Apsa r~ Vijr jaar Gemeenschapswerk liet zijn spoor na £■2 a<;r\da Verdieping en uitbreiding is nog meer nodig *dtuiidtdnfc DRZ krijgt Belgische bezoek van Red Star Van aanleg havenspoorweg zal niets meer komen KlLIJ Andere geschillen over de sociale verzekering DE KLERKeZN Hakkert leidde ONI in aula museum DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Uitbetaling van de ouderdomsrente Kunstenaars S 45 gaan exposeren Het worden drukke Pinksterdagen Gemeente verkoopt in verband hiermee strook grond op Vlaardings gebied Stropersdrama te Herwijnen voor Hoge Raad Uit Nederland 7000 bloemen naar Kopenhagen Irak verzoekt V.S. opheffing van wapen-embargo 2 Woensdag 20 Mei 1953 .Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Schiedamse Gemeen schap is de vergadering van de Bestuursraad van de culturele overKoe- peüügsorganisatie in onze stad gisteravond gevolgd door een intieme bü eenkomst, ïvaaraan behalve de leden van het dagelijks bestuur, de be stuursraad en het vacantie-comité ook hun dames deelnamen. Het was een welkome gelegenheid om nog eens taak en, betekenis van de Gemeenschap voor het stedelijk leven onder ogen te zien. Natuurlijk zou er voldoende aanleiding zijn geweest om te wijzen op het vele dat in de loop van die vijf jaren werd. bereikt. Dat men de nadruk heeft gelegd op de achtergronden van dit werk, mocht een teken zyn van de ernst, waarsnee wordt gestreefd naar verdieping van het culturele besef aan de Schiekant, 'Het was de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer M. Holl, die de eigenlijke lu strum- rede uitsprak. Hu begon met erop te wijzen dat de natuurlijke liefde voor eigen land en volk, voor de eigen stad, moet worden verdiept tot gemeenschapszin en ook tot of fervaardigheid in dienst der sa menleving, wil men gevaar voor eigenliefde vermijden. Mep voelt voor zijn stad en men gelooft er in, maar wanneer men er over gaat denken, beseft ieder een dat dit een nogal goedkoop vernisje is. Wanneer men een der gelijk gevoel bij anderen wil wek ken dan moet natuurlijk aan het gevoel worden geappelleerd, maar laten we niet vergeten dat deze gevoelens alleen door verstand be stendigd en verdiept kunnen wor den. Verantwoorde beïnvloeding is hier geboden, maar om de wegen te vinden waarlangs deze beïnvloe ding zal gaan, moet veel studie worden gemaakt. Studie van het culturele leven en van de cultuur. En ö»n bedoelen we met cultuur in het algemeen: de levensstijl der Nederlandse Gemeenschap, van de zeden en gewoonten af tot de om gangsvormen en feestuitmgen toe, van de dagelijkse gebruiksvoorwer pen en de Zondagse pronk af tot de arbeidsmethoden en de familie verhoudingen toe dat alles be hoort tot ónze levensstijl en, is dus cultuur. En deze cultuur is niet een aftreksel van de elitecultuur (met elitecultuur bedoel ik geen standencultuur, maar de grote cul tuurdragers, zoals schilders, dich ters enz.) doch ze ks er wel de voedingsbodem van. Teveel is deze voedingsbodem verwaarloosd en het gevolg is geweest, dat de eli tecultuur haar wortels is kwijtge raakt en na een korte bloei is gaan verdorren. Niet de elitecul tuur van de enkeling, doch de volkscultuur van deze stad is be slissend voorde culturele toekomst van Schiedam. De verleiding is groot hier nog even in te gaan op de mening van diegenen, die geloven met alles op alles te moeten zetten om die levende cultuur te stimuleren. Zij menen dit alleen te kunnen doen op eert 'Confessionele basis, omdat naar zij zeggen ware cultuur al- leen kan voortkomen uit de diep ste levensovertuiging. Maar kan men dit volhoude als men in het oude boek, de Bij bel, leest, dat komng Salomo een Advertentie l.M.) Zoete most ran appelen Voor iedereen in elk seixoen Goed, goedkoop» gezond tk SCHIEDAM Wie kent in Schiedam niet de heer Hakkert? Bijna dagelijks is hij in een van de stedelijke zalen te vinden ter opluistering van een feest of partij „Met medewerking van. Hakkert's Band of onder lei ding van de hesr Hakkert," staat er dan. op het programma. Steeds weer valt zijn figuur op door de onvermoeibare ijver waarmee hij te werk gaat en zijn grote liefde voor het vak, dat hij gekozen heeft en dat tegelijkertijd zijn grote hobby, is: de muziek. Nooit zal een ver enigingsbestuur te klagen hebben over de muzikale medewerking van de heer Hakkert. Dinsdagavond stond hij in de aula van het museum voor het fo rum van het mandolinegezelschap ONI. Sinds 1915 bestaat dit orkest nu al. Met het programma van Dinsdag hebben de heer Hakkert en de zijnen weer eens duidelijk laten zien, dat men inderdaad met van vandaag of gisteren is. De uit voering van de Berceuse "it dc opera Jocelyn kunnen wij gevoege lijk als het hoogtepunt van de avond aanstrepen. Het concert werd geopend met de Paraat Mars van de grote mando linekenner Joh. B. Kok. Ook num mer twee van het programma, Mas cotte, een concert-ouverture, even eens van Kok, trof de aanwezigen door de klankvolle uitvoering. Luchtig en passend in de tijd van het jaar, was La Folatre, een fan tasietje van J, Werkman over het zonnige bloemeneiland Capri. Veel waardering ondervond ook de Mé lange Musical, een selectie van vijf en twintig klassieke melodieën. Ben van Dijke zorgde voor afwis seling in het programma met zijn Trompetconcert van Joseph Haydn. Helaas bleek de aula voor een der gelijke solo niet helemaal geschikt. Hij werd aan de vleugel voortreffe lijk bijgestaan door de heer Hak kert. die even later de trappen be klom om zich achter het oude or gel te zetten. Drie vmrken voerde hij uit- Je Off» rtoiro Funèbre van Céser Pranck. Andante uit de Or- geisonate opu« 05 van JVÏendelssoim eb de Grand Choeiir van Guihnar.t. De be*r Ki-fcuert U-t ONJ tht uit stekend geslaagde concert bef.lunen met een Suite var; Volksdansen. heiden komen om de Tempel ter ere van God te bouwen? Daar bij komt dan nog, dat de cultuur een uiting is van een levensge meenschap en dat diegenen, die de confessie een levensgemeenschap noemen, de confessie alleen, hieruit dan de consequentie moe ten trekken zich daarmee buiten de volksgemeenschap te plaatsen en dus o°k buiten een gemeenschap als de S.G. wil zijn. Het uitbouwen van een hechte culturele gemeenschap zal moeten bestaan uit een verdieping van het werk en het betrekken van een nog groter aantal stadgenoten bij de activiteiten. Ook diegenen, die moeilijk kun nen geven, zullen moeten worden opgenomen. Hiervoor zal 't nood zakelijk zijn het apparaat uit te breiden. Alleen wanneer wij steeds in staat blijven met nieuwe acti viteiten te komen zal onze Ge meenschap jong kunnen blijven", aldus do heer Holl. Een Cultureel Centrum zal in de komende 5 jaren gerealiseerd moe ten worden, waarby de Gemeen schap zo nodig grote bedragen van de stedelijke overheid dient te t'ra- gen om te helpen de mogelijkheden te scheppen voor een opgewekt cultureel leven. Meer bekendheid naar buiten te geven aan de stad, gelegenheid aan te grijpen of te scheppen om vreemdelingen, die alleen de naam Schiedam kennen, hier naar toe te krijgen. Maar de belangrijkste taak van de S.G. zal zijn te strijden tegen dp massif ice- ring, tegen de naar beneden trek kende internationale, wansmaak:, door allen in de gelegenheid te stellen, zich te doordringen van dat gene, wat tot onze cultuur behoort, datgene wat ons samenbindt. „Vijf jareti hebben we met deze Gideonsbende gevochten. Vijf jaar zijn voorbij gegaan met vallen en opstaan. Vechten tegen vooroordeel, tegen vermeende concurrentie, te gen wantrouwen en tegen onkunde. En nog is deze phase niet ten einde. Nog steeds is onze S.G. een strijd bare S.G.. altyd op haar hoede. Maar mogen we cok eens naar de andere kant kijken, dan zien. we een steeds toenemend vertrouwen van onze verenigingen, een hechter verband, in onze secties, een steeds meer luisteren naar onze adviezen". Vertouwen bü de overheid Dat er ook vertrouwen in de S.G. bij het gemeentebestuur aanwezig is, was voör een groot deel het werk van de wethouder van Culturele Za ken, mr. M. J. M. van Kinderen, die alle bestuursvergaderingen bijwoont en ook* deze avond niet ontbrak. Vertrouwen is er ook in de rest van het land, waar men met bewon dering vaak met nog meer bewon dering dan fn. de eigen stad (Red.) opkijkt naar wat hier gedaan wordt. Dit is dan het gevolg van 5 jaren vechten voor onze Gemeenschap. Ge volg van de geest van eensgezindheid die in ons midden altijd weer heerst, een geest van opgewekte strijdlust, die wel iedere zaak van alle kanten wil bekijken en becritiseren, maar dir om de zaak zelve en niet uit per soonlijke eigenwaan en eigenwijsheid Na dank te hebben gebracht aan allen die in de afgelopen jaren hiel pen het gebouw van de Schiedamse Gemeenschap te schragen, besloot de heer Holl aldus: „Laten we dan verder gaan, door trekken door de woestijn van alle daagsheid, tot we de oases gevonden zullen hebben van offervaardigheid, verantwoordelijkheidsgevoel en ge meenschapsgevoel. Niet omzien naar wat bereikt is. maar het oog geves tigd houden op al datgene wat nog gedaan moet worden voor onze goe de stad. En wanneer wij dan op deze wijze doortrekken, „eendrachtig sa men strevend", dan ben ik overtuigd van ons slagen. Dan zal deze stad een voorbeeld kunnen zijn voor de an dere Nederlandse steden, niet van plaatselijk chauvinisme, maar van een stad met burgers die zich on danks grote verscheidenheid ou poli tiek en religieus terrein toch één kunnen voelen en daarom hun stad groot kunnen maken," Dank aan beide kanten Sprak de voorzitter van de Ge meenschap zijn erkentelijkheid uit voor hetgeen zovelen deden om de taak van het bestuur te verlichten, de heer E. A. Leenderts maakte zich tot tolk van de sectie, toen hij ge waagde van de grote waardering, die er in deze kring is voor wat het dage lijks bestuur doet. Voorzitter Holl betrok in deze kring ook de heer P. Groenendaal, de spil waar veel om draait cn veel van uitgaat. Wethouder mr Van Kinderen ver geleek de Gemeenschap met een baby, die veel trotse vaders had, maar ook veel boze ooms, die op merkten dat de kleine graag naar groen greep en met zand speelde om heuveltjes op te werpen. De vijfja rige kleuter wordt door de Schie dammers al met andere ogen beke ken. „Misschien wel omdat zy reke ning houden met de mogelijkheid, dat cr straks wel eens een charmante jongedame uit zou kunnen groeien, bij wie een kansje te wagen zou zyn." Hoe het kind er straks op meer ge vorderde leeftijd ook zal uitzien, in ieder geval zal er rekening mee moe. ten worden gehouden, zo merkte de wethouder op. Natuurlijk kwam ook de verhou ding overheid-Gemeenschap nog even ter sprake. Alhoewel men met iets meer vertrouwen wel wat verder was gekomen, kon mr Van Kinderen zich toch goed voorstellen, dat het ge meentebestuur in den beginne een afwachtende houding had aangeno men. Voor wat er in die vijf jaar moge lijk werd, behoefde S.G. het gemeen tebestuur met dankbaar te zijn, Wel is het omgekeerde het geval. Wan- 2202 Monsieur Alexan der wacht tot de wagen dichter is genaderd. Eén der Arabieren heeft zijn vuurwapen ook geschou derd en samen zullen zij die indringers wel de baas kunnen. Daar ra telt het eerste saldo, maar de auto slingert zo raar, da.t de kogels ver naast vliegen. Mr. Morris doet zyn best de auto op de twee mannen aan te stu ren en alles gaat zo vlug tn ziin werk, dat Alexan der en de Arabier geen gelegenheid krijgen op nieuw aan te leggen. 2e moeten snel opzij sprin gen om niet te worden schreeuwt Bob, .fdaar rtaat een tent!" Maar mr. .neggen, bet tentdoek valt op de auto en nu we- stand. „Er uit!" schreeuwtKob: Morris heeft de wagen niet meer In zijn macht, ten Rob en Morris helemaal niet meer, wat zij reis van de scnrik zyn bekomen. De zware auto rijdt met onverminderde snelheid moeten doen Mr. Morris trapt op het rempe- i maar hoe. verder en. schuift de tent radicaal opzij. Dat wil I daal en de wagen komt met een schok tot stil- De ouderdomsrente, die vervalt op Eeerste Pinksterdag, zal worden uitbetaald op Vrijdag 22 Mei. De Ouderdomsrente, die op Tweede Pinksterdag vervalt, zal worden uitbetaald op Zaterdag 23 Mei. Zaterdag keert de Schiedamse Kunstenaarsgemeenschap S 45 weer met een expositie van werk van zijn leden terug m hel Stedelijk Museum. Van 23 Mei tot 15 Juni j zal men deze tentoonstelling kun- 1 nen bezoeken. Burgemeester Peek verricht Za terdagmiddag om vier uur de ope ning. GEMEEHTE mm&iSCHIEDAM OFFICIEEL' NIEUWS") KORTE DAM AFGESLOTEN' De Korte Dam zal met ingang van Donderdag 21 Mei e.k. tot en met 23 Mei d.a.v. zyn afgesloten voor alle rijverkeer, zulks wegens herstrating, neer de S.G. er niet was geweest, zou de overheid op het gebied van het culturele leven niet veel hebben kunnen doen. Namens het college van B. en W. bood de wethouder van Culturele Za ken de gelukwensen bij dit eerste lustrum aan. Voor onze stadgenoten, de voetbal vereniging DRZ zullen de komende Pinksterdagen niet ongemerkt voor bij gaan. Wederom want evenals vo rige jaren heeft DEZ dit keer weel een internationale spovtuitwisseling en wel met dc voetbalvereniging F.C. Eed Star uit Haesdonk-Wacs. Het is niet de eerste keer dat deze Belgen te gast zijn bij hun Schiedamse vrien den cn er zijq reeds hechte vriend schapsbanden gesmeed. Het is dus vanzelfsprekend dat er ook ditmaal weer iets bijzonders gemaakt zal wor den door DRZ van deze speciale ont moetingen. De Belgische gasten zullen a.s. Za terdag om zes uur reeds arriveren in Schiedam, waar zij in Café de Kar- scboom door de DRZ schare zullen worden ontvangen. De avond wordt in de huiselijke vriendenkring door gebracht om dan Zondagochtend vroeg volkomen uitgerust op het DRZ veld aan de Laan ons Genoegen te zijn om deel te nemen aan het bij zondere toumooi dat door DRZ wordt georganiseerd. Reeds om 9 uur spe len. de DRZ junioren tegen SW ju nioren. Om 10 uur vangt het DRZ Pinkstertournooi aan met als inzet enkele prijzen cn als hoofdprijs een grote fraaie beker. DRZ heeft hier voor uitgenodigd de Delftse derde klasser (K,N,V.B.) BEC die de laat ste tijd goed in vorm is; de jeugdige strijdlustige reserves van SVV en dan de Belgische gasten, het team van F.C. Red Star een scmiprofelftal. DRZ dat dus ongetwijfeld op papier het zwakste elftal heeft zal nu kun nen tonen dat de 100 overwinning van j.l. Zondag geen exceptioneel re sultaat was. 's Ochtends worden gc- speeïd de wedrtruden SW 2BEC en daarna DRZRed Star. Hierna wordt onderbroken en zal er te 1 uur een veteranen wedstrijd zijn tussen vroegere DRZ-cracks en het vroegere elftal van DVC uit Delft, dat eens in de 2e klasse K.N. V.B. gespeeld heeft. Na deze vetcranenwedstrijd volgt de verliezersronde en als sluiting de winnaarsronde. Een speciale bijzonderheid is ook dat er met de Belgische gasten een Burgerlijke Stand GEBOREN; Apolonia M., d. van A. de Haan en N. v. d. Vlist; Le ven sioos kind van A. Hitman en H. Sitton. OVERLEDEN: C. van Kielen. 66 jaar; P. J. M. de Jong, 6 dagen; E. W. Bras, 79 jaar, vr, van W. G. Mulder. In 1942 kocht de gemeente van de N.V. Vulcaan een strook grond ter breedte van zes meter, op Vlaardingse gemeentegrond gelegen aan dc Zuid zijde van de weg tussen de spoorweghalte Vlaardingen-Oost en de Vijf sluizen. Deze strook was bestemd voor de aanleg van een goederenspoor- verhinding naar de Schiedamse havens en. het daarbij gelegen industrie terrein. Als koopprijs was bij de ondertekening van de voorlopige overeen komst een bedrag van 48.000 bedongen, terwijl bij definitieve regeling van de transactie nog eens 7000 aan de Vulcaan zou moeten worden be taald. Daarnaast wachtte Schiedam nog een betaling van 13.000 bU het maken van de gpoorwegaansluiting, zijnde de helft van de kosten die de Vulcaan voor de reeds bestaande spoorwegaansluiting met haar bedrijf be taalde. Omdat de in de oorlog opgezette bavenplannen toch niet worden verwezenlijkt, stellen B. en W. thans voor deze koopovereenkomst te ont binden, Ter uitvoering van het besluit was op 6 Juli 1943 een voorlopige overeenkomst tussen heide partijen gesloten, waarin de wederzijdse rechten en verplichtingen werden vastgelegd- Bij de ondertekening is door de Gemeente het genoemde bedrag van f 48.000 aan Vulcaan betaald. De uitvoering van deze overeen komst heeft lang op zich laten wachten. In eerste instantie was deze afhankelijk van de aanleg van de nieuwe weg tussen de Vijfslui zen en de spoorweghalte Vlaardtn- gen-Oost, in. verband waarmee en kele grondtransacties tussen Vul caan en de Provincie dienden plaats te vinden alvorens tot levering aan dc gemeente kon worden overge gaan. Dit alles nam zoveel tijd m beslag, dat eerst m het voorjaar van 1952 de laatste beletselen uit dc weg waren geruimd. Inmiddels waren echter de om standigheden voor onze gemeente dusdanig gewijzigd, dat de vraaK naar voren kwam of het wel ver dedigbaar was thans grote bedragen aan de aanleg van een havenspoor weg te besteden, De overeenkomst was aangegaan in de gedachte, dat een tweede haven zou worden ge- e-aven en de zich vestigende bedrij ven de aanleg van de spoorweg zou den verlangen, m.a.w, de spoorweg- kosten werden gezien als besteed voor de ontwikkeling van het ter rein rondom ie havens. Nu *ohter door de Raad besloten is de tweede haven niet aan te leg gen en bovendien het beschikbare terrem voor het grootste deel is uit gegeven zonder dat de wens naar een spoorverbinding is uitgesproken, achten B. en W. het met verant woord de nodige zeer hoge bedra gen uit te geven voor een waar schijnlijk laag nuttig effect. Aangezien het bezit van de grond op zich zelf geen enkele aantrekke lijkheid voor dc gemeente heeft mede gezien in het licht van de clausule, dat Vulcaan de grond kan terugnemen, wanneer binnen 10 ja ren de spoorweg niet zal zijn aan gelegd hebben B. en W. met Vul caan de mogelijkheid besproken om tot ontbinding van de overeenkomst te geraken. Dit bedrijf heeft zich hiertoe bereid verklaard onder voorwaarde dat de gemeente be taalt de toegezegde bijdrage ad f 13.000 in de door Vulcaan gemaak te kosten van spooraansluxtïng en een bijdrage van f 2750 in de kos ten van de door Vulcaan reeds ge plaatste afrastering. De Vulcaan restitueert het door de gemeente reeds betaalde bedrag van. f 48.000. Deze voorwaarden komen het ge meentebestuur niet onaannemelijk voor. Verwerping van dit voorstel zou er toe leiden, dat de gemeente de grond zou moeten aanvaarden met betaling van de overdrachts kosten ad. f 3.000 en dan een voor haar nutteloze strook zou bezitten, die Vulcaan na verloop van tijd te gen gelijke koopprijs kan terugne men, zodat dan veel kosten voor niets zouden zijn gemaakt. Met de verplaatsing van het S.G.- gebouwtje, noodzakelijk in ver band met de boutu van de Am sterdamse Bank aan de Gerrit Verboonstraat gaat het nog niet zo ulot als toel verwacht mocht tcor- den. De enige plaats in de ?iaby- heid van het stadscentrum, die in aanmerking kon komen, was het pleintje tegenover de HAV-bank Er waren echter nogal wat bezwa ren, zodat B. cn TV, niet or cr een nacht ys konden gaan en opdracht ■gaven op luchtige wijze aan te ge ven, waar men zich het gebouwtje had gedacht. Met dat karwei is Gemeentewerken Dinsdagmorgen bezig geweest en gistermiddag kon dan ook met enige fantasie worden bekeken, hoe de situatie zou worden als het huisje daar zou staan. Het College heeft de zaak bekeken en nog eejis bekeken en is toen weer naar het stadhuis getogen om daar een beslissing te nemen. Wat men moet wetens Apothekers-nachtdienst: v. Westendorp, Singel 81. Bellen bü ongeval: G,G. en G.D. Tuinlaan 89., Telefoon 69290. Toneel: 21 Mei. Passage-theater, 8 uur: Katholieke Kring, Het Vrije To neel met ,,'n Eigen -huissleutel". Tentoonstellingen: 1822 Mei, Grote Kerk, da. 9— 12. 25. 8-—10.30 uur: Zendings tentoonstelling. Films: Passage, da. 2 en 8 u; Verboden spel <14 jr.). Monopole, da. 2, 7, 9 uur; Levend begraven (14 jr.). Bijeenkomsten: 20 Mei. Irene, 8 uur: Chr. Hist. Kiesvereniging „Groen v. Prin- sterer". Dhr. H. W. Tilanus en Th. J. L. y. d. Berg spr. in ver kiezingsbijeenkomst. 20 Mei. Nieuwe Kerk (Gorzen), 8 uur: Opvoering lekespel door Oecumenische Jongeren-groep, 21 Mei. R.K. Volksbond, zaal 6, 8 uur: Testavond Wagenspel Va- cantïeweek. 22 Mei. Beijersbergen, 8 uur-: Jaarvergadering S.Bi.O. DEN HAAG De Hoge Raad behandelde Maandag het cassatie beroep van W B„ jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwachter te Herwjjnen. die in hoger beroep door het gerechtshof alhier tot 6 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens dood doorschuld. Bij het in beslag nemen van een rijwiel verzette zekere L. v. Zand wijk zich hiertegen, waardoor een vechtpartij ontstond. De jachtop ziener voelde zich bedreigd en sloeg zijn tegenstander met zijn ge weer. dat afging en Van Z. doodde. Enige cassatiemiddelen toeiich- tende betwistte mr Wijcker- held Bisdom dat hier sprake kon zijn van grove schuld, beto gende, dat deze in ieder geval niet kan voortvloeien uit de bewijsmid delen hetgeen hier als schuld is vastgesteld, levert dit element niet op._ Voorts heeft het Hof volgens pleiter het beroep od noodweer onvoldoende weerlegd. De conclusie van de procureur- generaal werd op 2 Juni bepaald. KOPENHAGEN. Dinsdagavond zijn per vliegtuig 7000 bloemen, waaronder 4000 rozen uit Nederland in Kopenhagen aangekomen. Ongeveer de helft van deze bloe men werd gezonden naar het zieken huis voor behandeling van kinder- verlammingspatïënten in Hornbaeck, dat het koninklijk paar heden be zoekt. De andere helft zal gebruikt worden voor het contra-diner op de Nederlandse legatie. Daarna zullende bloemen van de legatie over de zie kenhuizen in Kopenhagen worden verdeeld. LAGOS (Nigeria), Het aantal doden tiidens de onlusten In Kano in de Britse kolonie Nigeria, die drie dagen duurden, is tot 43 geste gen. Meer dan 200 mensen werden gewond. De ongeregeldheden begonnen Zaterdagavond, nadat een bijeen komst, georganiseerd door de „Ac tiegroep", een partij die vóór 1956 zelfbestuur wenst, was verboden. J K B.V B scheidsrechter zal arriveren, die dc wedstrijd SW 2BEC zal lei- den. Een internationale arbiter dus. Des avonds zullen alle deelnemers aan dit toumooi met de DRZ-leden leen grote feestavond bijwonen in de l benedenzaal van Musis Sacrum. Hier- jaan zullen medewerken Bram en Wim Scholte, het trio Humoresco, Henk v. d. Polder e.a. De volgende dag zullen de Belgen hes leden om met hun gastheren en vrouwen tochtjes te maken in onze stad on omgeving. 's Avonds is weer het afscheid met gezellig samenzijn in café de Karse- boom om circa half zeven. „TJ SCHREEF over geschillen bij de toepassing van de Ziektewet, maar hoe gaat het nu bü geschillen over de andere sociale verzekeringswetten?** vraagt ons een abonnc. Welnu, dat ls eenvoudig gezegd. Bij de andere so ciale verzekeringswetten, nl. de Invaliditeitswet, de Ongevallenwetten, de Kinderbijslagwet en de Werkloosheidswet, gaat het op precies dezelfde manier als bü de Ziektewet. Dus: eerst een voor beroep vatbare beslissing vragen (of ongevraagd toegezonden krijgen) en dan in beroep gaan bin nen de termijn en bü de instanties, welke op dc beslissing staan vermeld* Het Ziekenfondsbesluit kent geen eigenlijk bcrocpsrecht. Men kan zich altijd beklagen eerst bij het bestuur van het Ziekenfonds cn indien dat niet tot resultaten leidt, bij de Zie kenfondsraad, P, C, Hooftstraat 160— 166, Amsterdam. De Noodwet Drees behoort niet tot de sociale verzekering. Deze wet kent ook geen bcrocpsrecht. Wanneer men het met de beslissing van de Raad van Arbeid niet eens is, kan men zich altijd wenden tot de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. Hetzelfde geldt voor de Noodwet Kinderbijslag kleine Zelfstandigen. NOODWET KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN" De heer M. A. vraagt: Is het noodzake lijk bij een beroepszaak in de sociale ver zekering een advocaat te nemen? Antwoord: Dit is niet noodzake lijk. Anders dan bij het „gewone" pro cesrecht, waar. in burgerlijke zaken, een procureur vaak by dc wet is voorgeschre ven, is bu de sociale verzekering het be- roepsrecht zo geregeld dat iedereen die lezen en schrijven kan, zonder hulp van anderen zijn rechten kan uitoefenen. Dat wil echter niet zeggen, dat hulp van een deskundige overbodig zou zijn. Het so ciale verzekeringsrecht ls langzamerhand zo bijzonder ingewikkeld geworden en sommige wetsbepalingen zün voor zoveel verschillende uitleggingen vatbaar, dat een deskundige, die het standpunt van de arbeider op wetenschappelijk verant woorde wtize formuleert en toelicht, vaak van groot, nut kan zyn. De „gewone" ad vocaat weet van het sociale verzekerings recht meestal weinig of niets af. Sociale verzekering is op de Universiteit geen verplicht leervak en de gewone advoca- tenpractijk brengt de jurist slechts zel den met deze stof m aanraking. De des kundigen die van arbeidersajde de zaak bekijken, zyn bijna alleen te vinden in de vakbeweging. De meeste vakbonden beschikken wel over de een of andere vorm van rechts kundige hulp voor hun leden. Jammer is het, dat zo weinig vakorganisaties het belang inzien van medische bijstand op het terrem van de sociale verzekering. Bij dc Ziekte-, Ongevallen- en de Invali diteitswet doen zich veel medische strijd vragen voor. De rechter die daarover te oordelen krijgt is, behalve bij de Enkel voudige Kamer van de Ziektewet, altijd een met-medicus. Weliswaar kan de rech ter een onpartijdig deskundige benoemen, maar in veel gevallen gaat het er juist om de rechter van de noodzaak van zo'n l benoeming te overtuigen. Alleen de medi- j cus die de zaak van arbeiderszijde be- j kijkt, heeft voldoende gezag om over deze 1 dingen te praten. De huisdokter is daar- I toe met altijd bereid, maar ook niet al tijd voldoende onderlegd. Want de me dische vragen welke zich bij de sociale verzekering (speciaal by de ongevallen wetten) voordoen zyn vaak van andere aard dan waarmee de huisarts dagelijks in contact komt. Naar onze mening ligt op hel gebied van de uitwerking van de medische kwesties van de sociale verze kering voor de vakbeweging nog een ter rein braak, waaraan te weinig aandacht wordt geschonken. De heer J. S. schrijft: Ik ben al 10 jaar bij dezelfde werkgever in dienst. Van vroeger had ik nog con rentekaort. Nu if de Raad van Arbeid plotseling tot de ont dekking gekomen, dat mijn werkgever voor mij rentezegcls behoort te plakken, hetgeen hij nooit heeft gedaan. Er wordt nu slechts over twee jaar zegels nagevor derd cn net over al die Jó jaar die ik reeds m dienst ben. Is dit juist? Hterdoor lijd ik toch by een mogelijke uitkering schade? Antwoord: Dit is juist. De Invalidi teitswet zegt uitdrukkelijk dat ten on rechte niet geplakte zegels slechts over ten hoogste twee jaar kunnen worden nagevorderd. Het is dus van belang dat de arbeider het toezicht op het zegelplakken met alleen aan de Raad van Arbeid over laat, doch ook zelf uitkijkt. Telkens als een routekaart is afgewerkt ontvangt de arbeider mededeling van het totale pre miebedrag dat is gestort, zelf contrölc uitoefenen. BAGDAD De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken heeft zij a Amerikaanse collega, Dulles in een nota verzocht, de restricties op le vering van wapens en oorlogstuig aan de Arabische landen op te hef fen, Voorts verzocht Irak de Ara bische nationale aspiraties te steu nen en een regeling van de kwes tie van het Suazkanaal tot stand te brengen op een wijze, -die tegemoet komt aan de Egyptische nationale wensen. (Advertentie LM.) COUPONS VITRAGE OVERGORDIJNEN VLOERBEDEKKING LOPERS TAPIJTEN VER BENEDEN DE WAARDE vao' 96 ^VAlfNBURGERWEG141^B^ERLA^SELAAN 72-7

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 1