(.ichmohd i Hoogste berg van de wereld is eindelijk bedwongen Britse volk aanvaardt jonge vorstin als souverein LONDEN: een feestelijke mierenhoop door ons vergrootglas bekeken Britse expeditie op top van de Mount Everest Beter Dl Vutomobilisten na 'n ilde rit en schoten gearresteerd Adonis deze maand naar Amerika cU dai Alle goede dingen bestaan in drieën Zo ook bij Castella sBJJiiSïiS AWV eoiigresseert in Noordwijk ANWB (70 jaar) zal nieuw hoofdkantoor laten bouwen Eerste-hulpdiensten hadden veel werk Adenauer gaat zelf naar conferentie in Rome - Dinsdag 2 Juni 1953 3 LONDEN. De 8840 meter hoge top van 's werelds hoogste berg, de onherbergzame en schier onbestijgbare Mount Everest in de Himalaya, waarop tienmaal reeds tevergeefs door stoutmoedige bergbeklimmers een aanval is gedaan, werd vier dagen geleden voor de eerste maal bereikt door twee leden ener Britse expeditie. Het waren de 34-jarige E. P. Hillary uit Nieuw Zeeland en de 39-jarige Sherpagids Tensing. Zij waren uitgerust met speciale zuurstofapparaten voor de laatste klim in de ijle lucht en voorzien van eveneens speciale kleding, die bescherming bieden moest tegen de ijzige wind. Eindelijk slaagden zij er in de berg te overwinnen, die algemeen beschouwd werd als „de laatste en waarschijnlijk de groot ste uitdaging voor de bergbeklim mers". Drie vlaggen, de Britse ..Union Jack", de blauwwitte vlag der Verenigde Naties en de vlag van Nepal zijn op de top van de Everest geplant. Hillary en Tensing maakten deel uit van de elfde Everest-expeditie die onder leiding stond van kolonel John Hunt en die op 10 Maart j.l haar basis Kalmandoc in Nepal ver. liet met 362 dragers. 20 Shcrpagid- sen en ongeveer 5.000 kilo bagage Een van deze Sherpa-gidsen wa1- Tensing, die vaker dan enig ander bergbeklimmer ter wereld aar. Mount Evcrest-expedities heeft deelgenomen en bekend staat als de taaiste van een taai ras, eer» klimmer zonder vrees en een weer galoos beoordelaar vaa hetgeen or de hoogten van de woeste Himalaya door mensen kan worden gepres teerd. Hillary, die in Nieuw Zee land als bergbeklimmer grote faan verwierf, behoorde tot de verken ningsexpeditie, die de Britse Everest-deskurtdige Eric Shipton ir- 1951 organiseerde en waarbij vooi de eerste maal de zuidelijke toe gangsweg naar de top, van Nepal uit. in kaart werd gebracht. Alle expedities daarvoor trachtten dr Everest te bedwingen van het Noor den uit via Tibet, Een route, die niet meer kon worden gekozen sinds de Chinese communiste Tibet hadden bezet. Juist van de zuidkant uit echte1 is de tocht naar de Everest-top die van de noordzijde reeds een. hachelijke onderneming vormt dooi geweldige en gevaarlijke sneeuw- cn ijsmassa, nog moeilijker dan van de andere zijde uit. En ook thans heeft men te kampen gehad met sneeuw, die afgronden bedekt en zich plot seling voor de voeten van de mens kan openen en hem in onmetelijke diepten kan doen storten. Met een' anti-lawine-kanon", een vernuftig apparaat, dat er uitziet als een mortier en op een afstand de sneeuwmassa „stuk" kan schieten, is men dit gevaar te lijf gegaan. Zuurstofmaskers Twee soorten zuurstofmaskers zijn bij de expeditie van kolonel Hunt gebruikt: een, waarbij de dra ger 100zuurstof inademt en een waarbij de zuurstof ook met de buitenlucht kan worden vermengd. Voorts beschikte men over speciale, spijkerloze bergschoenen, nylon- kleding en radio. Deze radio ook is het geweest, die het nieuws van hun succes wereldkundig heeft ge maakt, nadat eerder reeds berichten waren opgevangen, die een misluk king van de onderneming deden vrezen. Laaiend enthousiasme Dat dit nieuws speciaal in Groot Brittannië met laaiend enthousias- r Chauffeur, die aanrijding veroorzaakte, bleek dronken te zijn (Van onze correspondent) ROERMOND. De rijkspolitie Swalmen heeft de 42-jarige grint» handelaar Th. H. E. V. uit Wesson gearresteerd, die Zondag bij de bot sing onder de gemeente Swalmen de luxe-auto bestuurde, waarbij twee personen om het leven kwa men en een dame zwaar werd ge- wond. Het is gebleken, dat de be- 20 cent. Fris en mild schuimend, in stuurden tudens het ongeval onder vier zachte tinten en geurend naar invloed van sterke drank verkeer- ontluikende rozen. ^e- 'Er is nu altijd een Castella zeep Mount Everest is gelegen in het Himalaya-gebergtedat de natuurlijke grens vormt tussen India en Tibet. Het bekende Kara kor um-gebergte vormt er een der uitlopers van. Het behoort tot de woestste bergketens ter aarde, waarvan üe geheimen voor het grootste deel nog voor de mensen verborgen zijn en welker schoon heid nog maar door weinigen zijn aanschouwd. Op onze foto zirt men twee leden van een expe ditie uit vroeger jaren. me werd ontvangen en de exem plaren van de „Times'', die het ais eerste krant publiceerde uit de handen der verkopers werden ge rukt, is volkomen begrijpelijk. Ten eerste kwam het net aan de voor avond van Engelands grote dag als een kroningsgeschenk voor de Brit se vorstin dc algemene feestvreugde in Londen vergroten. In dc tweede plaats omdat acht van de tien vori ge expedities Bntse expedities zijn geweest en men nu eindelijk de voldoening beeft, dat de offers die zy brachten, niet tevergeefs zijn geweest. Premier Churchill heeft onmid dellijk een felicitatie-telegram aan kolonel Hunt gestuurd. Op verschei dene plaatsen in Londen werd drie maal hoera geroepen voor de berg beklimmers en de ..Daily Mail" noemde de prestatie „De kroon op de glorie", die overigens niet werd verworven zonder dat twee onver schrokken pioniers in het verleden op de hellingen van „het dak van de wereld" door uitputting het even lieten. ARNHEM. In de nacht van Za- -erdag op Zondag heeft de Arnhem se politie op de weg tussen Nijmegen -n Apeldoorn een personenauto ach tervolgd en ten slotte met gebruik making van vuurwapens tot stilstand ïTcdwongen. De vier inzittenden, van wie er drie door de politie werden gezocht, /ijn gearresteerd en naar Apel doorn overgebracht. Reeds de Apei- doornse politie had getracht de auto tot stilstand te brengen, maar zij moest de achtervolging opgeven. Zij waarschuwde de Arnhemse politie die met twee man per motor de snel rijdende wagen, die zonder licht reed tegemoet ging. Nabij het zweefvlieg- veld Teriet werd de auto aangehou den, maar in plaats van te stoppen, raasde de bestuurder door in de richting Nijmegen. De motorpolitie zette de achtervolging in maar moest deze ten slotte opgeven. Op de terug weg naar Arnhem kregen de politie mannen de auto echter eensklaps weer in bet oog. Onmiddellijk trok ken zij hun revolvers en losten een aantal schoten. Hierop kwam de wa gen tot stilstand, waarna de inzitten den werden gearresteerd. St. Maartens raad blijft - in oude samenstelling functionneren ST MAARTEN. Zoals wij reeds vermeldden, leverde dc afdeling van de KVP on de dag der can- didaatstelLng bij vergissing decan- didatenlijst voor de raad niet in, zodat na vergeefse pogingen om dit verzuim te herstellen de KVP, die twee van de zeven zetels bezette, niet in de nieuw gekozen raad vertegenwoordigd was. De ze ven gekozen raadsleden, vijf van Algemeen Belang en twee van de A.R.-partij, besloten echter hun ge loofsbrieven niet in te leveren, zo dat volgens art. 7 van de Kieswet, de oude raad in functie blijft, waar door de KVP twee zetels blijft bezetten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amerikaan Adonis zal nog deze maand naar zijn land terugkeren, waar een commissie van onderzoek uit dc senaat hem wil horen naar aanleiding an „wetsver krachtingen" in de provincie Bor gen in de staat New Jersey. Adonis is bereid aan deze enquêtecommissie alles te verklaren wat hij over dc zaak-Bergen County weet. Particulieren in de V.S. hebben hem aangeboden om een waarborg som te betalen, zodat hij niet na zijn aankomst onmiddellijk gearresteerd wordt. Indien do aangeboden som men van betrouwbare personen af komstig zijn. is dc heer Adonis be reid die te accepteren. Een voorstel van een Amerikaanse luchtvaart maatschappij om hem gratis naar de V.S. te vervoeren heeft Adonis van de hand gewezen. Eerste Betuwse kersen Maandag geveild TIEL. De eerste Betuwse kersen van de variëteit „vroegste van de markt" zijn vandaag door enige aan voerders uit Va rik en Heesselt aan de veiling Septer aangevoerd. De mooiste partijen werden verkocht voor f 1-70f 1.30 per kilo. De ker- senoogst staat cv in dit kersencen trum zeer goed voor. Wel heeft men hier en daar wat vorstschade, maar het koele en regenachtige weer van de laatste dagen heeft een gunstige invloed op hét gewas. Drie doden bij explosie in Lissabon LISSABON. Door een explosie in de kerostne-opslagplaats van een zeepfabriek bi; Lissabon zijn Maan dag drie wachtmannen om het le ven gekomen en Vier gewond. f A du erf en tie 7. M J SCHENKT U Want.. iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele ,SL0W-SM0KE"VtRGINiA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON SALEM FIELDS USA VOVi (Advertentie l, M.) Nu drie soorten Wijd en zijd is nu het nieuws be kend: Castella brengt thans een voortreffelijke, onverpakte Bloemen- zeep in de handel... voor slechts oor U. Castella Spécial met het wonderbaarlijke schuim 132 cent) zal vooral worden gewaardeerd door de dames, wier huid extra-veel schuim nodig heeft. De klassieke Castella Schoonheldszeep (32 cent) blijft voor ontelbare vrouwen en meisjes HET aangewezen middel voor het verzorgen van haar teini Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszecp verkrijgbaar uoo~ samen 50 cent, een aanbod dat t' niet moogt oucrslaan. En dan is er nu ook de Castellr BJoememcep..voor slechts 20 een' heeft U toch een gegarandeerd merkzeep op Uw toilettafel! Men zegt dan ook niet teveel, wan neer men vaststelt, dat er thans eer Castella zeep is voor iedere vrouw precies geschikt voor haar huid en voor de inhoud van haar beurs. (Vervolg van de voarpaomai deuren onherroepelijk gesloten en moest iedereen op zijn plaats zijn. Voor Peers en Parlementsleden liep er vanuit de city en vanuit Ken sington een speciale ondergrondse trein naar het station van West minster. dat voor het publiek ge sloten was. In de kerk, over de gehele lengte van het schip en het koor, was er aan beide zijden een galerij ge bouwd en in het noord en zuid- transept zelfs twee galerijen boven elkaar, die steil omhoog liepen om te maken, dat men zoveel mogelijk van iedere plaats althans iets zou zien. De gehele middenruimte was opgehoogd en precies in het mid den, weer vyf treden hoger ston den de troon en de kromngsstoel met de legendarische Stone of Scone", door koning Edward I in 1296 op de Schotten buitgemaakt. KI eurschi tterïng De grafsteen van dc onbekende soldaat bij de ingangsdeuren had men onbedekt gelaten. Voor het overige gingen de vloer en de wan den van de kerk en de galerijen schuil achter prachtige 'bekledingen van blauw en goudkleurig brocaat. Tegen die achtergrond schitterden de Peers in rood fluweel en her melijn en flonkerden de diademen der Peeresses. In dit bonte en kleurige inte rieur kwam oven voor negen uur een stoet van leden van de Engelse koninklijke familie binnen, vooraf gegaan door twee in schilderachtige tabbaarden gestoken herauten, die de „Poursuivant van de Rode Draak" en „Portcullis Poursuivant" worden genoemd. Daarna leidden de „Poursuivant van de Blauwe Mantel" en de „Poursuivant van het Rode Kruis" de drie en zeventig vertegenwoordigers van buitenland se mogendheden naar hun plaatsen in het koor. Prins Bernhard liep op de zesde plaats. Vlak na hem kwa men Georges Bidault, generaal Marshall en de Russische ambassa deur. Daarna arriveerden de sultan: uit Lahej, Brunei. Malakka en Zan zibar en koningin Salote van Tonga. Nadat de „Princess Royal", de hertoginnen van Gloucester en Kent met haar kinderen, de graaf en gravin van Athlone en prinses Mar ie Louise, de koning m-moeder en prinses Margaret waren binnen gekomen, was eindelijk het moment aangebroken, waarop de kronings stoet, die inmiddels al lang van het koninklijk paleis vertrokken was, de abdij binnentrok. Voorop in KRONINGSPOSTZEGELS van de Engelse PTT. Vier zegels zijn van vandaag af gedurende vijf maan den verkrijgbaar, in üe waarden van 2\i> pence. 4 pence, 2 shilling 3 pence en 1 shilling 6 pence. De eerste zegel is ontworpen door E G. Fuller en is rood paars; de tweede, ontwerp: Michael Goa- man. is blauw; de derde is olijf groen en ontworpen door de Don derdag j.l. gestorven kunstenaar Edman-d Dulac; de vierde is staal blauwi, ontwerp: M.C.Farrar-Bell. rood de kapelaans, daarachter in stemmig zwart de vertegenwoordi gers der vrije protestantse kerken en de vertegenwoordigers der Schotse kerk, dan de Deken van Westminster en zijn Domheren, de grootofficieren der hoge ridder orden m hun wit-, blauw, en rood zijden mantels, de grootofficieren van de orde van de kousenband in donkerblauw fluwelen mantels, de Lord Kanselier met staatsïepruik in zwart met goud geborduurde toga, de hertog van Edinburgh, geëscor teerd door zes gentlemen-at-arms, en de dragers der regalia. Steeds hoger werd de rang van hen, die voor de vorstin uitgingen. En tenslotte schreed zij zelf de abdij binnen, geëscorteerd door gentlemens-at-arms en vergezeld door de bisschoppen van Bath. Wells en Durham. Zes Maids of Honour droegen omzichtig de lange sleep van het rood fluwelen met hermelijn afgezette en met gouden kant geborduurde staatsiegewaad. En terwijl de vorstin, een flonke rende diadeem op het hoofd zich, na een knieval voor het altaar, naar haar staatsiestoel begaf, hief het uit vierhonderd personen bestaande koor de 122e Psalm aan en maakten de schooljongens van de oude school van Westminster gebruik van hun privilege om als eersten de koningin met de juichkreet „Vivat Regina" te begroeten /N de stad kweru mu een kneute rig e vader tegemoet met twee AchiHes-hielen, een jongen en een meisje Het ventje was gehuld in een cowboy-gewaadje en omklemde zo'n rose pistool, dat dank sij het zegenrijke plastic thans onder ieders bereik hgi. De kleine steppe-gast wandelde voort in de machtsdroom welke Ook kinderen aan zulk speel goed o -tienen en bepaald grimmig was (le toon waarop hij mij. dichtbij gekomen, toebeet: ..Ik schiet je dood. hoor." De under bleef sfiisfaan, kweekte een lichte bedroefdheid op zijn ge- zich* en zei: „Maar Friis. je mag toch niet „jij" tenen die meneer zeggen'" Waarop het Ventje gewillig uit riep ,.Ik schiet v dood. hoor meneer" Zó ts 't beter", rei de man. te vreden. KRONKEL, DEN HAAG. De AJg. Ned. Ver. voor Yiecmoelingeivverkeer 'ANVV) /al liet jaaiinkse"congres ditmaal m Huis lei Dnin te Noordwijk houden. Op 4 Juni wordt het congres door 't Noord wij kse gemeentebestuur in het Casino ontvangen. Tijdens de vergadering op 5 Juni worden refe raten gehouden door mr J. Moolen- burgh over toeristische mogelijkhe den m Zeeland na de ramp en door ir H. Vis over de betekenis van per sonenverkeer over de weg voor bet vieemdelmgenveikeer. Ter vergade ring zal voorts het rap port-vreem delingen verkeer. dat op verzoek van het ANVV-bestuur door de com- missip-Htrschfeld werd opgesteld, ter sprake komen. De gemeente Alkcmade ontvangt het congres op 6 Juni in het pavil joen „De Brasem" te Oude Wete- ung Voorts biedt de gemeente Gouda die dag een lunch ten stad- huize aan. DEN HAAG. De ANWB. die op 1 Juli 70 jaar bestaat en 250.000 leden telt, is van plan een nieuw hoofdkan toor te laten bouwen. Dit verklapte de hoofddirecteur, de heer H. J. van Balen Zaterdag bij de opening van een nieuw bijkantoor te Eindhoven. Er is behoefte aan een nieuw gebouw om de werkzaamheden, welke thans onder bekrompen omstandigheden en in ongeschikte localiteiten moeten worden verricht, te centraliseren. Het plan bevindt zich reeds in een zeer vergevorderde staat van voor bereiding, ofschoon nog geen archi tect is aangewezen. Eut nieuwe kan toor zal een inhoud van ongeveer 20000 kubieke meter krijgen. De kosten worden globaal geraamd op circa drie millioen gulden. Men hoopt binnen een jaar of drie het ge- j bouw gereed te hebben. (Advertentie l. M.) Millioenen dames zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEL LONDEN. Hoevelen er in de dichtopeengepakte massa's. die langs de kroningsroute stonden op gesteld tengevolge van vermoeid heid, honger of emotie zijn flauw gevallen, is nog met geen mogelijk heid te zeggen. Zeker is, dat de eerste-hulpdiensten van de vroege ochtend tot Iaat in de namiddag onafgebroken in de weer zijn ge weest. En deze hulpverlening was een verre van gemakkelijke zaak: zo compact was de menigte der toeschouwers, dat de slachtoffers letterlijk uit de mensenzee moesten worden getrokken, Bijzonder ongelukkig waren dege- ncn. die na veertig cn meer uren wachten door vermoeidheid werden overmand, vóór zij nog maar iets van de koninklijke stoet te zien hadden gekregen. (Van onze correspondent) BONN. Bondskanselier Ade nauer heeft min of meer bij verras sing besioten. dat hij zelf zal deel nemen aan de conferentie, die op 12 Juni a.s. de ministers van Bui tenlandse Zaken (of hun plaatsver vangers) van de landen die de Ko len- en Staalgemeenschap vormen, in Rome bijeen zal brengen. Aden auer meent, dat zijn persoonlijke deelname aan de conferentie de wil van de Duitse regering zou kunnen onderstrepen, de ontwikkeling in de richting van Europese eenheid zo snel mogelijk te doen plaats heb ben: Dc Bondsregering acht dit van bijzonder belang omdat, ongeveer te zelfde tijd dat de conferentie in Rome plaats vindt, ook de ontmoet tmg op de Bermuda's tussen Ame rika, Engeland en Frankrijk zal plaats vinden. Met blinkend gepoetste knopen, al zijn onderscheidingen en een indruk wekkende steek i$ oorlogsveteraan John Studholm al heel vroeg paan zitten op een van de tribunes langs de kroningsrouteDe 81-jarige was een van de vele millioenen, die de optocht zagen. Hij had zich extra mooi ge maakt met vers geplukte eikenblaad jes op zijn oude uniform. De enige versiering die een krijgsman past. vond hij De BBC heeft hier en daar aan de wachtende laten vragen welke gramofoonplaten zij wilden horen. De meesten zeiden: „Singing in the rain Derek Chectham, 12 jaar. is niet in de eerste plaats voor de koningin langs de kroningsroute gaan staan. Hy nad een blocnote en een potlood bij zich. „Ik ga dc nummers van alle auto's opschrijven. Zo'n kans krijg ik nooit meer." zei hij vanmorgen. De Daily Mail gaat zijn editie van morgen helemaal in goud druk ken. Een exemplaar kost 76 cent. Een exemplaar in zwart kost 7 cent. o Vier van de acht paarden, die de kronmgskoets voorttrokken, zijn ccn geschenk van prinses Wilhelmïna aan George VI. uit dank voor de in dc oorlog genoten gastvrijheid, o De paarden die de gouden koets van koningin Elizabeth trokken zijn alle maal ongeveer twaalf jaar oud. Ze heten: Tedder, McCreery, Noah. Tip per ary. Tovey, Snow White, Cunning ham en Eisenhower. Het inspannen van de paarden duurde zes uur. De Engelse filmjournaalmaatschap pij liet de kroning verslaan door on geveer 200 cameramannen. Men vci- wacht. dat ruim 300 millioen mensen de kroningsfilms zullen gaan zien. Tot enkele uren voor de plechtig- hcid waren cr nog tribuneplaatsen te koop. Plotseling deed een grote vraag de prijzen stijgen. Een paar staan plaatsen op de achterste rij brachten 750 gulden op. En laat nu iemand nog eens betwij felen of Engeland een democratisch land is. Vanmorgen hing een generaal m groot gala-tenue aan de lus van de Londense ondergrondse. En reken maar dat ze niet alleen in Engeland aan het vieren zijn. De Australiërs, die elf uur op de Engel se tijd voor zijn. waren al bezig toen Londen nog moest ontwaken. En aan het Koreaanse front bombardeerden kanonniers van het Gemenebest de vijandelijke stellingen met tomvo rode, witte en blauwe rookgrana- ten. En overal in het Gemenebest, van eenzame posten in het Zuid poolgebied tot het tropische Nieuw- Guïnea wapperden de vlaggen. Aan de Zuidpool aten dertig Britten een kroningsdiner met als hoofdschotel: „Pinguïn a la Royale". Met rode sTaap- ogen, moe uan het wachten lit regen en kou, hangt Alfred Brown, 58 jaar, over de afzetting van de Mali, dc brede laan voor Buckingham Pa lace. Alfred i? 'n jolhouder. Deze kronïngsstoet zien is een soort erezaak voor hem. Hij is er bi) geweest, toen de jubileumpa- rade voor ko ningin Victoria trerd gehouden, hij heeft de kro ning van Ed- tuard V/7 ge zien, de kroning van George V en die van George VI. Zo'n beetje re gen doet hem niets als er zoveel op het spel slaat als de kroning van Elizabeth. Alfred houdt hei wel vol niet zï'm thcrmosflesje met koffie. De Londense bakkers waren van morgen uitverkocht. De wachtenden hadden alles opgekocht om er boter hammen van te maken. De Daily Worker, het Britse com munistische dagblad, heeft lang zit ten plussen en minnen over een kop op deze kroningsdag. De redacteuren hebben er dit op gevonden: „Lang leve het Volk!" Tito was er ook. Niet het Yoego- slavische staatshoofd, maar oen 68- jarige Afrikaanse koning van die naam. Hij regeert over een deel van Oeganda, een Brits protectoraat. T wee gezinnen ziit V/a les zetten tomaar midden in Londen 1/iee op een spirituslichtjc. Dat kan. Wout Londen is al een paar da gen écu reusachtig kampeerter rein. Over hun bagage hebben ze hvn eigev vlag met df Draak van Wales gehangen. Bij aankomst in de Abdij wor stelden enige edellieden met de zwa re mantels die zij in jaren niet meer hadden gedragen. Een struikelde en viel bijna. Een ander verloor zijn kroontje toen hij m de auto stapte en een derde, rijk gekleed, kwam doornat aan in een open auto. a Londen was vandaag ccn stad vol muziek. Langs de hele kroningsroute speelden muziekcorpsen en luidspre kers hielpen de ivach ten den de tijd korten met radiomuziek en nieuws berichten. Hoeveel de hele kroning bij elkaar heeft gekost is moeilijk uit te rekenen, maar in elk geval is er ruim een mil liard gulden mee gemoeid. Vanavond wordt in Londen een vuurwerk afgestoken, zoals nog nooit m Engeland en waarschijnlijk nog nooit ter wereld is gezien. In ruim een uur tijd gaat er tien ton vuurwerk de lucht in. Kosten 125.000 gulden. Op Trafalgar Square was het zo vol. dat de bereden politie de koppen van de paarden omhoog moest houden om te voorkomen, dat de mensen letsel werd toegebracht, o De 77- jarige Maggie Port. een werk ster uit Montreal (Canadais om twee redenen naar Londen gekomen. Natuurlijk voor de kroning van de ko ningin. maar ook om haar dochter op te zoeken, die ze in twintig jaar met had gezien. Het enige grote gebouw in Londen dat niet is versierd, is Buckingham Palace. Zei ccn functionaris: „Men drinkt toch niet op zijn eigen ge zondheid, wel?" Acht koninklijke lijfwachten, ge kleed m Tudor-stijl, die de hele nacht in de Abdij de kroonjuwelen hebben bewaakt, zagen er zonderling uit. Als altijd droegen, zij de oude pieken. maar voor de veiligheid hadden ze ook een moderne revolver aan de gordel van hun gouden en rode tunieken hangen. Dit is Rietje Appelman, een Nederlandse stu dente, die met twee vriendin nen naar dc stoet is komen kijken. Rietje heeft een fantasiehoed op gezet waar ze uitbundig mee zwaait als het zo uitkomt. Een móói feest, deze kroningvond ze. Een andere verre bezoekster was de 23-jarge Barbara Bond uit Balti more. die 3000 kilometer lang een fles champagne had bewaard om op de kroning te klinken. Toen ze van de boot kwam en haar fles trots omhoog hield, viel deze m stukken op straat. Barbare huilde s Een onderwijzeres die moeite had haar klasje van twmtig kinderen door het gewoel te leiden, loste dit pro bleem op door ze met een stuk touw aan elkaar te binden en ze als «reus dieren achter zich aan mee te voeren. Na de kroning volgt er nog een reeks van feesten, dagenlang. Staat- Zetfs de gedisciplineerde Britten proberen soms door een afzetting heen te brekenals ze heel erg enthousiast worden. Mannelijke en vrouwelijke agenten hebben er hun handen vol aan om de menigte tegen te houden. Maar niemand wordt kwaad. Dat is het mooie van zo'n kroning, sïe-banketten. rij tours, paardenren nen, gala-voorstellingen, de verjaar dag van de hertog van Edinburgh, (volgende week Woensdag), een dag daarna de „officiële verjaardag" van. de koningin met parades en nog veel meer. Maar in Londen is geen hotel kamer meer te krijgen. Toen de hertog en de hertogin van Sutherland vanmorgen hun ju welen wilden omhangen om naar de abdii te gaan, ontdekten ze dat er vannacht voor 300.000 gulden aan sie raden was gestolen. De achterdeur stond open. Er was niets geforceerd, Het eerste ongeval dat zich in de Abdij voordeed trof een Londense journaliste, die van een trap viel en. haar enkel verstuikte. Een man van middelbare leeftijd die elke morgen in korte broek en. vest een rondje hardloopt door Re gent Street (als lichaamsoefening), deed dit ook vanmorgen. Hij kreeg een hartelijk applaus, want met jui chen zijn de Engelsen in deze dagen niet karig

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2