BRYLCREEM Amerikaans-Zuid-Koreaans debat in impasse geraakt V bent een man naar m'n hart m Na 2 jaar nóg geen accoord over nieuwe directeur Toepassing van doodstraf blijft in Engeland bestaan Uitsluitmgsclausule bij scliade in nieuw B W Bedenkelijk vja FS; Geen concessies meerRhee vraagt concrete garanties Onderscheidingen voor luchtvaart pioniers Hoger uitkering aan gemeenten Geen bezwaar tegen ongegradueerde griffiers CONFLICT RIJK-ACADEMIE Minister Cals wilde niet opnieuw anderhalf jaar wachten met benoeming 'AMERIKA Verstandige Senatoren Hoge onderscheiding voor Clarence E. Hunter Is 20 km voorschrift op spoorovergangen rechtsgeldig? Conservatief succes bij tussentijdse verkiezing Christie bekende niet Evans-haby te hebben gedood Verbintenis zelf mag echter niet worden aangetast Dr Evans directeur van Unesco Egypte wil Arabisch commando voor Suez-kanaalzone Donderdag' 2 Juli 1953 3 SEOEL. De besprekingen tussen Eisenhowers speciale vertegenwoor diger, Robertson en de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee zijn In een impasse geraakt. Wel worden de besprekingen voortgezet, doch men ver wacht over bet algemeen geen verdere concessies van Amerikaanse zUöe. Robertson verklaarde, dat Amerika verder zal gaan met de bestandsonder- handelingcn te Panmoendjon onverschillig of Rhee hiermede instemt of niet. ojiiiifliMiiiiii'ii'riiHitjQDL'iiiiiii-iifiiiiiiiiiJiiiiiiLiiiTfniiiiiiiifiiüaicniiiüüiaEimifuisaiiiiji (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG. Na afloop van de herdenkingsplechtigheden op de vliegbasis Soesterberg, recipieerde de Chef Luchtmachtstaf, Iuit.-gene- raal-vlieger I. A, Aler ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de Luchtmacht in het Hoofd gebouw van de Geneeskundige Dienst aan de Kampweg. ZJC.H. Prins Bemhard kwam op deze re ceptie het jubilerende wapen zelf geluk wensen. De minister van Oorlog, ir C. Staf, had tevoren na mens Koningin Juliana enige on derscheidingen uitgereikt aan per sonen die tot de ontwikkeling van de militaire luchtvaart in ons land in belangrijke mate hebben bijge dragen. Zo werd prof. dr J. Jongbloed, voor zitter van het Nationaal Luchtvaartge neeskundig Centrum en destijds lid van het bekende stuntvhegersteam „V«£ vingers aan één hand", dat in de twin tiger jaren internationale successen hoekte, benoemd tot Ridder m de Orde van de Nederlandse Leeuw. Marlnus van Meel, grijze 73-jarige, die in 1921 als éen der eerste Nederlanders het vliegbrevet behaalde en met de verkoop van zijn «gengebouwde „Brik" de grondslag legde voor de huidige militaire lucht vaart, werd benoemd tot Officier m de Orde van Oranje-Nassau. Ridder in deze Orde werd de reserve-kapitetn-vlieger P. van de Gnendt, een instructeur uit vroeger jaren, die er om bekend was een stem te hebben•waarmee hu het geronk der vliegtuigmotoren kon overstemmen. De ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau werd geschonken aan de heren A. H. Th. Preusser, C. Th. Hombout en A. Entrop, allen gepension- rreerde luchtvaarttechmci. Medaille voor bijzondere verdiensten jegens militaire luchtvaart SOE5TERBERG. Het hoofdbe- stuur van de vereniging „Onze Luchtmacht" heeft besloten voort aan eenmaal per jaar een me daille voor bijzondere verdien sten toe te kennen aan perso nen die een belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de ontwikke ling van de militaire luchtvaart. De eerste medaille was toegekend aan Z.K.H. Prins Bernhard, die de onderscheiding wel m ontvangst wüae nemen. Ter gelegenheid van het Luchtmachtjubileum werd b« wijze van uitzondering een tweede medaille toegekend en wel aan kolonel-vlieger b.d. W. C. J. Ver- steegh. Tot Woensdag waren de geheime besprekingen hoopvol verlopen, zo meldt Reuter, doch zij namen een wending, toen de V.S. de Zuid- Kor eaar.se eis verwierpen om alleen de strijd te mogen voortzetten als op de politieke conferentie na een bestand geen overeenstemming werd bereikt. Volgens sommige berichten zou Robertson president Rhee er kenning van de burgerlijke status der vrijgelaten anti-communistische gevangenen, een veiligheidsverdrag, economische hulp en een stem in de politieke conferentie na het be stand hebben aangeboden. In een schriftelijk antwoord heeft Rhee de V.S. doen weten, dat Zuid- Korea geen genoegen neemt met de belofte van Eisenhower, dat de V.S, zullen werken voor een vreedzame hereniging van Korea, tenzij er concrete garanties worden gegeven, over de wijze, waarop een dergelij ke hereniging tot stand zou moeten komen. De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken. Joeng-taj, verklaarde, dat Zuid-Korea Ike's belofte niet verwerpt, doch aan dringt op een tijdslimiet voor de pogingen, die in die richting gedaan zullen worden. Rhee zou een tijds limiet van 90 dagen aan de politie- Advertentie I.MJ Ree"1 e/, ke conferentie hebben gesteld. Indien binnen deze periode mets wordt bereikt ten aanzien van de hereniging van Korea, dient volgens Zuid-Korea de strijd te worden voortgezet. Nieuwe regeling van de financiële verhouding t.o. van het rijk DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer is ingediend een. wetsontwerp, betreffende de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeen ten voor de jaren 1953. 1954 en 1955. Daarin wordt voorgesteld de bestaan, de uitkeringen uit het gemeentefonds (hieronder niet begrepen de aanvul lende uitkering voor het verlies der ondernemlngsbelasting) samen te voegen tot één uitkering, te noemen „Algemene Uitkering." De thans voorgestelde regeling stemt in het algemeen de uitkeringen voor de volgende drie jaren af op de middelen, die thans nodig zijn om in de feitelijke behoeften der gemeen ten te voorzien. Opgenomen is voorts een bepaling omtrent een minimum uitkering van 20.per inwoner, wardoor het totaal der uitkeringen met rond 5,4 millioen zal worden verhoogd. Hierdoor zal enige verbe tering worden bereikt in de finan ciële positie van 319 gemeenten. (Advertentie I.M.) DEN HAAG De vaste com missie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer blijkt in het algemeen geen bezwaar te hebben tegen het voorstel tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisa tie, waardoor het mogelijk zal wor den om niet-gegradueerden aan te stellen als griffier. Een deel der commissie zou het echter bedenke lijk achten, indien dit er toe zou leiden, dat ook bij strafzittingen op grote schaal ongegradueerde grif fiers zouden optreden. m Iemand die weet wat hij wil; die zijn op kwaliteit bepaalt, op de rotsvaste, niet te ROXY-kwaliteit. Daar houdt U het op en daarom bent U een man naar m'n hart! DE communistische propaganda- leuze, welke de meeste weer klank heeft gevondetraan deze zijde van het IJzeren Gordijn, beweert, dat Amerika zijn economische machtspositie misbruikt om een po litieke hegemonie over zijn bondge noten te vestigen. Natuurlijk is de Sowjet-Unie, die de eens onafhan kelijke staten van Oost-Europa vrij wel tot wingewesten heeft gedegra deerd, het minst gerechtigd, een der gelijke beschuldiging uit te spreken. Maar in West-Europa, waar men zich geestelijk maar moeilijk kan neerleg gen bij het feit, dat het leiderschap der vr.jc.- wereld zich naar de Ver enigde Staten heeft verplaatst, is men veelal geneigd dit over hei hoofd te zien. Erkend moet ook worden, dat de Amerikanen zelf dikwijls in de kaart van de Russi sche propagandisten hebben ge speeld. Bij de uitoefening van het leiderschap valt het hun kennelijk moeilijk, de bijzondere gevoelighe den der met hen verbonden naties te ontzien. Maar gebrek aan tact mag niet worden verward met een streven naar wereldheerschappij. Veel ernstiger dan een tactloosheid was echter, wat het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden pres teerde, toen het on langs het door de regering-Eisenhower ingediende wetsontwerp inzake de hulpverle- sjung aan het buitenland van een amendement voorzag, dat Eisenho wer verplichtte een milliard dollar van de voor Europa beschikbare gelden in te houden, indien het Eu ropese Leger niet binnen een be paalde termijn tot stand zou komen. Hier immers was werkelijk sprake van een zich ongeoorloofd mengen 5n de zaken van anderen. De Ame rikanen mogen gelijk hebben, indien zij menen, dat de Europese Defensie Gemeenschap eindelijk eens tot stand moet komen. Maar ZÜ *s blijft in hoofdzaak een Europese, geen Amerikaanse aangelegenheid. En het gaat niet aan, dat de Ameri kanen de militaire hulpverlening aan West-Europa, waarvan de baten hun niet minder dan ons ten goede ko men, afhankelijk maken van een dansen-naar hun pijpen. Door de uiterst belangrijke ge beurtenissen elders in de wereld kreeg de beslissing der Amerikaanse Afgevaardigden in Europa niet de aandacht en daardoor niet de critie'c, die men had mogen verwachten. Des te meer eer komt daarom de Ameri kaanse Senaat toe, die zojuist aan het bedoelde amendement van het Huis van Afgevaardigden alle betekenis heeft ontnomen, door te beslissen, dat het aan president Eisenhower moet worden overgelaten, te bepalen, of de hulpverlening gedeeltelijk al dan niet moet worden afhankelijk gemaakt van de ratificatie van het E.D.G.-verdrag. 1 In het zoeklicht DEN HAAG. Bijna twee jaar heeft staatssecretaris, nu minister Cals, onderhandeld met de com missie van toezicht van de Rijks academie voor Beeldende Kunsten over de benoeming van een nieu we directeur en toen was nóg- geen volledige overeenstemming bereikt. "z commissie heeft uiteindelijk een candidaat voorgedragen, die niet vóór September 1954 m functie zou kunnen treden, minister Cals wilde niet nog anderhalf jaar wach ten met een benoeming, omdat al op 1 Maart 1.951 de aftredende directeur pensioengerechtigd was. Dat er dus geen of geen voldoende overleg zou zijn gepleegd wijst minister Cals van de hand. Hij deelt dit mee in antwoord op de vragen, welke het Tweede Ka merlid hem had gesteld over het aftreden van de commissie van ivje- zicht, als protest tegen de benoe ming van dr Vroom tot directeur. Hij verklaart verder, dat wèl over eenstemming was bereikt over de splitsing van de functies directeur leider die tot nu toe in één hand rustten over de benoeming van een hoogleraar voor de vrije schll- derkust en de aanstelling van een adjunct-directeur. Voor de direc teursfunctie had de commissie een andere candidaat voorgedragen dan. door de hoogleraren was geadvi seerd èn deze candidaat was pas na 1 September 1954 beschikbaar. Het was allerminst een traditie, DEN HAAG 'Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede. dat de heer Clarence E. Hunter, het scheidende hoofd van de missie in Nederland van het Amerikaanse Bu reau voor de Wederzijdse Beveili ging (M.SA.) door de Koningin is begiftigd met het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. De minister-president, dr W. Drees, heeft deze onderscheiding aan de heer Hunter uitgereikt tijdens een diner, dat de Nederlandse regering de scheidende functionaris Woens dagavond aanbood. Verscheidene mi nisters en hoge functionarissen, met wie de heer Hunter de afgelopen ja ren een nauw contact heeft Onder houden, warer» bij het diner aanwe zig. Minister Dfees sprak warme woor den van dank uit voor al hetgeen de heer Hunter voor Nederland heeft gedaan. dat het directeurschap werd ver vuld door een hoogleraar- in de vrije schilderkunst, zegt de minis ter. Van 1926 tot 1034 b.v. was het directoraat opgedragen aan een kunstenaar, die belast was met on derwijs in de monumentale schil- derkust. De beweegredenen, die de minister hebben geleid tot het splitsen van de dubbele functie wa ren, dat de besturende, administra tieve en representatieve werkzaam heden zó omvangrijk waren gewor den, dat het eigenlijke onderwijs in gedrang kwam. De hoogleraren, hebben er nog op gewezen, dat dit eveneens het geval was met de scheppende arbeid van de directeur. DEN HAAG. Onder grote be langstelling van justitiële zijde is Woensdag voor de kantonrechter te Meppel gepleit in een proces dat de KNAC aanhangig heeft ge maakt teneinde een principiële uitspraak uit te lokken over de vraag of de op de spoorwegover gangen vastgestelde maximum snelheid van 20 km per uur rechts geldigheid heeft. Zjj is n.l. van mening, dat deze maximum snelheid, die is vastge legd in het algemeen reglement voor de dienst op de spoorwegen, niet verbindend is, aangezien rege len omtrent maximumsnelfaeden voor motorrijtuigen slechts volgens art. 7 van de Wegenverkeerswet kunnen worden gesteld. De kan tonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Nederlands-BelgiseK accoord sigarenindustrie een maand verlengd BRUSSEL - Minister Duvïeusarfc heeft in de Kamer verklaard, dat het accoord voor de Nederlandse en Belgische sigarenindustrie dat eind Juni eindigde, voor de periode van een maand is verlengd. Te Antwer pen worden vandaag besprekingen gevoerd over een nieuwe overeen komst. (Advertentie IM.) ▼oor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM hot haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag; OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvoming tegengaat; OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor i--'—s haarverzorging. (Van onze correspondent) LONDEN Het resultaat van de tussentijdse verkiezing te Abingdon, waar de zetel vacant was geworden, doordat het zittende lid Sir Ralph Glyn bij de tijdens de kroning ver leende onderscheidingen in de adel stand verheven was, is voor de con servatieven een niet gering succes. Niet alleen blijft de zetel behou den, met een groter meerderheid dan bij de laatste verkiezingen, maar deze keer was er ook een derde (liberale) candidaat, terwijl in 1951 de strijd alleen tussen Sir Ralph en een l&bourcandidaat ging. Bovendien had Labour ditmaal een zeer actieve en strijdlustige candi daat in de persoon van Ted Castle, een bekend journalist en echtgenoot van het Bevaniaanse parlementslid Barbara Castie. Vraag BRYLCREEM-de meert verkochte hair dressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacg, Mot Jr. Amsterdam (Van onze correspondent) LONDEN. De poging van het Labourlid Sydney Silverman om, gebruik makend van het recht van initiatief, de toepassing van de dood straf voor een periode van vjjf jaar gesehorst te krijgen, heeft het gis teren in het Lagerhuis met 252195 stemmen afgelegd. Bovenstaand resultaat werd ver kregen in een zg. „vrije stemming", waarbij niet de partij-„whips", maar hel eigen geweten voor het parle mentslid uit moet maken hoe hij zijn stem uit zal brengen. Silver man maakte van de uitspraak van sir David Maxwell Fyte (de tegen woordige minister van Binnenland se Zaken) in 1948 dat het vrijwel onmogelijk was da iemand ten on rechte opgehangen werd, zijn voor naamste aanvalspunt. Hij wilde we ten of sir David ook thans nog deze opvatting huldigde nu vast was ko men te staan dat een man (Evans) wegens moord veroordeeld was, zijn beroep en gratieverzoek had zien falen en tenslotte opgehangen was op een valse beschuldiging. Silver man zei dat een zeer betrouwbaar crimineel verslaggever in de „News Cmronicle" bericht had dat Chris tie in de gevangenis nu ook de moord op de baby van Evans be kend had. Silverman was het er mee eens dat Christie's woord niet altijd betrouwbaar was gebleken, doch drong er toch op aan dat het huis zou vernemen of Christie een dergelijke verklaring had afgelegd. In ieder geval diende in de zaak- Eva ns een nieuw onderzoek inge steld te worden. Inmiddels heeft Christie door mid del van zijn advocaat laten verkla ren dat hij in de gevangenis geen enkele andere verklaring heeft af gelegd en dus niet bekend heeft de baby van Evans gedood te hebben. Vermoedelijk zal vandaag de minis ter van Binnenalnöse Zaken in het Lagerhuis een verklaring ovej- de zaak-Evans afleggen. DEN HAAG. Een heerlijk smeuïg verhaal van prof. Gerbrandy (A.R.) deed dienst om het, soms uit een oogpunt van behoorlijkheid, beden kelijke te schilderen van een zo ver doorgevoerde contractsvrijheid, dat een machtige organisatie als de Bond Ondernemers Auto Garages (bü wyze van afkorting BOVAG genoemd) in zUn standaardcontract alle aansprakelijkheid voor de directie van een auto garage uitsluit voor schade door haar ondergeschikten aan klanten toegebracht. Eens, lang geleden, as door rechtsgeleerden de volstrekte contractsvrijheid voorge staan. Maar allengs kwamen ook grote juristen, b.v. de zeventiende eeuwer Domat, die als Jansenist zo'n beetje het midden tussen Calvinisten en Katholieken hield, hiertegen op. En tegen woordig is het in menig opzicht met die volstrekte vrijheid gedaan. Terecht gaat men er b.v. van uit, dat elementen als de werkelijkheid, het billijke en het maatschappelijk behoorlijke aan een overeenkomst niet vreemd mogen TWEEDE zijn. Welnu, in. het licht van BOVAG-cIausuIe, die bij voorbaat vermelde aansprakelijkheid uitsluit, voelde prof. Gerbrandy rich eniger mate onbehagelijk bij navolging van een in 1936 door de Hoge Raad ge veld arrest, toen o.a. met instem ming door prof. Meyers begroet. Daarbij werd uitsluiting van aan sprakelijkheid voor schade door ondergeschikten van de directie van een onderneming veroorzaakt, zelfs ingeval van boos opzet van zulk een ondergeschikte, toelaatbaar ge oordeeld. Datzelfde schenen nu minister Donker en prof. Meyers voor te staan en in het B.W. te willen neerleggen. Op die manier raken- ook de verantwoordelijkheid en het verantwoordelijkheidsbesef, hetgeen uit een zedelijk maatschappelijk oogpunt toch wel heet bedenkelijk is, in het ge drang. Vooral in verband met de macht van bedrijfsorganisaties, welke op d\e manier van contractsvrijheid gebruik - en door haar veelal machtige positie mis bruik kunnen maken vond de p.r, spre ker dit bijzonder bezwaarlijk. Mej. mr Zeelenberg (PvdA) voelde zich.niet zo onbehagelijk, bleek meer onder de in druk van het feit, dat uitsluiting van aansprakelijkheid als hier bedoeld nu eenmaal een m onze samenleving gelei delijk aan geaccepteerde figuur was ge worden. Toch bleek ook zij met de BOVAG-clausule allesbehalve ingenomen te zijn. Zo bepleitte zij tenslotte, althans nun of meer vragenderwijs, in de wet het recht op zich „vrijtekenen" van de aan sprakelijkheid enigszins te beperken. Dit door vermelding van uitzonderingen, een opvatting gedeeld door mr v. Rijckevorsel (KVP), die nog een andere redactie-wij- ziging aan de hand deed, terwyl prof. mr Oud (WD) de raad gaf, maar helemaal geen conclusie omtrent deze kwestie vast te stellen en het verder aan de juris prudentie over te laten. Prof. Meyers maakte duidelijk, dat de voorgestelde regeringsconclusie doelt op aansluiting by de bestaande rechtspraak. En voorts, dat de uitsluiting van de aan sprakelijkheid natuurlijk nooit zover mag gaan, dat zij de verbintenis zeif zou aan tasten, Hij merkte verder op. dat er niet het minste bezwaar bestaat uitzonderin gen mogelijk te maken op een recht tot uitsluiting van aansprakelijkheid van on dergeschikten. Na prof, Meyers deed minister Donker nog een, waardevol te achten, duit in het zakje. Hij bleek immers bereid aan enige der, op grond van bepaalde bezwaren te berde gebrachte wensen o£ suggesties te gemoet te komen, In plaats van de ter tafel liggende conclusie kwam hij met een ongetwijfeld gelukkiger redactie voor de dag, waarover de Kamer Donderdag nog wen zal kunnen beraadslagen. Zij luidt: „Behoudens uitzonderingen kan een werkgever zijn aansprakelijkheid voor tekortkomingen van zijn arbeiders uit sluiten. Op die manier zal nu zonneklaar vaststaan, dat het B.W. ook de uitzonde ringen zal gaan vermelden. De conclusie gaat dan verder: Zulk een uitsluiting zal in ieder geval niet geoorloofd zyn als d« wet verplicht, dat de werkgever zich te gen een schade als de aangerichte ver zekert of „redelijkerwijze had behoren te verzekeren". De conclusie, dat het, althans voor het i het wel moi bepalmj, sprafcelijkheid van de overheid voor on rechtmatige daden van haar organen, kon mej. mr Tenöeloo (PvdA) aanvaar den, speciaal uit opportumteitsoverwe- gingen. Haar C.H- collega jkvr mr Wtte- waall v. Stoetwegen merkte op, dat hier wel moest gelden het woord van prof. Molengraaf! „beter rechtsonzekerheid dan onrechtszekerheid" 'n stelling gedeeld door prof. Meyers, die overigens ook geen verschil tussen de overwegingen van mej. mr Tendeloo en. die van de regering aan wezig achtte. Zou mr v. Rijckevorsel een andere formulering dan die van de mi nister en prof. Meyers verkozen hebben, wat betreft de aanvaarde stelregel, dat schade door de geestelijk gestoorde ver oorzaakt door hem vergoed moet wor den, mej. mr Zeelenberg wees er op, dat het hier gaat om een kwestie van scha devergoeding. niet een van zedelijke aan sprakelijkheid o£ schuld- Hieraan voegde prof. Meyers nog toe. dat natuurlijk bij een geestelijk gestoorde, ten opzichte van de sehadevergoedingsplicht andere facto ren dan bij een normaal Iemand m over weging genomen kunnen worden. Hoe valt het begrip „geestelijk gestoor- de" nader te omschrijven? „Ik moge ju ridisch deskundige zijn, op medisch ge bied ben ik zulks niet en dus waag ik mu er niet aan deze vraag te beantwoorden", merkte de raad-adviseur op. Men moet dit overlaten aan de medici. Tot de verdere op het laatst van de middag nog aangenomen conclusies be hoorde mede die. welke voorstaat in een Igemeen artikel te bepalen, dat hij. die zonder voldoende rechtsgrond ten koste van een ander is verrukt, verplicht is de door die andere geleden schade tot. ten hoogste het bedrag der verrijking te ver goeden. v. R. ffR zaten enige jongelieden met AJé lange haren en onbeheerste hemden in het plantsoen en teken den in schetsboeken het stukje stadsgreen na, waarin gemeentewer ken op dat ogenbhk de drilboor nog niet had gezet. Twee jongetjes, die er met hun autopeds rondreden, vonden het in teressant en kwamen eens kijken wat die heren Op papier brachten. Toen ze het lijnenspel een poosje hadden gevolgd, zei de een: „Dat zijn kunstenaars". Maar de ander schudde het hoofd, „Nee." zei hu, „De kunstenaars rijn. allang dood." KRONKEL. PARIJS. Dr Luther Evans, bi bliothecaris var» het Amerikaanse congres, is Woensdag op de confe rentie van de Unesco (organisatie der V.N. voor onderwijs, weten schap en cultuur) tot directeur-ge neraal gekozen. 39 stemmen werden uitgebracht voor Evans, 17 tegen hem. DrRad- jakrisjnan, Indisch, vice-president, ts herkozen als voorzitter van de algemene vergadering van de Unesco. Mr Waage zakelijk leider Concertgebouworkest GRONINGEN Mr. H. J. Waage, directeur van de Stadsschouwburg alhier en administrateur van de Groninger Orkestvereniging is met ingang van 1 September a s. be noemd tot zakelijk leider van het Concertgebouworkest te Amsteram. De heer Waage is op 1 October 1943 benoemd tot administrateur van de Groninger Orkestvereniging en op 1 Februari 1949 tevens tot directeur van de Stadsschouwburg. Op orga nisatorisch terrein heeft de heer Waage verdienstelijk werk verricht voor het Groninger kunstleven. Duitsers krijgen controle over burgerluchtvaart BONN De Westelijke geallieer den hebben de controle op de bur gerluchtvaart boven West-Duitsland aan de Westduïtse regering overge dragen. Alleen de luchtcorridors naar Ber lijn zullen onder geallieerd toezicht blijven. De Duitsers kunnen echter nog niet hun eigen luchtvaartmaatschap pijen oprichten, want daarvoor moe ten eerst het vredescontract en het E.D.G.-verdrag geratificeerd worden. (Advertentie I.M.) Mug IV, uur voor de boeg sn dat me! hoofdpijn. Neem den Aspirin {alleen echt met het BAYERkruis). DAMASCUS. Egypte heeft de vorming van een gecombineerd, Arabisch militair commando, dat acht divisies van 19.000 man elk zon omvatten, voor het gebied van hot Suez-kanaal voorgesteld. Het voorstel zou bedoeld zijn om een regeling van het Brits-Egypti sche verschil te vergemakkelijken. In kringen, die bij de kwestie be trokken zijn. gelooft men echter, dat strategische moeilijkheden het voor stel onuitvoerbaar zullen maken. Men verwacht dat het voorstel in September te Cairo zal worden be sproken op een conferentie van de Arabische Liga. President Amsterdams Hof nam afscheid Van onze correspondent) AMSTERDAM Bij Koninklijk Besluit is aan mr. J. Verdam, pre sident van het Amsterdamse Ge rechtshof, met ingang van 1 Augus tus eervol ontslag verleend, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde, 70-jarige, leeftijd, in een ilechtige openbare terechtzitting leeft mr. Verdam Woensdag af scheid genomen van het Hof Bin nenkort is de benoeming te ver wachten van een der vice-presiden- ten, jhr. mr. P. Th. M. van der Does de Willéboïs, tot president. BONN Drie mij'nwerkers zijn dodelijk gewond tengevolge van een instorting in een ijzermijn in de streek van Manden (Westfalen). Het lijken zulke koele, onbewogen dieren, maar ijsbe ren kunnen echt lachen. De Poolbe- ren in de dieren tuin van Kopenha gen deden dat ook van aü, lüeefc. Da genlang hadden ze liggen hijgen in de hittegolf die over het hele ïond ligt. En toen ineens kwam die auto aan. Er kwam een man uit die mooie, drui pende staven tjs naar hun rotsblok ken begon te goot en. Eerst dachten ze, dat ze door de hit te bevangen waren, zoals woestijnreizi gers die een fata morgana zien. Maar toen ze het tjstca- ter lekker langs hun pels voelden lekken, trokken hun grimmige snuiten in een Pool- berengnjns, Het i)$ was een ge schenk van een ijsfabrikant meteen warm plekje in zijn hart voor ijs beren. Van Zaterdag af hoeft niemand meer naar Zwitserland, want dan gaat onze eigen kabelbaan m Valkenburg open. Tijdens de kermis kan er volop gekabcld worden. In het Friese dorp Ny Beets hebben arbeiders onder leiding van een prof. het gewet en een deel van de schedel van een eland opgegraven. De eland, het grootste IJd van de hertenfamilie, is sinds eeuwen in West-Europa uitge storven. Of het nu een soort visserslatijn is ■daar willen we buiten blijven, maar Belgische visserij-deskundigen beweren dat twee monsterachtige palingen dxe onlangs uit de rivier de Yzer werden opgehaald, meer dan twee eeuwen oud moeten zijn. Ze waren allebei meer dan twee meter lang. Een van de monsters woog 4fl kilo en had tanden van 5 cen timeter. Een klein soort zeeslang. Nog een dtercnbericht. ïn Palermo is een katje geboren (uit normale fat soenlijke ouders), dat eên oog heeft. Dat oog zit precies midden op zijn voor hoofd, Ze Rebben het dier Polyphemus genoemd, naar de ëen-ogige reus uit het reisverhaal van Homerus. Het ts helemaal niet nodig om zo uitbundig lief tegen dieren te doen, maar de lange lijst gruwelykheden, die ue Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren ons stuurt over doodgetrapte katten, opgehangen honden en gemartelde ko nijnen, is toch om te huiveren. Wat zijn dat toch voor mensen die dat doen? Er zijn hela vreemde i deze wereld Een heer in Texas werd na een vechtpartij m het ziekenhuis opge nomen met twee blauwe ogen. een ge broken linkerbeen, sneden in zon ge zicht en blauwe en zwarte plekken van kneuzingen. Op de vraag of hu een klacht wilde indienen, zei hy: ..Nee, 't is een vriend van iue".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2