1 Greenglass getuigenis: climax m proces tegen zwager zijn Vosveld zegt: „Ik werd door S.D. geprest CPN-ers aan te geven55 f Voorts.. A r GELEZEN- André Marie manoeuvreert zich in zwakke positie Menu Bedenkingen tegen ontwerp ontslagregeling officieren ZAAK-ROSENBERG: DRAMA UIT ATOOMTIJDPERK (2) "door Arthur Everett en gewogen Uitstel van exeeutie van Rosenbergs geweigerd gemaakt Vonnissen vernietigd tegen Amerikaanse vakbondsleiders Drie schepen aan de grond in zware mist Formatie staat nog steeds op losse schroeven Viebahn rolde met verdachte s hulp verzetsgroepen op Russen laten vier Oostenrijkers vrij Huur-compensatie bevreemdt Raad van Vakcentralen Castella wint aller harten Drievoudige keus in Castella De kroon op het werk! Georganiseerd over leg wendt zich tot minister Dinsdag 16 Juni 1953 3 NEW YORK. Toen Julius Rosenberg, zijn vrouw, Ethel en hun vriend Sobell, op 6 Maart 1951 te New York te recht stonden als atoomspion- nen, waren zij naar de opvat ting van de Amerikaanse re gering de Arnolds van een nieuw, wat zijn mogelijkheden Betreft nog niet te overzien atoomtijdperk. De regering zou aantonen dat Harry Gold, de kleine chemicus uit Phila delphia, de voornaamste Amerikaan se contactman was voor de Britse atoomspion Klaus Fuchs, die in Los Alamas meehielp bij de vervaardi ging van de historische eerste atoom bom, Gold en Fuchs hadden bekend Sowjet-agenten te zijn en. ten tijde van het proces-Rosenberg waren zij reeds veroordeeld en zaten zij hun straf uit. De Rosenbergs en Sobell zouden door de bemiddeling van Gold ook in het belang van Moskou hebben gewerkt. Zö zouden de broer van Ethel, David Greenglass, er toe ge bracht hebben om atoomgeheimen aan Gold mede te delen en hem ge heime tekeningen te verschaffen. Ook zou Julius Rosenberg zelf nog andere defensie-geheimen aan Rus sische agenten hebben verstrekt. Zijn vrouw had het type-werk verricht dat voor het verraad nodig was. Dramatisch ogenblik Het was een dramatisch ogenblik in het proces, toen op 9 Maart David Greenglass in de getuigenbank plaats nam om oog in oog met zijn zuster en zwager deze beiden tot verraders van hun land te stempelen. Green glass zelf had reeds bekend zich aan atoomspionnage te hebben schuldig gemaakt, waarbij hij beweerd had dat de Rosenbergs hem er toe had den weten te brengen om aan het complot deel te nemen. Hij was vier jaar jonger dan Julius Rosenberg en had grote verering voor zijn zwa ger. De enige andere reden die hij voor zijn misdaad kon opgeven vormde het bedrag van 500 dollar, dat hem door een Russische diplo maat was uitbetaald. Greenglass, die wist dat hem even tueel de doodstraf te wachten stond en dat zijn vrouw, de 29-jarige Ruth ook bij het complot, betrokken was, werd aldus een getuige a charge. Zijn vrouw had als een van de hoofd- Harry Gold ...contactman,., verdachten kunnen terechtstaan, maar, vooruitlopend op haar mede werking als getuige a charge, werd zij, evenals Gold, slechts als mede plichtige beschouwd. Vrijwillig? Greenglass onderschreef de lezing van het complot, zoals die door de openbare aanklager was gegeven, volkomen. Hij beschreef Rosenberg als een man die zijn leven vrijwillig aan de zaak van het communisme had gewijd. Greenglass verklaarde vervolgens, dat Rosenberg er speciaal bij hem op had aangedrongen om inlichtingen te verstrekken over de a-bom, welke hij op zijn bijzondere post als ser geant te Los Alamos machtig kon worden, Rosenberg was volgens Greenglass vertrouwd met het grote geheim, dat hij zeven maanden voor dat de bom- op 6 Augustus 1945 op Hirosjima uitgeworpen werd in staat was om de atoombom tot in détails te beschrijven. Na de eerste bom heeft Greenglass aan Rosenberg een. beschrijving van 12 bladzijden gegeven van de nieuwe en nog do delijker bom, die op Nagasaki neer kwam. Er was één punt in de getuigenver klaringen van Greenglass dat des- )e sluizen der geleerdheid" door y dr. F. K. H. Kossinann ■'uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam, prijs geb f 4.30) is een boekje over het ver zamelen van gegevens, dc kunst van bet schrijven on over alles was er aan publiceren vast zit. bestemd voor hen. die wetenschappelijk of populair weten schappelijk werk aoen, die in tijdschrift of verenigingsorgaan de pen voeren, een verslat: opstellen of een studie onder nemen. kortom, voor allen, die geregeld ©f een enkele keer hun bevindingen oo schrift moeten meedelen.. Dc schrijver begint er mee zijn a.s. collega's duide lijk te maken, dat de lezer hun gast is, die naar hen toe is gekomen, zijn jas aan de kapstok heeft gehangen en zijn hand heeft' uitgestoken en nu verwacht dat zijn gastheer hem tegemoet zal ko men. Die kunst van het gastheer spelen als schrijver, blijkt dr Kossmann zelf uitstekend te verstaan. En daarom zal zijn boekje ongetwijfeld zijn weg naar vele gebruikers vinden. Zij, voor wie het bestemd is, zullen er zich aan kun nen spiegelen. „Vader en moeder kunnen geen hvaad gedaan hebben. Zij heb hen. ons nooit geleerd iets kwaads te doen"zei de to-jarige zoon Michael can het echtpaar Rosenbergtoer. hij twee jaar geleden vernamdat zijn ouders ter dood veroordeeld waren. Noch hij, noch zijn vier jaar jongere broertjeRobert (rechts op de foto), beseften tenvolie de uitspraak van rechter Kaufmaneen uitspraakdie Donderdagavond, indien niet wederom op het laatste ogenblik uitstel van executie wordt verleend, ten uitvoer gebracht zal worden. tijds onbelangrijk scheen. Hij vertel de over een tafel in de woning van de Rosenbergs welke een geschenk van de Russen zou zijn geweest. Ro senberg ontkende dit en verklaarde, dat hij het meubelstuk voor onge veer 21 dollar in het warenhuis van Macy te New York had gekocht. Lang na het proces is door aanhan gers van Rosenberg beweerd, dat de tafel inderdaad van Macy afkomstig was. In de maanden na het proces werd ook verteld, dat Greenglass meineed had gepleegd, omdat hij ten tijde van zijn arrestatie een veel zwakker ver haal had verteld, maar dat hij er aan gedokterd had en het. aangepord door de regering, had verfraaid. Maar een feit is. dat Greenglass nooit een woord heeft ingetrokken van de huiveringwekkende verklaringen welke hij voor de rechtbank heeft afgelegd. De vrouw van Greenglass ver sterkte de verklaringen van haar man. Zij getuigde hoe zij, op aan drang van de Rosenbergs, hem ook had aangezet om te spionneren. Toen kwam Harry Gold voor om te verklaren, dat .de gestolen atoom geheimen onmiddellijk naar de Sow. jet-Unie waren gegaan. Ontkenning Op 21 Maart 1951 kwam Rosenberg aan het woord. Punt voor punt ont kende hij de getuigenis van Green glass en andere getuigen a charge. Hij weigerde echter zeven vragen te beantwoorden, welke ten doel had den om vast te stellen, of hij ooit communist was geweest. De enige sleutel tot zijn gevoelens ten opzichte van de Sowjet-Unie was gelegen in de volgende verklaring: „De Sowjet-Unie leverde een groot aandeel in de vernietiging van het Hitler-beest dat zes millioen van mijn (Joodse) geloofsgenoten gedood heeft. Ik was daar toen zeer door aangedaan, en dat ben ik nu nog". Mevr. Rosenberg steunde op haar beurt de verklaring van haar man. Zij ontkende geheime gegevens wel ke voor Rusland bestemd waren te hebben getikt. Sobell legde geen verklaring af. De jury besprak de zaak 19 uur lang en op 29 Maart 1951 verklaarde zij alle drie verdachten schuldig te achten. Verwacht werd dat de Rosenbergs de maximum-gevangenisstraf van 30 jaar zouden krijgen. De doodstraf wegens spionnage voor een burger was nog nooit voorgekomen. Slechts militaire gerechtshoven hadden tot nu toe een spion ter dood veroor deeld. Doodstraf Maar op 5 April 1951 rees rechter Kaufman, afgemat door de slapeloos heid als gevolg van het wikken en wegen van zijn uiteindelijk besluit, op om de doodstraf uit te spreken voor Julius Rosenberg en zijn vrouw. „Alleen God kan genade schenken voor wat u hebt misdreven", ver klaarde de 42-jarige. rechter, een joodse jurist, opgeleid aan een rooms- katholiek college. „Een koele, opzet telijke moord is minuscuul vergele ken bij de omvang van de misdaad welke gij begaan hebtIk ben van oordeel, dat doordat gij de Russen de a-bom in handen hebt gespeeld, vele jaren voordat volgens onze bes te geleerden Rusland in staat zou zijn geweest de a-bom te vervaardigen, de communisten tot hun agressie in Korea konden overgaan met het ge volg. dat het aantal gesneuvelde en gewonde Amerikanen reeds de 50.000 "(dat was toen) te boven gaatnog David Greenglass getuige a charge meer millïoenen onschuldige mensen zullen misschien de prijs van uw ver raad betalen. Door uw verraad hebt gij de loop van de historie ten na dele van uw land gewijzigd." Sobell kreeg 30 jaar gevangenis straf. Naar het oordeel van de rech ter speelde hij een minder belang rijke rol in de samenzwering. Hij zit thans gevangen in Alcatraz. Rosen berg en zijn vrouw glimlachten tegen elkaar toen de uitspraak was ge vallen. De volgende dag werd Greenglass beloond voor zijn medewerking. Zijn vrouw werd vrijgesproken en hij kreeg de betrekkelijk lichte straf van-15 jaar. Arnold speelde een hoofdrol in een geruchtmakende spionnagezaak tijdens de Amerikaanse revolutie In 1780. (Red.). Ned. Chr. Grafische Bond telt meer dan 5000 leden ZEIST. Op „Woudschoten" te Zeist is Maandag de tweedaagse 31e vergadering van de Ned. Chr- Gra fische Bond begonnen. In zijn ope ningswoord deelde de voorzitter me de. dat het aantal leden thans de o000 heeft overschreden. Zaterdag jl bedroeg het ledental 5009. WASHINGTON. Het Amerikaan se opperste gerechtshof heeft Maan dag geweigerd de executie van de atoomspionnen Julius en Ethel Ro senberg uit te stellen. Voorts weigerde het opperste ge rechtshof voor de vierde maal revi sie van het proces. De executie van de Rosenbergs is vastgesteld op Don derdagavond aanstaande in de Sing Sing gevangenis. Donderdag is de trouwdag van het echtpaar Rosen berg. Naderhand heeft rechter Douglas cr echter in toegestemd een verzoek om uitstel van executie in overwe ging te nemen. De verdediger van de Rosenbergs, Bloch. deelde de pers na zijn debat met Douglas mee, dat de rechter ver zocht had hem vandaag alvorens op het verzoek van de verdediging in te gaan, meer inlichtingen te verstrek ken. Volgens de bepalingen van het hooggerechtshof heeft elk van de negen rechters de macht het vol trekken van een doodvonnis, of een veroordeling in een zaak waar bij de doodstraf kan worden ge- eist, uit te stellen. WASHINGTON. Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft Maan dag een vonnis tegen Bridges, de in Australië geboren leider van de bond van Amerikaanse havenarbei ders, wegens meineed en samen zwering, vernietigd. Bridges werd schuldig bevonden aan meineed toen htj bij een naturalisatie-on derzoek verklaard had geen com munist te zijn. Hij werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zijn Amerikaanse burgerschap werd hem ontnomen. Het hooggerechtshof heeft ook de vonnissen tegen twee andere lei-, ders van de bond van Amerikaan se havenarbeiders nietig verklaard. De betrokkenen waren veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf. Zij zouden op ongeoorloofde wijze Bridges geholpen hebben bij zijn naturalisatie. WHITBY. Binnen een afstand van twaalf mijl zijn Maandag ter hoogte van Whitby tijdens dichte mist drie schepen aan de grond ge lopen. Het eerste vaartuig was een mili tair hulpvaartuig. Het liep in de nacht aan de grond doch kwam later weer los. Het 1.542 ton metende Zweedse schip „Libra" liep tegen de middag aan de grond. De redding boot van Whitby en vissersvaartui gen voeren uit voor het verlenen van hulp. Tegen de avond liep de uit een Nederlandse haven afkomstige „Ma- rat" ten Noorden van Whitby aan de grond. Deze twee vaartuigen bevon den zich niet in rechtstreeks gevaar en ook zij kwamen later weer vlot. Advertentie LM.) (Van onze correspondent) PARIJS. André Marie, die oorspronkelijk Donderdagochtend voor de Kamer wilde komen, heeft zijn jawoord weer even uitgesteld. HU heeft de voornaamste trekken van zijn programma losgelaten, wat zijn kansen niet bepaald groter gemaakt heeft. Om de financiële moeilijkheden op te lossen wil hü In de allereerste plaats het voorschot van 200 milliard, dat de Franse Bank al genoodzaakt is geweest de regering te geven, tot 400 verhogen. Om het parlement te beletten nieuwe uitgaven te voteren wil hij de begroting van 2953 kalmweg ook voor 1954 toepasselijk verklaren. Eenvoudiger kan het niet. Minder oorspronkelijk ook niet, openbare administraties. Wat de Europese Defensie Gemeenschap betreft, het eeuwige struikelblok, heeft hij besloten om dit project uit te stellen. Later, maar de datum is niet vast, moet dan ieder zijn verantwoordelijkheid nemen, zowel de regering als het parlement. Dit programm, is. zoals men ziet. niet erg origineel. Het is een zeer voorzichtig geklutst mengsel van alle voorgaande, waaruit elk sterk smakend deel zoveel mogelijk is weggelaten. Niemand gelooft, dat dit samenstel de oplossing zal kun nen brengen en het allerminst, dat zestig milliard nieuwe belastingen in staat zouden zijn het enorme deficit klein te krijgen. Desalniet temin zijn deze zestig milliard directe belastingen al voldoende ge weest om alle rechtsen tegen Marie in het harnas te jagen. Marie heeft één nieuwe uitvinding gedaan. Hij heeft besloten vanmorgen alle aan wezige parlementsleden bijeen te roepen en hun zijn program alvast voor te leggen. Men zou dit, zoals een Franse krant terecht zegt, een soort generale repetitie voor de investïtuurzitting kunnen noemen. Oorspronkelijk zou die generale repetitie gisteravond plaats vinden, maar de opkomst was toen zo ge ring, dat de voorstelling niet door ging. Ook dit wijst er op hoe zwak de positie van Marie geworden is. Gisteren is ook nog bekend ge worden. dat Pinay geweigerd heeft in een kabinet-Marie zitting te nemen. Er wordt ook gemompeld, dat Auriol van plan is af te treden om zich daarna door Herriot, die plaatsvervangend president is. tot candidaat minister-president te laten benoemen. Een ingenïeuse manoeuvre, die echter het prestige van het presidentschap geen goed doet. Het gerucht werd overigens vanmorgen al weer tegengesproken. Tenslotte heeft echter de Banque de France, waarvan de directeur, de heer Baumgartner, een steeds meer vooraanstaande rol gaat spe len. geëist, dat dit nieuwe voor schot tenminste voor een deel ge dekt zal worden door nieuwe in komsten. Derhalve stelt André Marie zestig milliard nieuwe belas tingen voor. Hij heeft er van afge zien nieuwe wettelijke bevoegdhe den te vragen. De wet van 1948, waaraan zijn naam verbonden is en die de regering zekere uitgebreide bevoegdheden geeft, stelt hem in staat in elk geval een paar indirec te belastingen te verhogen, wat hem eventueel 300 milliard zou kunnen opleveren. Voor de rest zou hij volstaan met het hervormen van dë publieke werken en enkele ANDRE MARIE nieuwe formateur (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Voor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse recht bank diende Maandag de z.g. verraad-zaak tegen de 41-jarige ex-CPN-er Vosveld uit Amsterdam, die verdacht wordt van het aanbrengen van ver scheidene illegale strijders by diverse Duitse politie-diensten. Enige van zijn slachtoffers zijn door de Duitsers geliquideerd. Deze zaak werd in October van het vorige jaar behandeld voor de Bijzondere Strafkamer in Amsterdam, die Vosveld tot acht j'aar veroordeelde. Nadien werd cassatie aangetekend. De Hoge Raad verwees de zaak voor een nieuwe behandeling naar de Utrechtse rechtbank, omdat de Amsterdamse instantie niet voldoen de aandacht zou hebben besteed aan 't door verdachte gevoerde verweer. Verdachte verklaarde dat hij sinds 1933 lid van de CPN was nn daarin, een vrij belangrijke plaats innam. Begin April '43 had hij in Apel doorn een onderhoud met Jan Die ters, die een nieuw schuiladres zocht voor de voorzitter van de CPN, Paul de Groot. Toen viel Dieters in handen van de S.D., door de schuld van de ver. dachte, Vosveld was n.l. enige da- "rn voordien onder verdenking van verzet door de S.D. in zijn woning in Amsterdam gearresteerd. Tijdens het verhoor door de S.D. in de Euterpestraat, was hij naar zijn zeggen door de Duitsers be dreigd met standrechtelijke liquida tie. Ook had men hem daar het zwaar verminkte lijk van Henk SchÖnhagcn. een medestrijder, ge toond, waardoor hij zodanig van streek geraakt zou zijn, dat hij zich bereid verklaarde de Duitsers-te helpen. De president merkte op, dat in de bezettingstijd tal van Neder landers door de S.D. onder bed rei- gingen zijn verhoord zonder door te slaan. De eerste getuige was de voor malige Kriminalsekretar van de S.D; Ch. Viebahn. Deze bevestigde de door hem destijds afgelegde ver klaringen inzake de relaties tussen zijn dienst en de verdachte. Op de nadrukkelijke vraag of Vosveld hem op zijn dienst ook mededelingen had gedaan, welke geleid hadden tot de arrestatie van Roelof Beverwijk te Soest antwoordde Viebahn bevesti gend. Nog werd gehoord P. H. Vooren, destijds leider van de C.P.N., dis trict Kennemerland, die verklaarde dat hij in 1941 in contact kwam met de verdachte, die hem was aan bevolen door Jan Dieters. Na enige maanden was hem echter gebleken, dat Vosveld niet betrouw, baar was en had hij Jan Dieters na- drukke!ijk gewaarschuwd. Aan getuige J. v. d. Steeg werd tijdens zijn verhoor door dc Duit- sers meegedeeld, daf Vosveld hem verraden had. Zes familieleden van verdachte: diens vrouw, zijn ouders, zuster en zwagers getuigden duidelijk de spo ren van zware mishandeling op het lichaam van verdachte te hebben gezien, toen deze enige dagen na het verhoor door de Duitsers voor korte tijd op vrije voeten was ge steld. Ook deze familieleden werden gearresteerd. Zij werden, volgens hun zeggen, door de Duitsers be dreigd met opzending naar Buchen- wald. wanneer Vosveld zich niet meldde. Zulks geschiedde tenslot te. waarop s/ij werden vrijgelaten. Vosveld zelf en dienst echtgenote verklaarden, dat hun kort na hun gevangenneming in kinderhuizen hun jonge kinderen werden ver toond en hieraan de bedreiging werd toegevoegd, dat zij voor goed afscheid van hen konden nemen ais zij niet de gewenste bekente nissen aflegden. Onder deze druk haar man aangespoord aan deze eis tevoldoen, hetgeen dan ook is ge schied. Na de getuigenverhoren werd de verdere behandeling geschorst tot Maandag 22 Juni. heeft de vrouw van de verdachte nomen. Huwelijk van Marty verbroken PARIJS. De communistische partij is er blijkbaar in geslaagd het huwelijk te verbreken van An dré Marty, de voorman van de com munisten die het vorige jaar we gens „afwijkingen van de partij- principes" werd geroyeerd. Maan dag heeft een Parijse rechtbank, de echtscheiding uitgesproken tus sen hem en zijn 59-jarige vrouw Raymonde. op grond dat de echtgenoten niet langer tesamen konden leven wegens „politieke ge schillen". Raymonde is de partij trouw gebleven en verliet haar man, na een 30-jarig huwelijk, toen deze was uitgestoten. Eerste straaljagers uit VS op Formosa TATPEH. De eerste groep Amerikaanse „Thunderjets" (straal, jagers) voor de Chinese nationalis ten is Maandag op Zuid-Formosa geland. Et' zullen nog veel straal jagers aan de nationalisten worden geleverd, zo wordt uit Taipeh ver- C1 SN man met een profile van j 121 een schildpad zat bij mij in de kamer, aangezien hij had aangebeld I om te wijzen op een vereniging, die alles ten goede u ilde veranderen „Als wij eens wat minder aan ons zelf dachten,..." opperde hijvoos lachend. Hij leek mij een bekeerde losbol, die elk ogenblik weer af zou, kunnen glijden. Daarom besteedde ik de uiterste zorg aan mijn manie ren: ik wilde hem niet door ruw gedrag verbitteren, want dat zou de schuld uoor zijn ineenstorting op mij laden. „Mag ik u eens een brief voorle zen van een professor die, voor hij met ons verbond kennis maakte, in zonde leefde?", vroeg hij. „Graag," zei ik geïnteresseerd. Maar reeds na één alinea bleek dat mijn verwachtingen te hoog ge spannen waren, want het was een droog schrijven. „Ik begreep dat het niet aangaat steeds in de eerste plaats van jezelf uit te gaan." las de man triomfan telijk, ,.en ifc nam het besluit..." De telefoon ging. „Een ogenblikjezei ifc, de hoorn opnemend. „Ja." „Pappa," klonk de stem van mijn zoontje. „Wat eten we vanmiddag „Ach..." riep ik geërgerd en bel de af een emotionele daad, die hij niet begreep, want nog geen twee minuten later de professor zag juist „steeds meer vriendelijke gezichten om zich heen" ging de bei opnieuw en zei hij: „Je was ineens weg'. Ik vroeg wat we eten, vandaag?" „Dat zal je wel zien," riepik. „Ja, maar ik wou het nu even «jeten," hield hij aan„want ik moet tegen de moeder van Hansje zeggen of ik daar blijf eten." Ik begreep dat hij de menu's tegen elkaar wilde afwegen voor hij de beslissing nam, zodat ik kortheids halve maar begon op te sommen. Vooral de snijbonen kwamen me bij zonder trim na! voor in de schaduw van de onderbroken biecht en ik mag dan ook tuel zeggen dat de visite met gemengde gevoelens naar mijn monoloog zat te luisteren en spoedig opbrak. Later vond ik mijn zoontje met zijn vriend aan tafel. „We hebben snijbonen, hoor," zei ifc. „O, dat geeft niet meneer," sprak Hansje, „we eten thuis nog veel viezer." KRONKEL. "WENEN. De Sowj et-autoriteiten in Oostenrijk heben vier Oostenrij kers, variërend van 24 tot 68 jaar. in vrijheid gesteld. De Oostenrijkers waren tot uiteenlopende gevangenis straffen veroordeeld door Sowjet- tribunalen. Dit is de eerste maal dat Oosten rijkers profiteren van de in Maart door de Sowj et-regering afgekondig de amnestie. AMSTERDAM. De Raad van Vakcentralen, waarin het KW, de KAB en het CNV samenwerken, deelt mede met bevreemding kennis te hebben genomen van de medede ling van de regering, dat de door de regering voorgestelde huurverho ging voor de helft zal worden ge compenseerd door verlaging van de verbruiksbelastingen en voor de an dere helft door loonsverhoging. De Raad wenst vast te stellen, dat de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid en met de regering over deze compensatiemaatregelen nog niet zijn geopend. De Raad wijst dan ook iedere ver antwoordelijkheid voor bovenge noemde mededeling, alsmede voor de bij deze mededeling verstrekte be rekening over de betekenis van de voorgestelde verlaging van de ver bruiksbelastingen van de hand. Nizam van Hyderabad wil niet naar Amerika HYDERABAD. De Nizam van Hyderabad zou een uitnodiging om Amerika te bezoeken hebben afge slagen. Hij ontving de uitnodiging van de Amerikaanse ambassadeur Allen, die een bezoek van vier dagen aan Hyderabad brengt. (Advertentie I. M.J derland mogelijk te maken haar charme te beschermen en haar huid jeugdig en fris te houden. U kunt thans kiezen uit drie Cas- tella-soorten. Vooral in de warme zomerdagen zal het heerlijk zijn, wanneer men zich dank zij Casteila gemakkelijk eens een keertje extra kan verfrissen met een echte merk- zeep' Heeft Uw huid véél schuim nodig, gebruik dan Castella Spécial (32 cent), die onuitputtelijk royaal schuim geeft. Blijft U de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) verkiezen? Dan kunt U nog juist profiteren van een tijdelijk aanbodtwee stukken voor 50 cent. Maak er met spoed gebruik tan! En wilt U voor zécr bescheiden prijs toch een echte Castel Ia-zeep kopen, vraag dan naar de nieuwe Castella- Bloemenzeep, onverpakt, slechts 20 cent. Castella heeft heerlijke geuren en fijne tinten uitgekozen voor haar nieuwe, onverpakte Bloem enzeep, slechts 20 cent per stuk. Dit is de kroon op het werk van Castella om het waarlijk IEDERE vrouw in Ne- DEN HAAG. Dezer dagen heeft de commissie a (officieren) voor georganiseerd overleg militair per soneel der Koninklijke Landmacht vergaderd ter bespreking van een ontwerp van wet bevordering en ontslag beroepsofficieren en een ontwerp van wet voor het reserve- personeel der krijgsmacht. De vertegenwoordigde officiers verenigingen gaven uiting aan de teleurstelling en ongerustheid, waar mede zij van do ontwerpen kennis hebben genomen. Ernstige beden king werd gemaakt tegen het ver vallen van de non-activiteit we gens overcompleet of reorganisatie, waarvoor dan in de plaats ontslag met wachtgeld zou komen. Besloten werd aan de ministerin overweging ie geven de non-acti viteit wegens overcompleet te hand haven, doch met een maximale duur van drie jaren, waarna in dien voor de aflooD van deze ter mijn geen herstel in actieve diens', zou hebben plaats gehad ontslag met wachtgeld zou volgen- Voorts bleven van de zijde van de organisaties ernstige bezwaren bestaan tegen twee andere nieuw ingevoerde ontslaggronden, nl. ont slag wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd (met direct in gaand pensioen) en het ontslag aan kapiteins en majoors, die niet meer voor bevordering in aanmerking komen. Onaanvaardbaar achtte men ook de bepaling dal^ de Kroon in voor komende gevallen bij het verle nen van eervol ontslag ter 2ake van ongeschiktheid en bij n iet- eervol ontslag ten ongunste van dc betrokken officier zou mogen af wijken van het advies van de bij de wet ingestelde commissie c.q. raad van onderzoek. In Eylisen in Duitsland, aan de Rijn. spelen een paar jongens in bootjes. Een fan hen dc jongen op dij placrje, res jcar oud valt in hei snclsiromentle water. Me- vrouw Meier ook op deze kiek ziet het ougelufc pcbenren. Zc spring: hem na en het. lukt. Ze grijpt hcru eu kan hem aan anderen op de oever overgeven. Kranig maar nieis bijzonders? Toch wel, trant pas torn zc hem acn anderen overreik te zag zc. da: zc haar agen zoontje had gered. Vandaar dit plaatje ucn moeder en kind. a 't Wds van het jaar met Paser. toch zulk biecht weer?Kou. vooral de win ke ilers in schoenen en kleding hebber, er weet van. Hun omzetten hieven lelijk achter bij die van April 1952. De sta tistiek wijst het uit. In Hollywood wordt alleen nog maar gelachen als het filmscenario dat voor schrijft, Het is door die ellendige tele visie bezig een dode stad te worden. In vergelijking met de goede jaren werkt er nu nog maar vijftig procent slecht van het technische personeel. het leuk in een hel en ze zijn zo goed tegen vliegdennen. Vliegdennen zijn voor de grote stille heide Neem nu bijvoorbeeld eens Engeland. De BBC heeft uitgerekend dat 20 mil lioen mensen rlc krnnin Inwoners van Hilversum hebben zich bij de politie beklaagd over laag (ie laag) vliegende straalvliegtuigen. Het 1i= Jl. hebben gevolgd. En dan ga ie niet'zo De "generaal' van de vliegtuigen zaï" dl gauw in dc ry staan om het in de bios- zaak onderzoeken coop nog eens te zien. beeft flink gelikt in 1952, °P de grote stille (Goojsej heide, procent meer dan in 1951 Er dwaalt (binnenkort) de herder (weerj *- eenzaam rond, als de vrienden 10.5 een j--- —.Hioen gulden. De -'an deze bekende kinderen die een vuurtie heide hun zin krijgen. Ze willen een stookten hadden 1094 volwassen branden schade van ruim 30 r kudde van 400 schapen. Schapen doen op hun geweten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2