S7HQQBMD ben was een straat een straat Twee jaar geëist tegen oplichter van formaat Moet Ueens hóren! Met paard-en-wagen voor Elizabeth II op de rug 5 Vertegenwoordiger benadeelt timmerman voor 9 mille jfSH? 6000ste Schip in Rotterdam DOTT. ANTONINO LIFT EUROPA ROND Onderscheidingen voor moedige daden in Meidagen en verzet vj HARTJE STAD v ■Woensdag 27 Mei 1953 „De man, die hier voor U staat, kan een oplichter van formaat worden. De manier, waarop hij een timmerman ruim negen mille lichter heeft gemaakt getuigt van „vakwerk". Het is noodzakelijk deze man naar het goede pad te leiden en dial kan alleen wanneer hjj voor lange tijd uit de gemeenschap wordt weggenomen. Daarom requireer ik een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van het voorarrest". Aldus zei gistermiddag de Officier van Justitie, mr v. d. Roemer, in zijn requisitoir tegen de 34- jarige vertegenwoordiger A. v. d. L. uit Rotterdam, Sedert 1 Mei 1952 stond v. d. L. in contact met de Schiedamse timmer man L. R. Deze man speldde hij de schoonste verhalen op de mouw. V. d. L. zou mooie partijen hout we ten te zitten, waarop grote winsten te behalen zouden zijn Of R. even wat geld wilde voorschieten. En R. fourneerde. Maar het hout was in het buitenland en er moesten invoer rechten op worden betaald. Of R. even wat geld wilde geven. En R. fourneerde. Weer een andere keer kwam v. d. L. met het verhaal aan, dat hij een groothandel in triplex had. Er zou veel mee te verdienen ajjn. Maar dan moest R. even wat geld willen lenen. En R. fourneerde. Totdat R. een slordige negen mille kwijt was. Toen hij eens nader naar de antecedenten van v. d. L. infor meerde, bleek, dat hij met een op lichter te maken had. Vrij spoedig had de politie v. d. L. te pakken. En gistermiddag moest v. d, L, tegen over de Rotterdamse rechtbank ver antwoording van zijn daden afleg gen. Hij bekende onder valse voor wendsels R. tot de afgifte van het geld te hebben bewogen. De verha len had hij uit zijn duim gezogen, want m werkelijkheid betaalde hij met het aldus verkregen geld oude schulden. Uit de verbalen bleek, dat ver dachte al eerder was veroordeeld wegens verduistering en oplichting. Hij loopt nog in een proeftijd, die hem voor een oplichting by een voorwaardelijke veroordeling was opgelegd. „Deze verdachte heeft hiermee blijkbaar nog met geleerd. Dan moet hij het maar voelen De maatschappij dient tegen dergelijke individuen te worden, beschermd," zei de Officier van Justitie. Hoewel uit de rapporten bleek, dat er vrijwel geen mogelijkheden voor reclassering raeer open waren, was verdachte's raadsman, mr H. Wilton, van oordeel, dat destijds de reclasseringsregelingen niet juist waren toegepast. Pleiter was van mening, dat, wanneer deze strenger zouden zijn, van zyn cliënt een goe de burger te maken zou zijn. Mr Wilton vroeg een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. Ned. vereniging van Brandweerpersoneel vergadert in Utrecht DEN HAAG. De zesde alge mene vergadering van de Neder landse vereniging van Brandweer personeel zal op 30 Mei aanstaande in Utrecht worden gehouden. Des morgens om elf uur vangt een verga der mg aan van het hoofd bestuur met de afdelingsbestuurder.,, waarop verschillende huishoudelijke aangelegenheden zullen worden af gehandeld. Om half drie volgt dan een alge mene ledenvergadering. tijdens welke na afloop van de behandeling van huishoudelijke zaken gelegen heid is tot gedachtenwisseling over brandweervraagstukken van tech nische aard. Eur. kampioenschap basketbal MOSKOU. De uitstagen van hei Europees basketkampioenschap van de derde speeldag luiden: Groep A: RoemeniëZwitserland 7436; TsjechoslowakijeItalië 5943! Groep C: RuslandHonga rije 6454. Groep D: Finland—Li banon 65—57. Groep C: Denemar kenBelgië 3556. Groep B: FrankrijkZweden 6533. Groep D: Z-SlaviëIsrael 57—55 na ver lenging. Succes voor ..Excelsior** en „Het Westen" De Rotterdamse accordeonvereni ging Excelsior is met haar A-orkest kampioen van Nederland geworden tijdens het landelijke concours van de Ned. Bond van Accordeonvereni gingen. De dirigent Ph. van Loon, verwierf de dirigentenprijs in de ere-afdeling. Het jeugdorkest werd eveneens kampioen van haar afde ling. Het C-orkest eindigde gelijk met een accordeonvereniging uit Zeist. De Rotterdamse accordeon vereniging Hei Westen haalde in de afdeling uitmuntendheid het hoog ste aantal punten. Dirigent van dit orkest is de heer H. L. de Grood. „Vieux Camarades" wonnen met 336 punten een eerste prijs. (ha redactie behoudt zich her recht roor Ingezonden stukken voor deze rubriek te bekorten. Anonieme stokken ram in de prnHemawdO. „Heren"' in (le tram Vorige week kwam een dame die ia verwachting was een tram bin nen, Niemand stond op. De „heren" keken naar buiten. Zij zagen niets. In werkelijkheid wilden zij niets zien. De conducteur vroeg om een plaatsje voor deze dame Toen weer niemand opstond kwam de conducteur mop perend naar het halkon terug. „Ik ksn niemand verplichten," veront schuldigde hij zich Vanmiddag kwam een oude dame steunend op een stokje een tram bin nen. Heeft men voor zo iemand ook al geen respect meer' want ipdereen vertikte het zijn plaats af te staan. Kunnen mannen zich dan niet reali seren dat een zwangere vrouw het buitengewoon moeilijk heeft en dat een oude dame of heer gauw ver moeid is? Laat de directeur van de RET een verzoek tot het publiek richten, door bijvoorbeeld op raambiliotjes te zet ten dat men de beleefdheid in acht moet nemen Heren die blijven zitten en net doen of zij mets zien, zyn slechts vermomd als heer J. v. d. Ploeg Jr. Met de kiel naar boven is de ge kapseisde Nederlandse coaster ..Toos" Dinsdag de haven van Kristiansund binnengebracht. Historisch museum opent 10 Juui Het Historisch Museum in het Schielandshuis zal op Woensdag 10 Juni om half vier 's namiddags worden geopend door mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van O., K, en W. ^aleidoskoop' in het nieuwe seizoen Het Rotterdams kunstensemble „De Kaleidoscoop", bestaande uit Riek Sprong, Willem van der Loos en Adri. Slootmaker, brengt m het nieuwe seizoen een geheel nieuw programma met „Mallemolen" van Erich Kastner; „Negerliederen" van Langston Hughes. Cu lie n en Fau- set; „Donna Klara" van Hemrich Heine; ..Moany's jongen huilt niet" van Tennessee Williams: „Het sprookje van het verstand" van Erich Kastner; „Daar was hy te dom voor" van Eric v. d. Steen; „De kikker had er mets mee te maken" van Annie Schmidt; voorts werk van Tucholsky, Saroyan, Sartre etc. Adri Slooimaker speelt werk van o a.: Ravel. Bartok, Peter van An- rooy (variaties op „Aan de oever van de snelle vliet"). Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het docto raal examen in de geneeskunde de heer C. A, Boender te Strijen. (Advertentie LM.) v"a- Zuiver Kamgaren. 19. In d« modernste tinten VIËRAMBACHTSSTR. 129 BEUERLANDSELAAN 11 BERGWEG 63 Sluitingsavond van EHBO-cursus In de aula van het Doofstom- menmstituut aan de Ammanstraat heeft de afdeling A van de ver eniging EHBO „Rotterdam" gis teravond de cursus besloten met een feestelijke bijeenkomst. Na de opening door de voorzitter, de heer L. van der Wielen, sprak de instructeur der vereniging, dr. J. Vuylsteke. Hij memoreerde dat van de 48 cursisten slechts zes personen hoefden te worden afge wezen. De geslaagden voegde hij toe: „Nu komt het er voor U op aan te bewijzen, dat U al of niet geschikt bent voor EHBO-er". De voorzitter huldigde daarna de instructeur, daar deze 12 hi jaar aan de vereniging is verbonden. Hij bood een schaakspel en -bord aan. Voor mevrouw Vuylsteke was er in plaats van bloemen eenelec- trische broodrooster. Namens het algemeen bestuur voerde de heer J. Ter wiel het woord. De amateur-toneelgroep „Lach De „Toos", vrolijk gepavoiseerd, een mooie coaster, tnaar een schip per trots op kan zijn. Zó zag men het tn de vroege morpen van Eerste Pinksterdag voor de Noorse fcust door het noodlot werd ge troffen. Bouwdeskundigen uit Amerika teruggekeerd Zeven en twintig van de een en dertig Nederlandse deskundigen, die met steun van het Bureau voor We derzijdse Beveiliging (M.S.A.) een studie hebben gemaakt van de Ame rikaanse bouwnijverheid, zijn giste ren met het m.s. „Noordam" van de HA.L. in Nederland teruggekeerd. De meesten van hen waren op 4 April van dit jaar wet hetzelfde schip naar de Verenigde Staten ver trokken. De groep vertegenwoordigers van de Nederlandse bouwvakken zal on der meer door middel van een uit voerig rapport ruchtbaarheid geven aan de ervaringen, in de nieuwe we reld op bouwgebied opgedaan. In het algemeen hoopt men in woord en ge schrift met de introductie van nieu we werkmethoden, die ook voor Ne derland van belang zyn, de produc tiviteit in de2e voor ons land zo be langrijke tak van bedrijf op te voe- Ó.m. zijn teruggekeerd; J. Fransen uit Den Haag (werkzaam te RoRtter- dam). ir F. J. Gouwetor, te Rotter dam, F. A. J. van Seters uit Voorburg (werkzaam te Rotterdam). Vier andere leden van het „Buil ding Construction productivity team" zullen de 27 thans gearriveerden bin nenkort volgen of zijn reeds op an dere wijze in Nederland terugge keerd. Hiertoe behoort de heer L. J. 'de Jonge uit Rotterdam. en Geniet" hield de aanwezigen verder aangenaam bezig. Dr. R, A. Koopmans, niet alleen chirurg maar ook welbekend amateur goochelaar. toverde tussen de be drijven door. Vier dagen vroeger dan vorig jaar Het zesduizendste schip is ditmaal 4 dagen vroeger dan vorig jaar de Rotterdamse haven binnengevaren. Het was het 7241 brt metende En gelse s.s. „Indore", van de Maritime Shipping and Trading Co ltd ie Lon den, met eec lading sojabonen ge komen van Takubar De „Indore" ligt thans in de Maashaven te los sen. De uitkering over de stakingsdag bij Wilton-Fijenoord De directie van Wilton-Fijenoord heeft besloten, over de dag, waarop de vorige week gestaakt werd, 4V2 uur loon uit te keren. Het was een werkdag van 8% uur, zodat de arbeiders m ieder geval 4*4 uur loon derven. Er was die dag zeven uur lang gestaakt. Phs. van Ommeren: 11 dividend In de gisteren gehouden gewone algemene vergadering van aandeel houders van Phs van Ommeren NV te Rotterdam werden de jaarstuk ken over 3952 goedgekeurd. Het dividend over 1952 werd vast gesteld op 11#, geheel in contanten. De periodiek aftredende commis sarissen mr P. J. van Ommeren en mr A. Schadee werden herkozen. Voorts werd besloten tot uitbrei ding van de raad van commissaris sen met een lid, waartoe werd ver kozen dr H. M. Hirschfeld te Den Haag. Dott. Antonino Zappala Ere zijn rugzak een no- geland en Portugal na- is een Sicttiaan wan iel van hovten paurr - heeft hij een volledige tujfenfiotntio jaar dte en-wagen. zoals die op Europese collectie- Voor een vaag luchtje van Sicilië rond rijdt. "en Antonino over drie ofy/olie en knoflook bij geschenk voor Koningin maanden de Italiaanse zich draagt. Hij maakt Elizabeth II. Hij is nu wapenrok aangordt, voor de tweede waal in herig een boot te rin- probeen hij eerst nog rijn leven een liftreis den om naar Engeland 'twee maanden in Tur- ioor Europa. Op zijn te liften. Daar uul hij fcye te ;yi;_ Ook daar- ïoafd draagt htj de de kroning zien. en het heen wil hij liften, per donkerblauwe s*eekmet cadeautje achterlaten, boot. „Wavt'j zegt hij, gouden banden, die Uitpakken milde hy het „fi/tere is mijn sport. Ik aangeeft dat hij aan de ntet, want Antonino is probeer steeds als ,au- uretuerstfeit van zijn erg zuinig op het pre- tostop" mijn concurren- woonplaats, Catania,sentje dat hy nu al zo fen eruit te dut men vijf jaar rechten stu- lang heeft gekoesterd Zyn grootste ogenblik, deerde. Het „Dott" voor op zijn rug zuti naam betekent dat By Megga aan de „Ik heb met de chauf- hij zelfs doctor is. Maar Middellandstraat kwam feur van de Noorse ko zijn ideaal is de diplo- hy gistermiddag een nirep^ Haakon gespro- matie en daarom volgt stempel halen voor 're ken." zegt Dott. Anto- hij colleges in de poli- knipseiboek, dat kran- nino. Maar meerijden tiek. tenstukjes en stempels mocht niet: de chauf- Drie maanden geleden uit vele landen op zyn feur wachtte op zijn verliet hy Catania met bladzij's heeft. Op En- patroon. Militairen en burgers geëerd DEN HAAG. Bij Koninklijk Besluit is wederom een aantal dapperheidsonderscheidmgen toe gekend aan landgenoten, die zich hetzij in de Meidagen van 1940, hetzij in het verzet tijdens de be zettingsjaren door moedige daden hebben onderscheiden. Posthuum is de bronzen leeuw toegekend aan wylen de dpi. wachtmeester J. L. van Ri), ge woond hebbende te Zoetermeer. Hy was compagniescommandant van het striidend deel der B.S. te Zoetermeer. Genoodzaakt onder te duiken was hij op 29 April 1945 aanwezig in een jachthuis aan de Hotte, toen dit door de vyand ■werd omsingeld. In het huis wa ren o.m. zeven leden van geal lieerde vliegtuigbemanningen on dergedoken, zomede zijn onmid dellijke chef. de plaatselijke com mandant van Zoetermeer. Deze besloot tot gewapende tegenweer, maar werd direct daarop in het hoofd getroffen door het Duitse vuur. waarna Van Rit het com mando overnam en het huis ver liet om zich al schietend een weg te banen en de overigen een af tocht te verzekeren. Dit is hem inderdaad gelukt, maar ten koste van zijn eigen leven en dat van een Amerikaans militair. Aan de eervol ontslagen reserve officier tandarts le klasse J. Kent- gens te Zoetermeer, destijds plaat selijk commandant te Zoetermeer, is het bronzen kruis toegekend. Met een zware hoofdwond werd hij na het gevecht gevangen ge nomen, naar Rotterdam vervoerd, waar een week later de bevrijding plaats vond. Voorts is het bronzen kruis toe gekend aan o.m. de dpi. sergeant majoor L. Verkaik uit Sliedrecht (die deel uitmaakte van de „Bies- boschgroep") en aan de dpi. ser geant I. Smits te Rotterdam (moe dig optreden als groepscomman dant van de kazemat G 25 nabij Roermond in de Meidagen van 1940). Posthuum is het kruis van ver- HIERBIJ gaat de afbeelding van een kaart van 5 ct. Misschien heeft ze indertijd 3 cent gekost, maar laten we aannemen, dat om streeks 1925 een dergelijke prent-brief- kaart 5 ct. kostte; dat was duur! Je plakte er een anderhalvecents postzegel op, ie adresseerde 'r en met een prachtig-ronde afstempeling arriveerde zo'n plaatje ter plaatse van bestemming. U zult zeggen, dat iets dergelijks, met iets meer kosten, tegenwoordig dagelijks millioenen malen met millioenen prent briefkaarten precies eender gebeurt, dus niets bijzonders is. Dat kan best waar zijn, maar Hartje Stad-man garandeert al die millioenen kaarten van tegen woordig met dat zij ook nog eris spe ciaal vermeld zullen worden in een Hartje Stad, vermeld en vereeuwigd ge lijk deze doodgewone kaart uit 1927 van de Oldenbarneveltstraat, Zij ging naar een dame in Oostvoorne, keerde terug naar Rotterdam, overleefde het bombar dement en werd thans met een harte lijk goeiemorgen er bij op onze werk tafel neergelegd, vanwaar ze ons aankeek met een bijzonder pa?r trouwe ogen. Nu ja, "goed; dan kun je 2eggen: „Grote grutten, daar is die goeie oue Van Oldenbarneveltstraat weer d'eris, aardig hè!", u weet wel: zo'n opmerking a la „Wie volgt!, voeten vegen", maar daar schieten we hier ter plaatse niets mee op en het is niet beleefd ook- Tegenover iedere oude kaart uit het voorgoed voorbije Rotterdam dienen wij beleefd te zijn, en wij dienen haar van punt tot punt te bestuderen: wil u wel geloven, dat u daar meer dan een uur zoet mee bent? Laat ons beginnen: nee- neenee: na uï Met luid gepuf, geknor en gekraak passeert naar rechts op de voorgrond de bus van Vla ar dingenSchiedamRot terdam, heus een lieve bus in haar da gen, maai* jc achterwerk nam welm-ic een' spiraalveer met een plok jute mee. als je al te onverwacht uitstapte. Op het hoekje van het trottoir, ter hoogte waar je thans de zuidelijkste gleufsteen van de Cineacbezoekers fiet sen aantreft, staat een paal met een Een doodgewone straat?over de Van Oldenbarnevelt valt uren te vertellenI wit vierkant bord met een zwart handje in de linker onderhoek. Van het bord dat met uitwisbare verf beschilderd was, herinneren wij ons alleen nog maar de dreigende woorden „Hier Halt" (boven) en „Agent" (helemaal beneden); 0 ja: dat was een verkeersregeling uit die dagen staan blijven, tot de agent-met- helm-en-sabe! je toeriep dat je als de wiedeweerga had te maken dat je over stak anders ging je op de bon. En nu had je in die oagen weieens een doezelig man, die kalm de hele nacht op z'n hurken bij die paal bleef zitten, want hij hoorde in geen velden of wegen een agent die hem waarschuwde dat de weg vrij was. EEN AARDIG PUNT, dat halte-bord, en een aardige typisch Rotterdamse straat die Van Oldenbarneveltstraat. Ja je moet haar d'r nu niet meer op aankijken, want wat zie je vandaar de dag"?: links een win kelflank van de Rotter damse Bank, een ach teruitgedeinsd KLM huisje, de pijp van het gepleisterde ziekenhuisrestant, en verder niet veel bijzonders, want de Lijnbaan- markt is nog maar een lage grauwe bedoe ning in de grondverf, en de achterkant van de Rotterdamse Schouwburg is toch ook maar een achterkant van 'n Spaans kloos ter dat zichzelf afvraagt „waarom heb ik een achterkant?" (en als u dit niet ge looft, ga dan zelf eens kijken in een verloren kwartiertje er staan in de metselstenen een plus, een min, en een vraagteken weer gegeven, tekens die men liever op iemands „aangelaat" dan op iemand achterwerk getatoueerd 2iet, niet waar?) Het spijt Hartje Stad voor de tegen woordige geasfalteerde Van Oldenbarne- velt-allee, maar van de gewoon-bestrate Van Oldenbarneveltstraat viel meer te vertellen. Wat was het bij zon niet een merkwaardige laan! Dat was al zo toen de tjingtjongende stoomtram naar Schie dam er een begin en eindpunt had en de dikke locomotiefjes hun gegil af stemden op het aantal zieltogenden in het grote ziekenhuis, en het bleef zo, toen de stoomtram verdween, juffrouw Kriebel met haar broekopbiadertjes uit de Crispijnlaan verdween en de Kunst er haar intrede deed. De Kunst woonde, leefde en schreed in de Van Oldenbarne veltstraat, de Kleine Kunst verhuisde, at en dronk en vocht m de Kruiska- en Diergaardesingelbuurt. f)E KUNST dat was Johan de Meester, vol van allerlei Geertjes en nog niet vol van Deftige Dorpszonden (want die werden later uitgebroed in de Kortenaerstraat) en dat was dt*. J. H. Leopold, wiens naam voortdurend ge noemd wordt naast die van Erasmus. Leopold was een lang. schroomvallig man, die omzichtig van huis naar school (Erasmiaans Gymnasium) en van school naar huis schreed en die in zijn Van Ol denbarneveltstraat altijd naar de bomen keek. Hij kon ons, barbaren van 13. 14 jaar aankijken met een blik van „temidden van welke gabbergaies ben ik toch verdwaald geraakt" als wij tekeer gingen over zyn soms voor ons zo rnbe- grijpelijke onderwijs-taal, waarin zinnen voorkwamen als „de hoge reikbomen met hun steektakken in wringverwildering", vertaal dat nu eens vlug met substan tia uit de derde declinatie, jij daar, aanstaande Hartje Stad-idioot, begin-jij maar en lach niet zo seniel!" Dat waren twee schnjftnannen van faam, maar de Van Oldenbarneveltstraat borg meer, zij verleende cachet aan be trouwbare antiquairs die bovendien je binnen- en je buitenboel opverfden in Franse couleuren (Gidding), zij stond aan het kraambed van de stomme bib- herfilm, zij heeft Rotterdam's eerste cabaret gebaard. sniiiidiiiir'iiiiiriiiiiiiiuiiRireiigiitiJtiiiiiiiiiiiLijii'tiiiiiiiiintiUiiEsiPiaiifiiiiiiiiPiHijijitiriJii Toen die beide laatstgenoemden kamerzindelijk waren, trokken ze naar de Colvest in een afgedankt huiskerkje bij de molen De Hoop (Tuschinski) en naar de Coolsingel (Tivo- voli). want die Coolsingel was bij alle snufjes en moderniseringen haantje de voorste. De Van Oldenbarneveltstraat werd oud en arm, en daarom liep de Kunst er uit. De ziekenhuis vrouwtjes die in een fat- soendelijk paars jak voor de ramen moch ten zitten voor ze doodgingen, namen op het laatst 'n triest beeld mee in haar graf waarom moesten zij in haar paarse uit- vaarfcsjasje achter de ramen zitten, ter wijl aan de overkant van de straat zo veel loslopende jonge dames in paarse jakjes heen en weer mochten wandelen tot in de nissen van de American Ex press onder de Amsterdamse Bank toe?: waarom was er in het Gemeentezieken huis geen Gemeentebar, terwijl parti culiere mensen overal barren hadden?, kijk maar! Er was aan de zonzijde ook nog een kerk in de Van Oldenbarneveltstraat en daar konden de meisjes mantelloos en blootshoofds naar bmnen wippen als het zomer was. Ja, zelfs het geloof was m die dagen luchthartig, maar het was er (wat het tegenwoordig is, behoort tot de competentie van een andere rubriek). We 2ijn nog lang niet uitgefilosofeerd over die ^nvoudige prentkaart, die de fam, S. uit de Jacq. Ferkstraat ons zo gul verstrekte. Je kunt er zelfs op zien aan de schaduwval, hoe laat het is: het moet 11 uur 27 minuten in de ochtend zijn, en in einde Mei, want van 15 Mei af gingen alle zonneschermen uit van half negen af U vindt, dat wij het wel wat ver zoeken? Vergeet niet, dat een Paroolman altijd nog met andere ogen naar de Van Ol denbarneveltstraat kykt dan ieder ander mens, want het is in Mei 1945 geweest dat wij van het KLM-huisje uit onze vlucht namen, doordrongen van de feestelijkheid der Bevrijding, der dade lijke Bevrijding. dienste o.m. toegekend aan de heer K. L. Timmer te Rotterdam, (hoofdmarconzst geheime zen ders). Het kruis van verdienste is ver leend aan de voormalige reserve kapitein P. Pruis te Overschie (verzetswerk in Rotterdam), de voormalige reserve kapitein H. Bollongino te Rotterdam (hoofd inlichtingendienst gewest Zuid- Holland Zuid), de voormalige kor poraal D. Berghout te Rotterdam (lid K.P. te Rotterdam), de heer H. van Splunder te Poortugaal (verzetswerk op Goeree en in de Biesbosch) en de heer W. Baars te 's-Gravendeel (overbrengen van geheime agenten over het Hol lands Diep). School en massamens Ds van Veldhuizen houdt referaat in Leeuwarden (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. „De school maakt veel te weinig gebruik vaa het daaromheen gegroepeerde mas sa jeugdwerk, het clubhuiswerk en het georganiseerde jeugdwerk, terwijl het massa-jeugdwerk juist in staat is de jeugd buiten de school te binden De drie milieux van het kinderleven, gezin, school en jeugdwerk, moeten een geor dend geheel vormen, waarbij de school en het jeugdwerk het fa lende gezin zo nodig ter zijde kun nen staan". Aldus verklaarde Dins dag ds G. v. Veldhuizen uit Rotter dam te Leeuwarden op de hon derdste jaarvergadering van de Vereniging van Christelijke Onder wijzers, m een referaat over „School en massamens'. Ds v. Veldhuizen noemde het griezelig, dat de vele beschouwin gen in de stroom van publicaties over de vraagstukken rond de mas samens, te vaak louter theoretisch, zijn en verontrustend, dat in het gesprek over de massa jeugd, de jeugdleider, de WIKA en de socio loog de boventoon voeren, terwijl de paedagoos en ook de vakver- enigingsman zwijgen. Ook aan het zwijgen van de leerkrachten moet een einde ko men. Zij kunnen het algemeen in zicht door hun bijdragen verrui men en dienen met het massa jeugdwerk een totaal-aanpak te verwezenlijken, waardoor de jeugd in en buiten school verantwoord wordt opgevangen. Spr. sneed ook de vraag aan, of de christelijke school voldoende mogelijkheden heeft om zyn taak naar behoren te vervullen. De openbare kleuterschool krijgt volgens ds v. Veldhuizen het veel voud van de subsidies, die worden, verstrekt aan de christelijke, waar aan men derhalve moeilijk bepaal de eisen kan stellen, hetgeen een. belemmering vormt evenals 't feit, dat de gesubsidieerde jeugdreerea- tie van de openbare scholen met bezoldigde leerkrachten, met sport velden en alle service, die een ge meente maar bieden kan, de open bare school een voorsprong geeft. 80-jarige neemt eindelijk rust Aap het slot van de jongste Vergadering var. de Oostvoorn- se gemeenteraad werd afscheid genomen uan een figuur, die jarenlang zijn vaste plaats aan de perstafel in de raadzaal in nam: de heer J. A. W. pan Bodegom. De heer Van. Bode- gom bereikte onlangs de leef- tyd van tachtig jaar en is waar- schynlilfc utel de oudste corres pondent in ons land. Hij heeft nu besloten zijn werk aan een jongere kracht over te dragen. en eindelijk eens van ccr. wel verdiende rust, te gaan genie ten. Na de_ laatste raadszitting bijwoonde. Werd hy die hartelijk toegesproken en wer' ^ien goede wensen geuit.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 4