«SP® fvi AannemingEDG-verdrag door Tweede Kamer verzekerd ggigpgp8' YfRIGlEY oorts Aanvullende protocollen moeten worden overgelegd HET HOOFD KOEL! Westerdok' - n Rembrandt aan boord - stootte lek Westen vraagt Moskou om verdrag voor Oostenrijk Nieuwe verzachtingen in Oost-Duitsland Oogst glasaardbeien goed, van koude grond slecht Kast André-Marie krijgt Iiulp van Herriot IQ m i?i 5^7735 jCTTTTf TH si Inspecteur voor Scheepvaart vraagt voor schriften voor vervoer van kunstschatten KOREA Nieuwe kinken in de kabel „Vredespartisane" vraagt asyl in Denemarken mm Verplichte voeding en huisvesting beroepsmilitairen Russische regering uitgedaagd tot het noemen van haar voorwaarden de echte kauwgom Onderwijspersoneel thans van zwaarste druk bevrijd Wantoestanden in Harskamp in 1945 Dodelijke aanrijding bij Den Ham SMILING HOWARD Zaterdag 13 Juni 1953 3 VKKVULU Hl A J KL) A KT [REL sische houding niet voortkomt uit koele berekening maar uit zachtere gevoelens. Ons antwoord is, dat ieder het recht heeft dit te hopen, maar dat hier de wens veel meer dan de erva ring de vader is van dc gedachte. En onze landen kunnen niet op wensen houwen. De enige zekerheid van het ■Westen ligt voorshands nog in de eigen kracht op allerlei gebied en de eigen strijdbaarheid; en deze zullen groter zijn naarmate de verbondenheid ster ker is. Want wat biedt Rusland op het ogenblik meer aan dan het vroeger heeft gedaan? Gelooft men heus aan de bestaanbaarheid van zo'n onding als een verenigd neutraal en ontwa pend Duitsland? Het Westen heeft standgehouden in een sfeer van grimmigheid, verborgen dreiging en zelfs openlijke strijdhet ware tragisch indien het de vruchten van zijn volharding en eensgezindheid nu in een stemming van onnadenken de verheugdheid zou prijsgeven. Er is voor onze landen maar één toekomst, die van de Europese solidariteit; en er is maar één soort ontwapening, die van de moeizaam vergaarde Weste lijke divisies tegelijk met die van de Russische millioenenlegers. Laat ons daarnaar met alle kracht blijven streven. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het EDG-vcrdrag blijkt onomstotelijk, dat een meerderheid bereid is om het te aanvaarden, zij het dan meer, omdat cr niet aan te ontkomen is dan uit redenen van overtui ging. Van de talrijke bezwaren, welke vele Kamerleden moe ten overwinnen om aan de Europese Defensie Gemeenschap hun steun fe geven is waarschijnlijk het belangrijkste, dat de aanvullende protocollen, waartoe op aandrang van Frankrijk is besloten, niet aan de Tweede Kamer zijn overgelegd. Er werd op aangedrongen, dat dit alsnog zou geschieden. (Van onze correspondent) PARIJS. André-Marie onder zoekt nog steeds zijn kansen. Zij zün overigens gestegen, want gis termiddag is Herriot van zijn ziek bed opgestaan om in bewogen ter men het parlement in het alge meen en de radicale partü in bet bijzonder tc bezweren, een einde te maken aan dc crisis. „Frankrijk, gehoond en bespot, heeft nimmer een dergelijk dieptepunt gekend", riep b\j uit. De indruk van zijn woorden was groot op de radicalen tenminste. Daar buiten waagden enkele toch op te merken, dat Herriot's inter ventie ietwat laat kwam en pas op het ogenblik, dat een radicaal candida at was. De socialisten hebben al laten welen, dat zij in de figuur Marie geen enkel vertrouwen hebbqn. Maar dat heeft de kansen van de candiriaat slechts vergroot. De ge hele rechterzijde, verzekerd van de afwezigheid van de linkervleugel, waagt het weer sociaal getinte pa rolen te onderschrijven. zijn een aantal Kamerleden, die niet kunnen inzien, waarom juist Nederland met dc aanneming van het verdrag zulk een haast moet maken. Naar hun mening kan beter gewacht worden, totdat Frankrijk en Duitsland het verdrag geratifi ceerd hebben. Men zou van de re gering willen horen, hoe zij over de kansen van de ratificatie door deze landen denkt. Enkele Kamerleden geven al uiting aan hun pessimisme daaromtrent. Waarom, wordt ge vraagd, trekken de Benelux-ïanden niet één lijn inzake de E.D.G.? Wel een van de ernstigste bezwa ren tegen het verdrag is de inge wikkeldheid der voorgestelde rege ling. Zij, die op dit bezwaar de na druk leggen, zouden de voorkeur hebben gegeven, indien West-Duits- land als lid der Nato was toegelaten. Men betreurt het, dat Frankrijk af- Advertentie 1- M.) natuurlijk met natuürjhoning 9? AMSTERDAM De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft bij het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval met het m.s. Westerdok in de Theems bijzondere maatregelen aanbevo len bij het vervoer van een lading onvervangbare waarden, vooral voor het vervoer van nationale kunstschatten. „Als ik bijzondere voorschriften voor dergelijke lading vraag", zo. zeide de inspecteur, „ben ik me er van bewust, dat ik zeer moei lijke eisen aan de scheepvaart stel, doch men zal bovenal met het vervoer van kunstschatten over zee, zich van een behoorlijke ze kerheid moeten overtuigen". Aan boord van de Westerdok, die op 4 Maart j.3. tijdens een zware mist tengevolge van een „foutieve schatting der zeestro mingen" tegen een Noors schip lek was gestoten, bevond zich 25 ton stukgoederen, bestaande uit machinerieën eneen aantal waardevolle schilderijen o.a. van Rembrandt en Hals uit het Frans In het I zoeklicht T N de Koreaanse kabel, die in het 1 begin van de week vrijwel gladgestreken scheen, dreigen me-i- we kinken te komen. Onheilspellend is de ontwikkeling in Zuid.Korea. Eerst maakte men zich in Washing ton niet al tc veel zorgen over Rhec's weigering, het bestand tc erkennen. Men kent er de Zuidko- rcaanse president als een taaie on derhandelaar. altijd gespitst op het behalen var. dc grootst mogelijke voordelen. Maar steeds h<id hij zich, als 'net op buigen of borsten stond, opengesteld voor een beroep op het gezonde verstand. Er was dus reden om aan tc nemen, dat hij ook dit maal. ais puntje bij paaltje kwam. zijn standpunt zou herzien. Daarop kan men thans nauwelijks meer hopen. He; gaat immers niet meer om Rhce alleen, maar om het gehele Zu idkorcnan.se voik. 't Zuid- koreaanse parlement heeft uiterma te onverzoenlijke resoluties aan vaard: honderdduizenden hebben in Seoel en Poesan A tegen het bestand gedemonstreerd. Een koppige, maar feitelijk afban kei ij. t j ke staatsman tot V y reden te brengen. is niet zo moeilijk: het matigen van in dc massa opge wekte hartstochten is bijna een on mogelijke taak. De situatie :s zeer gevaarlijk ge worden. Dc Zuid-Korennen. die met hun zestien divisies op het ogenblik twee-derde deel van het front be. zet houden, hebben het in hun macht, een bestand te breken. Deen 2ij het. dan stellen zij de geallieer den voor de keuze, öf hun troepen terug te trekken en geheel Korea op den duur in communistische handen te zien vallen, öf een uitr zichloze oorlog voor te zetten. Een verschrikkelijk dilemma, dat het maar al te begrijpelijk maakt, waarom Eisenhower en zijn advi seurs koortsachtig zoeken naar een oplossing, die moet verhinderen, dat men er ooit in werkelijkheid mee wordt geconfronteerd. Een andere, zij het minder ge vaarlijke ontwikkeling, dreigt van communistische zijde. Terwijl in Panmoendjon de stafofficieren zich bezighouden met de bepaling van de bestandslijn, voeren de commu nistische troepen op- verscheidene sectoren van het t'ront onverwachte offensieven uit. Nog op het laatste ogenblik trachten zij zodoende, een voor hen gunstiger afbakening der demarc?ti's,iin te no rei ken Dat is het wat de ondertekening van het bestand nog oohoudt. De geallieer den zullen zeker niet bereid zijn dit spel. dat nieuwe mensenoffers eist, lang mede te spelen. Hals museum te Haarlem. Deze nationale kunstschatten waren geëxposeerd geweest iti de National Gallery te Londen. Zij werden onder supervisie van de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, naar Nederland vervoerd. De schilderijen liepen bij de aanva ring geen schade op, doordat het lek in het voorruim was geslagen en de schilderijen zich in het ach terruim bevonden. Afgezien van de onvervangbare waarde der la ding achtte de inspecteur, de ka pitein van het schip, de heer C. Smith, die als betrokkene door de raad werd gehoord, niet geheel vrij van schuld „onder meer omdat hij geen loods aanboord had geno men". Hij vroeg de Raad voor de Scheepvaart tegen de kapitein als straf ,.een berisping" uit te spre ken. De raad heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. Misbruikte McCarthy vrijdom van port? WASHINGTON De Amerikaan se minister van Posterijen. Arthur Summerfield, heeft een „volledig onderzoek" geëist naar de beschul digingen, dat senator McCarthy het vorig jaar misbruik heeft gemaakt van zijn recht om bepaalde brieven en-stukken portvrij te verzenden. McCarthy wordt er van beschul digd, een aanzienlijk aantal com merciële brieven voor een boek. dat hij had geschreven, portvrij tc heb ben verzonden. wijzend d aar tegenover, stond. Van communistische zijde wordt de gedachte gelanceerd, dat er in dit verdrag geheime clausule's „moeten" zün: men acht het ver drag bovendien in strijd met de Grondwet en herhaalt dc bekende beschuldiging, dat dc E.D.G. het doel heeft om het Duitse fascisme en militarisme te herstellen. In de opmerkingen van de Twee de Kamerleden, die het verdrag ten slotte bereid zijn te aanvaarden, speelt een voorname rol de waar borg van een goede verdediging van West-Europa. In het bijzonder meent men. dat de zekerheid moet wor den verkregen, dat ons land, indien het door een vijandige mogendheid wordt aangevallen, integraal zal worden verdedigd. Bovendien moet vaststaan, dat na een eventueel mili tair conflict de volledige teruggave van ons grondgebied als uitdrukke lijke voorwaarde moet worden ge steld. Enkele leden betwijfelen in sterke mate, of de verdediging van West- Europa door aanvaarding van het verdrag wel zal worden bevorderd. Zij achten de bezwaren tegen de ingewikkeldheid van de structuur der in te stellen gemeenschap zo ernstig, dat zij reeds om die reden de doelmatigheid van de voorgestel de wijze van militaire samenwer king in twijfel trekken. Aangezien het om een verdrag gaat en amendering dus niet moge lijk is. moet aldus vele leden de opzet van de financiële regeling voorshands worden aanvaard. De ge dachte van een gemeenschappelijk budget is juist en de uitwerking ten aanzien van de begroting en de controle is aanvaardbaar. Tegen de wijze, waarop de ge meenschap haar middelen verkrijgt, door bijdragen van de deelne mende landen volgens het z.g. quo- tenstelsel. bestaat echter bij 'deze leden een overwegend bezwaar. Er zal naar hun mening naar moeten vorden. gestreefd, om de gemeen schap zo spoedig mogelijk eigen in komsten te verschaffen door haar de beschikking te geven over een eigen belastinggebied. KOPENHAGEN. Denemarken kreeg vannacht weer een politieke vluchteling van gene'zijde van bet IJzeren Gordijn. Ditmaal was de be trokkene echter niet gewapend, zo als onlangs het geval was niet de Poolse vlieger, maar betrof bet in tegendeel een deelneemster, aan een vredescongres. In Kopenhagen is namelijk de afgelopen week een zo genaamd ..Internationaal Vrouwen congres voor Democratie en Vrede" gehouden, dat officieel politiek-neu traal is. doch in werkelijkheid in het communistische vaarwater blijft. Een lid van de Bulgaarse delega tie. de 23-jarige studente Ivanenko, meldde zich vannacht bij de Kopen- haagse politie en verklaarde, dat zij niet meer naar Bulgarije wenste te rug te keren. Zij zal politiek asyi- rechl krijgen en wii naar Engeland of de Verenigde Staten doorreizen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ongehuwde be roepsmilitairen beneden de dertig jaar van land -en luchtmacht zullen gebruik moeten maken van door het rijk te verstrekken voeding en huis vesting. Daarvoor zal 22,5 procent op hun wedde worden gekort. De bedoeling is. deze mensen nau wer aan het militaire leven te bin den. De legerleiding zal de militaire verblijven zo prettig mogelijk in richten en de voeding zo nodig ver beteren. Gehuwde militairen, die van rijkswege worden gevoed en ge huisvest, betalen geen vergoeding. De ongehuwde beroepsmilitairen boven de dertig mogen van deze re geling vrijwillig gebruik maken. In dat geval wordt ook 22,5 procent ge kort. In de verblijven van onder officieren en officieren wordt een hofmeester aangesteld en per tien officieren en onderofficieren komt er een mess-bediende. Zoals bij de marine al het geval is, zal nu ook bij de land- en lucht macht een tafelgeld worden inge voerd. Van dit geld zullen extra- tjes worden aangeschaft om aan de maaltijden extra fleur te geven. (Advertentie LM.) LONDEN. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben Rusland gevraagd open kaart te spelen en precies zijn voorwaarden mee te delen, waarop de onafhankelüklieid van Oostenrijk hersteld kan worden. In de nieuwe nota's, die op het Kremlin overhandigd zijn, hebben de Westelijke Grote Drie opnieuw Moskou de schuld gegeven, dat er nog steeds geen vredes verdrag voor Oostenrijk is. hoewel In principe in 1943 reeds overeenge komen was, dat een dergelyk verdrag gesloten zou worden. Het excuus voor de recente Russi sche weigering om deel te nemen aan de conferentie van plaatsvervan gers van de ministeries van Buiten landse Zaken werd „een voorwend sel" genoemd. Ih de Westelijke nota's wordt opgemerkt, dat de sluiting van een Oostenrijks verdrag geen proce durekwestie, maar éen zaak van goe de wil is- t De Westelijke mogendheden heb- f Advertentie M.J BERLIJN. De Russen zün begonnen hun Duits vredesoffensief in da den om te zetten. Dit bleek uit een reeks kleine, maar opmerkelijke maat regelen van de Oost-Duitse communistische regering. De nieuwe Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, Semjonow, heeft volgens het West- Berijjnse blad „Nachtdepesche" een belangrijke wijziging in het bezettings statuut aangekondigd. Het nieuwe statuut zou een sterke overeenkomst vertonen met bet in de West-Duitse Bondsrepubliek geldende bezettings recht. HET CR AF VAN KARL MARX, in Londen was het eerste, wat de Russische matrozen vande„Swerd- low", toen zij verlof tot passagie ren kregen, opzochten. De Sotojet- kruiser „Swerdlow" Iiet haar an ker vallen bij Spitkead om deel te nemen aan de grote vlootschouw, welke in het kader van de Britse kroningsplecluigheden zal worden gehouden. Honderd Russische ma trozen reden Donderdag in drie bussen door Londen, In alle hotels en pensions in Oost- Berlijn mogen, krachtens een veror dening van het Oostberlijnse stads bestuur, weer maaltijden, dranken en genotmiddelen aan West-Berlij- ners worden verkocht. De maatregel treedt onmiddellijk in werking. Ook mogen handwerkslieden en industrieën weer opdrachten voor West-Berlijners uitvoeren. De Oostduitse premier. Otto Grctewohl. heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat de op ideologische gron den gebaseerde zuivering van het Voorzitter watersnood commissie over waters- noodschadewet GOES. De heer Chr. van den Heuvel, algemeen voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, die tevens voorzitter is van de Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer, heeft op een ver gadering van de Zeeuwse C-B.T.B. die te Goes is gehouden een uit voerige toelichting gegeven op het ontwerp Watersnoodschadewet. Hij kwam tot de conclusie, dat het ont werp belangrijke verbeteringen be hoeft. Met name had hij grote be zwaren tegen het ontbreken van regelingen tot vergoeding van de huisraad en van de bedrijfsschade. Wel was hij van oordeel, in legen- stelling tot andere sprekers, dat in het ontwerp wel degelijk het be ginsel der naschade is opgenomen en wel in artikel 3, waarin gezegd wordt, dat het recht op vergoeding na een bepaald tijdstip vervalt. DEN HAAG. De minister van Oorlog heeft met verwijzing naar een door zijn ambtgenoot van Justi tie toegezegde samenvattende nota over mishandelingen in dc Hars kamp aan de voorzitter der Twee de Kamer ter vertrouwelijke ken nisneming door de Kamerleden aangeboden een nota betreffende wantoestanden in het bexvarings- en verb lij fc kamp De Harskamp in het najaar 1945. (Yap een medewerker) DE oogst van de gias.aardbeien is afgelopen en de telers zijn in het algemeen tevreden over de resul taten; sommigen zijn zelfs héél tevreden. De prijzen waren goed, de opbrengst in kilo's ook tamelijk goed en in tegenstelling met andere jaren werden de aardbeien van de laatste pluk goed betaald. Dat komt omdat de eerste aardbeien van de volle grond die gewoonlijk tege lijk met de laatste glas-aardbeien k"T?jrn bevroren zijn. De veiling Zaltbommel heeft dit jaar al meer dan een milüoen gul den aan aardbeien omgezet, terwijl de totale omzet van aardbeien ver leden jaar nog geen 2>£ nullioen was. Juist andersom is het met de onderwijzend personeel in Oost- Duitsland zal worden stopgezet. Deze maatregel is door de Oost duitse regering genomen in het be lang van een goede verstandhouding in geheel Duitsland, zei Grotewohl. De premier zei, dat het aanne men van personeel voor scholen „niet afhankelijk moet zijn van de erkenning van het Marxisme-Lenin- isme". Grotewohl verklaarde voorts, dat alle onderwijzers, die werden ge dwongen ontslag te nemen, weer tot de scholen moeten worden toegela ten. Verder hebben de communisten toegestaan, dat de Britse film „White Corridors" in de Oostelijke sector met de Engelse tekst vertoond mag worden. Tot nu toe mochten geen geallieerde fflms worden vertoond en bleef het filmdicet van de Sow- jetzone beperkt tot films uit Mos kou. En tenslotte heeft het Oostduitse Opperste Gerechtshof een vonnis van acht maanden, dat opgelegd was aan een boerin, die niet aan haar leve ringsplicht voldaan had, ongeldig verklaard. BUNSCHOTEN. In de gevaar- lijke bocht bij Den Ham is de heer G. Vastenhouw, wonende aan de Nijkerkerweg, op zijn motor met zijspan tegen een uit de tegenover gestelde- richting komende zand- auto opgereden. De motorrijder werd van zijn door de klap in tweeën brekend voertuig geslin gerd en zwaar gewond in «en Amecsfoorts ziekenhuis opgenomen, waar hij inmiddels aan zijn ver wondingen is bezweken. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. Noorse politiemannen naar Nederland voor onderzoek naar treiler „Edith" aardbeien van de volle grond, waar van de oogst nu juist op het hoogst zou moeten zijn. De eei'ste bloemen zijn bevroren én al lopen de schat tingen van de schade, die hierdoor is ontstaan, nogal erg uiteen, één vierde gedeelte van de oogst is toch Zeker door de nachtvorst vernietigd. Door het natte weer van de Jaatste dagen is er bovendien zeer j OSLO Leden van het politie- veel rot gekomen in de nog onrijpe corps van Oslo zijn naar West vruchtjes van het restant van de Duitsland cn Nederland vertrok- oogst. ken om een onderzoek in te stellen Tot r.u toe was tegen dit rot niets naar het geval van smokkelarij mei te doen. Op de tuinbouwproeftuin de Duitse treiler ..Edith". Enige tijd in de Bommelerwaard heeft de i geleden werd dit vaartuig aange- Rijkstuinbouwconsulent. ir J. D. j houden, kort nadat het in de Oslo- Gerritsen. echter dit jaar bespui- fjord een lading van 14.000 liter al- tingsprocven genomen, die zo goed j cohol had gelost. De „Edith" is in- geslaagd zijn, dat iedere deskunSi- middels vrijgegeven én naar West- ge .zich er over verwondert. I Duitsland vertrokken. ben Rusland vervolgens gevraagd „precies de tekst op te geven van het verdrag, dat de Sow jet-regering zou willen sluiten teneinde de politieke en economische onafhankelijkheid van Oostenrijk te verzekeren <en> verdere onnodige vertraging te vermijden.'" De Russische bezettingsautoriteiten hebben intussen weer enkele kleine concessies gedaan aan de Oosten rijkers: 1. Toestemming voor luchtpost ver keer met West-Duitsland, Oost- Duitsland en Japan. 2. Machtiging aan de regering om decoraties uit te reikei. aan Oosten rijkers die belangrijk werk ten be hoeve van Oostenrijk hebben gedaan. 3. Toestemming om een telefoon verbinding tot stand te brengen tus sen de Britse en Russische bezettings zone van Oostenrijk. Rog steeds visum voor Russische, zone van Oostenrijk DEN HAAG. Naar aanleiding van de opheffing door de Russische bezettingsautoriteiten ir. Oostenrijk van de controle aan de demarcatie linie deelt de K.N.A.C. mede, van de betrokken Oostenrijkse instan ties het bericht te hebben ontvan gen, dat desondanks aan de be staande voorschriften niets is ver anderd. Dit betekent dus. dat voor het verkeer door de Russische zone een visum vereist blijft. Dit wordt kos teloos door de Oostenrijkse grens beambte verstrekt. (Advertentie LM.) Dit is Howard Pinkerton, de Ameri kaanse piloot, die de slof Lexington over het IJzeren Gordijn vloog. Hij kreeg prompi de 100.000 roebel met een blikje caviaar en een fles wodka- En die Russen nu maar Lexington roken van America's Best Tobaccos. ZJET Ierse plaatsje EnnisopZon- li dag kan ik u niet aanbevelen. Als ik te voet over de groene heuuel kom en het in de verte zie liggen, heeft het, door dr zon gekleurd,nog wei iets liefelijke, maar het weer slaat op dit eiland nog sneller om dart bij ons. Na een kilometer be gint het opeens te regenen en nóg honderd stappen dichterbij, dwingt eer. complete wolkbreuk mij tot schuilen onder een boom. Eenzaam sta ik er een poosje naar de drift der elementen te kijken. Dan komt een magere kapelaan, mei een wat hoog geschapen rijioiet mij gezel schap houden, maar ook hij vermag niet tc voorkomen, dat het blader dak langzaam maar zeker net zo lek wordt als het vergramde zwerk. Doorlopen is <il spoedig even nat als blijven staan. Druipend gelijk een drenkeling glibber ik ten slotte het plaatsje binnen en uind er alles zo dicht als in. Beels stoutste Zort- dtt&sdrootn. Geen kroegdeur toil to ij ken en die regen houdt maar aan, zodat ik ten slotte deplorabel tegen een muurtje leun en er net over denk mij hier, in Ennïs, dan maar te verhangen, als mijn oog valt op een met de hand geschreven kaart, die aan de overkant voor het ven ster van een klein troon huis hangt. „Hier worden maaltijden geser veerd" staat er op. Dat lijkt me iets om te beproeven. Honger heb ik al lerminst, maar als het nu per se móét, wü ik z:oor een droog onder komen wel u-at borden leeg eten. Door nieuwe hoop bezield steek ik de straat over en trek aan de bel. Na een poosje wordt de deur ge opend door een vrouwtje van diep in dc honderd, zo krom als een hoepel in een geweldige, zwarte omslagdoek gewikkeld. Zij rookt een Stenen pijp en hef t haar door duizend rimpeltjes bezocht gezicht vriende lijk naar mij op. EtenIk wijs naar het schild en zij knikt en geeft al lerlei onverslaanbaar geknetter ten beste. Dan volg ik haar het huts in. Het is een lange, donkere gang die wij door moeten, maar eindelijk hlijkt zij toch uitgedrenteld en doet een deur open. Achter de deur be vindt zich een vertrekje ter grootte van een kast. Eén houten tafel en twee stoelen passen er precies in. Op de ene stoel zit een dikke man met eenkorte zwarte jekker aan; da andere is voor mij. Nog nadruipend ga ik er op zitten. Het wijfje sluit de deur. „Rain," zeg ik, naar het raampje wijzend. We zitten raar, zo saam pjes in de kast. De man knikt en zet een brede knarsende verhandeling op, die ik niet kan unsselert. Ten slotte valt hij bij gebrek aan weerwerk stil en blijft enige tijd roerloos. Dan knoopt hij zijn kwiek geblokt overhemd los en begint zich overgegeven op de borst te kroelen. Terwijl ik be smuikt toekijk en zelf ook een beet je jeuk voel opkomen, piept de deur open en komt opoe met. de pijp een bord eten en een pot thee brengen, die ze voor de man neer zet. Ik krijg voorlopig alleen een nieuu: preefcje en zelfs een- klets op mijn natte schouder. Als ze weggestrompeld is, kijk ik weer naar de dikkerd tegenover mij. Het schouwspel ran spijs en drank heeft zijn rond, purper gezicht een uitdrukking van wellustige vervoe ring gegeven. Met kloeke hand schenkt hij een kroes vol, thee en ledigt deze in één lange, technisch meesterlijke slurp, die mij door merg en been dringt. Dan plaatst hy de kroes iveer op tafel en kreunt als een nijlpaard, mij aankijkend met troebele genotsoogjes. Ik lach maar eens tegen hem en zie hem. nu zijn voer besluipen. Vork en mes bfijicen zijn makkers niet. Hij heeft stevige, bruine vingers ter beschik king, tvaarmee hij de walmende brokken in zijn mond schuift om. ze daar te vermalen onder het uitsto ten. van klanken, tuier neef kantige rijkdom met. „smakken" wel bijzon der pover zou zijn aangeduid. Zeker, smakken maakt er déél ran uit, maar de fijnere passages van zijn maaltijd doen hem ook week reute len, beheerst gillen af bewogen snui ven, als een raspaard in de zomer wei. Soms wordt zijn verrukking hem zelf te machtig dan smijt hy er, blussend, een ferme bak thee bij, die hem intern zo doet hikken en grommen, dat hij zijn handen even machteloos op tafel legt, en my, de konen vol voedsel, aankijkt met de doezeZige blik pan iemand die in een andere u?ereld een heet voetbad neemt. Kokhalzend zit ik fegercocsr hem aan tafel. Wat vreemd eigenlijk, denk ik. om helemaal naar Ier land te reizen teneinde iemand in een kast zo onnoemelijk nies te zien doen. A/s hij met duim en uiijs- uingrr de laatste resten opplukt, komt het wijfje binnen met mijn bord. De man kijkt er verlekkerd naar. Ik neem mijn vork en prik deze net in de eerste aardappel als hij, achterover geleund, de fraaiste full house oprispingen uitzendt die mij ooit ter ore kwamen. Ik leg de vork weer op tafel en schuif hem het hord toe. „Hebben?" vraag ik. Kreunend valt hij er op aan. Buiten Tegent het nog maar nii utnd ik het icel fris. KRONKEL. Straks, nadat een perfecte vrou- V! ens tem ze beleefd maar dringend bij elkaar heeft getoeterdklimmen 58 lieden iri deze DC 4 om ver weg te vliegen. Maar dacht U, dat ze het fijn vinden? Kom nou! Schoolreisjes, daar gaat niets bo ven! Vroeg op. Brood mee. Zuurtjes om uit te delen. Een kleverig kwartje om wat te kopen. Artis. Meester, hoe hete die bceste?") Schiphol. (Groot hè, meester, die vliegtuige!") Een flesje prik en een ansicht naar huis. Joelen in de bus en pas met donke-r thuis. Een eindeloze dag. Een feest om nooit te vergeten. m „Het is toch te gek, dat het van Schiphol door de lucht naar Londen maar één uur reizen is. maar dat we eerst drie uur moeten modderen om van Eindhoven naar Schiphol te komc-n!" Dat zeggen ze bij Philips cn duur om willen ze daar nu ook al zo'n hclieop- lerveldje hebben. Men neme: zes delen vliegas (vlieg as). ttvee deten zand en twee delen ce- ent. Dit flink roeren, daarna persen en men heeft de voortreffelijke vlteg- asstecn. Het moet een ideale steen zijn .'oor balkdragcndv binnenmuren. En dat met vliegas, waar ive altijd zo op heb ben gemopperd. Het rocept is van me neer Lankelma uit Bcemster. Bij de familie Sikkink-Roettgers in Winterswijk is een drieling geboren. Drie meisjes: Margarethe. Bertha en Vrouwgien. Alles wel met moeder en dochters. Maar nu Dicmen. Daar is een koa bevallen ook van een drieling. Alles wel met koe en kalveren. Moe koe zelfs al weer de hele dag in de wei. 's Nachts houdt boer Boogaard 't beest nog maat- op stal. En let nu nog even heel goed op. vandaag is het de laatste dag van de Veilig Verkeersweek. KIJK T7IT was de leus, En dat moet zo blijven. Twintig Jaar geleden waren er per jaar 41.616 verkeersongelukken met 80S doden cn 12.601 gewonden. Verleden ";aüen het 78.286 ongelukken met j ul forten en 23.833 gewonden. Het dubbele maar liefst! Als jc dat leest branden wel een alarm -lamp) e Dus... KIJK UIT!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2