Jk V idool Staallooslieid wegens houding in bezetting wordt opgeheven wee! nam Dijk bij Stevenssluis met caisson gedicht WRIGLEY Amerikaans soldaat door „vriendinnetje" opgelicht Humanistische geestelijke verzorging van militairen Duits hof hergeeft nazi Naumann de vrijheid Voorts.1 GELEZEN— Selectie voor hen die Duitse wapenen hebben gedragen .WESTEN Hinken op twee gedachten Twee jaar wegens poging tot moord Slachtoffer van de watersnood fN Omwenteling in de keuken Verdachten in zaak van telefoon-truc vrijgesproken Vormingscentrum in Nunspeet en drie militaire tehuizen Werkgemeenschap en KNP gaan praten met KVP Oorlogsmisdadiger Polak blijft in hechtenis Op Schouwen-Duiveland nu nog drie stroomgaten Chefarine „4" doel wonderen! Wongsonegoro heeft tegenslag Dr Adenauer: ..Ik ben nog altijd can de schuld van Naumann overtuigd Griekenland sluit handelsverdrag met de Sowjet-Unie j en gewogen if li 11 Woensifag 39 JaK '1953 (Van onze parlementaire redacteur} DEN HAAG. Het wetsontwerp ter wegneming van staatioosheict is Dinsdagmiddag door de Eerste Kamer met 29 tegen 5 stemmen aanvaard. Maar uit de behandeling bleek, dat er over dit onder werp, althans door verschillende senatoren, die het woord voerden, anders werd gedacht dan door hun geestver wanten aan de overzijde van het Binnenhof. Oordeelde de Tweede Kamer het in meerderheid gewenst, dat de staatlozen, die de Nederlandse nationaliteit verloren, doordat «U tijdens de bezetting in vijandelijke krijgs dienst traden, eerst geselecteerd zouden worden voordat zij het Neder landerschap terug zouden krijgen, in de Eerste Kamer had de meerder heid der sprekers liever gezien, dat deze teruggave automatisch zou ge schieden. KAMER Dat betekent, dat zij dus eigen lijk het voorstel, zoals minister Mulderije het indertijd had inge diend, prefereerden boven het wets- ontwerp, zoals dat door zijn opvol ger, minister Donker, op aandrang van de Tweede Kamer was gewij zigd en nu wet zal worden. Et was maar één spreker, mr Cammel- beeck (PvdA) die het. ronduit een verbetering noemde. En hij maakte dan nog de kanttekening, dat minister Donker nog beter had gedaan door het oorspronkelijke wetsontwerp in te trekken en een nieuw voorstel in te dienen. Dan zou n.i. de Baad van State aiijn in- geschakéld, waardoor wellicht en kele twijfèlpunten, die mr Cara- nielbeeck ontwaarde, zouden zijn voorkomen. Waarom waren de meeste andere sprekers tegen de '„zeef", die minister Donker in het wetsontwerp had aan gebracht? Stellig niet u't sympathie voor de „zware gevallen", die daardoor van het Nederlanderschap verstoken sntUen blijven! Prof. D iepenhorst, de jonge a.r. hoogleraar, die met even ingewikkelde als hoogdravende en gees tige zinnen het wetsontwerp het felst te lijf ging- liet zich voornamelijk lei den. door zijn volkenrechtelijk geweten. De ellende der staatloosheid deed hem wijzen op de Universele- verklaring van de Mensenrechten die ieder metts het recht toekennen op een nationaliteit. Wat minister Donker wilde doen de „zware gevallen'» uitzonderen was in zijn ogen een inconsequentie. Want de bepaling van de wet op het Nederlan derschap, Dp grond waarvan de betrok kenen het Nederlanderschap verloren hebben, was in zijn ogen geen straf rechtelijke doch een administratieve bepaling. De betrokkenen zijn immers al gestraft door de rechter. En is het nu niet onlogisch om een'aantal hunner nog eens extra te willen straffen door handhaving van een maatregel die daar voor niet is gegeven? De -wijze pater Beaufort (KVP) stemde de Inconsequentie toe. Maar hjj verbond aan deze erkenning niet een afwijzende houding ten opzichte van het wetsontwerp, zoals door een jonge college was beraamd. Want, zo xedc- WANNEER in een onderneming leiderschap ontbreekt, plegen de zaken zich gemeenly- met tevredenheid te ontwikkeien. Iets dergelijks kan men in het kamp van de westelijke naties waar nemen. Toen Amerika in het vorige jaar door de verkiezingen voor hei presidentschap werd gedwongen, zijn aandacht in hoofdzaak op het binnenland te richten, verzwakte het zijn leiderschap in internatio nale aangelegenheden. Sindsdien is het er niet in geslaagd, dit leider schap weer te herstellen. En het gevolg daarvan is, dat -juist op een ogenblik, dat door allerlei omstan digheden een eensgezinde, doelbe wuste westelijke politiek is vereist, onzekerheid en tweeslachtigheid de voornaamste kenmerken van de di plomatie van het Westen zijn. Het sterkst wordt dit natuurlijk gevoeld op het .belangrijkste punt- de betrekkingen met de Sowjet- TJnie. Sinds de dood van Stalin vaart Moskou, om nog onbekende redenen, een nieuwe koers. Het be stand in Korea is daarvan de tot nog toe belangrijkste consequentie. Andere mogelijkheden zijn door het Kremlin, zij het t i indirect en mvage 1 1 termen, in- het i in net i vooruitzicht ge- I zoeklicht J steld: o.a. een op- 1 j lossingvan de V.- Duitse kwestie en, eind goed al goed, zelfs een algemeen vergelijk, dat een volledig einde zou maken aan de koude oorlog. In het negatieve is dit alles niet zonder invloed gebleven. De animo voor de herbewapening daalt, in het bijzonder in West_Europa, zien derogen. En de Fransen, toch al niet geestdriftig voor de Europese Defensie Gemeenschap, tonen op het ogenblik, in het geheel geen haast meer met de uitvoering van dit door henzelve ontworpen pro ject, dat de Europese veiligheid zou moeten bezegelen. In het positieve daarentegen zoekt men totnutoe tevergeefs naar een werkelijk streven, om zelfs maar te onderzoeken, wat er waar en wat er onwaar is aan de door de nieuwe Russische regering geuite verlangens naar een herziening der betrekkingen met de niet-commu- nsgtische wereld. De door het Wes ten voorgestelde conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. met beperkte agen da, is slechts eon mager surrogaat voor de door Churchill verlangde bijeenkomst op „hoog niveau" en van informatief, maar dan ook al. omvattend karakter. En het is zelfs nog niet zeker, of Moskou de uit nodiging daartoe zal aanvaarden. Het ontbreken van een positieve politiek is het logische gevolg van het feit, dat hej Westen op twee gedachten hinkt. Amerika meent dat de tijd voor een vergelijk met Moskou nog steeds niet rijp is. Het wenst verder „kracht op te bou wen". teneinde voor het Westen een niet te schokken oririerhandelings basis te leggen. En Churchill meent, dat het oen het ander niet behoeft uit te sluiten en dat men, door thans niet te handelen, mis schien een gunstige gelegenheid laat' voorbijgaan, die nooit zal te rugkeren, Voor beide opvattingen zijn sterke argumenten aan te 'voeren. Maar waar het op aankomt, is, dat het Westen een keuze doet. Twee slachtigheid geeft de Russen ruimte tot manoeuvreren, ten nadele van de westelijke eenheid. neerde hij zakelijk, het wetsontwerp zou in zijn oorspronkelijke vorm in de Tweede Kamer geen meerderheid heb ben behaald. Wordt het gewijzigde voorstel hier nu verworpen, dan ge beurt er ten aanzien van geen enkele van deze staatlozen iets. Op grond, van deze opportunistisc-he overweging, bleek prof. Beaufort bereid om zijn stem aan het wetsontwerp te geven, alhoewel hjj niet naliet nadrukkelijk te waarschu wen tegen de geest van onverzoenlijk heid, waarvan het verzet tegen het oor spronkelijke wetsontwerp blijk zou hebben gegeven. Mr, Kolf (CHU). die soortgelijke twijfel koesterde, koos zijn zijde. Baron de Vos van Steenwjjk (WD) schaarde zich echter achter prof. Die penhorst; ook de communistische heer Geugjes liet zich onder de tegen standers opschrijven. Maar op gans.an dere gronden. Hij toornde omdat aan ex-fascisten wél, cn aan bepaalde oud- Spanje-strijders niet het Nederlander schap zou worden teruggegeven. Minister Donker gaf geen krimp. Hij ontkende, dat hij een inconsequentie beging. Geheel kon hij instemmen met de opvatting, dat het onderhavige verlies van het Nederlanderschap op een ad ministratieve en geen strafrechte lijke maatregel berustte. Dat blijkt bijv. uit het feit. dat ook degenen, die in vreemde vijandelijke krijgs dienst treden, het Nederlander schap verliezen. Doch is het nu in consequent om bij de teruggave een onderscheid te maken tussen zware en lichte gevallen? De be windsman ontkende het ten stel ligste. Ais Nederlandse vrouwen, die door het huwelijk met een buitenlander het Nederlanderschap hebben verloren, dit na ontbinding van 't huwelijk, niet tijdig terug verlangen, dan wordt bij de daar na noodzakelijke naturalisatie im- imraers ook onderzocht of zij ziüm niet hebben schuldig gemaakt aan criminele daden. En niemand spreekt dan van een strafrechtelij ke maatregel. Ook in de Universele verklaring van de Mensenrechten kon de mi nister geen argument tegen zijn voorstel ontwaren. Die verklaring geeft immers niet aan. welke sta ten in concrete gevallen de staat lozen een nationaliteit moeten ver schaffen- En het leek hem hele maal niet voor de hand liggend, dat dit hun geboorteland zou moeten, zijn. Komt niet veeleer de (vijan delijke) staat in aanmerking, waar bij zij in dienst zijn getreden? Bij de replieken toonde prof. Diepen horst zich niet overtuigd. Maar hjj was zich bewust in zijn a.r. fractie alleen te staan. Ook baron de Vos van Steenwijk bleek niet dc gehele liberale fractie achter zich tc hebben. Alleen zijn geest verwant Louwes koos zijn zijde. Met de beide communisten vormden zij de vijf tegenstemmers. Wellicht stond de Eer ste Kamer in haar geheel dus toch iets dichter bij haar jongt?-"e zuster aan de overzijde, dan uit de gehouden rede voeringen zou kunnen blijken. Daarna zette de Kamer zich aan de voortzetting van het debat over het wetsontwerp tot toezicht op de verkoop van landbouw gronden dal vorige week werd onder broken. Voorzitter Jonkman was ken- melijk voornemens om er nu in een langgerekte middagvergadering mee gereed tekomen. Maar minister Mansholt gaf zulk een strijdvaardige verdediging ten beste, dat replieken niet achterwege konden blijven. En om een avondver gadering te vermijden, werd toen be sloten. volgende week maar weer ver der te gaan.... (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdam se rechtbank heeft de 66-jarige Am sterdammer H. J. B. veroordeeld tot twee jaar met aftrek wegens poging tot moord op een 52-jarige vrouw. Tegen hem was drie jaar met aftrek geëist. In zijn requisitoir had de officier van Justitie aangenomen, dat ver dachte in een overspannen toestand had verkeerd, doch dat bij het mis drijf wel sprake was van rijp beraad en rustig overleg. DEN HAAG De Dinsdag door bet Informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis verstrekte .,96ste lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers van de wa tersnood" bevat één naam. namelijk; Lanen-Stoffels. Petronella Maria, geboren 2 Februari 1898 te Halste- Advertentie L M.) Advertentie LM.) Wondermiddel zorgt voor de vaat en voor Uw handen De huisvrouw, die zucht: „Wat heb ik een berg werk!", denkt er vaak niet aan. wat de moderne techniek al voor haar heeft .ge daan. Wie verlangt nog terug naar stoffer of kolenforauïs? En nu komt een nieuwe vinding van de Castella-Cabrieken opnieuw verlichting, brengen in het huis houdelijk werk. De afwas kan nu letterlijk zingend worden gedaan. Castella Vaatwas, een fantastisch nieuw product, introduceert een geheel nieuwe methode. Een lepel Castella Vaatwas levert teilen vol actief schuim op. waarin vuil. vet en aanslag direct verdwijnen. Men behoeft zelfs niet af te dro gen! Vaatwerk. Iepels, borden, vorken... het blinkt cn flonkert U tegen. En eindelijk is ook dat euvel van ruwe „afwashanden" verdwenen. Castella "Vaatwas zorgt voor fluweelzachte handen. Al met al valt de opgang, die dit wondermiddel (25 ct. per .pak) alom maakt, best te begrijpen! (Van onze correspondent) AMSTERDAM, Gordon L., een Amerikaanse soldaat van 25 jaar, heeft twee weken lang Amsterdam gezien in gezelschap van de cbarmanfe Am sterdamse barjuffrouw Virginia X., drie jaar ouder dan hij. Samen bezoch ten zy bars, café's, nachtgelegenheden, maar toen de Amerikaan naar Duitsland zou terugkeren, verdween de barjuffrouw geruisloos en ontdekte de bedroefde soldaat, dat hü al zyn geld, zyn camera en zyn polshorloge kwijt was, en dat dc hotelrekening geheel tegen zijn verwachting en op dracht In, niet was betaald. Daarop heeft dc politie ingegrepen: Virginia is gearresteerd. De weg naar Amsterdam bracht voor Gordon al misère. Tussen Amersfoort en Amsterdam reed hij met zijn glanzende wagen tegen een boom. Het overblijfsel van de grom mende acht-cylinder kon hij met veel moeite voor honderd gulden van de band doen. Hij kwam toch in de hoofdstad terecht en nam zijn intrek in een hotel. Korte tijd daar op ontmoette hij, een biertje drin kend. Virginia. Gordon was zo vol van haar. en vertrouwde haar zo. dat hij haar direct al zijn geld gaf, omdat hij van het Hollandse muntstelsel niet veel begreep en het gemakkelijker vond Virginia de rekeningen te laten betalen. Dan kon men hem stellig niet met geld bedriegen, meende hij. Dat gebeurde toen ook niet. want Virginia betaalde keurig. Maar later, toen het geld op was en Gor don haar zijn Amerikaanse (geleen de) dollars ter beschikking stelde om de verdere rekeningen in een hotel te voldoen, betaalde Virginia helemaal niet meer. De Amerikaan leefde nog steeds in de gelukzalige veronderstelling, dat Virginia hem alle financiële zorgen uit handen nam. Hij gaf haar ook zijn fototoe stel en vroeg haar, er een blitzap- paraat op te laten zetten. Virginia bracht 't dadelijk naar de lommerd. De fotobandelaar kreeg de schuld van het lange uitblijven van de camera. Op een goede dag vroeg zij zelfs Gordons horloge, want, .zo vertelde ze. ze moest bij haar jarige vader op visite en wilde vooral goed op de klok letten, om Gordon niet te laten wachten. Het horloge ging ook naar de bank van lening. Aan het einde van de vorige week Hepen Virginia en Gordon samen ALKMAAR. Veertien dagen ge leden stonden voor de Alkmaarse rechtbank terecht twee Amsterdam se kooplieden B. de J. en C, J. van der H., verdacht van diefstal, ge pleegd in verscheidene plaatsen van ons land: Leeuwarden, Maastricht. Tilburg. Dordrecht, Roermond. Zwol le en Purmerend, door middel van de zg. telefoontruc. De officier had tegen elk vier jaar gevangenisstraf geëist. Dinsdag heeft de rechtbank beide verdachten vrijgesproken we gens gebrek aan bewjjs. AMSTERDAM. ..Wij hopen, over een aantal jaren een humanis- tisch-geestelijke. verzorging in het leger te zullen zien. op. tic .wijze uflu aalmoezeniers eii. ycicipredikers," nidus Dinsdag op een. persconfe rentie de heer H. J. J. Lips, directeur aait het Humanistisch Vormtnps- en Bezinningscentrum. ,.Nlaar het ijveren hiervoor valt geheel buiten m\jn opdracht". Ais zijn speciale taak noemde de heer Lips ..het acti veren van de bouwstoffen voor een levensopvatting naar vrije keuze. tïi verdraagzaamheid ten opzichte van anderer overtuiging". gearmd naar het hotel, beiden een weinig beneveld. Vlak-voor de deur zei Virginia: ,.Ik voel mij niet. lek ker. ik ga even naar de apotheek, met drie minuten ben Ik terug." Virginia kwam niet terug. En in het hotel zat de eigenaar slaperig op Gordon te- wachten. ..Goede vriend." zei hij. .,ik vind het best dat je nog een tijdje blijft, maar ik zou graag geld willen heb ben. Money." Toen belde de Ameri kaan de politie op. Virginia werd via de hotelconlröledienst gearres teerd. (Advertentie I.MJ Eau de Cologne OnvrUséoizi dpi %eis! DEN HAAG. Naar wij verne men hebben zowel de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid als de Katholieke Natio nale partij de uitnodiging van de Katholieke Volkspartij tot een open gesprek over het vraagstuk van de eenheid der katholieken ten aanzien van de politiek aanvaard. De Werkgemeenschap wijst er op, dat zij voor ziiik een gesprek steeds open neeft gestaan en stelt voor, dat de voorzitters van de deelnemende groepen contact met elkaar zoeken voor een nadere regeling van datum en procedure van het gesprek. LONDEN. -De Britse minister van Bevoorrading Lloyd George zal. op uitnodiging van de Nederlandse regering, van 6 tot 8 Augustus a-s. Nederland bezoeken. (Advertentie l.M.) Eden Bondsgerechtshof zal onderzoek instellen CELLE. Het .Oberlandesgericht" heeft de hechtenis van de uit Breda ontsnapte Nederlandse oorlogsmisda diger Albertus Polak verlengd. Tege. lijkerlijd werd besloten het bonds gerechtshof te vragen om een prin cipiële beslissing over de vraag of Polak wellicht de Duitse nationali teit bezit. Polak beweert namelijk dat hij, op grond van zijn dienstne ming in de Waffen-SS, de Duitse na tionaliteit bezit. Mocht komen vast te staan dat Po lak inderdaad de Duitse nationaliteit bezit, dan moet het bondsgerechts hof nog uitmaken of artikel 16 par. 2 van ae grondwet op hem van toe passing is. Dit artikel bepaalt, dat geen Duitser aan het buitenland kan worden uitgeleverd en dat politiek vervolgden asylrecht genieten. De Britse autoriteiten hebben zich bereid verklaard de beslissing van bet Bondsgerechtshof af te wachten alvorens zij in de zaak-Polak verdere stappen, zullen ondernemen. Brits schip bij Chinese kust geënterd HONGKONG. Het 1829 ton me- tende Britse schip „Admiral Har dy" is Woensdagochtend ter hoog te van de Chinese havenstad Foct- sjou door een onbekend oorlogs schip onderschept. Volgens marine kringen te Hongkong is een aantal opvarenden van het oorlogsschip aan boord van de „Admiral Hardy" gegaan. Voor het schip werd ge- enterd seinde'het dat het werd be schoten. Het deelde niet. mede of het was getroffen. Handelsovereenkomsten Nederland met Rusland DEN HAAG. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening deelt mede, dat con tracten met Rusland tot levering van thans in totaal 11000 ton boter zijn gesloten. Ongeveer tegelijker tijd heeft Nederland contracten met Rusland afgesloten tot aankoop van tarwe tot een totale hoeveelheid van 115000 ton. STEVENSSLUIS. Op Schouwen-Duiveland is Dinsdag opnieuw een klinkende zege bevochten op het water. Het tachtig meter brede gat in dei Noordelijke zeedijk van de polder „De Vier Bannen" op Duiveland is ge dicht. Even over half twee loeiden de stoomfluiten van de vijf sleepboten, die zo'n groot aandeel in het welslagen van het werk hebben gehad, hun vreugdekreten uit. De sleepboten waren een uur te voren begonnen bij lage waterstand een grote betonnen caisson van vijf tig meter lengte in het gat te du wen. Voordat men het betonnen gevaarte op zijn plaats trachtte te krijgen, was het gat in de dijk reeds met dammen verkleind. Niet- lAdvertentie LM.) NA 'N ENKEL TABLETJE WEER „HT" DJAKARTA. Het hoofdbestuur van de Masjoemi heeft Dinsdag middag na een vergadering van ruim twee uur besloten niet deel te nemen aan een kabinet volgens het ontwerp van formateur Wong sonegoro. De Masjoemi kon met de PNI niet tot overeenstemming komen over de formulering van het programma betreffende de olievelden op Noord-Sumatra, Voorts had de Masjoemi bezwaren tegen bepaalde personen volgens het kabinetsont- v/erp van de formateur. Wongso- negoro verklaarde thans te zullen trachten een kabinet zonder Masjoemi tc vormen. In politieke kringen is men van mening, dat dit zeer moeilijk za! daar enkele partijen niet accoord gaan met het vormen van een kabinet zonder Masjoemi. (Van onze correspondent) BONN. Het Weslduitse hooggerechtshof In Karlsruhe heeft gisteren de voorlopige hechtenis van de vroegere staatssecretaris van het nationaal-socia listische propagandaministcrle. dr Werner Naumann, en de vroegere leider van de Hitlerjugend. dr Bornemann. opgeheven. Beiden bevinden zich alweer op vrije voeten. De vrijlating geschiedde op grond van de overweging, dat niet ccn zo dringende verdenking meer tegen Naumann en Borneman be stond. dat verlenging van de voorlopige hechtenis gerechtvaardigd leek. temin stroomde er per tij nog on geveer zes millioen kubieke meter water door. Onmiddellijk nadat de caisson op zijn plaats lag. werd zij tot zinken gebracht. Tn de openingen tussen caisson en dyk spoten arbeiders grote hoeveelheden zand. Op Schouwen Duivelend zijn nu nog drie gaten te dichten: twee in de Zuidelijke zeewering bij Ouwer- kerk en het enorme gat bij Schelp- hoek, dat ongeveer 370 meter breed en dertig meter diep is. Als deze gaten gedicht ziin, zal de Duive- ïandse polder drooggelegd kunnen worden. ATHENE. Griekenland en de Sowjet-Unie hebben Dinsdag hun eerste handelsovereenkomst sedert de oorlog gesloten. De overeenkomst voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van 10 millioen dollar in beide richting. Griekenland zal ieder jaar 3Ö.ÖOO ton stookolie en andere olieproduc ten. 45.000 kubieke meter hout en 10.000 ton anthraciet invoeren. De Griekse uitvoer naar de Sowjet-Unie zal jaarlijks o.ro. 5.000 ton tabak, 1.000 ton katoen en S.OGü ton rijst, omvatten. De vrijlating van deze beide be langrijke vroegere nazi's heeft in Bonn zekere irritatie uitgeiokt, Dr. Adenauer gaf als commentaar: „Ik ben evenzeer ais vroeger van de schuld van Naumann overtuigd. De democratische partijen in de bonds republiek zullch met verbittering van deze vrijlating kennis nemen." Van Britse zijde is verklaard, dat het voor de Britse autoriteiten moeilijk te begrijpen is, op welke gronden het -hof besloten had Nau mann vrij te laten. Tegelijkertijd wijst men er in Britse kring op, dat deze vrijlating op zichzelf nog geen oordeel betekent over Nau- manns schuld of onschuld. Op een persconferentie, die hij kort na zijn vrijlating in Karlsruhe hield, verklaarde Naumann te ho- j pen, dat het spoedig tot een proces zou komen, aangezien hijkon be wijzen. dat de nu sinds zes maan den over zijn persoon verspreide F man. met hef verbeien ge- zicht, tn het midden ran de .foto, is Werner Naumann. de hoge nazi-functionaris, die Hitier gezel schap htefd in de laatste nrcnvnn rfietis leren. in een Berlrjnse bun ker. Naumann vertelt aan een journalist (Ten dele te zien, rechts op de foto), dat. de Britten hem in Januari, samen met vijf andere. c.v-nazi'$, ten onrechte zouden hebben gearresteerd cn rerdncltt van samensttierinp legen de de mocratische regering in Bonn. Links op de foto: FrauLucht die Ook een rol spcehle. in het complot deroud-nazi's. berichten op onwaarheid berusten. Het lijkt nog niet het ogenblik om moord en brand te schreeuwen over de clementie van de Duitse autoriteiten tegenover Naumann. Het hooggerechtshof heeft Naumann wel iswaar uit de voorlopige hechtenis ontslagen, maar heeft tevens mede gedeeld dat het onderzoek wordt voortgezet. Alleen uit een proces en de wijze waarop dat wordt ge voerd, zal in de toekomst kunnen blijken, in welke mate de Duitse aemocracie bereidis aan het ge wroet van mensen als Naumann een definitief einde te maken. Op dit ogenblik moet nog veel worden georganiseerd, maar in het vormingscentrum „De Ark" te Nunspeet zijn met toestemming van de minister van Oorlog al zes bij eenkomsten gehouden. Dit jaar staan er voor September. Octobqr en November nog elk twee op het programma. De geestelijke verzorging op hu manistische' grondslag, aldus de heer Lips, is bestemd voor de bui tenkerkelijke militairen, die er prijs op stellen. Gewoonlijk zijn zij afkomstig uit vrijzinnig-protes tantse en humanistische kringen, maar ook ieder ander is welkom. In het vormingscentrum worden per bijeenkomst vier dagen besteed aan gedachtenwisseling (des och tends), aan practische arbeid ('des middags) en aan culturele vor ming (des avonds). Bij de leiding wordt de heer Lips ter zijde ge staan door een algemene assistent, drie assistentenvoor de handen arbeid, cn genodigde docenten. Aan de drie nulitaire tehuizen te Amersfoort, Vierhouten en Ha- velte, bestemd voor ontspanning en studie, zullen nu zo mogelijk geestelijke raadslieden worden ver bonden. In andere garnizoensplaat sen (omstreeks tien) worden de komende winter, aldus de heer Lips, clubs opgericht, die eenmaal per week met twintig man. een raadsman aan het hoofd, bijeen zullen komen. Er zal dan ook een humanistische krant voor militai ren verschijnen. Voor de samenwerking van het Humanistische Thuisfront met mi litaire autoriteiten zullen garni- zoenscomité's optreden, bestaande uit burgers. DE literatuur met een grote L zal het niemand euvel duiden, dat in de vacant! et ij tl veler belangstelling meer nog dan andere uitgaat naar ontspan ningslectuur. We hebben hier een vier talvertegenwoordigers van dit genre voor ons liggen. Daar is in de eerste plaats een nieuwe Daphne du Mauricr „Kus mij nog eens, vreemdeling". Het boei: bevat een kor te roman cn vijf novelles. (Prijs 6.90). Ook de Britse-Amerikaan, de dokter schrijver A. J. Cronin is weer present. Zijn laatste roman heet „Gracie Lind say" en speelt op het Schotse platte land, (Prijs 4.95.1 A. W. sij Lhoff in Lelden die beide voorgaande boeken heeft uitgegeven heeft ook gepubliceerd „Zoonlief" door Nancy Mitford. Naar onze mening is het het meest aantrekkelijke van de drie. Dr sprankelende -eest van de schrijfster en li.nar glimlachende humor .naakt liet tot ecu ideaal ontspannings boe*. (Prijs I fi.OOi. Ten r-lof.e noemen w;j dc roman „Dc jaren der onschuld" door Edith Whar ton een uitgave in de Muldcrtoren- recks'Het verhaal speelt in ÜC kleine kring van dc Amerikaanse aristocra tic aan hit eir.de van ac vorige eeuw. Prijs »;.!'0i voor ieden vai: dc boe kenclub ..De Mui dertoren'' 13.70. Het Is alweer twintig jaar geleden, rial van oc hand van Ja» Srhaap voor liet eerst verscheen „130 Spelen". In de jaren, die sedertdien verstre ken ayn van dit boekje vijf oerdruk ken verschenen Een beter 'nowhs. dat hot inderdaad in een behoefte hceit voornen laat zich r.iet wensen. Eveneens bij de uiigevonj Leopold Sn Den Haag is nu van ac hand van dcic bekende jeugd'cider verschenen „Wat spelen wc?" 'n nieuwe serie binnen- en hm'e;i.«r"*»rr! Het c. d:; keer 1--C. Dc onisenrij ving der spelen is bon dig ei; duiden)*. Wc ryp er van overtuigd, dat velen of hei nu huisvaders ztjn me zitten met het probleem van een genoeglijke Kinder middag ter gelegen heid van een vcriaardag. of leiders van jeugdoluhs kun voordeel met dit bock zuilen kunnen doen. (Prijs I 2.30) 1 n Vriendschap kun je op duizend manieren laten blijken. Deze stelt- fietsende Chileen heeft een keeï bijzondere manier om uitdrukking te geven aan zijn uer&ondenhcia met ryn. buren, de Argentijnen. Op rijn hoge fiets is hij helemaal van 5'c.ntratjij. Chili, naar Buenos Aires, Argentinië, komen fietsen. Op het bordje tussen het frame staat V n ejtdsc haps tocht Argenti n ié' Chili". Achterop hangen de portret ten van beide presidenten; roorop meuroutu Ei?n. Dat kon nop best, vond de Chileen. m In hef Openlucht museum In Am- hem worden lot 31 Juli (en daarna weer van 3 tot. 3 Augustusi oude ambachten gedemonstreerd. voorsnijden, papier scheppen klom ponmaken en broodbak ken in een takkebos-bven. Mooi werk, allemaal. Een Amerikaanse ingenieur heeft een auto geconstrueerd, die zichzelf kan be sturen langs een voorgeschreven route, die zelf stopt als hij een metalen hin dernis nadert en die zelf uitwijkt om langzamer rijdende wagens te passeren. Ook mooi werk. Een Duits gerechtshof is naar de dik ste man van Wesj-Duitsland. Hemrich Brümmcr, moeten komen omdat hij zich. in geen enkele bus. trein of auto kon wringen. Hoinrich die 317,5 pond weegt is burgemeester en het aanbod om hem op een open vrachtauto naar het ge rechtsgebouw te rijden, wees hij ver ontwaardigd af. Knappe T.V.-Pieten zijn gisteren in. Londen bijeengekomen o«i eens te pra ten over permanente televisie-verbin dingen tussen Engeland. Frankrijk, Bel gië. Nederland en Duitsland. Nu iets engs.' In Detroit belde een zcnuwacmige mevrouw de politie op „omdat er een indringer m haar huis was-", Xwaait' bonken van agenten gier den naar haar huis en sloegen tie in dringer dood: een anderhalve meter lange slang. Toch maar even onder 't bea kijken, vanavond hoor. ln een stadje in Midden-ltaiië heb* ben ze eer» nieuw «port schoonheids- weiistrijuch uitgevonden, een soou'tien- «air.p voor uajnes. De meisjes moeten, met aliecn knap zijn, ze moeten ook kunnen koken haken, breien, een Knoop aanzetten en (eventueel) kun nen zingen. Verder- moeten ze echt „goed' zijn, in de oorspronkelijke be tekenis van het woord.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2