Bevers fokken op n farm en in je tuintje J WILLEM DE JONG Oogst van weggespoelde goederen viel wel mee Studentenfeest moet een groot stadsfeest worden Prins Bernhard woont de viering bij In Schiedams Sterrebos vond men been van mammouth Complete opname van De Falla s De Driekante Steekhoed Het Concertgebouworkest onder Pierre Monteux i^§Ê0i r~ -J Dinsdag 3 Maart 1933 5 „Drijvende aangetroffen Havenmeester is ook STRAND VONDER Nieuwe partij gesticht in West-Duitsland LV- g£r§ p>{ Namen voor nieuwe Lloydschepen Papier en salpeter in brand in binnenschip Royale plannen voor 8e RSC-lustrum A. den Doolaard: Aanvaard volkeren zoals ze zijn Kamer van Koophandel 150 jaar Bedrijfsleven biedt geschenk aan RTM-diensten worden uitgebreid Geen energie meer Pleegzuster Bioedwijn Italiaanse trein met 29 pompen aangekomen „Erg lieve dieren en in hun pels steekt een mooie verdienste V-. Laat ons Uw discotheek verzorgen Goede voorstelling van Kunst na den Arbeid „Willem Ruys"' vertrekt morgen Rotterdamse première van Staatszaken Honderden mandflessen, (jzcrrn en houten vaten, kisten vol fles sen kleine en grote halken, raam kozijnen, glaskistcn en Butagas- flessen liggen opgeslagen op het terrein van de afdeling Droogdok ken Veren van het Havenbedrijf der gemeente Rotterdam aan dc Doklaan. Aj deze goederen werden sinds de rampnacht „drijvende in de rivier aangetroffen'' en als zodanig overgedragen aan de strandvonder. Deze functie wordt te Rotterdam waargenomen door de havenmees ter, de heer J. van Leeuwen, gcp. kapitein ter zee der Koninklijke Marine. Over voorwerpen die aan de Rot- teiciamse rivieroevers aanspoelen heeft de strandvonder geen zeggen schap: hij heeft uitsluitend be moeienis over de goederen die in de Nieuwe Maas blijken te drijven en worden gevist door schepen van de Havendienst of door particu lieren. Wat aan de waterkant wordt gevonden gaat naar dc politie, zo dat de naam „strandvonder" in Rotterdam eigenlijk misplaatst is. Het gebied van de strandvonder reikt van Krahngseveer tot de mond van de Waterweg. Trcit een zeeschip dat ais eerste aanleghaven Rotterdam heeft, op zee een drij vend voorwerp aan, dan wordt de Rotterdamse strandvonder daar ook in gemengd, wat slechts sporadisch voorkomt. De voorwerpen eaan ter registra tie naar de Doklaan. Eigenaars kunnen er^ een kukje nemen en eventuele eigendommen meenemen. Ongeveer de helft van de in de rampnacht weggespoelde goederen is inmiddels al opgeëist. Wat over blijft wordt een bepaalde periode bewaard. Vervolgens wordt de aanwezigheid van de voorwerpen door advertenties ter kennis van het publiek gebracht. Meldt de KIEL. Professor Noack heeft te Rheide (Holstein) een nieuwe Duit se partij, de „partu van de Duitse eenheid" gesticht, Noack heeft in dertijd dc leden van de uiterst recht se SRP. de verboden rijkspartij, ver dedigd. De partu beoogt het samen gaan van „alle Duitse nationalistische elementen". 7 Ïy-ï 1 p. p - ligenaar zich na de publicatie weer met binnen een zekere termijn, dan worden de voorwerpen verkocht. De procedure is bij de wet gere geld. Van de goederen die op 1 Febr. door de vloed werden meegesleurd, is het merendeel door de eigenaars zelf opgezocht of door onderlinge regelingen terug ontvangen. Als de zoekgeraakte voorwerpen via de strandvonder naar hun eigenaar te ruggaan is een bedrag verschuldigd wegens opslagkostende eigenaar dient ook de vinder een nader vast te stellen bergloon te betalen. Hoe wel de goedeien die de strandvon der na de ramp onder zijn berus ting kreeg tezamen een behoorlijk grote hoeve»'lheid vormden, is het de heer Van Leeuwen toch mee gevallen in aanmerking genomen de enorme hoge stand die het wa ter bereikte. De boten van dc Havendienst hebben tijdens de dagen dat zij in het noodgebied nuttige diensten verrichtten ook daar wel één en ander gevist. Daarvan getuigen bij voorbeeld de raamkozijren die op het terrein aan de Doklaan liggen Zij dreven m de Oude Maas en zijn waarschunlijk afkomstig van een bouwwerk in een verdronken pol der. fcci: V? Het bij de Howaldtswerke te Hamburg voor rekening van ae Kon. Rotterdamsche Lloyd in aan bouw zijnde zusterschip van het in September in de vaart gekomen ms. „Wonosari" zal „Wonorato" worden gedoopt, naar een klem plaatsje op midden-Java, in de voormalige residentie Kerioe. De „Wonorato", een vracht-passagiers schip van circa 13 000 ton draag vermogen, zal in April 1954 gereed komen. Twee andere schepen van hetzelfde type. die de namen „Wo- nogiri" en „Wonosobo" zullen krij gen, zijn voor de Lloyd in aanbouw op de werf van C. van der Giessen en Zoon's scheepswerven te Krim- In het m.s. „Isala V" dat voor pand nummer 14 aan de Stieltjes straat lag, was men gistermiddag in het ruim lege papieren zakken aan het verbranden. Grote rook wolken stegen omhoog. Het bleek, dat zich m de zakken nog restjes salpeter bevonden. Het vrcrd daar om raadzaam geacht de zakken overboord tc werpen. De schipper- eigenaar D, Bakslag was zelf al aan het doven gegaan met behulp van putsen water, zodat de uitgerukte gereedschapswagen 1 en de slangen wagens 62 en 13 weinig meer kon den uitrichten. Er was geen schade. pen aan de IJssel Deze beide sche pen zullen resp. aan het eind van dit jaar en m het midden van 1955 in de vaart komen. v\<."SvSS VELE en grootse plannen heeft het Rotterdamsch Studenten Corps voor de viering van het achtste lustrum in December van dit jaar. De.verschll- lende projecten verkeren bij de lustrumcommissie nog in het stadium van onderhandeling en eerste voorbereiding, maar reeds mag verklapt worden, dat men de Rotterdamse bevolking in haar geheel zo nauw mogelijk bjj de festiviteiten wil betrekken. De stad, waarin het studenten element nu eenmaal onmogelijk de rol kan spelen, die het in de univer siteitssteden vervult, zal merken, dat zij een behoorlijk aantal studen ten herbergt, die niets liever willen dan de bevolking te laten meedelen in de feestvreugde. Daar het lustrum van de Neder landse Economische Hogeschool practisch gelijk valt met het Corps lustrum, zal het Corps evenals de andere studentenverenigingen op bescheiden wijze zijn bijdrage leve ren aan de N.E H.-lustrumviering in November. In December viert men het eigen feest, intern maar ook naar buiten met tal van manifesta ties. Men denkt hierbij aan een grootscheepse stadsverlichting, die de sombere tijd tussen St. Nico- laas en Kerstmis aanzienlijk zou kunnen opvrolijken. Verder hoopt men o.a. m de Schouwburg een aantal interessante uitvoeringen, vooral premieres te kunnen aan trekken m verschillende takken van kunst. Wanneer ook de amusements bedrijven een klinkend antwoord zullen geven op de r<;ep om iets bij zonders, lijken de Kansen aanwe zig om in de donkerste dagen van het jaar: 1019 December een groot Rotterdams feest te vieren naar aanleiding van het lustrum der stu denten. Reeds nu is gebleken dat voor een dergelijke al-Rotterdamse opzet m brede kringen van de bevolking grote belangstelling bestaat. De lus trumcommissie. gepresideerd door de heer H. Boenk (seer. L. A. van der Jagt) kunnen we voor dit veel eisende jaar slechts veel fantasie, energie en heel veel succes toewen sen! A. DEN DOOLAARD heeft gister avond m de Blauwe Zaal een groot publiek weten te boeien met zijn vertelkunst: op de boekenweek avond van Hector Bazendijk en Kramers Boymans sprak de schrijver over het toeval in het leven des auteurs. Den Doolaard, pas hersteld van zijn val, verleden jaar in het VU-gebouw. verscheen ten tonele met een stok als steun, wat hij als vrijbuiter nauwelijks zal hebben kunnen verkroppen. Hij, de handige verteller met de Friese kop, sprak over zijn avontu ren in de vooi-oorlogse Balkan: ge beurtenissen rond revoluties, verha len over filosofische nachtportiers, Be'gradose kruiers en taxi-chauf feurs. Slaviscne pruimcn-jenever, het nut van het bezigen van ge peperde uitdrukkingen op hot juis te ogenblik, het eeuwige geldge brek. het leven met de mensen nu met het kijken van achter glas in een trein zoals hooggeplaatsten doenDen Doolaard sprak over Albanië, het adelaarsland, waar men de bloedwraak als volkssport be oefent en waar de jonge meisjes als bruiden worden weggeschonken. Aanvaard de volkeren zoals ze zun en schrijf uit levende ervaring, raadde hij aan. Tenslotte belandde hij met zyn gehoor in de na-oor- logse tijd: sprak over het boeiende epos van Walcherens herstel en ver telde over „Nederlands enige no maden-stam", de griendwerkers uit In rustige, voorname stjjl hoopt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam Zaterdag haar 150-jarig bestaan plechtig te herdenken. Om 11 uur 's morgens zal er een bijzondere vergadering worden gehouden, waarbij o.a. Prins Bernhard, de minister-president en de ministers van Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken aanwezig zullen zijn. Mr K. F. van der Mandele zal een korte rede houden, waarin hij de historie van de Kamer zal schetsen. Behalve genoemde en vele andere autoriteiten zullen aanwezig zijn de commissaris der Koningin m Zuid Holland, Gedeputeerde Staten, het College van B. en W. en de voorzit ters en secretarissen van de 35 an dere Nederlandse Kamers van Koop handel. Na de vergadering zullen de gasten ter. stadhuize worden ontvangen 's Middags tussen 3.30 en 5.30 uur is er een receptie in de grote zaal van de Kamer, die voor deze bijzondere gelegenheid geheel ontruimd zal worden. Op deze receptie zal o a. een geschenk van het bedrijfsleven wor den aangeboden. De buitenlandse Kamers zullen op een later tijdstip worden ontvangen, namelijk op 7 Mei. Het personeel van de Kamer heeft verzocht het geld. dat voor de vie ring van een personeelsfeest ter ge legenheid van het jubileum van de Kamer bijeengebracht was, te stor ten in het Rampenfonds. (Advertentie I.M.) De N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij zal dezer dagen een geheel nieuwe en sterk uitgebreide nooddienstregeling uitgeven, waarm zal worden opgenomen: 1. Het her stel van de tramdienst Rotterdam- Klaaswaal-Numansdorp haven; 2. Het herstel van de tramdienst Rot terdam-Oud Beijerland-Piershil; 3. De inleg van aansluitende autobus diensten in de Hoekse Waard; 4. Een snelle verbinding van Schou- wen-Duiveland via Numansdorp- haven; 5. Uitbreiding van de ver bindingen op Goeree en Overflak- kee; 6. Herstel van de tramdienst op het baanvak Rotterdam-Spijke- msse-Zuidland. Sliedrecht. die het eeuwige gevecht tegen het water leveren. Na Wal cheren kreeg hij bezinning, meende hij. Zo ontstond zijn nieuwe boek, Kleine mensen in de grote wereld, dat speeit in Frankrijk. Duitsland en Amerika, over het ontstaan waar van hij verhaalde en waaruit hij ook gedeelten las. Het publiek schonk hem voor zijn knappe voordracht veel bijval. Nieuwe kracht met Tijdens werkzaamheden voor het nieuwe bouwdok van Wilton- Fuenoord in. het Schiedamse Ster rebos stuitte men bij grond borin gen or> een stuk been. dat afkom stig bleek te zijn van een mam mouth De heer Landsman van het Rotterdamse Natuurhistarisch Mu seum (waar het stuk been zich thans bevindt) stelde vast. dat dit een botje was van dc opperarm. Hoeu'el de mammouths ook in ons land voorkwamen, was de heer Landsman van mening, dat op de plaats, waar dit botje is gevonden (nu oa 32 meter diepte) deze dieren met hebben geleefd. In het begin van het diluvium- tijdperk, zo'n goede 25 000 jaar geleden, was het langs de rivier mond een drassige 'boel, vraarin deze kolossale dieren zouden zijn weggezakt. Het vermoeden be staat. dat dit stuk van het mam- mouth-beenderengestel is aange slibd. f55 55- De balletmuzieken van de Spaan se componist Manuel de Falla be vatten evenals bijvoorbeeld die van Ravel en Stravinsky genoeg „absolute" klank, om zonder het choregraphische gegeven toch het oor volkomen te boeien. De Falla, leerling van Debussy staat wat zijn klank-idioom betreft uiteraard min of meer onder de invloed van het Franse impressio nisme Rhythmisch en melodisch ech ter is hij sterk gebonden aan de Andalusische volksmuziek. Eni ge delen uit zijn ballet ,E1 sombrero de tre Picos' (De driekante Steek hoed) worden veei uitgevoerd, maar zelden krijgt men het in zijn geheel te horen. Decca bracht het complete werk op de langspeel plaat (LXT2716) uit. Aan deze warm klinkende, melodieuze mu ziek kan de discophiel veel vreug de beleven,, temeer, omdat de uit voering die het Orchestre de la Suisse Romande er onder Ernest Ansermet van geeft, niets te wen sen laat. Van de vijf pianoconcerten (het z g. zesde, een bewerking van het enige vioolconcert en het zevende voor piano, viool en cello buiten beschouwing gelaten) die Beetho ven voltooid naliet, wordt het tweede het minst gespeeld. Geheel Op het spoorwegemplacement aan de Parallelweg ariveerde gister avond een Italiaanse trom van elf wagons, die 29 pompen bevatten Samen kunnen deze pompen meer dan 1500 pk opleveren en ongeveer een milliard liter water per etmaal verwerken. In de wagons waren voorts 2000 meter stalen pijp. dyna mo's. dieselaggregaten, reseiveon- clerdelen en een werkhut aanwezig: samen een complete inventaris van meer dan 200 ton. Aan de trom was een personenrijtuig gekoppeld met personeel van de Italiaanse fabuek die het pompmateriaa! ter beschik king stelt voor gebruik in het rampgebied. Hetv is de firma Pilli- zari uit Lonigo. die de hulpveile ning organiseerde m samenwerking met het Italiaanse ministerie van landbouw. De zeventien arbeiders, drie ploegbazen en een ingenieur die meekwamen, werden bij loting onder het 3000 man sterke personeel aangewezen Vandaag worden de wagons gelost Het pompmateriaal zal met schepen naar Zcvenbeigen worden vervoerd De Italianen zijn i'idei sebiacht m het Finse zeemans- 'ehuis Comte Alessandro Murari. Uah n" zaakgelastigde m NecLi I.uiJ. iroeg de pompen met een toe spraakje ovet aan mr P J de Kan ter sous-chef van de afdeling ïlge- mene zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken Op het empla M-nent wat en voort' nog aanwcia r Aele Italiaanse functional issen en due ingenieur» van Waterstaat. (Van een onzer verslaggevers) WOUDENBERG. Soms klinkt er in het achtertuintje van meneer A. J. de Muijnck in IJsselstcin ccn vieemd snuiven en knorren. Dat zijn dan Zuid-Amerikaanse moerasbevers die in dertien betonnen hokjes de plaats innemen, waar andere mensen hun radijsjes en goudsbloemen hebben staan. Overdag is de heer Dc Muijnck een nauivgezet P.T.T.- ambtenaar. Maar in iedere minuut dat hij viij is, is hij beverfokker, zo als zoveel Nederlanders dat na de oorlog zijn geworden. Een Duitser is er mee begonnen, zo'n dertig jaar geleden. Doktor Zanker kreeg een paar bevertjes uit Zuid-Amerika en na een paar jaar had hij al een op gewekte en flinke beverfamilie rond rennen, daar in Duitsland. Dat is in de loop van de jaren uitgegroeid tot een groot be drijf. Nu. na de laatste oorlog, be gint het er op te lijken, dat ook ons land dank zij die „amateurs" die het wol eens met een paar bevers wilden proberen een bescheiden begin van een beverfokkerii gaat krijgen Het houden van bevers is dus een liefhebberij die bedreven wordt met een voortdu rend oog voor de winstmogelijk heden die er in de beverpels ste ken In zover verschilt de bever fokker van de man die voor zun plezier tropische vissen in zijn armarium kweekt Dat winstmotief verhindert me- vntiw De Muiinck intussen n»t, het erg lieve dieren" te inden Met de behaarde kant naar bin nen worat de beverpels over een metalen geraamte gespannen om ie drogen. nutria zo heet de moerasbever dan met nerveus trillende snor haren en schuwe glimoogjes te kuken Het zien van de kale sche del van zijn soortgenoot, die de die ze soms in haai schort mee schoorsteen van de heer De Muijnck i naar binnen neemt. Daar zit zo'n siert, schijnt geen bizondere emo ties bij het dier te wekken. Wie hieruit mocht concluderen, dat de bever een weinig boeiend zieleleven heeft, moet in het oog houden, dat het om de pels begonnen is. Beverbont js niet zo kostbaar als nertz, om het nog maar niet over mink te hebben, maar met een beetje beleid en toewijding en een gunstige vraag op de wereldmarkt, zit er ook in het vel van de bever een mooie winst. Dat heeft PTT- ambtenaar De Muijnck ons precies voorgerekend. En hij kan het weten, want met vier andere amateur- beverfokkers heeft hij de grootste beverfarm van Nederland. Een monteur van de ATO, een graan handelaar, een fruithandelaar en een gewezen kruidenier zijn de andere aandeelhouders. Die farm staat in Woudenberg. Aan de rand van een bos iigt een met gaas verdeeld terrein van an derhalve hectare met aan één kant stroken water en in het midden onderkomens voor de dieren. En de stukjes-bontmantel-in-wording glij den met hun stroomlijn-lichamen door het water alsof ze nog in hun stamland woonden Maarten van Sijp en zijn blonde zoon Wietse houden er het oog op. Vroeger is Maarten kruidenier in Lunteren geweest, maar in de bevers zag hij op den duur meer brood. Dezelfde handen die vroeger pondies suiker afwogen en punt zakjes dichtvouwden, zijn nu gete kend door de scherpe, oranje snij tanden van de bevers. Maarten van Sijp gelóóft in zijn bevers op een nuchtere manier: „De Du'tsers konden het ook en zijn wij soms stommer dan die lui? Nou dan!" Deze winter heeft hij ruim vijf honderd dieren gepelsd De kwali teit van de huid wordt, met het toenemen van de ervaring van de fokkers, steeds beter. Smaakt als konijn Ook het vlees levert nog wat op Voorlopig houden ze de prijs nog laag, om de kopers gelegenheid te geven er aan te wennen. Dat wen nen schijnt nogal gauw te gaan. want de vraag naar bevervlees is verrassend groot Maarten van Sijp heeft grote verwachtingen van con sumptie-uitbreiding. Ondanks het feit. dat de ronde lange staart en de snorharen van de bever som mige mensen aan de rat doen den ken' dat geldt zeker niet voor de smaak van het vlees. „Het smaakt Om bevers beet te pakken moet je een beetje handig zijn, want ze hebben,venijnige, oranje snijtan- de Wietse van Sijp heeft er slag va één hand achter de voorpo ten, de andere aan de staart. t naar konijn." zegt Van Sijp, „nee, lekkerder nog!" De slachtplaats is tijdelijk onder gebracht in een oude molen zonder wieken. Van Sijp heeft een grote handigheid in het slachten en pel sen. De bever sterft een snelle en pijnloze dood. Aan de zolder hangen honderden huiden te drogen, ge spannen op metalen rekken, die iets weg hebben van de onttakelde ket- tingkast van een fiets. Na het drogen is het werk voor de fokker afgelopen. De pelzen worden dan aan de bonthandel ver kocht In Londen worden ze gepre pareerd en als bont komen de bevers terug De fokkerij begmt dit jaar een beetje op gang te komen „Aan ge waagde en dure experimenten zijn we nog niet toe." zegt Van Sijp. Maar volgend jaar wilden ze eens proberen de dieren wat ouder te .'aten worden Zo anderhalf, twee jaar. De huiden stijgen dan direct aanzienlijk in prijs. En als alles goed blijft gaan en waarom zou het niet gaan ze eens aan doktor Zanker vragen of hij zp eens wil helpen met het fok ken van bevers in andere kleuren. Hou die beverfokkerii in de gaten. Daar kon wel eens een flinke de- viezenbron in schuilen. ten onrechte overigens, want wel bezit het niet die Beethoveniaanse kracht, onstuimigheid en dichter lijkheid, die de twee laatste concer ten kenmerken, maar 't is 'n prach tig parelend stuk, dat in stijl overeenstemt met die van Mozart, dialogiserend van karakter dus, m tegenstelling bijvoorbeeld tot het vijfde, waarin piano ei orkest tot een eenheid verweven zijn. Wilhelm Baekhaus vertolkt het met een meesterlijke pianistiek en een fijnzinnige muzikaliteit en het Weens Philharmonisch Orkest on der Clemens Krauss bereikt in de begeleiding een niveau, dit mees terlijk spel waardig (Decca LX 3033). En ten slotte dan kunt u, als u Decca's standaardplaat (K 1949) onder de pick-up legt de grote Franse organist Marcel Dupré ho ren in Bach's Prelude en fuga in a kl. t. Hij bespeelt zijn koninklijk instrument technisch en muzikaal met groot meesterschap, en mede dank zij de prachtige, open regi stratie wordt deze schone poly- phone muziek dan ook een su bliem moment. De technische zij de van deze opneming verdient veel waardering, want de orgel klank is uitmuntend geconser veerd. HERMAN VAN BORN Advertentie (I M.) Gramophone-Speciaiisten sinds 1906 Wytemaweg a/d Mathen.laan kruispunt Rochussenstraat Telef. 28098 - Rotterdam Aanvankelijk had het bestuur van de Kon. erkende toneelvereniging „Kunst na den Arbeid" besloten de toneelvoorstelling op Zaterdag 28 Februari m gebouw „Palace" af te gelasten wegens de watersnood. Er waren echter factoren aanwezig om de voorstelling toch te doen door gaan, maar dan ten bate van het Rampenfonds. „De pantoffels van zijne excellentie" heet dat stuk waar in men kennis maakt met Jacob Doo remans, die het op de maatschappe lijke ladder ver heeft gebracht. Het blijkt dat er met het verleden van zijn vader iets niet in orde is. Juist op het moment dat hij tot minister is benoemd komt zijn oude beer, die door zijn zoon is verloochend ten to nele en dan rij2en er bergen moei lijkheden. Henk Weber, die de rol van de oude heer vervulde, deed dit op zeer verdienstelijke wijze. Zonder te kort te doen aan de presta ties van de overige spelers die stuk voor stuk voor hun taak waren be rekend, noemen wp gaarne Rita van Es. die als dochter van een conser vatief gezin, met haar moderne op vattingen de vrolijke noot vormt in dit toneelsuk. Tijdens de pauze was er een gezellig samenzijn. De ere-médaille In brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. is toe gekend aan de heer M. W. Lagerwaard, chauffeur tn dienst der Esso-Nederland N.V. te Rotterdam Een moment zoals men Maandag avond op het slot van het concert der Sociëteit „Harmonie" m de Schouwburg beleefde, behoort tot de grote zeldzaamheden. Het was de tweede suite uit het ballet „Daphnis et Cloé" van Rave!, die het Concert gebouworkest onder Pierre Monteux speelde met een klankschoonheid, een muzikale geladenheid en een rhythmische stuwing, die de vertol king iets adembeklemmends gaven. En dan- dit was eigenlijk de muziek waarop men had gewacht. Door haar bruisende kracht haar geniale uit drukkingswijze en haar rijkdom aan inventies, werd de betekenis van de hieraan vooraf uitgevoerde werken sterk naar de achtergrond gedron gen. Zeker, men luisterde met be langstelling naar de tweede sym- phonie van Vincent d'Indy, soms ook wel getroffen door een gedeelte, dat indruk maak'? Maar toen het laat ste akkoord geklonken had bleef er als totaalindruk over soms wel mooi. doch heel erg lang; en hoewel dit werk zelden wordt Uitgevoerd, bleef het verlangen naar een wederhoren verre Toch steekt dit werk nog heel ver uit boven de tweede symphome van de Amerikaan Paul Creston. Men mag natuurlijk als minimum eis stellen, dat een componist bet mé tier kent; hetgeen dan ook hier wel het geval was Doch dit is vrijwel de enige verdienste die men het Weer geheel in oude luister her steld zal de „Willem Ruys" die in begin van Januari in de Rode Zee een aanvaring had m»t het m s. „Oranje" morgen. 4 Maart, voor ue 3ie maai uit Rotterdam ertrek- ken via Southampton naar Colombo Singapore en Indonesië. Opnieuw vaart de „Willem Ruys" onder com- modoro C. C. Goedewagen Opmerke- luk is het grote aantal kinderen be neden 12 jaar, dat op deze reis door de ouders wordt meegenomen naar Indonesië, namelijk 225 op een totaal van bijna 750 passagiers. werk kan toekennen Het eerste deel „Introduction and Song" klinkt in het begin boeiend om de brede op zet Langzamerhand echter maakt deze plaats voor een opeenvolging van muzikale gemeenplaatsen en stoplappen, die dan in het tweede deel „Interlude and Dance" schering en inslag zijn en zodoende deze mu ziek waardeloos maken Het was intussen zeker niet aan het musiceren te wijten, dat men deze beide werken met een zekere reserve beluisterde, want het spreekt wel bijna vanzelf dat zu onder lei ding van de bejaarde meester op zijn gunstigst tot kinken kwamen. Meesterlijk ook. heeft Monteux het programma geopend met de spran- kelijk klinkende ouverture „II ma- trimonio segretto" van Dominico Ci- marosa. De goed bezette Schouwburg toon de zich geestdriftig H. VAN BORN De Haagsche Comedie geeft Dins dag 10 Maart in de Rotterdamsche Schouwburg een enkele voorstelling van Louis Verneuil's „Staatszaken", het blijspel dat oorspronkelijk geko zen was voor I et jubileum van Cees Laseur. die er de manlijke hoofdrol in speelt en tevens de regie voert. Zoals bekend, wordt dit jubileum nu in October gevierd. Aan „Staatszaken" werken mee: lisabeth Andersen, Theo Frenkel, Ann Hasekamn. Peter Holland en Walter Kous. De vertaling is van Frans Hesmerg. „Affairs of State" is het op één na laatste blijspel van de Franse auteur Louis Verneuil; de première ging in New York in Sep tember 1950 In de V.S. en het Lon- dense West End heeft het sindsdien opmerkelijke successen geboekt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 4