V Wettelijke basis voor herstel van rampschade idool Achthonderd millioen over twee jaar verdeeld John Christie hedenmorgen in Pentonville opgehangen Nederlandse industrie wil atoom-onderzoek steunen Alleen SGP en CPN tegen immunisatie militairen Hoofdambtenaar liet zijn kantoor verfraaien GROTE DRIE Riskant compromis Londen verrast door hagelstorm Prinsessen naar F.5. met vacantie Onderzoek wijst uit: Christie niet schuldig aan moord op mevrouw Evans Circustent bezweek bij windstoot Slachtoffers watersnood 94ste lijst Volgende week EDG-verdrag in de Kamer Nog veel wetenschappelijk en technologisch in huidig stadium ondersoek nodig Kamermeerderheid wil eind maken aan onverantwoorde toestand Chefarine „4" doet wonderen! y Opperste Sowjet C3 Juli bijeen Tienduizenden guldens zonder machtiging uitgegeven Staatsbedrijf of NV? Regering neemt wetsontwerp- ,Hembrug' terug Jongeman pleegt moordaanslag op zijn vader Woensdag 15 Juli 1953 3 TWEEDE KAMER DEN HAAG. Met het zomerreces in zicht, maakt de Tweede Hamer zich op om nog een aantal enigszins spoedeisende agendapunten af te werken, alvorens te beginnen aan bet sluitstuk: het E.D.G.-verdrag. Daarbij viel haar aandacht Dinsdagmiddag vooral op de nood zaak enkele maatregelen, welke de regering indertijd onder de druk van de watersnood zonder parlementaire goedkeuring heeft genomen, alsnog een wettelyke basis te geven, waarop zo nodig ook verder kan worden ge- werkt. Het „nood breekt wet" kan tenslotte niet duur zaam worden gehanteerd. En zo heeft de Kamer dan nu haar goedkeuring gehecht aan de wijze, waarop de schade aan publiekrechtelijke lichamen als gemeenten en waterschappen ivordt vergoed, aan de fiscale tegemoet komingen voor giften aan het Rode Kruis en het Nationaal Rampenfonds en tenslotte ook aan de budgetaire verwerking van de lasten, welke ten gevolge van de watersnood op de schatkist zijn gelegd. Drie wetsontwerpen dus, waarvan men er één In het voorbijgaan nog een kleinigheid heeft ge wijzigd. Bij de verdediging van het wets- ontwerp tot financiering van de I stormvloedschade voor pubiiekrech- (Advertentïe I.M.J teüjke lichamen kon minister v. d. Kieft 2ich amendementen van het lijf houden door te wijzen op de z.i, waarlijk niet schriele wijze waarop tot dusver reeds voorschotten zijn verleend. Wel werdén verlangens geuit, om. royaal te zijn ten opzichte van gif ten, welke adopterende gemeenten doen, ten aanzien ook van dubbel getroffen gemeenten enz. Wensen, waarop minister v.'d. Kieft bevredi gend reageerde. Ook kwam hij zo veel mogelijk tegemoet aan het ver langen, dat bij de herbouw geen krotten zuilen worden hersteld; aan de gemeenten zal n.l, worden mee gedeeld. dat als zij herstelbare krot ten opkopen, bij een bedrag van. 1500 door het rijk 50 pet. zal wor den bijgedragen. Zonder stemming ging zijn voorste! er door. Zijn staatssecretaris v. d. Berge werd het bij de verdediging van de lega lisering der belastlngfaciiiteiten voor giften iets moeilijker gemaakt Wellicht omdat hij dergelijke moeilijkheden had gevreesd, heeft hij indertijd een derge lijke legalisering afgewezen. Nu hij. wat dat betreft, op zijn schreden was terug gekeerd. zullen de moeilijkheden hem toch wel meegevallen zijn. Want diverse Kamerleden ais de heren v. d. Heuvel (AR) en Lucas (KVP) bleken nu ook wel racer begrip te hebben voor zijn standpunt, dat het niet wel doenlijk is de fiscale faciliteiten ook toe te staan voor giften, welke buiten het Rampenfonds of f In het 1 I zoeklicht j Eau de Cologne Óhr#rusdaak ögi dce/s/ Ï-T ET communiqué, dat de nrinis- -1-x ters van Buitenlandse Zaken der westelijke Grote Drie na hun conferentie in Washington hebben uitgegeven, draagt duidelijk het ka rakter van een compromis voor al dat deel, waarin het standpunt der drie regeringen ten aanzien van een. conferentie met de Russen wordt bepaald. Tot de door de Brit ten en waarschijnlijk ook de Transen gewensts informele be spreking op het „hoogste niveau" zal het voorlopig niet komen. Maar evenmin zegeviert de Amerikaanse zienswijze, volgens welke de „flin ke politiek" van het Westen moet worden voortgezet en een conferen tie met de Sowjetleiders eerst nut tig kan zijn, nadat Moskou zijn eventuele wil tot vrede met over duidelijke daden heeft bewezen, in het document. De oplossing, waar toe men tenslotte is gekomen, stelt aan de ene kant de conferentie der Grote Vier voor korte cl' langere tijd uit. maar maakt hn.-ir aan de andere kant gemakkelijker dan Washington oorspronkelijk had ge wild. Zo op het oog schijnt het een verstandig com promis. De onge regeldheden in de satellietstaten, de val van Beria heb ben bewezen, dat in 't Sowj et-imperium de dingen op drift zijn geslagen. Het ware mis schien onjuist om onder deze om standigheden met de Russen aan de conferentietafel te gaan zitten en zodoende het prestige van de hui dige Sow jet-regeerders, zowel in Rusland zelve als in de satelliet staten te versterken.. Aan de afwachtende politiek van het Westen zit echter ook een groot gevaar. Of Beria al dan niet de ontwerper was van de soepeler po litiek, die het Kremün sinds de dood van Stalin bedrijft, zal nog wel lange tijd een geheim blijven. Maar men mag als zeker aannemen, dat in de Sowjet-Unie, even goed als in het Westen, voor- en tegen standers van een. politiek van toe nadering zijn on dat de strijd tus sen beide groepen, mede door de val van Beria. zich op het ogenblik in een kritiek stadium bevindt. Tot nog toe zijn er geen aanwijzingen, dat Malenkow of wie anders de hoogste macht in Moskou vertegen woordigt of vertegenwoordigen zijn politiek opnieuw '.vil wijzi gen, Blijft echter het Westen al te lang een positief antwoord op de ze politiek schuldig, dan moet au tomatisch dg invloed der onver- zoenlijken in Moskou groeien. Natuurlijk konden de ministers in Washington zich niet bepalen tot de ontwikkeling in de Sowjet-Unie zelve. Het Duitse probleem daar mede overigens nauw verbonden vroeg mede om de grootste aan dacht. Spoedige besprekingen met Moskou over herstel der Duitse eenheid zouden de verkiezingen, welke in September in West-Du its- land worden gehouden, ten nadele van Adenauer hebben kunnen be ïnvloeden. Het Westen kan zich moeilijk veroorloven, ten behoeve van een conferentie met de Rus sen, waarvan een gunstig resultaat zeker niet bij voorbaat vaststaat, zijn sterkste troef in Duitsland aan het gevaar van vernietiging bloot te stellen. Maar desondanks, de vraag blijft bestaan, of men het ri sico van een nieuwe verstarring der Russï.che politiek, die alle hoop op een beëindiging van de_ koude oorlog de bodem moet inslaan, mocht aanvaarden. Dronkeu Belgen sloegen bejaarde Duitser dood NEHErM-HUESTEN. De 20- jarige Lucien Scarceriaux uit Ghlin en de 19-jarige Charles Barthelemy uit Pin zijn te Neheim-Huesten door een Belgische krijgsraad tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld omdat zij een bejaarde Duitser vermoordden en van zijn gouden horloge hebben beroofd. Een Duitse arts getuigde, dat het slachtoffer overleed aan inwendige bloedingen ten gevolge van een pak slaag, dat Scarceriaux en Barthe- lemy hem hadden toegediend. De beide Belgen verklaarden, dat zij ten tijde van de misdaad dron ken waren. het Rode Kruis zijn omgegaan. Zij ver genoegden er zich nu mee per amen dement de regeling ook toepasselijk te verklaren op giften, welke via publiek rechtelijke lichamen zyn geschonken. Iets. dat de staatssecretaris gelaten over zich heen liet gaan. Ook wist men hem nog de toezegging te ontlokken, dat een verzoek om de af trek over dc jaren '52 en '53 te verdeien. Vervolgens moest minister v. d. Kieft met zijn ambtgenoot A i- gera dc budgetaire verwerking van de uitgaven in verband met do watersnood verdedigen. Dat de be nodigde 800 imilioen over twee jaren op de Buitengewone Dienst I zullen worden uitgesmeerd, ontmoet te geen ernstig bezwaar. Alleen liet ar Lucas (KVP) even noteren, dat hij zich door deze verwerking niet zou laten weerhouden om bij de a.s. behandeling van de belastingontwer- pen het een en ander te ondernemen. Maar de bewindsman paste er voor om op de uitnodiging van mr v. L e e u w e n (WD) jn te gaan en mede te delen voor welk bedrag aïsr.og staatsleningen zullen worden uitgeschreven. En ook kreeg men hem er niet toe toe te zeggen, dat de aanvankelijk voorgenomen doch later weer ingetrokken \-ersnelling van de uit keringen wegens oorlogsschade toch zou doorgaan. Minister Al ge ra beloofde de werk zaamheden aan de Rijksweg 1 (Naar- denMuiden I zo snel mogelijk voor el kaar te brengen. LONDEN Een grillige hagel storm heeft Oost Londen Dinsdag bij stralend zonneweer getroffen. De straten werden bedekt met een laag hagelstenen van ongeveer 2M cen timeter en de zware regen deed de goten overstromen. De wegen liepen op sommige plaatsen 5 tot 10 centi meter onder. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene zyn Dinsdagauomi om half tien met het KLM-lijntoestel „Abel Tasman" naar New York vertrokken voor enige we ken vacantie in de V.S. en Cana da. Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten hun oudste dochters zelf naar het vliegtuig, waar zij hartelijk afscheid van haar namen. Advertentie 1. M.) LONDEN, John Reginald Christie de man, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben gewurgd, is vandaag in de gevan genis van Pentonville opgehangen. De executie geschiedde door de beul Albert Pierreipont. Daarmee was aan de gruwelijkste moordge schiedenis, die Engeland sinds ja ren heeft gekend, een eind geko men. Buiten de hekken van de gevan genis stond een menigte van naar schatting enige honderden" mensen, onder wie een groot aantal school kinderen. Enkele minuten voor de tijd. die voor de terechtstelling was bepaald, 0900 uur. werd iedereen stil. Om 0906 uur werd de bekend making opgeplakt, dat de terecht stelling had plaatsgevonden. Inmiddels is de jurist J. Scott Henderson, die in opdracht van de Britse regering een onderzoek heeft ingesteld naar het proces tegen Ti mothy Evans tot de slotsom ge komen, dat het vonnis tegen hem géén gerechtelijke dwaling is ge weest. Er was twijfel aan de juistheid van het vonnis gerezen naar aanlei ding van verklaringen van John Christie, die bekende Evans' vrouw te hebben vermoord. Scott Hender son noemt deze bekentenis vals. Er bestaat volgens hem geen twijfel aan, of Evans had zich schuldig gemaakt aan moord, zowél op zijn dochtertje als op zijn vrouw, wat hij trouwens had bekend. In het grim mige huis in Notting Hill, waar zeven vrouwen en een baby werden gewurgd, woonden dus destijds twee moordenaars. Zeventien Labour-afgevaardigden m het Lagerhuis hebben Dinsdag een motie - ingediend, waarin geen genoegen -wördf vgenornen met dit rapport van Scott Henderson. (Advertentie l.M.) Knipt deze Is zout niet goed VÖOT Uf oeeoOTLOZB berbaoe ap-tweeen KIEST VAN-utT Verkade Zotifl. Chocolade: Verkade Zoutloze Beschuit Zoutloze Cream Crackers. OMerMPWSBM.MttOTMW". Verkade Zo,.Ho» Biscuit* Serine;.Km.tcnces SrtoMs. Verkade Nougat Tof tees Alle soorten Suikerwerk. Zoutarm:alle soorten Zoek. FRANKFORT. Dinsdagavond is de grote tent van het Duitse circus „Busch" door een zeer zware wind stoot ingestort. Vijftig personen hebben verwondingen opgelopen van wie twintig in ernstige mate. Het ongeluk gebeurde tijdens een trape ze nummer. De artisten zijn onge deerd gebleven. Naar schatting be vonden zich 1500 personen in de tent. DEN HAAG. Van het informa tiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 94ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood, uit gegeven 14 Juli 1953. KRUININGEN Rijkse—-Christiaanse, Adriana, geb. 31.10.1910 te Yerseke, NIEUWEKKERK WandelCorstanje, Dingena, geb. 21.11.1902 te Goes. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft Dinsdag met 75 tegen zes stemmen in principe besloten om het E.D.G.-verdrag vóór het zomer reces in openbare behandeling te nemen. Zij nam deze beslissing by een hoofdelijke stemming, waarbtf alleen de „C.P.N. zich als tegenstand ster liet noteren. Omtrent het tijdstip der beraad slaging zal voorzitter Kortenhorst een voorstel doen, zodra het eind verslag is uitgebracht. Vermoedelijk zal zij dc komende eventueel de daarop volgende week plaats vinden. Voorts werd besloten, dat de In terpellatie Roosjen (A.R.) over het uitblijven van een nieuwe salaris- regeling voor leraren aanstaande Donderdagmiddag zal plaats vinden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dinsdagavond heeft de Tweede Kamer zich bezig ge houden met een kwestie van dierbare overtuigingen en beginselen. Men zal zich herinneren, dat de regering by de jongste pokkenepidemie de militairen heeft verplicht tot In enting. De imrmmisatietoestand van een aantal lich tingen bleek toen nl. heel slecht, omdat gedurende een reeks van vooroorlogse jaren de inenting noch direct noch indirect verplicht was gesteld. De meerderheid der Kamer heeft dat destijds geslikt, gelet op de grote belangen welke op het spel stonden, doch zy gaf de regering tevens te verstaan, dat zulk een regeringsmaatregel toch eigenlijk op een wettelyke basis diende te be rusten. TWEEDE KAMER Het thans in behandeling zijnde wetsontwerp machtigt de ministers van Oorlog en Marine om militai ren, die nimmer tegen pokken zijn ingeënt, daartoe te verplichten en aan de anderen een plicht tot her inenting tegen pokken en andere ziekten op te leggen. De eerste be voegdheid zal slechts tot 1 Jan. 1962 gelden, in verband met het feit, dat dan lichtingen zullen opkomen die beer geïmmuniseerd zijn ingevolge de Inentingswet 1939. Tot dat jaar wordt echter gerekend op 75 tot 90 pet niet-geïmmuniseerden: een per centage dat geen commentaar be hoeft. De Kamer behandelde deze zaak zeer ernstig. Ds Zandt (SGP) verstokt te genstander van inenting mocht dan be- eren, dat op onverantwoorde wij- -z met mensenlevens werd gespeeld hij doelde uiteraard op het gevaar voor encephalites bij eerste vaccinatie maar dat was een pertinente misteke ning. De heer Vermeer (PvdA) ken de bijv een slachtoffer In zijn eigen familie-kring. De gevaren werden ook door anderen scherp onder bet oog ge zien en zeker niet ontkend. Warm kwam men op voor het voorkomen en een goede verzorging van eventuele slacht offers. Men keek naar het grootste gevaar en handelde zeker niet uit een dolle vooringenomenheid, zoals ds Zandt eigenlijk beweerde. Met gewetensbe zwaren en de gezondheidstoestand van de militairen wilde de meerderheid ernstig rekening houden; verdergaande waarborgen te dien a air zien werden bij amendement door de heren Fens (KVP) en Bruins Slot (AR) ver langd, maar met dc strekking van het ontwerp konden zij, 'evenals de heren Vermeer (PvdA), T i 1 a n u s (CHU) en Korthals (VVD), accoord gaan. De statistieken in het rapport van de defensie-commissie spraken een te dui delijke taal over de heilzame beteke nis van de vinding van Jenner Alleen ds Zandt beweerde, dat dit rapport eigenlijk al veroordeeld was omdat daarin geen melding was gemaakt van Gods bestuur en zonde. Behalve met ds Zandt had minister Staf eigenlijk alleen nog met de tegen stand van 'de communistische mevr. Lips te maken. Doch die versloeg zich zelf door het wetsontwerp te bestrij den, omdat het de paraatheid der troepen zou verbogen. En ten aanzien van ds Zandt kwam de heer Tilanus zijn geestverwant achter de regerings tafel te hulp. Hij wist n.l. te vertellen, dat een bestuurslid van de SGP, waar van de oude üeïfise dominee voorzitter is. de inenting van een militair in In donesië had goedgekeurd. Ondanks deze bijstand gaf minister Staf er toch de voorkeur aan 2ijn ant woord voor te bereiden en eerst van middag uit te spreken. DEN HAAG. Vóór men in Ne derland een atoomkern-reactor zal kunnen bouwen om belangrijke hoeveelheden electriciteit op te wekken zal men nog veel zuiver natuurkundig en vooral technolo gisch onderzoek moeten doen, waar- voor minstens, één en misschien meer reactoren moeten worden ge bouwd als fasen tus&en de huidige experimentele reactor cn het uit eindelijke type. Dit delen de ministers van O. K en W. en van Economische Zaken mee in antwoord op de vragen, die het Tweede Kamer-lid Wijffels hun had gesteld over de ontwikkeling van atoomkern-energie voor zake lijke doeleinden. Na een overzicht van de geschie denis van het atoomkern-onderzoek in ons land te hebben gegeven, verklaren de ministers, dat de Stichting voor Fundamenteel On derzoek der Materie (FOM) rechts- streeks en via de Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) contact heeft ge zocht met industriële ondernemin- Advertentie l.M.) Limburgse bendeleider gearresteerd HEERLEN De gemeentepolitie te Kerkrade heeft in samenwerking met de douanerecherche en leden van de rijkspolitie de 45-jarige P. S uit Spekholzerheide gearresteerd. S. is de leider van een dieven- eti smokkelaarsbende, die in het Duitse grensgebied, speciaal in Aken, auto's stal en deze naar Nederland „im porteerde". Een paar maanden ge leden werden enkele leden van de bende gearresteerd, maar de ieidei, die toen in Den Haag zat, kou men niet vangen. De man bracht begin dezer week een bezoek aan zijn vrouw en toen heeft de politie het huis omsingeld en de man ge arresteerd. gen om deze te bewegen geld be schikbaar te stellen voor haar on derzoekingen. De Nederlandse industrie kan en wil, behalve financieel, ook steun verlenen door het beschikbaar stel len van geleerden en technici. Ont- werp-contractsn daarvoor zijn al opgesteld. Met één industriële onderneming is al een contract afgesloten betref fende de bewerking en verkoop van radio-actieve isotopen, die met de Noors-Nederlandse kernreactor in Kjeller worden geproduceerd. Er worden besprekingen gevoerd met het Franse commissariaat voor atoomkern-energie over de moge lijkheid van uitwisseling van gege vens. De regering meent, dat de ont wikkeling van het gebruik van atoomkern-energie kan worden ver sneld door het beschikbaarstellen van grotere bedragen, hoewel de louter wetenschappelijke vooruit gang wordt beïnvloed door het be schikbare aantal goede onderzoe kers. MOSKOU. De Opperste Sowjet, bet hoogste wetgevende orgaan in de Sowjet-Unie is voor de 28ste Juli a.s. te Moskou bijeen geroepen. Het zal de tweede bijeenkomst van dit lichaam zyn sedert het overlijden van Stalin. De vorige zitting van de Opperste Sowjet werd gehouden op 17 Maart j.l. Daarin werd Malenkov benoemd tot voorzitter van de Raad van Mi nisters. De bijeenkomst hield ver band met Stalin's dood en de be sprekingen handelden over de re organisatie van het leiderschap. Aangenomen wordt, dat in de ko mende zitting in de eerste plaats de door het Malenkov-regime opgestel de begroting zal worden behandeld en dat men zi h vervolgens zal be zig houden met de afzetting van Beria en de aanstelling van Kroeg- lov in diens plaats. Het decreet waarbij de Opperste Sowjet bijeengeroepen werd was ondertekend door Worosjilow en pegow, respectievelijk voorzitter en secretaris van het presidium. DEN* HAAG. Op 1 September verwisselen enige hoofdingenieurs directeuren van de Rijkswaterstaat van standplaats. Ir Th. Heyblom gaat dan van Middelburg naar Haarlem en ir. J. H. van der Burgt, die tot 30 Maart hoofdingenieur-directeur in de directie Noord-Holland was, gaat naar Middelburg. Tussen 30 Maart en 1 September neemt prof. ir. T. H. van Wisselingh de dienst in Noord-Holland waar. terwijl Ir. Van der Burgt ge durende die tijd belast is met de dienst van prof. Van Wisselingh in de directie Zuid-Holland, met standplaats Den Haag. Deze overplaatsingen zyn voortgevloeid uit disciplinaire maatregelen tegen Ir. Van der Burgt In verband met diens financiële beleid In de directie Noord-Holland. In deze directie zijn op zijn last kostbare interne verbouwingen uitgevoerd in heb onder zijn beheer staande kantoor van de Rijkswaterstaat aan de Jansweg te Haarlem, waarvoor geen gelden waren uitgetrokken op de rijksbe groting. Deze werken, waarvan de kosten De kamer werd voorts versierd met zijn minst een bedrag van 60.000 belopen, werden om. gefi nancierd uit fondren welke beschik baar waren voor onderhoudswerken aan het Noordzeckanaal. Als gevolg van een daaruit voortgevloeid con flict tussen, ir Van der Burgt en de onder hem staande hoofdingenieur ir J. Volkers, die voor het Noordzec kanaal verantwoordelijk is. kwam Den. Haag van deze., gebeurtenissen op de hoogte. Er werd door de minis ter van Waterstaat een commissie van onderzoek ingesteld, wier bevin dingen van. dien aard waren, dat tot genoemde overplaatsingen werd overgegaan, Tr Van der Burgt. die in October 1951 in Haarlem werd benoemd, ont wierp in dat jaar een vrij ingrijpend verbomvingsplan voor zijn kantoor, dat hij wilde doen. uitvoeren tussen Kerstmis en Nieuwjaar als het ge bouw gesloten zou zijn. Maar het werk kwam in die dagen niet klaar. Weken en maanden achtereen klonk er in het oude gebouw gedreun en getimmer. Alie werkzaamheden wer den door de hoofdingenieur-direc teur tot in alle details persoonlijk geleid en daar eerst gegeven aanwij zingen vaak dezelfde of de volgen de dag weer werden veranderd en de hoofdambtenaar steeds nieuwe plan nen ontwikkelde, bleef er voortdu rend werkvolk over de vloer. De kamer van de hoofdingenieur- directeur werd verkleind. Er kwam een voorportaal in met een balken zoldering, wat de indruk geeft van het vooronder van een schip. De ramen werden voorzien van brede vensterbanken van kostbare hout soorten en een technisch ambtenaar vart zijn dienst, die architect is, ont wierp .een, kostbaar schrijfbureau dat doof een 'gannerner'" van' onderhouds- werken in IJmuiden werd gebouwd, schilderijen, welke in opdracht de hoofdingenieur-directeur werden gemaakt door een water sta atsamb te- naar te Hoorn, die daarvoor var. zijn dienst werd vrijgemaakt om land schappen op Terschelling. Vlieland, te IJmuiden en elders te gaan schil deren. „LUCHTMIUAONNAIR" ff.A A. Koopcr ral hc: .T-mnicndo roe ren op dc „Vliegende Hollander", het KLM-toestel, dat S October zal deelnemen aan de race van Londen naar Christchurcfe (Nw.- ZeelandGezagvoerder Kooper ts 45 jaar oud; hij trad op 31 Maart 1930 in functie bij de K.L.M. Hij heeft in kilome ters gerekend zo ongeveer 200 keer de aarde rondgereisd gedurende 18.500 vlieguren. De verdere bemanning voor de luchtreis moet nog worden ge kozen. Zij zal bestaan uit; drie vliegers, twee telegrafisten, twee boordwerktuigkundigen, twee stewards en een stewardess. Materiële oorlogsschade Geen kortingen op inkomsten lager dan f 10.000 DEK HAAG Er zal géén ting worden toegepast op uitkerin gen wegens oorlogsschade in geval len, dat inkomens en winsten jaar lijks niet meer dan 10.000 gulden hebben bedragen. Aldus verklaart de minister van Financiën in zijn Memorie van Antwoord op het na der verslag van de Eerste Kamer over de wijziging van de Wet Ma teriele Oorlogsschade. De minister verklaart zich voorts bereid de krachtens deze wet uit gevaardigde regelen omtrent de z.g. excessieve winsten en reserverin gen, die tot aftrek r;m de uitkering behoren te leiden, zodanig te wijzi gen, dat slechts in een gering aan tal gevallen een korting op de aan vullende bijdrage zal worden toege past. Winstuitkeringen en reserve ring zullen voorts niet meer tot 1 Januari 1952 in aanmerking wor den genomen, doch slechts over de periode van 1 Januari 1946 tot en met 31 December 1949. Ook wat betreft de aftrek wegens molestschade zegt de minister tege moetkomendheid toe. Wie verzekerd is behoort altijd een prae te be houden boven degenen, die deze voorzichtigheidsmaatregel nalieten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG- Op verzoek van de regering is het wetsontwerp tot bekrachtiging van een naamloze vennootschap Nederlandse Machine fabriek „Artillerie-Inrichtingen" va» de agenda der Tweede Kamer af gevoerd. Dit wetsontwerp zou deze of vol gende week in openbare behande ling zijn gekomen. Aanleiding tot het verzoek der regering is vermoe delijk de vrees, dat het wetsontwerp de goedkeuring der Kamer niet zou venverven. De voorbereidende schriftelijke behandeling van dit wetsontwerp wettigt dit vermoeden ten volle. De Kamerleden zijn nl. in meer derheid van oordeel, dat voor de Artillerie-Inrichtingen de N.V.-vorm ongewenst is en dat het noodzake lijk is terug te keren tot de vorm .van een staatsbedrijf. Aan" de rege ring werd derhalve het'advies verf strekt het wetsontwerp terug te nemen, teneinde te komen tot her stel van de vorm van een staatsbe drijf, waarvoor de verantwoorde lijkheid zou dienen te liggen bij <3* minister van Oorlog. Aan dit advies werd door de regering nog steeds niet voldaan. GRONINGEN. De 29-jarige W. H. •heeft Dinsdagavond na een ruaié een moordaanslag gepleegd op zijn. -vader J. R. H. Deze vluchtte hevig bloedend de straat op, luid om hulp roepend. W. H. loste ook buiten de woning enkele schoten op zijn va der. Het slachtoffer zakte hevig bloedend ineen. De politie trof de dader met een stengun in zijn wo ning aan. Hij liet het vuurwapen evenwel na sommatie vallen er», werd naar het hoofdbureau van. politie overgebracht. Daar legde hij een volledige bekentenis af. De revolver en de stengun ble ken eigendom van zijn vader. Het staat nog niet vast hoe deze aan de vuurwapens kwam. Het slachtoffer werd ernstig ge wond naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Zegels op kwitanties blijven 0.15 DEN HAAG. Uit de medede ling. dat het tarief dat de P.T.T. berekent voor het incasseren van kwitanties, is verhoogd, hebben ve len opgemaakt, dat het kwitantie zegel _van 0.15 gebracht is op 0.25. Deze opvatting is echter onjuist. Het zegelrecht voor kwi tanties en bewijzen van betaling, betrekking hebbende op bedragen van meer dan 20,— blijft 0.13. VAN dr J. L. Snethlage verscheen! bij „Nieuwe Wieken" (prijs geb. ƒ7,90 ing. 6.„Met wie zou Ik willen trouwen". Dit beek benadert het huwe lijk van de psychologische, jn dit geval voornamelijk diepte-psychologische en. sociaal-psychologische kant. Aan de di_ rect-sexuele problemen is hier een gro tere plaats ingeruimd. De schrijver be handelt een groot aantal gevallen van. mensen, jongeren en ouderen, getrouw» den en ongehuwden. die bij hem met hun moeilijkheden kwamen en uit deze pp zich zelf reeds bijzonder belangwek kende uiteenzettingen kan men tal van lessen putten. Volgens deze schrijver heeft „de lichtvaardige wijze, waarop velen met hur. huwelijk omspringen, als diepere oorzaak geen onderschatting maar veeleer juist een overschatting van het huwelijk in het algemeen." Hij spreekt over een „overwaardering van. huwelijk en gezin in onze hedendaagse maatschappij." De talloze huwelijkstra gedies van deze tijd ziet hfj als een. symptoom van het feit. dat de Westerse mens de zin van het leven is fcwjjf ge raakt, Maar. zegt hij. ..de zegetocht van de wetenschap der menselijke verhou dingen, onlosmakelijk verbonden met namen als die van Marx en Freud is begonnen". Op dit gebied zijn volgens hem ..psychologie en sociale wetenschap de bakens, die ons voorlichten naar een nieuwe, mensvaardige toekomst."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2