BRYLCREEM stèofiSrfMM/ ESEH Nog dagelijks spoelen rampslachtoffers aan Jeugd-R. Kruis maakt jong Zierikzee blij GELEZEN— SCHAKEL Om Prof. Gielen voor de Vara over het humanisme Treinbotsing in Londense ondergrondse: 7 doden Mb\Roken CHU-congres leek 't meest op feestelijke reünie Voorts Bezoek Vcm 1783 doden moeten nog 633 geïdentificeerd worden [West-DuitsIand krijgt zeeschepen terug en gewogen Veertien jaar met aftrek voor Andi Aziz Antwoord op critiek van Evert Vermeer Vele passagiers saten uren beklemd lussen wrakstukken in nauwe, donkere tunnel Lakenhal te Leiden aan R.K. geweigerd DEBATTEN ZONDER OPWINDING Mogelijkheid van eigen dagblad en studie centrum zal worden onderzocht Slachtoffers watersnood 52ste lijst i ifcvDjfff NeemnAKKERm Sprookjeshuwelijk in Luxemburg WEK DE GAL IN UW LEVER OP Laat kinderen geen bloemen verkopen langs de weg Donderdag 9 April 195o 3 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Van de 1783 slachtoffers, die ten gevolge van de wa tersnood te betreuren zijn, konden er tot nu toe 1150 worden geïdentifi ceerd. Dagelijks worden er nog steeds lijken gevonden op gronden, die nu pas droog vallen. De identificatie geschiedt met de meest mogelijke zorg. Immers, bet is niet alleen van belang voor de verwanten dat zij weten dat hun familieleden zijn gevonden, maar wanneer men niet kan aantonen, dat iemand Is overleden blijft hij of zij voor de wet formeel in leven. De moei lijkheden, die daaruit voor volwassereen voortvloeien, kunnen vele zijn. Over het algemeen heeft Advertentie LM.) het nauwgezette onderzoek naar de identiteit der verongelukten wel resultaat, Een aantal slachtoffers werd in hun woning aangetroffen en dan leverde de identificatie wei nig bezwaren op. Moeilijker werd het reeds bij degenen die elders werden aangetroffen. Velen werden ver van hun huizen, op de vlucht voor het water, overvallen en dat bemoeilijkte het onderzoek ten zeerste. De plaatselijke artsen heb ben .een groot aandeel in de iden tificatie en zij kwijten zich met een bewonderenswaardige ijver van deze zware taak. Velen, die door de stroom werden afgedreven, spoelden later op een ander eiland aan en konden daar toch nog wor den geïdentificeerd. Lukt het niet, iemands identiteit vast te stellen, dan worden et voor de begrafenis vingerafdrukken genomen en foto's gemaakt. Deze worden aangehecht aan het proces-verbaal, dat men van elk niet-herkend slachtoffer samenstelt. Hierbij wordt tevens een uitgebreide beschrijving van kleding en eventuele sieraden ge voegd. Dit proces-verbaal krijgt een nummer, de gevonden sieraden en een eventueel kunstgebit worden van hetzelfde nummer voorzien en dit nummer correspondeert dan weer met het nummer van de kist en van dc grafruimte. Een redelij ke kans bestaat, dat men er met deze gegevens later nog in slaagt de identiteit van het slachtoffer vast te stellen, De identificatie ressorteert onder justitie en men heeft er de handen aan vol. Niets dan lof had de pro cureur-generaal hij het gerechtshof te 's-Gravcnhage en fungerend di recteur van politie mr D. J. van Gilse, met wie wij over deze zaak spraken, voor het harde werken van de politie-ambtenaren in het rampgebied. Velen van hen zaten wekenlang alleen of met een paar collega's in dit verdronken land en nooit werd er een enkele klacht gehoord. Het is niet onmogelijk dat on danks alle speuren, een aantal slachtoffers nimmer zal worden teruggevonden. Het lijkt ons waar- WASHINGTON. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft *de West-Duitse kanse lier Adenauer tijdens de conferentie van Woensdag medegedeeld, dat de Ver. Staten West-Duitsland ongeveer 350 kleine vaartuigen zal terugge ven, die na de tweede wereldoorlog voor herstelbetalingen in beslag ge nomen werden. De vaartuigen be hoorden oorspronkelijk aan de Duit se oorlogsmarine, maar volgens de Amerikanen zijn het geen oorlogsbo dems alleen havenvaartuigen, sleepboten, lichters en rivierschepen. schijnlijk, dat het departement van Justitie voor hun nabestaanden dan een speciale maatregel zal moeten treffen om in de gevolgen daarvan te voorzien. DJAKARTA. De krijgsraad te Djogja heeft in 2ijn zitting van Woensdag Andi Abdoel Aziz tot veer tien jaar met aftrek veroordeeld. De auditeur-militair had zestien jaar met aftrek geëist. Aziz deelde me de. dat hii zich als militair zou neer leggen bij het van hogerhand gevel de vonnis. Tegenover de pers ver klaarde hij, dat hij niet in hoger be roep zou gaan. maar de oresidont gratie zou vragen. Na beëindiging van zijn straf, zó deelde hij aan pi- Aneta mede, wil hij in het leger bliiven Bij het uitspreken van het vonnis zeide de rechter, dat als verzachten de omstandigheid in aanmerking was genomen, dat destijds de staat van oorlog en beleg m Oost-Indo- nesië niet van kracht was en voorts dat verdachte in een Nederlandse omgeving was opgegroeid. Sorteerder verpletterd onder pak lompen ARNHEM. De 41-jarige sor teerder J. G. uit Renkum is Woens dag om het leven gekomen, toen hij staande in een lift van de fa Van Houtum werd verpletterd door een 500 kg zwaar pak lompen, dat plotseling kantelde. voor mooi, gezond haar OMDAT BRYLCREEM hst haar een natuurlake glans geeft voor heel de dag; OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvornnng tegengaat OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zon voor smetteloze haarverzorging. BRYLCREEM g«an gom, Vraag BRYLCREEM- de meest verkochte hajrdressiag ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. J acq. Mot Jr. Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. Er zijn zeker nog een kleine 700 kinderen in het nog altijd door de zee bedreigde ZierikzeeZe vormen met hun ouders de achtergebleven burgerij van omtrent 3000 zielen, die dear onder vioeiijke omstandigheden leeft. Ze hebben niet veel, die kinderen, want een echte school is er niet. Dat kan misschien euett leuk zijn, maar op de duur is het stierlijk vervelend. Kruis uit Genève, de heer Ch. A. Schussele. die de peuters en kleu ters in het Frans toesprak, iets waarom ze geweldig moesten lachen enschuifelen. Want hoewel ze Daarom was de komst van het Jeugd Rode Kruis Woensdag een grote gebeurtenis voor de jeugd van Zierikzee. Met zijn ruim zeshonder den zaten ze in het Concertgebouw ori^ er tekenfiljnpjes te zien, waar ze onbedaarlijk om moesten lachen. Maar daarna kwam pas het echte feest. Ze kregen cadeautjes. Veel cadeautjes. Van kinderen uit Cana da. Frankrijk, Öelgië. Griekenland, Amerika. Engeland, Oostenrijk, Duitsland en Italië. Er waren verscheidene hoge Ro- de-Knusfunctionarissen uit het bui tenland meegekomen. De directeur van het Internationale Jeugd Rode (Advertentie l.M.) OP hen, die het bergbeklimmen, het zij uit overwegend sportieve of wetenschappelijke overwegingen beocfe- «en. gaat van het Himalaja-gebergte een fascinerende invloed uit. Onlangs ver scheen by dc uitgeverij Schcltens Gil- tay te Amsterdam het relaas van dc Franse expeditie onder leiding van Maurice Herzog die op 3 Juni 1950 er als eerste m slaagde een van de toppen van dit gebergte, die boven de 8QOO me ter reiken, te beklimmen. Beter gezegd, van de gehele groep van zeventien man, bereikten alleen Herzog zelf en zijn ka meraad Louis Lachenal de 8018 meter hoge top van de Anapurna. Het boek „De Anapurna Expeditie" (prijs 8 90) beschrijft in dc eerste helft de voorbereidingen, de eerste verken ningen en het inrichten van de kampen, van waaruit de aanval op de top zal worden ondernomen. Het is een gedeel te. dat zich weliswaar goed laat lezen, maar vaak met uitstijgt boven een soms •wat breed uitgesponnen reisverhaal als zovele andere. Dan echter, als Herïog schrijft hoe de eindstrijd om de top wordt ingezet, is het of een bezield schrijver de pen overneemt van een eenvoudig verteller. Dan maakt Herzog ons deelgenoot van de dichterlijke vervoering, die hem overmeestert als hij en zijn metgezel als eerste stervelingen de 80Ü0 meter grens overschrijden. „Men kan zich met voorstellen, schrijft hij. wat het is plot seling zijn ideaal te bereiken en daar mee zyn eigen persoonlijkheid te ver vullen. Ik hen diep ontroerd. Nooit heb ik zo'n groot, noch zo'n zuiver gevoel gekend". Aangrijpend is wat hij schrijft over de weg terug. Op de helling van de top laat hij zijn handschoenen vallen. Voor hij ze kan grijpen, glijden zy over het sneeuwdek omlaag. „Ik kyk ze sprake loos van ontzetting na en zie ze rustig voor tschui ven, zonder ergens te blij ven hangenWat moet ik doen." De gevolgen? Na een martelende tocht naar beneden, na dagenlange heldhaf tige pogingen van de kampdokter Qu- dot om de bevroren ledematen van Her zog te redden, moet deze vaststellen „Wat je voeten betreft vrees ik dat al je tenen er aan gaan, maar daarom kun je nog wel lopen. Natuurlijk is dat in het begin wel moeilijk, maar je zult zien, dat het went..." Ook de handen van Herzog moeten gedeeltelyk worden weggenomen. En. dit is dan nog altijd een mededeling die ongerustheid voor erger leed weg neemt. Tussen deze twee citaten ligt de grootheid van dit boek; zó geschreven, dat zelfs een scepticus iets gaat begrijpen van de triomf die de expeditie ondanks alles gevoelt en die door een van de deel nemers onder woorden wordt gebracht met: „jullie zijn ernstig gewond, maar de overwinning blijft." In de laatste honderd bladzijden van Herzogs boek, ligt de essentie van wat hi; te zeggen heeft, Hat is daarin, dat het epos van zijn levenshouding, die van de bergbeklimmer besloten ligt. Van de man. die innerlmt gedreven wordt naar de grenzen van het bekende en ve-trouwde, zoals eeuwen geleden onze zeevaarders gedreven werden naar de onbevaren wateren van de wereldzee ën en onverkende gewesten. Ru'in vijftig voortreffelijke foto's var, de expeditie en van dit onherbergzaam ste van alle gebergten verhogen dc waarde van dit bosk nog aanmerkelijk. op STERLING SHAG! U merkt het meteen: wat een verschil met gewone shag. Dank zij het speciale Niemeijer's Positief-Mild procédé komen geur en smaak van de beste Virginia tabakken ten volle .tot hun recht.. STERLING: de ideale shag. Dus: HILVERSUM. Op 25 Maart heeft de heer Evert Vermeer voor de Vara-tnïcrofoon in zyn rubriek „Op de Korrel" gezegd, dat de oud-minister prof. Gielen in een artikel in het Limburgs Dagblad een groot aantal on juistheden over het humanisme heeft gedebiteerd. Hij heeft daarbij ge sproken van „leugen en bedrog". Prof. Gielen heeft daarop gevraagd zich voor de Vara-microfoon te mogen venveren, waartegen het hoofdbestuur van deze omroep geen bezwaar had. Woensdagavond heeft hij daartoe gelegenheid gekregen, nadat de heer Vermeer de tekst, welke hij 25 Maart uitsprak, had herhaald. artikel de humanisten enigermate in bescherming waren genomen, omdat het humanisme een minder euvel is dan het nihilisme. Prof. Gielen verklaarde verder nog, dat hij zich bij het schrijven van zijn artikelen had laten drij ven door christelijke liefde, uit bekommernis om het geluk der mensen, In een slotwoord merkte de heer Vermeer op, dat hij niet heeft be weerd dat allen, die het humanis me bestrijden, leugen en bedrog gebruiken. „Ik denk daarbij alleen maar aan de artikelen van pater Van der Wey, die ik zeer hoogachl en waarmee ik als humanist zeker een basis voor discussie heb. Prof. Gielen heeft niet bestreden, dat hij dr Van Praag woorden van Herman Gorter in de mond heeft gelegd. Evenmin heeft prof. Gielen naar mijn overtuiging, aangetoond, dat achter de woorden, die dr Van Praag zou hebben geschreven de 2in „ieder bepale voor zijn eigen geweten hoever hij kan gaan" zou staan," aldus besloot Evert Ver meer. Prof, Gielen erkende in het Lim burgs Dagblad te hebben geschre ven, dat de humanist zijn toevlucht kan nemen tot leugen en bedrog en dat ieder voor eigen geweten moet bepalen, hoe ver hij kan gaan. Hij verklaarde echter, dat by in deze woorden de samenvat ting heeft gegeven, ten dele let terlijk, van hetgeen dr Van Praag geschreven heeft in „Modern Hu manisme". Met citaten uit „Modern Huma nisme" heeft prof. Gielen de juist heid van deze verklaring trachten aan te lone". Hij verbond daaraan de conclusie, dat hij zich met aan leugen ei» bediog had schuldig gemaakt. Hij ver w eet Evert Ver meer, dat deze nist had vermeld, dat er in het Limburgs Dagblad een nele serie artikelen van zijn hand over het humanisme was verschenen en dat m het eerste werden vertaald zijn redevoeringen als je vier bent nu niet be paald de gebeurtenissen waarop je zit te wachten. Voorts waren aanwezig en spraken kolonel Walter G. B. Reynolds, directeur Rampenbureau van het Canadese Rode Kruis en de heer Marcel Lambïn, adj.-directeur van het Belgische Rode Kruis. Maar toen dan eindelijk de pakjes kwamen als op een lang uitgesteld Sinterklaasfeest, was de vreugde algemeen- Wij zagen Leo Verkaart, vier jaar. sprakeloos aan het hoofd staan van een prachtige teddybeer uit Mün- chert, een plastic schooltas met rits sluiting uit Canada, een pakket uit Amerika met daarin: kleurpotloden, een kammetje, een stukje zeep. een washandje, een plastic auto'tje. een zilveren ridder uit de middeleeu wen. gewone potloden met gumme tjes aan het eind. Leo zal morgen zijn gehuld in een trainingspak uit Oostenrijk, misse lijk zijn van .een aantal chocolade repen en misschien boodschappen voor zijn moeder doen in een ny lon boodschappentas, waarin hij nu nog zijn beer liefderijk wegborg. Misschien zal hii dan nog uit rijden gaan met het dier op wieltjes, dat hem nog werd toegestopt. Leo Ver- kaart was stil, maar heel gelukkig. Zo verging het de andeven ook. minder stil misschien, maar alle maal gelukkig. (Van onze correspondent) LONDEN. Woensdagavond om vijf minuten voor zeven, aan het einde van het spitsuur, heeft op de hoofdlijn van de Londense ondergrondse een botsing plaats gevonden, waarbij tot dusver zeven mensen het leven heb ben verloren. Een dertigtal werd gewond. liet ongeluk geschiedde even buiten het station Stratford in Oost Londen, waar de lyn dc tunnel ingaat. In die tunnel vond de ramp plaats. Een treinstel, op weg naar Eppingv dat zojuist het station Stratford verlaten had, reed van achteren op de In de tunnel stilstaande vorige trein in. De beide treinen, ieder van acht rijtui gen, waren vol en vervoerden gezamenlijk ongeveer 1200 passagiers. Door de schok barstten de wanden van het voorste rijtuig van de tweede trein open en. werden de mensen door de ruiten, tegen de wanden van de tunnel geslingerd. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven: ambulances, brandweer, dokters, verpleegsters en. politie snelden naar Stratford en Leyton, de dichtstbijzijnde stations. Het red dingswerk was bijzonder lastig om dat men de grootste moeite had by de getroffen passagiers te komen De stroom was uitgeschakeld en de reddingsploegen onderhïtelden met behulp van walkie-talkies contact. Zuurstof werd naar de plaats van de ramp gepompt. Met acetyleenbranders en draag baren trokken de reddingsploegen van Stratford uit de tunnel m, dok- ters richtten onder de grond een eerste hulppost in en verpleegsters trachtten dc slachtoffers, die men niet direct bevryden kon. te kalme ren. De brandweermannen hadden moeite om m de kleine ruimte in de ravage, waar zij werken kon den. hun zware snijbranders te ge bruiken en veel van het bevriidings- werk moest met gewone bijlen ge schieden. De eerste rapporten van degenen, die het reddingswerk verrichtten, waren bijzonder verontrustend en aanvankelijk vreesde men voor een veel groter aantal slachtoffers. Als zo vaak by catastrophes ble ven de meeste mensen kalm en ge droegen zich heroischer dan in nor male omstandigheden. LEIDEN In rooms-katholieke kringen te Leiden is men ontstemd over het feit, dat B en W. hebben geweigerd toestemming te verlenen voor een „schuilkeldertentoonstel- ling" in de Lakenhal voor ae vie ring buiten de kerk van het herstel der bisschopelijke hiërachie. De voorbereidingen waren reeds ver gevorderd, toen een brief van het gemeentebestuur een streep door de rekening haalde. B. en W, deelden het comité hier in mede, dat zij geen toestemming konden geven voor het gebruik van de Lakenhal, omdat deze tentoon stelling een uitgesproken kerkelijk karakter zou dragen. Door hiervoor toestemming te verlenen zou de plaatselijke overheid ertoe meewer ken dat andersdenkende bevol kingsgroepen in haar godsdienstige overtuiging zouden kunnen worden gekrenkt. Advertentie LM.) Verzacht Uw keel. Verfris Uw mond en adem met de smakelijke (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM. Zonder opwin ding is de jaarvergadering van de C.H.U. verlopen. Zij had meer weg van een feeste lijke reünie dan van een politieke demonstratie. Geschillen traden nau welijks aan het licht en zo zij er wa ren als bijv. het conflict tussen minister Kernkamp en het Eerste Kamerlid Gerretson werd er niet over gesproken. Men kon slechts uit applaus opmaken, dat er veel sym pathie voor de bewindsman bestond. In zijn korte speech tot de verga dering had minister Kernkamp een punt aan de orde gesteld, dat by het congres insloeg: de gebrekkige poli tieke voorlichting over en van de C.H.U. Zijdelings had minister Staf deze ook besproken, toen hy klaag de over de defaitistische voorlichting van een protestants-christelijk blad over het leger. Uit de vergadering kwam dan ook de wens naar voren, dat de C.H.U. weer in het bezit zou komen van een eigen dagblad, Een onderzoek zal ook worden on dernomen t.a.v. de mogelijkheid tot oprichting van een CJÏ.-studie-cen- trum. Met betrekking tot de sociaal-eco nomische politiek traden enige ver schillen in opvatting aan de dag. Eén afgevaardigde kwam met het verwijt, dat de zorg voor de midden stand van de zijde der C.H.-fractie tiaar niets leek. Een andere spreker zag daarentegen verhoging van de lonen van de handarbeiders ais een orgentiepunt van christelijke politiek en het verdroot hem, dat. de C.H.- leiding zo lauw op dit voorstel rea geerde. De strijd voor sociale ge rechtigheid mocht zi. geen voorrecht vanDrees en Vorrink zyn. Onmid dellijk antwoordde een andere spre ker, dat zyn voorganger de zaak een beetje verkeerd had voorgesteld. Naar zyn mening verdiende een jon ge arbeider meer dan een beginnend kantoor bed iende. De vergadering hoorde beide be togen met onverholen ongeduld aan en gaf applaus aan een spreker uit Enkhuizen, die opmerkte, dat hij was gekomen voor een „geestelijk bao" en overigens gaarne de adviezen van het hoofdbestuur volgde. Welnu, *t advies van de heer Tilanus luidde tenslotte, deze aangelegenheden aan de kamerfracties voor te leggen. Dienovereenkomstig werd besloten. In drie vacatures in het hoofdbe stuur, ontstaan door het periodiek aftreden van de heren van Mariswin- kel. W. Nauta, en prof. dr G. C. van Niftrik die niet herkiesbaar wa ren werden gekozen de heren J. Richter (Rijswijk), H. M. Gerbrandy (Nijland) en ds C. van Harten (Delft). Prof. Van Niftrik werd be noemd tot adviserend bestuurslid. Kind onder melkauto van zijn vader gedood NIJMEGEN. Te Voideu in de Achterhoek is het twaalfjarig zoon, tje van de landbouwer J. Kasteel onder de melkauto van zijn vader geraakt. Het kind werd zo zwaar aan het hoofd gewond, dat het vrij wel onmiddellijk dood was. DEN HAAG. Het Informatie bureau van het Nederlandsche Roo- de Kruis heeft Woensdag dc 52ste lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers van de waters nood uitgegeven. DREISCHOR Goemans-Verhulst, Janna Maartje geboren 30.1.20, echtgenote van J, H. Goemans ELLEMEET De Kater-Gast. Margaretha, geb. 29.4.1883 te Eliemeet, echtgenote van Nicolaas de Kater. 'S-GRAVENDEEL Heijden. Willem Gys geb. 22 3 40 te 's-Gravendeel; Verdonk, Maria, geb. 24.5.10 te 's-Gravendeel. KRUINÏNGEN Balkenende-de Dreu. Neeltje Hen- drika, geb. 10 8 02 te Driewegen, echtgenote van Dirk Balkenende. OUDE TONGE Fris. Herbert, geb, 16.5 03; Groe- nendyk, Nelly, geb. 13.11.31; Holle- men-Gebraad, Jacomina, geb. 7.6.1898 echtgenote van Laurens Holleman: Van Peperstraten. Adnanus, geb. 21.11.1883, Van Peperstraten, Huber- tus, geb. 23.8 35. HONTENISSE Aanvulling op de eerste veriies- lyst, d d. 4 2 53: thans geborgen: De Smit, Agnes Maria, geb. 25.9.28 te Hontentsse; De Smit, Desiré, geb. 19.11.1884 te Graauw en Langendam; De Smit. René Geraphus, geb. 24.2.15 te Hontenisse; De Smit-Maas, Louisa, geb. 2.6.1886 te Honteuisse. De bestuurder van de tweede trein, die zwaar gewond was. ant woordde op de vraag, of hij iets had-' „Nee, ik zit alleen maar vast". Twee mannen wier benen onder een deur klem zaten, konden pas van ochtend om vijf uur bevrijd wor den. Twee verpleegsters bleven de hele nacht by hen en ondersteun den m de tropische temperatuur hun hoofden. /ldti«rfcurie l.M (Vervolg van de voorpagina) alsmede de Nederlandse gezant, de heor H. A. Hooft. Koningin Juliana was gekleed in een grijze bontmantel en de prins m de blauwe generaalsuniform van de luchtmacht. Als een kleine, spe ciale Nederlandse attentie, werd de Koningin een ruiker bloemen aan geboden door het zoontje van de heer Spierenburg, het Nederlandse lid van dc Hoge Autoriteit der Ko len- en Staalgemeenschap. Met veel bloemen bracht het vliegtuig ook het huwelijksge schenk mee van ons koninklijk paar voor het bruidspaar en wel een schilderij, waarvan de nadere kenmerken voorlopig niet werden onthult De veestelijko en prinselijk© gas ten niet de tc Luxemburg geaccre diteerde diplomatieke vertegen woordigers. alle Luxemburgse en vele Belgische ministers verenig den zich 's avonds aan een gala diner in het paleis. Buiten het paleis stroomden in middels de versierde en verlichte straten vol. Vooral de feènekc il luminatie van de zo schilderachtige Petrasse_ en Alzettedalcn maakte een diepe indruk, en de vele volks concerten brachten al gauw de ge zellige stemming, die iedere heug lijke gebeurtenis in het gemoede lijke Luxemburg altijd tot een familiefeest maakt. In diezelfde nu door spanning enigszins gedempte stemming werd vanmorgen ook de bruilofts stoet opgewacht, die voor het eerst in het openbaar verscheen, langs een kort gepavoiseerd parcours tussen paleis en kathedraal in de Rue Notre Dame, nadat Luxem burgs burgemeester Hamihus om tien uur in het paleis het burger lijk huwelijk had gesloten. In zijn toespraak wees hij op de gelijkenis van prinses Josephina Charlotte met haar overleden moedsr, konin gin Astrjd en namens de bevolking van de hoofdstad bood hij zyn ge lukwensen aan het bruidspaar aan. iAdvertentie LM.) U zult 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw levér een liter gal tn uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. V raakt veratopt, wordt humeurig ea toom. Neem de plantaardige CARTER'S LBVBRFIL,LETJES om die liter gaJ op to wekken en uw spasvertering eo stoelgang op natuurlijke wuze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onoven- troffen om de gal te doen otromeit Eim Carter's Leverpllletlea. TERWIJL ik over een brugleu ning hing om eert eendje na te kyken, dat hoogst bedrijvig bood- schapppen zwom te doen in de gracht, bleef een jongen van een jaar of zeventien stilstaan en vroeg „Zeg, is u niet die man, die wel in de krant schrijft?" „Ja", antwoordde ik, op mijn hoe de, watt). ie weet nooit hoe zoiets uitpakt. Hij knikte, keek mij ziels gelukkig aan en vervolgde: „Zo. Dan wou ik urel eens bij w komen." „Om wat te doen?" vroeg ik, want je wilt toch weten wat je in huis rnorf nemen. „O niks. Een beetje kletsen", sprak hij. „En He wou ook graag zo'n boekje van hebben. Ik zou het wel kopen, maar ja, da's weer een knaak, hè. En ik heb pas een das gekocht," Htj trok 'm uit zyn vest. „Leuk streepje" zei ik. Het waa zo. „Ja hè", vond hij ook. „Drie ne gentig. 't Is vazuurzij." Hij stopte de das weer weg. Vanmiddag dan maarstelde hij voor En toen ik aarzelde: Als ik te vnjpostig ben, dan zegt u het gerust hoor. Ik heb dik- rtrljls. dat mensen zeggen: „Je bent te anjpostig". Dat umd tk helemaal met erg" Hij keek mij vriendelijk can, niet te intimideren, al nam je een koe voet. „Dan kom ik tegen een uur of vier", beloofde hij. Hij tikte even aan zijn rechterslaap, stak zijn han den in zijn zakken en drentelde fluitend weg. Nou, hij was een jon gen van zijn woord, dat moet ik hem nagevenKlokslag vier uur liet mijn vrouw hem binnen. „Een meneer voor je", zei ze ge makshalve „Dag!", riep hij zonnig. „Aardige kamer. Hoop boeken. Ailemaal ge lezen?" „Nou, dat schikt wel", zei ik. Hij ging zitten met een vrolijk lachje, thuis, of hij al tien jaar bij me inwoonde. „Kom je uit school of zoiets?"t vroeg ik. „Nee, ik ben niet meer opschoot", zei hij. een geeuw tje onderdruk kend. „Ik word chasseur in een ho tel in Schotland." „Leuk zeg!", riep ik. „En ga je er al gauw heenV' „Nee, ik moet eerst een arbeids vergunning hebben", sprak hij, „Maar die géven ze ntet aan Hol landers." „O", antwoordde ik. „Dan zal er dus wel niks van komen." „Nee", sprak hij opgelucht. „Jammer", zei ik. Hij stond op en begon door het vertrek te drentelen. Voor een por tretje bleef hy stilstaan. „Wie is die drankneus?" oroeg hij. „Myn grootvader", zei ik. „Hy ■was een burgemeester." „Ja, daar heb je pimpelaars on der", sprak hij begrijpend. Mag ik zo'n boekje van u uit de kast trek ken. anders wordt het misschien vergeten." „O, ga je gang", riep 'ik. „Ze stóan er voor." Hij stak het 'n zijn binnenzak en bleef even stilstaan voor een zee gezicht. „Misschien ga ik teel varen" sprak hij ad hoe. „Of ik word óók schrijver. Kan tny het schelen." Hy stak mij zijn hand toe. .}Nog wel bedankt, hoor", vond hy. ,,'t Is aordig wm u dat u er mij een gegeven hebt. U hoefde hot helemaal niet tc doen. Per slot kent u my maar oppervlakkig. Ik zal u een kaart sturen, als ik in Schot- Zand ten." „Maar dat gaat toch niet door?" zei ik. „Dat is waar,, maarnou ja, als ik ga varen kom ik er misschien ook wel eens", sprak hij. „Tot ziens dan maar weer. Blijf gerust zitten. Ik kom er wel uit" By de deur zei hij nog: Die kat zit lelijk onder de vlooi en. weet u dat?" Hij glimlachte Als ik de vader van die jongen ie as, zou ik me op een mooie, stille middag ophangen in het Vondel park. KRONKEL DEN HAAG Nu allerwegen bloemen en bloemslingers langs de wegen te koop worden aangeboden, doet de K.N.A.C. een dringend be roep op de ouders om hierbij geen. kinderen in te schakelen. Blijkens bij de K.N.A.C. binnengekomen klachten gebeurt het herhaaldelyk, dat dc kinderen in hun enthousias me om bloemen te verkopen zich op de rybaan, ook van de grote autowegen, begeven en plotseling oversteken. Zij lopen enorme risico's indien zy zonder enig toezicht langs de drukke Verkeersweg bloemen, venten en kunnen daardoor ook het leven van anderen m gevaar bren gen. De Oud-West friese dansgroep, dc „Schermer Dansers", kwam Woens dagmiddag een dansje maken op het terras van de „Ke.ukenhof" in Lisse. Veel burgemeesters vare Westfriese gemeenten kwamen kij ken naar hun van hopsa-heisa dansende burgers cn burgeressen. Een Zweedse graaf dce op een feest ie een paar bslonnetjes met een sigaret liet ontploffen, is veroordeeld tot het betalen van dertigduizend kronen schadevergoe ding aan adellijke personen, die ernstige brandwonden bu dat grapje opliepen. Dp Britse geleerde die de penicilline heeft ontdekt, de 71-iarige Sir Alexander Fleming, gaat over enkele dagen trou wen met de Griekse mevrouw Amaha C outselling, Leden van een Italiaanse wetenschap pelijke expeditie hebben m Zuid-Som'a- hlnnri tn Afrika cn 7rtd»nam ci'vmg- olsfantje geschoten. Het beest was ruim 100 jaar oud. woog nauwelijks 200 kilo en was 1.B0 meter hoog. De opgewonden Italianen zullen het dier per vliegtuig naar Rome sturen. De meer op De toelage van de leden van da Academie Frangaise is verdubbeld en be draagt nu 60.000 francs. m Als u van plan bent dc Eiffeltoren te beklimmen, moet u het in Met doen. want dan wordt de 25-nulhoenste bezoe ker verwacht. En die krijgt van de di rectie van de toren een luxe auto cadeau. Zeven Zwitserse bergbeklimmers staan klaar om het Himalavagebergte te bosujgen Als Ze in Juli terugkomen ho pen ze te kunnen zeggen dat ?e op de 8 230 meter hoge Dhavaiagiri (Witte Top) zijn geweest. Wist U dat gramofoonplatenverkopers talengemeen moesten zijn? Soms krijgen ze jongetjes m hun winkel met een ver frommeld papiertje waarop in het Turk- meens iets staat geschreven. Meestal gaat liet om een Engelse plaat. Dat ,J3e Ram melaar van de IJssel" de vertaling is van Rambling trough the Islands", is nog wej duidelijk. Iets moeilijker Is a] ..In- tihe-ch'jf". dat staat voor ..Into each Life". De Bleu Band Tango is de Blue Tango en Bombam is Botch-a-me, ..From the time you say goodbye" wordt meestal m negerdialect aldus geschreven: „Tem su je Koebay". of „Se te ju Koebay" at gewoon „Thaim ja C". En had tr gedacht ZU tietelrienen "Ted me

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2