Behendige aanvoerder Lenstra kon Oranje niet aan zege helpen Sportbijlage He tktop SYMPATHIEK DE HOOFDZAAK: F200.000 VOOR NAT. RAMPENFONDS Tal van fraaie kansen bleven tegen de Denen onbenut (1-2) hrijrf sr siyïfe Rampenfonds zat goed, maar eh. s\.' Wm%. Onze voorhoede (klein van stuk) bij hoge ballen in het nadeel Luiten schiep basis voor tegendoelpunt van Abe In het nadeel Klasse apart Golf van geestdrift Hopster wenst beslissing START 9 Maart I9J.1 ff :'j, w' (Van onze sportredacteur) FEIJENOORDSTAÖION, Zaterdagmiddag. Twee ton voor het Rampenfonds. Dat was het grote en schitterende wapenfeit va-n Neder landDenemarken, waarvoor wij allen de 22 voetballers en dan natuurlijk in de eerste plaats de Denen, die zelfs als onze gasten het fijne gebaar maakten hun entree-kaartje te be talen, niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Ook de KNVB maakte een groots gebaar in finan ciële zin en laat ons niet vergeten, onze erken telijkheid te betuigen aan de gemeente Rotter dam, de directie van het stadion en alle mede werkers van directeur Bas van Krimpen: ter- reinpersoneel, controleurs, programmaverko pers etc., die allen op deze Zaterdagmiddag be langeloos hun werk verrichtten." Die twee ton voor het Rampenfonds was het eigenlijke doel. En in dit opzicht heeft de wedstrijd geluk kig ook een volstrekt succes opgeleverd. Maar laat ons eerlijk zijn, we zouden toch óók graag gezien hebben, dat we met cns nieuwe Nederlands elftal, gekozen door de nieuwe Technische- en Keuze Commissie, een beetje uit de put waren gekomen. We hadden toch ook wel enige hoop op een sportief prettig re sultaat. Maar al opende deze extra-interland een aantal gunstige perspectieven, een revan che voor de laatste nederlaag in Kopenhagen is het niet geworden. Het Nederlands elftal verloor andermaal (12). 'Nee captain Lenstra. Nee Van der Kuil, Luiten en Clavan, had ons maar liever niet zo lekker gemaakt met dat eerste half uur; dat eerste kwartier vooral! Met die verbluffende start, die zo veel illusies wekte. Met dat (te) hoge tempo en die tomeloze combinaties, waarin de bal wendingen werden gecommandeerd als in een meester-biljartpartlj. En ach, door die gedurfde, schier onnavolgbare dribbles met een hoofs duwtje toe. Vlak voor de goal en een millimeter of zeven naast... Jullie schonken ons, met z'n vijfenzestig duizenden, zo heerlijk hoge verwachtingen. Te hoog, naar later blijken zou, omdat ze niet werden vervuld. donkerblauwe trainingspakken met oranje letters: „Nederland". Prins Bernhard liet de spelers aan zich voorstellen, verwijlde extra lang bij aanvoerder Lenstra, hetgeen de Fries én de prins een open doekje bezorgde. Dan het traditionele cere monieel; volksliederen, foto's, de toss. De Denen kozen de wind te gen. Om één minuut over half vijf schoof Clavan Abe Lenstra voor het eerst de bal toe. Maar onze ope ningscombinatie brak na. Klaassens al af op de Deense linksbuiten See- bach. Deze startte blymoedig voor een directe aanval. Hij betrok er rechtsbinnen Pedersen in en die vuurde laag, zodat Landman al in de eerste minuut op de knieën werd gebracht om m te grijpen. Het was koud binnen de wallen van Feijenoord. Een gure wind streek er in de lengte-as met kille vlagen overt" Er ronkten vlieg tuigen in de grauwe lucht. Beneden, in.de kuip, wachtten een dubbele rij Feijenoord-junior es, een ijverige harmonie en mee. dan twee dozijn fotografen aan de ingang van het veld. Daar kwamen de elftallen. De Denen in knalrode shirts en witte broeken, de Nederlanders in vlotte, Onder inspirerend gejuich vormden debutant Luiten, Van der Kuil en Lenstra een combinatie. Een felle Abe, die vinnig en hoog inschoot, op de vuist van een kloeke doel man Johansen. Corner! Een scrim mage volgde, die de Denen ontwar den, Lenstra viel opnieuw aan met een zwierige dribble, besloten door een kostelijke passeerbal die Cla van echter niet kon bereiken. Sco ringsdrift sprak uit iedere beweging van onze voorwaartscn. Snel sa menspel tussen Lenstra en Van der Kuil! Stop, floot scheidsrechter Bauwens uit België. Buitenspel Van der Kuil hoorde het niet. wilde niets horen, maakte een doelpunt. Dat werd natuurlijk niét toegekend. Oranje bleef agressief. Luiten be diende Clavan met een geraffineer de pass; afgeven dacht CTavan.maar de ver opgerukte Klaassens schoot hard naast. Ai, Van de Bogert! Nu een allerverdienstelïjkste dieptepass van zijn clubgenoot Luiten. De schietpositie was niet ideaal, maar met een beetje meer beheersing.-. Naast. De wat bezadigde Denen zonden nu Seebach en Pedersen weer eens op verkenning. Zij vonden echter Landman en Terlouw paraat. En onze voorhoede nog even enthou siast! Een kogel van dertig meter door Lenstra gelanceerd, gierde een meter over Johansen's doel. Toe maar. Lenstra! Gejuich, applaus! Een ovatie voor een weergaloos 1,hak je" met gekruiste benen van Van der Kuil. Toen werd het even stil m het, stadion. Linksback Nielsen sprintte naar voren, voor het nemen van een vrue schop op twintig me ter van Landman. Dwars door een wal van spelers ging de bal. maar via de vuist van onze doelman cor ner „Met z'n ogen dicht" had Van der Kuil kunnen scoren, nep iemand even later. Had-io het maar ge daan, de kleine VSV'er. toen Luiten, na een voorzet van Clavan zo af gepast op hem terug speelde. Wéér naast. Merkwaardig slecht voor zijn Na de rust vergrootte Denemar ken de voorsprong door een doel punt van linksbuiten Seebach, die een weifeling van Landman uitbuitte. Rien Terlouw trachtte de bal op de lijn nog te stoppen. Dat lukte hem echter niet. man terug te spelen, toen. Lenstra (met de rug naar hem toe) zich tussen hem en de keeper bevend. De Fries bemerkte het een tiende seconde te laatDe Denen, begon nen weer kalm op te dringen Weer volgde een gevaarlijk schot van Seebach. dat Landman uit balans slechts door een trapbeweging kon stoppen. Het pleit voor onze ploeg, dat zy zich vrij spoedig wist te herstellen. De combinaties werden weer vloeiender, maar Johanson greep bekwaam schoten van Lenstra en Luiten. "Voorbeeldig driehoeksspel tussen Van der Kuil. Clavan en Lenstra resulteerde nog eens m een om te zien bovenmatig listtg. maar net niet productief genoeg „rollertje" van de Fries. Weer ont ging ons. op een paar centimeter na, een doelpunt. Nederland bleef zich bijna voort durend op de Deense helft bewe gen. Rechtsbinnen Van de Bogert. die een wat nerveuze mdruk maak te, kwam geregeld terug en hielp ijverig de halflinie aan haar stu wende i iak Steeds meer werd ech ter duidelijk, dat onze voorhoede allen vrij kleine, lichte spelers in lichaamsbouw in het nadeel was ten opzichte van da verdediger de tegenstanders. Voo al Clavan had het moeilijk tegen de reusachtige stopper Brogger. En door onophou delijk hoog plaatsen werkten onze jongens het voordeel van de Denen zelf in de hand. Brögger b.v. be hoefde maar te gaan staan en met het hoofd te knikken om een duel te winnen. Vlak voor de rust wón Clavan zo'n duel. door een prach tige sprong Hij schiep Luiten een goede kans, maar de DOS-man knalde enorm hard over. In de rust was onze spelers blijk baar op hun tactische fout gewe zen. want zij hervatten de strijd roet snelle centers langs de grond. In die periode had een krachtig schot van Van de Bogert beter lot verdiend dan een halve meter bo ven de lat te verdwynen. Een zeer scherp schot van Luiten na een Clavan—Lenstra voorbereiding flits te rakelings voor het doel van Jo- hansen langs. In de zevende minuut, in een Situatie van vermeend buitenspel, schiep het uitlopen van Landman de Denen wederom een kans, die zij niet lieten voerbü gaan. Het Verrukt, was het Stadion over hei spel van Abe LenstraVoor al voor de rust toende hij zich een klasse beter dan de andere spelers. Met verbluffend gemak pir.-jspfrrf" h<'j drie, soms vier spelers. Helaas voor Oranje was hij vtet zijn schot niet zo ojj dreef. De Denen moesten zelfs een enkele keer de handen ge bruiken om Abe te remmen, de foto toont dit duidelijk. doen plaatste ook Van der Kuil, toen Luiten, met imponerende koel bloedigheid voor een debutant, van de rechtervleugel alieen was opge rukt. Waar blééf ons doelpunt? Doch de Deense defensie, met stopper Brogger als commandant, bleek iets te weten van dekking en het over nemen daarvan. Onze voorhoede stelde daar dikwijls met succes snelheid tegenover, maar het rlch- tingsgevoel bleek telkens gestoord. Klaassens zond een 16-meterschot totaal uit de koers. Eigenlijk deed Lenstra dat ook, toen hp niet meer dan een handbreedte naast schoot. En hoe! Een golf van geestdrift over spoelde het stadion, toen de Friese aanvoerder, kennelijk vereerd door deze onderscheiding alle deuren cn laden en kleppen van zijn a rsenaal aan behendigheid en trucs tegelijk openwierp, In een verbazingwekkende rush sloeg hij drie, vier Denen met stomheid over zoveel raffinement. Met een blijde lach op het gelaat, drukte hij oog in oog met de doelman de buitenkant van zijn voetbal schoen voor het laatst, bijna stre lend tegen de bal. Een subtiele handeling voor een groots effect Maar zelfs van Lenstra bleek deze staat van opwinding iets te veel te hebben gevergd. De al te fijne afwerking op het laatste ogenblik veroorzaakte een minuscule fout: enkele centimeters rolde de bal naast het doel. En terwijl de hartstochtelijk ge scandeerde kreet „Abe!Abe! aoor het stadion dreunde, rijpte door een misverstand tussen Ter louw en Tebak oen kostelijk plan voor de Denen. Middenvoor Holm zag de opening voor linksbuiten Seebach, die Land mans vertwijfel de reddingspoging met een koel be rekend schot ondermijnde (0i). Zeventien minuten hoopvol en overheersend Nederlands voetbal waren op een achterstand uitgelo pen. Deze tegenslag vrat gevaarlijk aan het moreel van de Ncaerlanders. Het plaatsen werd minder zuiver, het tempo zakte! Lenstra bleef Ter- kelsen omspelen, maar schoot weer naast. In onze achterhoede had voor al Tebak zwakke ogenblikken. Stop per Brogger durfde op zijn doel- PRINS BERNHARD tiet door ir H. F. Hopsier (links.) de spelers aan zich voorstellen. De prins schudde de nieuwe aanvoerder van het Oranjeteam, Abe Len stra, extra lang de hand. Rechts doelman VVtnz Landman. was alweer linksbuiten Seebach, die onze keeper de bal nu tussen de benen door goochelde. De ijlings toegesnelde Terlouw kon hem op de lijn nog bereiken, maar hu liep de bal geheel buiten zijn schuld overigens alleen nog even zelf in het doel (02). Nog in de zelfde minuut ontke tenden de onzen een geslaagd te- Zie verder pag. 6 Advertentie l.M.) Ijitqitiïa OTTERDAM, ^aterdagmid- dag. De harde en gure wind, die na afloop van de inter- 'andwedstrijd NederlandDene marken nogeens extra hard over 't beton van Stadion-Feijenoord 'peg slaagde er niet in dc warme indnek die elf Deense en evenzoveel Ne derlandse voetballers achterlieten, te verkoelen. bouwden een aantrekkelijk, vaak spannend en soms wel goed duel, dat werd af gesloten met ccn 2t gunstige score voor de Denen. Over die uit slag zal kier en daar verschil van ncning bestaan, omdat men. gezien de scoringskansen, de Nederlanders '.ets meer had gegund. Vooral sympathiek zouden we deze ontmoeting willen noemen. De opzet was tenslotte, dat het Natio nale Rampenfonds een paar ton toegeschoven zou kunnen worden. In die opzet is men wel geslaagd. Lagen er in deze ontmoetiug" ook nog andere sportieve kansen om te slagen? Ja en nee. De nieu we Keuze-Commissie moest in allerijl tot de samenstelling van een zo sterk mogelijk Nederlands elftal komen. Daarin slaagde zij en nu denken we terug aan de verrich tingen van de Oranjehemden van deze middag niet. Toch school er in deze ontmoeting een kans op succes. Die ging echter teloor door het meer dan slechte schieten van onze voorhoedespelers Lenstra incluis en het machtige vakwerk van de Deense doelman Johansen. We moeten er voor oppassen deze wedstrijd niet serieuzer te nemen dan hij "War; bedoeld. Natuurlijk het was een. morele injectie geweest én voor de spelers én voor de KC, wanneer ccn overwinning was ge boekt. Volle winst had echter ook een gevaar ingehouden en zou mo gelijk ons zelfvertrouwen hebben versterkt. Daartoe was helaas geen aanleiding. Hoewel de Denen mis schien zo nu en dan wat gelukkiger speelden dan wy en zich niet zo bijzonder behoefden in te spannen om tot die twee treffers, waarvan de eerste naar onze mening mt buitenspelpositie werd gescoord, te komen zij verdienden de overwin ning zeker. Hun spel kenmerkte zich door rust en beredenering en zij beschikten, ondanks de sombere berichten daarover, over een prima lichaams conditie, Wij hebben ons niet kunnen verwannen aan vloei end cn fantasierijk combmatiespci. Zij basseerden hun aanval, die steeds uitmuntend door de midden- linie werd opgebouwd, op de koele, zuivere pass. Vooral na de rust, met uitzondering van het eerste kwar tier, waren zij heer en meester in het centrum. TT ET Nederlands elftal stelde x Adaartegenover deels fantastisch knap voetbal van Abe Lenstra, die in de eerste helft een vorm ver- toonde welke ook voor Denen zoals stopperspil Brózger en linksachter Sven Nielsen onbereikbaar was en deels kunst en vliegwerk dat eigen lijk alleen maar rustte op ijver. De ijver heeft ons wel bepaalde dingen duidelijker gemaakt De debutanten Klaassens en Luiten blonken vooral door die ijver uit en bieden zeker perspectief. Jammer voor de Utrechter, dafc hij voor de rust niet snel genoeg bedacht dat hij de bal, die hem. van rechts werd voorgespeeld, nofe met de rechtervoet had kunnen, trappen Hij had dan wellicht doel getroffen en zijn debuut tot een. volledig succes gemaakt. Klaassens toonde rr.eer technische tekortko mingen. Hij draaft en sjouwt ge weldig Neemt goed af. maar zijn passes zijn vaak wanhopig onzuiver- Lenstra was voor de rust brtllant- In de tweede helft kreeg hij een, extra bewaking De andere DOS- speler, v. d- Bogert worstelde een groot deel van de wedstrijd met nervositeit Zijn spel werd daardoor gedrukt. Het kwam. evenals dat van Clavan de Hagenaar is beslist geen nationaal aanvalsleider en, v. d Kuil. die met individuele grapjes vaak succes oogstte, maar ie weinig productie le"ve, de. niet boven de middelmaat. Ons defensie- blok wiss stellig het zwakste deel, Tebak, Terlouw en Boskamp, schut terden in do eerste helft heel erg. Boskamp herstelde zich het best en was niet zo erg onder de indruk van de feut die hij maakte bij het afslaan, van een Deense aanval, waaruit het eerste doelpunt ont stond. Landman kreeg met zo veel moeilijk werk. Zijn optreden was nogal eens onzeker en het tweede doelpunt van Seebach moet hem als een 'fout worden aangerekend Zijn, weifeling voor buitenspel mag niet als excuus gelden. '"Teleurgesteld? Nee zeker, A er waren tal van tekortkomin gen Er mankeerde veel aan zuiver heid in techniek en lichaamseondi tie. Daartegenover staat, dat er en kele jonge spelers debuteerden, die wellicht de kunde zullen vergaren om de Oranjetrui in volgende wed strijden te dragen. Er waren er ook die teleurstelden. AMSTERDAM. De bespre kingen inzake een Candida tuur ,utar,c ct L1 H.LIUC1 l,UUi voor het voorzitterschap van de K.NV.B, zijn nog steeds niet in een beslissend stadium gekomen. In dit verband vernemen wij, dat ir H. F. Hopster het voornemen heeft per 1 April het voorzitter schap ad interim van de bond neer te leggen en dit over te dragen, aan een ander bestuurslid, tenzij vóór die datum een beslissing is gevallen met betrekking tot een candidaatstelling in genoemde vacature. G|RO 17 f.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2