Nachtelijke tocht van derde divisie naar stellingen Êssê Te loef Voorts1 Weer Nato-leger oefening in Duitsland WfUGLEY Felle Oostduitse reactie op Conant s dollaraanbod Critische opmerkingen over fiscale plannen Zes Ambonezen maakten misbruik van asyl Bijna 3500 voertuigen en tien treinstellen rollen langs wegen en rails Donderdag 6 Augustus 1953 (Van een onzer verslaggevers) MILITAIR DISTRICT OOST. Als een dief In de nacht is de derde divisie, Woensdagavond nog in splintergroepjes verspreid over Noord, Zuid en West-Nederland, uit haar schuilhoek gekropen. Donderdagmorgen by het krieken van de dag, vier en een half uur nadat het vertreksein voor de eerste eenheden was gegeven, lag een groot deel van de divisie reeds in het bivak, dicht in de buurt van de Maas, waar van twaalf uur vanmiddag af de militaire stellingen worden ingenomen. Bijna 3500 militaire voertui gen en tien treinstellen zijn deze nacht in beweging geweest om de 20.000 man van de Drietand-divisie, de voorraden van een groot aantal opslag plaatsen alsook zware en lichte artillerie en lichte tanks in één grote operatie van luttele uren naar het gevechtsterrein te brengen. Voor deze ene operatie was een dienstregeling nodig, waaraan een Posthumus Meyes van de Nederland se Spoorwegen zijn hart zou hebben kunnen ophalen. Vertragingen hier en daar waren niet te vermijden, doch in het alge meen liep het op rolletjes. Uit alle delen van hot land rolden de wagens door de donk ei e nacht naar hun doel voor deze nacht, het concentratie ge bied, dat vanmorgen om tien uur, byna vijftig*uur na het bekendmaken van het mobilisatiobevel, door alle onderdelen was bereikt. In de don kere wagens zaten de manschappen dicht opeen in hun dikke jassen, de kragen hoog opgezet, om nog wat nachtrust bijeen te dommelen, voor zover de hotsende wagens dit toelie ten. Het was een zwijgende processie. Er was maar weinig overgebleven van die overmoedigheid, die zo ken merkend was voor het eerste etmaal In het zoeklicht DUITSLAND Voedseloorlog DE strijd om de voedselpakketten, in Berlijn neemt steeds scher pere vormen aan. Dat kon niet an ders. Van het begin af stond vast, dat de Oostduitse legering zich zou verzetten tegen een actie, die haar ■wanbeleid op het gebied der levens- middelenvoorz Lening zo nadrukke lijk onderstreept. En naar mate het succes van deze actie duidelijker werd, moest de communistische te genstand groeien. Er is, ook van onverdachte zijde, op de Amerikanen criliek geoefend. Hun hulp, zo is beweerd, zou feite lijk weinig om het lijf hebben en in hoofdzaak een ondoelmatige propa gandastunt zijn. Dit verwijt schijnt ons niet rechtvaardig. Wel is voed sel Ier waarde van 15 millioen dol lar voor 17 millioen Oost-Duitsers met veel. Maar niet waar is, dat de Amerikanen voor zichzelve propa gandistische munt uit de nood der Oost-Duitsers trachten te slaan. Het gehele werk der verdeling hebben zy overgelaten aan de West-Duit- sers en naar dezen zal dan ook zon- dei twijfel de dank der tienduizenden Oost-Duitsers, die totnogtoe kans kregen, een pakket te halen,, uitgaan. En voor het overige: wat is er te gen, dat aan de Oost-Duitsers wordt gedemonstreerd, dat het door „ka pitalisten uitgebuite" Westen nog wel iets over heeft voor hen, die in een „paradijs" hongeren. Bovendien hebben de Amerikanen bewezen, dat zij ook tot aanzienlij ker hulp bereid zijn, indien zij daar toe slechts de kans krijgen. Grote- wohl had hen uitgedaagd, een be drag aan dollars, dat ten name van Oost-Duitsland in de Verenigde Sta ten is „bevroren", ten behoeve van voedselaankopen ie ontdooien. Wel nu, Amerika beeft daarin toege stemd, mits het de garantie krijgt, dat dit dan ten goede komt aan de gebreklijdende bevolking. Leugenachtig is het verwijt der communisten, dat het voedselgebrek mede een gevolg zou zijn van het feit, dat het Westen de handel met het Oosten heeft beperkt tot n iet- strategische materialen. West-Euro pa ruilde in het verleden zijn in dustrieproducten tegen het graan en de grondstoffen van Oost-Europa. Het voedseltekort in de satellietsta ten bewijst, dat dit niet meer i gelijk is. Zelfs al zouden er geen handelsbelemmeringen zijn, dan nog zou het goederenverkeer tussen Oost- en West-Europa, ten gevolge van dc geforceerde industrialisering en verwaarlozing van de landbouw door de communisten, het vooro logse peil niet kunnen bereiken. van de mobilisatie-oefening. Daarvoor was er in deze paar da gen ook le hard aangepakt. Enkele ongevallen, kennelijk ge volg van oververmoedheid, deden zich voor. In de Zuid Willemsvaart raakte een jeep met aanhangwagen te water, doch de inzittenden wer den gered. Elders ramde een truck zeven bomen, doch ook hier bicven persoonlijke ongevallen achterwege. Hier en daar vielen ook enkele wa gens uit. maar de kraanwagens van de technische dienst zorgden er wel voor. dat zij in de kortst mogelijke tijd van de weg werden verwijderd, opdat wat er na kwam, geen verdere vertraging zou ondervinden. Het verkeer heeft niet a! te veel last van de verplaatsing der divisie gehad, omdat men van de grote we gen was toen het gewone verkeer zijn rechten weer hernam. Op een Brabants station werd Cleopatra vannacht op de krakende planken van een spoorwagen geladen. Cleo patra is een van de omstreeks 20 stukken 55 mm geschut die naar het „front" zyn verladen. Majoor Wvjnands van de Generale Staf kwam goed geluimd uit een ge zelschap. waarvan de belangrijkheid viel af te lezen van het geschitter op kragen, epauletten en petten, de si tuatie op het station opnemen. Acht militaire attaché's van België, Canada, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Indonesië. Italië en de Verenigde Staten informeerden naar de vorderingen en hun Neder landse begeleider was met weinig verguld door hun onverholen bewon dering over de bereikte resultaten. Maar toen wij de benjamin, van het gezelschap, luitenant-kolonel Harjo- no van Indonesië klein, tenger en beweeglijk vroegen naar zijn oor deel. kwam zijn antwoord wat terug- houdend-bedeesd. „Ik kan hiervan in mijn hoedanigheid moeilijk iets meedelen," zei hy en zich daarop versprekend: „Ik heb de indruk, dat het heel goed gaat." Om twintig over vijf vanmorgen vertrok de trein, een eindeloze reeks van wagens, waarop de dreigende vuurmonden scherp afstaken legen het grauwe hemeldécor. Tien Nederlandse oorlogsinvaliden naar Engeland Voor deelneming aan sportwedstrijd SOESTERBERG. Per Dakota van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht zijn Woensdag tien Ne derlandse ooiiogsinvaliden naar En geland vertrokken, waar zij op 8 Augustus zullen deelnemen aan sportwedstrijden te Stoke Mander- ville. Ieder jaar organiseert direc teur dr Gutman van het spinal injuries centre" (centrum voor rug- gegra at ver wondingen) aldaar sport wedstrijden voor zijn patiënten en als eerste buitenlands team werd daarvoor vorig jaar een ploeg van vier Nederlandse invaliden uitge nodigd. Het succes was zo groot, dat dit jaar behalve de Nederlan ders ook Transen, Canadezen en Amerikanen komen. De Nederlandse deelnemers zijn afkomstig van het militair herstel lingsoord Aardenburg en hun uit zending werd mogelijk gemaakt door de Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers m samen werking met de „World Veterans Organisation". DE proef mobilisatie van de derde divisie heeft een vlot verloop. Het materiaal werd na nauwkeurige inspectie Woensdag naar de plaat- sere van bestemming gebracht. Op grote lorries geplaatste 50-ton tanks trekken hier door Amersfoort. Prinses Wilhelm ina in Nederland terug DEN HAAG. Prinses Wilhel- mina is Dinsdag j.I van haar va- cantïereis naar Noorwegen in het vaderland teruggekeerd. Zy ver bleef enige dagen in Oslo. verirok daarna naar Bergen, waar zij aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige dagen te Svolvaer op de Lo foten te schilderen. H.K.H. ver bleef vervolgens enige dagen te Bergen, om van Stavanger per vliegtuig terug te Nederlandse divisie in Grand Repulse onder commando van gen. Opsomer FONTAINEBLEAU. Het hoofdkwartier van de NATO-landstryd- krachten in de Ccntraal-Europese sector heeft medegedeeld, dat in het Noordelijk deel van dit gebied in September twee oefeningen zullen wor den gehouden. Aan de eerste oefening. „Monte Carlo" genaamd, die van 10 tot 13 September zal duren, zullen Amerikaanse, Franse en Belgische eenheden deelnemen. De tweede oefening, „Grand Repulse", zal van 18 tot 24 September duren en zal worden uitgevoerd door Britse en N e d e r- landse eenheden. Naar het ANP van bevoegde Ne derlandse zyde verneemt zal aan „Grand Kepulse" worden deelgeno- Advertentie LM.) Door Amerika gestelde voorwaarden voor voedselaankoop koloniaalgenoemd BERLIJN, Het communistische bewind van Oost-Duïtsland heeft Woensdagavond de Amerikaanse Hoge Commissaris Conant openlijk veroordeeld wegens „de koloniale voorwaarden", die hy gehecht heeft aan een aanbod om een New-York- se bankrekening met een saldo van 1.400.000 dollar te deblokkeren. De communisten verklaarden, dat de dollars „op onwettige wijze" ge blokkeerd waren en dat „de rcgc. ring van de Duitse democratische republiek daarom onvoorwaardelijk vriigave eist". Het communistische communiqué werd uitgegeven na een conferentie 5e Russische Hoge Commis- Vorigs week vormden de enorme rijen «oor de uitdeelposten van levensmiddelenpakketten in West-Berlijn (foto boven) een mach tige demonstratie tegen het wanbeleid der Oostduitse regering op het gebied der hnrnvs-nnddelenvoorzienina. Gedurende het week einde sloeg de regering-Grotewohl terug: zij waardigde een reis verbod naar Berlijn uit en liet in West-Berlijn uitdeelposten door haar politieke stoottroepen overvallen. Gevolg: dc rijen slonken en het bestuur in West-Berlijn zag zich genoopt overvalwagens en brandspuiten ter bescherming bij de uitdeelposten te stationneren (fpto beneden). Inmiddels bleek het reisverbod echter niet te hand haven en gisteren werden weer 144.000 Oost-Duitsers wet een pak ket verblijd. Totaal aantal uitgereikte pakketten: 1.445.000. saris Semjonow en de Oost-Duitse staatsleiders. De deur werd met geheel geslo ten voor aanvaarding van het Ame rikaanse aanbod. Er is alleen ver. warring gesticht. Verder hebben de communisten verklaard nog met het aanbod ontvangen te hebben, dat de regering te Bonn Dinsdag gedaan heeft en volgens hetwelk West-Duitsland bereid is de Russi sche zone a contant levensmiddelen ter waarde van 25.000.000 mark te leveren. Verklaard werd, dat de eis van contante betaling een „imperti nentie" was, hoewel de communisten uit hoofde van de lopende handels overeenkomst reeds voor 50.000.000 mark, bij Bonn in het krijt staan. Hervormd predikant geschorst MEPPEL. In de Nederlands Hervormde gemeente te Hoogeveen zijn enige moeilijkheden gerezen ten aanzien van de predikant ds G. Taverne. Tegen deze predikant waren bezwaren ingebracht oij de commissie van het provinciaal op zicht. De commissie heeft de be zwaren op een vergadering bespro ken cn is tot de conclusie gekomen, dat ds Taverne ondanks broederlij ke samenspreking voortgaat het kerkelijke leven op ernstige wijze te verstoren. De commissie heeft de predikant daarom met ingang van Vrijdag j.L voorlopig geschorst. De uiteindelyke beslissing over de schorsing moet nog genomen wor den. Op een Woensdag gehouden k erker aadsverg. dering is ds J. Schaap, Ned. Herv. predikant te Meppel. benoemd lot consulent te Hoogeveen. Jaar waarvan half jaar voorwaardelijk geëist wegens dood door schuld LEEUWARDEN. De achttien jarige chauffeur C. H. R. M. uit Apeldoorn hoorde Woensdag voor de Leeuwarder rechtbank een jaar gevangenisstraf waarvan zes maan den voorwaardelijk, met aftrek en ontzegging van het ry bewijs voor de tijd van vijf jaar tegen zich ei sen, wegens dood door schuld Op 5 Maart jJ. heeft verdachte op de Rijksweg OudeschootWol- vega. terwij! hi| in beschonken toe stand verkeerde, en op roekeloze wijze een auto bestuurde, de mo torrijder F. van der Wal uit Wol- vega aangereden, tengevolge waar van deze overleed. men door de Nederlandse parate vierde divisie en de daarbij behoren de parate legercorpstroepen. Er zal een geallieerd legercorps worden ge vormd, dat zal bestaan uit de Ne derlandse parate vierde divisie en een Britse tankdivisie. Dit legercorps zal onder commando staan van. de Nederlandse luitenant-generaal A. T. C. Opsomer. Luitenant-generaal Opsomer is," zoals bekend; comman dant van het eerste Nederlandse le gercorps. De oefening zal worden, gehouden in de Britse zone van Duitsland. „Grand Repulse" zal een oefening zijn in ongeveer dezelfde trant als de het vorig jaar eveneens in Duits land, gehouden oefening „Hold Fast" Aan „Hold Fast" hebben destyds ook Belgen deelgenomen. Er zullen on geveer 40.000 militairen aan „Grand Repulse" deelnemen. Meer dan de helft daarvan zijn Nederlanders, de anderen Britten. Eerste vlucht met Super-Connie naar Johannesburg Nederlandse ministers maken reis mede DEN HAAG. Op Zaterdag 3 Oc tober a.s. zal een „Super-Constella- tion" van de KLM de eerste vlucht beginnen op het traject Amsterdam- Johannesburg. Het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat enkele mi nisters deze eerste vlucht zullen meemaken. Op deze wijze zal een tegenbezoek worden gebracht aan de regering van de Unie van Zuid Afri ka. Vele leden van de regering van de Unie hebben reeds een bezoek aan Nederland gebracht. Tomatenexport naar Engeland weer stopgezet DEN HAAG. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft beslo ten de export van tomaten naar Engeland van heden af tot nader order stop te zetten. Dit besluit werd genomen omdat de prijzen voor tomaten op de Engelse markt sterk dalende zijn. Het bedrijfschap is van mening, dat Nederlandse im port van tomaten de markt in Enge land zou kunnen verstoren. Maan dag zal het bedrijfschap aan de hand van de ontwikkeling van de Engelse markt bekijken of de ex port kan worden hervat. Kamerleden uitten wensen betreffende loonsverhoging en investeringsbeleid DEN HAAG. In een Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer, dat zo juist is uitgebracht, worden vele critische opmerkingen gemaakt over hat complex van maatregelen, waarmede de regering beoogt wijzigingen in de verdeling van het nationale inkomen tot stand te brpngen in het belang van de werkgelegenheid en wat slechts de andere kant van dit vraag stuk is de investeringsmogelijkheden. Deze maatregelen omvatten, naar men weet, de verlaging van de accijns van suiker, de vrijstelling van om zetbelasting van huisbrand en schoeisel, een wijziging van de inkomsten belasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting, verlaging van de personele belasting, fiscale voorzieningen in het belang van dc werkgele genheid op langere termijn en een wijziging van de huurwet. Het verslag begint met algemene beschouwingen, waarin o.a. de vraag naar voren komt, welke invloed de watersnood zal uitoefenen op de be talingsbalans en do gehele volks huishouding en in hoeverre in ver band daarmee, belastingverlichting mogelijk zal zijn. Tot. de critische opmerkingen die worden gemaakt, behoren o.m. de volgende; De consumptie-beperking, in 1951 doorgevoerd, zou onverwijld dienen te worden opgeheven. Het wordt door sommigen onjuist geacht de belastingverlichting ten bate van het bedrijfsleven terugwerkende kracht te verlenen, terwijl de ove rige maatregelen eerst 1 Januari 1954 zullen ingaan. Men blijft het van belang achten, dat een onbelaste exportreserve wordt gevormd. Het effect voor de middengroepen zou gunstiger moeten worden in- plaatfi van ongunstiger. Men betreurt het, dat niets is be kend gemaakt met betrekking tot dc loonsverhoging, die door sommi gen onmisbaar word geacht en die volgens hen niet mag worden be perkt tot hen, wier loon beneden ëcn bepaald niveau ligt. Deze loons verhoging zou bindend moeten wor den voorgeschreven. Het zou boven dien juist zijn daarmee de na-oor- Conjlwt-gramofoonplaten Importeurs weigeren aan De Bijenkorf te leveren (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De gezamenlijke importeurs van gramofoonplatcn in Nederland hebben besloten de leve ring van gramofoonplatcn aan dc Magazijnen De Bijenkorf in Amster dam, Den Haag en Rotterdam stop te zetten. Omtrent de beweegredenen, die tot dit besluit hebben geleid, kon men ons geen verdere inlichtingen geven. Wel schijnt deze beslissing genomen te zijn in verband met de verkoop door De Bijenkorf van een nieuw merk gramofoonplaten. De prijs daarvan ligt ver beneden de normale van de na ons land bekende roerken. Schip gekapseisd op IJsselmeer Stuurman verdronken HARDERWIJK. Op het IJssel meer. vier km uit de kust van Har derwijk. is Woensdagmiddag een met stenen geladen schip gekap seisd en gezonken. De stuurman van het schip is verdronken. Het schip, dat stenen ten behoeve van de Zuiderzeewerken vervoerde, werd gesleept door de sleepboot „Albert 3" uit Urk. Omstreeks half een voer de sleep voor Harderwijk. Tijdens het bijdraaien kapseisde het schip, de „Jantina 2". De kapitein, de heer Soer uit Urk, kon zich in veiligheid stellen, doch de stuur man is verdronken. Het is de on geveer 35-jarige gehuwde Berke man uit Terneuzen. De rijkspolitie te water had Woensdagavond het lijk nog niet gevonden. Thans van N. Guinea naar Nederland Van officiële zij- volgende medege- DËN HAAG. de wordt het deeid: „Sedert geruime tijd verblijven in Nederlands Nieuw-Gutnea enkele Ambonezen, vooraanstaande aan. hangers van de „Republiek der Zuid-Molukken", die naar Neder lands grondgebied uitgeweken wa ren en aan wie aldaar op hun ver zoek door de Nederlandse regering asyl was verleend op voorwaarde, dat zij zich van alle politieke ac tiviteit zouden onthouden. Deze voorwaarde werd door hen in een schriftelijk afgelegde belofte aan. vaard. Niettemin schonden zij deze be lofte herhaaldelijk, zodat de over heid van Nieuw-Gumea zich ge- nóopt zag hen in bewaring te stel len. Aangezien in deze omstandighe den hun voortgezet verblijf in Nieuw-Guinea bezwaarlijk en on gewenst geworden was. besloot de Nederlandse regering hen met in stemming van de Antilliaanse rege ring een verblijfplaats in de Ne derlandse Antillen aan te bieden, tenzij zij (het gaat hier om een zestal personen) er de voorkeur aan zouden geven naar elders in het buitenland te vertrekken. De bedoelde Ambonezen hebben thans te kennen gegeven, met be reid te zyn naar de Nederlandse Antillen te vertrekken, in verband waarmede besloten is hen naar Ne derland over te brengen." logse periode van abnormale be moeiing van de overheid met de loonvorming af te sluiten en de verantwoordelijkheid hiervoor te verleggen naar het georganiseerde bedrijfsleven onder toezicht van de S.E.R. Andere leden daarentegen zijn het eens met het oordeel van de S.E.R. dat de huidige loonpoli tiek voorshands moet worden ge handhaafd. Wat de wijziging van de inkom stenbelasting betreft -wordt door sommige leden opgemerkt dat men de huidige kinderaftrek zou dienen te verdubbelen. (Advertentie L M.) Ook de huisvaders zijn tevreden MODERN MIDDEL VERBETERT DE STEMMING Want niet langer is het nodig, dat de huisvrouw na het eten gerui me tijd in de keuken staat af te wassen om daarna moe en vaak prikkelbaar terug te komen in de huiskamer. Neen, thans is er Castella Vaatwas, het nieuwe af- wasmiddel van de Castella-fa- brieken en dank zy de enorme hulp van dit wondermiddel is er aan het iedere dag terugkerende geploeter van de afwas een einde gekomen. In het actieve, blijven de schuim van Castella Vaatwas (één lepel geeft teilen vol sop> is de gehele afwas in. ongelofelijk korte tijd gedaan en vaat- en glaswerk, lepels en vorken blin kend schoon als nooit tevoren. Afwassen is nu een aangename bezigheid geworden, immers ook aan de akelige, ruwe „afwashan den" maakt Castella Vaatwas (per pak 25 ct) een einde, want fluweelzacht komen de handen van de huisvrouw uit het sop te voorschijn. En het is een tevre den. fleurige huisvrouw, die daarna haar plaats in de huis kamer bij haar gezin inneemt. TOEN ifc onlangs met een bosje theerozen thuis kwam, uond ne mijn vrouw in gezelschap"van een lange knaap, die ik nog nooit eerder had gezien. „O, ben jü het?'* zei ze. „Nee," riep ik, om eens leuk ie wezen. Dit is meneer Mansgaren, spray ze zonder glimlach, „je weet wel, ik heb hem bij Mies ontmoet, toen jij die week op reis was." Ik neeg naar de knul- Hij knikte me een beetje beschermend toe en sprak „Leuke bloemetjes. Die zivi 9°?, koop nou. Maar ze vallen gouw uu. Déze niet," zei ik- „Hoe weet u dat?" vroeg hy. „De koopman zei het," antwoordde „O ja, daar kun je altijd op bou wen," grinnikte hij. Mijn vrouw lachte ook. Het was een enge jongen, irt een opgeschroefde trui- „Ik vertel net," set*hij, achteloos, „ik ben eigenlijk zelden in de stad- Ik heb een boot, ziet u, en ik zit maar het liefst op het water." „O," zei ik. Hei kon me geen barst schelen. Maar mijn vrouw zat mei open poriën, zodat hij zyn camera wendde en in haar richting begon te snoeven. Hij was een zilte kwant, als je hem zo hoorde, altijd ter plasse. want geen golf ging hem te hoog. „En als tk dan de wind door me ha ren voel. mevrouwdan ben ik ge lukkig, weet li." „Dat is dan fijn voor u' zei ik. Thee kreeg ik óok niet. „Hè. laat meneer Mansgaren nou vertellen!" riep mijn vrouw met een gezicht of ik het stop je uit haar war me bad trok. „Ik dacht dat het al uit was," zei ik. „En hebt u wel eens nachts ge zeild?" murmelde de jongen, „bij ttotle maan.o mevrouwtje, dan ben je de hele wereld te slim af-".. En hij begon met hel potjeslatijn der ruime soppers om zich heen te kwakken. Soms zette hij zijn schoot je «ast. En een fikse Noordooster, mevrouwen te loef cn te ly> en dan was het maar weer telkens over stag gaan, enfin, allemaal nep als ti het mij vraagt, want ieder kind kan zo'n gesprek voeren als het een zeil- boekje 'van een dubbeltje gelezen heeft. „En vrij als een vogel, mevrouw" beweerde hij. „Wat lijkt me dat enig!" vond ze dweperig. ..Heb je nog thee?" vroeg ik aards. Mijn rechtvaardigheidsgevoel was in opstand. Want het is toch zeker platte demagogie, als zo'n aange waaide kapitein Rob met allerlei on controleerbare natuurtaferelen tegen veertien jaar bedaagd huwelijksleven zit op te dreunen? Eigenlijk moest het verboden zijn. maar nee hoor, een sluiswet hebben we, maar zó iets map «a« Dreer. „Ga jij de bloemen nou in het wa ter zetten," ried mijn «rouw. Toen ik met de vaas terugkeerde zei de prijszeiler: „We hebben net afgespro ken ze gaat eens mee" „Leuk," riep ik, „dan kom ik óok. Of kunnen er geen drie in?" „Wel t*en". zei de jongen hoog. Maar dat bleek ophakkerij. Giste ren zy'u we gegaan, op zo'n plas «nl potentiële donderwolken en een hoop ruwe wind. die al je kaar naar voren waait. Het was een miezerig tochtje, met eng eitjes bakken in een wei naast een koe dtc telkens van je broek wou eten. De jongen ver-ielde sterk aan de werkelijkheid, maar kreeg pas de genadeklap toen hij, vlak bij de thuishaven, zó onbeheerst manoeuvreerde dat de nieuwe regen jas van mij» vrouw tv de baren «iel. We gleden er snel voorbij. Een oude man kwam ons achterop roeien eit zei: „Ik heb uw jas zien drijven, dame. „Nou, daar heb ik «eet aan." riep ze kribbig. „Ga 'm liever pakken." Hij weg. Even later, toen we waaie- rig op de kant stonden, kwam hij weer aangevaren en schudde treurig nog zinken," meldde van neen. „Ifc ZU£ hy. „O, dat verandert," zei ik. Het afscheid was koel- In.de trein, vroeg ik nog: „En, voelde je je ge lukkig, met de wind door je haren?" Maar ze zei: „Doe nu niet zo iit- mïsselijk." We zijn maar vroeg gaan slapen. Geloof me, dat héle Kapitein Rob verhaal wordt verzonnen door een jongen, die nog nooit water heeft gezien. KRONKEL. Deze Londense jongetjes hebben waarschijnlijk nooit van Harry Linie gehoord en van de enerverende vlucht van deze Ameri kaanse handelaar in nantaak-penicil- line in de riolen van W enen, O misschien hebben ze toch de jilro „De Derde Man" peztere en voelt het kerel tje met de don kere krullen, dat door de enorme buts komt aanlo pen, zich een klei ne Orson Welles. Hoe dan ook. dc grate betonnen ko kers zijn b?j de Lqndense jeugd bij zonder i?i trek als speelplaats. En zo heeft de graaf- schapsraad van Londen het ook bedoeld. Want de heren van die raad hebben een fun- vertakf inzicht in wat de jeugd ver staat onder spannende spelletjes". Een van de dertien kinderen van de weduwe Van UF f e lenHols tem uit Maasland heeft een Iknd gekregen. Dat was op de kop af het honderdste klein kind van mevrouw Van Uffelen, die zich bij die heuglijke gebeurtenis een extra kopje thee heeft ingeschonken. Een Engelse band gaf Woensdag avond een openluchtconccrt in het park van Den Burg op Texel. Toen het in eens begon te stortregenen stelden de bandleden, die droog in de muziekms zalen, hun capes beschikbaar voor de toehoorders die geen regenjas by zich hadden. Aardige mensen, die Engelsen. Een Franse folkloristische groep heeft Woensdag voor het Emdhovense stadhuis een paar oude Bourgondische dansjes laten zien. Bij de ontvangst op het stadhuis benoemde de leider van de Franse groep burgemeester Koli- schoten, mevrouw Baekers, presidente van de Alliance Franchise en ir Otten van Philips tot Chevalier de St. Vin cent. Daarna dronken ze een goed glas w|jn. Op de vriendschap. DEN HAAG. Om tien uur gis termorgen is te Eindhoven per trein teruggekeerd de eerste groep kinde ren uit de rampgebieden, die vier weken gast waren van het Italiaan se Rode Kruis in een kamp te Pian Castagnaio. stond, vertelde aan de rechter, dat hij zo over de weg slingerde, omdat zijn zoontje en het zoontje van zyn buur man, die beiden achterin zaten, hem ieder met een grote teen m het oor hadden gestoken. De rechter vond dat een redelijke verontschuldiging en sprak hem vnj. Tweehonderd vrijwilligers zochten het hele bos by Elmira. in Amerika af naar twee verdwenen kinderen Toen de tl-jarige Faith Wheelocfc en haar 5-jarige zusje van hun „kampeertocht- je" terugkeerden, klaagden ze; „En we konden haast mei slapen, want er he pen als maar mensen door het bos." John E. Weaver uit Knoxville. al weer Amerika, wilde van zyn vrouw Hattle scheiden, omdat ze een liedje had geschreven over hun huwelyk dat ze „Dertig Jaren m de Hel" had ge noemd. De scheiding gaat door. "Reizen is heus niet zo duur. Neem Tage Lihenstrand. de Deense globetrot ter, die gisteren in Genua aankwam. Hij reist barrevoets en voedt zich met de melk van een witte geit die met hem meereist. Tage is I? jaar geleden met zijii reis begonnen. Als by m Ethiopië komt wil hij zijn witte geit aan keizer Haile Selassie verkopen. Aardige man. deze Tage,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2