Edenaren betalen hun huur niet meer Voorts GELÉZEN Terug naar de tijd van de goedkope benzine? Belgische politie op spoor van spionnagezaak? Toestand bij Ommelanden thans bevredigend T Zéér rose Protest tegen gemeente-politiek en beslissing van Den Haag Fabricagef out in schroefblad de oorzaak en geioogen W" Slachtoffers watersnood 70ste-lijst Donderdag 30 April 1953 5^ ERHOGING KWAM ONVERWACHT EDE. De huurders van 119 woningwetwoningen m de z.g. Indische buurt hebben deze week geweigerd hun huishuur te betalen omdat zij zich gedupeerd achten door de huurpolltiek van de regering en van het ge meentebestuur. Toen deze woningen ongeveer twee jaar geleden werden verhuurd, is de huur vastgesteld op 6.2B per week, een bedrag, dat reeds ruim een gulden hoger ligt dan de huur voor andere soortgelijke woningen In diezelfde buurt. ningen een lening moest worden gesloten tegen een iets hogere rente voet. Nadat men dit bericht had ont vangen kwam onmiddellijk het ac tiecomité weer in het geweer. Er werd een protestvergadering ge houden, waar besloten werd op nieuw een request aan het gemeen tebestuur in te zenden en in af wachting van het resultaat daarvan de verhoging niet te betalen. Toen de huurincasseerder deze week verscheen, hebben alle 120 huurders, op één na, geweigerd, te betalen. De voornaamste grief van de huurders is, dat het gemeentebe stuur bij de vaststelling van de huur, twee jaar geleden, reeds moet hebben geweten, dat de bouwkosten van deze woningen door enkele te genvallers zo hoog waren gewor den, dat een hoger huurbedrag noodzakelijk zou zijn. Men zou, vol gens het actiecomité, opzettelijk de voorlopige huur te laag gesteld heb ben om de toekomstige huurders niet af te schrikken. Aan de huurders werd dan ook nimmer medegedeeld, dat de oor spronkelijke huurvaststclling een voorlopig karakter droeg en met een toekomstige huurverhoging rekening moest worden gehouden. Deze verhoging kwam dan ook vol komen onverwacht en wordt te pijn lijker gevoeld om dat ze geldt met terugwerkende kracht vanaf het moment, dat deze woningen door de huurders werden betrokken. Wel iswaar wordt aan dit laatste be zwaar enigermate tegemoet geko men, doordat de „achterstand", wel ke door deze verhoging is ontstaan, met enkele centen per week aan gezuiverd kan worden, maar ook dat acht men onbillijk, omdat niet alle bewoners even lang in deze huizen wonen of zullen wonen. De huurders achten het verder in flagrante strijd met de komende huurwet, dat thans voor volkomen gelijkwaardige woningen huurver- sehillen zijn ontstaan van meer dan drie gulden per week. Deze huurpolitxek schijnt te be rusten op duidelijke voorschrif ten. van „Den Haag" en de betrok kenen wachten thans met spanning af, of het gemeentebestuur alsnog zal trachten, bij het Ministerie van Volkshuisvesting een oplossing voor deze kwestie te vinden. Het Tweede Kamerlid ds. J. Fokkema heeft hier over vragen aan de minister gesteld. IBIS heeft (Advertentie I. M.j Eind November van het vorig jaar ontvingen alle 120 bewoners van deze huizen bericht van de Centrale "Woningstichting, dat de huur met ingang van 1 December in verband met de hogere bouwkos' ten verhoogd zou worden met 1.15 per week. De huurders staken daar op de hoofden bijeen en vormden een actiecomité, dat een request zond aan het gemeentebestuur, waarin bezwaar werd genjaafet te gen deze verhoging. Het resultaat daarvan was, dat het gemeentebe stuur een nader onderzoek in uit- zich stelde en de verhoging voor lopig werd uitgesteld. Vorige week echter ontvingen de betrokken huurders opnieuw be richt, dat de huurverhoging zou in gaan op 27 April. Voor 100 wonin gen werd de huur verhoogd tot/7.21 per week en voor 20 woningen zelfs tot 8.38 per week. Dit laatste om dat voor het bouwen van deze wo- Advertentie l. M.) Neem 'nAKKERi Verongelukken „Venlo" DEN HAAG. De Raad voor de Luchtvaart heeft in een Woensdag gegeven uitspraak de oorzaak van het ongeluk met de KLM-constel- lation „Venlo", die op 23 Maart 1952 op het vliegveld Bangkok ver ongelukte, geweten aan een. fabri- cagefout in een schroefblad. Hier door is de rechtermotor wegge slagen, waardoor brand ontstond. Bij de normale controle kon deze fout van te voren niet worden vast gesteld. Na het ongeluk heeft de KLM een veel strenger controle; systeem met röntgenstralen inge steld, waardoor breuken als deze prachtisch niet meer aan de aan dacht kunnen ontsnappen. De Raad zag geen laakbare na latigheid in het feit, dat bij het waarnemen van een ongewone tril ling in het stuurwiel niet getracht is door tijdelijk m vaanstand stel len van een of meer der schroeven de oorzaak van de trilling op te zoeken, hoewel zij dit nalaten wel betreurt. Woorden van lof kregen gezag voerder J. H. Creel en stewardes Y. Disselkoen, die met gevaar voor eigen leven tot het laatste op hun post zijn gebleven, waardoor alle passagiers na de noodlanding kon den worden gered. Enige leden van de bemanning hebben, naar de mening van de Raad. na de noodlanding onvol doende het besef getoond, dat zy zich ten volle hadden moeten in zetten voor de redding van de pas sagiers. Ibis Export Virginia is de nieuwe shag, waarmee Dobbelmann U naast de oude, vertrouwde Ibis laat kennismaken. Ibis Export Virginia heeft een typerend Engels aroma - de smaak is voller, milder - de rook zachter voor de keel. Echte Engelse shag, geurig en ryp Welke smaak U ook prefereert - de pittige Ibis smaak of de zachtere smaak van Ibis Export - aan welke soort U ook de voorkeur geeft... BEIDE ZIJN EVEN PUUR ALS DE NATUUR! Ibis Pure Virginia pittige favoriet uan alle shwj-kenners Ibis Export Virginia de zachte, ivo o/p Engelse shag Kamer werkte snel Afschaffing van het weeJdetarief is aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag het wetsont werp tot afschaffing van het omzet belastingtarief van dertig procent z.h.s. aanvaard. Met prijzenswaardi ge spoed heeft zij er aldus aan willen meewerken, dat de kwalijke gevol gen van een „kopersstaking" voor de betreffende bedrijfstakken zoveel mogelijk worden beperkt. Staats secretaris v. d. Berge liet dan ook niet na, voor de vlugge behandeling van het wetsontwerp zijn dank te be tuigen. Intussen zou het verkeerd zijn, uit ds einduitslag te concluderen, dat het wetsontwerp zonder beden kingen te ontmoeten, de Kamer passeerde. De heer Hofstra (PvdA) herinnerde er onder andere aan, dat het super-tarief bij de invoering was beschouwd als een consumptie beperking voor welgesteld en. Als deze beperking nu zou komen te vervallen en de consumptiebeper king der werknemers niet. dan zou hij dat moeten beschouwen als een verstoring van het evenwicht, het geen tot gevolg zou kunnen heb ben, dat hij zijn stem aan dit wets ontwerp zou moeten, onthouden. Staatssecretaris v. d. Berge wist hem evenwel gerust te stellen met de mededeling dat het ontwerp vol komen neutraal stond ten opzichte van de consumptie-beperking der werknemers. TWEEDE KAMER Adenauer naar Parijs en Londen BONN. Bondskanselier dr. Adenauer zal 11 Mei naar Parijs vertrekken om daar op 12 en 13 Mei deel te nemen aan de bijeen komst van de ministerraad, die zich zal bezighouden met 't voor stel voor een Europese grondwet van de commissie-ad-hoc van de Raad van Europa. Vervolgens zal Adenauer Lon den bezoeken waar hij o.m. be sprekingen zal voeren met de Britse premier, sir Winston Chur chill, en een rede zal houden voor het internationale persinstituut. Zijn bezoek aan Londen zal 2 dagen duren. ,tE schryft 2onder fouten? We f aarzelt niet als hij schrijven moet „carrousel" of functionneren? Erger fs het als men niet weet of men „hij wordt" of „hij word" moet schrij ven, Journalisten, die veel ingezonden stukken onder ogen krijgen weten hoe zwak vele landgenoten nog zijn op het punt van het juist schrijven van onze moedertaal. Voor hen hebben H. J. Scheepens en M. B. Teipe hun 68 blad zijden dikke boekje „Schrijven zonder fouten" geschreven. (Uitgave: De Bunte, O ver veen; prijs f 1,65), een bijzonder knap tn elkaar gezet werkje. Het geeft in dertig lessen een zeer eenvoudige spraakkunst, steeds een pagina theorie en een pagina practijk. De rechterblad zij geeft oefeningen en m een afzon derlijk (ingelegd) boek ie wordt daarop de sleutel gegeven. Wij hebben ons wer kelijk verbaasd over de bewonderens waardige manier, waarop de schrijvers in zulk een kort bestek vrijwel al e speUmgsmoeilijkheden iht de doeken weten te doen en over de practische ervaring waarover zij blijken te be schikken. Enkele voorbeelden: ..Schryf nooit musea's, soli's" En dan: lade - la - maar: laatje. Vooral ook: De heer Van Dalen maar: Jan van Dalen. Deze schrijvers weten waar de fouten zitten. Persoonlijk zijn wij dankbaar voor de opmerking, dat het wel Kie viten is en monniken, maar Hendrik- ken met twee k's. Dat waren wij eerlys gezegd, vergeten, maar wij zullen er aan denken als wij eens over „brave Hendrikken" moeten schrijven, m ieder geval: dit boekje moest iedere Neder lander, ook de geletterde, nog eens doornemen. En degene met weinig schoolkennis vindt er een goedkoop, maar verbluffend goed middel in om op het gebied van de moedertaal een groot dedl van zijn schada in t® halen- Mossadeq's nieuwste stap sou tot een felle prijzenoorlog kunnen leiden LONDEN. Na de aankondiging van een verlaging met 50& van de' prijzen voor ruwe olie en olieproducten van de nationale Perzische olie maatschappij, vraagt men zich in de Londense City af, of de olieoorlog zal herleven. Door deze prijsconcessie, welke weliswaar, wat de tijd betreft, beperkt blijft tot 6 maanden en uitsluitend geldt voor Amerikaanse en Japanse kopers, die met dollars betalen, kan volgens het Franse nieuws bureau A.F.P. de prijsstructuur van de grote oliemaatschappijen in de wereld omver geworpen, worden. Men is, aldus het Franse bureau, in de City van mening, dat Mossadeq het moment voor afkondiging van dit besluit goed gekozen heeft. De wereldhandel in olie is op het ogenblik kwetsbaar, daar volgens Citykringen: 1) de vraag afneemt, zoals blijkt uit de verlaging van de fcankvrachttarieven en die van de prijs van benzine en andere produc ten in Engeland. De mogelijkheid be staat, dat deze vermindering nog zal toenemen door de wapenstilstandsbe sprekingen en het mogelijke einde van de oorlog op Korea, 2) de afne mende inflatie in de wereld de im porteurs er meer en meer toe brengt op de goedkoopste markt te kopen, en dat dus de kans bestaat, dat het Perzische aanbod talrijke afnemers zal aantrekken en 3) de Amerikaanse anti-trust wetgeving Washington zal beletten op te treden tegen de kleine Amerikaanse maatschappijen, die een voortdurende strijd voeren tegen de grote, en die van het Perzische aan bod zouden willen profiteren. Weliswaar, zo vervolgt het Franse bureau, is de juridische positie van de Perzische olie nog niet opgehel derd, Op het ogenblik wordt voor de rechter te Rome een proces gevoerd Christie opnieuw voor de rechter LONDEN. John Reginald Chris tie, de 55-jarige kantoorbediende, die beschuldigd wordt van moord op zijn echtgenote en drie andere vrouwen, verscheen Woensdag wederom voor de rechter in Londen. Opnieuw ver borg hij zijn gezicht achter een cou rant toen hij werd binnengeleid. Dr. Odess zeide, dat Christie en diens echtgenote door hem behan deld waren. Mevrouw Christie was in 1952 zeer nerveus en bij had haar tabletten voorgeschreven. De dokter erkende, dat Christie zelf een slechte gezondheid genoot tussen 1934 en 1952. Sedert 1950 kreeg Christie ver dovende middelen. Dr. Odess gaf een ontkennend antwoord op een vraag of hij Christie onderzocht had op krankzinnigheid. Waarschijnlijk zal de zaak Christie volgende week naar een hogere rechtbank voor nieuwe behandeling worden venvezen. Eden voor tweede maal geopereerd LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is Woensdagochtend voor de tweede maal geopereerd. Eden is 12 April voor de eerste maal geope reerd, toen galstenen werden verwij derd. Zijn toestand is bevredigend. tegen Italiaanse kopers van Perzische olie en ongetwijfeld zal de Anglo Iranian Oil Company ook een proces jn Japan beginnen, zodat het Japan se tankschip met 18.000 ton oliepro ducten van de raffinaderij te Abadan aldaar zal zijn aangekomen. Het is echtei', aldus ALP op zijn minst twij felachtig, of de uitspraken van deze rechters gunstig zullen zijn voor de Engelse maatschappij onder die omstandigheden is het zeer goed mo gelijk een toestand te verwachten, dat Perzische olie in de gehele we reld behalve in het Britse imperium, verhandelbaar za! worden. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat de grote maatschappijen, die reeds door de Amerikaanse regering beschul digd worden van internationale kar telvorming, gedwongen zouden kun nen zijn haar prijzen te verlagen met het doel de Perzische concurrentie uit te schakelen. In de City is men volgens AF F ech ter van mening, dat, gezien van het standpunt van het nationale Per zische belang uit, het aanbod van de regering Mossadeq gelijk staat aan economische zelfmoord, daar het practisch niet aan te nemen is, dat Ferziê normaal winst op zijn olie zou kunnen maken, wanneer deze tegen de helft van de prijs verkocht wordt. DEN HAAG. Het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft Woensdag de 7öste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven. OOSTERLANB Van der Weele-De Vin, Johanna, geb. 13.10.lo86. OUDE TOXGE Van Eck-Vervloet. Arendje, geb. 30 5.1916; Jochems, Wilhelmtna Go- verdina Maria. geb. 26 51945; Van Noord, Cornells, geb, 14.12:2940; Van Noord. Jan. geb. 19.4.1951; Van Noord-Tamboer, Cornelia, geb. 9.4. 1913; Van Wijk. Gerard us Marinus, geb 5. 1. 1848. OUWERKERK Coumou, Leendeit. geb 7 10.1922; Hage. Leendert J-. 23 1.1944; Schoen maker, Adriaan. geb 15.81916 STRIJEN Aanvulling op verlieslijst d.d. 7.2. 53: thans geborgen: Slagboom, Elisa beth, geb. 18.10.1929; Slagboom. Pïe- ter, geb. 27.9.1903; Verschoor-Engels, Elisabeth Pietertje, geb. 5.9.1885. Debat over Straatsburg Regering en Kamer op hoofdpunten met elkaar eens (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Even voordat Nederland officieel Koninginnedag kon gaan vieren, heeft de Tweede Kamer Woens dagavond het debat over het ontwerp-ver drag voor een Europese Poli- tieke Gemeen schap beëindigd. Het laatste woord was aan minister B eye n gegeven, die. zonder aan het debat te willen deelnemen, een zeer grote mate van overeenstem ming constateerde tussen regering en parlement. Hij concretiseerde dit als volgt: Een politieke integratie, welke niet van meet af aan ver bonden is met een_ economische in tegratie is voor Nederland onaan vaardbaar; Invoering van directe verkiezingen voor de Europese Voi- kerenkamer zou zeer te betreuren zijn; Een Uitvoerende Raad (Eerste Kamer), waarin niet elk deelne mend land vertegenwoordigd zal zijn, moet niet aanvaardbaar wor den geacht. Deze woorden werden uiteraard niet zonder bedoeling uitgesproken. De be windsman zei wet met een geestige verwijzing naar de brandende luchters in de vergaderzaal dat hij slechts was gekomen, 'om zijn licht op te steken en dat het a.s. overleg met de vijf ministers hem verhinderde, om aan het debat deel te nemen, doch hij wilde kennelijk de vergaderzaal niet verlaten zonder zich tc hebben behoed voor be paalde conclusies uit het debat, welke het regeringsstandpunt dat hij zal heb ben te verdedigen, zouden kunnen ver zwakken, Ho stelde in ieder geval met 2eerveel nadruk vast, dat het regerings standpunt door dit debat niet was ver zwakt. Naar zijn mening diende er z.i. van meet af aan op een ecanamische inte gratie te worden aangestuurd, zonder overgangsperiode. Interessant was de opmerking, dat met voortgegaan moest worden op de weg van de „pools" met afzonderlijke Hoge Autoriteiten. Deze „pools" wilde hij aanvaarden onder een overkoepelend orgaan, gelet op de moei lijkheden welke zich al bij de Kolen- cn Staal Gemeenschap hebben geopen baard, In dat opzicht is dus de regering blijkbaar terug gekeerd van wat oor spronkelijk de opzet was van het land- bouwplan Mansholt Twee arrestaties in internationale zwendelzaak (Van onze correspondent) LEIDEN. De politie van Alke made heeft gisteren iemand, die zich journalist noemde en die inwoner was van het eiland De Kaag, gear resteerd. Tegelijkertijd werd in Lei den een kunstschilder van zijn bed gelicht. Dit in verband met een zwendel zaak, die zich uitstrekt tot in Bel gië, Frankrijk, Zwitserland en Ame rika. Beiden wordt ten laste gelegd, dat zij door valse voorstelling van zaken erin geslaagd zijn o.a. in ver band met de verkoop van schilde rijen, behoorlijke sommen van goed gelovige mensen te hebben los ge kregen. Het bedrag, door zwendel verkre gen, loopt in de tienduizenden. Men spreekt van een halve ton. Twee personen in arrest naar aanleiding van uitlekken militaire geheimen BRUSSEL. Functionarissen van het Belgische ministerie van Defensie hebben Woensdag meegedeeld, dat naar aanleiding van het uitlekken van militaire geheimen twee personen in hechtenis zijn genomen. Een van de arrestanten is een militair vrijwilliger, die op de luchtbasis Meisbroek was gelegerd. De functionarissen verklaarden, dat het onderzoek reeds ver scheidene dagen aan de gang is. Verdere bijzonderheden wilden zij niet meedelen. Aanvankelijk waren vier personen aangehouden, doch twee van hen zijn na een ondervraging weer vrijgelaten. Intussen heeft de poli tie te Mechelen zes clandestiene zenders in beslag genomen en drie per sonen aangehouden. Functionarissen van het ministerie, van Defensie wil den niet zeggen, of er verband bestaat tussen beide zaken. Volgens nog niet bevestigde be richten werden de geheime zen ders gebruikt voor het zenden van gegevens over Belgische militaire vliegvelden en de Belgische lucht macht aan een_ Oost-Europese staat, hetgeen via Kopenhagen zou zijn geschied. Gezegd wordt dat de zgn. „Groep van Licrre" zoals de arres tanten worden genoemd, onder lei ding stonden van een vlieger, die er met in geslaagd was zijn brevet te halen. Een andere arrestant was leerling van een technische hoge school. Hij had, met gebruikmaking van een der geheime zenders, ge regeld berichten naar Kopenhagen gezonden. Op enkele arrestanten zouden militaire documenten zijn aangetroffen. Volgens inlichtingen uit bevoegde bron heeft de beweerde spionnage zaak niet de omvang, die zij vol gens de berichten zou hebben. Het schijnt, dat de betrokkenen radio amateurs zijn, die, zoals in elk land. verbindingen onderhouden met an dere amateurs. Volgens genoemde bron is het misdadig karakter van de gevoerde gesprekken, die lucht vaartkwesties tot onderwerp had den, niet aangetoond. Onderscheidingen uitgereikt door prins Rernhard AMSTERDAM. In de bur gerzaal van het paleis op de Dam heeft Prins Rernhard "Woensdag omstreeks 320 onderscheidingen uitgereikt aan landgenoten» die 2ich door hun moedig gedrag in de Meidagen van 1940. gedurende de oorlogsjaren in het verzet, dan wel in Indonesië óf Korea hebben onderscheiden Prinses Wilhetaiina woonde de plechtigheid bij. De luitenant ter zee tweede klasse G. A, Dogger te Amster dam en de tijdelijk benoemde ka pitein J. Anemaet te Gilze-Rijen ontvingen de Militaire Willemsor de vierde klasse en werden door Prins Bemhard en Prinses Wilhel- mina tot ridder geslagen. De ove rigen ontvingen het bronzen kruis het vlieger kruis of het kruis van verdienste. Militair défilé in Amsterdam maakte grote indruk AMSTERDAM. Tienduizenden Amsterdammers hebben vandaag een spectaculair militair schouwspel be wonderd, zoals nog zeiden in Neder land is vertoond. Duizenden militai ren van land-, zee- en luchtmacht de fileerden in de Van Baerlestraat langs de minister van Oorlog, ir Staf en vete andere autoriteiten. Het modernste materieel, waarover onze weermacht beschikt, werd in dit grootse défilé meegevoerd, o a. licht en zwaar geschut, lichte en zware luchtdoel-artillerie uitge rust met zoeklichten, radio cn radar zware tanks van het Chaffee- en Centurion-type en tientallen andere soorten gevechts- en verdedigings wagens. Tijdens een korte onderbreking in de stoet daverden tientallen machi nes van de Marine-Luchtvaartdienst en van de Koninklijke Luchtmacht over de hoofden van de schier ontel bare kijkers, die wel een goede in druk moeten hebben gekregen van de paraatheid onzer troepen. CA dverfentie l.M.) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op sak.... Altijd en overal ontmoet U mders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Kenmes hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene mmuut op de andere. Ook Ui Aantal melkleveranciers neemt af maar bedrijf ondervindt daarvan geen terugslag (Van onze correspondent) GRONINGEN. De opposanten onder de leden van de Ommelanden moeten zich goed realiseren, dat zij als Groninger boeren het prestige van de Groninger boer als geheel ondermijnen. Dit was de mening van de nieuwe functionaris by de Ommelanden, de heer B. Jelsma, die zich „ad viseur voor onbepaalde tijd" noemt. De komende ledenvergadering zal moeten zeggen, hoelang deze functie door hem zal worden vervuld. Deze vergadering, zo vertelde de heer Jelsma, zal op Zaterdag 9 Mei worden gehouden. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van drie bestuurs leden en een commissaris. Zoals bekend hebben bij de laatst gehouden ledenvergadering enkele functionarissen in het bestuur bedankt. De heer Jelsma zei. dat op het j drijf op te leggen boetes in be- ogenblik het aantal melkleveran ciers terugloopt, doch dat de gang van zaken bij het bedmf hierdoor geen terugslag ondervindt. De toestand van het bedrijf kan op het ogenblik zeer bevredigend worden genoemd. De mensen in de fabriek werken allemaal. De pro ductie is thans, behalve op melk poeder, ook weer gericht op gecon denseerde meik. Men streeft er naar, de nieuwe fabriek voor on- gesuikerrie melk zo spoedig moge lijk in bedrijf te stellen. Als een zinver persoonlijke mening gaf de heer Jelsma te kennen, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het standpunt der arbitrage commissie inzake de aan het be- Opa Klijzing (midden), onze eigen wereldkampioen pijproker, kwam gisteren wel even kijkentoen in Htluersum een aanvaX werd ge deen op het Nederlandse kampioenschap, dat op noem staat van meneer S. de Ridder (rechts), maar zelf rookte hij niet mee. Want Opa Klijzing rookt alleen wedstrijden als zijn wereld record (92 mm. 16 sec. met 3,3 gram tabak) op het spel staat. Dat Neder landse record uan meneer De Rid der (77 min. 20 sec, met 2,5 gram Nederlandse baai) ts niet gesneu veld. Links zit de Hilversumse kam pioen. de heer A. Schmidt, die gis teravond niet verder kwam dan de vijfde plaats. FEZRKRACHTIG kwam de be diende naar voren toen het echtpaar de afdeling herenconfect%& betrad en zijn stem had dat mooie, heldere Timbre van onverbruikte monterheid, toen htj nep,,Goe- denmiddag.' Wat mag tk voor me neer doen?'' De man opende zijn mond. Haas tig sprak de vrouw: „Hij mot een sjaal." De man sloot zijn mond weer. ,Een shawl, meneer," zei de be diende gezellig. „En had meneer al iets gezien in de etalage Opnieuw opende de man. zijn mond. ,,Die rose met die streep," spratc de vrouw. De man sloot zijn mond ween. Hij was een mager persoontje met zacht krulhaar, dat moe in een scheiding viel- Een wereld van dul den lag in de blik die hij toezond aan de bediende. Deze kende ech ter zijn vak en verlegde zijn aan dacht nu definitief. ,De rose met de streep, me vrouw?" sprak hy. „Ja," klonk het. Als graniet stond het woordje tussen de mode artikelen.. Ook qua gestalte leek zij mij iemand met een ongebruikte aanleg voor het trombonespel, die zich nu maar behelpt in de con versatie, „Kijk eens aan, hier is-ie alf* zong de bediende op de toon wel ke tijdens scheepsrampen wordt aangeslagen door personen die him goede humeur niet willen verlie zen. Hij legde een bijzonder wee lap je op de toonbank, uitgevoerd in de zachte tinten die Matisse zou hebben gebruikt, als hij een ijs- salon begonnen was. „Doe eens om," 'sprak de vrouw verlekkerd. De man verroerde zich niet. ,,'t Is iets voor een wijf." sprak hij bokkig. De kracht van zijn woordkeus en de hoge klank van zijn stem lagen, al jaren met el kander in proces, Ach welnee, 't zijn. juist frisse kleuren," vond de vrouw„Echt voor de zomer." Ze deed hem de shawl om. 3$ stond als een terechtgesteldedos de strop voelt. „Leuk," besliste ze. De bediende liet zijn blik weg vluchten: hij «jou hier niets mee te maken hebben. De manmet zijn veel te rose strot, broeide in een gevaarlijke protesthouding. Op concluderende toon sprak de vrouwe Hou 'm maar om." Hy bleef sprakeloos aan de vloer genageld. „Toe, ga dan effè betalenriep ze. ,,Ik wacht hier wel." De cassa was maar twee meter verder.. Hij moest even in de rij staan. Toen hy het geld neerlegde keek de cassière vluchtig naar hem op, zag dc das, zijn gezicht, dat haar en sprak: „Alstublieft twee kwartjes terug. Ziet u wel, mevrouw? Dank u zeer, mevrouw." Met inrange mond keek de man in onze richting en zijn lange witte handen maakten een vermoeid voila~ gebaar. Toen raapte hij de kwarijes op. „Dag mevrouw," zei de cassière irriendelijk. KRONKEL langrijke mate zou kunnen worden bepaald door de houding van de thans in oppositie zijnde boeren. Deze oppositie, zo vervolgde hij, maakt, op het ogenblik geen ver schil tussen persoonlijke en zake lijke kwesties. De laatste dagen is er geen con tact geweest tussen de ANAB en dc Ommelanden Van beide zijden schijnt hierran op het ogenblik geen behoefte te beslaan. Als zyn slotconclusie gaf de beer Jelsma te kennen, dat. indien men zich houdt aan de arbitrale uit spraak, de toestand bij het bedrijf weer even goed kan worden als vóór het uitbreken, van het conflict.machine uitgevonden, die automatisch Een jongen in Sydney wilde een circus)eeuw aaien en stak zijn arm door de (ralies. De dokiers hebben zyn arm op honderd plaatsen moeten hechten. In Mechelen wordt het grootste kun&ttapnt ter wereld geweven Het is bestemd voor het gebouw van de Ver. Naties Het tapijt is. 13.5 meter lang. 3 meter breed en het weegt 330 kilo, Dp hoofdredacteur van een commu nistisch blad in W^st-Berlijn is ernstig door de partn onderhouden, omdat hij in een knnswcordpuzzJe. foei toch! had Is ten staan dat Tito een „Europees staatsman" was. De prijzen voor de plaatsen om op 2 Juni dc Britse krnmngsstoet te kunnen zien, zijn aanzienlijk gedaald. Eind Fe bruari kostte de goedkoopste plaats nog 200 gulden, nu „nog maar" 120 gulden. De duurste -jlaats kost op tiet ogenblik nog 500 gulden. Een Engelsman heeft een grasmaai- gras maait De machine maait het gras af in steeds groter wordende cirkels tot een middellijn van 120 meter. Maar van rare hoeken trekt het apparaat zich niets aan. Wat ze al niet uitvinden! In een ni6uwe Amerikaanse walscrij worden stalen stroken gemaakt, waarvan er 30 op elkaar gelegd moeien worden om de dikte van een mensenhaar te evenaren. e De Neurenbergse politie heeft dria Duitsers gearresteerd, die met een mi niatuur-zendapparaat in speelzalen ar geloze kaartspelers oplichtten Een van ae mannen gmg achter een slachtoffer staan en «inde mef «n sem«!®urel de kaarten door naar een medeplichtige die aan het spel deelnam. Die medeplich tige droeg een klein ontvangapparaat bij zich dat zwakke impulsen afgaf. Wat een dag. hè' En morgen Is het Mei En dan ts het zo weet Zaterdag. En m het weekeinde bloeien de laatste narcissen en hyacinthen en. de tulpen zyn ook nog mooi.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2