BRYLCREEM Jan v. Gaaien uit Hoofddorp werd Nederlands kampioen-ploeger PMm GELEZEN- WESTEN OP ZOEK NAM EENHEID Minister Luns: van verdrag met Australië geen sprake „Smokkelaars" ontpopten zich als kommiezen STERREN'-REGEN IN A UGUSTUS Moskou wil hervatting van overleg over Oostenrijk „FIJNSTE INSTORTERONBETWIST WINNAAR Selectiewedstrijd in NO.-polder voor uitzending naar Canada m gewogen Vliegtuigbotsing tijdens „Coronet" pK-MsFe De toekomst van Nieuw-Guinea Beide delen van het eiland gaan practisch samenwerken Moordenaar Trotzky in gevaar? wmm In beslag genomen pantserauto sou uit een Belgische dump afkomstig zijn Amerikaanse Senaat royaler voor buitenland dan Huis KLM; driehonderdste em igran tenvluch t Wens van huisvrouw eindelijk in vervulling! Binnenhuisje Sowjets zullen van 1 Augustus af bezettingskosten zelf dragen Amerikaanse Senaat voor toelating van 209.000 vluchtelingen. Donderdag 30 Juli 1953 Dinsdag was een tumultueuze dag in de geschiedenis van het gloed nieuwe Noord-Oosterpoiderdorpje Espel, en een mijlpaal in de geschie denis van een twaalfduizend jaar oud vak. Daar startten onder een blakerende zon op Kavel H 2? zestien knallende tractoren voor de eer ste Nederlandse wedstrijd in het ploegen. De inzet was hoog. Het ging in deze eerste, door de samenwerkende boerenbonden en landarbeiders organisaties uitgeschreven wedstrijd op vaderlandse bodem, om de uit zending naar de ploeg-wedstrijden te Cobourg in Canada op 3 en 9 October van dit jaar, waar twaalf landen om het wereldkampioenschap zullen strijden. Om klokslag zes uur viel in het rokerig© zaaltje van „De Beurs" te Emmeieroord, nadat de jury een uur en een kwartier achter geslo ten deuren had beraadslaagd, de beslissing. Tot kampioenploeger van Nederland werd uitgeroepen de 25- jarige Jan T. L. van Gaaien van de Hoofdweg 204 te Hoofddorp (N.-H.) met 402 punten uit de te behalen 500. Tweede werd de 23-jarige Wil lem de Lint van de hoeve .,De Vlyt" uit Zevenhergschehoek (N-B) met 393 punten. De strijd werd gestreden met tweeseharige ploegen, op een kla verveld, dat was verdeeld in zestien vakken van 300 bij 20 meter. De moeilijkheden zitten hem bij het ploegen vooral in het begin en het einde, is ons verteld. Wanneer de eerste voor is getrokken, moet men die met de klei uit de tweede voor, nauwkeurig dichtgooien („instor ten"). Berekent men zijn tweede voor niet goed dan vormt de „in storting" een „rug" (te veel klei in gestort) of een „geul" (te weinig), zodat de „vlakligging" (een jury. term.) geschaad wordt. En bij de eindvoor blijkt of men de breedte Van zijn. voren zo berekend heeft, dat er geen centimeter van het veld engeploegd is gebleven. Op de milimeter Het was vooral hierin dat de kampioen allen sloeg. De verzamel de toeschouwers weiden bijna ly risch toen hij in zijn eindvoor aan kwam knetteren met zijn oude maring-tweeschaar, want het klopte op een millimeter nauwkeurig. Dan lette de jury er ook nog op of de voren recht waren en of alle groen goed ondergeploegd was. De bloem van de Nederlandse sporjournalistiek kweet zich intus sen van haar taak, om ter plaatse uit de deskundige uitlatingen van toekijkende boeren, een nieuwe sportterminologi© op te bouwen, teneinde een intelligente beoorde ling te verzekeren, en na enkele uren werd in de wandelgangen reeds met een gerust hart gespro- ken van een „gevoelige trekker", een „nerveuze kruimelaar", een. „fijne instorter" en een „mooi ploegertje". Een mooi ploegertje is 't* schoon ste wat men van u als ploeger kan zeggen, hebben wij begrepen. Merk waardigerwijs werd deze benaming door deskundigen uit alle hoeken en gaten van het land vaker toe gepast op Willem de Lint, de tweede man van onze Canadese ploeg, die niets aan het toeval overlaat, en meer met wiskundige berekeningen en grondige kennis van zijn materiaal werkt, dan de kleine donkere Brabander, die een éevoels-ploeger is, en meer intuïtief zijn voren trekt. Een mooi ploegertje was ook Wim van Kempen wan de öudelandsedijk B 21? te Achthuizen. (Zeeland): de dandy van het veld, die met de gele schoenen, welke in Amsterdam ,.bar-sluipers" heten, op zijn nijdig Fergusson-keffertje gezeten, non chalant zwierig door de klei trok, en na elke twee voren, onder het genot van een sigaret een praatje- maakte met zijn supporters. Hij toreeg de derde prijs met 388 pun_ fgn, 'want zijn instorting was niet 2© bijster. Hij gaat niet mee naar Canada, maar hij kreeg wel een medaille. Nerveuze kruimelaar Z5n buurman. Jan Kamper van de Lutkemeerweg 261 te Halfweg, was de nerveuze kruimelaar, van wie hier boven werd gesproken. Hij struikelde enige malen over 2ijn WEINIGEN' kennen Parijs als mr. ir. M. H. van Praag. Het laatste boek. dat hiervan getuigenis aflegt, - is zijn onlangs verschenen „Parijs, rendec- vcics der -wereld", en het doet dit weer op zulk een inspirerende en charmante manier, dat de lectuur ervan een onon derbroken genoegen is. Het kader van dit boekje is vooral de periode van de laatste 150 jaar, de bloeitijd van Parijs, centrum van een aanvankelijk onbezorgde wereld, waarin cultuur en verfijnd genot kunnen tie ren. Van Praag heeft heimwee naar dit tijdsbestek en hij weet dit over te dra gen op zyn lezer. Het slot hoofdstuk is gewijd aan Saint Germ atn - des-Pr ésvoor de ïongere ge neratie misschien het interessantste. Hit een arsenaal aan feitenkennis laat hij dit wereldje van kunstenaars en hun pseudo's oprijzen. Voor wie is dit boek geschreven? Het is stellig geen reisgids. En toch zouden wij het ieder die in een vacantiebezoek de2e stad beter wil le ren kennen dan alleen Via 'revue- vertoningen en de geijkte curiositei ten willen aanbevelen. Het is ook een boek voor hem, die al was hq mis schien nog nimmer de gast van Ma rianne dc Franse cultuur liefde toe draagt. Charmante prentjes verlichten het boek. Uitgave „Het Wereldven ster'» te Baam. (Prgs 5.90). WIJ zullen niet ontkennen, dat een van de grootste bekoringen die van bet bezoeken van onbekende stre ken, hetzij dat deze binnen of buiten onze landsgrenzen liggen, is te vinden in het zelf verkennen. De minnaar van het reizen en trekken pleegt meer te genieten van een zelf ontdekt verge zicht, een knus dorpscafé of een lan delijk feest dan van een voorgekauwde reis. ■Er is echter een tussenweg, die ons persoonlijk zeer wel bevalt. Keizen na melijk volgens een globaal plan, dat echter speling laat voor grillen en in vallen van het eigenste moment. Voor al voor hen. die deze reiswijze zint, zijn ce gidsen van Allert de Lange. Amster dam bijzonder waardevol. Aan de tien, die reeds eerder uitkwamen, zijn nu toegevoegd een „Gids voor Spanje" (1 5.90) cn een „Gids voor Noord Italië" (f 4 90) De laatste reikt tot en met Toscane. Evenals de vorige dunken ons ook deze gidsen zeer geslaagd. Welk een ge not om zich aan dc hand van deze gidsen te oriënteren over een reis. tweeschange Molïne, en hakkelde bedenkelijk met de inzetten, terwijl zijn. oude Zetor-trekker nu en dan zonder opgaaf van redenen plotse ling stil stond. Hij werd het laagst geklasseerd met 275 punten. Omtrent het verkieselijkste wed- strijdmateriaal, schijnt weinig posi tiefs te zijn komen vast te staan. Van Gaaien won met zijn oude Maring-ploeg, gekoppeld aan een David Browntrekker, en De Lmt bereed een Fordson Major, waaraan een aï even oude tweescharige John Deere gekoppeld was, terwijl an deren zich voor deze gelegenheid van het nieuwste materiaal hadden voorzien. K. H. Toren uit Uithuizer- meeden (Gr.) had zeUs een gloed nieuwe ploeg uit Engeland laten komen. Hij bracht het slechts tot 316 punten, terwijl hij toch één van onze beste ploegers heet. Van Gaaien en De Lmt vertrouwden op hun materiaal, omdat zij daar alle nukken en grillen van kennen. Voor de rest bleek iedereen zijn eigen ploeg wij sheden en geheime knepen te hebben. Sommigen menen dat men zo weinig mogelijk moet verstellen aan de scharen en an deren vinden juist dat dit veelvul dig moet gebeuren. Vooral Jan Poortvliet van de Heense Molen uit Steenbergen (N.-Brj werd over vloedig voorzien van raadgevingen door zijn supporters, die hem harts- tochteÉyk bestookten met de be tekenisvolle uitroep: „Laat hem los hangen, Jan! Dan zoekt ie z'n eigen". Maar wat dat ook mag zijn, Jan deed het koppig niet, en bracht het tot 317 punten, waardoor hij net niet in de prijzen viel. Tactisch succes In „De Beurs" hebben wij nog even gesproken met de heer A, C. Stehouwer uit Rozenburg: de Pel lenaars van de ploeg, die als stra teeg met onze jongens mee zal gaan naar Canada Hij had al helemaal de slimme terughoudendheid die zo'n tactische functie vereist, maar hij wilde wel zeggen, dat onze kampioenen daar een moeilijke taak wacht. In samenwerking met de Canadezen had hy nog onlangs een tactisch succes geboekt tegen de Ieren, die hun manier van ploegen bij de vaststelling van het wed strijdreglement er door wilden krijgen. De Ieren ploegen nl, anders dan wij. Ze leggen de voren daks- gewijs tegen elkaar aan. Om nu de Ieren noch de anderen onrechtmatig te bevoordelen is besloten een vorm van ploegen voor te schrijven, die een compromis is tussen de beide methoden, zodat iedereen het even moeilijk zal hebben. Eenentwintig September hoopt hij met de twee Nederlandse ploegers te vertrekken, deelde de heer Ste houwer mede. Op 29 September komen ze aan, en dan hebben ze nog een week om te oefenen. Het gebrek aan wedstrijd-ervarmg hoopt hij aan te vullen door onze jongens buiten mededinging mee te laten doen aan de nationale Canadese kampioenschappen op zes en zeven October. Eind October komen ze terug. Jan van Gaaien heeft een broer die intussen zijn werk over zal nemen, en Willem de Lint ver telde dat hij drie broers heeft, maar dat die niet veel van hem over hoeven te nemen, om dat „De Vlijt" in het rampgebied ligt en er nog niet geploegd kan worden. „En hoe heet zo'n stuk omge ploegd veld nou?" vroeg een van de sportjournalisten op jacht naar vaktermen aan een Zeeuwse boer die langs de üjn stond. „Dat heet: een lapje grond" zei die. VERVOLG VAN HOOFDARTIKEL wat ook de bedoelingen van Moskou mogen zijn vrij somber moeten inzien. Er is echter reden om aan te nemen, dat de Amerikaanse regering minder afwijzend staat legen de ver langens van West-Europa cn de niet- communistische Aziatische landen dan dc politieke krachten in de Verenigde Staten, die tot nu toe al te zeer hun stempel op de buitenlandse politiek hebben gedrukt. Er is ook reden om te veronderstellen, dat de Amerikaan se regering is besloten, zich van de druk van deze krachten te bevrijden. Hoop op de zo dringend noodzake lijke eensgezinde politiek van het Westen is daarom nog steeds gerecht vaardigd. Maar een opmerking moet men daarbij maken: de tijd dringt. A. i. Bij" oefeningen reeds zes straaljagers verongelukt BRUGGEN Omstreeks elf uur Woensdagmorgen zyn boven het vliegveld Bruggen bij een luchtge vecht een Amerikaanse Sabre en een Britse Meteor NF LI met elkaar in botsing gekomen. De vliegtuigen vielen neer in de buurt van het vliegveld. De Amerikaanse piloot is er nog wel in geslaagd zich in zijn stoel naar buiten te schieten, doch niet om zich van deze stoel te ont doen en zijn parachute te openen. Hij stortte neer en werd op slag gedood. De twee inzittenden van de Meteor wisten zich eveneens builen het vliegtuig te werken (de NF-11 had geen schietstoelen) doch de navigator werd, toen hij naar bui ten sprong, door de staart van het vliegtuig getroffen en op slag ge dood. De piloot landde met zijn parachute, doch werd gewond en had een shock. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Het aantal tydens de oefeningen neergestorte straaljagers is nu tot zes gestegen en het aantal doden eveneens tot zes. (Advertentie LM.) s? i SsMilSèlim DEN HAAG, -- Op een persconferentie heeft de minister zonder porte feuille aan het ministerie vaa Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat met de Australische regering geen militaire of politieke overeenkomst is gesloten met betrekking tot Nieuw- Gnïnea. Het is ook niet de bedoeling, dat de samenwerking tussen belde landen op het gebied van bestuur, verkeer, gezondheidszorg en. op weten schappelijk en cultureel gebied zal worden vastgelegd in een officieel ver drag. De minister zeide in Canberra de hoofdpunten van deze samenwer king te hebben besproken en dat de technische uitvoering daarvan door de hestoren in het Australische en Nederlandse deel van Nieuw-Guinea in praktyk zal worden gebracht, Als voorbeeld van de samenwer king noemde minister Luns het on derhouden van. een luchtlijn tussen "Wewak in Australisch Nieuw-Guinea en Hollandia, waardoor deze plaats zal worden aangesloten op het Australische luchtnet. Ook in het scheepsverkeer zal worden gecoör dineerd. waardoor de verbindingen tussen beide delen van het eiland zullen kunnen worden verbeterd. Op een vraag, of uit de samen werking op bestuurstechnisch gebied moet worden afgeleid, dat het eiland in de toekomst tot een politieke eenheid zal worden, zeide de mi nister, dat een dergelijke afspraak met Australië een politieke over eenkomst zou zijn cn over politieke overeenkomsten is met de Austra lische regering niet gesproken. Bo. vendien zal de bevolking van Nieuw-Guinea zelf daarover in de toekomst moeten beslissen. Minister Luns zeide voorts, dat er in Nieuw-Guinea grote mogelijk heden, doch ook grote moeilijkheden zijn. Als een van de moeilijkheden noemde hij het probleem van de ar beidskrachten. In antwoord op een vraag, of de toelating van Japanners in Nieuw-Guinea tot de oplossing van dat probleem zou kunnen bij dragen. zeide de minister, dat voor lopig het standpunt van de Neder landse regering daarin „zeer gere serveerd" is. In de eerste plaats dient rekening te worden gehouden Inleidende bespreking over nieuw televisiebestel DEN HAAG. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft Woensdag een inleidende bespreking gehad met het bestuur van de Nederlandse Televisie Stich ting over het nieuwe televisiebestel. De vertegenwoordigers van de om roepverenigingen (die tezamen de N.T.S. vormen) zullen zich thans in eigen kring beraden, waarna het overleg op korte termijn zal wor den voortgezet. met de autochthone bevolking, ter wijl het bovendien nog te weinig zeker is, welke richting het na oorlogse Japan uitgaat. Twee deelnemers aan de ploeg- wedstrijd in de Noord-Oostpolder in actie: G. Schipper uit Garst- huizen (op de voorgrond) en. E. J. Markerink uit Neede. MEXICO CITY. De Eussïsche geheime politie is een complot aan het uitbroeden om Jacques Mor- nard, die Trotzky in 1940 ver moordde, om het leven te brengen, zo meldt een Mexicaans dagblad. Mornard zit ©en straf uit van 20 jaar wegens de moord op Trotzky. Het blad schrijft dat de samen zweerders van plan "waren Momard in de gevangenis te doden en de schuld daarvoor te schuiven op de familieleden'van Trotzky. Het blad schrijft dat Sowjet- agenten willen dat Momard de mond gesnoerd wordt, zodat hij niet de reden kan meedelen van de moord op Trotzky. geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. k WM 'k> z/k Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Gtd. Stanmore, England - Imp. Jaca. Mot Jr. Amsterdam TERNEUZEN. Naar wij reeds meldden hebben douane-ambtenaren in Z.-'Vlaanderen een pantserauto in beslag genomen, toen smokkelaars er uit een. veeauto koelen in wilden overladen, ten. einde deze over de Belgische grens te brengen. Vier smokkelaars werden gearresteerd en daarmede beeft de douane de grootste slag na de oorlog geslagen. De gearresteerden zütt een Nederlandse en een Belgische caféhouder en een Nederlandse veehandelaar en zijn knecht. De beide caféhouders zijn dc kopstukken van het complot. Het viertal "weigert een bekentenis af te leggen. De smokkelaars opereerden reeds sedert Januari in het grensgebied, is uit het voorlopig onderzoek reeds komen vast te staan. De in spectie invoerrechten en accijnzen in Terneuzen had de pantserauto en de veeauto, waarmee de smok kelaars opereerden, reeds enkele malen gesignaleerd, doch men slaagde er niet in de inzittenden op heterdaad te betrappen,. Dat ge lukte eerst Dinsdagnacht. Omstreeks één uur arriveerde tussen Zaamslag en Axel, op een afstand van negen kilometer van de Belgische grens, de veeauto. F-r bevonden zich acht twee-jarige vaarzen in. De inzittenden werden verwelkomd door twee mannen, die zich introduceerden als collega smokkelaars. Toen men een aanvang maakte met het overladen van het vee zn de pantserauto, die voor het transport naar België zou moeten zorgdragen, ontpopten de pseudo- smokkelaars zich als twee kommie- WASHINGTON. De Amerikaan se Senaat heeft met 69 tegen tien stemmen een buitenlands hulppro gramma van 6.745.318.202 dollar goed- gekeurd, nadat de regering herhaal de pogingen om het totaal te ver minderen verijdeld had. Het wetsontwerp omvat ongeveer 4.5 milliard dollar nieuwe gelden, terwijl de rest bestaat uit niet-beste de gelden uit oude toewijzingen. Het bedrag is ongeveer een half milliard hoger dan het door het Huis van Af gevaardigden goedgekeurde. Een commissie uit de Senaat en het Huis zal nu moeten proberen de verschil len tussen, beide lezingen met elkaar in overeenstemming te brengen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Om één uur Woensdagmiddag staptp vader Schol man. met vrouw en tien kinderen („van acht maanden tot twintig jaar" zei hij zelf) in de KLM Skymaster „Schiedam". Vader Scholman is éên van de 58 emigranten die de 300-ste emigrantenvlucht van de KLM mee maakt. Mr dr J- P. G. Schmitz, hoofd bedrijf emigrantenvluchten van de KLM, vertelde dat deze luchtvaart maatschappij achttienduizend emi granten uit Nederland heeft ge bracht sinds 1950. zen- Voor ontvluchting was geen kans meer, want een van de pseu- do-smokkelaars had het contact sleuteltje reeds in de zak De acht vaarzen vertegenwoordi gen een waarde van zes mille. De pantserauco hebben de smok kelaars -waarschijnlijk gekocht in een Belgische dump. Het is de achtste, die ha twee jaar tijds in Zeeuwsch-Vlaanderen in. handen van de douane is gevallen. 55 ÏJ E meesten van u zullen wel weten, dat „vallende sterren" helemaal geen sterren zijn, maar meteoren. Sterren zijn volle zus ters van onze zon, meteoren (ver moedelijk) een soort verdwaalde achternichten van onze aarde. Hoe die familie-verhouding precies ligt, daarover zijn de sterren- (oftewel: meteoor-)kundigen het nog niet eens. Sommigen beweren, dat de meteoren heel fijne splintertjes zijn van een planeet een zus dus van onze aarde die op een, kwade dag uit elkaar is gespat. Anderen menen, dat ze resten zyn van kometende aartsgeheimzin- nige zwervers door ons zonnestel sel, die eens in de zoveel jaar al3 kleurige vuurpijlen langs de hemel flaneren. Maar ons praatje gaat over me teoren. Waarom? Wel, omdat u van hun inderdaad schittererid schouw spel in Augustus bijzonder kunt genieten En vooral in de nacht van 11 op 12 Augustus, want don kruist neer, maar u noch wij zullen er de aarde een stoet van steentjes, waarschijnlijk ooit een zien. Be- welke door ons zonnestelsel dwa- halve in musea, waar men die Jen. Die steentjes de meeste zo stukjes planeet- of komeetmaterie klein als zandkorrelsenkele iets zuinig bewaart. En de zware brok- groter «liegen met enorme snel- ken, die eens in een eeuw op aar- heid (tientallen kilometers per se- de terecht komen, zyn ware be- condeJ) onze dampkring binnen, roemdheden door hun over- Daar ondervinden zc van de lucht grote zeldzaamheid, zoveel weerstand, dat zij gaan En nu moet u even naar het gloeien en,dus zichtbaar mor- kaartje kyken, dat wjj hierbij of- den. Daar zün ze dan, onze „val- drukken. U kunt er namelijk op lende sterren". zien, waar aan. de hemel u in Maakt u geen zorgen, dat ze u Augustus die meteorenzwerm kunt zullen treffenwant vrijwel al die waarnemen, XI richt uw blikken lichtflitsende steentjes verdam- naar het noorden en ziet daar het pen" tientallen kilometers boren sterrenbeeld „De grote beer", dat uw hoofd. Een. héél enkele, iets iedereen wel kent. Rechts daar- grotere komt wel eens op aarde van loopt die grijze sterrensluier, ;V,PEnSEl>5 welke „De Melkweg" heet (a pro pos: hij bestaat uit miïltaeuen en nog eens millioencn sterren!) en iit die Melkweg is duidelijk waar neembaar een ander bekend ster renbeeld, „Perseus". De „hoogste" ster van Perseus lijkt in Augustus wel het gaatje in de hemel, waar uit vonken naar de a aide schieten. Die vonken" nu zijn de meteoren, welke van Perseus „uitgaan". Daar om noemt men hun zwerm dan ook de Perseiden. Er zal die nacht van dt 11e op de 12e Augustus geen maan zijn, zodat u dc Perseïden soms een paar per minuut! heel goed zult kunnen zien alsgéén wol ken de hemel bedekken. Advertentie LM.) Modern middel maakt einde aan alle getob. Hoe menig huisvrouw heeft bij de dagelijkse afwas niet meermalen de verzuchting geslaakt; „Ze vinden nu zoveel uit, ik wilde dat ze nu ook eens iets vonden om het afwassen wat eenvoudiger en prettiger te ma ken!". Nu. deze methode is er thans. De Castella-fabrieken brengen U een afwasmiddei, dat aan alle afwas- narigheid met één slag een einde maakt. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat zonder wrijven en boenen alle vuil en vet opneemt en uw vaatwerk, lepels en vorken schoon cn glanzend maakt als nooit te voren. En ook de ellende van ruwe „afwashanden" behoort nu eindelijk tot het verleden, want Castella Vaatwas maakt de handen zacht als fluweel. Mede daar om is dit voortreffelijke, moderne afwasmiddei een uitkomst voor IEDERE vrouw (ook de prijs is geen bezwaar, slechts 25 cent per pak) en is Castella Vaatwas door duizenden vrouwen zo enthousiast ontvangen. Immers, nooit meer behoeft de dage lijkse afwas haar te beletten er keu rig en tot in de puntjes uit te zien! TOEN het gisteren co, regende, i was tk juist even bij Henk m Noordwijk. Hij zit daar met zijn ze ven kinderen in een gehuurd huisje met moedeloze streep-goraij- nett, een antiquarische Avro-katen- Aer en een foto van een vreemde heer met stekende ogen boven net buffet. Jammer hè, van het weer... zei tk maar. Hij knikte. Het is een eng ge zicht. zo'n man in de kracht van zijn leven op een stijf stoeltje- va een vertrek vol overjarig familie leed te zien, omspoeld door kinde ren, die telkens gaan kijken oj Jtet al„lk°hebShier een belangwekkende theorie ontwikkeld", zei hij Olym pisch ..Er bestaat geen objectieve lelijkheid. Neem deze kamer, bij voorbeeld. Die is om van te gru wen. Maar hoe kómt dat? Omdat ik de mensen die al deze wansmake lijke voorwerpen bijecngeleefd heb ben, niet ken en dus niet bemin, dij mezelf thuis vind ik alles moot. Maar is het mooi? Néén. rk_ heb hier zitten bedenken, dat ik eigen lijk een hoon afschuwelijke voor werpen bezit, die echter door hun. geschiedenis zijn bezield. Die wal gelijke blauwe theemuts bijvoor beeld, kreeg ik van miin dochtertje toen ze ze «en jaar wa&. Zelf °P9e~ spaard en zo. Dat maakt zon thee- muts tnooi. En dat pijpenrekje Op de gang klonk het geluid van brekend glas. Mijn vriend nam een zakboekje en een potlood en wacni- te af. Spoedig ging de deur open en een der jongens meldde: „Twee kopjes en een glas ..Een groot of een klein glas, Wim?" „Een groot glas pa. „Dank je wel Wim.' Htj schreef iets op en legde hes boekje weer weg. Waarom, doe je dat?vroeg tk. „Om een beetje financieel over zicht te houden," antwoordde hij. „Alles wat breekt moeten, we beta len zie je. Ik heb er een hele prijs lijst van, da's wel handig. De thee kopjes doen één gulden tien. maar de grote glazen kosten maar veertig cent. Nou. daar kun je nog eens wat voor breken, vind ik. Er wordt Aan ook -ruim gebruik van gemaaKt. Ik heb hier al voor ruim dertig gulden scherven staan, een geflat teerd bedrag; want er zit ook een rieten stoeltje van elf gulden tn, daar was ik even opgeklommen om het bovenraampje te stuiten en kent mijn gewicht. Het stond met op de prijslijst, omdat gebroken stoelen maar zo weinig voorkomen, maar de meneer van het huis woont zelf op zolder, da's wel handig, aan. kun je zulke dingetjes tenminste in formeren e» hij zei da'tijk: elf gul den - Hij geeuwde. Er kwam een klem, bespet meisje binnen en sprak: „Het regent nou so hard, pap. „Ja liefje," zei Henk, „Wae moeten we doe-oen? vroeg het kind. „Ga maar met Annie en Kees «e meneer boven plagen)' sprak mijn vriend organisatorisch. „Ja, dat is leuk," riep het metsj» en spoedde zich heen. „Je moet niet denken, dat het hier altijd regent, hoor," hernam mijn vriend. Laatst hebben me nog een hele mooie dag gehad aan .het strand. Mijn neef bracht toen juist. onze post mee uit de stad. Een. vraatzuchtig belastingbiljet en eeft hav.dschrijven van de huisbaas, dat we waarschijnlijk uit onze woning zullen moeten. Maar mijn, ontslag brief teas er niet eens bij, terwijl je dat toch ook vaak hoort, over mensem op vacantia Nu kwamen er wel zes kinderen tegelijk binnen. „De meneer van boven is riiet thuis," riep een der meisjes veron gelijkt. ..Slimme vos.mompelde mijn vriend. En wat luider: „Gaan jullie dan maar springen in de gang. Of mekaar duwen. Oj iets breken. Toe maar." De kinderen verdwenen weer. Vorig jaar had ik spelletjes eg •me," 'zei Henk. „Toen heb ik elke regendag acht volle uren zitten stap-op-pen en ganzenborden. Een. sóórt Chinese marteling. Maar dat kan nu niet meer." „Waarom niet?" vroeg ik. „Nou." zei hij met een bleke glimlach, „uoor we hier heen gin gen zei mijn oudste zoontjepappie één dtng, als het regent gaan we niet toe er de hele dag spelletjes zitten doen. Want dat vinden we allemaal zó verschrikkelijk KRONKEl* MOSKOU. De Sowjet-regering heeft Oostenrijk medegedeeld, dat zij van 1 Augustus af de kosten, verbonden aan de bezetting, zelf zal dragen. Verder Is aan de Oostenrijkse ambassade in Moskou een nota overhandigd» waarin de Sowjet-regering er bij Oostenrijk op aandringt, zijn steun aan het zogenaamde „verkorte" vredesverdrag in te trekken, teneinde overeen stemming tussen de Grote Vier over Oostenrijk te vergemakkelijken. Deze» nota korat in feite neer op een nieuw Russisch aanbod tot onderhandelin gen met het Westen, op grondslag van het oorspronkelijke ontwerp van het Oostenrijkse vredesverdrag, dat tijdens langdurige besprekingen Is voltooid, met uitzondering van een kle!u aantal omstreden clausules. De nota oefent scherpe critiek op het „verkorte" ontwerp' dat volgens de Russen de rechten van de Sow- jet Unie zou schenden en in strijd zou zijn met de overeenkomst van Potsdam. Verder zegt de nota, datj de verantwoordelijkheid voor de I vertraging bij de voltooiing van een vredesverdrag bij de Oostenrijkse regering zelve en bij de regeringen der westelijke Grote Drie ligt. Amerika, Frankrijk en Groot- Brittanmë hebben begin vorig jaar het „verkorte" vei drag voorgesteld, nadat herhaalde pogingen om met de Russen overeenstemming te be reiken over het gehele verdrag mis lukt waren. In Mei van dit jaar hebben de westelijke mogendheden Rusland uitgenodigd tot hervatting van de besprekingen over Oosten rijk. Die uitnodiging werd toen ech ter door Moskou van de hand ge wezen met de mededeling, dal het overleg via de normale diplomatie ke wegen zou kunnen worden op gevat. Daarop waren de westelijke mogendheden met ingegaan. Premier van Wit-Rusland ontslagen MOSKOU. Een te Mins-k ver schijnend blad heeft Woensdag meegedeeld, dat Aleksei Klestsjew ontheven is van rijn functie van premier van Wit-Rusland. De op perste Sowjet van Wit-Rusland heeft Kirij Mazoerow tot zijn op volger benoemd. Mazoerow was tot dusverre eerste secretaris van de afdeling Minsk van de communis tische partij. Klestsjew is premier geweest sinds 1948. WASHINGTON. De Ameri kaanse Senaat heeft Woensdag met 63 tegen 30 stemmen het wetsont werp aangenomen, waarbij i» de volgende drie jaar een aantal vluch telingen en andere speciale immi granten ïn de Verenigde Staten zal worden toegelaten. De Senaat gaf riln goedkeuring voor het toelaten van 209.000 personen. Het wetsontwerp voorziet in de toelating van 17.500 Nederlandse vluchtelingen. Onder vluchtelingen worden verstaan zy, die zich we gens vervolging, uit angst voor ver volging, wegens natuurrampen of militaire operaties niet meer in hun woonplaatsen bevinden, er niet te rug kunnen keren en nog niet er gens anders een vaste woonplaats hebben gevonden. In Nederlandse kringen te Washington wordt betreurd, dat de ze definitie in het geheel geen re kening houdt met het vraagstuk van de overbevolking in Nederland. In genoemde kringen wordt zeer betwijfeld of er. indien deze inter- preatie van de Senaat gehandhaafd blijft, wel 17.500 Nederlanders voor toelating in aanmerking komen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2