iW i Ss IebI Sensatieproces tegen dieven van Aga Kalm s juwelen Voorts Regering: „In EDG-ver drag géén geheime clausules" ANWB pleit voor wegen fonds met urgentieplan Utrechts grenswijziging nog twijfelachtig SPANNENDER DAN TOUR DE FRANCE Stak politie beloning van verzekering in de zak? BANDFM De Nederlandse kwaliteitshand Als Frankrijk of Duilsland_ niet ratificeert dan is Nederland ook niet gebonden Ontwikkeling van N. Guinea mogelijk op grote schaal Verkeersveiligheid aan het verbeteren ondanks groeiend bromfietsental EDG-verdrag vereist twee-derden der Kamer-stemmen Vijf maanden voor PTT-ambtenaar Onder de Kamerleden veel verzét tegen wetsontwerp Elizabeth maakt rit door zwaar bewaakt Noord-Ierland Droom-blousje Roofoverval op oude man mislukt Zaterdag 4 .Tuli 1953 3 (Van onze correspondent) PARIJS. .Het eerste bedrijf van deze historie duurde pre cies drie minuten, het tweede vier jaar en het derde begint Maandag. Men. verwacht, dat de rechtzaak tegen de dieven van de juwelen van de Begum acht dagen zal duren. Er zijn twaalf verdachten en ze brengen een armee van advocaten mee: zestien. Mooier affaire kan de Fransman zich niet voor stellen. De Tour de France zinkt er bij in het niet. Deze zaak. die in Frankrijk alge meen bekend is als „I'Af faire b.vou de la Begum"' kan niet anders be schreven worden dan als een voor treffelijke detective-roman. Maar een, die van begin tot eind „echt" gebeurde. Ze is slechts op één punt als roman, ongewoon: de twee hoofddaders zal men niet in de ver dachten bank kunnen vinden. Paul Leca is spoorloos verdwenen (waar schijnlijk naar Tanger) en Roger Sennanedge is vermoedelijk dood, ■vermoord, om precies te zijn. Nie mand weet dat zeker. Deze roman is nog geenszins uit. op het moment, dat overmorgen de derde acte begint. Er zijn nog duis tere punten te over. Want van de juwelen, ter waarde van een klei ne millioen gulden, is zes maan den na de diefstal opeens de helft terugbezorgd bij de politie te Mar seille. Ket is niet duidelijk waar om. hoewel bepaalde vermoedens bestaan, die niet pleiten voor de recherche-methoden, maar wel voor de innigheid van duistere connec ties van de Marseillaanse politie. Een deel van de buit is nog al- tyd niet terug. Wie heeft dat? Leca in de veilige vrijhaven Tan ger? Nog een vraag: hoe kwamen ogenschijnlijk integere figuren als res erve-officier Lindsay "Watson 26 oorlogsonderscheidingen en een serie getuigschriften van de grote generaals uit de tweede wereld oorlog in deze affaire verzeild? En vooral: wie streek de beloning van. 200.000 op van de verzeke ringsmaatschappij? Leden van de politie? Dat alles zal in de korrtende da gen moeten blijken. Het verhaal van de overval op de Begum en de Aga Khan is zó kort ais zijn duur: op 5 Augustus 3949 verliet het Oosterse vorsten paar de villa Yakimour in Cannes aan de Franse Rivier Nice, waar ze het vliegtuig naar de Atlantische badplaats Deauville zou den nemen. Het was precies 12 uur !s middags. Vijfhonderd metet van hun huis zwaaide een fietser in een wit pak gevaarlijk heen en weer over de weg. Hij bleef doof voor het toeteren van de auto van de Aga Khan en zwierde door. Tot vlak om een bocht. En daar stond, zoals het in alle goede films hoort, een „kapotte" vrachtwagen dwars ©ver de weg. Remmend gepiep van de personenauto en de plotselinge verschijning van drie mannen, ge- wappnd met revolvers tommy guns en slechte voornemens. Het pleit was snel beslist. De Aga Khan stond zijn portefeuille af: al gemene teleurstelling. Er zalen 20.000 francs in (ongeveer 2001. Maar toen kwam de Begum: in een klein tasje van krokodillenleer had zij haar juwelen en wat bankpa pier: totaal^ twee millioen gulden aan bijouterieën en iets minder dan frs 250.000 aan geld. Om haar hals droeg zij een collier van 80 mil- ïioen francs, maar de rovers lieten het haar behouden, evenals een dia manten speldje van 1000. Ten slotte kwam het kamermeisje nog aan de beurt: madame Frida Meyer bracht frs 42.000 420) en juwe len voor eer? waarde van ongeveer 7000 in de tas der dieven. Twee minuten later waren de daders al niet meer te zien en toen het hoge gezelschap eindelijk de vrachtwa gen van de weg had geduwd, ble ken de banden van Aga Khans BEGUM EN AGA KHAN Nog voor een millioen aan juwelen zoeken auto doorgesneden te zijn. Slechts het idee. dat hij nu en dan van zim volk zijn eigen gewicht in pla tina krijgt aangeboden, moet de Aga Khan op dat moment hebben kunnen geruststellen. Zes maanden lans werd er in tensief gespeurd naar de daders. Toen wist men, dat Sennanedge er bij was geweest doch kon hem niet vinden en ging men tot daadwerkelijke arr>.^ -tie over van twee anderen'. Ruberti en Sauna. Rubertï was de fietser in het witte pak geweest. Aï gauw daarna volg den meer arrestaties: Mondolim, Benedetti, Vinceleoni en Watson. Men ziet. dat het Corsicaanse ele ment, zoals altijd in de Marseil- laanse onderwereld, ruim was ver tegenwoordigd. Er kwamen steeds meer arresta ties: sommigen hadden aan de overval meegedaan, anderen de buit vervoerd en verborgen. Daarna, op 25 Januari 1950: sen satie. Aangekondigd door een keu rig briefje, werd vroeg in de avond een verzegelde enveloppe op de binnenplaats van het negende po litiebureau van Marseille gegooid. Er zat een hoeveelhoJ- juwelen in, ter waarde van 101 millioen francs en een keurig, maar anoniem brief je, waarin de schrijver verzekerde, dafc dit alles was. wat hij in zijn bezit had. „De rest heeft Senna- ledge" Schreef hij. ..en neemt u van mjj aan, dat Faulo Leca onschul dig is aan dit alles". Alle verdachten iijn-op het ogen blik voorwaardelijk op vrije voe ten. Maar Lindsay Watson heeft al aangekondigd ter zitting in het openbaar te gaan vertellen, waar om de gerechtelijke afwikkeling van deze zaak vier jaar op zich heeft laten wachten. De onthullin gen van deze man zouden de „Af faire byou de la Begum" wel eens kunnen veranderen in iets, dat veel ernstiger is dan een goede detec tive-roman. (Advertentie LM.) waar zij evenals in Nederland volledige voldoening geven GEFABRICEERD TE 'S-HERTOGENBOSCH '\mka\z <3«8»!'5W$£ DEN HAAG. Suriname en de oj? wegnaar Nederlandse Antillen hebben géén bezwaren tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het EDG-verdrag, deelt de regering mee in haar memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer over dit wetsontwerp. De An tillen maken alleen dit voorbehoud, dat hun geen verplichtingen worden opgelegd van financiële of persoon lijke aard. Op de vraag, waarom zij reeds thans het wetsontwerp door de Sta- ten-Generaal wil laten behandelen antwoordt de regering, dat de aan bieding van het EDG-verdrag onge veer gelijktijdig in alle zes deelne mende landen heeft plaats gehad, nl. rond de jaarwisseling. De regering zou het hebben toegejuicht, ais het verdrag ook zoveel mogelijk gelijk tijdig was behandeld. Zij wijst er echter ojd, dat de behandelings-pro- cedures in de zes landen verschil lend zijn en dat binnenlandse poli tieke omstandigheden in enkele lan den tot vertraging hebben geleid. Nadrukkelijk zegt de regering, dat als één der grote deelnemende lan den. b.v. Frankrijk of Duitsland, het verdrag niet zou ratificeren, ook voor Nederland aanvaarding van de hui dige opzet inopportuun zou zijn. Zo lang echter geen der verdragspart ners zich er tegen heelt uitgesproken moet men er van uitgaan, dat zij wél zullen ratificeren. Bij overleg met de Benelux-part ners is de overtuiging gebleken, dat België en Luxemburg het EDG-ver drag zo spoedig mogelijk dienen te ratificeren. „Wil de regering de geheime clau sules van het verdrag bekend ma ken?", hebben enkele Tweede Ka merleden gevraagd. De'regering kan aan dit verzoek niet voldoen, om dat zij niets weet van geheime clausules. "Wel staan er in gegevens over de toekomstige samenstelling en sterkte der Europese strijdkrachten, deze komen niet voor publicatie in aanmerking. De regering meent, dat recht streekse toetreding van. Wcst-Duits- land tot de NATO een eenvoudiger oplossing van het defensieprobleem was geweest. Zij wijst er echter op, dat de EDG de op het ogenblik po litiek enig mogelijke oplossing bleek. Dat de jongste politieke ontwikke lingen, met name het z.g. Sowjet- Russischc vredesoffensief aanleiding zou zijn de militaire krachtinspan ning van West-Europa te verzwak ken, kan de regering niet inzien. Ook niet, dat ratificatie van het EDG- verdrag de facto een eind zou ma ken aan Nederlands souvereïniteit of een belemmering zou zijn voor verdere Europese intergratie. Geestelijke verzorging van onze militairen in EDG-verband moet zo veel mogelijk geschieden op de wij ze, als thans in het Nederlandse leger geschiedt, meent de regering. Zij ver klaart, dat de rechtspraak voor Ne derlandse soldaten zal blijven geba seerd op het geldende Nederlandse recht. Prof. Kernkamp in Sydney: SYDNEY Prof. dr W. J. Kern kamp, Nederlandse minister van Overzeese Rijksdelen, die zich bij zijn hier reeds vertoevende collega van Buitenlandse Zaken, mr Luns, heeft gevoegd, deelde Vrijdag mede, dat Nederlands Nieuw Guinea op kolossale schaal tot ontwikkeling kon worden gebracht, indien nieu- we gebieden zouden worden ontslo ten. Hij zei, dat Nederland en Aus tralië gezamenlijk voordeel van die ontwikkeling kunnen behalen, in dien zijn hun ervaring en hun ge gevens in dienst stellen van het gemeenschappelijk belang, dat zij daarbij hebben. Hij verklaarde, dat men thans honderden millioenen guldens in olieboringen en -explo raties op Nieuw Guinea steekt. (Advertentie I.M.) SOESTERBERG De burgerij van Soesterberg en omgeving biedt bij het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht aan dit wa pen een borstbeeld aan, voorstellen de wijlen generaal C. J. Snijders. Vanmiddag is dit borstbeeld, dat staat opgesteld iv het officiers- casino van de Luchtmacht aan de Kampweg, onthuld. Bij de onthulling •waren o.m. aanwezig mevrouw de ■wed. IV. Af. A, SnijdersMeijer en lui tenant-ge neraal-vlieger l. A. Aler, Chef van de Luchtmachtstaf, welke laatste het borstbeeld officieel aan vaardde, Het comité uit de burgerij dat deze aanbieding voorbereidde, stond onder voorzitterschap van de ge pens. kol. J. H. Sar. Het borst beeld is vervaardigd door de beeld houwer D. Wong-Hung-Ling uit Roermond. Op de groenmarmeren socket staat met bronzen letters ge schreven; Generaal C. J. Smjders, grondlegger van het Luchtwapen. De burgerij van Soesterberg aan de Koninklijke Luchtmacht 19132953." (Eigen foto). DEN HAAG. In de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot goed keuring van het E.D.G.-verdrag be toogt de regering, dat er bepalin gen in voorkomen, waarbij twijfel gewettigd bliift of zü niet in striid komen met de Grondwet. Zij meent, dat de procedure van arti kel 63 der Grondwet gevolgd moet worden, hetgeen zij bij nota van wijziging in het ontwerp heeft ge bracht. Artikel 63 bepaalt dat. indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde dit vereist in een over eenkomst kan worden afgeweken van de Grondwet. In zodanig geval moet de goedkeuring der overeen komst de goedkeuring hebben van twee derden der Staten-Generaal. DORDRECHT. De ex-kantoor houder van de PTT in AJHlasserdam j. M. v. d. G., die twee weken gele den terecht stond wegens het gebrui ken van gestempelde postzegels, is Vrijdag veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. DEN HAAG. In totaal hebben thans elf sprekers In de Tweede Kamer hun licht laten, schijnen over het probleem van de aanhangige grens wijziging der gemeente Utrecht. Wat het uiteindelijke lot van het wetsontwerp zal zijn, valt nog niet te zeg gen, omdat nog verrassingen mogelijk zQn. De ver wachting is, dat de Pv.d.A, en de meerderheidder KVP het wetsontwerp zullen steunen, doch verder is alles onzeker. Het kon wel eens zün, dat de commu- TWEEDE KAMER nlsten by de stemming de doorslag naar de ene of de andere zijde zullen geven. In ieder geval is van de CHU niet veel te verwachten voor Utrecht. In deze kwestie trekken de prol. ehr. partijen blijkbaar eén lijn. De heer Bcernink (CHU) was een bijzonder geharnaste strijder. Annexatie is wel het laatste middel, waarnaar de overheid mag grijpen, was zijn mening. Er had z.i. allang een plan moeten zijn van samenwerking tus sen de gemeenten. De heer Beernink zag daarin zoveel perspectief, dat hij het wetsvoorstel afwees. Het zelfde standpunt nam zijn partijge noot De Ruiter in, die v.n.l. het belang der agrarische bevolking in de randgemeenten van Utrecht liet spreken. De CPN verklaarde bij monde van de heer Haken, dat zij bereid is om Utrecht te geven, wat deze gemeente toekomt. Naar zijn oor deel was echter met overduidelijk aangetoond, dat het per se noodza kelijk is om ook Zuilen op het Utrechtse altaar tc offeren. De tegenstanders van de grens wijziging létten te weinig cp het grote belang en de grote nood van de stad Utrecht, aldus de heer Maenen (KVP) en te zeer op de incidentele gebreken. Hij zeide, het vraagstuk niet te willen zien door een Utrechtse bril of door de bril der randgemeenten, het moet z.i. in ruimer verband worden bezien, na melijk als een landsbelang. Hij ver klaarde ten slotte, dat de meerder heid van zijn fractie tot de conclu sie is gekomen, dat samenvoeging in dit geval de voorkeur verdient boven gemeenschappelijke regeling. Het voorstel is z.i. behoorlijk voor. bereid en er is geen reden tot cri- tiek op hel college van Gedeputeer de Staten. Nadat de heer Van Dis (St. Ger.) zich een onverzoenlijk tegen stander had getoond, hield dc heer Ritmeester (WD) zich in de ruimte. Hij wil Utrecht wel helpen, maar er mag geen cultuurgrond ver loren gaan. Minister Bcel, die Dins dag aan hei woord komt, kan dit Kamerlid misschien voor de Utrechtse zaak winnen. Het slotstuk, met veêl vuurwerk, leverde de heer W e 11 e r, die niet overtuigd bleek, dat hier een nood. zaak aanwezig is. DEN HAAG. Het wegverkeer ie Nederland bracht van 1946 tot en met 1951 een half milliard gulden meer op dan aan aanleg, onderhoud en vernieuwing van wegen en brug genbouw werd besteed. Hoewel door dreigende werkloosheid het program ma voor wegenaanleg in 1953 werd. uitgebreid, acht de ANWB de situa tie toch onbevredigend. De bond is van mening, dat door het wegverkeer opgebrachte belas tingen ook besteed dienen te worden voor de „kosten van de weg" en hij gelooft, dat een wegenfonds met een urgentieplan voor wegenaanleg over meer jaren een bevredigende oplos sing zou kunnen geven. Aldus staat te lezen in het jaarver slag over 1952 dezer organisatie, wier ledental in het afgelopen jaar het kwart millioen passeerde en die het aantal bij de Wegenwacht aangeslo tenen de 120.000 zag naderen. Het verslag constateert, dat de veiligheid van het verkeer iets aan het verbeteren is, ondanks bet toe nemende verkeer en het groeiend aantal bromfietsen. Voorstellen tot verbetering van gevaarlijke ver keerspunten. door dé ANWB gedaan, worden meestal wel onderschreven. Al te vaak echter ontbreekt voor de uitvoering het geld. Men streeft er naar, gelijk in Engeland het geval is, de minister van Waterstaat er toe te bewegen, hiervoor een speciale post op de begroting uit te trekken. Ook dringt het jaarverslag aan op de vor ming van een „generale staf" voor het verkeersbeheer. In het verslagjaar zette de ANWB zijn strijd voort voor flikkerlichten, tegen tollen en voor tunnels inplaats van overwegen in drukke verkeers wegen. Het aantal wegbebakeningsborden werd in 3952 uitgebreid met 206 weg wijzers, 226 richtings- cn voorrich- tingaborden en 18S paddestoelen. Het aantal telefoonposten langs de we genwachtroutes bedraagt thans 542. BELFAST. Koningin Elizabeth II' van Engeland heeft Vrijdag on der zware bewaking een tocht door het hart van Noord-Icrland ge maakt. Deskundigen op het gebied van ontplofbare stoffen hebben de brug gen tussen Belfast en Londonderry langs de route van 350 kilometer waar de koni klijke trein passeer de gecontroleerd. Dit ten gevolge van de aanslag van Donderdag op een brug. Dit incident werd eerder beschouwd als een protest tegen de verdeling van Ierland dan als een rechtstreekse aanval op de jonge koningin. Elizabeth en haar De 104 wegenwachten verleenden 91836 maal hulp in 3952- De voorzitter van de ANWB, de heer P. T. Zimmerman, sprak van daag op de in het Palace-hotel te Scheveningen gehouden jaarvergade ring, o.a. over het probleem van de bromfietsen en gaf daarbij uiting aan de hoop. dat de in het uitzicht gestel de regeling spoedig afkomt. (Advertentie I.M.) DE HIMALAYA-RUZIE /N het Belgische plaatsje Knokke kwam ik Zaterdag mijn overbu ren tegen. Ook hier?" riepen we allemaal tegelijk, Ze lachten aange past, zoals dat behoort bij het ont moeten van je buurman, maar als n het mij vraagt, keek. de vrouw in vsézen bedrukt en droeg de man een dubbel str'. van het boze oog in zijn kassen. Met vacantia?" vroeg ik maar „Gewéést. Zwitserland. Plens buien," 2pi de man kort. maar gru welijk indringend. ,.En hoe kom je dan hiér?" O, dat was een heel verhaal. Voordat ze met de bromfiets ven huis gingen, had de vrouw een blousje bedongen een echt Zwit sers weet 11 wel, zoals je in Holland niet krijgen kunt. Dat blousje nu, terroriseerde hun va- cantie al gauw meedogenlozer dan de weersomstandigheden, want voor elke dameswinkel in Bazel, Luze-m, Zürich of Lugano moest die man stilstaan om met haar méé th kijken. „Dié daar?" zei hij soms. ..O nee - 't Was altijd „nee". Wat hij aan wees, maakte dik, of kleedde niet af, of hing zo aan of hing nooit uit enfin, hij zweeg maar op het laatst en knikte gelaten als ze zei: „Laan we daar aan de overkant nog eens even kijken Na een week werd duidelijk, dat de Bondsrepubliek Zwitserland hét blousje niet in huis had. Haar actie kreeg een nevenmotief: „Zeg. toen we vorige maand die twee dagen in Knokke waren met de plof „Ja jToen lag er toch in dat kleine winkeltje waar we 's avonds langs kwamen die énige witte 'olous En zo goeakóóp, weet je nog „Dat was in Knokke.' Hij zei het met de dood in zijn hart. omdat hij precies mist wat er nu komen ging: „Zouden we nu niet. op de terugweg even over Knokke kunnen rijden, en...?" „Maar dat zou idioot ingewikkeld zijn," betoogde hij nog. „En dat il? lemaal voor dat ene flodderding..." Doch twee dagen later had ze 'tem murw-gepruild. Alen plofte te rug over België, kreeg onvoorziene lekke banden, at een keer te duur en kwam ten slotte met alléén- nog geld voor het ulousje, moe. zwij gend en prikkelbaar in Knokke aan. Toen ze de plaats binnenreden- leefde de Vrouw weer een beetje op; baar droom naderde verwerke lijking. „Jk weet nog precies, waar het is," zei ze. ,Jn het dorp zélf. zo'n, klein straatje... o. ik kan er met dichte ogen komen." Nu, ze kwamen er. Met open ogen. En overdag, deze keer. Ja, daar had je het winkeltje en daar lag het ktedlngstuk. toit, ft oog-dicht en keurig opgevouwen. ,.'t Lijkt wel een hemd," zei de man, onaangenaam. Kijk eens wat gek, Er hangt een. krans in de winkel," stamelde de vrouw. En toen lazen ze op de ruit het opschrift, dat ze die eerste avond over het hoofd hadden gezien „Alles voor het doodsbed," stond er. KRONKEL. Bed was al beslapen Noor zag huis voor zijn hotel aan GRONINGEN Een Noorse 3to- dent had gisteravond in Groningen samen met enkele andere Noren een aardige fuif gehad. Het resul taat was. dat. de Noor na afloop op weg naar zijn hotel de kluts en de weg kwijt raakte. Hij passeerde een woning, waarvan een der ramen openstond. Denkend dat hij reeds bij zijn hotel gearriveerd was. klom hij naar binnen en legde zich op de grond naast een bed. niet begrij pend waarom dit reeds werd be slapen. Op zeker moment kreeg hy het koud en trok aan de dekens, die op het bed Jagen. Een gil volg de. De Noor schrok wakker en rea liseerde zich toen dat hij verkeerd was. Hij sprong het raam uit en zette het op een lopen. De politie, die ijlings gealarmeerd werd, trof hem in een der zijstra ten aan. Hij wist niet wat er ge beurd was en gaf toe misschien in de war te zijn geweest. De politie nam het geval nogal sportief op en bracht de Noor naar zijn hotel terug, waar hij spoedig weer in diepe rust verzonken lag. Voor een>Le*i - van America's Best Tobaccos-kfimmenweallemaai naar boven, de Yankees voorop. U bent zeker ook op een ge woneschool geweest, zoals ,Johan v. 01 denbarnevelU weer vertrokken IJMUTDEN. Het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt". Don- derdag van Amsterdam naar Aus tralië vertrokken en nog des avonds uit zee teruggekeerd naar IJmui- den, is Vrijdagavond definitief ver trokken. In het vriesruim wa3 een buis gesprongen, die in de loop van dc dag gerepareerd is. hiernaast op het plaatje ziet. Zo- een met een grijze oildcnnuur, een witgekalkte bovenmuur en plafond en een zwart bord in een bruin houten lijst. Dan is het een toon der, dat u het nog zover gebracht hebt, want volgens een rapport van SS^S'. Amerikaanse Sen in de zes landen die nog steeds trouw zijn aan de Britse kroon. Bromfietser achtervolgde jeugdige onverlaten HOORN Te Scharwoude bij Hoorn hebben twee Amsterdammers, J. van Z„ oud 21 jaar, en F. ÏJ. B.„ oud 19 jaar. een 91-jarige tuinder, de heer P. Broer, neergeslagen, ver moedelijk met het doel hem te be roven. De heer Broer, die buiten het dorp .aan de IJsselmeerdijk woont, bij een viswater, schreef juist op verzoek van de jongelui, een hengelvei-gunning uit, toen de jongens hem ieder met een knup pel op het hoofd sloegen. Maar de oude man raakte niet bewusteloos en schreeuwde luid om hulp. waar op de aanvallers de vlucht namen. De 71-jarige heer M. Kind uit Hoorn ging de overvallers op een bromfiets achterna en achterhaalde hen in het dorp Scharwoude. Hij sommeerde hun tc stoppen en had succes. Door hengelaars en dorps bewoners werden de twee aanran ders omsingeld en in een auto van de- zoon van de heer Broer zijn ze, bewaakt door enige hengelaars, naar het raadhuis te Avcnhorn overgebracht De rijkspolitie heeft hen nader hand naar Hoorn vervoerd. kinderen alleen goed leren als de schoollokalen, in vrolijke kleuren geschilderd zijn. De lokalen aan de noordzijde moeten pastel-rose zijn en als zij op het zuiden uitzien ad viseert hij blauw en groen. De voorwanden moeten iets donkerder zijn om het Itcht te dempen.'Zwar te schoolborden zijn taboe, groen, dat is de kleur. Om nog even op school te blijven: In Kaapstad is een schoolhoofd in het onge lijk gesteld, die van twee broers er cén met wilde toelaten omdat hy een „kleur ling" zou zijn. De broers waren twee lingen. m Leerlingen van Israëlitische middel bare scholen hebben geprotesteerd tegen de moeilijke examenopgaven voor het vak Engels, Zij moesten er meer van weten dan de Engelse en Amerikaanse schooljongens. Over snijden gesproken: Een Mexi caanse luchtvaartmaatschappij heeft me neer Miller uit Chicago een „kaartje" van byna drie meter lengte verkocht voor ruim 60 000. Meneer Miller gaat daarop een zakenreis maken langs 37 steden in het Caraibische gebied. Midden- en Zuid- Amqrtka. Dan is dc Belgische luchtvaartmaat schappij ..Sobelair" heel wat coulanter. Toeristen naar de Congo en kolonisten, die naar het moederland willen terug keren kunnen reizen op afbetaling: 30 r.'„ vooruit en de rest m 12 maandelijkse ter mijnen. En pas nu op dat- u morgen ook niet in slaap valt op een vat asfalt. Men schijnt er wel uitstekend op te dutten, maar hel. is Zondag en het zou zonde zijn van uw goeie goed. Ket is wel crimineel, zo warm als het m Zweden geweest is. In een politiepost te Stockholm werd Donderdag een vat asfalt binnengedragen, waaraan een zee man zat vastgekleefd. Hij had op het vat een tukje gedaan en kon er met meer af komen. In de politiepost werden zijn kle ren losgesneden. a Paus Pius XII en Maarschalk Tito vol gen beiden een cursus van de B.B.C. ter vervolmaking van hun Engels. De Paus heeft om gramofoonplaten gevraagd, om dat hy dikwijls niet op de juiste tud kan luisteren. t> Parijs meldt dat de bevolking van Frankrijk sinds de oorlog gestegen is met 2.600.000 zielen en in begin 1953 42.740.000 zielen bedroeg. In Zweden wordt het hele iaar door elke derde'minuut een misdrijf gepleegd, dat is 20 per uur en ongeveer 300 elk© dag. Volgens het bureau voor de Sta tistiek is dit meer te wijten aan toene ming der bevolking dan aan de stijging der criminaliteit

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2