Beter bij j (attenbtit*gf SPARTA en R.C.H. Sport tf ij latje De Schiedammer favoriet Feijenoord kon technisch sterker Hermes niet bedreigen XERXES ALS HALVE-REUZENDODER Technisch tegenvallende strijd tegen PSV eindigt gelijk 1-1 Aanvallen werden onvoldoende afgewerkt Sportavond in Odeon Moeilijke zege van Sparta Brabantia met 0-1 verslagen Jaap Rijks wint springconcours Een stevigvlaaike Excelsior bevecht zege op Sittardia (2-1) mme eb Voorde rust legden Schiedammers grondslag voor 3-1 zege Het ontbrak SVV aan stootkracht Fan Willem. II mef- 41 verloren START AM aan tfaff 1R ilfaur# fff'J By PSV-aanvallen moest Ver meer vele malen 2ïjn do elver de- digerstalenten tonen. Heeds eerder hebben wij gemeld dat de in februari uitgestelde sport avond van de Rotterdamse Scheids- rechtersvereniging op 19 Maart was her-vastgesteld. Leo Horn zal tijdens zijn causerie enkele door hem zelf vervaardigde sportfilms vertonen. Bovendien is er een sportforum, waartoe zijn uitgenodigd D. Nijs, Rjen Terlouw, Wim Landman, Frans van Steenbergen en Jan van Schiin- del. ROTTERDAM, Zondag. Drie en vijftig minuten lang golf de de ene Xerxes-aanval na de andere af op de veste van Steiger, alvorens de Xerxanen de in de 6e minuut van de ont moeting opgelopen achterstand nivelleerden. Tevergeefs is daarna door beide teams om het winnend doelpunt gestreden. De neutrale toeschouwer zal het gelijke spel het meest hebben kunnen bevredigen. PSV was niet zonder zorgen naar de Maas stad gekomen. Het is immers spreekwoordelijk geworden, dat Xerxes tegen kampioenspretendenten uit een eigenaardig vaat je pleegt te tappen; de Philipsmensen ondervonden dat reeds- eerder. Xerxes wilde bovendien de schande van het pover spel letje en dito resultaat van vorige week tegen RBC uitwissen en zijn reputatie als reuzendoder eer aandoen. Van Xerxes- standpunt bekeken, zal het resultaat de thuisclub slechts ge deeltelijk hebben kunnen bevredigen. Ook al, omdat de Xerxanen door lopend in de aanval zijn geweest, zelfs in de eerste speelhelft, toen zij tegen de sterke wind in speelden. Primair was toen het doel de in het prille begin opgelopen achterstand ■weg te werken. Dillen had n.l. in de zesde minuut een fantastisch mooi doelpunt gemaakt. Nadat in snel tempo was gestart, volgden enige schermutselingen rtaby de hoek- schophoek, een mooie voorzet van links volgde, die Dillen, naar binnen gezwenkt, ineens hard en zuiver, buiten bereik van Vermeer, inschoot. Tevergeefs zwoegde Xerxes om de achterstand weg te werken. Na de hervatting verhoogde Xer xes nog het toch reeds vrij hoge tempo. Kentie kopte in het zijnet Sen zelfde lot was een schot van Middendorp beschoren. PSV zat on dertussen niet helemaal stil. In feite waren zijn (geringere) aanvallen ge vaarlijker. Everse eb Vermeer waren evenwel in uitstekende vorm en be zwoeren de gevaren. Een zeer ge vaarlijk moment ontstond voor PSV, toen Kentie hard doorliep op een nonchalant teruggespeelde bal. Stei ger en de Xerxes-aanvalsleider be reikten tegelijkertijd het leder. De bai glipte over de Iiin, hoekschop. Nadat beide doelverdedigers nog enkele malen handelend hadden moeten optreden, maakte Van Toorn gelijk. Een door Koers vanaf het (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN. Zondag Dit sei zoen hebben de Brabantianen het in de Lichtstad niet tot een over winning kunnen brengen. Voor rust weerden de gasten zich voortreffe lijk, doch wat zij ook probeerden, Terlouw noch Landman lieten zich overrompelen. Voor doel was Bra bantia nogal aarzelend, zodat ge maakte gaten gemakkelijk tijdig konden worden gedicht. Sparta's voorhoede, voor rust ge steund door de wind in de rug. bleek veel besluitvaardiger. Nadat Van Ede reeds de deugdelijkheid van het Brabantia-houtwerk had beproefd, kopte Brandse een voor zet van links resoluut en onhoud baar in. 01. Enkele malen heeft Brabantia de mogelijkheid gehad de achterstand weg te werken, doch het bovengemelde euvel bleek bij Brabantia chronisch'te zijn. In de 'tweede speelhelft heeft Bi,v,.<ntia eerder na- dan voordeel van de wind gehad. Het bleek voor hen moeilijk de bal onder controle te houden. Men koos de kortste weg naar het doel, waar Terlouw, prach tig geassisteerd door zijn mede-ver dedigers (tegen het einde zelfs de binnenspelers), heer en meester bleef. Nadat tegen het einde Landman nog een fraaie safe had verricht, werd het duidelijk, dat Brabantia de zeker niet meer verdiende ge lijkmaker ook niet zou scoren. •Rwpters' grijpgrage armen trek ken bij deze Excelsio~-aanval de bal naar zich toe. middenveld doorgezonden bal, fae- lanctde na enkele omzwervingen in de PSV-doelmond. waar Kentie en Van Toom en enkele PSV-ers op toeliepen. Van Toorn legde de laat ste hand aan de op dat moment ze ker verdiende gelijkmaker. Het spelpeil zakte daarna aanmer kelijk. Eerst tegen het einde laaide het strijd vuur weer op, PSV ont worstelde zich enkele malen aan de Xerxes-verdediging, doch leed toen ook aan de doorlopende Xerxes- kwaal: slecht schieten. Wanneer het schot wel juist was gericht, stond Vermeer er als laatste onoverkome lijke hinderpaal. Zo verliep het enerverend slot van de over het geheel genomen wel spannende, doch technisch tegenval lende strijd, zonder dat er in de 1—1 score enige wijziging kwam. S&- - W. J'i""TT.%' r In de 14e minuut van de twee de speelhelft had Steiger het na kijken. Xerxes bracht daarmede de stand op 22, hetgeen tevens de eindstand betekende van de gistermiddag onder grate belang stelling aan de Xera;esu>eg ge speelde wedstrijd. DEN HAAG Op de terreinen van het Zuidhollands Kycentrum werd een licht en een zwaar spring concours gehouden, georganiseerd door de club van Nederlandse springruiters. In het zware spring concours M.A. dat een lengte van 300 m had met 18 hindernissen met een maximumhoogte van 1.30 m, eindigde de combinatie Master Jaap Rijks (houder van Parool- spovtbokaal) als eerste. Jaap Rijks reed een foutloos par cours in 90.2 sec. (toegestane tijd 120 sec.)- Nog twee ruiters reden een foutloos parcours; Van Vilste ren met „Wodan" werd 2e in 106.4 sec. en 3e werd Timmer „met „Draufgaenger" in U1.4 sec. Het lichte springconcours werd door H. de Vos met „Firefly" ge wonnen. (Van onze verslaggever) WOUDESTEIN, Zondagmiddag. Zonder twijfel is het wïndvoordeel in de ontmoeting ExcelsiorSittardia van grote betekenis geweest. Voor -rust had de thuisclub hiervan het voordeel, resulterende in twee doel punten, terwijl de gasten in de tweede helft slechts éénmaal tastbaar resul taat uit dit voordeel wisten te behalen. Wel zal het menig Excelsior-hart bang te moede zijn geweest, toen keer op keer gele aanvalsgolven de defensie besprongen. Deze barrière, met Vermeer aan het hoofd, ging slechts éénmaal op de knieën, hetgeen juist toelaatbaar was om de ver diende volle winst op Woudestein te houden. In de eerste speelhelft was Ver- nseer's collega, stopper Pfenning, volop in de gelegenheid zijn talen ten te tanen. Rap en vlot sneed het begin-offensief van de thuisclub het „Limburgse vlaaike" aan. Dwarre lend verschenen rood-broeken aan en over de 16 meter-lijn, met geraf fineerde pasjes en schijnbewegingen werden tegenstanders aan de kant gezet en alleen een minder geluk kige afwerking stond succes in de weg. Fel begeerde Excelsior de score te openen. Zo fel zelfs, dat de te nemen veiligheidsmaatregelen wel eens uit het oog werden verloren. Gewaarschuwd daarvoor werd men, toen een uitval van de gasten met een gevaarlijke kopstoot van links buiten Gruizen werd besloten. Doel man v, d. Torre, die de Hartog ver ving deze vertoeft met het mili taire elftal in Turkije was reeds geslagen, maar de lat bracht red ding. Weinig ogenblikken later werd Sittardia een weinig gevaarlijk uit ziende dribble van Braams noodlot tig. Vanaf de vleugel dirigeerde hij de bal schijnbaar onhandig langs wat Sittardia-spelers om deze op het gepaste moment naar de scherp op gestelde Schouten door te schuiven. Het net trilde, Excelsior juichte. 7 minuten-later stonden Schouten en Braam practisch op de tenen van doelman Ruyters' een verdediger hielp nog een handje mee en Braams zorgde voor nummer twee. In de tweede helft speelde de strijd zich op de zelfde speelhelft af, waarop nu Sittardia domineerde. Het was eerst Schouten die nog even nieuw succes voor Excelsior in het verschiet gaf, maar de doelman gaf geen krimp. Stevig nam nu Sittardia de' teugels over. Een waarschuwings schot, door Gruizen na een duel met d. Torrc gelost ging hoog over, maar zette voor Excelsior het sein op onveilig. Bepaald gevaarlijk werd de situatie na de zevende minuut. In deze minuut startte een Sittardia- aanval via het midden, waar Schils de bal naar Gruizen dirigeerde, die v d. Torre kansloos sloeg. Sittardia wilde meer en ver opgedrongen di rigeerde de verdediging legio aan vallen. Er was echter weinig lijn in de opzet van de aanvallen, die in de meeste gevallen op het hechte verdedigingswerk van het trio Ver boom, Vermeer en Lagerwaard strandde. Middenvoor Ehlen, die door Vermeer nogal wat vrijheid werd gelaten, miste ook al de nodi ge stootkracht om werkelijk ge vaarlijk te zijn. Aan de andere kant had Ruyters cu minder werk dan voor de rust, al bleven de momenten, waarop vanuit de onder hoogspanning wer kende Excelsior-verdediging haar eigen aanval aan het werk zette, zeer gevaarlijk. (Advertentie I. M.J ÜBf mj) tot 10 j°°r' De poppenkast is op 18 Maart a.a. weer in de „Kattenburcht" - de spe ciale kinderfeestzaal van Kattenburg, waar ervaren kinderverzorgsters de leiding hebben. Alle kimleren, waarvan vader of moeder bij ons winkelen, mogen dus weer naar een gratis poppenkastvoorstelling! Elke Woensdagmiddag zijn er twee voorstellingen, de éérste begint om half drie, de ticeede om. half vier. H*t ban voorkomen, dai niet alle kinderen tegelijk bij een voorstelling aanwezig kunnen zijn. Op de toegangskaarten staat vermeld tot welke voorsieltiup; deze toegang ge\ea. De KaUenbarcbt biedt plaats aan IQC kinderen. Dal is nog eens fijn winkelen bij Kattenburg WIJ houden Vto kinderen bezig [nederiandL Beursplein m Telefoon 21.26.76 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Zondag. Geen moment is de 31 zege, die Hermes DVS op .Feijenoord behaalde in gevaar geweest. Van meet af aan legden de Schiedammers zo'n technisch gaaf spel op de zonovergoten grasmat, dat de bezoekers de beide handen stijf dicht mochten knijpen, dat de ruststand slechts 2—0 aan wees. Een omzetting na de pauze in het Feijenoord-team be tekende wel een verbetering, doch verder dan één doelpunt kwamen de Rotterdammers niet, hetgeen veel te weinig bleek, omdat de thuisclub ook nog een doelpunt aan haar totaal toe voegde. In de traditie, dat ontmoetingen tussen Hermes en Feijenoord vrijwel altijd goede wedstrijden waarborgen, heeft dit treffen geen wijziging ge bracht, Het is vooral Hermes ge weest. dat in de eerste helft een voet bal-demonstratie gaf, als in hun beste wedstrijden van hun kampioenspe riode in het vorig seizoen. Van der !«V"V Kor put en zijn mannen werden er beslist beduusd van en zij trachten slechts schuchter de Schiedammers het verder gaan te beletten. Maar zelfs dat lukte hen niet, want de blauw-witten hadden er bliikbaai alles op gezet om in een technisch partijtje nu eens te laten zieu hoe voetbal gespeeld kan worden. Reeds na vijf minuten had het enorme Schiedam se overwicht succes en moest doelman Zondervan de vlag strijken voor een omhaal van Leo Janse, die de geblesseerde Stolk verdienstelijk verving (10). Hermes bleef maar aanvallen. Slechts met moeite kon Zondervan een kogel van Jacques Heyster tot corner werken terwijl Leo Janse met een kopstoot tegen de paal en Lex Janse met een dreun tegen de lat weinig geluk had den. Eerst na zeventien minuten no teerden we de eerste aanval van Feijenoord en kreeg doelman Van Diest zijn eerste aandeel in deze ont moeting. Wanhopig streed Feijenoord verder tegen het meedogenloos op rukkende Hermes-DVS. Een tweede doelpunt kon niet uitblijven en dat kwam ook in de 22ste minuut. Een ferme kopstoot van de Feijenoord- linksachter Kerkum. die uit een voorzet van Joop Heyster de Ieren knikker verkeerd op zyn hoofd liet dansen, verdween onhoudbaar in zijn eigen doel (2—0). De wijziging, die de Rotterdam mers na de thee hadden aangebracht, met spil Hans v. d. Hoek als links binnen en v. d. Korput als stopper, bracht verandering in het spelbeeld^ Feijenoord kwam nu ook tot aan vallen en bij een daarvan werd De Bruyn geblesseerd. Hij liet zich ver vangen door v. Veelen. In die periode maakte Feijenoord met zijn vier- mans voorhoede plus v. Woerden als teruggetrokken middenvoor, het de Schïedamse defensie bijzonder lastig. Doch daar staken spil Burger, aan voerder Van Buytenen en linksach ter Osterhoït in prima vorm, terwij] ook rechtshalf Gudde een voortref ter Beltman eerst terecht de spelre gels had toegepast en de invaller voor v. d. Engel het veld uitstuurde, omdat er na de rust maar één speler vervangen mag worden (en dat was De Bruyn al geweest), waardoor v. d, Engel huppelend het getal weer vol kwam maken, trok Joop Heyster er in de twintigste minuut alleen tussen uit, omspeelde de uitgelopen Zondervan en het was 30. In de periode, dat Hermes zijn voorsprong consolideerde, resulteerde een Hans v. d. Hoekv. Woerden combinatie in een doelpunt van de laatste (31). Zonder van had hier w oor de eer ste maal het nakijken. Het zou met de laatste keer zijn... ZONDAG. Na de volle dige uitvoering van het voor dit weekeinde vastgesteld voetbalprogramma, kan wor den vastgesteld, dat Sparta en RCH sterk favoriet voor de af delingstitel zijn geworden, Sparta struikelde vorig sei zoen in Eindhoven tegen Bra bantia; nu kwam het met de hakken over de sloot. Was ver leden week de relatieve voor sprong op BW slechts twee punten, thans is de enig over gebleven titelgegadigde uit de Rotterdamse contreien op alle andere pretendenten (zelfs relatief) vier punten voor en kan derhalve een stootje ver duren. RCH werd practisch alleen nog door Ajax bedreigd. In het sportpark te Heemstede kwa men de jongens van Koolhaas niet verder dan een gelijk spel, waardoor RCH's positie re latieve voorsprong van vier punten op zijn naaste concur rent weliswaar nog niet on aantastbaar, doch wel als bij zonder gunstig mag worden beoordeeld. In ieder geval zijn de huidige lijstaanvoerders in de groepen b en d nog niet zo zeker van hun zaak. Heerenveen kwam in het Friese Haagje niet verder dan een gelijk spel tegen DWS. waardoor Ensche de via een overwinning in Utrecht op Elinkwijk een punt kon inlopen en de leiders op de voet volgt. Ook Stormvogels (10 tegen Haarlem!), Vitesse en Haarlem zijn nog verre van kansloos. PSV (in groep d) zag zijn voor sprong op stadgenoot Eindhoven tot één punt teruggebracht. Xerxes natuurlijk die onberekenbare ploeg weer! nam de Philipsmensen een punt af, waardoor Eindhoven via een overigens weinig overtuigende overwinning op RBC, een punt kon inlopen. Feijenoord is nu wel defi nitief kampioensgegadigde af, daarentegen zijn de kansen van ADO nog reëel te noemen. Bijzonder schokkend kunnen de resultaten ran de gisteren gespeel de competitiewedstrijden niet wor den genoemd. Enkele uitslagen wekten niettemin enige verwonde ring. Theole's resultaat in Maas tricht (gebjk tegen MVV) lag stel lig niet in de lyn der verwachting, evenmin als de nederlaag van Em ma tegen Juliana, in Dordrecht nog wel. VVV liet BVV in Venlo sneu velen, waardoor de kampioensaspi- raties van de Bosschenaren een ge voelige tik kregen. Onderaan de ranglijsten begint tekening te komen. In a lijkt ons een Friese club gedoemd tot degra datie; de positie van het oude Fri- sia is nog iets slechter dan die van Sn eek. Wanneer in afdeling b Go Ahead de dans ontspringt, zal dit gaan ten koste van de enige Drentse hoofdklasser, het Assense Achilles. In afdeling c moet de oudste eerste klasser HBS bijzon der op gaan passen; voor de eerste maal heeft Theole de laatste plaats verlaten. De resultaten van de Tiei- se club in zijn laatste twee wed strijden wijzen er op, dat het ern stige pogingen aanwent om het reeds lang dreigende degradatiege vaar te verdrijven. Juliana kan zich sedert gisteren tamelijk veilig voe len. In d gaat de strijd om de laat ste plaats (voorlopig?) alleen nog tussen Maurits en TEC. Hermes DVS kan zich nu wel veilig achten. (Van onze sportcorrespondent) TILBURG, Zondag. Indien SW in de uitwedstrijd tegen Willem II zowel vóór als na de rust voldoende stootkracht had bezeten, zou het niet met 4I hebben hoeven verliezen. Want juist in de stootkracht van de voorhoede zat het grote verschil tus sen deze ploegen, die in het veld el kaar weinig toegaven en van wier spel veel viel te genieten. Het komt ons voor dat SVV goed zal doen. enkele oudere spelers te vervangen door jongeren. Van Schijndel, Steenbergen en Van Lith waren hun beste paar dj es. Het spel vas al twintig minuter, oud toen De Jong een prima voorzet gaf van rechts. Doelman Gouwen werkte de felijk come-back vierde. Noch Hans bal onvoldoende weg en Beckx gaf v. d. Hoek. noch Piet Steenbergen j"daarop een schuiver en aan "VViliem kregen een kansje Van Diest gevaar- If de leiding. Er volgde toen een pe- lijk te benaderen. Toen scheidsrech- j node van overwicht van de thuis club waarin Van Roessel, De Jong en Mommers zulke dotjes van kan sen verknoeiden als we waarschijn lijk nimmer meer zullen zien. Kort voor dc thee scoorde De Bruyckere uit een schermutseling in het Schie damse doelgebied nummero twee. In de tweede helft heeft SVV maar vooral haar doelman veel hinder van de scherpe zon ondervonden en dat kostte haai- twee doelpunten. In het veid bleven de partijen oven sterk. Toen na twintig minuten De Jong een hoge voorzet van links opving en Couwen de bal niet kon zien aan komen legde De Jong het leer on berispelijk in dc touwen. Precies hetzelfde zagen we kort daarna, toen Beckx opnieuw een ho ge voorzet van links lanceerde. Cou wen sloeg wei me: do armen in de lucht doch de bal ging via zijn rug in het doel. Kort voor het einde red- de Van Pelt de eer voor zijn club die ongetwijfeld meer had verdiend. NICE De Fransman Munch heeft de laatste étappe van de wed strijd Parijs—Cote d'Azur. van Avjgnon naar Nice, gewonnen (306 kilometer in 9 uur 52 mm. 3 sec.). Munch bezet ook de eerste plaats in het eindklassement.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2