Benelux mag niet alleen Beïgië's belang dienen 5 MEI GELEZEN- MOLKWERUM KEERT ZEE DE RUG TOE Bereidheid tot oplossing der moeilijkheden blijft Nederland herdenkt zijn bevrijding CHURCHILL OVER KOREA: Oplossing van kwestie der krijgsgevangenen dichtbij Mr Donker bevestigt: twee joodse meisjes verdwenen Volksgericht zegeviert in Drentse dorpje Dalen Voorts Eert vakman NEDERLANDERS ZIJN TELEURGESTELD en gewogen WMÊW, verkwikken® WRtoigL VI presteen mee Boer Z. mag een jaar blijven Dinsdag 5 Mei 1933 3 DEN HAAG. „De Nederlandse industriëlen blijven bereid over iedere redelijke oplossing van tijdelijke moeilijkheden met hun Belgische collega's overleg te plegen in een geest, die het tot stand komen van de Benelux als een vanzelfsprekendheid vóórop stelt. De Belgen echter eisen enerzijds handhaving cn voortzetting van de Benelux en tegelijkertijd afsnijding van de Nederlandse exporten naar België ter bescherming van te dure Belgische producten. Dit klopt niet, men kan toch niet de Benelux alléén In het voordeel van België uitvoeren? Tot dusverre heeft België, onder de werking van de Benelux, méér naar Nederland uitgevoerd dan andersom". T J. Twurttr* Dit antwoordt de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, op de rede, die zijn Belgische collega X.. Bekeert op 24 April heeft ge houden in het economische Benelux- congres onder de titel ,.De crisis in de Benelux". Omdat do heer Twijn stra die rede pas later kon bestu deren is luj eerst nu in staat er op te antwoorden. Hij heeft het ANP verklaard, j dat het betoog van de heer Be- kaert hem ern stig heeft teleur gesteld. omdat deze thans op zo besliste wijze de deur dicht slaat voor ver der overleg en de toon van een ultimatum aan heft. „Dit is niet de wijze, waarop wij gewend zijn de zaken te behandelen en ik vraag mij ernstig af, of het in overeenstemming is met de verantwoordelijkheid voor toekomstige geslachten, het slagen van de Benelux zo in de waag schaal te stellen als de heer Bekaert heeft gedaan?" zei de heer Twijn stra. „Nu weet ik wel," ging hij verder, „dat de heer Bekaert zegt: die lage Ionen in Nederland maken ons de concurrentie onmogelijk. België heeft een politiek van hoge lonen gevolgd, omdat daardoor de produc- tiviteiten in de nijverheid cn tege lijkertijd de welvaart van het volk wordt verhoogd. Maar hij erkent ook dat de gunstige conjunctuur van de afgelopen jaren het mogelijk heeft gemaakt aan de voortdurende druk van de vakverenigingen in die richting toe te geven." Wanneer men van Belgische zijde telkens opnieuw de aandacht vestigt op het ongeiijke loonpeil in beide landen moge niet vergeten worden, dat in 1349 de Belgische franc slechts met 12 pet. devalueerde, doch de Nederlandse gulden, even ais de meeste Westcuropese valuta's, met 30 pet. Hoewel België daardoor met zijn loon- en prijspeil reeds aan de top in West-Europa1» kwam te staan, ziin de gemiddelde uurlonen in België sedertdien tot December 1952 nóg met 20 pet. gestegen, niet tegenstaande de kleinhandels orijzen ïn die periode slechts met 10 pet. omhoog gingen. In Nederland heeft men die ont wikkeling met zorg gadegeslagen, zich er van bewust, dat wij niet zo gunstig gesitueerd waren om dat voorbeeld te volgen. Onze voorzich tigheid heeft ons uit zeer ernstige moeilijkheden geholpen. De heer Bekaert brengt daarvoor warme hulde aan de Nederlandse regering, maar vergeet daarbij, dat haar loon- en prijspolitiek wellicht het belang- BIJ ültg. lias», Den. Haag verscheen „Afwijkende kinderen Orthopaeda- goglsche Beschouwingen door dr. D. Wiersma (mgen, 4.25, geb, 5-50). De schrijver ts leider van het paeda- gogisch laboratorium van de G.G. en G.D te Den Haag. Als psychiater werkt hij al jar«n bij het buitengewoon onder wijs. Dit onderwijs omvat met alleen wat het publiek nog zo vaak verkeerd noemt de „achterlijke" school, maar een groot aantal scholen tc weten scho len voor zwakzinnigen, scholen voor moeilijk-opvoedbaren, scholen voor hardhorend en cn spraakgebrekkigen, scholen voor kinderen met partiele de fecten» de buitenschool, schoot voor doofstommen, school voor blinden en scholen voor lichamelijk gebrekkigen. Schrijver vertelt over de vooroor delen tegen het B.L.O. Hij schryft over het temperament. Dan waarschuwt hu tegen een overwaardering van het I.Q. Men moet vooral letten op de presta ties In de schoolvakken cn grote aan dacht schenken aan de mening der on derwijzers cn ouders. Het hoofdstuk over karaktervorming is zeer interessant. Vanzelfsprekend komen de kinderen met partiele defec ten aan de orde. Al met al een zeer belanKwekkend boek. waar vele onder wijsmensen, psychiaters, psychologen enz. hun voordeel mee zullen doen. rukste onderdeel vormt van de maatregelen, die tot het geprezen succes hebben geleid. Nu de wereld conjunctuur is omgeslagen zal nog moeten blijken, of België die hoge levensstandaard zal kunnen volhou den, vooral wanneer de Belgische export terrein verliest, zei de heer Twijnstra. „Ik zal de laatste zijn," verklaar de hij voorts, „die zou beweren, dat het huidige loonsysteem in Neder land niet wat meer soepelheid zou kunnen vertonen. Daar is het laat ste woord nog niet over gezegd. Maar of grotere vrijheid direct tot algemene loonsverhoging zal leiden. in Korea gesneuveld DEN HAAG. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen, tenge volge van een op 18 Maart tijdens gevechtshandelingen in Korea be komen verwonding, op 2 Mei jl. is overleden de soldaat j. W. Verbon, ïegermimmer 27.11.20191. geboren op 20 November 1927. Soldaat Verbon behoorde oorspronkelijk tot het re giment infanterie Oranje Gelder land. H« was ongehuwd en afkom stig uit Utrecht betwijfelen ik èn de heer Bekaert. Maar wat verwacht hij dan van die grotere vrijheid ter verlichting van de concurrentie voor zijn in het nauw gedreven industrieën? De zo genaamd tijdelijke bescherming zou dus een blijvende worden, en dat zou nog Benelux heten? Dit is geen oplossing voor het conjunctuurpro bleem waar Belgie voor staat." Franse gendarme wantrouwde de Henri Dunant ESSAY. Met duizenden post stukken, waarvan de opbrengst be stemd was voor het Rode Kruis, is Zondag de Nederlandse ballon „Henri Dunant" uit Dudweilcr in het Saargebicd opgestegen. Gedre ven door een buiige wind bereikte de balion een snelheid van zestig kilometer per uur. Het luchtvaar tuig landde in Frankrijk, in een dunbevolkte streek nabij Commercy. De Franse gendarmes onderzochten eerst terdege of er geen ontplof bare stoffen aan boord waren en de postbode van het dorpje Essay kreeg de schrik van zijn leven: hij moest 6457 poststukken stempelen. De ballonvaarder, de heer De Vos, vond gastvrij onderdak bij een in deze streek wonende Nederlandse boerenfamilie. Slachtoffer van. aanrijding overleden NIJKERK. In de neurologische' kliniek te Utrecht is Maandag op 65jarige leeftijd overleden de heer E. van Rootselaar, gemeenteopzich ter in Nijkerk. Hij was in het zie kenhuis opgenomen, nadat hij Zaterdagmorgen met zijn motorfiets op de Amersfoortse Straat door een personenauto werd gegrepen LONDEN. Premier Churchill heeft Maandag verklaard, dat een op lossing van het probleem van de re patriëring van Koreaanse krijgsge vangenen dichtbij is. Hij zei in het Lagerhuis van mening te zijn, dat het Westen met vertrouwen de ontwik keling van de verdere gebeurtenissen kan afwachten, zo meldt A.P. „Ik ben van mening, dat de principiële kwes ties geregeld zijn. Het gaat nu om de manier, ik kan niet inzien, waarom er nfet spoedig over dit punt een overeenkomst bereikt zou worden en waarom wy nu niet reeds onze aan dacht aan grotere onderwerpen en grotere kwesties op Korea zouden wij den." Eerder had de onderminister van Buitenlandse Zaken Nutting de volle dige steun van de regering gegeven aan de manier, waarop de Ameri kaanse luitenant-generaal Harrison de bestandbesprekingen in Korea leidt. De Labouraf ge vaardigden zorgden voor een spervuur van vragen over Korea, Zij wilden weten, of Groot- Brittaunïë en de andere landen, die troepen op Korea hebben, er op dien den aan te dringen rechtstreeks bij de besprekingen inPanmoendjon betrok, ken te worden. Nutting verwierp dit voorstel. Vervolgens wilden de Labour-afge- vaardigden weten, hoe het standpunt der V.N. was ten aanzien van een Aziatisch land als de neutrale staat, welke tijdelijk de krijgsgevangenen, die niet terug willen, onder zijn hoe de zal nemen. Churchill zei, dat het standpunt van Harrison hier verkeerd weer gegeven was. Hij zette uiteen, dat de Amerikaanse generaal niet ge weigerd had zich bij de keuze van een Aziatisch land neer te leggen, maar verklaard had, dat, totdat een land genoemd was, het commando der Aanklacht wegens muiterij tegen 241 Deense soldaten KOPENHAGEN. Kolonel C. Trampe, de militaire commandant van Bornholm, heeft besloten 241 van zijn manschappen aan te kla gen wegens muiterij. De muiterij vond plaats in Februari tegelijk met ongeregeldheden in kazernes elders in het land. De ongeregeld heden op Bornholm werden als de ernstigste beschouwd en 10 van de leiders zijn reeds tot gevange nisstraffen variërend van vijf tot twaalf maanden veroordeeld, maximumstraf is vier jaar. De JA EZER dagen kreeg L/ Auke Z e ld en- rust te Molkwerum by Stavoren van zijn dokter te horen, dat hij zijn vissersbedrijf moest staken. Een sim pel bericht, dat niet vermeld zou zijn, ware 't niet dat hier mede de laatste visser van Molkwerum zyn bedrijf ging staken. Molkwerum is een don} tu de uiterste Zuidwesthoek van Friesland, bekend om zijn vele straatjes en stegen. Het heeft een rijke historie. In vroe ger eeuwen trokken van hier vele fluiten «aar allerlei landen -%n werd een uitge breide handel gedre ven. Het aantal mensen uit Molkwerum, dat op de grote vaart voer, was zo groot, dat 's zomers Molkwerum niet anders dan vrou wenkinderen en ou de mannen bevatte. Kwamen de zeevaar ders terug, dan was het feest. Het plaatsje telde 24 bruggen. Er be stond een link aantal scheepshellingen, leer- Auke Zelden- rust nu visser in ruste looierijen, enz. Twee doopsgezinde kerken zetelden in het dorp, voor de zgn. Fijne en de Grauwe Menmsten. Kort geleden is de laatste kerk gesloten, In het begin dezer eeuw had Molkwerum nog een flinke visserij op de Zuiderzee. Na de afsluiting is het steeds bergafwaarts gegaan. De vader van Auke, de heer Klaas Jelles Zéldenrust die een grote rol heeft gespeeld bij de tot standkoming van de Zuiderzeesteunwetad viseerde de vissers te Molkwerum, dat hun zoons andere vakken co aden Ieren. Zijn roon Auke heeft va ders adviezen niet opgevolgd. Hij voelde zich in hart en nieren visser en was de laat ste die te Molkwerum de eer der vissers op hield. Intussen is het eens ro welvarende dorp tot een gehucht van nog geen 500 inwoners teruggedrongen. Wo ningnood heerst er niet, ook al is er na de oorlog geen enkele woning bijgebouwd. Industrie heeft het plaatsje niet. Het eens zo beroemdei zeevaart- dorp en flinke vis sersplaats is tot klein agrarisch dorp verval len. Sic transit gloria mundi. V.N. de voorkeur bleef geven aan Zwitserland. Nu, zo vervolgde Chur chill, heeft Harrison, volgens persbe richten, Pakistan genoemd als het neutrale land. „Wij zouden gaarne zien, dat deze verantwoordelijkheid door India o£ Pakistan op zich geno men wordt en wij hebben onze me ning aan de Amerikaanse autoritei ten kenbaar gemaakt." Pemeilline-misbruik in Nederland niet mogelijk DELFT. Naar aanleiding van de verklaring van sir Alexander Flemming bij zijn aankomst in New York over het misbruik van penicil line, vernemen wij van de penicil- line-afdeling van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat de verklaring werd afgelegd in de V.S. Daar is het gebruik van penicilline tien tot vyftien maal 20 hoog per hoofd van de bevolking als bij ons en daar wordt het inderdaad ook als middel tegen verkoudheid ge bruikt. Dank zij de goed georgani seerde pharmaceutische handel en industrie in ons land, zo deelde men ons mede, is er geen penicilline ver krijgbaar zonder recept. Bovendien geven de Nederlandse artsen slechts, dit in tegenstelling tot hun collega's in Amerika, een recept voor peni cilline in noodzakelijke gevallen. Niet gebleken, dat r.k. geestelijken bij de verdwijning zouden zijn betrokken DEN HAAG- -In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. LlpsOdinofc (CPN) heeft minister Donker de feiten bevestigd, welke w}j gepubliceerd hebben over de verdwijning van de twaalfjarige Joodse meisjes Anneke Beekman en Rebecca Mel ha do. Anneke Beekman is ver dwenen uit het huis van de dames Van Moorst te Hilversum, op 26 Fe bruari 1949, de dag dat de Hoge Raad de voogdy over baar had opgedragen aan de Commissie Oorlogspleegkinderen. Rebecca Melhado is in Mei 1548 voor de derde keer onttrokken aan het wettig over haar gestelde gezag door mej. Van Hoogdalen, te Heerlen. Beide meisjes, wier ouders door de nazi's zijn vermoord en die bif de bovengenoemden als pleegkinderen zijn verzorgd, zijn tot nu toe niet opgespoord. De minister deelt mede, dat de da mes Van Moorst op 12 Maart 1949 in verzekerde bewaring gesteld zijn. De daaraan aansluitende op haar toegepaste voorlopige hechtenis heeft geduurd tot 30 Maart 1949. Mej. (Advertentie l. M.) Raadsverkiezingenin Engeland begonnen LONDEN. De Britse gemeente raadsverkiezingen van 1953, die een week zullen duren, zijn Maandag begonnen. De verkiezingen van. de lopende week betreffen 7.310 zetels en er zijn 14.371 personen candidaat gesteld. De socialisten hebben 6.241 candidaten, de Conservatieven 5.668, de onafhankelijken 1.749, de libera len 1.749, de communisten 551 en verder zijn er nog 30 candidaten. De verkiezingen voor de meeste plaatselijke raden worden om de drie jaar gehouden, zodat jaarlijks een derde van het aantal raden wordt gekozen. In het totaal be heersen de niet-sncialisten: 1.370 van de 1700 raden. Bij de verkiezingen van vorig jaar wonnen de socialis ten 66 raden op de Conservatieven. KVP-propagandist opende stoel van concurrenten EINDHOVEN. Dit jaar zal hier naast de KVP een tweede katholieke partij, de Katholieke Democraten, aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnemen. Toen de nieuwe partij verkiezings-propaganda makend, met enkele wagens door de stad trok. sloot dc stoet, uit een zijstraat komend, zich op de hoofdweg ach ter een juist passerend muziekcorps aan. Dat was op zich zelf niets bijzonders, het merkwaardige zat echter in het feit, dat de voorzitter van de propagan da-commissie der KVP als voorzitter van het muziek corps dc stoet opende en zich aldus tegen wil en dank voor het karre tje van de tegenpartij gespannen zag. Maoe Maoe-bende doodde negentien Kikoejoes NAIROBI Leden van de Maoe Maoe hebben Maandag bij een overval op een burgerwacht in het gebied van Njeri tenminste negen tien gezagsgetrouwe Kikoejoes ge dood. De Kikoejoes werden in stukken gehakt of levend verbrand door een groep van ongeveer drie honderd opstandelingen, die bewa pend waren met geweren en pisto len. De oproerlingen namen drie leden van de burgerwacht gevan gen. Een gerechtshof te Nakoeroc heeft Maandag de vijf Kikoejoes die be schuldigd worden van moord op een blanke boer op 1 Januari, ter dood veroordeeld, De boer. Fergun- son, werd door de Maoe-Maoeleden met messen gedood, EMMEN, De hele bevolking van het Drentse dorpje Dalen kwam kort geleden in opstand, toen aan boer Z. de huur van zijn boerderij en landerijen per I Mei werd op gezegd. De „plaats" zou moeten wor den onfniimrt ten behoeve van een der zonen van de familie IV., die de Bejaard Engels paar in Amsterdam door tram gedood (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een bejaard echtpaar uit Twickenham (Enge land), dat met vacanlie enkele we ken in ons land vertoefde, is Maan dagmorgen om kwart over negen bij het oversteken van de Stadhou derskade bij het Lejdsebosje door een tram van lyn 2 zodanig aan gereden, dat beiden op slag werden gedood. Om de stoffelijke overschotten te bergen moest de motorwagen worden opgevijzeld. Het tramverkeer onder vond ongeveer drie kwartier vertra ging. De wagenbestuurder was door het ongeluk zodanig overstuur ge raakt, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Salaris rechterlijke ambtenaren niet tijdig uitbetaald? DEN HAAG. Het Eerste Ka- mcrlid Molenaar (V.V.D.) heeft de minister van Justitie schriftelijke •agen gesteld over de uitbetaling van de verhoogde salarissen der rechterlijke ambtenaren krachtens de wet van December 1952. De eer ste uitbetaling zou eerst eind Maart jl. hebben plaats gehad, terwijl de verhoging met teirugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 nog niet zou zijn uitbetaald. Indien dit juist is, vraagt prof. Molenaar, meent de minister dan niet, dat de comptabele admi nistratie van zijn departement te kori schiet? eigenaar van de hoeue ia. Een golf van verontwaardiging ging door het dorp. Vijftien jaar lang had Z. de boerderij bewoond. Binnen tien dagen moest hij zijn „plaats" verlaten, tenoyl de nieuwe mest reeds op het land lag. Nog dezelfde avond, waarop Z. de onprettige mededeling kreeg, werd een volksgericht gehouden. Hondordvijftig inwoners van Dalen kwamen in café Bos bijeen en be sloten eenparig de familie W. uit de dorpsgemeenschap te stoten, wan neer zij haar plan zou door te e*- ten. Dit hield o.m. in, dat geen bak ker, geen slager en geen kruidenier enz. meer aan de deur bij de fami lie zou kunnen komen zonder de clandizie van de andere bewoners onherroepelijk te verliezen. Na 1 Mei bleef Z. dan ook rustig op zijn boerderij. Gisteren kreeg boer Z. een brief, waarin de familie W. bericht, aan de eisen van de dorps gemeenschap toe te geven: het huurcontract wordt met een jaar verlengd om Z. gelegenheid te geven naar een andere boerderij om te zien. De buurtgemeenschap heeft giste ren per advertentie medegedeeld, dat öe familie "W. weer als gelijk waardig buurtgenoot in de gemeen schap zal worden opgenomen... In Vianen grafkelder der Brederode's gevonden AMERSFOORT. Bij graafwerk zaamheden in de Ned. Herv. kerk te Vianen is men gestoten op een aan tal grafkelders, waarin leden van het gesiachl Breder ode in de loop der ecu we n zyn begraven. De Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek heeft in samenwer king met het Anthropologisch In stituut van dc Rijksuniversiteit te Utrecht en de burgemeester van Vianen een onderzoek naar deze grafkelders Ingesteld. Hierbij kon worden vastgesteld, dat in totaal 22 personen uit dit geslacht hier zijn bijgezet. Een merkwaardige vondst vormt de schedel van Walraven van Brederode, die gehuwd was met Johanna van Vianen. Hij was bevel hebber der Hoeksen en sneuvelde op I December 1417 in de straten van Gorkum. Hij was in dienst van Jacoba van Beieren. De schedel vertoont een grote beschadiging in rfe vorm van een gat, dat veroor zaakt moet zijn door een slag van een zv/aard of een bijl. Tengevolge van deze slag is de schedel groten deels gebarsten. Van Hoogdalen heeft in 1652 ruim zes maanden in voorlopige hechte nis doorgebracht. De verdachten heb ben geen mededelingen omtrent de verblijfplaats van beide kinderen gedaan. Tegen de dames Van Moorst is wel een strafvervolging ingesteld, welke evenwel wegens gebrek aan bewijs niet verder is voortgezet, doch waarvan nog steeds niet definitief is afgezien. Tegen Mej. Van Hoogdalen is eveneens een strafvervolging in gesteld, welke tot een veroordeling door de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft geleid. Verder verzekert de minister, dat de betrokken organen van justitie en politie met voortvarendheid de no dige maatregelen ter opsporing van de genoemde pleegkinderen hebben genomen. Hij is niet van mening, dat de genomen maatregelen onvoldoen de zouden zijn. Het belang van het opsporingsonderzoek verzet zich te gen het doen van openbare medede lingen omtrent aard en omvang van die maatregelen. Aangezien uit het onderzoek niet is gebleken, dat r.k. geestelijken betrokken zouden zijn bij de verdwijning van de genoem de kinderen of de onttrekking van deze kinderen aan het wettelijk over hen gestelde gezag zouden hebben gebillijkt, bestond er voor de justi tie geen aanleiding de r.k. kerke lijke overheid in het opsporingson derzoek te betrekken. Overigens is de gewezen pleegmoeder van een der kinderen protestant. De minister ontkent, dat er aan wijzingen zijn, dat de meisjes zich in een r.k. klooster in Belgie zouden bevinden. Hii is bereid om al het mogelijke te doen ten einde de kin deren terug te brengen onder het wettig over hen gestelde gezag. T~\ E dokter had gezegd: „Kom, EJ dan maar even bijme in het ziekenhuis," maar toen ik daar ar riveerde stond hij juist iets weg te nemen bij iemand, zodat een oude nou. die door een zee van bloed en tranen uiteindelijk op de rots van een- portiersloge geworpen wasmy eenzelvig mompelend voorging naar de wachtkamer. Er zat maar êétt man in, die geïnte resseerd opkeek, als een gevange ne by het binnentuerpen van een celmaatmet wie hij voortaan zal moeten rellen en zeilen. „Goedenmiddag." zei hij vrien delijk, .,loopt u ook in de ziekte wet?" „Nog niet," antwoordde ik en nam plaats. Hij was een leejtijds- loze schim., in een veel te wijd cwarz costume, dat ouderwets aan deed maar geen tekenen van slij tage vertoonde, waardoor hij iets weg had van een beroepssergeant, die zich voor de enkelekeer dat htj burger draagt al dertig jaar in hetzelfde pak steekt. „Ik heb iets aan me been,*' zei hij, ter illusie een dun wandelstok je heffend, „ze weten niet wat het is. Ik sukkel er al lang mee" Hij rimpelde even bedenkelijk zijn voorhoofd, met de gespeelde ernst van een gids die al een halve eeuio hetzelfde koningsgraf laat zien. Na een korte stilte in acht genomen te hebben vroeg ik: „Hebt u er pijn aan?" „Neen," sprak hij achteloos, „maar mijn wérk kan ik niet doen." Dit laatste zei hij zeer haastig, mij scherp opnemend, als vreesde- hij dat ik het hem. zou willen af strijden. Maar ik knikte alleen en zei een beetje ongeïnspireerd: „Wat akelig voor u De eventuele rest van mijn vol zin wuifde hij met een doe-geen- moeite gebaar de tuin in, waar bleke mensen, voetje voor voetje lopende patten ten liepen, te mezen- Een pijpje opstekend zei hij: „Het is hier niks gedaan. Ik kèn het hoor, ik heb er al vier keer m- gelegenjtfaar het is een rot zie kenhuis. Neem nou het eten. Nooit eens iets aardigs, iets bijzonders Met koninginsyerjaardag bijvoor beeld, dan hóór je een puddinkie te krijgen. Ik heb in Groningen ge legenik heb in Enschede gelegen ik heb in Breda gelegen en averai, met koninginsverjaardag, een pu£r dinkie. Of een sinaasappelDa'g óók goed." Hij keek mij aan met het in-ror delijke gezicht van iemand die al lerminst de formalist tuil spelen. Bewolkend hernam kij: „Maar kier doen ze net of ze gék. zijn. Vorigr jaar toen ik er inlag op koninginsverjaardag, toen zég ik 's ochtends tegen de zuster: „Nou zuster, wat krijgen we toe vtmr daag?" Toen zegt ze: „Toe? Niks. En ik weer: „Kom, kom, we krij gen toch zeker wel een puddinkie Dat is, toch overal zo?" Maar ze liep zó de zaal af, hè. Nou, we hebben de hele dag nog in span ning gelegen. D'r was een lopend patiënt op die zaal en die zei des middags dat hij manden vol si naasappelen had zien bmnendva- gen. Maar niks hoor. Geen pudding Niks." Hij zweeg nors en Kopte de p$P op de vloer uit. „Die man had dat zó maar ge zegd", vervolgde hij, „die was nxeb helemaal snik, geloof ik. Maar *t fe even zo goed een schandaal, nietr waar, op koninginsverjaardag Hij stond op. „En je hebt er récht typ*' riep hij, moeilijk rondstappend, „ik Ug al twintig jaar in ziekenhuizen dus ik weet het precies. Ik heb eens ergens gelegen meneer, daar kreeg je druiven en appélszó maarop gewone dagen Hij keek mtj romantisch aan, c|$s sprak hij over een jeugdliefde, me mooi doch vruchteloos was. „Maar daar kon ik maar een. half jaar blijven?' sprak hij spijtig. „En nou ga ik hiér weer iw. Stink bast! En altijd vroeg gaan slapen», Is er eens een leuk programma op de radio neevroeg gaan stop pen. Je hebt nog helemaal geert slaap. Kinderen hebben slaap, gro te mensen niet. Maar 's ochtends on? vijf uur maken ze je wakker- en dan mot je rechtop zitten. Das heeft toch geen doel?" „U kunt naar de dokter gaan-f kwam de non zeggen. Ik stond op. Terwijl ik naar de deur liep zei hij nog: „Want wat. moet óns soort men sen zo'n hele dag doen? Als je nok nog iets lekkers te bikken kreeg, dan kon je daar ten minste aan denken. Maar nee." KRONKE& Je heeft tegenwoordig niet veel geld meer te hebben om tijdelijk in een kasteel te wonen. Het kasteel Borgharen bij Maastricht cal deze zo mer toj jeugdherberg worden inge richt. Voor een vaar kwartjes vin den de jonge trekkers een vorstelijk onderkomen in een Drachtige omge ving. En de slotgracht laat de eige naar weer met water vol lopen. Om het echt tc maken. m Tien jaar geleden, toen het echt paar G J, Kasteel-Neutebocim te Hen gelo voorbereidingen trof voor de gou den bruiloft, kwamen de Duitsers op de deur bonzen cn meneer Kasteel arreste ren. omdat hij de hand had gehad m de Meistaklng van 1943. Maar gisteren heelt het echtpaar, zonder angst voor Feldgrau, dc diamanten bruiloft extra feestelijk gevierd. De oudste inwoonster van Maas tricht. de nog kwieke weduwe M Jon- gcn-Montulet. is gisteren 101 jaar ge worden Ze heeft onthuld wat het ge heim van een lang leven is: elke dag een geklutst eitje met een scheutje cog nac. Een móói recept. Helemaal uit Rusland komen bin nenkort twee jonge leeuwtjes naar de vogel- cn diercntentoonstelling in Maas tricht. Zaterdag is de tentoonstelling ge er zijn al 10.000 mensen In Zuid-Rhodesia. in Afrika, zitten zc verlegen om stokers, rangeerders en conducteurs En in ons land zon er mensen die in dat warme land wel wil len stoken, rangeren en kaartjes knip pen. Er zitten al 148 Nederlanders daar. Gisteren is er weer een groep van 55 man vap Schiphol vertrokken. Dit is leuk. Door de geboorte van Petrus Gerardus Maria Smits tn Wans- surn, zijn dc heer en mevrouw- Theeu- wen-Brans voor de honderdste keer opa cn oma geworden. In Jisp, bu Zaandam, is een enorm feest gevierd. Daar trouwde Jan Groot ml De Wouden met juffrouw Ris uit Spijkerboor op dezelfde dag, dat de ouders van de bruidegom 30 jaar ge trouwd en zijn grootouders 55 jaar ge trouwd waren. Dat was een heel gefeli- citeer. Een rechter in Darmstadt heeft een 17-jang inbrekertje een dee! van zijn straf kwijtgescholden, toen de jongen het beroemde gedicht van Schiller „Das Lied von der Glocke" uit zijn hoofd had geleerd, De rechter beloofde henr% eerder m vryheid te stellen ajs hij het gedicht leerde, in plaats van sensatie verhalen te lezen. Een wijs man.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2