y Holland-Festival 1953 geopend met opera's van De Falla Tweede „Pendrecht uit het bouwdok EEN ECHTEUITGAANSJURK Passiviteit uit overleg „Een moeilijk mens" \r is toch wel een héél prettig bezit Sociale Raad Rotterdam viert 40-jarig bestaan Koninklijk paar aan wezig bij gala-voorstelling in Den Haag Goede inzet van muzikaal festijn Jaarvergadering Tubervo Toneelmogelijkheden slecht benut Zevenhonderd stadsbestuurders vergaderen in Wenen NEDERLANDSE COMEDIE Coliecte-rnoeheid bij het publiek? Nieuwe icegen gewenst, zegt dr Cloeck Mej A. J.vanDeursen 30 jaar bij Cliever Meer activiteit, maar ook meer steun Grootse expositie van beeldhouwwerk in Antwerpen Tanker (19.500 ton olie) was eerst voor Frankrijk bestemd geweest Rijnvaart Velerlei problemen van sociale aard vragen' om oplossing Dinsdag 16 Juni 1953 7 DEN HAAG, Met feestelijke koperklanken van muziekcorpsen die de stad doortrokken, en met een gala-uoorstelli?ip uan twee opera's in 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen is in Den Haag gisteravond het Hofland-Festival 1953 officieel geopend. Koningin Juliana en prins Bernhard, beschermvrouwe en beschermItecr van het festival, woonden begroet met het Wilhelmus deze bijzondere voorstelling bij: een vroeg en een Iaat toerfc uan de Spreajise componist Manuel de Falla, gebracht door de Nederlandse Opera onder leiding van de Franse diri gent Henri Tomasi. Grote achting en waardering handenvol bloe men toerden na afloop onder gejuich uit de. zaal naar het toneel gewor pen dwongen deze opvoeringen af bij het zeer talrijke publiekiw.o. zich vele leden van het corps diplomatique, de ministerraad, het parle ment en het Haagse gemeentebestuur bevonden- De belangrijkste me dewerkenden aan dit festivalgebeuren werden tijdens de pauze door het koninklijk vaar in zijn loge ontvangen en na afloop waren zij met nog enige honderden genodigden de gast van het gemeentebestuur, in de rijk met bloemen gesierde antieke pracht uan het oude stadhuis. van de Spaanse sopraan Victoria de los Angeles als Salud een bijzon dere bekoring aan deze opvoering. Het opera-orkest heeft onder de in dit werk bijzonder beproefde leiding van Tomasi delicaat en ta melijk gaaf gespeeld: soms wat te weinig rhythmisch geprofileerd, maar zeer mooi van klank. Eigen lijk bad meer nog dan voor ..La vïda breve" de hulde uit. bundiger moeten zijn voor déze prestatie en voor het feit, dat dit bijzondere werkie gebracht werd. PIET MöHRINGER. DIE INZET van al de muziek die in de volgende vier weken nog op het Holland-Festival zal klinken, is goed en belangrijk geweest. De. uitvoering van de twee opera's van De Falla behaalde een groot suc ces, dat tot gevolg moge hebben dat beide werken op het repertoire van de Nederlandse Opera gehand, haafd zullen kunnen blijven. (Maar dan toch liever in een meer voor het publiek toegankelijke taal dan het Spaans). Het jeugdwerk van de componist ..La vida breve'', dat nog geschreven is in de meer bij het publiek vertrouwde romantische opera-stijl, had het meeste succes: ongetwijfeld is dit werk meer opera dan het veel meer intieme en ver fijnde en zoveel modernere mario nettenspel ,.E1 retablo de masse Pedro". Bovendien gaf het optreden In het clubhuis van Wilton-Fijen- oord werd de jaarvergadering van de Stichting Vereniging voor Volks- onderzoek op Tuberculose (Tubervo) gehouden. De jaarstukken werden goedgekeurd. Er werd een plan de campagne opgemaakt voor de eerst volgende jaren. De deelnemers maakten na afloop een excursie over de werf, waarna de directie hun een lunch., aanbood. [V/F AAR: Opera is niet alleen muziek, doch ook theater. En waar het op dit laatste aankwam had de regie van Abraham van der Vies ernstig verstek laten gaan. In de eerste plaats door dc décors van Yves Bray er tc aanvaarden: het is niet te verantwoorden, dat voor twee iri muzikaal opzicht zo ver uiteenliggende werken de décors in eenzelfde trant geschilderd werden: het schetsmatig karakter van die décors paste bovendien noch bij „El retablo" noch bij „La vida breve". Wel bleek met de sfeer van de marionetten op era het donker gam ma der kleuren te harmoniëren, maar bij de andere opera bleven de vale lichte tinten van Brayer's dé cors volkomen uitdrukkingloos. Zijn costuums vooral die voor ..El retablo" waren echter fraai van önttverp en doorgaans goed in sfeer passend. Als theater.gebeur en misten deze opvoeringen ten die van ..La vida breve" vooral) het peil zowel van De Falla's composities als van de muzikale prostaties. Eén onderdeel echter had wel dat peil: de marto- netlenvertoning zelf, door het opevaballet gepresenteerd in een strak gestyleerde choreografie van Franchise Adret. Het plastisch zeer beheerste en ook muzikale optreden der dansers bood hier een kostelijke en heej expressieve vertoning, waar. in de simpelheid en de innigheid van een poppenspel bereikt was. ANTON KAMPHOFF. pe heer H. 8. van Thlet, bankloper in dienst van Unilever N.V. te Rotter dam, is onderscheiden met de ere- medaille in brons, verbonden aan de nabij meemaakte. Fijnzinnig cultuur- Orde van Oranje-Nassau. I mens als hij was, voelde hij zich wel- Hugo von HofmannsthaVs „Der Schwierigein de uitstekende Nederlandse vertaling door Bert Voeten by benadering geheten.' „Een moeilijk mens" bezit verscheidene kenmerken van het stuk. dat door het moderne theaterpubliek niet gemakkelijk meer geaccepteerd kan worden. Aangekondigd als blijspel maar achter de moede glim lach van deze Wee use aristocraten schuilt evenzeer het wrange besef van nutteloosheid en ten ondergang gedoemd vertoon mist het ener zijds de concrete actie, aan de andere kant de psychologisch diep gravende betoogtrantwaarmee de huidige toneelscltrijoers hun merken. bij voorkeur fquasi-logisch sluitend dienen te maken om de aan dacht van het publiek blijvend vast te kunnen houden. Von Hofmannsthal is een kind, c.q. een man van zijn tijd, d.w.z. de laat ste glansperiode van de Weense aris tocratie, waarvan hij echter ook het verval na de eerste Wereldoorlog van licht te sterk verwoven met deze uitgerangeerde samenleving om zijn houding hier tegenover scherp ge definieerd te bepalen. Daarbij werkte zijn primair lite- Tydens de rede, die dr H. F. Cloeck, secretaris van de So ciale Raad te Amsterdam, gis teravond in Atlanta uitsprak ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig bestaan van de Sociale Raad Rotterdam, wees hij er op, dat in Neder land een te groot aantal col lecten wordt gehouden. Moeheid, aldus spreker, treedt op zowel bij het publiek als bij de collectanten. Het onkostenpercenta- ge is bovendien aan de hoge kant. Bij het collectewezen, aldus dr Cloeck, zullen geheel nieuwe we gen moeten worden bewandeld. Zo'n nieuwe weg is bijvoorbeeld de zgn. community chest in Ame rika. Dit is een geldinzameling die eenmaal per jaar gedurende een tiental dagen wordt georganiseerd voor het gehele maatschappelijke werk. Het financiële resultaat is gunstig, de kosten van de geldin zameling zijn laag en het publiek wordt niet telkens lastig gevallen. Amerika is Nederland niet. Maar al adopteren en adapteren wij deze chest niet, misschien valt er voor onze collecten toch wel iets van te leren, aldus spreker. Zelfs in Rot terdam. de stad. die niemand min der dan de' Rotterdamse professor Sneller noemde: de stad van Ame rikaanse allure en met Amerikaan se mentaliteit. Directie en personeel van Clie- vers Toffee- en Caramelfabriek L. J. Gillet en Zoon hebben gistermid dag en -avond op hartelijke wijze de procuratiehoudster van het be drijf, mej. A. J- van Deursen, ge huldigd wegens haar dertigjarig dienstverband. Voorafgaand aan een receptie, waar talrijke relaties en leveranciers hun opwachting maak ten, was er in de Irene-zaal van het Groothandelsgebouw een bijeen komst, waar de heer L. J. Gillet Sr. cn afgevaardigden der binnen- en buitendienst en van het fabrieks- personeel het woord voerden. Van de directie kreeg mej. Van Deursen een zilveren theeservies én een pensioenverzekering, terwijl de an dere sprekers o.a. aanboden een zil veren mokka servies, boekwerken en een zilveren kapdoos. 's Avonds werd de jubilaresse een diner aan geboden. De heer Gillet herinnerde in zijn toespraak aan het verloop van mej. Van Deursens dienstverband. Zij •aire aanleg eerder in de richting van 1 kwam dertig jaar geleden en maak- w'ZNEN. Delegaties uit Neder land, Duitsland, Engeland, Ierland. België. Zwitserland, Frankrijk, Lu xemburg, Italië, Joego-Slavië, De nemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Amerika waren aanwe- zig bij de opening van het elfde internationale congres van gemeen telijke autoriteiten, dat in Wenen wordt gehouden. Zij waren bijeen gekomen om onder presidium van professor Oud de vraagstukken van het gemeentelijk zelfbestuur te be spreken. Na een welkomstrcde van de bur gemeester van Wenen Franz Jonas nam prof. mr ..p. J. Oud (Neder land). president van de Internatio nale Unie voor Gemeentelijke Auto riteiten het woord. Hij noemde het huidige congres het grootste dat sedert het einde van de oorlog ge houden werd en merkte op dat het tevens de 40ste verjaardag is van de oprichting van de unie. Oud gaf daarna een opsomming van het werk. dat door de Unie sedert haar oprichting op 28 Juli 1913 in Gent verricht werd, „De ïandpolitiek van de gemeen ten on haar invloed en administra tieve vraagstukken die voortvloeien uit de uitbreiding van de voorste den de gedwongen onteigening voor openbare doeleinden de scholing van gemeentelijke functio narissen dc gemeentelijke cam pagne tegen werkloosheid en het werk van de gemeentelijke autori teiten Voor het bevorderen van de cultuur". Oud bracht zijn diepe voldoening Jaarvergadering instituut voor sclieepvaart Op de te Rotterdam gehouden jaarvergadering der Vereniging Na tionaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart werd de heer Jhr. I. H. A. Backer, directeur der Koninklijke Paketvaart Maat schappij herkozen tot voorzitter. Besloten werd prof. ir. W. P. A. van Lammeren, directeur van het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, uit te nodigen in het dagelijks bestuur zitting te nemen ter vervulling van de vacature, ont. staan door het vertrek naar de Verenigde Staten van zijn ambts voorganger prof. ir. L. Troost. De zeer sterke groei tier activi teiten van het instituut, dat nu ook te Amsterdam een druk bezochte leeszaal bezit en thans ook buiten het ïnstituutsgebouw maritieme en aeronautische exposities verzorgt, kwam duidelijk tot uiting hij de bespreking van het werkplan '53/54, hetwelk een verdere uitbreiding van de werkzaamheden in het voor uitzicht stelt. Zowel van de zjjde van het bestuur als door de direc teur de heer H. Quispel, werd daar bij echter nadrukkelijk betoogd dat volledige verwezenlijking van deze plannen slechts mogelijk zal ziiu indien de inkomsten aan contributie belangrijk toenemen. De vergadering werd besloten met een bezoek aan de te Dordrecht gevestigde fabriek der Koninklijke Maatschappij „De Schelde", alwaar de deelnemers werden ontvangen door het lid der directie, ir. H. W. van Teijen, tot uitdrukking dat de ex-vijande lijke landen ophieuw toegelaten zijn tot de organisatie sedert het einde van de oorlog en dat de Unie nu verbindingen heeft over de gehele weireld, ook in Amerika, Japan, Canada, Israel, de Soedan en India. het aanduiden van een bepaalde geestelijke atmosfeer dan in die van het opwekken van dramatische span ningen, waarmee de echte toneel schrijver zijn doel tracht te bereiken. Aan dit alles danken we dan een stuk, dat door zijn innerlijke „toon", door de nuance in de schijnbaar lou ter oppervlakkige conversaties tot een merkwaardig zacht voortkabbe lend. leven kan komen en daarbij nog onbedoeld een verrassend knap pe cultuurschets vormt. Het spreekt vanzelf, dat dergelijk toneel de hoogste eisen stelt aan de uitvoerenden en van onze huidige gezelschappen is de Nederlandse Co- medie ook het enige, dat zo'n pre caire taak met redelijke kans van succes op zich kan nemen. Dit succes is er ook gekomen in de zeer fraai doorwerkte, door de gast regisseur Ludwig Berger subtiel af gestemde vertoning. Maandagavond heeft een betrekkelijk grote schare fijnproevers er in de Rotterdamsche Schouwburg van genoten. Han Bcntz van den Berg was de „moeilijke" over-scrupuleuze Hans Karl, Graf Biihl, aristocraat naar stand en karakter, wiens besluite loosheid, voortkomende uit de angst anderen te kwetsen, zó ver gaat, dat hij tenslotte door de jonge vrouw, die hij liefheeft, „gevraagd" moet wor den. Het was een gave en zeer innemen de vertolking van een uiterst moei lijke rol. Ellen Vogel's optreden als de zekere, zelfbewuste Helene, bracht vooral de charme in het spel, waar naar de regie zo sterk heeft ge streefd en om deze twee figuren heen dartelden de eenvoudiger gemar- keerde aristocratische personaadjes met hun amoureuze intriges, hun 1 mislukkende plannetjes, hun mon- i daine, maar eigenlijk volkomen „wel tfremde" mentaliteit. Wij noemen Lous Hen sen. Mien j Duymaer van Twist (wat erg oud ■als de zuster van de door iedereen als superieur erkende „Schwierige"), Ton Lutz, Atlard van der Scheer. Jo- han Fiolet gaf een vermakelijke ty pering van de „beroemde professor" en de volmaakte secretaris van Bert te zich zowel bij het bombardement van *40 als bij de watersnood van 1 Februari {die ook Cjiever trof) zeer verdienstelijk. Arbeider ernstig gewond bij val in dok De 51-j arige bankwerker-sjouwer L. P. van der Graaf, Schans. 3..Rot ter dam is bij werkzaamheden in dok II op de werf Wilton Fijenoord in Schiedam van enige meters hoogte van een trap in het dok gevallen. De man is in ernstige toestand in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Ge bleken is, dat hij zware inwendige kneuzingen hed opgelopen. ANTWERPEN. Op 20 Juni wordt in het Middelheimpark de tweede Biennale voor beeldhouw kunst geopend. On deze internatio nale open luchtten toori stelling, welke een overzicht zal geven van dc beeldhouwkunst in de laatste vijftig jaar, zullen 225 beeldhouwwerken van kunstenaars uit zestien landen worden geëxposeerd. Nederland is op deze tentoonstelling vertegen woordigd met werken van An- driessen. Krop. Esser. Couzijn. Cou- zijn-Pearlmutter, Verhulst en Kneul- man. De tentoonstelling is geopend tot 30 September, 55 SCHIEDAM. Op 8 Juni 1941, na voor de tweede keer het doelwit van een bombardement te zijn geweest, ging de eerste „Pendrecht" ten onder. Het schip, dat door de bemanning werd verlaten, bad toen reeds heel wat avonturen in de Tweede Wereldoorlog meegemaakt. Kapitein Meinsma van veroordeelde, kwam Om het leven, deze „Pendrecht" was Maandagmiddag op de werf WiltonFyenoord te j tezamen met nog een gevangene. Schiedam aanwezig om de doop van de naamgenoot van zyn schip mee te Enige der bewakers, die de gevan- maken. Het is een tankschip, waarmee ca. 19.500 ton olie kan worden ver- i genen ais gijzelaars hadden vast ge voerd. Tydens de doop, die mevr. mr M. A. J- Kroese Van den Brandhof verrichtte, werd het schip uit het bouwdok getrokken. Er Wordt naar j gestreefd het sclilp half September aan de opdrachtgeefster, Phs. van Om meren N.V. te Rotterdam, af te leveren. Het motortankschip „Pendrecht" werd Maandagmiddag op de werf Wilton-F yenoord door sleepboten uit het bouu:dok getrokken. Twee doden bij opstand in Amerikaanse gevangenis SANTA FEIn de Amerikaanse staatsgevangenis van Santa Fe maakten gevangenen zich Maandag meester van 19 bewakers. Tenslotte wist men met geweld door te drin gen tot de afdelingen, die door de gevangenen bezet waren. De leider van het oproer, een tot levenslang In een bijeenkomst in de cantine .,'t Blaasje" heeft ir B. Wilton een kort overzicht gegeven van de bouwgeschiedenis van. dit schip, de eerste toebereidselen op 15 Ja- als inwoonster van Vlaardingen van nabij meemaakte. De „Pendrecht" beschikt over 24 ladingtanks. Twee langsschotten. verdelen de tanks in drie rijen. De Athletiekkampioenscliap- pen uitgesteld Het Nederlands kampioenschap op dc 2170 meter horden, de 3000 meter steeple chase en het kogelslln geren, dat Zondag 21 Juni in Rotterdam zou wórden ge houden, is in verband met de semi- landenontmoeting Noord Nederland Noordwest-Duitsland in Ludwigsnalen op die dag uitgesteld tot 20 September, eveneens ui Rotterdam. Grote partij Java-tabak aangevoerd ROTTERDAM. De grootste par ty Javatabak, die tot dusver te Rot terdam werd aangevoerd, is Maan dag met het m.s. „Modjokerto" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd in Nederland gearriveerd. Het betreft hier 14.500 pakken of 1-160-000 kg. voor verschillende bestemmingen in Nederland. van der Lindén verdient aparte ver melding. Het décor (Friso Wiegersma) en de costumes (A. Roland Holst-de Mees ter) droegen precies het juiste ca chet. Voor het (tijdelijk) scheiden van de toneelmarkt heeft de Neder landse Comedie een nieuwe uitste kende herinnering achtergelaten. H. F. REEDIJK nuari 1951 werden gemaakt. Dc toen hoofdpompkamer ligt tussen de ma chinekamer en de ladingtanks en bevat vier ladingpompen met een to tale capaciteit van 1400 ton per uur. De machinekamer is in het achter schip gelegen. Hierinis *n Doxford- motor van 7750 apk opgesteld, die aan het schip een snelheid van vijf tien .knopen zal geven. De hoofafmetingen van de tanker zijn: lengte tussen de loodlijnen 164 meter, breedte 22.46 meter, holte 12,35 meter, Unesco-bestuur weigert „veiligheids'Vragen aan personeel PARIJS. De bestuursraad van de Unesco (V.N.-organïsatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur), waarin 20 landen zijn vertegen woordigd, heeft Maandag eenstem mig geweigerd personeelsleden te ontslaan op grond van de overwe ging, dat zij „mogelijk" bepalingen van de Unesco kunnen schenden. Ook wilde de raad geen „veilig heids "-vragen- opnemen iy de for mulieren die sollicitanten .moeten invullen. Wel besloot hij, ondanks énige oppositie, voorlopig de vra genlijsten van de Amerikaanse re gering ie blijven toezenden aan alle Amerikaanse personeelsleden en sollicitanten. Strawiuski en Nederlandse architect Van der Rltoe krijgen Fertrinelli-prijs ROME. De jaarlijkse Feltri- nelli-prijs voor muziek is toege kend aan Igor Strawinsky, die voor architectuur aan M. van. der Rhoe. die in 1937 uit Nederland naar de Verenigde Staten emigreerde. De prijs bedraagt vijf millioen lire (ongeveer f 30.000) als gevolg van Korea vooral nog op' tredende schaarste aan bouwmate rialen deed zich sterk gevoelen. Eerst op 3 e December 1952 zou de kiellegging plaats vinden. De voorzitter van de Raad van Beheer van Phs. van Ommeren N.V.. mr J. .J, Ooyevaar, onthulde dat het schip oorspronkelijk zou worden gebouwd voor Franse rekening. De weigering van de Franse regering om toestemming hiervoor te verle nen. was oorzaak dat de firma van Ommeren kans kreeg het project over te nemen. Het schip heeft reeds een charter voor de eerstvolgende vijf jaren. „*t Ziet er echter in de tank va art oo het ogenblik niet zo erg lucratief uit." aldus mr Ooye vaar, die de „Pendrecht" dan ook liefst zo spoe dig mogelijk in de vaart zou zien. Evenals ir Wilton bracht mr Ooyevaar dank aan allen, die aan de bouw van dit tweede grote tankschip dat Phs. van Ommeren N.V. bij Wilton-Fyennord liet buo- wen, meewerkten. Reeds eerder kwam hier de „Papendreeht" ge- reed. ,r.. Mevr. Kroese getuigde nog van haar bijzondere band met de werf Wilton-Fyenoord, welks wederva ren gedurende de oorlogsjaren zy houden, waren deerniswekkend af geranseld en een van hen had een meswonde aan de schouder. Volgens de gevangenisautoriteiten is de opstand thans onderdrukt. 21 bewakers, die als gijzelaars waren vastgehouden, werden bevrijd. Nieuw kabinet in Nepal NEW DELHI. Koning Tribhoe- van van Nepal heeft een einde ge maakt aan zijn persoonlijke gezag, dat hij met behulp van koninklijke adviseurs uitoefende, zo schrijft de correspondent van „Evening News" uit de Ncpaiese hoofdstad Kath- mandoe. Volgens het blad is Matrka Prasad Koirala weer als premier hersteld en reeds beëdigd. Tevens zijn vijf ministers van de „natio- naal-democratische partij" benoemd. De koning had het gezag 14 Augus tus 1952 in handen genomen. OPVAART LOBITH. Gepasseerd 15 Juni 1953 voor 13 uur naar Duitsland: Alina, v. d- Bossche; Joseph ma. Bijl; Hermann. Wolf; Dana. Maas; Pax Munde. v, Beeïc; Florentine. Seegers: Geertje. Vorsteveld- Andrea. Ken-.pe- neers; Verwisseling. Venerea; Main »08„ Schoor; Scott. SiJvJus: Stahlbau, Krachten; Elko. Beenen: San Antcinio, Snijder: Eos. Koops: Ad Linden 2, Zimmer; Pax. Dijkman; Soli Deo Glo ria. Miggeibrink; Maris Stella, v. Eos- sum: Arm in Hansen; Gertrud. Stamm- berg: Maria, Jungerhans; Jobema. Meeuwsen: Linquenda. Schuiten; Chris tina. Brouwer; Maria 2. v. Hossum: Marga Klepe; Rlnda, v. Dljk- Alvracht I. Scholten: H. Stinnis 21, Villman; Dula. Moeren; Schip Doggersbank, Smaal; Jacobus, v. Driel; Richavrius. v. Laak- Hagen. Rutjes; Wangard v. d. Est; Corry. de Rijk; W.T.A.G. 133. Hack; Baden 6. Volkerer; Muro. Brui- nincks; Johanna. Jansen; Darrico 80. Wanders; Charitas, Visser; Bertha, Die. penveen: Alma. Den BiJI; Rival. Krik- ke; Her.drika Johanna. Kriesseis: Na- cold. Hoenderop; Pelagie. Kemperman; Energie 5. v. Bon; Esso Hannover. Fege: Elziena. Kok: Mallard. Held; Eduard Jan. de Boer; Clements Maria, Nefkens: Antonia. Meijer; Vulcaan 1C5, Jocsten; Cornelia, v. Brakel: Mercu- rius Hei.imen; Lina.'-Anrdsen; Sema. v. Keulen; Stroomvaart is. Bootman: Etna v. d. Tuuk; Dacapo, Volker; Spes. Ca- zenmier; Go Ahead, v. Oost; Martini, v. d. Wolde; Alpha, de VriesVerwis seling. de Vries; Oder. Stobbelaar: Shakespeare. Scholl; Alvracht 2. de Bruyn; ft. Karcher 38, Schaaf; Meeuw, Rigter; Brekeienkamp. Padmos;. Seolto, Larooy; De Rijn. Zandheuvel; Majo. Bernhard; Bllderdijk, de Vroedt; Fiusa. heth. Bosman; Gelria 2 v. Elburg; Ideaal de Jager; Rheinfahrt 312. Wei ier; Rijnstroom. Furmann; Rijn en Schelde Oomens'; Marie Helene. Rheln- ths.ler: Elsina. de Groot. Naar Bazel: Wilhelm!na. de Snooj Sardinia. Verduyn; Loge. Oegema; Rijnschelde 18. Durinck; Riet wijk, Stef- fens, AFVAART Naar Rotterdam: Fr. Haniel 12. Zim- mer: Beugenia. Bekkers: Victoria, Van Woereom; Cormoran. Van Hou te; Arte misia. Schwarz; Marie. Vranken: Maai ke Maria. Vecrm?n; Maria. Vos- Moron Tatera: Jacobs, v. d. Linden; Bvil ant. Huijsen; Valbeila. Vogtlln; Ca mi. Cra mer, Maco. Pik; Tubantia, Buiker: Cas- pia. Schoolmeester; Lean, van Riems dijk; Germania. Harreman; Saga, Wild schut. Wijkdienst 2 v. d. Kreek. WemeldIn ge: "Hoop doet Leven. Smit Wemel- dinge; Actief, Frigpe. Grouw; En Avant, van Gent. Arnhem; Schreckhom, Laier. Ma-ossluis; Jean Millot. van Holt. Eindhoven; Anjo, Tromp. Eindhoven; Eros Fnber. Nijkerk; Lis. Bakker. Am sterdam: Anja. Visser. Amsterdam; Kromwijk, Roebersen, Amsterdam- Jo hanna. Lenting. Venla: Coadja. Vossen, Nijmegen; Johanna Adriana. Schot, Ainhen a. d. Rijn; Emanuel. Hazen lager Geldermalsen; Vulcaan 103. Carlebur, Alem 't tTild; Anna Maria. Hofman. S: -r":' (Van onze mode-redactrice) ER wordt in ons land maar weinig toilet gemaakt in de schouwburg en in de con certzalen. Wij hebben geen geld meer voor een uitgebreide uit gaansgarderobe en de, overigens weinig talrijke, bezitsters van avondjurken laten deze feestkleding verre weg het grootste deel van het jaar in de kast hangen en de meeste vrouwen be perken zich tót één jurk „voor netjes" die dan ook voor de meest uiteenlopende ge legenheden moet dienen. In de schouwburg is een flatteuze wollen japon of een mantelpak de meest gangbare dracht. Ais u het zich financieel kunt permitteren of erg handig bent met naald en draad, dan zou u toch eens een echte uitgaansjurk aan uw garderobe moeten toevoegen. Aangezien het zomer is, zal die uitgaansjurk lichter van kleur, ijler van stof zijn, dan een speciaal voor de winter bestemd f eesttoilet. Zoiets b.v. als de strapless jurk. een leuke jurk, gemaakt van organdie, met bloemen in dezelfde tint geborduurd. Bloemen op de rok, bloemen langs de bovenrand van het lijfje, en een shawl om ele gant mee te manoeuvreren. Als u wat ouder bent, geeft u misschien de voorkeur aan de geplisseerde japon. Het is een ontwerp van Charles Montaigne, en hij gebruikte er witte crêpe voor. De verwerking van de plissé's, schuin over de borst en smal Uitlopend langs de hals, is uitermate flatteus. En ten slotte de geruite japon van. organza (een ontwerp van Serge Kogan): een model dat u kunt dragen zolang u uw schouder en armen nog in het openbaar kunt vertonen en u geen klagen hebt over uw figuur. Gewaagde tinten, groen, blauw, bordeaux, zijn in deze stof met feilloze smaak naast elkaar gezet. En als u zelf een uitgaansjurk wilt maken. Was u van plan er nylon voor te nemen, maar ziet u op tegen de verwerking? Daar hoeft u niet bang voor te zijn. als u maar een paar regels in acht neemt. In de eerste plaats mag u nylon nooit scheuren. Het moet geknipt worden met een scherpe schaar, en ook spelden en naalden moeten zeer scherp 2ijn. De kans op rafelen is groot, dus werk de naden altijd af. Daarom moeten zomen en naden ook ruim worden genomen. Het beste kunt u de stof knippen in de breedte (van zelfkant tot zelfkant) of diagonaal, dan is de kans dat de naden gaan rimpelen het kleinst. Het beste is het. een nylon naaigaren te gebruiken en bij het stikken de spanning op dat garen zo laag mogelijk te houden. Niet aan het weefsel trekken! Wordt nylon- stof gecombineerd met band, lint of kant van een ander materiaal, dan dient dit. voor het gebruik, uit te krimpen in kokend water, U weet het: u moet nylon strijken met een zeer lauwe bout. En met een strijkijzer plisseren zal u bij nylon-stoffen niet ge lukken! Het werk van de Sociale Raad Rotterdam spreekt niet direct tot de ver beelding van het grote publiek. Niettemin is ch; organisatie van het maat schappelijk werk in een dynamische stad als de Maasstad van bijzonder belang. Daarom Is het van het bestuur van de Sociale Raad een goede ge dachte geweest ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deze instellingr een jubileumbijeenkomst te beleggen, die de betekenis van de Raad eens In het openbaar accentueerde. Vele officiële autoriteiten en persoonlijk heden uit het sociaal en maatschappelijk leven waren aanwezig om het bestuur van de Sociale Raad geluk te wensen. Mr G. E. van Walsum, bur gemeester van Rotterdam, gewaagde van de goede samenwerking tussen, het gemeentebestuur en de Sociale Raad en sprak de hoop uit, dat de ont wikkeling van deze instelling zich in stagende lijn zal mogen blijven be wegen. De jubileumbijeenkomst, die ge houden werd in een der zalen van Atlanta, werd ingeleid door de heer J. H. Donner. voorzitter van de Raad. Deze wees op de revo- lutionnaire ontwikkeling, die de Raad sinds haar oprichting heeft doorgemaakt In 1913 werd er 21,7 millioen voor maatschappelijke zorg uitgegeven, waarvan de overheid 43% droeg, In 1947 was dit bedrag gestegen tot 222 millioen. De over heid draagt thans 80% van deze som en in Rotterdam zelfs 9Qrr. De heer Donner wees er met nadruk, op. dat het maatschappelijk werk, zeker in een grote stad. organisa tie eist. Rotterdam in het bijzon der kent velerlei problemen van sociale aard. Het werk in dit ver band vraagt ordening Overheid en particulier initiatief, aldus spreker, dienen elkaar te vinden in een goed gecoördineerde ramen werking. Hierna voerde dr H. P .Cloeck. secretaris van de Sociale Raad te Amsterdam, het woord over „De organisatie van het maatschappe lijk werk in' de grote stad". Spre ker wees er op. dat voor de orga nisatie van dit werk van belang zijn: de bevordering, van het parti culier initiatief, het aankweken van begrip voor de betekenis van de overheidsinstelling, de bevordering van de goede reiaties tussen parti culier en kerkelijk initiatief en overheidszorg en de bevordering goede verhoudingen tussen beroeps krachten en vrijwilligers. Na afloop van het officiële ge deelte was er gelegenheid het be stuur geluk te wensen- Vele spre kers; voerden hierbij het woord. Tijdens de bijeenkomst was vrij wel het voltallige personeel van do Sociale Raad Rotterdam aanwezig. Donderdag zal dit personeel het jubileum vieren met een bezoek aan het nationale park „De Hogo Veluwe".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 4