Kansen nieuwe Zondagswet lijken niet ongunstig 1 stimulering verdere industrialisatie Voorts. Ontwerp zal vermoedelijk weinig worden gewijzigd Parijs iets welwillender tegenover Mansholt REGERING STELT VOOR: Belastingverlaging ter GELEZEN Atlantische samenwerking omdat VN tekort schieten N.H. kerk waarschuwt tegen goedkoop anti-papisme Nederland krijgt onverwachte politiek steun van Britse delegatie ABDIJSIROOP j en gewogen Slachtoffers watersnood 38ste lijst PROF. KRANENBURG VAN MENING: Veiligheidsraad wijst candidatuur van mevr. Pandit af HONDERD JAAR KROMSTAF Opwekking tot waakzaamheid, „nu totalitair karakter der r.k. kerk zich elders uit" /rijtlas 20 Maart 3953 3 (Advertentie LM.) (Van onze parlementaire redacteur} DEN HAAG. Het ontwerp Zondagswet heeft ook Donderdagmiddag in de Tweede Kamer de aandacht opgeëist. De verschillende fracties heb ben haar kaarten nu wel ongeveer uitgespreid. De KVP, CHU en KNP zullen wel voorstemmen; ook de PvdA wil de proef wel nemen ais enkele radicale bezwaren uit de weg worden geruimd. De Staatkundig-Gerefor- meerder en de communisten zullen, zij het op zeer verschillende gronden, tegenstemmen. De liberalen en antx-revolutionnairen willen de behande ling der amendementen nog eens aanzien, al zijn zij ook weer op uiteen lopende gronden, verre van enthousiast; de liberalen eerder het tegendeel. Al bü al heersen er zoveel tegenstrijdige verlangens, dat het niet onwaar schijnlijk moet worden geacht, dat het ontwerp betrekkelijk weinig wy. zigingen zal ondergaan. Wisselende politieke meerderh'-k'n zullen de regering daarvoor vermoedelijk behoeden. Bij een dergcl^. mw-trekken om zouden zjj achtergesteld moeten Wat hem in het wetsontwerp wel aan stond, dat was de sobere opzet. Bi,j de Zondagsviering gaat het im mers om een persoonlijke beslissing: door de Overheid opgelegd geraakt mén .in een uiterlijke theocratie, welke gevaarlijk zou zijn voor een innerlijke theocratie. Het had ham echter teleurgesteld, dat de sport organisaties en die van buitenkerke lijken niet. evenals de kerkgenoot schappen, bij de voorbereiding van het wetsontwerp warén gehoord. Van deze groepen, wordt immers luist een offer verlangd. Over de vraag of politieke optoch ten op Zondagmorgen verboden moeten worden, bleek zijn fractie niet eenstemmig te oordelen. Doch wel had zij in naar geheel, volgens de heer Stuf kens, onoverkomelijke bezwaren tegen bet voorstel om uit sluitend, politieke optochten op dat tijdstip onmogelyk te maken. Waar- is het echter riskant voorspellingen te doen omtrent de "einduitslag. De kansen van het wetsontwerp lükcn echter niet ongunstig. Het begon deze middag met een communistisch protest. De heer Haken beschouwde het wetsont werp als een aanslag op. de demo cratie; hinderlijk vooral voor progressieve volksdeel. Daarbij nad hij voora] het voorgestelde verbod van .politieke optochten op Zondag, morgen voor één uur op het oog Deze bepaling, welke zj. de kern van het wetsontwerp bevatte, be schouwde hij als volslagen over bodig. Er wordt bij politieke de monstraties immers altijd zorg ge dragen, dat kerkdiensten niet wor den gehinderd. Gevaarlijk achtte hij- voorts het wetsontwerp voor de sportbe oefening op Zondag. Openbare ver makelijkheden zullen immers voor des morgens voor één uur verboden worden en kunnen door gemeente raden ook voor de rest van de dag onmogelijk gemaakt worden. Het ontwerp is z.i. onwaardig, omdat het militaire oefeningen op Zondag wel ongemoeid laat. Ook de tweede spreker, de SG ds Zandt, kwam tot eenzelfde con clusie. Maar zijn motivering was een geheel andere. Men mocht hem ouderwets, stijfkoppig of onver draagzaam noemen, hij meende het wetsontwerp te moeten veroordelen wegens zijn revolutionnair en ten dele ook R-K. karakter. In feite hul digt het ten aanzien van de Zon dagsheiliging het beginsel „elck wat wils". Het is a.h.w. een vijgeblad waarmee de overheid wit bemante len, dat zij niet weet voor te gaan en op te wekken tot Zondagsheili ging. Schendingen van de Zondags rust weet zij echter wel te satiction- neren: sport en spelen, lusten en zinnen worden er door gediend. Ook mag men blijven rossen met trams en treinen. Verboden door gemeen teraden voor de Zondagmiddag zul len door een Algemene Maatregel van Bestuur weer uitgehold kunnen worden. Dit achtte ds Zandt hemel tergend. „Arm Nederland." zo klaag de hy, „dat zulk een Zondagswet wacht. Nog zwaardere oordelen dan de watersnood zullen over ons volk komen. Want wordt op Zondag niet het meest gezondigd?" Dr Bruins Slot fAR) nam dit betoog meteen onder bfnden. Be grijpelijk, want ds Zandt had de anti's heftig bestookt. De AR-wodrd- voerder toonde nu aan. dat de SG- fractieleider een slag in de lucht had gemaakt: dat diens betoog in zijn practische consequenties onhoud baar was. Hoe zou de overheid bijv ooit de burgers tot kerkgang Kun nen dwingen? Het is niet baar taak om baar burgers de vervulling van persoonlijke gewetensolichten af te dwingen. Dit ware een stap naar de totalitaire staat. Ja, de heer Bruins Slot wekte zelfs even de indruk, niet volkomen ver oordelend te staan tegenover sport beoefening op Zondag. Hij had er begrip voor. dat het moeilijk was sportbeoefening naar andere dagen over te brengen. Hij achtte intussen de Staat wel geroepen de Zondags rust te beschermen. Een Zondagswet moet bij een gemengde bevolking altijd een. compromis tussen het mogelijke en het behoorlijke zijn. Gaf dr Bruins Slot aldus van rui mere zichten blijk dan zijn geest verwant Fokkema daags te voren had gedaan, in hoofdzaken ging hij toch met diens bezwaren accoord. Hij formuleerde deze evenwel dui delijker en in een minder theolo gisch gewaad. Hij was n.l. in het al gemeen gekant tegen een gelijk stelling van de Zondag met andere christelijke feestdagen. Wat zijn grootste grief was, dat beschouwde de eveneens protês- tants-christelijke heer Stufkens. die voor de PvdA het woord voer de, juist als een voordeel. Deze meende, dat kleine meerderheden in de gemeenten andersdenkenden niet „de woestijn" in zouden mogen stu ren. Naar zijn oordeel moest er een Algemene Maatregel komen, dat de gemeenteraden ten aanzien van be paalde vermakelijkheden verhindert ook des Zondagsmiddags verboden uit te vaardigen. .Kunstgenot, moest z.i. bijv. niet onmogelijk gemaakt kunnen worden. worden bü schuttersoptóchten' Als laatste beklom mr Schmal (CHU) het spreekgestoelte, kenne lijk met de bedoeling om zoals hij altijd graag doet ds Zandt te belagen. Doch deze was inmiddels vertrokken. Hij mag mr Schmal blijkbaar niet. En daarom -werd het maar een heel kort speechje. waarin de afwezige werd voorgehouden, dat de Staat geen wetten behoort te ma ken, welke christelijker zijn dan de volksconscientie. (Van een onzer redacteuren) PARIJS. Er begint geleidelik een samenvloeiing merkbaar te worden van de vele standpunten en voorstellen der zeventien landen op de confe rentie over een Europese samenwerking voor Üe landbouwmarkten (het woord integratie zullen wj| voorlopig maar ongebruikt laten). De belang rijkste ontwikkeling van gisteren was ten eerste de onverwachte politieke steun die Nederland van Engeland kreeg en ten tweede dat de Neder landse delegatie in principe bereid bleek te zijn zich by een door Frank rijk Ingediende resolutie aan té stuiten. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG. Het besluit van de regering aangaande de huurverho ging en de belasting-voorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid is vertraagd door de watersnoodramp, waarvan de belangrijke financiële consequenties nader beraad noodzakelijk maakten. Het definitief finan cieringsplan voor het herstel van de schade kan pas worden opgemaakt, als nauwkeurig bekend is hoeveel de uitgaven in totaal zullen bedragen. Niettemin is de •egering, na am pele overweging, tot de slotsom ge komen. dat de belas ting-maatrege len, dir zij in het belang van de industrialisatie in voorbereiding had, thans niet achterwege gelaten kun nen worden, al moest de belasting verlaging beperkter worden gehou den dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. De in het belang van de industria lisatie te treffen belastingmaatrege len, welke in de opsomming hieron der bij de punten 1 tot en met 7 zijn omschreven, zullen voor het gehele bedrijfsleven gelden. In verband daarmee is de regering voornemens om het 1° 1952 ingediende wetsontwerp, dat bijzondere fiscale faciliteiten bevat ter bevordering van de export naar bepaalde, nader aan te wijzen ge bieden. in te trekken. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maatregelen op belas tinggebied tenzij hierna andera Is bepaald ingaan 1 Januari 1954. ZU behelzen: 1. Verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geidende voet, tot Investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957: 2. Verjaging van het tarief van de vennootschapsbelasting, dat thans 45 pet. a 52 pet. bedraagt, tot 42'* pet. a 46 pet. Het percentage van 45 geldt voor het gedeelte van de winst, dat bo ven 100.000.— uitgaat: 3. Afschaffing van de extra-lnkom- stenbelasting van 3 pet tot 7la pet. op bedrijfswi asten: 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomstenbe lasting ter zake van investeringen in 1954 en volgende Jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing van de bedrijfsmiddelen en in de vier daarop volgende jaren. Hij bedraagt in (Advertentie LM.) Bedenk, dal uit een onver zorgde klnderhoesl een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met AKKER'S *5 werelds Hóste ftoeslsircbp (Advertentie LM.) Digestif Kennies om Zimrïrand te blussen; eek os! ztmrbraud te voorkomen! "U hoelt niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennles bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies by Uw apotheker of drogist. Een Nederlandse vrouw trouwt voor de tweede wereldoorlog met een Duitser. Met hem en hun kinderen vestigt zij zich na enige tijd in Oost- Duitsland. Daar maakt zij de oorlog mee. Haar man moet onder de wapenen. De Duitsers worden verslagen, De Russen zetten de achtervolging tn. Miilioenen mensen vluchten. Zijzelf en haar kinde ren ten slotte ook. Van deze ellende heeft deze vrouw. Mary van Broda, voor zichzelf aanteke ningen opgesteld. Literair betekenen deze notities niets. Ze zijn nog onsamen hangend ook. Maar desondanks, vooral ook door de authenticiteit, welk een be klemming spreekt hier uit! Het is een van de meest navrante oorlogsdagboe ken. die wij gelezen hebben. Waarom echter heet dit boek „Slacht offer der Russen"? Zeker, de streek waar deze vrouw woonde werd door Russi sche troepen bezet Zeker, de Russen verbitterd door het enorme leed. -jat de Duitsers over Rusland nebben "«bracht waren geen zachtmoedige ver win naars. Toch hebben wij de indruk dat de titel van dit boek vooral ingegeven is. door'de ruimere markt, die men hier mede heeft gehoopt te vinden- Heeft echter niet door alle eeuwen gegolden het „'wee' den overwonnene". Uitgave ..De Graafschap" te Aalten. Prijs t 4.90). Minister Mansholt hèeft gisteren een resolutie ingediend, waarin een commissie van experts werd voor gesteld, die rapport moet uitbren gen over de noodzakelijke institu tionele instellingen voor een Euro pese landbouwmarkt. Dit rapport moet worden overgelegd op een vóór 1 -Juli te houden conferentie van de zeventien landen. In de daaropvolgende discussie zei de Engelsman Nutting' dat zijn de legatie het Nèderlandse voorstel zou steunen. Denemarken stond afwij zend tegenover de Nederlandse re solutie. Frankrijk bleek er geen sympathie voor te hebben. Duitsland wilde de resolutie eerst bestuderen alvorens, zyn standpunt te bepalen en Italië achtte het onmogelijk iets te ondernemen op het terrein van supranationale organen indien niet eerst het definitieve doel, dat men wil bereiken, is vastgesteld. Deze laatste opvatting kreeg .de steun van de Franse delegatie, die daarop een resolutie indiende, die de in stelling van een interimcommissie bepleitte. Deze commissie dachten de Fransen de volgende taken toe: Zij moet voorstellen wat de doel einden en aard van een organisatie van de Europese landbouwmarkten moeten zijn. welke bevoegdheden de daarvoor te creëren instellingen Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft Donderdag de 38ste lyst van ge- fa orgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitge geven. FIJNAART: Bastïaanse, Jan Huibrecht, gebo ren 25 November 1878 te Steen bergen: Van de Goorbergh, Mar tina Louisa, geboren 12 Maart 1951 te Fijnaart; Lips, Adriaan, geboren 5 Juni 1921 te Zuid- Beijerland; Moerman, Adriana, géborén 1 October 1882 te Willem stad: Van de Watering, Maria Hu- bertina Antoinette, geboren 30 October 1921 te Meerssen (Lim burg). 'S-GRAVENDEEL: Heijden. Herman Jacob, geboren 9 Juni 1915 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Judith E, de Zeeuw; Van Verk, Adrianus Ja cobus Cornelis, geboren 22 Maart 1951 te 's-Gravendeel, Aanvulling op lijst d.d. 4 Februari 1953, thans geborgen: Kranèndonk-Verkerk, Maaike, geboren 10 November 1902 te 's-Gravendéel, echtgenote van J. Kranendonk; Verdonk- Brand. Cornelia, geboren 8 De cember 1883 tè 's-Gravendeel, we duwe van Flnris Verdonk. HALSTEREN: Van Tillo, Hendrikus Marinus, ge- fa oren. IR Juli 1921 te Steenbergen, echtgenoot van Maria H. Schij- venaars. NIEUWERKERKr Van Steyn, Adrianus Gerardus, geboren 29 Maart 1867, echtge noot van Wiegertje Smit. KLUNDERT: Aanvulling op lijst d.d. 6 Februari 1953 thans geborgen: Berg, Nico- laas Franciscus, geboren' 1 April 1931, soldaat, legernr. 310401011, laatste adres Den Haag. ZÜIDLAND: Aanvulling op lijst. d.d. 7 Februari 1953, thans geborgen: Breeder- land-Reijtenbach, Johanna Hen- drika, geboren 10 Juni 1902 te Zuidland, echtgenote van C. Eree- derland. moeten bezitten, langs welke stadia de ontwikkeling zich moet voltrek ken en binnen welke tijd de Euro pese landbouwmarkt er moet zijn. Vermoedelijk omdat in deze reso-, lütïè wel mogelijkheden zitten, de agrarische ontwikkeling enigermate in de richting van het Nederlandse standpunt te duwen, besloot de Ne derlandse delegatie er zich in prin- cin« bij aan te sluiten. Dat is dan het belangrijkste nieuws dat de besprekingen gieren ople ver den. Het veroorlooft een iets optimistischer kijk op het mogelijke resultaat van de conferentie, dan wij gisteren bij het opmaken van de balans der eerste drié dagen verant woord achtten. Zeven knapen leverden arrestant af op het politie-bureau (Van onze correspondent). TILBURG Zeven jongens van veertien en vijftien jaar hebben gezamenlijk een 58-jarige man naar het politiebureau gebracht. Deze man, zekere B. uit Tilburg had, klaarblijkelijk metoneerbare bedoelingen, contact gezocht met de knapen, die 's avonds op straat aan het spelen waren. Toen hij ook nog onzedelijke taal begon te bezigen, hebben de jongens de man naar het politieposthuis ge sleept. (Advertentie LM.)' moê®1 t*®* gr°ot M HEQERUUD: M. 1UTIISIÜI S HEEK MIISHlil MM - «E« HEI 360 stuc*15 laa5' uw •gw' 1° «el v DEN HAAG. De Atlantische samenwerking vindt haar noodzaak in het tekortschieten van de organisatie der Verenigde Naties, aldus prof. Kranenburg in de rede, waarmee hij hedenmiddag in de Ridderzaal de Atlantische conferentie, uitgaande van de Raad van de Europese Bewe ging, heeft geopend. Er is geen reden, de pogingen van de Verenigde Naties alsnog tot een goed werkend systeem te komen te staken; maar de feitelijke toestand heeft het toch noodzakelijk gemaakt, vooralsnog andere maatre gelen ter verzekering van ons bestaan en onze veiligheid te nemen. Dit is geschied met het Atlantisch Verdrag, gesloten in April 1949. Het grootste probleem voor ons is de verhouding tussen de Atlan tische organisatie cn de Europese integratie. Beide vormen van sa menwerking sluiten elkaar niet uit, maar het vinden van de vormen, waarin het- ineengrijpen kan ge schieden, ig niet eenvoudig. Europa kan alleen al voor zijn verdediging, niet buiten Amerika. Een gemeenschappelijke verdediging is niet goed mogelijk zonder ook een ordening van de financiële en economische voorzieningen, in het bijzonder ten opzichte van de grond stoffen. Ziehier waarom het zal moeten komen tot een Atlantische gemeenschap: Maar binnen die ge meenschap is een nadere unie zeer wel denkbaar. Een Europees legér ié alleszins mogelijk ;en gewenst, mits het maar geen afbreuk doet aan de Atlantische gemeenschap. Uiteen oogpunt van zuivere machtuitoefening hebben de absolu tistische staten altijd een voor sprong. maar daar staat tegenover, dat in hun systemen de spanningen zich ophopen, terwijl ze zich in onze landen langs natuurlijke weg kun nen ontladen. Wij hebben de taak, mét onze geestelijke en materiële krachten de eenzijdige machtopho pingen te neutraliseren en voor de samenwerking bruikbare vormen te vinden. Dan kan een vreselijke ar mageddon worden vermeden. De tweede spreker, mr H. R. Nord, secretaris van de Nederland- Se Raad van de Europese Beweging, constateerde dat de Atlantische sa menwerking meer is dan een ijle abstractie; zij is de uitdrukking van de verbondenheid van de landen rond de Atlantische oceaan. Mo menteel zien wij aan de .Europese kant een Europese staatsvorming, een proces, waarvoor de Ameri kaanse hulp nodig is. Onze nieuw verworven en groeiende eenheid moeten wy als Europese inbreng kunnen aanbieden aan onze bond genoot van vandaag en morgen: N oor d-Amerika. NEW FORK. De Veiligheids raad beeft Donderdag de candida tuur van mevr. Pandit van India, voorgesteld door de Sowjet-Unae als secretaris-generaal- van de Ver enigde Naties, verworpen. De stem verhouding was twee voor, een tegen en acht onthoudingen. (Voor verkiezing zyn zeven stemmen no dig). Naar verluidt stemden de Sowjet-Uuie en Libanon voor mevr. Pandit. Na de vergadering van Donder dag. dié vijf uur duurde, verklaarde de 'voorzitter, prof. Bokhari (Pa kistan), dat de raad de „Grote Vijf" de Sowjet-Unie, Verenigde Sta ten Engeland, Frankrijk en (natio nalistisch) China had verzocht de Woensdag begonnen beraadsla gingen voort te zetten .en 24 Maart bij de raad verslag uit te brengen. De Sowjet-afgevaardigde, Zorin, had na de candidaatstelling van mevr. Pandit er op aangedrongen, dat de raad niet onmiddellijk tot stemming zou overgaan. Hij stelde voor, dat de „Gróte Vijf" de zaak eerst zouden bespreken. Andere af gevaardigden <*'iiden echter een on middellijke stemming. DEN HAAG. Het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich met een rondschrijven gericht tot de kerke raden en predikanten in verband met het herstel der bisschoppelijke hiërarchie en de April-beweging van 1853. In deze brief wordt er o.a. aan herinnerd, dat het herstel der bis schoppelijke hiërarchie een zaak is geweest, die hervormden slechts terzijde aanging. Een hieuw dogma, dat voor niet-r.k. christenen een uitdaging 20U inhouden, werd niet afgekondigd. Niettemin de reforma tie de r.k. bestuursinrichting afge wezen. De synode neemt voorts stelling tegen enkele passages uit de Vas tenbrief—1953 van de bisschoppen en bestrijdt op bijbelse gronden het gezag en de positie die de r.k. kerk haar bisschoppen toekent Met betrekking tot de zg. April beweging van 1853. die leidde tot een protestants protest tegen het herstel der bisschoppelijke hiërar chie, merkt 't rondschrijven op, dat het ontwaken van het protestants bewustzijn op zichzelf kan worden gewaardeerd, doch dat men tegenover veel, wat in die dagen gezegd en gedaan is van protestantse zijde, niet dan met de grootste reserve kan staan. Het schrijven wijst een goedkoop anti-papisme van de hand en waar schuwt daarvoor. Niettemin wekt hei op tDt waakzaamheid, nu in een aantal r.k. landen het totalitair ka rakter van de r.k. kerk duidelijk naar voren komt en deze kerk in haar hoogste instanties uitspraken en acties, die de vrijheid van gods dienst en geweten aantasten, in fei te nimmer heeft gedesavoueerd. „De onvruchtbaarheid der April beweging kan een waarschuwend voorbeeld zijn," aldus dit schrijven. „Onze taak is om een krachtig leven in de Herv. Kerk te ontwikkelen en te streven naar herstel van de verdeeldheid van het protestantisme, waartoe het verval van de Ned. Herv. Kerk door en na 181S mede heeft geleid." Vice-admiraal Kist. die over de militaire zijde van de Atlantische verdragsorganisatie sprak, legde de nadruk op de noodzaak, dat ge- meenschappelijke belangen praeva leren boven de eigen bijzondere wensen en interessen. Nationale Advies-raad bij het Rampenfonds DEN HAAG. Het nationale Rampenfonds heeft besloten tot in stelling van een Nationale Raad van Advies en Bijstand, die advies en steun zal geven bij het werk van ;het fonds. Dé Nationale Raad is een zo ge trouw mogelijke afspiegeling van het Nederlandse volk. doordat zo veel mogelijk zitting zullen, hebben vertegenwoordigers V3n alle lagen en alle gezindten der bevolking. Voorzitter is oud-minister mr H. L. 's Jacob. die Jaren telkens 4 pet, van de aan» schaffingskosten. voor zover deze In to taal 15.000.. te boven gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek mogelijk zijn voor investeringen, waarvan de bestelling pi aanbesteding in bet tijdvak van 1 April 1933 tot en met 31 December 1954 heeft plaats gevonden; 5. Afschaffing van de inkomstenbe lasting bij vervreemding van onroerend goed. effecten en andere zaken binnen een bepaalde termijn; 6. Verlenging van de termijn voor compensatie van verliezen, van 4 tot 8 jaar: 7. Bevoegdheid voor nieuwe onder nemingen om een vcrliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met latere winsten te compenseren. Deze maatre gel gaat in op Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrij gestelde bedrag en van *t tarief voor de personele belasting, dat de huurverho ging. in het algemeen gesproken, voor de belastingplichtigen géén stijging van de personele belasting veroorzaakt, Bo_ ven dien een ex tra-verlaging van oe personele belasting, geheven naar de grondslag huurwaarde, met gemiddeld ongeveer 40 pet. 9. Afschaffing van de schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwys: ver laging van de schoolgelden voor het voortgezette onderwijs en vereenvou diging van de heffing daarvan; ver laging van het collegegeld. Overwo gen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van het lager onderwijs tot afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 10. Enige verhoging van de belasting vrije minima bij de inkomsten- en loon belasting ten behoeve van de laagste inkomensgroepen en daarbij aansluitend enige verlichting van het tarief aan de voet. 11.. Verdubbeling van de kinder aftrek 'bij de inkomsten- en loon belasting en dc vermogensbelasting voor schoolgaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor gebrekkige kinderen van 17 jaar tot meerderjarigheid. Hiernaast kan op zeer korte termijn, de indiening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de fiscale tegemoetkomingen bij her- kapitalisatie ült te strekken tot ver grotingen van het aandelenkapitaal, welkevóór l Juli 1954 plaats hebben. 12. Afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand (steenkool cn turf) en schoeisel. Deze belastingvermindering zou ongeveer gelijk aan 6 pet van de kleinhandelsprijs zijn, 13. Verlaging van de suikeraccijns van r 27 tot 19 per 10Q kg met ingang van 1 Januari 1934. De opcenten, ge heven ten behoeve van het Landbouw- Egalisatie-Fonds. zuilen vervallen. Aan gezien echter uit het L.E.F. tot dusverre een subsidie op suiker wordt verleend, welke, eveneens zal komen te vervallen, zal de suikerprijs niet met het gehele bedrag dezer opcenten k I 3.25 per 100 kg kunnen worden verlaagd. Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zuiicn kunnen voortvloeien uit dc prijsverlaging van suiker, in verband met de op het moment der verlaging aanwezige voor raden suiker en suikerhoudende goede ren, zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn, een tegemoetkoming worden gezocht. (Advertentie l. M U VOELT 2lCH FIT - door dadelijks ptruik Van mrama Bitterwater Het zuivere, natuurlijke laxeermiddel - ZACHTWERKENDI Imp.: A'P.K. A'dam. Tel. 44978 Het kost ons altijd heel wat moet- te om naar dc tandarts tc peen. Jimmy, de beer ton hei Wccr.se circus P.ebernigg. die hier zo ge moedelijk met zijn baas mccsjokt, twect nog niet tuct Item te trachten staat. Wij beu-onderen echter de moed van de Weense tandarts die Jimmy fan een pijnlijke boven snijtand afhielp. Jimmy klapte zijn bek niet te vroeg dicht, zodat de tandarts er ongedeerd afkwam. Er mes teel heel wat kracht voor no dig om. Bruin ran rijn pijn af te helpen. De lentezon krijgt col: ai heel wat kracht. Het zachte voorjaarsweer heeft tenminste een einde gemaakt aan de staking op de Finse ysbrekers. Het jj Poolijs breekt thans vanzelf. Vanmorgen is uit Rome de Italiaanse vlieger en schrijver Maner Lualdi ver trokken voor n vlucht naar liet Poolijs, waar hij medailles zal uitwerpen boven de plaats waar 25 jaar geleden het lucht schip „Italia" verging. Uit Rome zal binnenkort een luxe- trein vertrekken, die is voorzien van alle gemakken zoals douchecel, tele foons. krantenstalletje, bar en radio De trein zal 200 km per uur kunnen halen en ongeveer 10 millsoen gulden kosten. i In Johannesburg koelde een menigte jarige EiffeJtoren zal nog dit kleuren geschilderd 2000 Afrikanen baar woede op enige bovenste deel wordt oranje-geel, het autobussen toen deze :net vertraging midden geei-bruin en de onderkant dojz- arriveerden om hen naar cte stad te ker geej-bruin. Men meent dat de toren, brengen. De ^bestuurders zochten bun er dan jeugdiger en vrolijker zal uit- En om nog even in Frankrijk te blij ven: Daar maakt men op het ogenblik de ergste droogte-periode door sinds 1579. Als er binnen veertien dagen geen. regen valt loopt de oogst ernstig gevaar. En om wat minder droog te eindigen: Napoleon bleek zelfs iu de hitte van zijn veldtochten een teer en jaloers minnaar. In Parijs hebben in vtcr grote hotels Dat bleek Donderdag uit nog nooit ge- de kamermeisjes, kellners en liftjongens publiceerde brieven. Ook werd bekend, een waarschuwtngsstaklng gehouden om dat Napoleon deze brieven door zyn kracht by te zetten aan hun looneisen, adjudant liet schrijven, ze slechts teken de en er een of twee regels zelf aan to« Nog een nieuwtje uit Parijs: De 54- voegde. In Frankrijk zal binnenkort de eerste van plastic vervaardigde automobiel langs de wegen snorren. Het is een sportwagen, die het model heeft van een grote kever en die binnen het bereik zal liggen van gezinnen met een middel matig inkomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2