mm a NOZEMA adviseert regering tot het bouwen van FM-zenders Ruim 6 pCt der Nederlanders ging op 27 Mei niet naar de stembus Dijkwerkers in rampgebied krijgen tóch vacantie In Egypte spanning, maar geen incidenten Komma Grote Drie geven vanavond belangrijk communiqué uit GELEZEN- Frequentie-modulatie uitkomst voor streken, die Hilversum slecht kunnen ontvangen Nieuwe regeling geldt alleen voor „droge werkersoude voor het „natte" personeel ATOOMENERGIE Pleidooi voor meer openbaarheid Vj Staalindustrie van Groot Brittannië onder de hamer Opstand in Japans opvoedingsgesticht SS-er die ontsnapte Polak hielp kreeg boete Plafond van Engelse bioscoop stortte in: 45 gewonden Jeugdige avonturier te Loenen aan gehouden Spoedig weer tomaten naar Engeland? Douane-procedure in VS vereenvoudigd Slachtoffers gevonden van vliegongeluk dcHt twet Amerikaanse ambassadeur in Cairo verklaart zich bereid tot bemiddeling CASTELLA OOKUW IDEAAL! Keus uit drie soorten Castella Duidelijk blijkt opmerkelijke vooruitgang van de P.v.d.A. Stok achter de deur bij de militaire hulpverlening WESTEN EN DE WERELDPROBLEMEN Frankrijk is oorlog in Indo-China moe en gewogen Dinsdag 14 Juli 1953 3 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Ned. Omroepzender My. (Nozema), heeft de regering geadviseerd over te gaan tot het houwen van radiozenders voor Frequen tie-modulatie (F.M.), die een voortreffelijke ontvangst in het gehele land zullen kunnen verzekeren. Het plan omvat drie fasen, waarvan de ver wezenlijking zich over zes tot twaalf jaar zon uitstrekken. De eerste fase bestaat uit een voorlopige voorziening van het Oosten van het land met zenders in Hoogezand, Hengelo en Hulsbergen (bij Maas tricht), die naast de oestaande steunzenders zouden gaan zenden. De tweede fase is uit een definitieve voorziening van dat gebied en de slotfase voor ziet in de oprichting van vijf FJVl.-zenders met een capaciteit van 50 kw in Lopik, Goes, Breda, Maastricht en Heerenveen. Omdat de actieradius van FM-opdracht van de Nozema de zenders zenders, die met golven van korter dan tien meter werken, niet groter is dan ongeveer 90 km zullen er nog enkele gebieden in Nederland over blijven, die door deze zenders niet worden bestreken, zodat er ook nog enige hulpzenders nodig zullen zijn. Daarnaast zal er tenminste nog één sterke gewone zender, (dus met amplitudemodulatie) moeten blijven om onze acthcrstem ook over de grenzen te doen horen. In welke mate en in welk tempo het gehele plan zal worden uitgevoerd zal naa„t de beslissingen van de rege ring afhankelijk zijn van de vraag hoe de luisteraars hierop zuilen rea geren. Het is namelijk zo, dat voor FM-ontvangst veelal andere radio toestellen nodig zijn. Er bestaan wel voorzetap pa raten di-, FM-ont vangst met een gewone ontvanger mogelijk maken, maar voor een werkelijk goede ontvangst heeft men een spe ciaal toestel nodig. Om niet twee rmllioen toestelbe- zitters te duperen heeft de Nozema voorgesteld voorlopie beide tyoen volledig ingang verschaffen. Gemiddeld schaft ieder eens in oe tien jaar een nieuw radiotoestel aan. 3n die periode kan de FM zich dus volledig in Kan verschaffen. Men wil eerst FM-zenders langs onze Oostgrenzen oprichten, omdat daar de beide Hilversumse zenders het slechtst worden ontvangen cn at veel luisteraars, die in het bezit zijn van nieuwe gecombineerde FM- en AM- ontvangers, geregeld afstemmen op de talrijke Duitse FM-stations. die na de oqvIo" in de aether zijn geko men. In regeringskringen wordt dc door slechtere ontvangst van de Ne derlandse station.? veroorzaakte een zijdige cultuur-oriëntatie naar het Oosten betreurt. Daarom wil men deze ..bedreigde gebieden" het eerst voorzien. Als dit bouwprogramma wordt x uitgevoerd zullen, zo deelde ons de heer Willem Vogt, technisch com missaris van de Nederlandse Radio Unie on lid van de raad van beheer van de Nozema mede.^ heel wat klachten gerechtvaardigde en on gerechtvaardigde verdwijnen. Vooral van Friese zijde is de laat ste iaren heel wat ongeduld betoond. Veel verwijten kreeg vooral de PTT „Maar men moet", zei hij. in Fries land goed begrijpen, dat de PTT m dit opzicht geen enkel verwijt treft. De PTT doet niets anders dan in in conditie houden. Het is zeker niet de plicht van de PTT bepaalde pro gramma's aan bepaalde gebieden te leveren zoals men van Friese zijde wel eens betoogt. Het zou de PTT aangenaam zijn als de steunzender in Hoogazand over geheel Friesland te horen zou zijn. Maar dat is nu eenmaal onmogelijk. Er bestaat, zo als men weet, een groot gedrang in de aether en men moet zich aan in ternationale afspraken houden die gemaakt zijn om de chaos niet al te groot te maken". Tosn de tramtarieven in Calcutta verhoogd werden met een bedrag van ten hoogste twee en halve cent vormde dit voor de bewoli ners aanleiding oin in beroering te komen. Negen dagen duren de relletjes nu al. De protesterenden proberen de tramreizigers er van af te houden om kaartjes te kopen en afs zij een passagier vinden, die een fcaarfje heeft ge- kocht, kan de pechvogel op een geducht pak slaag rekenen. De politie zegt, dat communistische opstokers achter de relletjes zitten. Op de foto ziet men een paar man nen. die met zelfgemaakte bom men. en stenen een verlaten tram, in een eveneens verlaten straat, bestoken. (Advertentie l. NI.) IBij zon neb tand, doorzit-1 .ten, schrijnen, smetten WIJ leven m een tijd, waarin de gevaren zo hoog zijn ge. stegen, dat bet zeer moeilijk, is, steeas de waarheid te zeggen. En het zijn werkelijk niet slechts rede nen van nationale veiligheid, die het verbieden. Het 15 zo, dat sommige waarheden dei mate verschrikkelijk zijn, dat de geest van de meeste mensen er met op is voorbereid, ze te verwerken. Dat geldt in het bijzonder op het gebied der atoom energie. Wanneer daarom een man als proiessor J. R. Oppenheimer, die de leiding had by het vervaardigen van de eerste atoombom, het zwy- gen verbreekt, moet hij daarvoor goede redenen hebben. Wat Oppen- heimer in de laatste uitgave van „Foreign Affairs" onthult, is ook mderd&ad hoogst belangrijk. In zyn artikel„Atoomwapens en Ameri kaanse politiek" keert hu zich in de eerste plaats tegen de gemakke lijke leuze, dat „de westelijke wereld de Sowjet-Unie bij de vervaardi ging van atoomwapens voor moet blijven". Over vijf of tien jaren zal dat nog slechts een schrale troost zyn, zegt hij, want de 20.000sle bom, the het Westen ver vaardigt, zal tn diepere strategische zin de dreigmgvan bom der Russen niet In het I zoeklicht de 2000ste ongedaan maken. Na dan vervolgens zijn visie op de koude oorlog te hebben gegeven hij meent, dat deze. met korte tussenpozen van ontspanning nc^ vele jaren zal voortduren, komt Oppenheimer tot het ons inziens belangrijkste deel van zyn artikel: een pleidooi voor minder geheim zinnigheid, „Ik geloof", zo schrijft hij, „dat zolang wy deze tijger niet in de ogen hebben gezien, wy in het allergrootste gevaar verkeren, namelijk m het gevaar, dat wy het ondier eenvoudig recht m de klau wen lopen. Ik geloof ook niet dat een land gevaren kan overleven, indien het vreest, zyn burgers van de aard er van op de hoogte te brengen". Vooral voor de Amerikanen sch jnt deze waarschuw in» niet overbodig Want wanneer zij de verschrikking met kennen, is er reden voor de vrees, dat het lichtvaardig spelen met het denkbeeld van een preven tieve oorlog, dat men soms in de Verenigde Staten kan opmerken, verder om zich heen zal grypen. Ten slotte nog deze opmerking: minder geheimzinnigheid is met slechts nodig tegenover de Ameri kanen, maar ook tegenover de nd. genoten. Want het is mogelijk, dat hun op zekere dag door de Russen ultimatief de schellen van de ogen zullen worden genomen. Maar dis opheldering zou te laat komen, om de westelijke cultuur nog te kunnen "edden. DEN HAAG. De dijkwerkers in de rampgebieden krijgen toch cantie, in tegenstelling tot hetgeen de minister van Waterstaat, op grond van de Noodwet Dijkherstel, (aanvankelijk) noodgedwongen moest bepalen. De nieuwe regeling omvat alleen de „droge werkers". Het „natte" personeel en de ryswerkers hebben vanouds hun eigen regeling, name lijk vacantie wanneer het werk net toelaat. Voor de droge werkers, die nor maliter onder de vacantier egel mg van de bouwvakken vallen (onge veer 4000 man) is een zo gunstig mogelijke regeling getroffen, waar door zij, op de hierna te vermelden uitzonderingen n», hun vacantie tn de normale tijd n.l. van 27 Juli tot 1 Augustus krijgen, zoals door de Bedryfsraad voor de Bouwvak ken is vastgesteld. In overleg tussen werkgevers, werknemers en Rijkswaterstaat is bepaald, dat werkkrachten, die op bepaalde punten niet kunnen wor den gemist omdat de dijkwerken, voor het stormseizoen begint, ge reed moeten zijn op andere tijd stippen vacantie krijgen. De uitgestelde vacantie, op te ne men, wanneer het werk dit toelaat, geldt voor: droge dijkwerkers aan de buitenwijken van Goeree-Fiakkee en een stukje binnendijk bij Nieu we Tonge, voor alle werkzaamheden van droge dijkwerkers op Schou wen. Duiveland, voor hen op de bui tendijken by Kruiningen en Bath LONDEN De Britse ijzer- en staalindustrie op twee na de grootste van de wereld is Maan dag in Londen onder de hamer ge komen. Dit is het gevolg van het besluit van de Conservatieve rege- nng-Churchill om de industrie te denationalisei*en. De verkoop ge schiedt onder leiding van Sir John Morison, voorzitter van de ..Iron and Steel Holding and Realization Agency". Toen Labour de ijzer- jen staalin dustrie nationaliseerde, werd aan de ongeveer tachtig firma's in deze tak van nijverheid toegestaan hun directies en bedrijfsleidingen te be houden, maar aiie aandelen werden tegen compensatie overgenomen. Het bureau van Morisop moet deze aandelen opnieuw aan de industrie en het publiek verkopen Financiële deskundigen menen dat dit tegen zeer lage prijzen zal moeten geschieden, omdat Labour gewaarschuwd heeft, dat ztj. weer aan de macht, de in dustrie opnieuw zal nationaliseren en voorts, omdat zelfs onder de Conservatieven de particuliere on-- dernemingen niet de volledige zeg genschap over de industrie zullen hebben. TOKIO. Twee dagen achtereen hebben zich incidenten voorgedaan in een Japans opvoedingsgesticht na bij Kobe, waar 450 jongelui m op stand gekomen zijn tegen hun bewa kers en geprobeerd hebben de vlucht te nemen. Zondag heeft de politie ingegre pen. Zij heeft het vuur geopend op 30 weerspannigen. Tien gewonden moesten naar de ziekenzaal worden overgebracht. Maandag vond een nieuwe opstand plaats, die snel be dwongen werd. Honderdvijfenveer tig gevangenen zijn naar een ander opvoedingsgesticht overgebracht. Kr u mmgerp older. Waardepolder, Reygersbérgerpolder) en voor de droge werkers aan de buitendijken van de Noord-Brabantse Auvergne- polder onder Halsteren en van de Vijdtpolder onder Ossen drecht bij de Belgische grens. HANNOVER. Wegens hulpver lening aan de indertijd uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadiger Alber- tus Polak is Maandag de voormali ge kapitein van de Waffen-SS Hans Kettgen uit Gadenstedt bij Peine door een rechtbank te Hannover tot een geldboete van 200 mark veroor deeld. Kettgen had Polak na diens vlucht uit Nederland onderdak gegeven en met vervalste papieren een betrek king bezorgd. In Mei j.l, werd Polak aangehou den en wegens het bezit van valse papieren tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij zit deze straf thans uit te Hannover. De Westduitse regering heeft nog niet beslist, of Polak na het uitzitten van zijn straf naar Nederland zal worden uitgewezen. GLASGOW Doordat in de vol le zaal van de „Arcadia Bioscoop" te Glasgow een gedeelte van de kroonlijst van het plafond naar be neden kwam. moesten Maandag avond 45 bezoekers met min of meer ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Vele gewonden waren vrouwen en kinderen, die in paniek naar de uitgangen renden en onder de voet gelopen werden. Anderen kregen schaaf, en snij wonden door het val lende stuc-werk. Het aantal bezoe kers bedroeg ongeveer duizend. LOENEN Een dertienjarige jon gen die bij een veehouder om onder dak kwam vragen voor de nacht diste daarbij zo'n vreemd verhaal op dat de boer het raadzaam achtte de politie te waarschuwen. Deze nam de knaap, die het ene ongeloofwaardige verhaal na het an dere vertelde, mee. Na vele telefoontjes kwam vast te staan, dat de jongen in Amsterdam thuishoorde. Hij was van huis weggelopen met veel geld bij zich en had zich daar van eerst tegoed gedaan. Er was al thans geen cent meer van over. (Advertentie LM.) LONDEN De Engelse impor teurs, die de verleden Woensdag geweigerde en in beslag genomen 150 ton Nederlandse tomaten be stelden, mogen deze thans voor re kening van de Engelse douane ver kopen. Zaterdag gmg de eerste party tegen redelijke prijzen van dc hand. Maandag, liep de prijs in Engeland zelfs op tot 14 shilling per kistje van 12 pounds, twee shilling boven de prijs, die door de „Tomato and Cucumber Marketing- board" als minimum wordt be schouwd om aanvoer van buiten toe te laten. De Engelse aanvoeren schijnen iets kleiner te zyn cn de concurrentie van zacht fruit ker sen en aardbeien vermindert. Indien de tomatenprijs van Maan dag zich de komende dagen hand haaft, zal waarschijnlijk spoedig van Nederlandse officiële zijde het ver zoek worden gedaan, de Engelse grens weer voor Nederlandse toma ten open te stellen. WASHINGTON Het Ameri ka ense Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot vereenvoudiging van de douane procedure, waardoor het voor bui tenlandse handelaren gemakkelijker zal worden hun goederen op de doilarmarkt te verkopen. Het wets ontwerp brengt geen wijziging in de basistarieven der douanerech ten. HONOLOELOE Het transport schip „Barrett" van de Amerikaanse marine heeft gemeld, dat het op de plaats, waar het Amerikaanse pas sagiersvliegtuig van het type DC-6 met 58 personen verdwenen is, 350 zeemijlen ten Oosten van het eiland Wake, verscheidene lykcn heeft ge vonden. Ook zijn een defect rubber- vlot en kussens uit het toestel ont dekt. Het vliegtuig, behorend aan de „Transocean Airlines", verdween op een vlucht van Goeam naar Oakland. Want in tedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "S10W-SM0KE"VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SAIEM FIELDS USA LONDEN. Hoewel men gisteravond in Londense diplomatieke kringen vreesde, dat Grnot-Brittannië en Egypte wellicht op het punt stonden terug te keren tot de stryd, die verleden jaar oplaaide tussen het Engelse garnizoen en Egyptische guerillastryders, hebben zich totnogtoe geen inci denten voorgedaan, die deze vrees rechtvaardigen. Wel heeft Nagulb giste ren de gehele dag vergaderd, eerst met de Egyptische regering, daarna met de Revolulionnaire Raad, maar daaruit resulteerde geen bevel, om zich tegen de Britse controle-maatregelen bij Ismailia te verzetten. Voorlopig beperken de Egyptenaren zich tot papieren protesten en mondelinge ver togen bij de Amerikanen. Ook het Britse kabinet heeft zich gisteren, onder leiding van Butler, met de toestand m Egypte bezigge houden. Daarbij zouden de volgende besluiten zijn genomen: 1. volledige isolering van de ge hele kanaalzöne met inbegrip van Ismailia; 2. opdracht aan generaal F est mg alle aanvallen van Egyptenaren in de zóne met wapengeweld te ke ren; 3. opdracht aan de Britse militaire politie tot het doen van huiszoe kingen om de vermiste soldaat op te sporen. In Cairo heeft de Britse zaakge- Advertentie LM.) lastigde, Robert Hankey. een be spreking gehad met dc Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mabmoud Fawzi, die volgens Britse diplomatieke kringen „uiterst vrien delijk en beleefd" was. In Washing ton had de Egyptische ambassadeur Hoessein een telefonisch onderhoud met minister Foster Dulles. De am bassadeur zeide. dat volgens de Egyptische regering de gebeurtenis sen gezien moesten worden als een poging van Britse zijde om de be sprekingen in Washington over de kanaalzöne te saboteren. Tegenover deze zienswijze sfaat een verklaring van Britse zydc. dat men het uiterst betreurenswaardig vindt, dat het incident juist is voorgevallen ter wijl de ministers der Grote Drie bijeen zyn. De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Caff^ry, heeft een onder houd met Mahmoud Fawzi gehad en zich bereid verklaard tot bemidde ling. TE Abcoude opziend naar de Her vormde kerk, met de onderleg de blik van iemand die wel dégelijk weet dat het dwarsschip vermoede lijk vroegveertiende-eeuws is, zag ik ender de ANWB-wijzqt een oude man stilstaan, die riep: j/Zo, Sproet!" „Dag!", antwoordde ik maar vast want hij opende een luik naar lang vervlogen jaren, toen de hevige pigmentschifting, waardoor ik in de zomermaanden altijd werd bezocht, mij deze rake bijnaam deed toe vallen. Prikjes en prakjes'.", zei hij ter verduidelijking Nu kreeg hij opeens naam en decor, want op de kleine, provin ciale krant waar ik, nauwelijks aan de hoepel ontwassen, volontair speelde was hij, dikker dan nu en steeds bedekt met een onnodige flambard, de auteur nan het dage- (ykse rubriekje, dat die aardige titel droeg. „Je bent er in dóórgegaan hè?", sprak hij, zijn gerimpeld gelaat ook nog met een vakmans-trekje belas tend. „Nou!", zei ik. Èn ik rook de dag weer. toen mijn baas uit zijn kantoortje riep: „Zeg, kom jij eens even hier." H\j was een naar zijn pensioen toehijgende minimumlijderdie zijn pak zó vaak liet keren dat hij nooit precies wist welke kant hij nu weer boven had en op zijn brood at hij altijd op lijnzaad gelijkende pitjes en plaksgewijs gesneden knolgewas sen. „Wat verdien je hier nou per maand?" „Veertig gulden meneer" Want het was, in de jaren der massa-werkloosheid, toen iedereen eigenlijk als potentiële steuntrekker rondliep en angstig zwoegde «oor een paar tientjes om niet onder het vrije spel der maatschappelijke krachten verpletterd te worden. „V/el daar zul' toe dan eens twee en veertig vijftig van maken", sprak hij, met zo'n „alïa"' van iemand,die eigenlijk veel te goed is om ver standig met geld te kunnen omgaan. „O, fijnDank u wel", riep tie. „Je werk wordt een beetje uitge breid", vervolgde hij achteloos. ,pe moet de Prikjes maar overne men..." „Goed meneer", set ik. Want zo ging dat, op een krant. „Ja die 't nóu doet, die gaai weg. Conflict gehad", sprak hy\ ge wichtig summier, gelijk iemand die weet dat èén woord te veel histo rische gevolgen zou kunnen hébben. Een week laterleverde ik met trillende hand mijn eerste vrolijke stukje. Tussen die ochtend op een klein redactiebureau en deze mid dag voor de Hervormde kerk te Abcoude, ligt meer dan een kilo meter cursieve copy. „Bevalt het?" vroeg de oude man. Ik dacht opeens: „*t Komt door hèmWanf wat is de rol van het toeval in ons leven? AU jongeman liep ik eens op straat met een joyeuze vriend, die zei: ,,'t Is wel zonnig weer nu....". Er kwam een exotisch uitziend meisje aan en mijn vriend gaf haar een begerig knip oogje, maar zij reageerde niet. Rus tig vervolgde hij: „....maar tïc ge loof niet dat we het droog houden." Er was niets met hem gebeurd. Toch zag ik, in die komma tussen „nu" en „maar". ri?n_ tot even wan kelen, Als dat meisje teruggeknip- oogd had. zou hij de zin over het weer nooit hebben voltooid, doch achter haar aangegaan zijn cn wie weet misachten waren "ze wél verliefd geworden en samen naar verre landen getrokken om op te gaan ïn het levensrhythme van duis tere volkeren. Dan was hij nu waar schijnlijk medicijnman te Oleh Bak Adhir inplaats van stadhuisklerk in Winschoten. „Bevalt het?", herhaalde de oude. „Welzeker", zei ik. Ik zag die kilometer drukwerk voor me. keek op de ANWB-wijzer en dacht: „Dat is van hier naar het station." KRONKEL. Bloemenzeep wint aller harten Castella maakt het U mogelijk ook voor zéér bescheiden prijs te ge nieten van een echte merkzeep. Fris en schuimend, met rozige geu ren en kleuren, kost de nieuwe nnvcTnak,n Ca steil" r,,*wmAi—--o immers slechts20 ct. per stuk. Voor iedere huid en voor icutre beurs is er thans een voortreffelij ke Castellazeep. Vooral op warme dagen is het heerlijk als U zich eens extra kunt verfrissen met zo'n geurig, schuimend stuk Castella. Degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, gebruiken het best de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 ct.), terwijl de liefheb sters van de klassieke Castella na tuurlijk blijven genieten van dc heerlyke Castella Schoonheids- zeep (32 ct.). Om nog eens algemeen de aandacht te vestigen op dc voortreffelijke kwaliteit van deze Schoonheids- zeep levert Uw winkelier U tijde lijk TWEE stukken voor slechts 50 ct. Laar dit bijzonder aanbod uoor- al niet ongebruikt uoorbij gaan.' Iedere vrouw kan mooi zyn. nu Castella bovendien met ac nieuw ste aanwinst, dc onverpakte Bloe- menzeep, een echte merkzeep bin nen Uw bereik brengt voor de zéér bescheiden prijs van slechts20 ct. per stuk! Geniet van de zachte geuren en de fijne tinten! «imiiK!!! ,u:iiiiiiiniiiii!!iriMu|iiii:Rii:!i!E!i!<i;iiiif!!ri<in[ii:i!i[HnE.idDUiiii Deze cijfers heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerd. Zij hebben betrekking op 939 van de 1011 gemeenten, in 39 WASHINGTON Met 221 tegen 109 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wets ontwerp goedgekeurd, dat president Eisenhower machtigt een milliard dollar van de militaire hulp aan Westeuropa in te houden, wanneer de plannen voor de vorming van een Europese Defensie Gemeenschap niet worden uitgevoerd. Het wetsontwerp, dat inmiddels 1 Comm. Partij Nederland ook door de Senaat is goedgekeurd.' Staatsk. Geref. Party stelt een maximum van 5,157.232.500, Kath. Nat. Party dollar vast voor de buitenlandse 1 hulp gedurende het komende fiscale jaar. 1 DEN HAAG. Precies 5.760.07* Nederlanders waren bii de gemeen. teraads- verkiezingen stemgerechtigd 5.433.699 (93.7 pet} hebben inder daad hun stem uitgebracht. Dus heeft 6-3 pet van het totale aantal verstek laten gaan. Van de uitge brachte stemmen waren 5.223.657 196.3 pet) geldig, blanco 102.966 fl,9 pet) cn op andere wijze ongeldig Ï7.076 (1.8 pet). WASHINGTON. Vandaag zijn de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie voor de laatste maal in Washington bijeen ge weest. Vanavond zal een communiqué, bevattende het Westelijk standpunt ten aanzien van de Duitse kwestie, de problemen van het Verre Oosten en een eventuele conferentie der Grote Vier, worden gepubliceerd. De tekst is ter goedkeuring aan de respectieve regeringen voorgelegd. Waarnemers zien in deze handelwijze een aanwyzing, dat het communiqué belangrijk zal zijn. van vijftienduizend man op de Champs Elysees willen zien, mplaats van hem in de oorlog in het Verre Oosten te weten. Want speciaal op nationale feestdagen als deze gaan de gevoelsargumenten een belang rijk woord meespreken in de me ningsvorming van de Fransman. door de overstromingsramp getrof fen gemeenten zyn nog geen ver kiezingen geweest, m twee Utrecht se gemeenten zyn zy niet gehouden m verband met de ophanden zijnde grenswijziging van de stad Utrecht en in 31 gemeenten zyn de verkie zingen verlopen met enkele candi- daat-stelhng. Bij vergelijking met de Tweede Kamerverkiezing "van 1952 blijkt, dat toen een groter deel <95 pet» van het kiezerscorps aan de stemming heeft deelgenomen, nicer geldige stemmen *97 pet), minder bianco (1.4 pet) en minder andere stem. men van onwaarde (1,6 pet) zyn uitgebracht. De 5 223 657 geldige stemmen zijn uitgebracht op de volgende alge meen bekende partijen, plaatselijke combinaties of lijsten: Partij van de Arbeid Kath. Volks-Partij Volkspartij voor Vryh. en Democ. Anti Rev party Chr. Hist. Unie Geref. Pol. Verbond Afzond. R.K.-lijsten Comb, van AH. en/of C.H. of S.G.P. 1..465.371 23,1 pet (in 1949 25,2 pet) 2 066.772 20,4 pet (in 1943 21.3 pet) 423 28Ï) S.l pet (in 1949 7.6 pet) 384.985 7,4 pet (in 1949 8.1 pet) 351.177 6,7 pet (in 1949 6.6 pct> 274.873 5,3 pet fin 1943 6.9 pet» 72.158 1,4 pet (in 1949 1,4 pet) 31.774 0,6 pet 29209 0,6 pet 603.269 li,5 pet 330.570 6.3 pet Onze Panjse redactie seinde he denmorgen: De eerste berichten over dc be sprekingen tussen de drie „grote" ministers van Buitenlandse Zaken zyn in de Franse hoofdstad met scepticisme ontvangen. Dc heer Bi- j dault had trouwens kunnen ver- wachten, dat zijn voorstellen voor een vergrote Amerikaanse hulp bij de oorlog in Indo-China misschien een welwillender ontvangst by de Amerikanen zouden ondervinden dan by zyn eigen volk. Dat is nu gebeurd de eerste reacties van Fos ter Dulles tegenover een nieuwe hulp van honderd milliard francs aan Frankrijk lyken met afwijzend, maar m Frankrijk zelf worden de stemmen reeds luider, die zeggen dat het afgelopen moet zyn met die oorlog. Laat men vooral niet denken, dat een dergelijk idee alleen van com munistische zijde wordt gepropa geerd. Het komt van alle kanten. Steeds duidelijker gaat een belang rijk deel van het franse volk zich realiseren, dat de oorlog in Indo- China Frankrijk niet anders op kan leveren dan eoil uiteinde luk ver trek uit het land: of men nu mili tair de meerdere blijkt of niet. Dit alles kan men zelfs op deze heerlijk^ zonnige „Quatorze Juïllet" in Parijs horen bespreken. Men heeft genoeg van de oorlog in Indo-China en zou zyn eigen zoon vanochtend in het militaire défilé Parlementaire onschend baarheid opgeheven van estdu its comni u nist DUSSELDORF. Het parlement van Noordrynland-Westfalen heeft de parlementaire onschendbaarheid van Max Reitnann. voorzitter van de Westduitse Communistische Par ty opgeheven. Reimann wordt be schuldigd van ..pogingen tot samen zwering tegen de veiligheid van de staat" en van „smaad" VEEL van het huwelijksleed onzer da gen is te wijten aan onwetendheid dat tot het elkaar met begrijpen leidt. Het is daarom goed dat er een. keur van boeken bestaat om de huwe lijkspartner voor te lichten cn hun de weg te wijzen naar het huwelijksgeluk. Met kennis alleen echter komt men er niet. Dat spreekt wel heel duidelijk uit het voortref lelijke boekje „Kleine reis gids voor het huwellik". dat van dr Eustace Chesser bij Nieuwe Wieken te Amsterdam verscheen (Prijs geb. f 3.90). „De beste leidraad is de liefde" staat daar Kennis is nodig, maar zonder lief de. zonder zelfopoffering, zelfverlooche ning dikwijls, haalt ook de kennis niets uit Het boekje is meer ethisch-psycho- logisch dan biologisch ingesteld én geeft m een prettige betoogtrant een schat van w\jze raadgevingen De opmerking, dat het geloof een belangrijke steun kan zyn vinden wij ook in het boek ..Na 's levens grootste stap" van dr Henry Olsen Cuitg. A, G. Schoonder- beek. Laren, prys geb f 7.90). Ook hierin worden de direct-sexuele proble men slechts zijdelings behandeld daar deze al uitvoerig in ..Bij 's levens groot ste stap" van dezelfd» schryver onder de loupe genomen zlin Olsen. die m der» .kunst om samen te leven" even eens tot de conclusie komt dat tn dit opzicht de liefde de bron van alle wijs heid is (ook suxueell geeft vele waar- devo'le adviezen die voor een groot deel 00 het gebied van de osychologie kunnen leiden van huwelijkspartners, die van goeden wille zbn Veel te zeg den zou zijn over het advies, dat bij peef» de ene huweliiksoartner in vrije «sroc'atie een poosfe te laten trra*®n naar aanleidine van een soort prikkel woord dat de ander oogeeft. Inderdaad 'ou dit voor velen een goede methode zijn om elkaar beter te leren kennen, msar wii geloven dat daar in de prac- tUk slechts in betrekkelijk weinig ge vallen iets van terecht komt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2