njumKom staopsrmm/ mfj, BRYLCREIM Grote slag bij Kruiningen kan over enkele weken beg innen Puistjes!; Voorts GELEZEN Streep onder fouten van Beheersinstituut Eerste Kamer aanvaardt PTT-begroting Belgen willen ^Straatsburg* nieuw leven inblazen HERSTEL IN ZEELAND VORDERT GOED Internationale hulpdienst bouwt barakkendorp Koningin dankt Noren voor hulp in nood Slachtoffers watersnood 75ste Grote Legerorder voor Nederlandse industrie Staking bij banken in Djakarta lijst en gewogen MmrnW. Brief in het Frans onjuist gebaar i Voor arme jongetjes Eerste Kamer volgt minister Donker, mei uitzondering van één CH-lid Huurstaking in Ede duurt voort Koningin zal Deense studenten toespreken Hoogwatermelder uitgedacht met alarmsysteem Drie spoorwegdieven gearresteerd Minister Algera stelt iedereen tevreden, behalve professor Hellema Plan van Van Zeeland in beginsel aanvaard door ministers van Raad van Europa Belastingverlaging in West-Duitsland „Haiti Victory,, nam opvarenden over Donderdag 7 Mei 1953 3 (Van ome correspondent) GOES. Bij Hansweert bouwt thans een internationaal gezelschap, "bestaande uit Zwitsers, Fransen, Duitsers cn Denen, twee barakken- dorpen, waarin binnenkort 500 dijk werkers worden ondergebracht. Dan kan ook de grote slag bij Kruiningen beginnen. Dit gezelschap, leden van de Inter nationale Vrijwillige Hulpdienst, werkt onder leiding van dc 66-jarige timmerman Carl Jager uit Zürich en deze Zwitser leidt zijn volkje goed. Met gemak staat een Frangaise op de smalle dakspanten en timmert met felle slagen spijkers in het hout. Een Zwitsers meisje. Erika Scbuch. ook uit Zürich, vertelt, dat het Zwitserse volk vijf millioen francs voor de rampgebieden bijeen, heeft gebracht. Een millioen daarvan wordt gebruikt voor barakkenbouw. Het Zwitserse Rode Kruis werd met de organisatie hiervan belast maar droeg haar op (Vervolg van de voorpagina) tijdens de oorlog vele uren had doorgebracht. Koningin Juliana wees in haai- dankwoord op de verbondenheid tussen het Noorse volk en de Neder landers, die zo duidelijk was geble ken uit de wijze, waarop Noorwe gen te hulp sprong toen ons land door de watersnood werd getroffen. Op het programma van heden staat o.a. een banket in een groot Osloër restaurant, waarvoor 45 ex tra gasten zijn uitgenodigd. Hier voor heeft de Koningin haar eigen bedienend personeel, haar eigen chef-kok en haar eigen servies, ta fellinnen, glas en tafelzilver mee gebracht, Twee personen zijn spe ciaal met de bewaking van deze kostbaarheden belast en moeten de gehele dag op hun post zijn. Zij slapen zelfs in de kamer, waar het kostbare servies wordt bewaard. Het Koninklijk paar zal ook een bezoek brengen aan de „atoomfabriek" Kjeller. Vanmiddag om 16.15 vindt een grote ontvangst in de Nederlandse legatie in Oslo plaats, waar 250 per sonen aanwezig zullen zijn. Daarna trekt de Koningin zich op het koninklijke slot terug, waar zij in de familiekring van de Noorse ko ning het diner gebruikt, 's Avonds vindt een galavoorstelling in het Nationaal Theater plaats, waar ..Ma ria Stuart" van Schiller zal worden opgevoerd. De talrijke Nederlandse journa listen. die naar Oslo zijn gekomen, ondervonden Woensdagavond een grote teleurstelling: zij konden ab- soluut niet te weten komen, wat het menu van het gala-diner ver meldde en welke gasten waren uit genodigd.^ ..Dat zijn toch geen staatsgehei men." zeiden zij. ..Nee," was het antwoord. ..maar wel particuliere aangelegenheden." Van het verblijf van het Neder landse vorstelijke paar zowel in j Noorwegen als in Denemarken I (van 19 tot 22 Mei) wordt een film- j pje vervaardigd, dat in Nederland j zal worden vertoond. De Koningin heeft aan 56 voor aanstaande Noren onderscheidingen uitgereikt. DEN HAAG. Het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft Woensdag de 75ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven. Deze luidt als volgt: GOEDEREEDE Van Veen. Jannetje Bouwdewma, geb. 19.1.1929; Van Veen, Werner, geb. 8.11.1926; yan Veen—Van der Veer, Elizabeth Jacoba, geb. 15.3.1896. OUDE TONGE Kievit, Hendcrina. geb. 25.3.1936; Vroeg in de Wey, Ruth, geb. 22.2.1894. STAVENÏSSE HageHage, Fora Fransina, geb. 3.8.1883. STELLENDAM BreederveldKoole, Aagje, geb. 23.6.1903; Vari Oostenbrugge, Abra ham Gerrit Hendrik, geb. 26.12.1951. aan dc internationale hulpverlenings dienst. Ieder dorp bestaat uit vijf woonba rakken van vijf bij dertig meter, een cantine, een keuken en een zieken barak. Over twee weken komen de eerste barakken in gebruik. Het werk aan de dijken bij Krui ningen heeft inmiddels ook voort gang gevonden. Enkele caissons zijn al aangekomen en in het oostelijk dijkgat 120 meter breed is een berinking verwerkt van steen cn leem. Aan het eind van deze week 2al de Kadijk, die Waarde nu be schermt tegen het vloedwater, volle dig met klei zijn bekleed en dus als Water kerend kunnen worden be schouwd. De inwoners van Waarde, die veel al in Krabben dij ke zijn onderge bracht, verbeiden het moment, dat zij weer naar hun dorp kunnen terug keren en zij zijn alvast aan de schoonmaak bezig. Het herstel, ook in andere delen van Zeeland, vindt goed voortgang. Tot vandaag waren cr b.v. voor de dichting van de dijkgaten op Tholcn niet minder dan 2.300.000 zandzakken gebruikt. Gunstig nieuws komt ook van Schouwen, Met dc voorbereidingen om de gaten te dichten is men vrij wel gereed. In het gat van de Schelp- hoek thans 370 meter breed en 37 meter diep ligt 2400 m2 aan zjnk- stukken. Het werk wordt hier steeds moeilijker. Achter het gat heeft zich een stroomgeul gevormd, die 1250 Maarschalk Von Manstein komt op vrije voeten LONDEN De vroegere Duitse maarschalk Fritz Erich von Man stein zal Woensdag worden vrij gelaten, zo wordt van gezagheb bende Britse zijde vernomen. De 65-jarige Manstein, die wegens oor logsmisdaden tot 12 jaar gevange nisstraf was veroordeeld was ver leden jaar tijdelijk op erewoord vrijgelaten terwijl hij herstellende was van een oogoperatie. Oorspron kelijk was hïj vrijgelaten uit het onder Brits gezag staand kamp voor oorlogsmisdadigers te Wèrl op be lofte dat hij na herstel van de ope ratie zou terugkeren. meter lang cn 20 meter diep is. Toch werkt men door. De operatie „Le vensstrijd" ondernomen om de dijkgaien van de havendam bij Zie- rikzee te dichten, verloopt eveneens naar wens. Twee kleinere gaten in dc dam zijn thans met klei opgevuld en voor de inlaagdijk, achter het groot ste gat, zijn 1800 m2 zinkstukken gelegd. HENGELO. Ten behoeve van de Kon. Landmacht is bij de Hol landse Signaaiapparatcnfabnek een order van ca. zes millioen gulden geplaatst voor de levering van vuurleidingapparaten. Deze onder neming maakte de laatste jaren wel vuurleidingsinstallaties voor de Koninklijke Marine, doch niet voor het leger, hoewel voor buitenlandse opdrachtgevers grote orders in uit voering zijn. Thans heeft ook het ministerie van Oorlog ten behoeve van de luchtdoelartillerie een be langrijke eerste opdracht verstrekt. DJAKARTA Enige duizenden employe's van de banken in Dja karta zijn Woensdagochtend niet aan het werk gegaan. Zij shaken we gens geschillen over het loon. In tussen is in de loop van de dag een bindende beslissing van de centrale commissie ter beslechting van ar beidsgeschillen ontvangen, waarin de eis van de arbeiders om een uit kering van een gedeelte van de winst over het boekjaar 1952 wordt afgewezen en waarin partijen wor den verplicht om onderhandelingen te voeren over salarisverhogingen. De -staking betreft de Escompto- bank, de Nationale Handelsbank, de Factory en de Chartered Bank of India, Australia and China. Van de zijde van de banken verneemt Pi Aneta intussen, dat op de kantoren van deze banken het personeel bui ten Djakarta doorwerkt. Advertentie M.) K iKL E5KELUNn, Deens journalist 'ist en wereldreiziger schreef vier boeken, die alle in het Nederlands werden vertaald. Die vier boeken be wezen dat hij een veelzijdig man is. In „Mijii vrouw eet met stokjes" gal hu een karakterschets van zijn Chinese echtgenote cn haar typische omgeving. zoal3 hij deze laatste trouwens van uit een andere hoek bezien reeds beschre ven .had in „Mijn vader trekt kiezen". Maar ook voor liet schrijven van een dragelijke roman („Haar Chinese fami lie") bleek Eskclund kans te zien. waarna hij zich in zijn vierde boek. „Op reis met mensenhoofden", ontpopte als auteur van een levendig cn humoris tisch reisverhaal uit Zuid-Amertka. Nu is er een vulde boek van hem versche nen cn wéér toont Eskelun-d een ander facet van zijn kunnen. „Een overstapje naar het Nirwana" Uitgeverij 11, J. W. Becht, Amsterdam. (Prijs 6.90) is het verslag van een reis naar en door In dia, Eskelund wilde daar „de sleutel tot bet Geluk" zoeken; hij meende die te kunnen vinden in de Oosterse levens houding. die meer zou hechten aan gees telijke dan aan materiele waarden. Dat hij zeer bedrogen is uitgekomen geeft de schrijver onomwonden toe. Te lezen hoe deze scherpziende journalist, de mensonwaardige, beklemmende en chao tische levensomstandigheden van het volk van India gedurende meer dan een jaar meemaakte en bestudeerde is een ervaring die ons allen rijker maakt. Varen op heV kompas van kwaliteit dat is de koers ban Stuurman Steven! Honderdduizenden S TE RLI NG-rokers ken nen cfie koers en roken sinds jaren de allerbeste Virginia Shag: STERLING SHAG! Vaar daarom de juiste koers Regering erkent: DEN HAAG, De regering is van mening aldus antwoordt de minister van Oorlog op vragen van de Tweede Kamerleden Nederhorst (PvdA) en Molenaar <WD) over een in het Frans ge stelde brief aan de Belgische rege ring dat het uit een oogpunt van eerbied voor de eigen taai on juist te noemen is, wanneer men zich zonder dat daartoe de noodzaak aanwezig is, van een vreemde taa] bedient Zij is be reid in den vervolge zich stipt te houden aan de gedragslijn, dat men zich bij de officiële betrekkingen tussen de Belgische en Nederlandse regeringen van het Nederlands als taal bedient. Ter verklaring, doch niet ter ver ontschuldiging, moge worden mede gedeeld, dat de geïncrimineerde brief het resultaat was van bespre kingen, tussen Nederlandse en Bel gische ambtenaren geVberd, en wel te Brussel in het Frans. De van de ze bespreking gemaakte notities in de Franse taal zijn door de betrok ken ambtenaar gebruikt bij het op stellen van de brief. Een Nederland se versie van de brief is reeds in Juli 1952 aan de Belgische minister van Landsverdediging nagestuurd. (Advertentie LM.) voor mooi, gezond haar OMDAT BRI'LCREEM het haar een natuurlijke plans geeft voor heel de dag: OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat OMDAT de zuivere oliën geemulgeerd zon voor smetteloze haarverzorging. BRYICREEM b«v«t Vraag BRYLCREEM -de mee Ji verkochte hair dressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore. England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam (Advertentie I.M.) .Zuiver en ontsmet 'uw huid met de hel- kder vloeibare D.D.D. 'De jeuk bedaart, da ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het Eerste Kamerlid Reycrs (C.H.XÏ.) was Woensdag le enige, die geen streep wilde zetten onder de onverkwikkelijke historie van het Beheersinstituut, waarop terecht bU vele gelegenheden de vinger Is gelegd. Daarom onthield hij zijn stem aan de door de Algemene Reken kamer voor de jaren tot 1949 aanvaarde rekening en verantwoording. Hij jtond er op, dat alle bezwaren, ingebracht tegen het beheer In de eerste vier jaren, alsnog zouden worden onderzocht. Het was jammer, dat de heer Reyers meende de „waardering" van het Nederlandse volk voor het Beheersinstituut op een lijn te mogen stellen met die voor de bank Lippntan en Rosenthal, die de Joodse vermogens „beheerde" op last der bezetters. Minister Donker erkende ro yaal, dat er wat het Beheersinsti tuut betreft, in het verleden een aantal dingen zijn geweest, dieniet goed waren. Maar er zijn in deze kwestie ook wel lichtpunten. Waren de vermogens niet onder beheer gesteld, dan was de chaos zeker veel groter geweest, dan nu op sommige punten het geval was. Het heeft na d& oorlog enige jaren ge duurd voor ons gehele ambtelijk leven weer normaal was en dit is tevens van invloed geweest op lichamen als het Beheersinstituut. Na 1949 is er een wending ten goede gekomen, getuige de steeds minder wordende critiek en het rapport van de Algemene Reken kamer in 1951. De minister meende dat men thans een streep onder de affaire van het Beheersinstituut moet zti- ten. Uiteraard moet aan benadèel- den recht worden gedaan, maar het is in vele gevallen moeilijk de werkelijke schade na te gaan. ter wijl daarnaast de minister de in druk had. dat een aantal mensen een slaatje uit de situatie tracht te slaan. De minister bevestigde nog eens, dat de werkzaamheden van het Beheersinstituut tegen 1955 beëin digd dienen te worden. EDE De huurstaking in Ede-West waarbjf 120 huurders van woning wetwoningen betrokken zijn, duurt nog steeds voort. Ook deze week hebben de huurders geweigerd de verhoogde huur te betalen en om dat ce incasseerder nog steeds de opdracht heeft „alles of niets" te ontvangen, vmg hu overal bot. Ook diegesn, die de huur per maand Letalen en deze week aan de beurt warea, hebben geweigerd de ver- hogirg te betalen. He; college van B. en W.t dat, naar ons werd medegedeeld, niet eenstemmig over deze zaak denkt, neeft zich inmiddels tot het minis terie van wederopbouw en volks- huïsresting gewend met het ver zoek, de huurverhoging uit te stel len tot I Januari a.s. omdat met ingaag van die datum het gehele I huurvraagstuk nader zal worden geregeld. KOPENHAGEN. Het programma van het aanstaande officiële bezoek, dat koningin Juliana en prins Bern- hard van 19 tot 21 Mei aan Kopen hagen zullen brengen, is door een bij zondere gebeurtenis verrijkt; konin gin Juliana heeft meegedeeld, dat zï) als afsluiting van haar bezoek de persoonlijke wens koesterde, de stu derende jeugd van Deneraarken toe te spreken. "Zij zal dat doen in een rede, welke zij in de universiteit te Kopenhagen op 21 Mei zal houden. MIDDELHARNIS Do hoor D. Blokland, radio- eii electrotcclini cus alhier, heeft een automatische hoogwatermelder met alarm-systeem uitgedacht, die, naar hij hoopt bij hoge watervloeden en overstro mingsgevaar nuttige diensten zal kunnen bewijzen Het apparaat, dat in ccn metalen zuil op bepaalde punten kan worden geplaatst wordt elcctrisch verbonden met de dorps kernen, waar de bevolking door middel van gekleurde lampen kan zien hoe de waterstand is en of eventueel gevaar dreigt. Bij norma le waterstand brandt een groene lamp. Stijgt het water, dan gaat een gele lamp branden. Komt het water nog hoger, dan wordt het lichtsignaal rood. Dreigt cr ten slotte gevaar, dan wordt automa tisch een sirene in werking ge steld. De hoofdmelder kan door kleine meldertjes worden verbon den met de woningen van dijkgraaf en dijkraden, hoofd der gemeente, politic enz., waar de situatie van kleinere lampen kan worden afge lezen. Er zijn met dit systeem vele mogelijkheden, zo zelfs, dat met eventuele medewerking van de PTT bij hoog water gevaar via de telefoon alarm kan worden gege ven. Het apparaat kan ook in wer king worden gebracht met droge batterijen. Er zijn geen. bewegende delen aan het apparaat, terwijl het stroomverbruik miniem is. In tech nische kringen heeft, men veel be langstelling voor deze ontdekking, waarop octrooi is aangevraagd. Advertentie I.M.) HOOFDPIJN Miinhirdt Hoofdpiinpoedtrs. Doos <7 c Miitihufdt Hoofdpiianablenea- Koker 80 BERGEN OP ZOOM. Drie jon gelui. m de leeftijd van 2123 jaar, zyn door de gemeentepolitie gear resteerd naar aanleiding van vrij omvangrijke diefstallen, welke in de nacht van 30 April op 1 Mei werden gepleegd op het emplace ment van dc NTS. alhier. De jonge lui hadden een aantal wagons gefor ceerd, waarin de dag tevoren goe deren waren geladen, welke hier per schip waren aangekomen. De dieven maakten een grote hoeveel heid sigaretten en shag buit. voorts een aantal flessen wijn. kleding cn vele kilo's chocolade. Een deel van het gestolen goed hadden zij ver borgen om het later te vervoeren. Aangifte van in Duitsland geleden materiële oorlogsschade DEN HAAG. Ook Nederland se onderdanen kunnen thans aan gifte doen van in Duitsland, g* le den materiële oorlogsschade, ten einde te zijner tijd in aanmerking tp komen voor een schadevergoe ding krachtens de op 14 Augus tus 1952 door de West-Duitse Bondsregering in het leven geroe pen „wet tot evenredige verdeling van lasten". De aangifteregeling is gepubliceerd in de Staatscourant van Woensdag, (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Over de P.T.T.-begroting waren de vorige week alleen le leden der Eerste Kamer aan het wcord geweest, zodat minister A 1- e r a alle tijd had gehad om zijn beantwoording, welke Woensdag aan ie orde kwam, goed voor te bereiden. ïe Kamer bleek er door tevreden gesteld, behalve *s ministers partü'geno»t prof. Hellema, die van zijn in eerste aanleg uitgesproken critiek nitts terugnam. En de minister, kort geleden nog Tweede Kamerlid, was juist zo goed begonnen door zich aan te dienen als een voorstander van ruimere voorlichting aan de Ka mers over de Staatsbedrijven. Hij is er bij zyn eigen departement be reids aan begonnen, zo deelde hij mede, zodat de Kamers daardoor beter hun controlerende en wetge vende bevoegdheid kunnen uit oefenen. De huurprijs van 8.050.voor het buiter „Voorltnde" te Wasse naar. waar FTT-personeel wordt opgeleid, achtte hij verantwoord. Dat de PTT te veel subsidies geeft. zoais de heer De Vos van Steen wijk van mening was, achtte de minister ten dele ook een be- zvaar. maar hij is nog niet zo ver, dat hij er een eind aan kan maken. Vel heeft hij thans vastgesteld, cat niet meer de directeur-gene- aai van de PTT beslist over de subsidies, maar hij zelf. De beheerspositie van de radio- cistributie brengt mede, dat zij iaar oude structuur zoveel moge- lik moet behouden. Wel is dc mi nster, zo deelde hij mede, bezig ♦m spoedig de radiodistributie baar .vettelijke regeling te geven. Hij schetste het werk van de PTT Us baanbrekend. Het bedrijf kan. volkomen de toets der critiek met het buitenland doorstaan. De begroting van het PTT-be- drijf Is z.h.s. aangenomen, evenals die voor het Zuiderzeefonds. STRAATSBURG. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf tien landen van de Raad van Europa hebben Woensdag In beginsel een Belgisch plan aanvaard, dat de organisatie van Straatsburg nieuw leven wil inblazen. Van gezaghebbende ripe is verklaard, dat het plan. door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, aan het comité van ministers voorgelegd, de volgende punten bevat; 1. Instelling van een commissie, te vergelijken met dc permanente raad van het poord- Atlantische pact, met Parijs als zetel. 2 Nauwe verbindingen tussen de Raad en de landen van het „kleine Europa". 3. Een plan om het werk yan de raad op economisch, sociaal, cultureel en juridisch gebied tc activeren. Dit plan zou door het nieuwe permanente lichaam opgesteld moeten wor den en aan de volgende vergadering der ministers aangeboden moeten worden. De ministers van de vijftien lan den hebben nogmaals uiting gege ven aan hun overtuiging, dat de Raad van Europa nog steeds een zeer grote rol te vervullen heeft bij het tot stand brengen van een grotere eenheid in Europa. De bij eenkomst van de ministers gaat vooraf aan die van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, welke vandaag wordt ge opend. Volgens een woordvoerder heb ben de ministers een verzoek van de raadgevende vergadering afge- wezen, om de organisatie van het Noord-Atlantisch pact te vragen, jaarlijkse rapporten, te verstrekken over de Europese verdediging ten einde het defensiedebat van de As semblee te vergemakkelijken. Dit verzoek werd in September van het vorig jaar ingediend. De minis ters zijn van mening, dat het hui dige contact tussen de algemene secretariaten van beide organisaties voldoende is. aldus de woordvoer der. BONN. De West-Duitse Bonds dag heeft Woensdag een verlaging van de inkomstenbelasting met ge middeld 15 procent goedgekeurd. De „kleine belastinghervorming" werd in derde lezing goedgekeurd. Het wetsontwerp gaat thans naar de Bondsraad, waar het, naar waar nemers ver%vachten op moeilijkhe den zal stuiten. Door dit wetsontwerp wordt de inkomstenbelasting met gemiddeld 15 procent verlaagd, worden zekere benerkingen gelegd op belasting vrije zelf-financienngs operaties, de belastinggrens voor grote inko mens vastgesteld op 66.6 procent in ats van, zoals tot nu toe. op 80 procent en het percentage van de afdracht van inkomsten- en maat schappij belastingen door de 9 West-Duitse staten aan het fede rale ministerie van .Financiën vast gesteld on 40 procent. Tot nu toe hebben de staten, die de inkom sten- en maatschappij belastingen, innen, slechts 37 procent aan de Bondsregering afgedragen. TERWIJL ik Op de bus wachtte, kwam een kleine jon gen naar mij toe, nam zorgvuldig zijn pet af en sprak: ..Meneer, zondt v van mij een bonnetje willen kopen?" f „Wat is dat poor een bonnetje?", vroeg ik. liet ventje trok een boekje uit zijn borstzak. „Zie eens hier meneer", zet mj. „Het is een geel bonnetje en het kost maar tien cent. Als u het doet, dan komt hei geld aan een vereni- ping. En rite vereniging zendt er telkens een arme jongen, die zwak is, van naar buiten." Hij keek mij meewarig aan. „Dat lijkt me een mooi doel", zei ik, tit mijn zak tastend. „Nietwaar?", riep rie jongen, „als I veel mensen de bonnetjes kopen, kan de vereniging heel u-at jongens die zwak zijn. beter laten worden in. de gezonde buitenlucht." Hij aarzelde eren. i „Misschien neemt n er wel l twéé....", veronderstelde hij. „Goed", zei ik. Want arme jon» gens zie ik maar het liefst in ge- j zonde buitenlucht. Toen u'e bonnen en geld hadden geruild, knikte ik hem ten afscheid toe, r/iaar hij bleef staan. Wat nu gedaan? In Shakespeare-stukkenkun je zeggen „Verlaat mij", maar bij zo'n bushalte valt dat niet, „Is er nog iets. vent?", vroeg ik. „Meneer", sprak de jongen, „stelt u erg veel prijs op de bonnetjes?". „Nee", zei ik. „Map ik Ze dan hebben?", vroeg hij. En met ren link lachje; „Dan kan ik die dubbeltjes zelf houden, ziet u en ik heb zo'n trek in üs." KRONKEL (Vervolg van pag. 1 61-jarige mej. Marie Johanna Lig- telijn uit Gorssel, een gepension- neerde verpleegster, die op weg naar Birmingham was. Haar beide handkoffers had zn nog wel aan het dek kunnen brengen, maar niet meer in de reddingboot mee kun nen nemen. Maar wat hinderde dat, nu het leven er was afgebracht? Eon paar uur later in het Liver- poolstrcet Station speelde zich het zelfde spel van spanning, wachten, weerzien, vreugde, climax en anti climax af. De heer W. Mulgry, een Schot uit F iinburgh. vertelde hoe hij na de botsing uit zijn hut was gekrabbeld en om de hoek in de corridor de scheepswand van de „Haiti Victory" zag. Door een ope ning tussen het gat in de „Duke of York'» en de boeg van het Ame rikaanse schip had hij naar boven kunnen klauteren en tussen de be drijven door ook nog een oude da me er uit kunnen halen. Da-T is de 51-jarige Amerikaanse mevrouw Hoyt met haar dertien jarig zoontje Harold, die urenlang in het donkgT in hun hut opgeslo ten hebben gezeten. Zij vertelt haar verhaal opnieuw en opnieuw, hoe zij gebeden hadden en psalmen hadden gezongen, hoe lang het duurde voordat men van buiten af tot de hut kon doordringen en hoe verschrikkelijk het v/as uit een der andere hutten voortdurend om hulp. om een dokter en om een geestelijke te horen roepen. Een der meest miraculeuze ver halen van redding is wel dat van de zestienjarige dekjongen David Stokes, die zich in het voorste stuk van de „Duke of York" be vond toen de boeg van het schip langzamerhand afknapt» en dwars op het water kwam te drijven. Door een patrijspoort klauterde hij naar buiten cn stond toen hulpeloos op de scheepswand. Hij kon niet zwemmen. Van de „Duke of York" schreeuwde men hem toe in zee te springen en de bootsman kon hem toen tenslotte redden. Toen de sloepen zo volgepropt waren, dat men er nauwelijks be weging in kon krijgen, kwam de ..Haiti Victory" langszij liggen en nam <.oveel mogelijk opvarenden over. Het kwam zo dichtbij, dat men van het ene schip op het an dere kon overstappen. Aanvankelijk nam de ,.Hai*i Victory" de „Duke of York" op sleeptouw. Later werd deze taak overgenomen door twee Britse slepers. Verkiezingen in Soedan worden uitgesteld KHARTOEM, De commissie voor de verkiezingen in Soedan heeft besloten, de parlementsver kiezingen tot October nit te stel len. Vier zusjes uit cén gezin zijn Huiten, dat is ui de gemeente Gilze- RÜen, op dezelfde dag iti het hu welijk getreden. Nee, niel met vier broers, maar het is enen zo goed ccn plaatje waard. Dc zusjes zijn, ran links af, 30, 25, 29 en 33 jaar. En dan is er nog iets inerktcaardigs: de uier zusjes heten Broers. De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur mug Zicll voortaan „Ko ninklijke" noemen Maar dat de tulpen en hyacinthen volgend jaar met een kroontje erop zullen bloeien, schijnt toch met waar te zijn. Italianen. Duitsers. Engelsen. Israë liërs en Amerikanen zijn gisteren op de stierenkeuring van het Friese stam- hockrundvee kom»n kijken, hoe de slier Piet Eduard een la-prijs kreeg in de lubriek vierjarige en oudere stieren. En Piet trots he, dat begrijpt u. Nee wc zullen u mets op de niouw spelden, al wordt het weer komkom mertijd. Vier komkommertjes brachten op de veiling van Ter Aar 43 cent per stuk op. Heus! Bij de kroning beth zullen, haar ec „armills" (gouden armbanden) om de polsen worden gesloten, wat sinds de kroning van Karei II in 1661 (kyk het jaartal maar na) met meer is gebeurd. Alle landen van het Britse Gemenebest hebben bijgedragen aan de armiUs. Het kijken naar driedimensionale Hms kan een weldadige invloed hebben op de ogen en kleine gebreken corri geren. Dat heeft een Amerikaanse opticien gezegd. Dean Achcson. de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Amerika, is weer een advocatenpraktijk in Wash ington begonnen. Een Engelse Lord in staatsiekledij ls 2'j centimeter breder dan een gewoon mens. De organisatoren van de plechtig heden hebfcen tenminste voor de Lorda plaatsen laten reserveren, die 2'» centi meter breder zijn dan voor mensen in gewone nette pakken. In Bluefield. in Amerika, koppelde een machinefabriek een tractor en een olifant „rug aan rug" aan elkaar om de trekkracht van de moderne tractor te demonstreren. Maar Jumbo sleepte het sputterende ding het hele demonstratie- terrein rond alsof er een bromtol aan zijn staart zat.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2