van Eind hoven was toch wel te constateren geweest. De bezoekers waren door tastender. Daarbij kwam, dat de scheidsrechter verschillende beslis singen nam (of geen fluitsignaal liet horen, wanneer dit wel geboden was), die voor het merendeel in het nadeel van Feijenoord waren. De goedmoedige bui van de scheidsrech ter, die wellicht een bril nodig heeft, was ook de directe oorzaak van de te harde strijd, die volgde nadat Van Woerden in de 35e minuut nogal ruw tegen de grond was gelopen. Even later moest v. Steenbergen zich zelfs laten vervangen door Mijnsbergen; een trap tegen zijn rechterknie maakte het lopen hem te moeilijk. Van de activiteit van de gehele Feijenoord ploeg in de eerste helft, waardoor de strijd tot een voor Ne derlandse begrippen behoorlijk hoog technisch niveau kwam (alleen de Feijenoord-verdediging maakte en kele slippertjes), was in de tweede speelhelft niet veel meer te bespeu ren. Enkele korte phasen uitgezon derd. Het hoofdstuk „de kunst om doelpunten to maken" hadden de Feijenoorders blijkbaar helemaal vergeten. Kort voor het einde kon de enige Rotterdamse goal, van de voet van Aad v. Hoek worden genoteerd. Deze diende alleen om de eer te red den. Want in de 25e minuut had Noud v. Melis na een soloren de toch reeds dreigende nederlaag zeker ge maakt, 13, De in de tweede helft Feijenoord geboden kansen om de achterstand weg te werken, werden door onoordeelkundig schieten niet aangegrepen. Zelfs een toegewezen strafschop kwam in Hanssen's han den. Een ietwat onrustige wedstrijd tengevolge van een zwakke lei ding: de soms vreemde beslissin gen irriteerden de spelers aan bei de kanten, zodat or een nerveuze stemming ontstond, die aan het spel geen goed deed. In het begin had Hermes groot overwicht dank zij haar betere spel, veel vaardiger techniek en de moeilijkheid van de thuisclub om zich aan dit spel type aan te passen. NOAD moest toen alle zeilen bijzetten om ge vaar te voorkomen en dat ging met altijd even correct. Met het gevolg dat na twee-en-twintig mi nuten, toen Joop He ij ster door gebroken was. deze door Ebbing werd gevloerd. Her mes benutte de strafschop (0—1). Daarna kwam NOAD veel beter in zijn spel en werd de rest van de eerste helft voornamelijk op de helft van Her mes gespeeld. In de tweede helft was het met Hermes vrijwel ge daan: telkens weer stuwde de NOAD-middenlinie de voorhoede op, en toen na 6 min. spelen Louer een afgemeten voorzet door gaf aan Van Keulen, lag de bal meteen in de touwen. 11. Dit doelpunt maakte Hermes aller minst wakker: integendeel. De an ders zo aal vlugge voorhoede stond soms als aan de grond genageld; de achterhoede daarentegen speel de tactisch primo en lokte menige aanval m de bekende buitenspel- val. Er was ongeveer 24 min. ge speeld. toen Hermes een snelle uit val ondernam langs de rechter vleugel, Lex Janse dreef de bal keurig op en gaf toen het leer op tijd door aan Joop Heijster. die zich niet bedacht en in schoot, l2 Deze teleurstelling dreef de gemoederen van NOAD tot een hoge temperatuur op: het werd een beleg voor de Schiedamse veste en pas in de laatste seconde van de allerlaatste minuut hikte het toch nog aan Frans Engel de gelijkma ker te scoren, 22. Vooral voor dc rust "bedreigde Sparta toch nop wel het MVV- doel. Verder dan doelman Essers kwamen de roodwitte voonraart- sen echter niet. De Maastrichter verstond zijn vak. Eindelijk hebben we dan weer eens kunnen genieten van een eckt ouderwetse voetbal-bondag, met verrassende gelijke spelenneder lagen en overwinningen. De leiden* de clubs kwamen over 't algemeen zonder kleerscheuren uit de strijd. Slechts enkele laagst geplaatste clubs zagen kans een punt te ver overen. In A is de sfeer voor RCH bijzon der gunstig. Het leidt na de wed strijd tegen DOS in Utrecht, die met 10 werd gewonnen, met één punt, maar.... is nog steeds twee wed strijden achter. Ajax is echter waak zaam, mochten dc Haarlemmers tn de twee in te halen wedstrijden ver lies lijden, dan zyn de Amsterdam mers gereed om dc kop over Te ne men. Zy rekenden daarom overtui gend af met Zwolse Boys. Slctscorei 82. Voor de wedstrijden Wapenin genDe Vole wijekers, SneekEn- schedese Boys en FrisïaEDO bleek de begins tand voldoende voor de uit eindelijke uitslag; 0—0 was dus ia deze afdeling troef. Overigens scho ten Sneek en Frisia niet 20veel op met dit puntje. In B heeft Heerenvecn, dat zelf niet actief behoefde te zijn, met veel genoegen gehoord, dat drie concur renten het niet tot volle winst kon den brengen. Vitesse moest genoegen nemen met 11 tegen AGOVV. Het zelfde resultaat bereikte Haarlem te gen Leeuwarden. Stormvogels ver loor zelfs. DWS was te sterk voor de IJmuidenaron. Alleen Enschede liep twee punten irt op Heerenveen door een 4—1 zege op Achilles. In C speelden zich de meest hef tige tonelen af. Sparta speelde gelijk tegen MW. De Maastrichtenaren protesteerden echter, omdat Ummels even voor tijd een geldig doelpunt maakte, dat eerst werd toegewezen en daarna werd geannuleerd. In middels houden wc het maar op dat gelijke spel en omdat Excelsior voor de machtige prestatie zorgde door in Tilburg Willem II een punt te ont futselen, is er in de kop niets gewij zigd. Sparta houdt voorlonie de lei ding. Willem II cn MW 'volger, di rect. SVV, terug op de goede weg, klopte Emma. Voor HBS is het een groot geluk dat Theole na de ver rassingen van enige maanden gele den schijnbaar niet meer tot een hu zarenstuk kan komen. De Tietenaren blijven hardnekkig de onderste plaats innemen. De" voorsprong van HBS, gisteren geslagen door BW, en Juliana is echter niet tc groot. Herinnert u zich nog het slechte begin van Eindhoven? "Wekenlang bezette het een van dc onderste plaatsen. Sinds de wedstrijd togen Feijenoord, gewonnen met. 31. heeft het de leiding, gevolgd door de stad genoten PSV en ADO. De Hagenaars staan er zelfs nog iets gunstiger voor dan PSV, want relatief hebben zij evenveel verlies punten als Eindho ven. terwijl PSV er een meer heeft. Xerxes werd de dupe van de kam- pioensdrang van ADO Dat was te verwachten. In deze afdeling komt Maurits leluk in de knel. Het ver loor van RBC, terwijl Hcrm s-DVS een kostbaar punt veroverde op Noad. Een goede prestatie, die werd verkregen in een rommelige wed strijd door slechte leiding. De Delftse Kegelbond, die Zon dag I Februari op de banen van de RKB in het Groothandelsge bouw. de jaarlijkse Rondgang be gon. doch deze onderbrak in ver band met de ramp, heeft gisteren de wedstrijd voortgezet. Ia het ge heel kwamen acht verenigingen uit met ruim honderd Regelaars (stersi. In deze rondgang kwamen de clubs niet uit met vijf- en drie- i tallen, doch elk lid wierp in deze vrije wedstrijd zes maal 15 ballen. De tien heren, die het hoogst wier pen en de vijf best geplaatste da mes vormen de Bondsploeg. die op 15 Maart DeLft zullen vertegenwoor digen in de óistrictsweóstryden. welke voorafgaan aan de eindstrijd om het nationale kampioenschap.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2