Nieuwe Gezondheidswet schept nieuwe organen Tl Stim uleren demaar geen uitvoerende taak GELEZEN- ChurehilFs hoop: gesprek op hoogste niveau Getuige van Jehova door rechter vrijgesproken Klacht van Birma vindt weerklank in YN Bezwaar oorts Dichting stroomgaten een gigantische taak Duitsland herleeft na terugkomst van Adenauer 1 en gewogen Lagerhuis achter rede van Ike Foster Dulles: Tijd nog niet rijp voor gesprek Accoord Nederlandse militaire missie in Indonesië Slachtoffers watersnood 62e lijst 0f Politieverordening onverbindend Verenigde Staten zwijgen bij beschuldiging aan adres van Tsjang Kai-Tsjek Chinezen vormen in Birma tweede front Jongste bediende ging er van door met f 22.000 Granaat ontploft bij demonteren door onbevoegde Werk van een omvang zoals nog niet eerder in Nederland is voorgekomen Dinsdag 21 April 1953 DEN HAAG. Ifet ontwcrp-Gezondheldswet, dat thans bfl de Tweede Kamer is ingediend, heeft in de eerste plaats ten doei om een orgaan in het leven te roepen, waarin hel overleg tot stand komt tussen de centrale overheid -en de openbare lichamen en andere rechtspersonen, diensten en instellingen, welke zelf, of wier leden werkzaam zyn op het gebied der volksgezondheid. Naast deze Centrale Raad voor de Volksgezondheid zal een Gezondheidsraad, welke een geheel ander karakter heeft, blijven be staan, terwijl bovendien Provinciale Raden voor de Volksgezondheid zullen worden ingesteld. Zij zullen stimulerend en coördinerend optreden, doch geen uitvoerende taak hebben. De provinciale raden, samenge steld uit vertegenwoordigingen van openbare lichamen en andere rechts personen, diensten en instellingen die zelf of wier leden werkzaam zijn op het gebied der volksgezond heid, hebben zich op de hoogte te stellen van de staat der volksge zondheid in hun provincie en de maatregelen te ontwerpen, welke ter bevordering van de volksge zondheid noodzakelijk worden ge acht. De provinciale besturen zul len de leden van de provinciale raad benoemen doch aangenomen mag worden, dat zij rekening zul len houden met de bestaande ver houdingen en de grootte van de in hun provincie werkende organisa ties. op het gebied van de volks gezondheid. Zij zijn. echter in één opzicht gebonden ingevolge het HAMBURG, Bondskanselier Adenauer, die Zondagavond van i<Ön reis naar Amerika ïn Duits land terugkeerde, heeft Maandag morgen verslag uitgebracht over zijn Amerikaanse reis. Xlct is ver bluffend om te zien., hoe de per soon Adenauer, die de 75 toch at weer enige tijd gepasseerd is, het middelpunt en de motor van de Duitse regeringspolitiek is. Zondag was het partijcongres der C.D.U. «og een wat bleke verzameling. Maandag met Adenauer ging er politieke kracht van uit. De Amerikaanse en de Duitse po litiek zijn 't er volledig over eens, aldus Adenauer, dat herstel van de Duitse eenheid alleen kan plaats hebben via de eenmaking van Eu ropa, In deze eenmaking van Eu ropa neemt de spoedige realisering van de Europese Defensie Gemeen schap een centrale plaats in. Hoe ook een Verenigd Duitsland er in de toekomst moge uitzien, vast staat, dat ook dit verenigde Duits land zich zal moeten aansluiten bij de Westelijke wereld, met name ook bij de Europese Defensie Ge- mtenschap. AsTHMA Bronchiale; hoe Ik van 1305 af Astluna mocht genezen" door Femanele Nieuwen kamp. Dit merkwaardige boek schrijft niets over het wezen, van het asthma bron chiole, een ziekte die de leek kortweg asthma noemt, maar wèl over een be handelingsmethode. Asthma kan reeds bij de zuigeling beginnen en spaart ver der geen enkele leeftijd. Het is bekend door het optreden van aanvallen van benauwdheid. Levensgevaar is er haast nooit, maar de ziekte handicapt de pa tient dusdanig, dat vele lijders hun be roep niet kunnen uitoefenen. Asthma vormt een sociaal probleem, hoewei het geen 2iekte is ra de zin van t.b.e, of kanker. Elke leek kent asthma wel mm of meer van nabij. Het aantal onder zoekingen naar de oorzaak en naar de behandeling is enorm groot. En zo is b.v. gebleken, dat de aanvallen kunnen optreden bij sommige mensen door te vertoeven in de buurt van bloeiende planten, door het eten van bepaald voedsel of het verblijven in vochtige, schimmelnjke huizen. Verder is het be kend, dat asthma-aanvallen vaak ophou den als men in het hooggebergte icomt of van klimaat verandert. Het spreekt vanzelf, dat asthma een ziekte is. waar ■de kwakzalverij hoogtij bij viert en in ons land is bijna geen stad of dorp waar met een of meer charlatans to vinden zijn, die voorgeven asthma pri ma te kunnen genezen. Als we dc titel en vooral de onder titel van dit boek lezen, dan moeten we hier onwillekeurig aan denken. Geluk kig Ss dit hoek geen kwakzalvers boek. Het is een eerlijke beschrijving van een methode, die zonder Zwitserland, zonder badplaatsen, bij verschillende ernstige patiënten succes heeft gehad. De me thode wordt alleen toegepast in overleg met de huisarts en in principe komt het neer op een bepaalde vorm van adevn- halmgsgymnastiek, waarbij geleerd wordt, ook de spieren der hulpadem- halmg volkomen te leren beheersen. Daarbij komt nog een vaste paedago- gisch-psychologische beïnvloeding, waar door de patiënt zich als het ware bereid voelt tot de genezing. Waarschijnlijk zullen vele asthmapatienten dit hoek gaarne lezen en er hun voordeel tr.ee kunnen doen. Prijs 3.D0 ingenaaid, 1 4,50 gebonden. TJUg. De Standaard, Amsterdam. ontwerp zullen namelijk de geza menlijke gemeenten enerzijds en de gezamenlijke Kruisverenigingen anderzijds met een gelijk aantal leden m de provinciale raad ver tegenwoordigd moeten zijn. De centrale raad bestaat uit een aantal leden, van wie sommigen ambtshalve lid zyn, en van wie de overigen worden benoemd door de Kroon aan te wyzen openbare licha men en andere rechtspersonen, diensten en instellingen, die zelf of wier leden op het gebied der volks gezondheid werkzaam zijn. De Kroon beoordeelt, welke organisa ties voor vertegenwoordiging m aanmerking komen. Openbare orga nisaties zullen samen met vei te gen woord ïgers van provinciën en gemeenten de meerderheid in de raad hebben. Anders dan bij de centrale raad, waarin voornamelijk vertegenwoor digers van organisaties en instellin gen zijn opgenomen, worden de leden van de Gezondheidsraad rechtstreeks door de Kroon aange wezen op grond van hun weten schappelijke deskundigheid. De di recteur-generaal van de volksge zondheid krijgt in de nieuwe wet een wettelijke grondslag. Deze functie was destijds ingesteld bij Koninklijk Besluit. (Van onze correspondent) LONDEN. Churchill heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat hy In president Eisenhowers WASHINGTON. Foster Du! les, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft naar aanleiding van Churchilis rede in het Britse Lagerhuis, gezegd, dat een vïermogendhedenconferentie pas nuttig zou zijn, als ze zorg vuldig was voorbereid. Dulles zei, dat deze voorbereidingen nog niet waren getroffen. Verder zei Dulles, dat de bij de Koreaanse oorlog betrokken rege ringen haar standpunten ten aanzien van een politieke regeling voor het Verre ^Oosten bekend moeten maken vóór het sluiten van een wapenstilstand. Als er geen moge lijkheid voor politieke overeen stemming bestaat, zei Dulles, kan dat van invloed zijn op het slui ten van een wapenstilstand. Twintig jaar geëist Man vergiftigd en poging tot moord op minnaar (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT. Maandag dien de voor de Maastrichtse rechtbank de zaak tegen Anna Maria R.-S.: 'n stevig gebouwde 36-jange vrouw met donkere ogen en brum haar. uit Hoensbroek bij Heerion. Zij wordt er van beschuldigd haar man, de mijnwerker Jef R., te hebben vermoord door rattenvergif in zijn koffie te mengen en vervolgens hetzelfde te hebben geprobeerd met haar minnaar, de 52-jarige winke lier Jacques M., een zwager van haar man. De officier van justitie, mr, F. J. L. van Ryckevorssel. eiste twintig jaar gevangenisstraf tegen haar na een uitvoerig requisi toir. De zaak kwam aan het rollen anderhalf jaar na de dood van Jef R„ die stierf op 24 September 1950. Zijn weduwe werd 4 Februari 1952 gearresteerd, toen zich b?) Jacques M. vergiftigingsverschijn selen voordeden. Anna Maria R.S. bekende aan vankelijk, haar man te hebben ver giftigd om met Jacques M. te kun nen trouwen. Toen bleek, dat hij haar niet wilde trouwen, had zij ook hem vergiftigd, verklaarde zij tegenover de politie. Op deze bekentenis is zij echter tijdens het psychiatrisch onderzoek te Utrecht teruggekomen. Twee jongens, rijdend op één fiets, te water; jongste verdronken (Van onze correspondent) EMMEN. In Zwartemeer raak ten de 14-jarige J. Bos en de 11- jarige A. Goeree, die samen op een transportfiets reden, in een vaart, doordat G. de macht over het stuur verloor. B. wist aan de kant te komen en ging hulp halen voor zijn vriendje. Toen deze op het droge was gebracht, bleek hij reeds overleden te zijn. rede geen uitdaging had gelezenen evenmin verwachtte, dat de Soiv- jet-Unie een onmiddellijk en cata- goriseh antwoord zou geven op de vele ernstige zaken, die in de rede aan de orde waren gesteld. Het was echter te vroeg nm enige ver slapping van de collectieve defen sie-inspanning te overwegen. Geduld scheen thans meer nodig dan haast. Niemand kon de mate om de bedoeling van de verande ring der Russische stemming me ten, doch geen hoop. hoe gering ook, moest bij voorbaat terzijde worden geschoven. „Ik vertrouw erop, zei Churchill, „dat hier of elders niets gezegd zal worden, dat het proces van goede wil dat aan de gang kan zijn, zou kunnen tegenhouden of verkillen. Mijn hoop is, dat het mag leiden tot besprekingen op het allerhoog ste niveau ook als zij informeel en besloten zijntussen, een aan tal van de voornaamste mogendhe den, die erbij betrokken zijn." Morrison sloot zich namens de Labouroppositie bij deze woorden aan. Hij hoopte, dat alle staatslie den van de Westelijke wereld in dezelfde mate zuden meewerken en zich zouden onthouden van het be zigen van taal, die de ietwat ver beterde atmosfeer der internatio nale situatie weer zou kunnen ont moedigen. (Advertentie l. M.) En Mi* lACHTWEAKEKOl A P.K. Adem. Trt. 4497, (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De Nederlandse en Indonesische delegaties die bespre kingen hebben gevoerd over de te rugtrekking van de Nederlandse mi litaire missie uit Indonesië hebben \aJidaag in Djakarta de bereikte overeenkomst ondertekend. Het re sultaat daarvan is, dat de Ne derlandse militaire missie aan het einde van het jaar uit Indonesië wordt teruggetrokken, zo wordt in Der. Haag vernomen. Er zullen geen onderdelen van de missie in Indonesië blijven zoals in sommige kringen nog werd verwacht in verband met de vooral voor de Indonesische marine klemmende be hoefte aan buitenlandse instructeurs. De terugkeer van de Nederlandse militaire missie die omstreeks 900 man omvat, betekent dat de Neder landse strijdkrachten in een stadium van grote uitbreidingen weer de be schikking krijgen over een groot aan tal zeer deskundige instructeurs DEN HAAG. Het Informatiebu reau van liet Nederlandsche Roode Kruis heeft Maandag de 62ste Iyst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven: DREISCHOR Steenland—Van der Weijde. Jo- hanne Levina, geb. 4,2.13 te Nieuwer- kerk. NIEUWERKERK Folmer, Pïeter M., geb. 7.12.47; Heijboer, Jan, geb. 26,3.21; Hooger- Iand. Janna Hendrina. geb. 16.2,31 te Nieu werker k; Hoogerland. Jozeas, geb. 2.5,1897; Smits, Frederik. geb. 2.4.24, STAVENISSE De GraafVan Gorsel, Tona, geb. 25,2.1885 te St Maartensdijk. NOG STEEDS woedt h.et vuur m de ruimen van het Deense pas sagiersschip „Kroonprins Frede rikhoewel het door tie enor me hoeveelheden water, die er in zijn gespoten. Maandagmor gen in de haven van Harwich kapseisde. De bravd brak door nog onbekende oorzaak uit in een dar huttennadat de rond 300 passagiers van boord waren gegaan. Twee leden der beman ning werden bij het blussings- toerfc gewond. Men vreestdat het 3895 ton metende schip ver loren is. 's-HERTOGENBOSCH. De kantonrechter, mr H. van der Stolpe, heeft Maandag een Getufge van Jehova in het gelijk gesteld, die zoals in de afgelopen jaren veler zijner geloofsgenoten terecht moest staan, omdat hij met het tijdschrift „De Wachttoren1' had gecolporteerd en op een. andere dag een bord met aankondigingen voor een lezing op straat had vertoond. Tot dusverre hadden kantonrech ters en in hoger beroep rechtban ken, de getuigen van Jehova bijna steeds tot geldboeten veroordeeld en was het telkens de Hoge Raad, die in laatste instantie deze von nissen vernietigde en de Jehova's Getuigen in het gelijk stelde. In de arresten van de Hoge Raad werden daarbij de betrokken algemene politieverordeningen, waartegen de verdachten hadden gezondigd, on verbindend verklaard, omdat zij in strijd werden geacht met artikel 7 van de Grondwet (vrijheid van (Van onze correspondent) NEW YORK. Het debat over de Birmese klacht inzake de aanwezig heid en het optreden van Chinese nationalistische troepen, begint zich in de richting van een resolutie te kristalliseren, Daarin zal dan worden ge poogd, met een minnelijke regeling de mogelijke oplossing van het conflict te bevorderen. De motie heeft nog geen vaste vorm aangenomen, waar schijnlijk zuilen de Verenigde Naties hun goede diensten voor dit doel aan bieden. Men denkt aan een commissie, waarvoor als leider in aanmerking zou komen de huidige voorzitter van de Politieke Commissie, de Braziliaan Muniz. In de resolutie zou ex bjj nationalistisch China op worden aange drongen, invloed aan te wenden opdat de troepen zich uit Birma terug trekken. De gedelegeerde van Thailand, Khoma, zegde toe dat zijn regering in dat geval een evacuatie van de troepen over haar grondgebied zal toestaan. Hoewel nationalistisch China heeft verklaard voor het op treden van de troepen niet verant woordelijk te zyn, hebben enkele leden in deze zitting niet verheeld, dat zij de regering op Formosa aan sprakelijk houden voor de toevoer van wapens en munitie waar- EERSTE en Tweede Kamerleden hebben Maandagmiddag de „Keu kenhof" bewonderd. Hun presi denten mr J. A. Jonkman (Eerste Kamer) eit mr L. G. Kor- tenhorst (Tweede Kamer) lieten zich door de voorzitter van de Keukenhofmiddende mooi ste plekjes wijzen. Mr Ko.rten- lorst ging rustig in het gras zit tenzich niet er van be raust, dat een klein (stenen) jongetje naar hem gluurde. door deze troepen in staat zijn hun actie voort te zetten. De Britse ge delegeerde, Gladwyn Jebb, drong er daarom nog op aan, dat nationa listisch China maatregelen dient te nemen om deze toevoer te staken. Ook de Indonesische gedelegeerde Falar betoogde dat de Chinese na tionalisten dienen mee te werken om een overeenkomst tot stand te brengen, die beoogde de troepen met behulp van de Verenigde Na ties te ontwapenen en te interneren. De indruk overheerste en werd ook uitgesproken dat voor het optreden van de Chinese troepen in Birma de regering op Formosa mede verantwoordelijkheid draagt. Opmerkelijk was het stilzwijgen van de Verenigde Staten tot dus ver. Het was overigens wel begrij pelijk, gezien de sympathieke stem ming in het Amerikaanse congres jegens Tsjiang Kai-sjek. RANGOON. Opnieuw uitge ruste Chinees-nationalistische troe pen hebben in Birma een tweede front geopend ongeveer 500 kilo meter ten Zuid-Oosten van Ran goon, zo meldt Reuter. Ruim duizend guenllast rijders van het leger van generaal Li Mi zouden enige kilometers ten Oos ten van Ka tv kar eik, 150 kilometer ten Oosten van de havenstad Moel- mein, Birma zijn binnengetrokken. Bevoegde waarnemers geloven, dat de operatie is bedoeld om de druk der Birmese regeringstroe pen op de nationalisten te Mong- haot, het hoofdkwartier van de 12.000 nationalisten, die in Birma strijden, te verminderen. Tn Maandag te Rangoon ont vangen berichten werd bevestigd, dat etiige kilometers ten Oosten van Kawkarexk aan de grens van Birma met Thailand bittere ge vechten gaande zijn tussen rege ringstroepen en Chinese nationa listen. drukpers). In de zaak. ia-C ««A, die hier Maandag -«= i. j.,u. .w6uU^„,a ö-- voor het kantongerecht diende, was hou don. De voorzitter, de heer H. het de ambtenaar van het O.M. 1 zelf, die op deze arresten van de Hoge Raad wees en ontslag van rechtsvervolging eiste. Aan de verdachte was ten laste gelegd, dat hij gehandeld had in strijd met twee bepalingen van de gemeentelijke politieverordening. De verdediger, mr L. van der Tas, noemde de bepalingen ongrondwet tig. Hij vroeg voor zijn cliënt om slag van rechtsvervolging en sprak de hoop uit dat de kantonrechter de betrokken verordening onver bindend zou verklaren. De kantonrechter was het met de raadsman eens, sprak de onverbin- dendverklarmg uit en ontsloeg ver dachte van alle rechtsvervolging. Dit is voor de vierde maal, dat in den lande een gemeentelijke poli tieverordening onverbindend is verklaard, nadat de politie Getui gen van Jehova had geverbaliseerd wegens overtreding daarvan. Transport caissons naar rampgebied AMSTERDAM. De eerste acht van totaal 100 betonnen caissons voor het dijkherstel m Zeeland zijn Maandag uit de Coenhaven ver trokken. Vier van de elf meter lan ge, zeven meter brede en twee me ter hoge, elk 180.000 kg wegende caissons gaan naar Zienkzee, waar zij vanavond worden verwacht. Het tweede viertal is bestemd voor Hansweert, waar dc sleep Woens dagavond arriveert. Het geenszins eenvoudige transport van deze logge en uiterst kwetsbare bakken wordt uitgevoerd door vier sleep boten van Muller Co. De eerste 50 caissons zijn in ge forceerd tempo in 28 dagen vervaar digd door de Amsterdamse Ballast Mij. Elke vier dagen zullen er acht vertrekken. Medio Juni zullen de 100 caissons gereed zyn. AMSTERDAM. De 17-jarige jongste bediende van een kantoor op dc Herengracht heeft zich Vrij dagmiddag vergrepen aan het geld van de zaak. Hij nam een geldkist met buna 22.000 gulden mee. doch werd reeds korte tijd later door de recherche gegrepen. Zijn vriend eon 19-jarige timmerman, die hem hierbij had geassisteerd en reeds een keer met de justitie in aanra king is geweest, werd Zondagmor gen in zijn woning aangehouden. Daar werd ook het geld in beslag genomen. Beiden hebben tegenover de politie een bekentenis afgelegd. Unie prac tij kexam ens stenografie en machineschrijven DEN HAAG. Do Nederlandse Unie voor Practykexamens m ste nografie en mach me schrijven heeft 'e Utrecht haar jaarvergaderin; Pasveer uit Rotterdam, sprak zijn voldoening uit over de ook .ge durende 'net jaar 1952 gebleken doeltreffende samenwerking tussen de zeven bij do unie aangesloten organisaties en deelde vertier mede, dat de commissie van toezicht voor nemens is een conferentie te be leggen met de leiders der examen- bureau's van dc verschillende ver enigingen, teneinde de ervaringen, opgedaan by haar controlerende taak van de examens, tc bespreken. In het afgelopen jaar werden 6516 candidaten geëxamineerd, van wie 1345 'plus minus 30%) moesten worden afgewezen. AMSTERDAM. De sopraan An ke Attema heeft dederde prijs ge wonnen op het „Dixième grand con cours International de chani indivi- due] echo des travailleurs-Verviers 1953", 7~)E bioscoop liep net uit toen ik JLJ passeerde een curieus mo ment altijd, vooral als de film droevig is geweest, want dan raerdt er opeens zo'n hele bulk betraande personen het nuchtere middaglicht in gestoten. Deze keer hadden ze gelachen, dat zag je duidelijk. Ze moesten geschud worden om tor ons peil te zakken. Ik liep een eindje naast een oma met haar kleinzoon en hoorde haar vragen: „Vond je het mooi? „Leuk" uerbeterde het ventje. Ik schatte hem op een jaar of acht. Ma ccn kort zelfonderzoek vervolgde hij: ..Alleen dte liefde niet Hij keek een beetje verstoord naar haar op. Waarom niet?" vroeg zvj mild. „Ach", zei hij met een ge erger a handgebaar, „je zit net lekker te kijken en dan komt er ineens zon grietNou, je weet het. alle maal al vooruiteerst kwaad doen, en dan dag liejjie dag schut je en zoenen natuurlijk". Hij zweeg eren. De vrouw kon het niet wisselen. Eindelijk vatte hij de zaak op bittere toon voor haar samen: „En het houdt de boel allemaal maar op", KRONKEL Order vond. niet plaats Geen meningsverschil tussen regering en N.V. Philips DEN HAAG. Zowel de mili taire deskundigen als de N.V. Phi lips zyn van oordeel dat de op basis van een ontwikkelingscon tract, gesloten in 1949. gecon strueerde radio-set voor voertui gen ter voldoening aan de eisen van de troep belangrijke wijzigin gen zou moeten ondergaan- Toe passing daarvan zou productie en aflevering zo vertragen, dat de toe stellen met meer kunnen voorzien m de behoeften, ter dekking waar van het contract tussen de rege ring en Philips ontworpen was. Partyen zijn het eens dat onder deze omstandigheden de ontwikke ling met moet worden voortgezet. Alus antwoordt de minister van Oorlog op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Visch 'K.V.P.) over de geannuleerde mil- Iioenen-order voor Philips. Er zyn besprekingen gaande over de mogelijkheid van pen nieuwe opdracht. Ten slotte verklaart de minister zich bereid om geen verdere maat regelen te nemen voor het plaat sen van een order voor radio-sets, voordat de Kamer kennis heeft ga- nomen van zijn antwoord. Dode en zwaar gewonde BRUMMEN. De heer Van. Zegtveld te Leuvenhetrn, een buurt schap tussen Brammen en Dieren was Maandagavond zo roekeloos om - op de deel een granaat te demonte ren. Een twaalfjarige buurjongen, het emg zoontje van de familie Donderwmkel, stond daarbij toe te kijken, plotseling ontplofte het pro jectiel, De heer Van Zegtveld werd onmiddellijk gedood. Het jongetje werd zwaar gewond en is naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. (Van d correspondent) ZTERIKZEE- Naast het probleem van de zwakke binnendijken op Schouwen-Duiveland vormt de dichting van de zeven stroomgaten in de buitenste zeeweringen een opgave van een omvang, zoals nog nooit in Nederland is voorgekomen. Het overtreft alles, wat op waterstaatkundig gebied tot nu toe is uitgevoerd." Aldus de hoofdingenieur-directeur der Zuiderzeewerken, ir J. F. K. van de Wall op een bijeenkomst van water schapsbesturen, ingelanden van de eitandelyke polders en burgemeesters van de gemeenten op Schomven-Duiveland. Ir Van de Wal heeft verder mee gedeeld, dat de Schouwsedijk die de droge corridor van het eiland beschermt, een hoogte en breedte van resp. vijf cn drie meter zal krijgen en daarmee de allure van een flinke zeedijk. Zulks in tegen stelling met de oude dijk, die de Bruinisscrpolder beschermt. Water staatkundig gezien, aldus ir Van de Wall, is deze laatste dijk. van geen betekenis. De rijkswaterstaat is voor de gi gantische taak geplaatst een werk te verrichten in een jaar tücis, dat tweemaal zo moeilijk werd genoemd als de drooglegging van Waicheren na de oorlog. Van Brouwershaven naar Scharen&yke zal langs de zee dijk een nieuwe weg worden aan gelegd. De dijkgraaf van de polder Vier Bannen, de heer H. -C. van der Zande, deed een beroep op rijks waterstaat, het algehele herstel en de versteviging der dijken uit te voeren in samenwerking tussen Waterstaat en de polderbesturen. Ir Van de Wall. verklaarde ver der nng, niet veel te verwachten van cte inschakeling op grote schaal van locale thans geëva cueerde werkkrachten. Ze zijn doorgaans niet geschikt voor dit werk. Hij beval echter wel het vormen van werkploegen aan, sa mengesteld mt arbeiders van de eilanden. 1 I» een. deel uan Zeeland is men thans ia eer op de goede weg. Steeds meer terrein wordt op het water her overd. Opdat men op de goede weg zal blijven, gaat de A.N.W.B. er nieuwe wegwijzers plaatsen. Verschei dene waren er to taal verdwenen andere zozeer be schadigd, dat ztj onbruikbaar waren geworden. Maan dag vertrok van het hoofdkantoor In Den Haag een auto met 200 nieu we armen, zodat men in Zeeland au weer spoedig weet hoe ver hei 0 Nu we toch aan het droogleggen zijn, willen wij u ook nog even vertel len. dat op de bodem van een Iers meer. Lough Gara. het volledige skelet ts gevonden van een man uit het ste nen tijdperk van ongeveer 5000 jaar geleden. Voorts vond men twee ges pen, een ijzeren bijl. een benen naald, een kano en een bronzen speerpunt. Archeologen noemen het de rykste vondst uit de geschiedenis. Een even rijke vondst deden konij nenjagers op de farm van Lord Iveagh te Elvede, 36 krn ten noorden van Lon den. Zij gioevcn er een Romeins for tuintje op bestaande uit een vaas met 1143 zilveren munten. d:e omstreek» 1700 jaar oud zyn. g, In een moeras in bet Ierse graaf schap Leitrim is een by na twea en een halve km lange weg van hout gevon den. die naar men meent meer dan 1500 jaar geleden is aangelegd. Volgens een Nederlandse deskundige, die men een monster van het hout zond. wai Ue weg echter van voor dc Christelijke tijdre kening a De Rnksstraatweg tussen Bennebroek en Sassenhetm wordt a s Zaterdagmiddag afgesloten, want dan wordt daar een groot bloemencorso gehouden Het verkeer moet dus met vertraging en omleiding rekening houden. Men ga dus tyaig van huis, 0 Mathias Joe. stamhoofd van de Squamish Indianen, heeft de "Canadese luchtmacht gevraagd hem een vlieg tuig en op zijn minst een bommen werper ter beschikking te stellen als bij straks in traditioneel costuum de kroning van koningin Elizabeth gaat bijwonen Hu heeft nu afgezien van zijn, aanvankeluke plan m een ooriogskano naar de overkant te peddelen. 0 Tot slot nog enige voorjaarssymp- totren: In Ter Aar zyn Maandag de eerste peultjes aan de groen travelling gekomer» T"*n y<- brachten 5.38 op. Op s Mei zullen te Huiten (NB.) xier zusies op derelfde dag ra het hu welijk treden. Zy zijn uit een gezin van 14 kinderen. a En om even droa«* te eindigen al» wij zyn begonnen- In geheel Europa blijkt het van gistermorgen 7 uur tot hedenmorgen om dezelfde tijd niet ge regend te hebben. Overal was de neer slag 0 mm.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2