in 2 smaken! Minister Zijlstra: „Ontwikkeling industrialisatie is een wonder55 Voorts Criminaliteit stijgt in ons land nog steeds Ruim 100.000 Europeanen jaarlijks naar Australië Psychiaters zijn het oneens over Christie GELEZEN—, HISTORISCHE DAG BIJ HOOGOVENS Walserijen van Breedband in gebruik genomen FRANKRIJK Crisis in natie en in parlement BIJ GROTERE FINANCIËLE STEUN: „Nederlanders hebben de voorkeur", zegt minister Holt Kolonel Hunt wil de Kanlsjenjoenga bestijgen Moordenaar verklaart zich tegenstander van doodstraf Ontevredenheid bij werknemers van het Overval in Kenia eiste tien doden en gewogen Wat oude glorie Nieuwe commandant voor Nederlanders in Korea Donderdag 25 Juni 1953 Regering aan Kamer: Versnelde uitkering van oorlogsschade niet meer nodig DEN HAAG. Een van de ge volgen van de toeneming der rijksuitgaven door de watersnood is geweest, dat de regering de 50 millioen, bestemd voor ver snelling van de oorlogsschade uitkeringen, heeft teruggenomen. In de afdelingen der Tweede Ka mer was daartegen bezwaar ge maakt bij de behandeling van de op verschillende begrotingen uit getrokken bedragen in verband met de watersnood. De regering zegt nu in de me morie van antwoord, dat het uit trekken van die 50 millioen is geschied om de werkgelegenheid tc bevorderen. Dat de oorlogs slachtoffers daarvan ook profi teerden was een bijkomende om standigheid. Hierom was het niet begonnen en de regering acht het vanzelfsprekend, nu het herstel in de rampgebieden de werkgele genheid belangrijk vergroot heeft, dat zij de 50 millioen, nu over bodig zijnde, terugneemt. Boven dien gaat zij hiermede inflatie tegen. Zomercon ferctitie van CHU op 23—25 Juli in Lun teren DEN HAAG Het hoofdbestuur van de CHU heeft, in samenwerking met de Vereniging van c.h.-leden van gemeentebesturen, de Centrale van c.h.-vrouwengroepen en de Fe deratie van c.h.-jongerengroepen op 23, 24 en 25 Juli in het conferentie- "VELSEN. Voor de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa- brieken is het vandaag een historische dag, de dag der „officiële ingebruik neming van de walserijen van Breedband N.V.". Deze ingebruikneming be tekent voor de nationale industrialisatie een grote sprong voorwaarts. De minister van Economische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra, verklaarde vanmor gen In een rede, welke o.m, door het koninklijk paar werd aangehoord, dat het gereedkomen van het Breedband-bedrÜf te beschouwen is als een sluitstuk van de eerste na-oorlogse industrialisatieperiode, welke gezien het herstel op economisch gebied in het algemeen en op het gebied van de industrialisatie in het bijzonder een zo gunstige ontwikkeling laat zien, dat men terecht van een wonder mag spreken. Vandaag zijn bij de_ hoogovens biedt dit ons een aardige verge- Advertentie I. M.) ingeschakeld de vergroting van de staalfabriek, de blokwaïserij - bU Breedband de semi-continue warmbandwalserij, de continue koudbandwalserij en de blikfabriek. Hierdoor is de binnenlandse grond- stoffenbasis voor de metaalverwer kende industrie in belangrijke ma te verbreed. Tevens is hiermede de mogelijkheid geschapen tot een aan zienlijke deviezenbesparing. Neder land is n.l. sinds jaren de belang rijkste importmarkt van walscrij- producten. De directie van Breed band verwacht in staat te zijn in de voorziening van de Nederland- Se markt een zeer groot aandeel te krijgen. Voorts mogen de nieuwe walserijen en de blikfabriek wor den gezien als een potentiële de- viezenbron. Reeds kwamen aanzien lijke opdrachten binnen "o.m. van de Ford Motor Company. Nadat om tien uur het Koninklijk paar de in een enorme feesthal herschapen magazijnruimte van het nieuwe fabriekscomplex had betre den, sprak de minister van Eco nomische Zaken, prol. dr Zijlstra, zijn optimistische rede uit. „Wanneer wij de omvang van dit grote en grootse project consta- cord van de Ned. Zendingsraad in teren met de bouw en installa- Lunteren een zomerconferentie ge-1 tie is een bedrag van 130 millioen organiseerd. 1 aan investeringen gemoeid dan DEN HAAG De criminaliteit stijgt nog steeds, zo publiceert het centraal bureau van de statistiek. Op een basis van 100 over de jaren 1935 tot en met 1938 blijkt, dat het Indexcijfer van het totaal aantal misdreven (behalve eenvoudige stroperij) geste gen is van 143 in 1951 tot 154 in 1952. Voor de jaren Gemeentelijke bedragen voor lagere scholen in 1952 lio ger DEN HAAG. Jaarlijks stellen de gemeenteraden het bedrag vast, dat de scholen voor gewoon lager, voor uitgebreid lager en voor bui tengewoon lager onderwijs per leer ling voor rekening van de gemeen ten mogen besteden. Over 1952 blijkt dat de bedragen sterk ge stegen zijn. Stelden in. 1950 14%, in. 1951 22% der gemeenten meer dan 30.per leerling beschikbaar, in 3952 deden dit niet minder- dan 37% der gemeenten. Voorts valt op hoe sterk de bedragen per leerling in de verschillende gemeenten va riëren: voor de gewone lagere scho len schommelen deze tussen 7. en 85.voor de U.L.O.-scholen tussen 25.en 80. ERNSTIGER dan de Franse rege ringscrisis zij is zojuist de zesde week ingegaan en het einde is nog niet te zien is de reactie erop van het Franse volk. De bur gerij blijft volmaakt onverschillig en schijnt te redeneren, dat geen regering ook geen belastingverho gingen betekent. (Of later de reke ning in de vorm van een vrijwel waardeloze munt toch niet wordt aangeboden!) En wel mokken de arbeiders, maar zij hebben in meer derheid hun heil gezocht bij de communistische partij, wier enige „aandeel" in het leiden der Franse zaken het voeren van obstructie is. Natuurlijk heeft men hier te doen met een wisselwerking. De geeste lijke crisis, waarin de Franse natie nu at jaren verkeert, vindt haar neerslag in 't parlement. En de slecht functionnerende volksvertegen, woordiging maakt, op haar beurt, het volk onver, schillig voor, -of zelfs afkerig van het parlementaire stelsel. Redding uit deze impasse zou waar schijnlijk mogelijk zijn, indien Frankrijk kon geraken tot de vorming van twee sterke po litieke groeperingen: een conserva. lieve in de goede betekenis van het woord en een progressieve. Maar rechts ontbreekt de figuur, die al de zich conservatief noemen de partijen en partijtjes conser vatief betekent voor hen behoud der kleine, egoïstische groepsbelan. getjes! aan het verstand kan brengen, dat hun drijven op den duur tot de ondergang van de Fran se burgerij moet leiden. En links schijnt geen politicus er zelfs maar ooit aan te hebben gedacht, hoe nuttig het zou zijn, te streven naar een synthese tussen het democra tisch socialisme en de riigleus.so- ciale stroming, die zich aibuigt van het katholieke conservatisme. Be langrijker acht men er blijkbaar de toch volkomen uit de tijd zijnde strijd om het bijzondere onderwijs, waarvan slechts de communisten profiteren. Daar het dus aan de ene kant aan inspirerend leiderschap, aan de andere kant aan een voldoende sterke druk van de massa tot ver nieuwing ontbreekt, moet men de situatie in Frankrijk helaas als permanent kritiek beschouwen. 1 In het I 1 zoeklicht I 1949 en 1950 bedroegen deze cijfers resp. 167 etl 129. Laat men de misdrijven, vermeld in economische wetten en in de wegenverkeerswet achterwege, dart zijn de cijfers van 1949 tot en met 1952 resp. 120, 114. 123 en 126. Het hoogste indexcijfer in 1902 van het totaal aantal misdrijven heeft het ressort van het gerechts hof Leeuwarden nl. 169. daarop volgen: 's-Hertozenbosch <163>. Amsterdam (135). "s-Gravenhagc (145» en Arnhem (138». Het indexcijfer der groep ver- mocensmisdrijvcn is in 1952 met verder omhoog gegaan en ligt slechts één punt hoger d»n dat van 1949. Overigens, zo zegt hc» CBS. t« het niveau, dat 48 pet i»gt boven dat der vooroorlogse basis jaren nog zeer gunstig. Met uitzondering van de rubriek bedelarij enz. kwam voor alle groepen van misdrijven het index cijfer van 1952 uit boven KM), voor de misdrijven tegen de openbare orde cn het openbaar gezag en de misdrijven tegen leven en persoon echter slechts éér. punt. Voor het vierde kwartaal van 1952 valt echter eer. daling van het totale indexcijfer te constate ren van 152 ir. 1951 tot 141 in 1952. zonder de economische misdrijven er, die der wegen wet van 124 tot 114. Dit laatste cijfer is vooral te danken aan vermindering van het aantal veroordelingen wegens ver- moge nsrrisdr ij ven. Een ongunstig cijfer geeft ver- der voor het derde kwartaal 3952 de groep misdrijven tegen de zeder. lijking met het geheel wat sinds de dag der bevrijding tot op van daag in ons land is" geïnvesteerd. Voor ons gehele land komen wij dan eveneens naar de huidige vervangingswaarde gerekend op een bedrag van circa 10 Ut mil liard, waarvan circa vijf milliard aan uitbreidingen. Dit betekent dus dat er in deze acht jaren ccn ap paraat is aangeschaft, dat in waar de gelijk staat met bi in a 80 Breed- fa and-complexen. Zelfs als men het deel daarvan, dat voor vervanging is bestemd geweest, buiten beschou wing laat. blijft er nog een uitbrei ding ter waarde van circa 40 Breed- band-bedrijven. En dan is deze ver-« gel ij king nog in zoverre gedefla- teerd. dat de eerste drie jaar na de bevrijding aan dit totaal slechts betrekkelijk weinig hebben bijge dragen". „Maar zelfs als wij hiervan afzien", zo vervolgde de minister, „is een getal van vijf milliard gulden aan uitbreidingsinvesteringen en van 10!,4 milliard aan totale investe ringen toch wel zeer indrukwek kend. Dit springt nog meer in het oog, wanneer men in. aanmerking neemt, dat dit voor de werkgele- genheid in deze jaren dc schep ping van vermoedelijk niet ver van de 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen heeft betekend. In 1945 durfde nie mand ook maar bij benadering een dergelijke ontwikkeling voorspel len. En zelfs nu is het voor ons moeilijk dit resultaat volledig te verklaren. Deze optimistische klan ken betekenen echter niet dat wij er zijn", aldus besloot de minister. Ons wacht nog 'n lange en moei lijke weg. welke zonder grote of fers cn inspanning niet afgelegd kart worden". Na de rede van minister Zijlstra maakten de genodigden een rond gang op het nieuwe fabriekscom plex. Ibis Pure Virginia de pittige favoriet van alle shag-kennen Ibis Export Virginia de zachte, milde, 100 °/o Engelse shag D O B B ELM A N N De pittige, pure Virginia smaak van IBIS, of het NIEUWE typisch Engelse aroma van Dobbelmann's IBIS EXPORT...- ze zijn beiden zo eerlijk als goud! L EK K ER M A N (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Als de werkloos heid in Europa toeneemt zullen verscheidene landen mogelijk he. reid zyn meer financiële steun te geven aan hen. die willen emigre ren. En bij* grotere steun Is Australië bereid méér dan 100.000 immigran ten per jaar toe te laten. Dit vertelde de Australische mi nister van Arbeid en Immigratie. S. Holt Woensdagmiddag op een bijeenkomst in de cantihe van het KLM.gobouw. waar hij de voor delen van Australië aan een select gezelschap. onder wie minister Suurhoff en dr. Plesman, schilder de- Voor neen heeft Australië meer dan 109.000 buitenlanders per jaar opgenomen, maar daar elke immi grant aan scholen, wegen en wo ningen een belegging van circa 2000 Australische ponden vergt, was Australië in kapitaalnood gekomen.. Minister Holt, die enige dagen in Nederland vertoeft, is hierover met de Nederlandse minister van Sociale Zaken en de commissaris voor de Emigratie, mr. ir. Haveman, bespre kingen begonnen. Want als het enigszins kan, wil Australië zonder er meer geld in te steken, wél meer immigranten hebben, immi granten die naar hij vertelde na gemiddeld zes jaar al een produc tief geworden belegging betekenen. De minister vertelde evenals vorige Australische bezoekoi-s aan Neder land nog eens, hoe graag men Ne derlanders heeft. ,.In Tasmanië". zei hij. „geeft men aan Nederlanders zelfs do voorkeur boven Engelsen". „Nederland en Australië", zei mi nister Holt, ..hebben beide proble men van aardrijkskundige aard. i Nederland is te klein en Australië te groot voor hun bevolkingen. Australië, dat enige honderden ma. len zo groot is als Nederland, te it nog minder inwoners. Het heeft ménsen nodig, niet alleen om onze welvaart te vergroten, maar vooral om als vrij volk te kunnen blijven voortbestaan. De immigratie is dan ook een nationaal probleem cn niet een politieke aangelegenheid. En dat wil in Australië wat zeggen", zei hij. In een kort persoonlijk gesprek, dat wij aan het slot van de bijeen komst nog met minister Holt had den. vertrouwde hij ons toe, dat Australië by de oplossing van dit i probleem, desnoods wel een beetje I inflatie wil riskeren. (Van onze correspondent) LONDEN. Het is niet uitgesloten, dat het proces tegen Christie van daag nog eindigt. Want nadat vanochtend eerst de' verdediger en dan de procurei.r-generaal beide hun laatste rede hebben gehouden, is het de taak van de rechter om voor de jury het verhandelde nog eens samen te vatten en hun op de alternatieven te wijzen, de zogenaamde „summing up". Dan trekt de jury zich terug om over haar uitspraak, die een stemming moet zijn, te beraadslagen. Met levende anjers. speldjes en deze door Cas Oorthuys pemturk te foto tut Ti het Koninklijk Gezin- Zal dit jaar op Anjerdag worden gecollecteerd. De opbrengst is voor het Prins Bernhardfonds, dat steun biedt aan de culturele ar beid van ons volk. Het fonds heeft al verse hei dene toeteiischap- pclyfce onderzoekingen en e.rpe- óiries mogelijk gemaakt, het helpt ku-nstenaars. het subsidieert hei baïltt en het helpt bij de inrich- ting tan dorps- en gemeenschaps- hn'zen. Gistermiddag was het de beurt van dc medische experts. Een was er gedagvaard door de verdediging en twee door de procureur-gene raal. Volgens de eerste, u. -J. A. Hobson, leed Christie aan een hoge graad van hysterie, waardoor in het bijzonder zijn redelijke vermo gens beïnvloed werden. Mr C ir- tis-Bennett vroeg dr Hr -son, of hij kon accepteren, dat Christie, zo. Is deze verklaarde, ..werkelijk niet wist", dat hij de zeven moorden pleegde, toen hij ze pleegde. „Neen", antwoordde de dokter. „Bent u dan bereid tc aanvaar den, dat, ofschoon hij wist wat hij deed, hij niet wist, dat hij ver keerd deed?" „Ik ben niet in staat om met. stelligheid te zeggen, dat hij niet wist, dat wat hij deed, verkeerd was. Alleen een gedachtenlezer zou dat kunnen". „Is het mogelijk?" ging mr Cur tis-Bennett voort. „Mogelijk en zelfs waarschijn lijk", was het medische antwoord. En dr Hobson voegde daar toen nog eigener beweging aan toe: „Ik meen, dat het zeer waarschijnlijk is. dat op het ogenblik, dat hij de daden pleegde, hij niet wist, dat hij verkeerd dééd". De gevangenisdokter van Brix ton. dr J. C. M. Matheson. vond echter, dat Christie geen lijder aan hysterie, maar slechts iemand met een „hysterische persoonlijkheid" was, die zich in bepaalde omstan digheden gedroeg gelijk iemand, die aan hysterie leed zich zou ge dragen. Hij was van oordeel, dat Christie toerekeningsvatbaar was en dat Christin, toen hij zijn daden verrichtte, wist dat hij iets onwet tigs deed. Dr D. Curran, een psychiater, die eveneens door de Kroon ge dagvaard was, kon evenmin aan een hoge graad van hysterie gelo ven. Hij kon ook niet vinden, dat de beweerde geheugenisstoarnissen van Christie „echt" waren, daar voor hadden die stoornissen te veel variatie en waren zij le selectief. Christie herinnerde altijd de din gen, als die te zijnen gunste waren en vergat ze ais ze tegen herr. spraken. Dr Curran vond Christie's intel ligentie boven het normale. Hij was zeer wel in staat om over al lerlei dingen te spreken. Hij had ook gesproken over wat nu met hem gebeuren mocht en verklaard, dat hij in beginsel steeds een te genstander van de doodstraf ge weest was. Deze laatste woorden verwekten bij de door de einde loze herhaling en uitpluizing der gruweldaden afgestompte toeschou wers zelfs even gelach. Dr Curran vermeldde ook nog, dat er rapporten waren, dal Chris tie tijdens het voorarrest zeer op gewekt was en zich tegenover zijn me de-ge van genen op zijn daden beroemde en zich met Haigh (de zwavelzuuj'-bad-moor denaar) had vergeleken. UTRECHT De vakgroep weg vervoer van de C en tea le Bond van Werknemers in 't Transportbedrijf heeft Woensdag schert» stelling ge nomen tegen de werkgevers. De voorzitter van de vak groep. de heer H. W. Koppens, zei. dat een bedrijfsschap voor het wegvervoer niet tot stand kan komen tengevolge van de verdeeldheid der werkgevers. Dit heeft tot gevolg, dat in Februari 1954, wanneer de organi- satie-Woltersom zal worden opgehe ven, geen bedrijfsorganisatie zal be staan. Ook over de gang van zaken bij de loononderhandelingen was de ver gadering slecht te spreken. Het i ij t (jde n besluit en de landelijke loonregeling worden door 90 pet van de werknemers m het toering- carbedrijf en het beroepsgoederen- vervoer met voeten getreden. „De werkgevers voeren een grote tarie- veustrijd en hiervan worden de werknemers de dupe." zei men. Bijzondere lm in de rheumatologie DEN HAAG Het Leids Uni- versiieitsfonds is bij Kon. Besluit bevoegd verklaard tot het vestigen bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden van een bijzondere leerstoel in de rheumatologie. in verband hier mede is ccn benoeming tot bijzon der hoogleraar te verwachten van dr J. Goslings te Leiden, thans hoofd der rheumatologische afde ling vap het Academisch Zieken huis aldaar. NAIROBI (Kenia). Als gevolg van een aanval door la terroristen op een boerenwoning zijn naar men aanneemt tien mensen om het leven gekomen. De bende leed het huis, dat aan een blanke kolonist behoorde, in vlammen opgaan. De bewoners, een monteur, zijn vrouw en vier kinde ren hebben naar men meent in de vuurgloed het leven verloren. Drie Afrikaanse boerenarbeiders werden door de aanvallers gedood. Een vierde, die er in slaagde In het struikgewas te ontkomen, stierf la ter. Twee en veertig Maoe-Maoe ter roristen werden gedood in een he vige strijd met Britse koloniale troepen en andere veiligheidstroe pen in het gebied van Fort Hall. De terroristen doodden zes man van de Home Guard en een Inlandse poli- tie-agent. CALCUTTA. Kolonel John Hunt heeft verklaard, dat zijn suc cesvolle Everest-expcditie ook gaar ne de Kantsjrnjocnga. een andere, nog nooit beklommen top in het Ilimalayagcbergte. zou willen be klimmen. De Kantsjenjocnga is op i twee na de hoogste berg van de wereld. Hij is 8-570 meter hoog. Tijger Tensing zegt: Conflict met Hunt uil de lucht gegrepen CALCUTTA. „Tijger Tensing", een der beide overwinnaars van de Mount Everest heeft verklaard, dat hij on de Nieuw Zeelander Edmund Hillary de 8,846 meter hoge top „vrijwel gelijktijdig be reikt hebben." Verder verklaarde hij kort en bondig een Indiër en géén Nepalees te zijn. De berich ten, dat hij onenigheid met de lei der der expeditie, kolonel Hunt, heeft, noemde hij „volkomen onge grond". Deze drie verklaringen waren de hoogtepunten van een persconferen tie, die Tensing in het regeringshuis te Calcutta hield. Hij was in de stad aangekomen met de Dakota van de koning van Nepal. Toen koningin Juliana vandaag in IJ muiden de nieuwe walserijen van de N.V. Breedband van de Hoogovens tit werking kwam stel len. zag zij tn de erehal van lier. complex enige enorme decoratieve figuren. Wij willen V niets onthou den en daarom hadden we U graag deze. tien meter hoge hoogovenar- beider ten hoofde uit willen laten zien, op het moment, dat de. schil der (links onder] er de laatste hand aan legt. Maar concurrerende redac teuren., die dtt „Voorfs"-hoekje van U en ons toch. al een aanslag pin den op „hun ruimte". maakten co- reel bezwaar tegen Je lengte van de fotodat we besloten, de hóóg- ovenman op een laag plaatje te zet ten. Zonder hoofd. In Groningen ts gisteren een ten toonstelling geopend waar je je letter lijk de vingers bij kunt aflikken. Want op de tweedaagse nationale bakkers- tentoonstelling mogen de bezoekers al lerlei taarten proeven, om de bakkers de kans te gever» de smaak van het pu bliek te Ieren kennen. Om hun vaders voor eens m voor ai tijd ;e leren wat kamperen is. hebben de Betuwse padvinders een „vader- kamp" georganiseerd. Het js alle va ders die paar dagen in de korte broek zó bevallen, dat de padvinders ern stig denken over een moederkamp". Trouwens, onder niet-meer-zo-jonge mensen tref je raak flinkerds De "7- jarige meneer Roclse heeft rich met zijn 60-jarige vriend Bakker laten in schrijven voor de. driedaagse fietstocht door Brabant Vóór bet begint, fietser, ze uit Hilversum (waar ze wonen) naar Den Bosch. Dan trappen ze hun drie honderd kilometertjes en na afloop rij den ze gewoon terug naar Hilversum. Heeft U ook zo'n hekel aan die gie rende straaljagers? In Engeland hou den ze er ook niet van. Britse vliegtuig- experts zijn bezig met een poging bet vliegtuiglawaai te doen verminderen. Met geluiddempers en zo serieus: In China heeft ren boeren vrouw- ren vyfling gekregen. Allemaal meisjes- Ze wegen elk 4**j pond en ze maken het best, Bij de PhUippijnen is van de week Meisje dood gevonden; jongeman aangehouden (Van onze correspondent) TERNE UZEN. In verband met het vinden van het stoffelijk over schot van Toos D. in de Wilhelmus- polder heeft de politie aangehouden de achttienjarige bakker A. V. M. uit Kloosterveen. Deze jongen, die om gang met het meisje had hetgeen niet zonder gevolgen was gebleven heeft bekend haar Zondagavond tij dens een twist le hebben geslagen, waarna zij bewusteloos in. het water viel. Vervolgens heeft hij haar met riet bedekt. ALS uitgave van Ploegsma te AmsUir- dam, die een zeer goede naam heeft verworven op het gebied van onder houdende en paedagogisch verantwoorde lectuur voor dc jeugd is verschenen „Hclr'.i". Het hoek is een vrije bewer king van Annie WinklerVonk van het gelijknamige Zwitserse verhaal, dat ook de grondslag is geweest voor de film Heidi", die met zeer veel succes m ons land wordt vertoond. Tussen de tekst zijn als illustratie acht foto's op genomen uit deze films. (Prijs 2.95». Met tekeningen, van Frans Mettes is bij M. Stenvert Zoon te Meppel van Willy van der Helde verschenen het jongensboek „Drie jongens en een cara van'. Hoewel hpt hoek een op zichzelf staand geheel vormt, maakt het deel uit van de Bob Evers-serie. (Prijs j 4.50). j Voor meisjes in de leeftijdsgroep van i 12 tot 15 jaar schreef El ja Vlas de roman „Foeka Pitt". I Prijs 3.5*1 geb.. j f 2.60 ingen. Uitgave van La Riviêré Voorhoeve te Zwolle. De Haagse uitgeverij Selecta legt zich bijzonder toe on de uitgave van j boeken, bouwplaten en andere knutsei. j werkjes voor kinderen. Zij brengt deze uit onder het motto ..Een bezig kind is een gelukkig kind". Aan deze reeks i heeft zrj thans toegevoegd twee *nap/es j met. knutselwerkjes, waaraan kinderen I veel plezier kunnen beleven. In de eer- ste plaats „Dat maken wij zelf", een mapje met modellen aan de hand waar- van kinderen uit schijnbaar waardeloos materiaal zelf allerlei speelgoed kunnen j maken. (Prijs 2.30). Het andere mapje heet „Vlechtwerk" i Het bevat alles wat kinderen nodig hebben, voor her maken van vlecht- Man s™;, t.„ een bijbehorend boekje de aanwijzingen voor 36 eenvoudige en moeilijker werk jes, (Prijs 2.95). Z-T EEL Zwitserland staat nol grote oude hotels, die mij met hun zinloze torentjes cn uitbouwen al tijd doen denken aan dc spookhui- ren van een vergane generatie. Hier, in deze vervaalde pracht, heb ben. de freules van Couperus rond- geruist en weemoedig geroepen: „O Emily, hoe gevoelig van je dit. te zeggen'" In de stijve serre heeft Saetzema, de oud-minister van Ko loniën, gedigereerd na de overvloe dige table d hnte en peinzend drin kend zijn koffie, teruggedacht aan de smachting van die triestige jaren in Den Haag. toen zijn carrière ge broken scheen door de affaire te Brussel en de hele coterie hem niet meer inviteerde voor de partijen en de grote diners. En in de lounge heeft A dol fine haar boa ran de spiegelconsole genomen en tot haar broer, de ritmeester, en haar schoonzusje, een meisje de Waelre Gefluisterd: .Jk smacht naar sym pathie". En hen beiden nemend bij de hand: ..Jullie jongetjes rijn dot- feit. Jullie zijn zo'n lief blond troep je". En dan, met plotselinge weningt '..Hou vécl t-an me, jullie allebei.., kom me vaak. opzoeken, als ik weer te Den Haag ben, met Van der Holckegeen verwijzingen meer nu... negligeer ons niet door alleen zo nu en dan een kaartje te pousse ren... tJc wil jullie veel zien... je vrouwtjeen jij Gerriten jul lie schatjeszo blond, zo keurig,., laat, mij niet alteen daar, met Van der Holcke En de knecht heeft de valiezen naar de coupé gebracht in een mist die aan duisterde uit de bergen, ter wijl de vochte avond zonk... Ja. zó moet dat daar in Couperus? dagen zijn toegegaan. ..Koning Boris heeft hier nog ge logeerd," vertelt een der hoteldi recteuren mij eerbiedig. En vlak ook de Russische groot vorsten niet uit. die in puissente équipages naar het hotel reden en champag?ie besteldenzonder ook maar met. een glimp te verraden, dat zij zojuist, in het casino, twee winterverblijven en veertien pacht- boc.rderijen hadden verloren bij een wat ongunstig liggend partijtje bac carat. ïk heb de stellige overt ui- ging dat de schimmen ven cl deze lieden 's nachts door de gangen dwalen, hoofdschuddend of. bij ge brek aan zo'n voorwerp, knook-vi brerend als zij neerzien op het op rechte schoeisel van het echtpaar Fokkema uit Groningen, dat nu juist tien dagen lang voor een schijntje in de riante suite, van graaf Klinsky woont, omdat het Hotelplan deze grote 'kasten heeft opgekocht en. op moderne basts, exploiteert. Alle overdadige luxe is er afgehakt. Geen vijf portiers en dertig picco lo's maar een behoorlijke bediening. Geen onuitputtelijke spijskaart vol pauwentongetjes, doch goede, veste maaltijden met de nodige variatie. Hot in de laatste jaren zo sterk toe genomen publiek, dat niet met een groep op reis wil, maar wél tegen een lage prijs een redelijke verzor ging verlangt kan hier terecht, want voor een zeer luttele som words men in een extra-trein naar Zwit serland gereden, krijgt daar tien da gen te eten en te slapen en is eer der volkomen vrij om zondig ego centrisch te zijn en elkaar te negli geren Ik heb een paar van die hotels bezocht. In Grindelwald. dat hand jevol comfort midden in. het bars heelal. By Luzern. met uitzicht op het enkel van paeanrie kabbelend meer. En in Interlaken, dat won derlijke allemans vriendinnetje, een seizoen lang bereid zich, opgetuigd met louter schijn, aan elke toutis- tenborst te werpenom dan weer een hele winter, in slaperige re traite naar het gloeien van de ka chel te kijken. Want de stad heeft geen eigen kern. De keüners e". de koks die er werken komen utt Duitsland en Italië. Ze reizen in het vroege voorjaar voor de gasten uit en tn de late herfst achter de gas ten aanDan gaat alles dtcht. De winkels. De hotels. En het pralen de casino, waar je nu. bij lichts wijn, naar de pretentieuze strijka ges van het salonorkest kunt luiste ren of. in de kleine zijzaal, kunt dansen op de Zwitserse versie van „Botch-a-me". Wie moegedanst is gaat denkbaar zitten als de schijnwerpers aanflit sen voor de conferencier, die de at tractie tan de avond aankondigt. Een Hollandse attractie. Een meis je en een jongen in Volendcms costume, met de klompen aan. En helemaal in Interlaken klinkt twee stemmig het onsterfelijke lied: „Daar bij die molendie móóie mo len Af en luistert eerbiedig. Zoals wij luisteren na.>r Joegoslavsche liede ren, of een Italiaans boe rendu et je ergens op Sicilië. „Daar woor r het meisje, waar ife zoveel van hou!" Ze vonden onze volkskunst érg interessant, daar in Interlaken. KRONKEL ineen 'n vuurspuwende vulkaan boven de zeespiegel uitgekomen. H*J steekt al 250 meter boven water uit. De vulcano- loger» hebben hem Dedieas «enoemd. Een mooie naam voor een vulkaan. F.r» dit De Deense burgers met ..dc meert karakterictiêké krimbesbenen". Dat is de Deense uit drukking voor behaarde benen De prijzen zijn toepasselijk: een gr a smaai - machine en een eiectrisch scheer appa raat Aan het hoofd van de jury staat de voorzitter van de kappersbor.d Een haarexpert. DEN HAAG Tot opvolger van de huidige commandant van het Nederlands Detachement Ver. Naties in Korea, luit-kolonel C. M. Schil- peroord, is benoemd kapitein C. Knuist, alhier. In verband met deze benoeming is kapitein Knuist tijde lijk benoemd tot luitenant-koloneL Hij is leraar aan de Hogere Krijgs school en drager van de Militaire Willems Orde en van het Kruis van Verdienste. Tijdens de Duitse bezet ting is hy uit Nederland naar Enge land gevlucht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2